فیدیبو نماینده قانونی تسنیم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب درس‌هایی از امام

کتاب درس‌هایی از امام
شجاعت و پایداری

نسخه الکترونیک کتاب درس‌هایی از امام به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب درس‌هایی از امام

یکی از عواملی که امام خمینی(ره) را از دیگران متمایز نموده و بر جذابیت ایشان افزوده است شجاعت و پایداری کم‌نظیر وی است که در رفتار تکلیف‌مدارانۀ ایشان جلوه‌گر شده است. امام(ره) با الهام از آموزه‌های قرآن و سنت، علم و عمل خالصانه را در هم آمیختند و توانستند با روشن‌بینی و بصیرت حاصل از تقوای الهی، وظیفۀ خود را در شرایط دشوار تشخیص داده و با گام نهادن در راه انجام وظیفه با تحمل سختی‌ها و مشکلات طاقت‌فرسا، با استواری و سرافرازی از میدان انجام وظیفه پیروز به درآیند و خود را مصداق آیۀ شریفۀ «إنْ تَنْصُرواللهَ یَنْصُرکُمْ و یُثَبِّتْ أقْدامَکُمْ» نمایند. شجاعت و سازش‌ناپذیری امام خمینی(ره) در مواجهه با رفتار ظالمانه و ضد دینی رژیم پهلوی و برخورد قاطعانۀ ایشان با استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا، برخاسته از عظمت روحی و اعتقاد راسخ ایشان به درستی راه خویش است.

ادامه...
  • ناشر تسنیم
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.76 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۴۳ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب درس‌هایی از امام

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از عواملی که امام خمینی(ره) را از دیگران متمایز نموده و بر جذّابیت ایشان افزوده است شجاعت و پایداری کم نظیر وی است که در رفتار تکلیف مدارانه ایشان جلوه گر شده است. امام(ره) با الهام از آموزه های قرآن و سنّت، علم و عمل خالصانه را در هم آمیختند و توانستند با روشن بینی و بصیرت حاصل از تقوای الهی، وظیفه خود را در شرایط دشوار تشخیص داده و با گام نهادن در راه انجام وظیفه با تحمل سختی ها و مشکلات طاقت فرسا، با استواری و سرافرازی از میدان انجام وظیفه پیروز به درآیند و خود را مصداق آیه شریفه "انْ تَنْصُرواللهَ یَنْصُرکُمْ و یُثَبِّتْ اقْدامَکُمْ"(۱) نمایند.
شجاعت و سازش ناپذیری امام خمینی(ره) در مواجهه با رفتار ظالمانه و ضد دینی رژیم پهلوی و برخورد قاطعانه ایشان با استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا، برخاسته از عظمت روحی و اعتقاد راسخ ایشان به درستی راه خویش است.
ایشان تکلیف مدار بودند و آن چه را وظیفه خویش تشخیص می دادند به عنوان تکلیف شرعی به آن عمل می کردند و در این راه از سرزنش هیچ ملامتگری باک نداشتند. این ویژگی در تمام دوران زندگی پربرکت امام خمینی(ره) به عنوان یکی از صفات برجسته ایشان نمایان بود و همین خصوصیّت، پیوسته مایه امید شیفتگان ایشان از یک سو و موجب ترس و واهمه دشمنان از سوی دیگر بود. دوستان و یاران ایشان با آگاهی از این ویژگی امام راحل همواره به آینده انقلاب امیدوار بودند و می دانستند که با وجود ایشان هیچ بن بست و شکستی برای انقلاب نخواهد بود. از سوی دیگر دشمنان نیز پیوسته از تصمیمات قاطع امام(ره) و پیامدهای آن که نوعاً خارج از چارچوب دیپلماسی های رایج بود، در بیم و هراس به سر می بردند.
توام نمودن تدابیر حکیمانه با قاطعیّت در تصمیم گیری های شجاعانه در مقاطع مختلف مبارزه با استبداد و استکبار، از ویژگی های مهم امام خمینی(ره) است که می تواند به عنوان الگویی مناسب برای مجاهدان راه آزادی و استقلال ملت ها مورد توجه قرار گیرد.
"این مجموعه دربر دارنده سیره عملی و رفتار و تصمیمات شجاعانه امام خمینی(ره) در مراحل گوناگون مبارزه و نیز رهنمودهای آن امام راحل در زمینه استقامت و پایداری در راه تحقق آرمان ها و آگاهی بخشی در برابر توطئه ها و تهدیدات دشمن است.

ملاحظات

۱. مطالبی که از صحیفه امام(ره) نقل گردیده است به غیر از عناوین آنها، تماماً از فرمایشات یا مکتوبات امام خمینی(ره) است.
۲. اگرچه ذکر خاطرات متعدد از افراد مختلف در این کتاب موجب حصول اطمینان نسبت به سیره امام خمینی(ره) در مورد موضوع مورد نظر می گردد؛ ولی در عین حال میزان صحت و سقم مطالب نقل شده به عهده راویان این خاطرات است.

رسول سعادتمند

فصل ا ول: علی(ع)، ا لگو ی صبر و مقا و مت

زحمات طاقت فرسای علی(ع) برای اسلام

انسان ببیند که حضرت امیر ـ سلام الله علیه ـ در زندگی اش چه وضعی داشته است؛ چه سلوکی در زندگی داشته است ـ چه در زندگی انفرادی، چه در زندگی اجتماعی. انسان تفکر کند بر احوال حضرت امیر ـ سلام الله علیه؛ ملاحظه کند که چه زحماتی برای اسلام کشیده است؛ چقدر زخم خورده است؛ چقدر رنج برده است؛ چقدر جنگ کرده است؛ چقدر تشنگی خورده است ـ اینها را ملاحظه کند انسان.(۲)

علی(ع) و فرزندان، پیشگامان صبر و مقاومت

معاویه چند سال در بالای منبر به علی فحش داد و آن حضرت صبر کرد. مگر حضرت علی غیر از این حرفی می زد که ما می زنیم؟ ما می گوییم احکام قرآن باید در مملکت ما عمل شود. آن حضرت هم همین را می فرمود. مگر شما از اصحاب حضرت امیر بالاتر هستید که جان خود را در راه دین می دادند؟
پیشینیان ما، بزرگان دین ما و ائمه معصومین(ع) در راه دفاع از اسلام هتک شدند، سیلی خوردند، به شهادت رسیدند؛ زندان رفتند، مسموم شدند. پیروان علی و فاطمه و اولاد روحانی و جسمانی آن بزرگواران همواره با حکام جائر مقابله کردند. عمار یاسر،...(۳) عمر مبارک خود را در مقابله گذراند تا سرانجام در سن نود سالگی به دست «فئه باغیه»(۴) به شهادت رسید. میثم تمار، این زبان گویای اسلام تا آنجا گفت و گفت که جلادان معاویه ـ علیه اللعنه ـ زبانش را بریدند، دستهایش را قطع کردند و بدترین شکنجه ها را به او دادند.
اولاد فاطمه ـ سلام الله علیها ـ در طول تاریخ اسلام همیشه در برابر دستگاههای ظالم و جائر ایستادند و از اسلام دفاع کردند؛ زجرها کشیدند؛ ناسزاها شنیدند؛ لای جرز قرار گرفتند؛ دسته جمعی سر بریده شدند، قتل عام شدند، به شهادت رسیدند، مع الوصف مقاومت کردند و نگذاشتند که بدخواهانْ اسلام را از بین ببرند و احکام خدا را محو و نابود کنند.(۵)

خاندان علی(ع)، تجلیگاه قدرت خداوند و خدمات اعجاب انگیز

این خانه کوچک فاطمه ـ سلام الله علیها ـ و این افرادی که در آن خانه تربیت شدند که به حسب عدد، چهار ـ پنج نفر بودند و به حسب واقع، تمام قدرت حق تعالی را تجلی دادند، خدمتهایی کردند که ما را و شما را و همه بشر را به اعجاب درآورده است. خطبه فاطمه زهرا ـ سلام الله علیها ـ در مقابل حکومت و قیام امیر المومنین و صبر امیرالمومنین در مدت بیست و چند سال و در عین حال کمک کاری به حکومت موجود و بعد هم فداکاری در راه اسلام و فداکاری دو فرزند عزیزش، امام مجتبی که یک خدمت بسیار بزرگ و دولت جابر اموی را با آن خدمت رسوا فرمود و خدمت بزرگ برادر ارجمندش حضرت سید الشهدا، چیزهایی بود که همه می دانید و می دانیم. و با اینکه عده کم و اسباب و ابزار جنگ پیش آنها کم بود، لکن روح الهی و روح ایمان آنها را آن طور کرد که بر همه ستمکاران عصر خودشان غلبه پیدا کردند و اسلام را زنده کردند و برای ما و شما برادرهای عزیز الگو شدند که ما از کمی عده و کمی عُده و کمی ابزار جنگ در مقابل تمام قدرتهایی که امروز با ما به جنگ برخاسته اند، مقاومت کنیم، و همان طوری که اولیای ما: نشان دادند که در مقابل مستکبران گاهی با تبلیغ و گاهی با اسلحه باید ایستاد و مستکبران را باید به جای خودشان نشاند، ما هم الگوی آنها را، تبعیت از آنها را می پذیریم.(۶)

تحمل مشکلات و کوبیدن سر قدرت ها

مشکلات در راه خدا مشکل نیست. اگر ما حساب کنیم، مشکلات حضرت رسول ـ سلام الله علیه ـ و حضرت امیر ـ سلام الله علیه ـ بسیار بیشتر بوده است از مشکلاتی که ما امروز مبتلای به او هستیم، و آنها صبر کردند و خدای تبارک و تعالی با صابرین است.
و ما باید صبر بکنیم و بایستیم در مقابل قدرتهایی که می خواهند ما را ببلعند و سر آنها را بکوبیم.(۷)

دوران سخت خلافت علی(ع)

حضرت امیر ـ سلام الله علیه ـ در ایام خلافتش بدتر بود برایش، سخت تر برایش گذشت تا ایام قبل از خلافت، تا ایامی که زمان رسول الله آن جنگ بود و برجسته ترین مرد برای جنگ بود. در زمانی که به خلافت رسیدند گرفتاریشان بسیار زیادتر بود؛ برای اینکه آن وقت عهده دار یک مسائل بزرگ بودند؛ غیر از چیزهایی که باید انجام بدهند که مئونه اش(۸) کم بود، مع ذلک، خوب، مقاومت کردند و اسلام را ترویج کردند و به پیش بردند. و ائمه ما: همه شان یا در حبس بودند یا در تبعید بودند یا در محاصره بودند. اینها یک چیزی بود که برای آنها از باب اینکه برای اسلام بود سهل بود.(۹)

امیرالمومنین(ع)، الگوی صبر و تحمل ناملایمات

امیر المومنین علی(ع)، فرمودند تمام عالم اگر پشت به من کنند، من ابا ندارم. پس وقتی کار برای خدا باشد دیگر چه باک. هر کس برای خدا بیشتر کار کند بیشتر فحش می شنود، کما اینکه شما پاسداران از همه بیشتر توهین شدید.

باک نداشتن از ملامت ها و سرزنش ها

البته بخواهید که همه مردم برای شما خوب بگویند، باید بروید توی خانه هایتان بنشینید و هیچ کس شما را نبیند! برای حضرت امیر هم هزار چیزها گفتند.(۱۰)

خون دل خوردن علی(ع) از اطرافیان

امیرالمومنین چقدر شکایت کرده است! قرآن چقدر شکایت کرده است؛ شکایت از همان مسلمانها! امیرالمومنین از همان مسلمانها و از همین کسانی که در اطرافش بودند شکایت می کردند، منبر می رفت آرزوی مرگ می کرد! امیرالمومنین وقتی هم که شمشیر را خورد از آن منافق، فُزْتُ وَ رَبِّ الْکعْبَهِ(۱۱) فرمود؛ برای اینکه راحت شد از این گرفتاری که به دست مردم دارد. می خواستند یک ارتشی را، یک لشکری را به آن طوری که سابق بود، برای دفاع از اسلام راه بیندازند، چقدر خون دل می خوردند، چقدر زحمت می کشیدند، نمی آمدند!(۱۲)

پایداری حضرت امیر(ع) و شیعه، موجب گسترش تشیع

حضرت امیر(ع) و شیعه چون در امور حکومتی و کشوری دخالت می کردند، آن همه مورد اذیت و مصیبت قرار گرفتند. اما دست از جهاد و فعالیت نکشیدند تا بر اثر تبلیغات و مجاهدات آنان امروز تقریباً دویست میلیون شیعی در دنیا وجود دارد.(۱۳)

ایمان، اخلاق و معنویت علی(ع)، الگو برای شیعیان

شما شیعه همان هستید که می فرمود: اگر همه عالم در مقابل من بایستند، تنها در مقابل همه می ایستم. آن ایمان است که او را آن طور در مقابل همه چیز می ایستاند. آن اخلاص اوست. آن روحانیت و معنویت اوست. و شما هم شیعه او هستید. و امیدوارم که از روحانیت او و از علومی که خدای تبارک و تعالی به او عنایت کرده است و از نفخات الهی که در روح مبارک او دمیده شده است، به شما و همه ما نصیبی داده بشود.(۱۴)

نظرات کاربران درباره کتاب درس‌هایی از امام