فیدیبو نماینده قانونی کنکاش و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آنچه دختران و زنان باید در مورد سلامت خود بدانند

کتاب آنچه دختران و زنان باید در مورد سلامت خود بدانند

نسخه الکترونیک کتاب آنچه دختران و زنان باید در مورد سلامت خود بدانند به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب آنچه دختران و زنان باید در مورد سلامت خود بدانند

نویسندگان کتاب حاضر بر اساس تجارب چندین ساله خود در آموزش و ارائه خدمات سلامت به زنان‌، یکی از مهمترین علل نگرانی و تنش زنان و دختران در مواجهه با مسائل مرتبط با سلامت باروری را عدم آگاهی کافی آنان از ساختمان دستگاه تناسلی، عملکرد آن و نحوه‌ی مراقبت از سلامت باروری می‌دانند لذا به نظر می‌رسید اولین گام در حل این مشکلات‌، افزایش دانش و سواد سلامت باروری زنان و دختران باشد که این امر مهم با تالیف این کتاب میسر گردیده است. از آنجا که گروه هدف و مخاطب این کتاب کلیه زنان و دختران در سطوح مختلف اجتماع هستند، نحوه‌ی بیان مطالب در آن به صورت پرسش و پاسخ می‌باشد و هدف از انجام این کار پاسخگویی علمی به سؤالات رایج در زمینه سلامت زنان بوده است. همچنین سعی بر آن بوده که کلیه اطلاعات مورد نیاز به زبان ساده و کامل در اختیار خوانندگان قرار داده شود. از دیگر نکاتی که در نگارش کتاب به آن توجه شده است معرفی منابع اطلاعات‌، مراکز ارائه دهنده خدمات و مراکز کمک به زنان و دختران در بحرانهای زندگی است.

ادامه...
  • ناشر کنکاش
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.47 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۸۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب آنچه دختران و زنان باید در مورد سلامت خود بدانند

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

تکنولوژی ذهن چیست؟

تحول وسیع معاصر سپیده دم پدیده ای است که من اسم آن را تکنولوژی ذهن می گذارم. تکنولوژی ذهن می رود تا جهان ما را دگرگون نماید. همین حالا، تکنولوژی ذهن در کار تغییر دنیای ماست و این جا، در آغاز هزاره سوم این تکنولوژی می رود تا به مهم ترین ابزارها تبدیل شود.
این کتاب گذر مختصری است بر تکنولوژی ذهن. این که این تکنولوژی چیست و چگونه می توانید از آن در جهت تغییر زندگیتان استفاده کنید و این که چگونه می توانیم از آن جهت دگرگون نمودن زندگی بشر روی سیاره ی زمین استفاده کنیم.

تکنولوژی ذهن

به طور مختصر می توان گفت که تکنولوژی ذهن، همان علم ذهن است. تکنولوژی ذهن، اصول و قوانین حاکم بر نحوه ی کار ذهن را شرح می دهد. همان طور که برخی قوانین فیزیکی پدیده های سیاره ی خاکی را توجیه می کنند، یک سری قوانین و اصول ذهنی هم هستند که پدیده های ذهنی را توجیه می کنند.

قانون یک اصل تغییرناپذیر است

قانون چیست؟ قانون یک اصل است، همین طور می توان آن را توصیف یک پدیده ی همگانی دانست. فرهنگ جامع انگلیسی وبستر تعریف زیر را از قانون علمی می دهد:
«صورتی از ارتباط یا توالی پدیده ها، که در شرایط یکسان ثابت می ماند».
به بیان دیگر، یک قانون، توالی همگانی از پدیده ها است که به فرد یا افراد دخیل در آن توالی وابسته نمی باشد. در این جا چند مثال از قوانین فیزیکی آورده شده است.

قانون جاذبه

قانون جاذبه یک قانون همگانی بوده و همواره صادق است. براساس این قانون، اگر کسی از یک ساختمان ۱۰ طبقه بپرد، بلافاصله روی زمین می افتد. هیچ استثنایی برای این اصل یا قانون وجود ندارد. فرقی نمی کند که شما رییس جمهور آمریکا باشید، یا صندوق دار یک بقالی بومی، یک خواننده مشهور پاپ باشید یا حتی خودتان باشید. فرقی نمی کند که روز خوبی دارید یا روز بدی. فرقی نمی کند شب باشد یا روز، هوا خوب باشد یا بد. فقط به صرف این که الآن کریسمس(تولد مسیح) است یا تولد شما، این قانون متوقف نمی شود.
این قانون در هر صورت همگانی است، به کار خود ادامه می دهد. این یعنی هرگز ممکن نیست این قانون از کار خود بایستد که مثلاً بگوید:
«اوه، فکر می کنم در این جا باید یک استثناء قائل شوم چون ماری کوچولو این هفته دختر خوبی بوده، به نظرم حقش نیست که بیفتد زمین و دماغش بشکند». از آن جا که قوانین همگانی هستند، بحث شایستگی یا عدم شایستگی در آن ها مطرح نیست.
نکته ی مهم دیگر در مورد قانون این است که قانون در هر صورت در جریان است، چه از آن باخبر باشید چه نباشید. به بیان دیگر، اگر فرضاً از یک ساختمان ۱۰ طبقه بپرید تنها یک حالت دارد، آن هم این که سقوط کرده و به زمین می خورید، دیگر فرقی نمی کند که با قانون جاذبه آشنا باشید یا نه. بنابراین مجدداً، نمی توانید بعداز این که پریدید بگویید من نمی دانستم که اگر بپرم سقوط کرده و به زمین می خورم. میزان دانش یا صلاح دید شما تاثیری بر روی روند قانون ندارد. قانون در هر صورت در جریان است، یک نیروی نامریی از طبیعت!

قانون کاشت و برداشت

قانون کشت و زرع، یعنی کاشت دانه و سپس برداشت یک نوع محصول، مثال خوب دیگری از یک قانون فیزیکی به شمار می رود. هر کشاورزی می داند که اگر گوجه فرنگی بکارد، امکان ندارد که توت فرنگی برداشت کند. او می داند که نوع دانه ای که می کارد نوع محصول مورد انتظارش را تعیین می کند. می داند که اگر کلم بکارد گل رز برداشت نخواهد کرد. در نتیجه انتظار دیگری ندارد. او با این قانون به صورت شخصی یا خصوصی رفتار نمی کند چرا که می داند یک قانون همگانی است.
نکته ی مهم دیگری که کشاورز بدان واقف است این است که، اگر محصولی می خواهد، باید ابتدا دانه ای بکارد. به عبارت دیگر، ممکن نیست که از هیچی، چیزی برداشت کند. او باید اول دانه بکارد. که این خود ما را به قانون دیگری رهنمون می سازد.

قانون علّت و معلول

همان طور که کشاورز می داند که باید دانه ای بکارد تا چیزی برداشت نماید، هم چنین می داند که از هیچ، چیزی به عمل نمی آید. به عبارت دیگر کشاورز انتظار ندارد از هیچی، چیزی بدست بیاورد. باید چیزی باشد تا چیزی به بار بیاورد. قبل از این که گیاهی بروید باید دانه ای وجود داشته باشد. این به آن معنی است که، برای این که چیزی داشته باشیم، باید چیزی باعث به وجود آمدن آن شود، ما این را قانون علت و معلول می خوانیم. قانون علت و معلول می گوید که بدون علت نمی توانید هیچ معلولی داشته باشید. برای این که تربچه برداشت کنید، اول باید تخم تربچه را بکارید، از باد هوا نمی شود تربچه برداشت کرد. باید علتی باشد تا معلولی باشد.
نکته ی دیگری که در مورد این قانون وجود دارد این است که معلول همواره مشخصات علت را داراست. به بیان دیگر، معلول حاصل علت است. بنابراین یک کشاورز می داند که اگر تربچه برداشت کند پس حتماً قبلاً تربچه کاشته است. ممکن نیست کسی این حرف را از دهان یک کشاورز بشنود که «چون توت فرنگی کاشته ام، تربچه برداشت می کنم». به عبارت دیگر با شناخت معلول می توانیم به ویژگی های علت نیز پی ببریم، چرا که می دانیم ویژگی های آن ها یکی است.

قانون رنگ ها

تمام دانش آموختگان مکتب هنر به خوبی واقفند که بر رنگ ها قانون حکم می کند. برای مثال وقتی آبی و زرد را ترکیب می کنید، همواره سبز بدست خواهد آمد. در این جا هم مجدداً فرقی نمی کند که شما که هستید یا این که آیا روز خوبی دارید یا روز بدی، تحت هر شرایطی، حاصل ترکیب آبی و زرد، سبز است. فرقی نمی کند که چه کسی هستید و چه می کنید، امکان ندارد که قرمز بدست بیاید. مجدداً، دلیل آن این است که قانون حاکم بر طیف رنگ ها یک پدیده ی فیزیکی همگانی است. چیزی است که همواره صادق بوده و هست. چیزی نیست که مثلاً به دلیل تازه کار بودن شما در زمینه ی هنر، به تازگی به جریان افتاده باشد. و این ما را به نکته ی مهم دیگری رهنمون می سازد.

قوانین همواره ثابت بوده اند

قوانین فیزیکی، مانند آن چه در بالا به آن اشاره شد، همواره ثابت بوده اند. آن ها همین طوری، یا از وقتی کسی آن ها را کشف کرده به وجود نیامدند. ۴۵۰۰ سال پیش (۱۷۵۰-۲۸۰۰ قبل از میلاد) مردم بابل قدیم می توانستند تلفن همراه یا کامپیوتر داشته باشند زیرا قوانین فیزیکی زیربنایی تکنولوژی مدرن فعلی ما در آن زمان هم وجود داشته اند. در ظاهر تنها تفاوت بین زمان ما و زمان بابلی ها این است که مردم آن زمان از وجود این قوانین بی خبر بودند. چرا که اگر خبر داشتند، آن ها هم کامپیوتر و تلفن همراه داشتند. اما صرف بی اطلاعی آن ها از قوانین حاکم بر پدیده های فیزیکی، به این مفهوم نیست که این قوانین در آن زمان ها وجود نداشتند.
بیایید مثال دیگری را در نظر بگیریم: پدیده ای که آن را الکتریسیته می خوانیم براساس تعریف فرهنگ جامع انگلیسی وبستر، الکتریسیته… نیروی فیزیکی پایه ای به وجود آمده در اثر حضور یا حرکت الکترون ها، پروتون ها و سایر ذرات باردار که در قالب نیروهای جاذبه، دافعه، نوری و گرمایی و مانند آن ظاهر می شود می باشد.
این پدیده ی فیزیکی همواره وجود داشته است. اما از آن جا که بابلی ها هیچ نوع لامپ الکتریکی نداشته اند، پس می توان چنین فرض کرد که آن ها از این پدیده بی خبر بوده اند، حتی با وجود این که در آن زمان هم وجود داشته است. و چون از آن بی خبر بودند، نمی توانستند آن را مهار کرده و از مزایای آن بهره ببرند. در حقیقت ما باید نوابغی چون بنجامین فرانکلین (۱۷۹۰-۱۷۰۶) و توماس ادیسون (۱۹۳۱-۱۸۴۷) می داشتیم که در ابتدای کار و پیش از این که بشر بتواند شروع به هدایت این نیروی طبیعت برای استفاده ی همگان نماید، با این پدیده آشنا شده و از فواید آن برای مردم سخن بگویند. همین شرایط برای قوانین ذهنی هم وجود دارند.

قوانین ذهنی

همان طور که قوانین فیزیکی بر پدیده های فیزیکی حاکم بوده و آن ها را توجیه می کنند، یک سری قوانین ذهنی نیز وجود دارند که بر رفتار پدیده های ذهنی حاکم بوده و آن ها را توجیه می نمایند.
به عبارت ساده، صرف این که بیشتر انسان ها هنوز از وجود این قوانین ذهنی و چگونگی کارکرد آن ها بی اطلاعند، به مفهوم عدم وجود این قوانین نیست. و از آن جا که وجود دارند، پس باید همین جا و همین حالا هم عمل کنند، چه از آن ها باخبر باشیم و چه نباشیم. و حتی اگر این طور هم نگوییم، از آن جا که آن ها قانون هستند، پس همیشه بوده اند.
در طول تاریخ، افرادی بوده اند که از وجود این قوانین ذهنی اطلاع داشته اند. در حقیقت، مطالعه ی متافیزیک، هم چنین فلسفه و مذهب، همگی در جهت کشف و توصیف این قوانین ذهنی بوده است. با این حال، یک چیز، مشخص است: تاکنون در هیچ جای جهان، قوانین ذهنی در مدارس ما تدریس نشده اند. اما این رویا چندان هم دور نیست. و وقتی که این امر محقق شود، بدون شک مطالعه ی قوانین ذهنی، تغییر شگرفی بر زندگی بشر روی کره ی زمین خواهد گذاشت.

کاربرد قوانین ذهنی

نکته ی دیگری که در مورد قوانین ذهنی وجود دارد این است که پس از اطلاع از حضور آن ها، می توانیم شروع به استفاده از آن ها نماییم. در مورد الکتریسیته، لازم بود پیش از هدایت این انرژی جهت استفاده ی بشر، قوانین حاکم بر آن کشف شوند. همین مسئله در مورد قوانین ذهنی صادق است. لازم است پیش از مهار این نیرو جهت استفاده بشر، قوانین حاکم بر آن کاملاً کشف و درک شوند. پس از درک این قوانین، به آن چه که آن را تکنولوژی ذهن می خوانم دست خواهیم یافت.

نرم افزاری برای سخت افزار شما

کاربرد قوانین ذهن، همان چیزی است که من به آن تکنولوژی ذهن می گویم. شما می توانید درک و به کارگیری قواعد ذهنی را به داشتن نرم افزاری برای سخت افزارتان تشبیه کنید. همان طور که می دانید تنها خرید یک کامپیوتر شیک و لوکس و قرار دادن آن روی میز برای شما حاصلی در برندارد. برای این که بتوانید بهره ای از این ابزار فوق پیشرفته ببرید، لازم است نرم افزار مناسب در اختیار داشته باشید.

«به عبارت دیگر سخت افزار بدون نرم افزار هیچ است».

در صورتی که بخواهیم همین تشبیه را برای شما هم به کار ببریم، می توان گفت که ذهن یا مغز شما سخت افزار شما است. حالا که همه مغز دارند، اما قبل از این که شما یا هر کس دیگری بتواند عملاً و به طور موثر از مغزش استفاده نموده و نیروی آن را برای استفاده ی خود و دیگران مهار نماید، باید نرم افزار مناسب در اختیار داشته باشد. این نرم افزار همان درک قوانین ذهنی است.
با این توضیح حالا دیگر می توانید روی ذهنتان مسلط شوید. به عبارت دیگر، شما مسئول بوده و می توانید نیروی ذهنتان را به هر جهتی که مایلید هدایت کنید. در حال حاضر، عده ی کمی از نرم افزار لازم، که در حقیقت همان درک قوانین ذهنی موردنیاز جهت بهره گیری از سخت افزارهایشان (همان مغزشان) می باشد، برخوردارند.
پس بیایید نظری بر این قوانین ذهنی بیفکنیم، به این ترتیب از چگونگی بهره گیری از آن ها برای خود آگاه خواهیم شد.

فصل اول: ساختمان و عملکردسیستم باروری زنان

مرور سریع:

* دستگاه تناسلی خارجی ولو نامیده می شود که از مونس پوبیس ، لبیای کوچک ، لبیای بزرگ ، دهانه مجرای ادرار،کلیتوریس ، پرده بکارت، دهانه واژن و میاندوراه تشکیل شده است.
* دستگاه باروری داخلی شامل رحم ، لوله ها ، تخمدان و واژن است.
* در سطح داخلی رحم یک لایه نازک وجود دارد . در هربار که فرد دچار خونریزی قاعدگی می شود این لایه ریزش پیدا کرده و دوباره رشد می کند.ریزش این لایه باعث ایجاد خونریزی می شود.
* به طور متوسط از شروع یک خونریزی قاعدگی تا خونریزی بعدی ۲۸ روز طول می کشد . اگر طول زمانی چرخه های قاعدگی در محدوده ی ۳۸-۲۱ روز قرار داشته باشد ، طبیعی است . مدت روزهای خونریزی قاعدگی نیز از ۷-۳ روز در افراد مختلف فرق می کند و این مدت خونریزی طبیعی است.
* از روز اول خونریزی یک قاعدگی تا شروع خونریزی بعدی یک چرخه قاعدگی نامیده می شود.اواسط هر سیکل قاعدگی (روز ۱۴) یک تخمک از تخمدان آزاد شده ، وارد لوله های رحمی شده و منتظر لقاح می ماند . تخمک های لقاح نیافته و اضافه خودبخود در بدن زوال یافته و جذب می شوند.
* کنترل قاعدگی ها به ترتیب با فرستادن دستور از مغز به هیپوتالاموس شروع شده ، از آنجا دستور به هیپوفیز و در نهایت دستور به تخمدان می رسد. به همین علت است که استرسها ، مسافرت ، ورزش و کاهش وزن بر روی نظم قاعدگی ها اثر می گذارند.
* اصطلاح علمی عدم وقوع قاعدگی "آمنوره" است . اگر دختری از زمان بلوغ اصلا قاعده نشود آمنوره اولیه دارد . اما اگر زنی قبلا قاعدگیهای منظم داشته ولی الان به مدت ۶ ماه است که قاعده نشده است آمنوره ثانویه دارد.
* وزن کم ، ورزش زیاد ، سوراخ نداشتن پرده بکارت و برخی از اختلالات ژنتیکی از علل آمنوره اولیه هستند. حاملگی ، کاهش وزن ، استرس، تنش، افزایش پرولاکتین و ... علل آمنوره ثانویه می باشند. در صورتی که قاعدگی فردی تا ۱۶ سالگی شروع نشود، برای بررسی علل آن باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کند.
* دردهای قاعدگی اولیه از ۲-۱ سال پس از بلوغ شروع می شوند ، کمی قبل از قاعدگی یا در روزهای اول خونریزی وجود دارند ، پس از چند روز برطرف می شوند و طبیعی هستند. دردهای قاعدگی ثانویه چندین روز قبل از قاعدگی شروع شده و با خونریزی قاعدگی بهبود نمی یابند . این دردها به علت وجود بیماریهایی مانند بیماریهای التهابی لگن و عفونت رحم ، آندومتریوز ، آدنومیوز و فیبروم می باشند . بیماری ایجاد کننده درد باید درمان شود تا دردها بهبود یابند.
* به علت افت سطح هورمونها در چند روز قبل از قاعدگی ، بعضی از افراد دچار علائم روانی – عاطفی مثل افسردگی ، تحریک پذیری ، گریه کردن ، نوسانات خلقی، عدم تمرکز، اختلال در حافظه کوتاه مدت و علائم جسمانی مانند سردرد ، درد لگن، سنگینی و حساسیت پستانها و ورم می شوند که به مجموعه این علائم سندرم قبل از قاعدگی می گویند.
* نگه داشتن وزن بدن در محدوده ی ایده آل ، خودداری از مصرف زیاد کربوهیدراتها (بیسکوئیت و شیرینی) ، غذاهای شور و مصرف کافئین(چای، قهوه و...) ، انجام ورزش منظم ، مصرف ویتامین B۶ یا E ، مصرف روغن گل پامچال ، مصرف داروی پروژسترون، مصرف داروی فلوکستین و قرارگرفتن در معرض تابش نور راهکارهایی هستند که می توانند برای بهبود علائم سندرم قبل از قاعدگی استفاده شوند.
* برقراری رابطه جنسی و واردکردن انگشت یا اشیاء دیگر می تواند باعث پاره شدن پرده بکارت شود . بعضی زنان در زمان انجام اولین رابطه جنسی خونریزی ندارند که به خاطر شکل خاص پرده بکارت است.
* در هنگام برقراری رابطه جنسی عضلات دور واژن منقبض شده و به حرکت اسپرم (سلول جنسی مرد) به داخل رحم (برای تشکیل جنین) کمک می کنند . بنابراین ممکن است یک زن بدون احساس لذت یا برقراری رابطه جنسی کامل ، باردار بشود.
این فصل در مورد ساختمان سیستم تولیدمثل زنانه ، چگونگی عملکرد آن و چگونگی حفظ آن در بهترین وضعیت سلامت شرح می دهد.

ساختمان دستگاه تناسلی زنانه:

دستگاه تناسلی خارجی زنان بخشی از دستگاه تناسلی است که قابل دیدن است و به طور کلی ولو (فرج) نامیده می شود . ولو (دستگاه تناسلی خارجی) از مونس پوبیس ، لبیای کوچک ، لبیای بزرگ ، دهانه مجرای ادرار،کلیتوریس ، پرده بکارت، دهانه واژن و میاندوراه (پرینه) تشکیل شده است (تصویر ۱).
مونس پوبیس یک بالشتک چربی است که روی قسمت جلویی استخوان لگن قرار دارد . لبیای بزرگ و کوچک دو جفت چین پوستی هستند . لبیای کوچک داخل لبیای بزرگ قرار گرفته ، لبیاها از مهبل (واژن) محافظت کرده و آن را می پوشانند . بعد از بلوغ مونس و لبیای بزرگ از مو پوشیده می شوند.لبیای کوچک که در داخل قرار دارند و صورتی رنگ هستند ، از جنس بافت لبهای دهان می باشند . شکل و اندازه لبیای کوچک در زنان مختلف باهم فرق می کند . در قسمت بالا لبیاهای کوچک به هم پیوسته و کلیتوریس را تشکیل می دهند . کلیتوریس یک عضو با قابلیت نعوظ (پرخون و بزرگتر شدن در حین رابطه جنسی) بوده و نقش مهمی در فعالیت و لذت جنسی زنان ایفا می کند.
دهانه مجرای ادرار (این مجرا ادرار را از مثانه به بیرون منتقل می کند) میان دو لبیای کوچک و در وسط فاصله کلیتوریس و دهانه واژن قرار دارد . دهانه واژن نیز در پایین ترین قسمت میان لبیای کوچک قرار دارد . در زنان باکره (ازدواج نکرده) این دهانه توسط لایه ای به نام پرده بکارت پوشیده شده است . پرد بکارت دارای سوراخهای ریزی بوده و خون قاعدگی از این سوراخها خارج می شود . برقرای رابطه جنسی و واردکردن انگشت یا اشیاء دیگر باعث پاره شدن پرده بکارت می شود . آسیبهای جدی ناحیه ولو (دستگاه تناسلی خارجی)که باعث پارگی لبهای بزرگ و کوچک گردد ، هم ممکن است به پرده بکارت آسیب بزند. در این موارد مراجعه به پزشک متخصص زنان ضروری است. البته بعضی زنان در زمان انجام اولین رابطه جنسی خونریزی ندارند که به خاطر شکل خاص پرده بکارت است.
میاندوراه (پرینه) هم ناحیه ی کم مویی است که بین ورودی واژن و مقعد قرار دارد.


مهمترین ارگان در ولو (دستگاه تناسلی خارجی)، واژن است . واژن که یک قسمت لوله ای شکل و با طول ۱۰-۹ سانتی متر است ، رحم را به ولو (دستگاه تناسلی خارجی)وصل می کند . دیواره واژن دارای چینهایی است که باعث می شود واژن در حین نزدیکی و زایمان شبیه یک آکاردئون متسع شود . در هنگام برقراری رابطه جنسی عضلات دور واژن منقبض شده و به حرکت اسپرم(سلول جنسی مرد) به داخل رحم(برای تشکیل جنین) کمک می کنند . بنابراین ممکن است یک زن بدون احساس لذت یا برقراری رابطه جنسی کامل، باردار بشود.
داخل واژن و در انتهای آن ، دهانه رحم وجود دارد . اگر شما یک گلابی را وارونه در یک لیوان قرار دهید . آن قسمت که داخل لیوان قرار می گیرد دهانه رحم ، لیوان واژن و قسمتی از گلابی که بیرون لیوان است ، رحم خواهد بود . دکترها در زمان انجام معاینه زنان، دهانه رحم را شبیه یک دونات حلقه ای کوچک می بینند.
بعد از نزدیکی(برقراری رابطه جنسی) اسپرم از سوراخ سرویکس عبور کرده ، وارد رحم می شود و پس از آن به لوله های رحمی می رود . دهانه رحم دارای غددی است که به طور طبیعی ماده ای به نام موکوس ترشح می کنند . در زمانهای مختلف رنگ و قوام این ترشحات متفاوت است . در زمان آزاد شدن تخمک از تخمدان این ترشحات شفاف ، کشدار و نازکتر می شوند (چیزی شبیه سفیده ی تخم مرغ خام) در زمانهای دیگر این ترشحات چسبناک و کدر هستند(سفید و کرکی) . دهانه رحم در زمان زایمان کم کم با فشار سر جنین باز می شود و جنین می تواند از رحم خارج شده به داخل واژن و سپس به بیرون حرکت کند .
رحم یک عضو گلابی شکل است که در پشت مثانه قرار گرفته و دارای لایه های مختلفی است و وظیفه آن نگهداری از جنین برای رشد تا زمان تولد است . داخل رحم یک لایه نازک وجود دارد . در هربار که فرد دچار خونریزی قاعدگی می شود این لایه ریزش پیدا کرده و دوباره رشد می کند . در خارج این لایه ، لایه ی عضلانی رحم قرار دارد که تحت تاثیر هورمونها و مواد دیگر برای شروع قاعدگی و یا زایمان منقبض می شود.
طول، عرض و ضخامت رحم در زنی که تا به حال باردار نشده است به ترتیب ۹ ، ۵/ ۶ و ۵ /۳ سانتی متر است . رحم دارای دو لوله است که در دوطرف آن قرار داشته و وظیفه انتقال تخم به رحم را بر عهده دارند و حدود ۱۲-۱۰ سانتی متر طول دارند . سر آزاد لوله های رحم در کنار تخمدانها قرار دارد . این قسمت لوله مانند سر یک شیپور گشاد بوده و دارای شرابه هایی مانند پاهای هشت پاست . این شرابه ها دور تخمدان قرار گرفته و به تخم کمک می کنند تا راه خود را پیدا کند.
تخمدانها دو عضو بادامی شکل در کنار لوله ها با طول ، عرض و ضخامت ۵-۳ ، ۵/ ۲ و ۵ /۲ سانتی متر هستند، که کار آنها تولید یک تخمک در هر چرخه قاعدگی و ترشح هورمونهایی است که فرایند تولید مثل را کنترل می کنند(استروژن و پروژسترون) (تصویر۲). همانطور که در تصویر شماره ۲ دیده می شود اعضاء دستگاه تناسلی داخلی در داخل لگن محصورند و از عقب در جوار رکتوم و از جلو در جوار مثانه قرار گرفته اند.
گاهی اوقات زنان و دختران نوجوان در رابطه با شکل دستگاه باروری خود دچار نگرانی می شوند . در چنین مواقعی بهتر است با یک ماما یا پزشک مشورت شود. اما باید بدانید که دستگاه باروری و پستانها از نظر سایز، تقارن ، شکل و... در زنان مختلف متفاوت است . همانطور که قد ، وزن و رنگ موی افراد نیز با هم فرق می کند.مثلا لبیای کوچک می تواند بزرگ یا کوچک باشد و در برخی افراد بلندتر از لبیای بزرگ است.


اندازه کلیتوریس به گونه ای است که معمولا برجستگی آن دیده می شود اما در برخی از زنان تحت تاثیر افزایش هورمون تستوسترون(مقدار این هورمون معمولا در زنان کم است) بزرگتر می شود.
سایز و شکل پستانها نیز در زنان مختلف متفاوت است . ولی معمولا یک پستان بزرگتر یا بالاتر است . رنگ منطقه دور نوک پستان نیز در زنان متفاوت بوده و ممکن است صورتی یا قهوه ای باشد و این تفاوت رنگ نیز مسئله ای کاملا طبیعی است.
نحوه رویش موهای بدن به شدت تحت تاثیر ژنتیک افراد قرار دارد . در یک سوم زنان به صورت طبیعی بالای لب یا دورچانه مو می روید که طبیعی است. البته باید توجه داشت که در برخی زنان رویش این موها می تواند نشانه افزایش سطح هورمون تستوسترون باشد و علامت وجود یک مشکل است.
نحوه رویش موهای پوبیس هم در افراد متفاوت است معمولا پوبیس و لبیاهای بزرگ دارای مو هستند . نحوه رویش این موها نیز وابسته به ژنتیک بوده و شبیه مادر یا یکی از بستگان زن از فامیل پدری است .
البته درصورت وجود اشکال در شکل دستگاه تناسلی خارجی نیز باز جای نگرانی نیست . چون امروزه روشهای مختلف جراحی برای اصلاح این مشکلات وجود دارند که به راحتی قابل انجام هستند.

«اعلان»

-  نسخه حاضر، "نسخه نمونه" کتاب است و تنها بخش مختصری از کتاب را شامل می شود. 

- برای تهیه نسخه کامل کتاب، کافیست به سایت www.FIDIBO.com مراجعه و کتاب را با قیمتی ارزانتر نسبت به نسخه چاپی، خریداری کنید. 

- بعد از تکمیل فرآیند خرید، نسخه کامل کتاب به صورت آنی و خودکار به کتابخانه شما در اپلیکیشن اضافه خواهد شد. تنها کافیست بعد از پرداخت در حالیکه به اینترنت متصل هستید از طریق گزینه "همگام سازی"، لیست کتابخانه را به روز کنید.

- در صورت وجود هرگونه پرسش در خصوص فرآیند خرید، به کتابچه راهنما مراجعه کنید یا با آدرس PU@FIDIBO.com مکاتبه کنید.

نظرات کاربران درباره کتاب آنچه دختران و زنان باید در مورد سلامت خود بدانند

سلام دوستان لدفا هرکس خریده بگه مفیده بوده یا خیر من رشتم تربیت بدنیه ب شدت نیاز ب کتاب های آناتومی و تغذیه دارم و نمیخوام به دانشگاه اکتفا کنم اما نمونه هایب ک گذاشتن قدرتی برای تصمیم گیری نمیده چون یا ۲۵ صفحه تقدیره و یا انقد کیفتش پایینه نمونه ک آدم متوجه نمیشه ک آیا کتاب مورد نظرش هم همین کیفته و خب آدم ریسک نمیکنه رو پولش ممنون میشم راهنماییم کنید
در 2 ماه پیش توسط بهار ?