فیدیبو نماینده قانونی تسنیم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب درسهایی از امام

کتاب درسهایی از امام
نظم و قانون‌گرایی

نسخه الکترونیک کتاب درسهایی از امام به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب درسهایی از امام

نظم در سیره امامان معصوم(ع) نیز از جایگاه رفیعی برخوردار است به طوری که مولای متقیان حضرت امیر المؤمنین علی(ع) در واپسین لحظات عمر مبارک خویش، فرزندانش را به رعایت نظم وصیّت می‌کنند و می‌فرمایند: «اوصیکم بتقوی‌الله و نظم امرکم؛ شما را به تقوای الهی و رعایت نظم سفارش می‌کنم». امام خمینی(ره) نیز که خود پرورش یافته مکتب اهل‌بیت(ع) است؛ از سنین جوانی همگام با پرورش ابعاد مختلف کمالات روحی و اخلاقی، از نظم برای استفاده بیشتر از اوقات عمر خویش استفاده می‌کردند. به گونه ای که با تهیه و تنظیم یک جدول شبانه روزی تمام کارهای خود را بر اساس آن جدول انجام می‌دادند و تا آخرین روزهای زندگانی خود به آن برنامه پای‌بند ماندند. آثار نظم در زندگانی امام خمینی(ره) چنان بود که بعضی از شاگردان ایشان برکات عمر شریف امام(ره) را حاصل نظم دقیق ایشان دانسته‌اند.

ادامه...
  • ناشر تسنیم
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.85 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۶۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب درسهایی از امام

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار

بسم الله الرحمن الرحیم

نظم پذیری و قانون گرایی از اساسی ترین مبانی زندگی اجتماعی است به طوری که می توان گفت اصولاً زندگانی اجتماعی بدون رعایت قوانین و مقررات قابل دوام نخواهد بود بلکه معیار مدنیّت و تمدّن هر جامعه بشری رابطه مستقیمی با میزان حاکمیّت قوانین و قانونگرایی مردم آن جامعه دارد.
در دین مقدس اسلام نیز که خود دین قانون است، بر رعایت مصالح نظام زندگانی فردی و تاکید گردیده است. حفظ نظام در اسلام در چنان درجه ای از اهمیت قرار دارد که ایجاد اختلال در آن به هیچ وجه پذیرفته شده نیست، به گونه ای که اگر اجرای حکمی از احکام اسلام موجب اختلال در نظام گردد، اجرای آن حکم متوقف می گردد.
نظم در سیره امامان معصوم(ع) نیز از جایگاه رفیعی برخوردار است به طوری که مولای متقیان حضرت امیر المومنین علی(ع) در واپسین لحظات عمر مبارک خویش، فرزندانش را به رعایت نظم وصیّت می کنند و می فرمایند: «اوصیکم بتقوی الله و نظم امرکم؛ شما را به تقوای الهی و رعایت نظم سفارش می کنم».
امام خمینی(ره) نیز که خود پرورش یافته مکتب اهل بیت(ع) است؛ از سنین جوانی همگام با پرورش ابعاد مختلف کمالات روحی و اخلاقی، از نظم برای استفاده بیشتر از اوقات عمر خویش استفاده می کردند. به گونه ای که با تهیه و تنظیم یک جدول شبانه روزی تمام کارهای خود را بر اساس آن جدول انجام می دادند و تا آخرین روزهای زندگانی خود به آن برنامه پای بند ماندند. آثار نظم در زندگانی امام خمینی(ره) چنان بود که بعضی از شاگردان ایشان برکات عمر شریف امام(ره) را حاصل نظم دقیق ایشان دانسته اند.
امام خمینی(ره) نظم را نه تنها شیوه ای برای تنظیم امور زندگی فردی و اجتماعی خویش برگزیدند، بلکه اطرافیان و شاگردان را نیز برای استفاده بیشتر و بهتر از اوقات پیوسته به رعایت آن سفارش می کردند. ایشان حکومت اسلامی را حکومت قانون می دانستند و از تساوی همگان حتی پیامبر(ص) در مقابل قانون سخن می گفتند.
امام خمینی(ره) با تاکید بر قانون گرایی و خضوع همگان در مقابل قانون پای بندی به قانون را ضامن فساد ناپذیری جامعه می دانستند و زیان خروج از وظایف و اختیارات قانونی را متذکر می شدند.
امام راحل با هشدار نسبت به رشد تدریجی دیکتاتوری در وجود انسان، ویژگی ها و مفاسد دیکتاتوری را بیان فرموده و از همراه نبودن مردم با حکومت های دیکتاتوری سخن گفته اند.
امام خمینی(ره) از نقش ولایت فقیه در حکومت اسلامی و شرایط ولی فقیه و تبعیّت او از قانون سخن گفته و ولایت فقیه را اساس مشروعیّت نظام و مترقّی ترین اصل قانون اساسی و مانع از پیدایش دیکتاتوری در نظام جمهوری اسلامی دانسته اند و با افشای اهداف پشت پرده مخالفان ولایت فقیه، آنان را مخالفان اسلام شمرده اند.
امام خمینی(ره) گرچه اکنون در میان ما نیستند اما میراث گران بهای خود یعنی نظام جمهوری اسلامی ایران و نهادهای قانونی آن به ویژه اصل مترقّی ولایت فقیه که ضامن استقلال و آزادی ایران از چنگال قدرت های سلطه گر است، را در میان ما به ویعت گذارده است. پیروی از رهنمودها و سیره عملی آن امام راحل حافظ این امانت ارزشمند و تداوم بخش عزّت و سرافرازی ملت ایران است.
در خاتمه، از موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) که عهده دار بررسی و صدور مجوز جهت انتشار این اثر بوده است، تشکر و قدردانی می گردد.

ملاحظات

۱. مطالبی که از صحیفه امام(ره) نقل گردیده است به غیر از عناوین آنها، تماماً از فرمایشات یا مکتوبات امام خمینی(ره) است.
۲. اگرچه ذکر خاطرات متعدد از افراد مختلف در این کتاب موجب حصول اطمینان نسبت به سیره امام خمینی(ره) در مورد موضوع مورد نظر می گردد؛ ولی در عین حال میزان صحت و سقم مطالب نقل شده به عهده راویان این خاطرات است.

رسول سعادتمند

فصل اول: برکات نظم

نظم در زندگانی امام خمینی

حجت الاسلام والمسلمین سید حمید روحانی: تمام شئون زندگی او دارای برنامه و نظام دقیقی می باشد و اصولاً امام خمینی در نظم و برنامه، انسان بی مانندی است که نمونه آن را در میان رجال روحانی و سیاسی معاصر ایران نمی توان یافت و دیده یا شنیده نشده است که کسی همانند او در همه امور، حتی در حرکات و سکنات خود، روی برنامه و نظم عمل نماید و در امور عبادی، اجتماعی و سیاسی و زندگی شخصی، دارای شیوه ویژه ای بوده و چون ساعت اتوماتیک منسجم و منظم کار کند.
نظم و انضباط دقیق و موزون امام خمینی در شئون زندگی تا آنجاست که افراد خانواده او ـ بنا به گفته خودشان ـ از حرکات و کارهای او حد و حدود اوقات را به دست می آورند! مثلاً آنگاه که او از مطالعه فارغ می شود، یا مطالعه آغاز می کند، از خواب بیدار می شود، یا برای استراحت به رختخواب می رود، برای تدریس به مسجد می رود و یا در سطح بالکن خانه به قدم زدن می پردازد و.... درمی یابند که چه ساعتی از شب و روز می باشد.
از افراد داخل منزل او نقل شد که گفته بودند: پیش از ظهرها آنگاه که حاج آقا برای وضو گرفتن از اتاق مطالعه بیرون می آیند، ما می فهمیم که وقت طبخ برنج می باشد و اگر ناهار برنج داریم فوراً به آشپزخانه رفته اجاق را روشن می کنیم!
شگفت انگیز اینکه در حرکت و سکون های بدنی امام خمینی نیز نظم و برنامه ویژه ای برقرار است؛ مثلاً او هنگامی که می خواهد از جای برخیزد، همیشه دست چپ را به زمین می گذارد و برمی خیزد! نیز وقتی که می خواهد برای تدریس بالای منبر برود، ابتدا پای چپ را بر روی پله منبر نهاده، با مکثی کوتاه بالا می رود و هیچ گاه عکس آن از او دیده نشده است. هنگام وارد شدن به منزل، مدرسه و مسجد نیز همیشه ابتدا قدم راست را به داخل می گذارد. در خیابان پیوسته همانند ماشین از دست راست خیابان حرکت می کند و گام های سنگین و نظامی برمی دارد! با سر و گردنی افراشته و راست و استوار راه می رود و از عبا سرکشیدن و سر پایین افکندن، حتی در هنگام باریدن باران (که به طور طبیعی و ناخودآگاه سر به پایین خم می شود) خودداری می ورزد.
سر ساعت مقرر، برای تدریس در محل درس حاضر می شود و از اینکه بیشتر وقت ها شاگرد ها نامرتب و دیر و زود به درس می آیند و در امور زندگی بی نظم می باشند رنج می برد، و بارها به مناسبت هایی این نکته را به شاگردان درس گوشزد کرده است که در دنیا آنانی توانستند به جایی برسندو گلیم خویش را از آب بیرون بکشند که دارای نظم و انضباط در زندگی بوده اند. افرادی که زندگی آنان بر پایه بی نظمی و هرج و مرج استوار است، هیچ گاه نمی توانند بار سنگین خویش به منزل رسانند و در جامعه نقشی ایفا کنند.
این نظم و انضباط که در همه شئون زندگی امام خمینی حکمفرمایی می کند، نمونه دیگری از تهذیب، خودسازی، رشد اراده و قوای روحانی او می باشد، زیرا خودسازی و تهذیب، بدون داشتن نظم و انضباط حاصل نمی گردد.(۱) کسی می تواند با نفس خویش مبارزه کند که دارای برنامه ویژه ای در زندگی باشد و اصولاً خودسازی در سایه نظم و برنامه می تواند تحقق یابد و بی نظمی درست راهی بر خلاف مسیر تهذیب و تکامل است.(۲)

اهمیت نظم و اثر آن در زندگانی امام

علامه محمد تقی جعفری: نظم و قانون گرایی در زندگی فردی و اجتماعی از آن اهمیت حیاتی برخوردار است که می توان گفت بدون آن نظم و ترتیب:

سعیکم شتّی تناقض اندرید
روز می دوزید و شب برمی درید

اینجانب در سیر مطالعات محدود و بررسی هایی که تاکنون در بُعد نظم و قانون گرایی انسان ها داشته ام، به این نتیجه رسیده ام که ضرورت و عظمت نظم و قانون گرایی و احساس جدی تکلیف و انجام آن به حدی است که می تواند یک زندگی بی هویت و بدون مبنا و فلسفه و هدف را قابل تحمل و رضایت بسازد، چنان که در مقداری قابل توجه از جوامع مغرب زمین می بینیم و در صورت بی اعتنایی به نظم و قانون گرایی در زندگی، با داشتن هویت و مبنای حقیقی برای زندگی و فلسفه و هدف قابل قبول برای آن، حیات آدمی هویت و مبنای خود را از دست داده و سایه شوم پوچی بر آن زندگی گسترده باشد و زندگی پربار و پربرکت امام بیانگر حکومت نظم و ترتیب بر زندگی ایشان است و از نزدیک ترین افراد با ایشان، بارها شنیده بودم که ایشان در همه کارها سخت به نظم و ترتیب مقید بوده اند.(۳)

برکات عمر امام، حاصل نظم دقیق

آیت الله محمد حسن قدیری: از جمله خاطراتی که از حضرت امام(ره) دارم، سفارش ایشان بود در منظم بودن و تقسیم وقت و هر کاری را در وقت مقرر انجام دادن. می فرمودند وقتی اوقات و کارهای شما برکت پیدا می کند که آنها را منظم کنید. این مطلب را دقیق در مورد خود ایشان می دیدیم. وقت مطالعه کسی با ایشان نمی توانست ملاقات کند. سر وقت، درس تشریف می آوردند. سر وقت، مرتب حرم می رفتند. بعد از درس، آن را می نوشتند.
بعضی نوشته های ایشان را که من دیده ام، به قدری خوش خط و منظم و با دقت نوشته شده که هر بیننده را متوجه می کند. از جمله آنها حاشیه «وسیله» که به خط مبارک نوشته اند و در جلد بسیار خوبی به صورت کتابی تمیز موجود است. مکاسب محرمه ایشان که در دو جلد با خط مبارک بسیار خوبی با فاصله بین خطوط و کاغذ و جلد بسیار تمیز نوشته شده و همین طور جلد اول اصول که به خط مبارک بسیار خوب و کاغذ و جلد عالی نوشته شده است.
البته بقیه اصول را هم مرقوم فرموده بودند، لکن به این صورت با جلد نبود و این ظرافت و دقت معلول همان نظم و ترتیب و استفاده از اوقات است که در غیر ایشان ندیده ایم. اینها نوشته های ایشان است که در قم مرقوم فرموده اند.
نوشته های درس های نجف را هم که با نظم و ترتیب، حتی در انتخاب کیفیت دفتر و کاغذ مرقوم فرموده اند و چاپ شده است، دیده ایم.
و از برکات این نظم و ترتیب این است که بعد از فوت مرحوم آقای بروجردی(ره)، تنها مرجعی که هم حاشیه عروه و هم حاشیه وسیله داشتند، ایشان بودند. با اینکه مراجع به نام در آن وقت متعدد بودند و بسیاری از ایشان در نجف بودند؛ ولی این ویژگی فقط در حضرت امام بود. جالب این است که هر دو حاشیه بسیار دقیق و علمی و در بعضی موارد استدلالی است که من گاهی که به آن مراجعه و فکر می کنم که وقتی را ایشان با این دقت صرف کرده اند، از خودم خجالت می کشم که چگونه عمری آن طور برکت پیدا می کند و ما با اینکه در خدمت این بزرگوار بوده ایم، فاصله ما با ایشان در این حد زیاد باشد. از خدا می خواهم که ما را توفیق عنایت کند که لااقل شباهتی به این مرد بزرگ پیدا کنیم.(۴)

روح الله واقعاً روح الله است

آیت الله مرتضی بنی فضل: معروف است خود امام در دوران طلبگی منظم و به موقع در جلسات اساتیدشان حاضر می شده اند. مرحوم آیت الله شاه آبادی ـ استاد اخلاق امام ـ در رابطه با نظم و حضور امام در جلسات درس گفته بود: روح الله واقعاً روح الله است. نشد یک روز ببینم که ایشان بعد از بسم الله در درس حاضر باشد. همیشه پیش از آنکه بسم الله درس را بگویم حاضر بوده است.(۵)

کار امروز را به فردا موکول نمی کردند

حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن رحیمیان: امام هیچ گاه کار امروز را به فردا موکول نمی کردند. در زندگی ایشان هر چیز سر جای خود قرار داشت و هر کاری دور از شتابزدگی و عجله و بدون تاخیر در موعد مقرر آن انجام می شد با کثرت کارها و تعدد امور و گزارشها و چیزهای دیگر هیچ نشانه ای از شلوغی و تراکم و کارهای بجا مانده در زندگی ایشان مشاهده نمی شد. هیچ چیز در آنجا گم شده نبود. کتاب، لباس، قلم، رادیو و سایر وسایل شخصی هر کدام جای معینی داشتند؛ اگر امانتی وجود می داشت یا چیزی باید به مسئول آن تحویل داده می شد، امام در اولین فرصت و بدون فوت وقت و سریع به اداء و انجام آن مبادرت می ورزیدند. بسیار اتفاق می افتاد که یک کتاب فقهی مورد نیاز ایشان قرار می گرفت، ما آن را فراهم و تقدیم می کردیم؛ فردا صبح انگارکه بهترین کار و اولین کارشان این بود که کتاب را به آورنده بازگردانند.(۶)

جدول شبانه روزی

حجت الاسلام والمسلمین انصاری کرمانی: امام برای کار روزانه شان جدولی داشتند که خود ایشان آن را تهیه کرده بودند؛ در آن جدول کارهای همه ساعات شبانه روز امام درج شده بود، به جز ساعاتی از شب که برای نماز شب و راز و نیاز با خدا از خواب برمی خاستند.(۷)

نظرات کاربران درباره کتاب درسهایی از امام

اولین کتابیه که میخوام بخونم، امیدوارم تاثیر گذار باشه برام.
در 1 سال پیش توسط احسان نجف زاده