فیدیبو نماینده قانونی آشیانه برتر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اگر فرزند باهوش می‌خواهید

کتاب اگر فرزند باهوش می‌خواهید

نسخه الکترونیک کتاب اگر فرزند باهوش می‌خواهید به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب اگر فرزند باهوش می‌خواهید

برای پرورش قدرت فکری، هوش و خلاقیت کودک، بیشترین نقش به عهده‌ی پدر و مادر می‌باشد؛ چرا که رشد و پرورش هوش و فکر در سالهای ابتدایی زندگی بسیار مهم است. تحقیقات نشان می‌دهند که تحریک فکری کودک در سالهای نخست زندگی، اثر قابل توجهی در عملکرد هوشی و تحصیلی سالهای بعد دارد. این تحقیقات اضافه می‌کنند در صورتی که والدین در تحریک ذهن کودک فعالانه شرکت کنند، نتایج بسیار بیشتری حاصل می‌شود. بنابراین والدین باید اطلاعات کاملی در مورد پرورش هوش و خلاقیت داشته باشند تا بتواند صاحب کودکانی تیز هوش و خلاق شوند.

ادامه...
  • ناشر آشیانه برتر
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.91 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۱۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب اگر فرزند باهوش می‌خواهید

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

امام سجاد(ع)
«سعادت انسان در این است که فرزندان صالحی داشته باشد و به آنان استعانت جوید.»

بی­شک یکی از مهمترین و سنگین­ترین وظایف والدین به خصوص مادران، تربیت فرزند می باشد. تعلیم و تربیت کودکان، امری دائمی است و جز به وسیله ی پدر و مادر تامین نمی شود؛ چرا که فقط این دو، مخصوصاً مادر، از آغاز زندگی در کنار کودک هستند و با خصوصیات بدنی و روانی و استعدادهای او آشنا می باشند.
یکی از جنبه های مهم تربیت کودک، پرورش قوه ی فکری می باشد. ملّتی که از نظر قدرت فکر بالا باشد، در سایر جهات هم پیشرفت می کند.
جامعه­ای که سطح فکر افراد آن بالا باشد، زیر سلطه ی دیگران قرار نمی گیرد و همیشه سرافراز و سربلند باقی می ماند.

چو خواهی که نامت بماند به جای
پسر را خردمندی آموز و رای

که گر عقل و رایش نباشد بسی
بمیری و از تو نماند کسی

خردمند و پرهیز کارش بدار
اگر دوست داری به نازش مدار

نو آموز را مدح و تحسین وزه
ز تو پخ و تهدید استاد به

بیاموز فرزند را دسترنج
اگر دست داری چو قارون به گنج

(سعدی)

برای پرورش قدرت فکری، هوش و خلاقیت کودک، بیشترین نقش به عهده ی پدر و مادر می باشد؛ چرا که رشد و پرورش هوش و فکر در سالهای ابتدایی زندگی بسیار مهم است. تحقیقات نشان می دهند که تحریک فکری کودک در سالهای نخست زندگی، اثر قابل توجهی در عملکرد هوشی و تحصیلی سالهای بعد دارد. این تحقیقات اضافه می کنند در صورتی که والدین در تحریک ذهن کودک فعالانه شرکت کنند، نتایج بسیار بیشتری حاصل می شود. بنابراین والدین باید اطلاعات کاملی در مورد پرورش هوش و خلاقیت داشته باشند تا بتواند صاحب کودکانی تیز هوش و خلاق شوند.
لازم به ذکر است که هوش، خلاقیت، فکر و علم زمانی به حال فرد و اجتماع مفید است که با پرورش صحیح اخلاقی همراه باشد. بالا رفتن هوش و علم با نیتهای غیر انسانی، نتایج بسیار خطرناکی دارد.

چو علم آموختی از حرص آنکه ترس کاندر شب
چو دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کالا

بنابراین از همین حالا که مشغول تربیت کودک خود هستید، تقویت هوش و خلاقیت و تعلیم علوم را با انگیزه­هایی مثل کسب مال و مقام، شهرت، حرص، طمع و... همراه نسازید. همیشه در نظر داشته باشید که کودک خود را طوری تربیت کنید که از هوش خود در جهت خدمت به مردم و جامعه و تقرّب به پروردگار استفاده نماید. در این کتاب فرصت بحث در مسائل اخلاقی و نیتها نیست، با این حال تاکید می کنم که این مسائل بر پرورش هوش و فکر مقدم می باشند.
مسائل زیادی مانند ژنتیک، تغذیه، آموزش، بازی و... در رشد هوش و خلاقیت کودکان مهم است که در این کتاب به آنها اشاره می شود. مسلم است که این کتاب نمی تواند همه ی مسائل را به طور کامل توضیح دهد، بنابراین به این موارد اشاراتی دارد و برخی از نکات مهم را به والدین آموزش می دهد، سپس برای کامل شدن اطلاعات، والدین را راهنمایی می کند که از چه منابعی استفاده نمایند.
به طور مثال یکی از مواردی که باعث رشد هوش می شود، بازی­ها و سرگرمی های هوشی می باشد؛ اگر می خواستیم تمام سرگرمی­ها را جمع آوری کنیم، چندین کتاب می شد، بنابراین ابتدا نقش این بازی­ها و انواع آنها گفته شده و برای نمونه به چند سرگرمی اشاره شده است و سپس بیان کرده ایم که این بازی ها و سرگرمی­ها را چگونه می توانید تهیه نمائید.
این کتاب از پیش از ازدواج شروع می شود و مسلم است که برای دستیابی به بیشترین نتیجه می یابد از این زمان شروع کرد، با این حال اگر والدینی هستید که کودک شما در سنین مدرسه است، باز هم می توانید به رشد هوشی او کمک کنید.
پیشاپیش به شما تبریک می گویم که با تلاش و کمک از خداوند، توانستید صاحب کودکی تیزهوش و خلاق شوید.

محسن احمدی

فصل اول : مسائل پیش از فرزند دار شدن

ازدواج

انتخاب همسر از چند جهت در رشد هوشی کودک مهم می باشد.

۱) ژنتیک

هوش و توانایی ذهنی از مواردی است که هم به ژنتیک بستگی دارد و هم تحت تاثیر محیط قرار می گیرد. هنگام ازدواج باید توجه کرد که با کسی ازدواج صورت گیرد که از نظر هوش و فهم در سطح پایینی نباشد. به این نکته درروایات اسلامی اشاره شده است.
حضرت صادق(ع) «برحذر باشید از این که با زن احمق ازدواج کنید. همانا مصاحبت با او بلا و گرفتاری است و اولادی ضایع به وجود می آید.»

رسول اکرم(ص):
«نگاه کنید و ببینید در چه چیزی فرزند خود را قرار می دهید، پس همان ریشه ی خانوادگی، راه خود را باز می یابد.»(۱)

البته این موضوع در مورد مرد احمق نیز صحیح می باشد؛ ولی از آنجایی که در تربیت کودک، نقش مادر مهم­تر است؛ در این حدیث روی مادر تاکید شده است. مادر علاوه بر ژنتیک، محیط رشد در دوران جنینی نوزاد را فراهم می کند و از نظر تربیت هم دارای نقشهایی است که از عهده ی پدر برنمی آید. این موارد در قسمتهای بعدی توضیح داده می شوند.

۲) ازدواج فامیلی

ازدواج فامیلی از طریق ژنتیک در رشد کودک تاثیر دارد. هر فردی از جامعه دارای چند ژن نامطلوب است که به صورت نهفته می باشند. در صورتی که افرادی با هم ازدواج کنند که ژنهای نامطلوب مشابهی دارند، صفت نامطلوب در فرزند آنها بوجود می آید.
افراد فامیل، ژنهای مشابه بیشتری دارند و بنابراین احتمال پیدایش خصوصیات نامطلوب در کودکان حاصل از ازدواج فامیلی بیشتر است. این موضوع در مورد صفات خوب هم صحیح است، یعنی ممکن است ازدواج فامیلی باعث تولّد کودک بسیار قوی و یا فوق العاده باهوش شود. به هر حال احتیاط بر این است که ازدواج فامیلی انجام نشود و یا پیش از این گونه ازدواجها، مشاوره ی ژنتیک صورت گیرد.

پیامبر اکرم(ص):
«با بستگان نزدیک ازدواج نکنید که فرزند ضعیف بوجود می آید.»(۲)

۳) سطح تحصیلات و معلومات

هریک از زن و مرد باید در حدی باشند که بتوانند معلوماتی در مورد تربیت کودک کسب کنند. بسیاری از مواردی که باعث رشد هوشی کودک می شود نیاز به میزان مشخصی از سواد دارد. به طور مثال پدر و مادر باید بتوانند برای کودک خود کتاب بخوانند، شعر بگویند، جواب سوالات او را بدهند و... بنابراین هنگام ازدواج به سطح تحصیلات و میزان معلومات همسر خود توجه کنید.

۴) هماهنگی و توافق

وجود هماهنگی و توافق بین زن و مرد باعث می شود تا محیط خانه به مکانی امن و راحت تبدیل شود. چنین محیطی نقش بسیار مهمی در پرورش هوشی کودک دارد. خانه های پر از جنجال و جنگ و دعوا، سلامتی روانی و احساس امنیت کودک را به خطر می اندازند. این موضوع سبب می شود که حتی اگر کودک، تیزهوش هم باشد، نتواند از توانایی خود استفاده نماید.
علاوه بر این موضوع در چنین خانواده­هایی فرصت و حوصله ی کافی جهت تربیت فرزند، به خصوص پرورش هوش او، وجود ندارد. بنابراین سعی کنید به گونه ای ازدواج کنید که توافق و تفاهم متقابل بین شما برقرار باشد.

نظرات کاربران درباره کتاب اگر فرزند باهوش می‌خواهید