Loading

چند لحظه ...
کتاب جامعه‌شناسی (نسخه PDF)

کتاب جامعه‌شناسی (نسخه PDF)
دامیز

نسخه الکترونیک کتاب جامعه‌شناسی (نسخه PDF) به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۱۳,۷۵۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب جامعه‌شناسی (نسخه PDF)

با توجه به اینکه جامعه‌ی بشری روز به روز در حال گستردگی و تحولات است، نیاز به داشتن آگاهی و اطلاعات کافی درباره‌ی ابعاد مختلف جامعه و یا به طور خاص‌تر در حوزه‌ی جامعه‌شناختی نیز اهمیت بیشتری پیدا کرده است. چرا که مطالعه‌ی جامعه شناسی به شناخت چرایی و چگونگی رفتار انسان‌ها در تعاملات اجتماعی‌شان به ما کمک می‌کند تا در جهت ساخت جامعه‌ای بهتر تلاش کنیم. کتاب جامعه‌شناسی نوشته‌ی جی گبلر، کتابی جامعه و کاربردی در حوزه‌ی جامعه شناسی است که اطلاعات مفیدی در این حوزه به شما ارائه می‌دهد.

درباره کتاب جامعه شناسی

کتاب جامعه شناسی نوشته‌ی جی گبلر جامعه‌شناس آمریکایی است. این کتاب اولین بار در سال 2010 در مجموعه کتاب‌های دامیز منتشر شد و امروزه یکی از کتاب‌های معرفی جامعه‌شناسی برای عموم است. هدف نویسنده از نگارش این اثر، معرفی جامعه‌شناسی به عنوان علمی است که به مسائل جامعه می‌پردازد. کتاب حاضر به خواننده کمک می‌کند تا جامعه شناسی را نه تنها به عنوان یک علم بلکه به عنوان ابزار و روشی برای تامل و تفکر و حتی تحقیق درباره‌ی جهان اجتماعی بشر بشناسد.

جامعه شناسی موضوع جذاب و جالبی است که خیلی از مسائل را تحت مشاهده‌ی علمی قرار می‌دهد. در واقع علم جامعه‌شناسی به هر چیزی که به تعامل انسان‌ها مربوط باشد علاقه نشان می‌دهد. در خلال صفحات این کتاب شما چه به عنوان دانشجوی جامعه‌شناسی چه به عنوان علاقه‌مند به این حوزه، می‌توانید اصول و مفاهیم ارائه شده را در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود به کار بگیرید. گبلر سوالات مهمی را پیش روی خواننده قرار می‌دهد تا با پاسخ به این سوال‌ها او را وارد جنبه‌های مختلف جامعه شناسی کند. سوالاتی فراگیر و گسترده مثل جامعه‌شناسی چیست؟ از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ جامعه‌شناس کیست و چه‌کاری میکند؟ و سوالات کوچکی مانند جامعه شناسان چگونه فرهنگ و فرآیند اجتماعی شدن انسان را مورد مطالعه قرار می‌دهند؟ و ... از جمله پرسش‌هایی هستند که مطرح شدن آن‌ها نگاه مخاطب را در حوزه‌های مختلف جامعه شناسی دقیق‌تر می‌کند.

مثال‌ها و تصاویر کتاب بسیار متنوع هستند و با توجه به اینکه نویسنده آمریکایی است مثال‌ها از دوران معاصر ایالت متحده هستند؛ اما موضوعات و مفاهیم آن برای هر فردی در هر جامعه‌ای مفید است. چرا که گبلر جامعه‌شناسی را شیوه‌ای برای نگریستن به جهان اجتماعی و ابزاری برای شناخت جامعه مطرح می‌کند. همه نوعی اطلاعاتی که شما برای شناخت جایگاه خود در جامعه به آن نیاز دارید در 6 بخش آورده شده است.

کتاب جامعه شناسی را انتشارات آوند دانش با ترجمه‌ی مهدی شفقتی منتشر کرده است و در 386 صفحه در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

نگاهی به فصل‌های کتاب جامعه‌شناسی

بخش 1: اصول و مبانی

فصل 1: جامعه‌شناسی: آشنایی با اصول و مبانی

فصل ۲: جامعه‌شناسی چیست و چرا باید مهم باشد؟

فصل ۳: تکوین تدریجی: تاریخچهی علم جامعه شناسی

فصل ۴: شیوه‌های تحقیق: از آن رو که نمی‌توان جامعه را درون لوله‌ی آزمایش ریخت

بخش ۲: با دید جامعه شناسی به جامعه نگریستن

فصل ۵: اجتماعی شدن: «فرهنگ» چیست و کجا می‌توانم قدری از آن را به دست آورم؟

فصل 6: جامعه شناسی خرد: اگر زندگی یک بازی است، قواعد آن کدام است؟

فصل ۷: گرفتار شدگان در تار عنکبوت: قدرت شبکه‌ها

بخش ۳: برابری و نابرابری در دنیای مکثر ما

فصل 8: لایه‌بندی اجتماعی: تمام ما انسان‌ها برابریم، ولی بعضی از ما بیشتر از بقیه برابرند

فصل ۹: جنس و قومیت: نژادم را می‌شناسم، اما خط پایان کجاست؟

فصل ۱۰: دین مداری: ایمان در جهان متجدد

فصل ۱۱: جرم و انحراف: با قانون مبارزه کردم و پیروز شدم!

بخش ۴: اینک همه در کنار هم: تحلیل تفصیلی نهاد اجتماعی

فصل ۱۲: فرهنگ صنفی: تأملی در نهادها و(نانهادها)

فصل ۱۳: قواعد بازی: جنبش‌های اجتماعی و جامعه‌شناسی سیاسی

فصل ۱۴: جامعه‌شناسی شهری و جمعیت‌شناسی: عشق از مرکز شهر پر کشیده است

بخش ۵: جامعه‌شناسی و زندگی شما

فصل ۱۵: تولد، استخدام، بچه‌دار شدن، مرگ: خانواده و سیر زندگی

فصل ۱۶: آینده‌ای که پشت سر گذاشته شده است: شناخت تحول اجتماعی

بخش ۶: بخش ده‌تایی‌ها

فصل 17: ده کتاب جامعه‌شناسی که شباهتی به مشق شب ندارند

فصل ۱۸: ده روش برای استفاده از بینش‌های جامعه شناسانه

فصل 19: ده افسانه‌ی رایج درباره‌ی جامعه که علم جامعه‌شناسی

درباره جی گبلر نویسنده‌ی کتاب جامعه شناسی

جی گبلر سردبیر و مدرس دانشگاه در رشته‌های جامعه‌شناسی و روانشناسی است. او مدرک کارشناسی ارشد و دکترای جامعه‌شناسی خود را از دانشگاه هاروارد دریافت کرده است. او در کارنامه‌ی خود چندین عنوان پژوهشی و کتاب منتشرشده دارد. از کتاب‌های او می‌توان به «بازسازی دانشگاه» اشاره کرد. گبلر همچنین سردبیر یک نشریه‌ی اینترنتی در حوزه‌ی جامعه شناسی است.

در بخشی از کتاب جامعه‌شناسی می‎‌خوانیم

شناخت جایگاه این سه تن در تاریخچه‌ی علم جامعه‌شناسی می‌تواند قدری گیج‌کننده باشد، زیرا زمان زیادی طول کشید تا «جامعه شناسی» در قامت یک‌رشته‌ی مجزای دانشگاهی قد علم کند. کارل مارکس بعد از کنت می‌زیست و چند اندیشه‌ی بزرگ جامعه شناختی را مطرح کرد، اما تا روزی که چشم از جهان فروبست، هرگز خود را جامعه شناس نخواند. امیل دورکهایم که در حوالی آغاز قرن بیستم کار می‌کرد، با افتخار خود را جامعه شناس می‌دانست، اما زندگی خود را صرف متقاعد کردن جهان کرد تا جامعه‌شناسی را مانند یک ‌رشته‌ی مشروع و رسمیت یافته‌ی علمی بپذیرند. در سال ۱۹۱۹، سه سال پس از مرگ دورکهایم و تقریبا یک قرن پس از آنکه کنت عبارت «جامعه شناسی» را ابداع کرد، گروه جامعه شناسی ای که ماکس وبر در یکی از دانشگاه‌های آلمان تأسیس کرد، اولین نهاد دانشگاهی این رشته در کشور آلمان بود. در عین حال اما آن سوی اقیانوس اطلس و در آمریکا، گروه‌های جامعه‌شناسی در دانشگاه‌های آن دیار از چپ و راست سر بر می‌آوردند. نکته‌ی مهم و قابل‌تأمل آن است که هر سه متفکر در تکوین علم جامعه شناسی به شکل امروزی آن نقش بی‌نهایت مهمی ایفا کردند. گرچه این علم با تعریفی که امروزه از آن داریم در طول حیات آن‌ها تقريبا وجود نداشت.

برای درک مبانی اندیشگان هر یک از این سه تفکر وقت بگذارید. هر سه‌ی این‌ها معیارهای علم جامعه‌شناسی هستند و بارها در این کتاب ذکر شده‌اند (مثلا عقاید آن‌ها در باب فرهنگ در فصل ۵، اندیشه‌های آن‌ها در باب مذهب در فصل ۱۰ و نظریه‌های آن‌ها درباره تحول اجتماعی در فصل ۱۶)؛ بنابراین، فعلا مقدماتی را در باب اینکه این سه متفکر که بودند و چه اندیشه‌هایی را مطرح کردند، برایتان توضیح می‌دهم.

کارل مارکس، متولد ۱۸۱۸ در سرزمینی که امروزه با نام آلمان می‌شناسیمش، اولین نفر از این سه متفکر بزرگ بود که نامش پرآوازه شد. او هرگز، خود را جامعه‌شناس لقب نداد، در آن دوران این عبارت آن‌قدر نوظهور بود که هیچ‌کس چیزی از آن نمی‌دانست اما او تقریبا از هر علم دیگری، قدری در توشه داشت. وی کار خود را با تحصیل حقوق آغاز کرد، به رشته‌های فلسفه و تاریخ کشیده شد و بعدها به کار خبرنگاری و فعالیت سیاسی پرداخت. نفرت مارکس از نظام اقتصاد سرمایه‌داری - به ویژه از آن رو که این نظام میلیون‌ها انسان را در کارخانه‌های کثیف و مزارع خشک و داغ به کار طاقت فرسا می‌گماشت، اما در پایان یک روز سخت و پرزحمت کارگران را با دست خالی روانی خانه‌هایشان می‌کرد - الهام‌بخش زندگی و کار او شد.

آن‌چه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب جامعه شناسی بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی علوم انسانی می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب جامعه‌شناسی (نسخه PDF)

نظرات کاربران درباره کتاب جامعه‌شناسی (نسخه PDF)

سری کتاب های دامیز خیلی خوب و کاربری هستند 👌👌
در ۲ سال پیش توسط فرزانه ( | )
کتابهای دامیز جامع و ب زبان ساده هستند.
در ۳ سال پیش توسط وحید ۵۲ ( | )
دییووونم کرده این قدر خوب و کامله این کتاب
در ۲ سال پیش توسط noo...oor ( | )
یکی از اهداف من در نگارش کتاب حاضر، معرفی جامعه شناسی به شما مانند دانشی علمی دربارۀ جامعه است. اما هدف مهم تر من از این کار آن بوده که جامعه شناسی را مانند روشی برای تأمل و تفکر دربارۀ جهان اجتماعی بشر به شما بشناسانم. "از مقدمه کتاب"
در ۴ سال پیش توسط P D ( | )
کتاب خوبی است
در ۲ سال پیش توسط moh...val ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • بعدی ›
  • آخرین ››