فیدیبو نماینده قانونی ذهن‌آویز و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب راهنمای آموزگاران تازه‌کار برای نیازهای آموزشی خاص

کتاب راهنمای آموزگاران تازه‌کار برای نیازهای آموزشی خاص

نسخه الکترونیک کتاب راهنمای آموزگاران تازه‌کار برای نیازهای آموزشی خاص به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب راهنمای آموزگاران تازه‌کار برای نیازهای آموزشی خاص

مخاطبان این کتاب بیشتر مربیان مهدکودک، آموزگاران و دبیران هستند که سهم اساسی آنان شناسایی مشکلات دانش‌آموزان و آگاهی دادن به والدین است که به کمک یکدیگر بتوانند در محیط مدرسه و خانه شرایطی مناسب حال کودک فراهم سازند و به دانش‌آموزان در جهت رفع مشکل یاری رسانند. متأسفانه بسیاری از آموزگاران فاقد اطلاعاتی لازم در این زمینه هستند و آگاهی از این روشها و فعالیت‌های آموزشی برای رفع نیازهای آموزشی دانش‌آموزان با پیشرفت اندک و دشوار، بسیار ضروری است. خواندن این کتاب را به دانشجویان رشته‌های روانشناسی کودکان استثنایی، درمانگران کودک و نوجوان، روان‌شناسان، مشاوران، مربیان آموزش و پرورش و والدین توصیه می‌نماییم.

ادامه...
 • ناشر ذهن‌آویز
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 3.02 مگابایت
 • تعداد صفحات ۳۷۶ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب راهنمای آموزگاران تازه‌کار برای نیازهای آموزشی خاص

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سرآغاز

تامین نیازهای خاص در مدارس هم چنان به عنوان عامل اصلی نگرانی آموزگاران و سایر کارشناسان آموزش، سیاستمداران و اولیا بر جای خود باقی است. کل موضوع «نیازهای آموزشی خاص» و «شمول» غالبا در مورد آنچه معنا می دهد، چه از جنبه تئوری و چه عملی و آنچه شامل می شود، در سایه ای از ابهام قرار می گیرد. داستانهای عنوان شده در رسانه ملی و سوالات مطرح شده در سازمان در مورد کیفیت تامین نیازهای خاص در مدارس موجب افزایش آگاهی در مورد لزوم سطح بهینه آگاهی و تجربه آموزگار در این زمینه آموزشی و بهبود روابط میان والدین و دیگر افراد درگیر با این موضوعات شده است. با این درجه از نگرانی عمومی، برای آموزگاران جدید خصوصی و همینطور برای دیگر آموزگاران و مسئولان مدرسه، مواجهه با دانش آموزان شناخته شده به عنوان «دانش آموزان با نیازهای آموزشی خاص»، می تواند دورنمایی چالش برانگیز باشد. متن حاضر این مباحث را به صورتی صادقانه، قابل فهم و عملی عنوان می کند.
این کتاب بر پایه تحقیقات شناخته شده از جهت کارآیی برای گروههای حامی دانش آموزان دارای نیازهای یادگیری خاص در مجموعه ها و مراحل مختلف، و برای اطلاع رسانی و تجهیز آموزگاران و سایر افراد علاقمند به این زمینه از آموزش، ارائه می شود. هر فصل دربرگیرنده موارد زیر است:
 • سوالاتی برای تفکر.
 • تفکر شخصی در مورد برخی از مباحث مربوطه در زمینه نیازهای آموزشی خاص.
 • مثالهایی از تجربیات زندگی واقعی، تجربیات شخصی و تجربیات دیگران.
 • مثالهایی از عملکرد خوب.
 • تکنیک ها و راهکارهای ارائه شده برای عملکرد بهتر.
در بخش I، فصل مقدماتی با بحث در مورد مبحث کلی چگونگی یادگیری کودکان شکل گرفته و انواع چالش هایی را به تصویر می کشد که ظاهرا تمامی آموزگاران تازه کار (همینطور باتجربه بیشتر) برای اطمینان از اینکه همه دانش آموزان در کلاس های درس آنها قادر به یادگیری موثر هستند، با آن مواجه می باشند. سپس فصل بعدی بر درک مسئولیت های تمامی آموزگاران برای پیشرفت دانش آموزان در کلاسهایشان تمرکز داشته و تلاش می کند چگونگی تکمیل مقررات موجود را در رابطه با مشکلات یادگیری طی زمان روشن نماید.
بخش II با بررسی، برنامه ریزی، آموزش و یادگیری سروکار دارد. در این بخش، فصل ۳ مروری بر چهار زمینه گسترده نیازهای خلاصه شده در:
(special Educational Needs Code of Practice (DFES, 2001 همراه با راهکارهای عمومی مناسب برای بررسی و شناسایی هر کدام، ارائه می دهد. فصل ۴ به بررسی و برنامه ریزی با جزئیات بیشتر می پردازد. هدف آن یک ارائه کلی از انواع مختلف بررسی، به صورت رسمی و غیررسمی، با مبحثی در مورد موضوعات عملی و تئوری در رابطه با آنان می باشد. این مباحثه شامل مراجعه به دیدگاهها و تجربیات مهم دانش آموز، همکلاسی و خانواده و همینطور چشم اندازهای خود معلم در مورد یادگیری دانش آموزان است. برنامه ریزی آشکار و متمرکز برای یادگیری دانش آموزان به عنوان بدنه صحیح و مناسب در نظر گرفته می شود. تقریبا تمام آموزگاران در کلاس های درس خود زمانی با دانش آموزانی برخورد می کنند که در زمینه خواندن و نوشتن و شمارش مشکلاتی خاص دارند و یا اینکه رفتار آنها به نوعی مشکل آفرین است. بنابراین فصل مربوط به بررسی و برنامه ریزی با فصل های جداگانه متمرکز بر روش های درک و شناسایی مشکلات خواندن و نوشتن، شمارش و رفتاری دانش آموز در کلاس های درس و مدرسه، دنبال می شود. هدف این سه فصل (۵، ۶ و ۷) ارائه مشکلات تجربه شده به طرقی است که راهکارهای آشکار و قابل اجرا برای مداخله ارائه دهد.
بخش III بر حمایت از یادگیری دانش آموزان تمرکز دارد. در حال حاضر علاقه فراوانی به کاربردها و مصارف تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات (۱)(ICT) در مدارس وجود دارد. بنابراین، فصل ۸ به محدوده ICT در دسترس در مدارس برای پشتیبانی از نیازهای یادگیری خاص دانش آموزان می پردازد. برای شناسایی نیازهای رفتاری، فیزیکی یا یادگیری خاص دانش آموزان شامل همکاری با سایر کارشناسان آموزشی مانند دستیاران آموزش یا پرسنل پشتیبانی یادگیری، روش های متعددی وجود دارد. فصل ۹، جنبه های عملی و چالش های مربوط به این نوع کار مشترک را با مثالهایی از آنچه در عمل می تواند رخ دهد ــ مورد بحث قرار می دهد. این فصل هم چنین کل موضوع امنیت و رفاه کودک و مسئولیت های آموزگاران و مدارس برای همکاری با سایر سازمانها را در حمایت از دستور کاری «هر کودکی مهم است»، مورد توجه خاص قرار می دهد.

بخش I: نیازهای آموزشی خاص: سیاست و مفاد

همه ما به عنوان معلم زمانی در کلاس های درس با دانش آموزانی که دارای مشکلاتی در یادگیری، یا نوعی اختلال حسی یا حرکتی هستند برخورد می کنیم که مانع یادگیری آنها می شود و یا رفتار آنها به نوعی مشکل ساز است. برای آموزگاران اطلاع از اینکه می توانند وسیله گشایش فرصتهای زندگی کودکان و تغییر چشم اندازهای آینده آنها برای وضعیتی بهتر با حل فعالانه و هدفمند موانع برای رفتار و یادگیری خوب در مدارس باشند، چالش ها و نیز پاداش های شخصی بزرگی وجود دارد.
نحوه صحبت در مورد «نیازهای آموزشی خاص» در نشریات دولتی، مقررات، نشریات رسمی، اسناد راهنما و مشاوره، متن ها و مقالات دانشگاهی غالبا این تاثیر را می گذارد که همگی می دانیم معنی آن چیست. آیا موضوع واقعا این است؟
***

سوالی برای تفکر

براساس تجربه خودتان، تا چه حد این کودکان را به عنوان دارا بودن نیازهای خاص آموزشی، ارزیابی می کنید:
 • کودکی که به هر حال در مدرسه بسیار موفق است اما مشکل زیادی در خواندن صحیح دارد.
 • کودکی با قدرت بینایی کم.
 • کودکی که در کلاس درس بیشتر از سایر همکلاسی هایش رفتار آزاردهنده دارد یا کودکی که به سادگی از صحبت با دیگران خودداری می کند.
 • کودکی با فلج مغزی دارای مشکل در کنترل حرکات.
 • کودکی با سندرم داون که پیشرفت مهارتهای زبانی، درک مطلب و حرکتی بسیار آهسته تری از همکلاسی های مشابه خود دارد.
 • کودکی با ناتوانی های چندگانه و شدید که قادر به حرکت، خوردن یا آشامیدن به تنهایی و ارتباط برقرار کردن به وسیله لغات نیست.
***
بخش I به راههای درک زمینه کلی نیازهای آموزشی خاص به صورت مرتبط با یادگیری و رفتار در مدارس می پردازد. فصل ۱ مفهوم آنچه را «نیازها» می نامیم و این را که چه کسی «نیاز» دارد، در نظر می گیرد. این فصل آنچه را ما در مورد یادگیری افراد می دانیم و این را که آیا کودکان با نیازهای آموزشی خاص به صورتی متفاوت با سایرین یاد می گیرند، مورد بحث قرار می دهد. سپس به عکس العمل همه کودکان در فعالیت های کلاسی توجه می کند. فصل ۲ به رشد تاریخی منابع «خاص» برای تعدادی کم می پردازد در مقابل اینکه کدام منابع موجود، قابل درک است. این فصل قانونی را مطرح کرده که براساس آن معلوم می شود کدامیک از مدارس در حال حاضر نیازمند بازبینی هستند و مروری بر چهار زمینه «نیاز» براساس موارد مشخص شده در (special Educational Needs Code of Practice (DFES, 2001 ارائه می دهد. بخش I با ملاحظات کلی برای پاسخ به نیازهای یادگیری دانش آموزان در مدارس، به پایان می رسد.

۱. مفهوم یادگیری و مشکلات یادگیری

***

سوالات مطرح شده در این فصل

منظور ما از «نیازها» چیست؟
چه کسی تعریف می کند که «نیاز» وجود دارد؟
ما در مورد اینکه افراد چگونه یاد می گیرند، چه می دانیم؟
آیا کودکان با نیازهای آموزشی خاص به صورتی متفاوت با دیگران یاد می گیرند؟
چگونه می توانیم تمامی کودکان را در فعالیت های کلاسی شرکت دهیم؟
***

مقدمه

در مدارس، عبارت «نیازهای آموزشی خاص» در ارتباط بسیار نزدیک با یادگیری دانش آموزان استفاده می شود. ممکن است از خودمان بپرسیم که آیا یادگیری کودکان شناسایی شده به داشتن «نیازهای آموزشی خاص» به طریقی مشابه سایر کودکان مشخص می گردد. این روزها، با ادغام مدارس عادی در چنین توجه بالایی، نتایج عملی پاسخ ما به این سوال، برای آموزگاران بسیار مهم است.

تعریف «نیاز»

برچسب زدن به دانش آموزان به عنوان کودکان با «نیازهای خاص» یا کودکان با «نیازهای آموزشی خاص»، بنا به دلایل متعدد، بسیار مشکل آفرین می باشد.

«نیاز» چیست؟

«نیاز» را می توان به شکل های مختلف تعریف کرد. به عنوان مثال به صورت فقدان چیزی در یک فرد که منجر به بروز مشکل می شود، قابل اطلاق است. مثلاً گرسنگی برای فردی قحطی زده، یک نیاز خواهد بود. «نیاز» هم چنین به عنوان چیزی که فرد برای ارضای آن فقدان بدان احتیاج دارد، قابل معنا کردن می باشد. غذا و نوشیدنی نیاز آنی قحطی زدگی را رفع خواهند کرد. در مفهوم آموزشی برای دانش آموزانی نابینا، این نیاز می تواند متن با خط بریل، کتابهای صوتی یا کمکی از جانب یک دستیار کلاسی برای امکان دسترسی به برنامه مدرسه باشد.

برچسب «نیازهای آموزشی خاص» چه چیزی در مورد بچه ها به ما می گوید؟

همانطوری که در فصل ۲ خواهیم دید، اصطلاح «نیازهای آموزشی خاص» (۲)(SEN) محدوده ای از زمینه های یادگیری، رفتاری، حسی و مانند آنها را دربرمی گیرد. بنابراین الصاق برچسب «نیازهای آموزشی خاص» به یک کودک، هیچ اطلاع خاصی در مورد یک دانش آموز و یادگیری او به ما نمی دهد.

این برچسب تا چه حد «بی غرضانه» است؟

برچسب SEN همراه با خود مفهومی منفی دارد که غالبا (اما نه همیشه) خیلی مودبانه نیست.

چه کسی حق تصمیم گیری دارد؟

در ظاهر، عنوان ارضای یک «نیاز» انتقال دهنده حسی از مهربانی می باشد. با این حال، در عمل نوعی تدبیر خاص یا ویژه است که غالبا ارزش گذاشتن برای دانش آموزان دارای «نیاز» یا نیازمند به شمار می رود (Salmon, 1998). میان تمامی گروههای درگیر درباره آن چه مورد «نیاز» است، یک توافق فرضی وجود دارد که غالبا (اما البته نه همیشه) «مباحث اساسی» فقدان قدرت را که احتمالاً امکان تصمیم گیری به دانش آموزان و والدین را می دهد، مورد اغماض قرار می دهد.

دلالت های منفی SEN چه هستند؟

استفاده از واژه «نیاز» در متون آموزشی، بسیار حساس است. این تنها خود واژه نیست، بلکه انتظاراتی است که همراه با آن به وجود می آیند. رابطه ای محکم میان انتظارات معلم و موفقیت، عزت نفس و پیشرفت دانش آموز وجود دارد که به خوبی ثابت شده است (Rosenthal و Jacobson، ۱۹۶۸). سالمون ( ۱۹۹۵ ) براساس مشاهدات خود عنوان می کند که اصطلاح مذکور در حال حاضر همراه با احساس شکست می باشد. از نظر او لغات دوپهلوی «خاص» و «نیاز» به جای اشاره به داشته ها و حقوق، بر عدم کفایت و درماندگی اشاره دارد. این عبارات برای «ارجاع دادن قضاوت یک مشکل به متخصص» به کار می روند، ولی در عین حال به آموزگاران احساس درماندگی و عدم مهارت را القا می کنند (Salmon، ۷۳-۴، ۱۹۹۵). در روشی مشابه، کوربت عنوان می کند که دانش آموزانی که برچسب SEN بر آنها خورده است می توانند به جای ارزش گذاری توسط مدارس، به حاشیه کشیده شوند: «خاص» به چه معنی است؟ اگر این لغت را از کلمه «آموزشی» که به آن قلاب شده است جدا کنیم، می بینیم که «خاص» خصوصا معنای خوب و ارزشمند نمی دهد مگر زمانی که از عبارتی مانند «شما یک فرد خاص هستید» استفاده کنیم. این لغت به «نیازها» پیوند خورده است که نشان دهنده وابستگی، عدم کفایت و بی ارزشی است (۱۹۹۶: ۳).
در جایی که استفاده از برچسب «نیازهای آموزشی خاص» به احساس عدم کفایت در کودکان بستگی دارد، این اصطلاح غالبا به عنوان نشانه نقص در پزشکی و مشکلات در یادگیری و یا رفتار به نظر می رسد. این مدل حسی از پایین تر یا دور بودن از وضعیت طبیعی را القاء می کند. این نوع نگاه به مشکلاتی که دانش آموزان مورد نظر در مدارس تجربه می کنند، به نوبه خود مانع در پیش گرفتن رویه یی مثبت به سمت تنوع و تفاوت می گردد.
با این حال، همه مسئولان آموزشی چنین دیدگاهی ندارند. برخی عنوان می کنند که شناسایی «نیازهای آموزشی خاص» در کودکان هدفی بسیار بشردوستانه است که تامین کننده منابع اضافی، توسعه بخش روش های تخصصی برای تعیین مشکلات خاص در یادگیری یا غلبه بر اثرات یک معلولیت به منظور استفاده حداکثری کودکان مذکور از آموزش است. بدون شناسایی چنین نیازهای فردی، توجیه چنین سطحی از توجه شخصی غیرممکن است.
***

سوالاتی برای تفکر

در مورد فواید و زیان های شناسایی و برچسب زدن چه احساسی دارید؟
چگونه می توانیم مطمئن شویم کودکانی که نیاز به توجهات ویژه یا متفاوت دارند، به طور کلی آن را بدون بدنام شدن یا در حاشیه قرار گرفتن، دریافت می نمایند؟
***
براساس تجربه شخصی من از تدریس در هشت مدرسه مختلف، بسیار روشن است که نوع نگاه به دانش آموزان تاثیری قوی بر نحوه رفتار ما با آنها دارد. دیدگاه آموزگاران در مورد ریشه مشکلاتی که یک دانش آموز تجربه می کند، شدیدا بر نوع امکانات ارائه شده به او اثرگذار است.

پیشگفتار

تعداد دانش آموزانی که در ظاهر شبیه به همسالان خود هستند، بسیار زیاد است و رشد جشمانی، قد و وزنشان نشان دهنده به هنجار بودن آنان است. این دانش آموزان مانند سایر کودکان بازی می کنند، به خوبی به تعامل با دیگران می پردازند، در خانه با والدین همکاری می کنند و خواسته های والدین را انجام می دهند. اما به محض ورود به مدرسه و شروع آموزش، مشکلات آنها بروز می کند و در جامعه با مشکلات فراوانی مواجه می شوند که متاسفانه به آنها توجه چندانی نمی شود. در نتیجه دانش آموزان احساس حقارت را تجربه می کنند و اعتماد به نفس آنها پایین می آید و همین امر باعث گوشه گیری و انزواطلبی این دسته از دانش ‎آموزان با نیاز های ویژه می شوند.
والدین و معلمان این دانش آموز نیز از نیازهای آنان آگاهی ندارند و فشارهای زیادی را بر این کودکان وارد می نمایند که این خود مشکل این کودکان را چند برابر می کند و باعث بیزاری آنان از معلمان و والدین و محیط آموزشی میگردد.
امید است که این کتاب بتواند گامی موثر در جهت بهبود وضعیت دانش آموزان با نیازهای ویژه بردارد.
برای ترجمه این کتاب دو دلیل عمده وجود دارد:
۱. تهیه کتابی با محتوای بدیع و جدید در زمینه آموزش دانش آموزان با نیازهای خاص.
۲. یاری رساندن به معلمان و والدین جهت شناسایی و رفع مشکلات مربوط به این گروه از دانش آموزان که امیدواریم سرانجام آن پرورش کودکی با عزت نفس، مسئولیت پذیر و با نظم و ترتیب باشد که پایه و اساس یک زندگی سرشار از موفقیت، و پیامد آن نیک‍بختی فردی و اجتماعی است.
مخاطبان این کتاب بیشتر مربیان مهدکودک، آموزگاران و دبیران هستند که سهم اساسی آنان شناسایی مشکلات دانش آموزان و آگاهی دادن به والدین است که به کمک یکدیگر بتوانند در محیط مدرسه و خانه شرایطی مناسب حال کودک فراهم سازند و به دانش آموزان در جهت رفع مشکل یاری رسانند. متاسفانه بسیاری از آموزگاران فاقد اطلاعاتی لازم در این زمینه هستند و آگاهی از این روشها و فعالیت های آموزشی برای رفع نیازهای آموزشی دانش آموزان با پیشرفت اندک و دشوار، بسیار ضروری است.
خواندن این کتاب را به دانشجویان رشته های روانشناسی کودکان استثنایی، درمانگران کودک و نوجوان، روان شناسان، مشاوران، مربیان آموزش و پرورش و والدین توصیه می نماییم.
تلاش نموده ایم کتاب را در بهترین مسیر ترجمه کنیم، با این حال بر این باوریم که ترجمه این کتاب خالی از اشکال نیست. امیدواریم روان شناسان و متخصصان و کلیه صاحب نظران ما را از راهنمایی ها و پیشنهادات سازنده و ارزنده خود بی نصیب نگذارند.

آتوسا لواء
آبان ماه ۱۳۹۰

نظرات کاربران درباره کتاب راهنمای آموزگاران تازه‌کار برای نیازهای آموزشی خاص