فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کیاراد و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اگر فرزند خلاق و نابغه می‌خواهید

کتاب اگر فرزند خلاق و نابغه می‌خواهید

نسخه الکترونیک کتاب اگر فرزند خلاق و نابغه می‌خواهید به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب اگر فرزند خلاق و نابغه می‌خواهید

علم روان‌شناسی امروز، ضمن صحه گذاشتن بر نکات مهم فوق، تاثیر تربیت را از همان آغاز تولد گوشزد می­‌کند. واکنش نوزاد در برابر صدای پدر و مادر حرکات آنها، صداهای دلنواز و روح پروری که قبل از تولد شنیده­‌اند، واقعیت انکارناپذیر تاثیر تربیت، از همان دوران تولد را آشکار می‌­سازد. نیاز نوزاد به محبت، در صورتی که به خوبی برآورد شود، وی را به انسانی با استحکام روحی در خُر توجه تبدیل ساخته و حتی بر ساختار نغز وی نیز تاثیر شایانی نمود، وی را به انسانی خلاق و مبتکر تبدیل می‌­سازد. تاثیر ادبیات کودکان (شعر، قصه، نمایش، افسانه و داستان) بر روند رشد عاطفی و ذهنی کودک، امروزه بر کسی پوشیده نیست. لذا، پدر و مادر آگاه و متعهد بایستی با اگاهی از بار امانت و مسئولیتی که بر دوش آنان نهاده شده، با الهام از رهنمودهای مکتب آسمانی انبیای الهی و با یاری جستن از علم روز (روان شناسی کودک، روان شناسی رشد، و…) زمینه پرورش انسان‌های کارآمد و شایسته را در کانون پر مهر خانوادگی فراهم سازند، تا در آینده‌­ای نه چندان دور خود شاهد شکوفایی نهال دلبند خویش باشند. آری در رهگذر دلسوزی، محبت، تعلیم و تربیت صحیح است که شخصیت آدمی در همان سه سال اول زندگی شکل می­‌گیرد.

ادامه...

بخشی از کتاب اگر فرزند خلاق و نابغه می‌خواهید

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:
مقدمه مترجم

باسمه تعالی

در پس آئینه طوطی صفتم داشته اند
آنچه استاد ازل گفت بگو، می گویم

«حافظ»

پدیده رشد و کمال آدمی، موضوعی است که از دیر باز ذهن متفکران عرصه­ی تربیت را به خود مشغول داشته است. اسلام عزیز، در فراسوی حیطه­ی دانش و تجربه، آن جا جز کشف و شهود و الهام های ربانی، زبان دیگری نمی­تواند جمالی برای نمود پیدا کند، تربیت را به زمان پیش از شکل گیری جنین و حتی نطفه، موکول می­نماید، و از پدر و مادر دعوت می­کند تا با اتخاذ یک شیوه زندگانی مبتنی بر اصول تقوی و پیروی از تمامی مبانی اخلاق، زمینه مناسبی را برای بذرافشانی و باروری نهایی به وجود آورند که بعدها به انسانی متعهد، درستکار، هوشمند و مسئولیت پذیر تبدیل شود.
علم روان شناسی امروز، ضمن صحه گذاشتن بر نکات مهم فوق، تاثیر تربیت را از همان آغاز تولد گوشزد می­کند. واکنش نوزاد در برابر صدای پدر و مادر حرکات آنها، صداهای دلنواز و روح پروری که قبل از تولد شنیده­اند، واقعیت انکارناپذیر تاثیر تربیت، از همان دوران تولد را آشکار می­سازد.
نیاز نوزاد به محبت، در صورتی که به خوبی برآورد شود، وی را به انسانی با استحکام روحی در خُر توجه تبدیل ساخته و حتی بر ساختار نغز وی نیز تاثیر شایانی نمود، وی را به انسانی خلاق و مبتکر تبدیل می­سازد. تاثیر ادبیات کودکان (شعر، قصه، نمایش، افسانه و داستان) بر روند رشد عاطفی و ذهنی کودک، امروزه بر کسی پوشیده نیست. لذا، پدر و مادر آگاه و متعهد بایستی با اگاهی از بار امانت و مسئولیتی که بر دوش آنان نهاده شده، با الهام از رهنمودهای مکتب آسمانی انبیای الهی و با یاری جستن از علم روز (روان شناسی کودک، روان شناسی رشد، و…) زمینه پرورش انسان های کارآمد و شایسته را در کانون پر مهر خانوادگی فراهم سازند، تا در آینده­ای نه چندان دور خود شاهد شکوفایی نهال دلبند خویش باشند. آری در رهگذر دلسوزی، محبت، تعلیم و تربیت صحیح است که شخصیت آدمی در همان سه سال اول زندگی شکل می­گیرد.

محمد کاوش نیا
پنجشنبه ۱۰ /۸ /۱۳۸۶

مقدمه

بیشتر روان شناسان آنگاه که به موضوع فکر کردن می اندیشند، موضوع شناخت را با سپاس از فیلسوف قرن هفده فرانسه رنه دکارت همراه می کنند. با توجه به جمله جاودانی دکارت می بینیم که وی با یکی از برجسته ترین شعارهای تمامی اعصار جلوه کرده است.
"congnit ergo sum"
عبارتی است لاتینی که معنایش این است: من می اندیشم پس هستم.
cognitoـ مترادف شناخت، مرتبط با شناخت و ژرف اندیشی است که همه آنها به معنای اندیشیدن یا تفکر می باشد.
این جمله دکارت را هرگاه معکوس نمائیم، ظرافت پیدا کرده مفهوم عمیق تری پیدا میابد:
من هستم پس می اندیشم.
انسان ناگزیر است بیندیشد. شاید افکار بیهوده ای در سر داشته باشید، شاید هم صرفا" در اندیشه آن باشید که شهر کانزاس برای بازی های المپیک بعدی در نظر گرفته شده است. در هر صورت مغز شما به هیچ روی آرام نیست.
براستی هیچ کس بدون اندیشه نیست مگر آن که مغزش مرده باشد.
ممکن است بگوئید "من خودم را به مثابه شخص خاصی که می اندیشد، تصور نمی کنم".
اما در هر صورت شما به چیزی می اندیشید. اگر چنین نباشد مغز شما از جنبه طبی یا ادراکی شاید نمرده باشد و شما را به خاک نسپارند لیکن مغزتان در حال اغما است.

من هستم پس می اندیشم.

تمرین زیر شما را یاری می دهد تاهرگونه تردید خود را بر طرف سازید.
طی سه دقیقه آینده تمامی افکاری را که به ذهنتان خطور می کند یادداشت کنید. این کار نوعی خود کاوی است. این کار را میتوانید تداعی آزاد اندیشه ها بنامید چرا که ارتباط ها یا تداعی هایی را میان افکار گوناگون شما برقرار می سازد.
اگر هیچ گونه فکری به ذهنتان خطور نکرد، جای نگرانی است.
ذهن ما، در حال بیداری تقریبا" همیشه مشغول است. افکار، یکی پس از دیگری به ذهن ما خطور می کنند. روان شناس امریکایی ویلیام جیمز (williyamJames) آگاهی را به یک رود خانه تشبیه کرد و عبارت مشهور خود "جریان آگاهی"را ابراز داشت.
برای تخلیه ذهن (از هر گونه اندیشه) بایستی مراقبه کرد. این امر، چنان با موضوع اندیشیدن پیوند دارد که افرادی که می خواهند مراقبه کنند بایستی تمرین های خاصی را فرا گیرند. آئین های فراوانی مانند مکتب بودایی، تمرینهای سختی را برای آموزش مراقبه ارایه می دهند. لذا سعی می کنید تمرین دیگری را بیازمائید ـ می بینید که این یکی بسی دشوارتر است.
تصور کنید که شما یک نوزاد هستید. خودتان را از لحاظ ذهنی به جای یک نوزاد قرار دهید، به جای یک نو پای هشت ماهه ای که در تخت نرده دار خود در حال خزیدن به این سو و آن سو می رود. اشیاء را هرگاه از ارتفاع متفاوتی مشاهده کنید، چگونه می بینید؟ در خصوص اشیاء آنگاه که واژگانی برای آنها ندارید و هنوز سخن گفتن را نیاموخته اید چگونه می اندیشید؟
اکنون فکر کنید به سرعت رشد کرده و سه ساله شده اید. به کودکستان می روید و وانمود می کنید که فضا نورد یا پزشک هستید، تصور آن کار اکنون برایتان آسانتر است، چرا که حالا می توانید زبان را به کار گیرید، اما در خصوص جهان، پدر و مادر خود و دیگرکودکان چگونه می اندیشید؟
از لحاظ مقایسه، اندیشیدن به مثابه یک کودک نه ساله و یا نوجوان، بسی آسانتر است.
بیشتر افراد، رخداد های مهمی را که پس از هشت سالگی شان اتفاق افتاده به خوبی به خاطر دارند.
صدها کتاب و فیلم مرتبط با نویسندگانی است که دوران کودکی خود را بازسازی کرده اند. بسیاری از افراد، خاطرات نا پیوسته ای از رخدادهای زودتر زندگی خود نیز دارند. من به یاد می آورم که از اسرائیل به آمستر دام پرواز کردم و در هواپیما مشغول خوردن جوجه ای بودم که به من داده بودند.
لیکن تقریباً هیچ کس چیزی از دوران نوزادی خود به یاد نمی آورد. مطالعه ای که در سال ۱۸۹۶ توسط هنری و بینه (Henry & Binet) انجام شد نشان داد که اولین خاطرات بیشتر افراد، مرتبط با رخدادی است تک افتاده که در سه سالگی آنها اتفاق افتاده است. در فیلم ها یا آگهی ها که نوزادان به گونه ای پیچیده رفتار می کنند و یا سخن می گویند وضعیت خنده آوری ایجاد می گردد چرا که نا ممکن و عجیب می نماید. می دانیم که نوزاد نمی تواند سخن بگوید و احتمالاً نمی تواند نوع اندیشه هایی را که در برخی آگهی های تلویزیونی یا فیلم های سینمایی نشان داده می شود داشته باشد. در این جا ما در واقع ذهن یک فرد بزرگسال را به جای ذهن یک نوزاد و یا کودک نو پا قرار داده ایم. چگونه می توان از یک نوزاد ناتوان، به یک نوجوان دانا که سخنان طنزآمیز می گوید تبدیل شد؟ در این کتاب من نظریه های گوناگون و جنبه های مختلف رشد ادراک را بررسی کرده ام.
روان شناسان تلاش کرده اند که مراحل رشد ذهنی کودک را بفهمند. برخی از آنان نیز کوشیده اند علل اساسی رشد را در یابند و پیرامون این که آیا هوش با طبیعت پیوند دارد یا با تغذیه و پرورش، بحث کرده اند.
آیا شناخت با مسئله آموزش و محیط مرتبط است یا با موضوع وراثت؟ آیا سرنوشت شما قبل از تولدتان به واسطه DNA (اسیدی اکسید ریبونو کلیک) شما و ژن هایتان رقم زده شده است یا آن که همه چیز بستگی به چگونگی پرورش شما و محیطی دارد که در آن زندگی می کنید؟ نظریه های مرتبط با طبیعت ـ که به مثابه کیفیت های مادر زادی زیست شناختی یا ژنتیکی نیز شناخته می شوند ـ مشعر بر آنند که وراثت بسیار مهم تر از محیط است. نظریه های تغذیه و پرورش عکس این امر را ادعا می کنند. محیط خانوادگی، طبقه اجتماعی، تجربیات فردی، تشویق ها و تنبیه هایی که کودک تجربه می کند، تعیین کننده رشد اوست. چنان که خواهیم دید پس از یک قرن بحث و گفتگو اکنون بیش از پیش می توانیم به پاسخ های مفید تری دست یابیم.

نظرات کاربران درباره کتاب اگر فرزند خلاق و نابغه می‌خواهید