Loading

چند لحظه ...
کتاب شطرنج (نسخه PDF)

کتاب شطرنج (نسخه PDF)
دامیز

نسخه الکترونیک کتاب شطرنج (نسخه PDF) به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب شطرنج (نسخه PDF) را رایگان بشنوید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۱۳,۲۵۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب شطرنج (نسخه PDF)

شطرنج نه تنها یک بازی بلکه یک فرهنگ، ورزش و مفهوم مورد علاقه‌ی بسیاری از افراد است. بازی که اگرچه قواعد مشخصی دارد اما رمز و راز آن به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا با آزادی و خلاقیت خود علاوه بر تقویت نیمکره‌ی چپ مغز لحظاتی سرشار از لذت وصف‌نشدنی را تجربه کنند. کتاب شطرنج نوشته‌ی جیمز اید برای افرادی که می‌خواهند ذهن خود را تقویت کنند و تکنیک‌های برد در بازی شطرنج را یاد بگیرند گزینه‌ی مناسبی است.

درباره کتاب شطرنج

کتاب شطرنج نوشته‌ی جیمز اید است که اولین بار در سال 2005 در مجموعه کتاب‌های دامیز منتشر شد. این کتاب به افرادی که می‌خواهند قواعد بازی شطرنج را یاد بگیرند کمک می‌کند تا اطلاعات و توصیه‌های مهم برای لذت و یادگیری این بازی بیاموزند. همچنین این کتاب روش‌های زیادی را برای پیدا کردن بازیکنان هم‌سطح خودتان پیشنهاد می‌دهد. این کتاب در 6 بخش نوشته شده است و جیمز اید از پی‌ریزی و اساس کار شروع می‌کند. او ضمن معرفی بازی شطرنج اساس چیدمان و اصطلاحات بنیادین، نحوه‌ی حرکت مهره‌ها و نحوه‌ی تصمیم‌گیری‌های مهم در جریان بازی را توضیح می‌دهد. بخش دوم کتاب انواع موقعیت‌های تاکتیکی حین بازی، شناخت الگوها و فداسازی را بیان می‌کند. در ادامه اصول کلی بازی بر اساس استراتژی‌ها در بخش سوم ارائه می‌شود. بخش چهارم کتاب نیز جنبه‌ی رقابتی شطرنج را به شما نشان می‌دهد و انواع ریز و بم رقابت‌هایی که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید به شما خاطر نشان می‌شود.

کتاب شطرنج را انتشارات آوند دانش با ترجمه‌ی هنگامه خدابنده در اختیار علاقه‌مندان به شطرنج قرار داده است. اگر میدانید چطور شطرنج بازی کنید و می‌خواهید بازی‌تان بهتر شود، این کتاب به شما کمک می‌کند تا تبدیل به یک بازیکن حرفه‌ای شطرنج شوید.

نگاهی بر فصل‌های کتاب شطرنج

بخش ۱: پی‌ریزی اساس کار

فصل 1: آشنایی با مبانی شطرنج

فصل ۲: آشنایی با مهره‌ها و قدرتشان

فصل 3: شناخت عناصر شطرنج

فصل ۴: محافظت از شاه: کیش، پات و کیش و مات

بخش ۲: یادگیری فوت وفن شطرنج

فصل ۵: تاکتیک‌ها و ترکیب‌های نبرد تن به تن

فصل: انواع فداسازی: وقتی بخشش بهتر از گرفتن است

فصل ۷: مهارت در الگوهای جفتی مات

فصل ۸: الگوها را بشناسیم

فصل ۹: تشخیص آرایش سربازان

فصل ۱۰: انجام حرکات خاص

بخش ۳: این گوی و این میدان اولین قدم در جاده‌ی شطرنج

فصل ۱۱: انتخاب استراتژی مناسب، اصول بازی شطرنج

فصل ۱۲: قدرتمندانه پای به میدان نهادن

فصل 13: پیشروی در مرحله‌ی میانی بازی

فصل ۱۴: با طرح و برنامه به مرحله پایانی بازی بروید

بخش ۴: ورود به عملیات پیشرفته

فصل ۱۵: بازی رقابتی و آداب ضروری آن

فصل ۱۶: يا شطرنج رایانه‌ای به قلب اینترنت بزنید

فصل ۱۷: نشانه‌گذاری: خواندن و نوشتن در مورد شطرنج

بخش ۵: بخش ده‌تایی‌ها

فصل ۱۸: ده بازی مشهور تاریخ شطرنج

فصل 19: ده بازیکن برتر تاریخ شطرنج

 بخش ۶: پیوست

 فرهنگ لغات و اصطلاحات شطرنج

درباره جیمز اید نویسنده‌ی کتاب شطرنج

جیمز اید شطرنج‌ باز حرفه‌ای آمریکایی است که از سال 1972 در این رشته فعالیت دارد. او در سال 1981 از سوی فدراسیون شطرنج آمریکا به مقام استادی دست پیدا کرد. در سال 1984 نیز عنوان استادی شطرنج مکاتبه‌ای را دریافت کرد.

در سال 1991 جیمز اید به سازمان‌های سیاسی شطرنج علاقه‌مند شد و در همین سال نائب رئیس اتحادیه شطرنج کالیفرنیا شد. او در سال 1995 به سمت ریاست روزنامه‌نگاران شطرنج آمریکا منصوب شد. اعطای مقام‌ها و سمت‌های گوناگون در سال‌های مختلف برای جیمز اید عناوین برجسته‌ای به ارمغان آورد. او امروزه درباره‌ی بازی شطرنج و سازمان‌دهی آن می‌نویسد و تدریس می‌کند. جیمز سه کتاب در مورد و مقالات متعددی در مورد شطرنج نوشته است. او به عنوان ویراستار با نشریات مختلفی نیز در این حوزه همکاری داشته است.

در بخشی از کتاب شطرنج می‌خوانیم

مفاهیم بنیادین اجزای تشکیل‌دهنده‌ی بازی شطرنج را می‌توان به دسته‌های کوچک‌تری تقسیم کرد که به علت نقش اساسی آن‌ها برای انجام این بازی، اصطلاحا به آن‌ها عناصر شطرنج می‌گویند؛ مثلا عنصر زمان یا گسترش بازی یک نمونه از این عناصر است و عنصر نیرو یا لوازم بازی، نمونه‌ای دیگر، اگر بازیکنی بتواند در قیاس با رقیب در مدت زمانی کمتر از تعداد بیشتری از مهره‌هایش استفاده کند، در آن صورت شاید بازیکن مقابل نتواند در برابر تهاجم، دفاع مناسبی انجام دهد. اولین مرحله در حرکت دادن مهره‌ها، یادگیری نحوه‌ی حرکت مهره‌هاست، بنابراین اصول بنیادین آن را در فصل ۲ شرح می‌دهم. مرحله‌ی بعدی، درک اهمیت عناصر بازی است، به همین دلیل عناصر بازی شطرنج را در فصل ۳ توضیح می‌دهم. تمام عناصر شطرنج بخشی از روندی هستند که بازی را به نتیجه‌ی دلخواه و نهایی می‌رساند، کیش و مات. البته کیش و مات لزوما همیشه هم تحقق نمی‌یابد، گاهی اوقات نتیجه‌ی بازی پات یا مساوی می‌شود. از دیگر وضعیت‌هایی که ممکن است در بازی رخ دهد، کیش است که همان حمله به شاه است. اگر شاه نتواند از مهلکه فرار کند، آنگاه مهاجم کیش و مات را حتمی کرده و بازی تمام است.

البته در این میان نکته‌ای هست که باید به خاطر داشت، آن هم اینکه کیش کردن بازیکن مقابل الزاما به معنای برنده شدن شما نیست، امکان دارد در طول بازی چند بار کیش اتفاق بیفتد، اما اگر طرف مقابل ماهر باشد و بتواند از این دام فرار کند، آنگاه کیش صرفا اتلاف وقت شماست. درباره‌ی این سه حالت پایان یافتن بازی، در فصل ۴ بیشتر توضیح خواهیم داد. برتری در یک یا چند عنصر شطرنج تضمینی برای موفقیت شما نیست، هر چند که احتمال موفقیتتان را افزایش می‌دهد. وقتی برخورد اجتناب‌ناپذیر در ارتش مهاجم اتفاق می‌افتد، امکانات تاکتیکی که درنتیجه‌ی آن رخ می‌دهد، معمولا سبب برتری یکی از طرفین از نظر عناصر شطرنج می‌شود. رویارویی مهره‌ها با هم معمولا شامل به کار بردن تاکتیک‌های معمول یا ترکیبی از تاکتیک‌هاست که این موضوع را در فصل ۵ شرح می‌دهم. تاکتیک‌هایی که بازیکن‌ها استفاده می‌کنند نتیجه‌ی نهایی بیشتر بازی‌ها و رقابت‌های شطرنج را مشخص می‌کند، به همین دلیل شناخت خوب این تاکتیک‌های اساسی و ترکیب آن‌ها مزایای بسیار دارد یکی از روش‌های تبدیل برتری به پیروزی نهایی، فداسازی است. منظور این است که شطرنج روندی است که در آن مدام باید در ازای به دست آوردن چیزی، حاضر به گذشت از چیزی باشیم که در اختیار داریم.

آن‌چه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب فلسفه شطرنج بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی پرورش ذهن و فکر می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب شطرنج (نسخه PDF)

نظرات کاربران درباره کتاب شطرنج (نسخه PDF)

لطفا با فرمت pdf قرار ندید تو صفحه گوشی نمیشه ازش استفاده کرد
در ۳ سال پیش توسط dan...o92 ( | )
۱_،گرچه خواندن pdf سخته ولی برای کتابهای مصور از نسخه epub فیدیبو ترجیح داره، ۲_کتاب خوبیه، بزرگترین ضعف کتاب نداشتن پانویسه (نوشته نشدن کلمات زبان اصلی در پانویس که ممکنه ترجمه های مختلفی داشته باشن) ۳_ حداقل برای pdf های اسکن شده که قابلیت سرچ ندارن مانند این کتاب قیمت پایین تری درنظر بگیرید ، انتقاد کلی درباره همه کتابهای فیدیبو: روی تصاویر نسخه های epub بیشتر کار کنید عکسها کیفیت و وضوح خیلی پایینی دارن
در ۲ سال پیش توسط محمد جواد ( | )
من این کتابو خریدم و کتاب خوبیه ولی نسخه پی دی افش اصلا مناسب .
در ۳ سال پیش توسط ARASH S ( | )
عالیه
در ۴ سال پیش توسط ham...i86 ( | )
نسخه نمونه اش خیلی مسخرس
در ۸ ماه پیش توسط 919...322 ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • بعدی ›
  • آخرین ››