فیدیبو نماینده قانونی انشارات یاقوت سپاهان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب طراوت، شادابی زیبایی پوست و مو

کتاب طراوت، شادابی زیبایی پوست و مو

نسخه الکترونیک کتاب طراوت، شادابی زیبایی پوست و مو به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب طراوت، شادابی زیبایی پوست و مو

پوست، یکی از وسیع‌ترین بافت‌های بدن است که دارای ساختمان پیچیده‌ای می‌باشد. به طور کلی چهار عامل بر روی پوست تأثیر می‌گذارند که عبارتند از: وراثت، محیط، سن و عامل مراقبت. خانم‌ها، پس از سی‌سالگی اقدام به درمان پوست خود می‌کنند و دست و دلباز می‌شوند. در صورتی که ممکن است بیماری پوست و حتی پیری پوست از سنین پایین‌تر در خانم‌ها شروع شده باشد. پس از پیشگیری، بهتر است که از همین امروز شروع کنیم. بنابراین، لازم است استفاده از مواد طبیعی را جایگزین مواد آرایشی شیمیایی نماییم و مصرف مواد آرایشی شیمیایی را به حداقل برسانیم.

ادامه...

بخشی از کتاب طراوت، شادابی زیبایی پوست و مو

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

پوست، یکی از وسیع ترین بافت های بدن است که دارای ساختمان پیچیده ای می باشد. به طور کلی چهار عامل بر روی پوست تاثیر می گذارند که عبارتند از: وراثت، محیط، سن و عامل مراقبت.
پوست خوب؛ باید نرم، لطیف، بدون لک بوده و رنگ آن یکنواخت باشد.
پوست، یکی از اعضای کارآمد بدن است که پنج کار مهم و اساسی انجام می دهد:
۱. به عنوان یک لایه ی محافظ تمام سطح بدن را می پوشاند؛
۲. حرارت بدن را در دمای متوسط ۳۷ درجه نگه می دارد؛
۳. فعالیت های بیوشیمیایی بدن را به عهده دارد (سنتز ویتامینD تحت تاثیر نور خورشید)؛
۴. اعمال حسی بدن را به عهده دارد؛
۵. مخزن چربی در بدن است.
پوست تقریباً چهار کیلو وزن دارد و سطح آن به ۸۵/ ۱ مترمربع می رسد. بسیاری از ناراحتی های پوستی، اگر چه به طور مستقیم در سلامت فرد اثری ندارند، ولی از لحاظ روحی تاثیر بسیاری می گذارند و چه بسا باعث اندوه و افسردگی فرد شوند.
یک ضرب المثل ایتالیایی می گوید:
خانم ها، پس از سی سالگی اقدام به درمان پوست خود می کنند و دست و دلباز می شوند. در صورتی که ممکن است بیماری پوست و حتی پیری پوست از سنین پایین تر در خانم ها شروع شده باشد. پس از پیشگیری، بهتر است که از همین امروز شروع کنیم.
بنابراین، لازم است استفاده از مواد طبیعی را جایگزین مواد آرایشی شیمیایی نماییم و مصرف مواد آرایشی شیمیایی را به حداقل برسانیم.
در نظر داشته باشیم که پوست، خواب ندارد و کارش شبانه روزی است و در صورتی که در شرایط نامناسبی مانند آلودگی، برنامه ی غذایی نادرست، کار زیاد و استراحت کم، و غم و غصه قرار بگیرد، زود رنجور می شود، پس بیش تر به فکر پوست خود باشیم.

طیبه پیروی

فصل اول: پوست و روش های مراقبت از آن

ساختمان پوست

پوست از سه لایه تشکیل شده است:

۱. اپیدرم

عبارت از یک اپی تلیوم سنگفرشی مطبق شاخی شده است که پوشش رطوبت ناپذیری برای بدن ایجاد می کند.

۲. درم

عبارت از بافت همبندی است که بلافاصله در زیر غشای پایه ی اپیدرم قرار گرفته است.

۳. هیپودرم

بافت همبندی چربی است که رگ ها از آن گذشته و به درم وارد می شوند. بافت چربی در این لایه زیاد است، بدین جهت پوست به راحتی می تواند بر روی نسوج زیرین خود لغزش داشته باشد.
عروق خونی لایه درم نسبت به تحریکات روحی واکنش نشان می دهند. خجالت و شرم باعث پرخونی این عروق و در نتیجه موجب برافروختگی و سرخی پوست می شود و یا برعکس حالت ترس باعث سفیدی یا به اصطلاح رنگ پریدگی پوست می گردد.

انواع پوست

پوست افراد مختلف، براساس مقدار چربی و ترشحات آن به چهار نوع تقسیم می شود: معمولی، چرب، خشک و مختلط. البته به طور کلی پوست به پنج نوع تقسیم می گردد و به چهار مورد ذکر شده، پوست پیرنما نیز اضافه می شود.

۱ – پوست معمولی

پوستی است که چربی و رطوبت آن متعادل باشد. پوستی ایده آل است و در هنگام لمس با طراوت و تازه می باشد. این نوع پوست با گذشت زمان تمایل به خشک شدن دارد، در نتیجه برای خوب ماندن مانند سایر پوست ها نیاز به مراقبت دارد.

۲ – پوست چرب

چربی پوست ناشی از ترشح بیش از حد چربی توسط غدد چربی است که باعث می شود پوست فرد همیشه چرب باشد. حداکثر ترشح چربی پوست در سنین ۱۶ تا ۵۰ سالگی است. در پوست های چرب، منفذهای پوست بزرگ و دارای جوش های سرسیاه می باشد. معمولاً پوست های تیره از نوع پوست های چرب هستند، ولی پوست روشن هم ممکن است چرب باشد.

۳ – پوست خشک

این نوع پوست به علت کمبود ترشح چربی، خشک و زبر است، و نرمی و لطافت لازم را ندارد. پوست های خشک ساختمان نازک و لطیفی دارند و به آسانی پوست پوسته می شوند. پوستِ خشک می تواند در اثر این موارد باشد:
۱. تابش آفتاب؛
۲. بادهای شدید و خشک و هوای گرم؛
۳. به کار بردن لوازم آرایش غیر بهداشتی؛
۴. استفاده از صابون هایی که دارای اسانس زیادی هستند.
ولی اکثر افراد به طور ژنتیکی دارای پوست خشک می باشند.

۴ – پوست مختلط

این نوع پوست بسیار شایع است؛ به این صورت که برخی از نواحی مانند دست، گونه ها و اطراف چشم خشک و بر عکس پیشانی، بینی و پشت کمر چرب تر می باشد. در این نوع پوست، قسمت های چرب و خشک باید به طور جداگانه مورد مراقبت قرار گیرند.

۵ – پوست پیرنما

این نوع پوست ظاهری پیرنما و فرسوده دارد که در اشخاص میانسال دیده می شود. معمولاً نازک، دارای منافذ باز و حساس است و حالتی افتاده دارد. این نوع پوست بسیار حساس است و نیاز به مراقبت ویژه دارد. مالیدن روغن ماهی همراه با عسل به پوست، حالت های نابهنجار آن را تا حدی کاهش می دهد. مالیدن دوغ و بهار نارنج بر روی این نوع پوست، باعث از بین رفتن حالت رنگ پریدگی می شود و پوست را لطیف می کند. مصرف روغن ماهی و گیاهان خام در درمان این پوست بسیار موثر است.

تشخیص نوع پوست

برای تشخیص نوع پوست، قبل از این که صورت خود را صابون بزنید یا از کرم و لوازم آرایشی استفاده نمایید، یک تکه کاغذ را برداشته، بر روی پیشانی، بینی، چانه و گونه ها بکشید و سپس به آن نگاه کنید.
اگر بر روی کاغذ فقط اثر مختصری از چربی ایجاد شد، پوست شما معمولی است. اگر بر روی کاغذ لکه های روغنی کم و بیش وسیعی به وجود آمد، پوست شما چرب است. اگر کاغذ با اصطکاک بر روی صورت حرکت کند و هیچ گونه اثری از چربی بر روی آن نباشد، پوست شما خشک است. اگر کاغذی که بر روی پیشانی، بینی و چانه کشیده اید، چرب باشد، ولی کاغذی که بر گونه ها کشیده اید چرب نباشد، شما دارای پوستی مختلط هستید.

رنگ پوست

رنگ پوست به میزان وجود رنگدانه در آن بستگی دارد. هیچ گونه تفاوتی بین ساختمان پوست در رنگ های مختلف وجود ندارد.
معمولاً پوست های تیره چرب هستند و هر چه پوست تیره تر باشد، جریان پیری در آن هسته تر است؛ علت آن هم وراثت می باشد.

مراقبت از پوست چرب

میزان چربی پوست با شرایط آب و هوا، درجه ی حرارت و حتی هیجانات شخصی تغییر می کند.
آب و صابون ارزان ترین پاک کننده برای پوست های چرب هستند. در صورت عدم امکان شستن صورت در محل کار، می توان این کار را با پارچه های آغشته به تمیز کننده ها انجام داد.

مراقبت از پوست خشک

نژاد، فصول سال، سن، محل جغرافیایی، وجود رطوبت نسبی در محل کار و تعداد دفعات استفاده از صابون و پاک کننده ها، در خشکی پوست دخالت دارند.
اساس مراقبت از پوست خشک، نگهداری آن به صورت مرطوب است که باعث لطافت و نرمی پوست می شود. پوست خشک صورت نباید در روز بیش از یک بار با صابون شسته شود و این کار هم بهتر است شب انجام گیرد. صبح ها باید صورت را فقط با آب ولرم شستشو داد و از به کار بردن آب داغ پرهیز کرد و بعد از تمیز کردن پوست، از مرطوب کننده استفاده نمود.
پس باید گفت مراقبت از پوست شامل رژیم های غذایی مناسب، آب زیاد، هوای تازه، خواب خوب، دور بودن از ناراحتی های عصبی و حفظ پوست در برابر عوامل طبیعی (مانند آفتاب، سرما و باد) است. استفاده از مواد قندی فراوان و نیز نوشیدن چای و قهوه ی پر رنگ و کشیدن سیگار برای پوست مضر است. همچنین باید از کم و زیاد کردن وزن به طور مرتب جداً پرهیز کرد، زیرا این کار باعث ایجاد چین و چروک در پوست می شود.

چگونه پوست سالم و شاداب داشته باشیم؟

گردش غیر طبیعی خون در پوست و کندی حرکت آن باعث می شود که پوست به بیماری دچار شود. یکی از این بیماری ها پیدایش لکه های سرخ بر روی پوست است. این بیماری بیش تر مختص به افراد کم کار است و به همین دلیل افراد مسن بیش از دیگران به این بیماری مبتلا می شوند. بسیاری از ناراحتی های پوست به بیماری های درونی ارتباط دارند که در این شرایط پزشک می تواند به درمان آن بپردازد.
به طور کلی پیری، آلودگی، برنامه ی غذایی نادرست، کار زیاد و استراحت کم، و نیز غم و غصه دشمنان پوست محسوب می شوند.
از پاکیزگی، غذاهای آب رسان، و خوردن ویتامین و پروتئین به اندازه ی کافی، می توان به عنوان دوستان پوست یاد کرد.
برای این که پوست سالمی داشته باشیم، باید همیشه آن را تمیز نگه داشته، با مصرف غذاهای آب رسان و پر ویتامین و پروتئین رطوبتش را متعادل نگه داریم.
پس در صورتی که خوب بخوابیم، از هوای سالم بهره مند شویم، روزانه به مقدار ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشیم، برنامه ی غذایی درستی داشته باشیم، ورزش کنیم و از مصرف لوازم آرایشی حتی الامکان خودداری نماییم، پوست سالم و شادابی خواهیم داشت.

پاک کردن پوست

پوست زمانی سالم و شاداب است که کاملاً تمیز باشد. روش پاک کردن پوست و نوع پاک کننده به نوع پوست بستگی دارد. هر قدر محیط آلوده تر و پوست چرب تر باشد، باید بیش تر تمیز شود، زیرا پوست های چرب اصولاً آمادگی بیش تری برای ابتلا به ناراحتی های پوستی مانند جوش و لک دارند.
برای پاک کردن پوست، شیوه های مختلفی وجود دارد:

۱ – استفاده از صابون های پاک کننده

برای کسانی که پوست خشک دارند، روزی یکبار و برای کسانی که پوست چرب دارند، ۲ تا ۳ بار در روز توصیه می شود.
اما صابون باید کاملاً شسته شود؛ به طوری که برخی از کارشناسان زیبایی برای پاک کردن صابون، ۲۰ تا ۳۰ بار آبکشی را لازم می دانند.

۲ – بخور

هفته ای یک یا دو بار و اگر پوست خسته است، ۳ بار در هفته.

۳ – استفاده از پاک کننده های طبیعی و مغذی پوست

برای پوست های چرب و معمولی، سیب زمینی خام توصیه می شود. اگر شما دارای پوست چرب یا معمولی هستید، آب سیب زمینی را بگیرید و با آب پوستتان را تمیز کنید. در ضمن سیب زمینی خام در درمان اگزما نیز موثر است.
پاک کننده ی دیگر برای پوست های چرب، استفاده از ماست و کمی نمک است. به این ترتیب که دو قاشق غذاخوری ماست را با یک سوم قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید، سپس به روی پوست مالیده، به آرامی ماساژ دهید و با آب نیمگرم بشویید.
اگر دارای پوست خشک هستید، برای پاک کردن پوستتان از صابون های گیاهی و گلیسیرین دار استفاده کنید.
از دیگر پاک کننده های طبیعی پوست می توان از سبوس گندم و بلغور جو دو سر نام برد؛ به این ترتیب که مقداری پودر سبوس گندم و بلغور جو دو سر را در آب مخلوط کرده، خمیر به دست آمده را روی پوست بمالید و به آرامی ماساژ دهید. سپس با آب نیمگرم بشویید.

نظرات کاربران درباره کتاب طراوت، شادابی زیبایی پوست و مو