فیدیبو نماینده قانونی نشر آبارون و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب نگارش برای رسانه

کتاب نگارش برای رسانه

نسخه الکترونیک کتاب نگارش برای رسانه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب نگارش برای رسانه

هدف نوشتن برای رسانه خلق یک اثر ادبی نیست، گرچه باید همه ی اصول اساسی نگارش در آن رعایت شود. هدف در این امر، انتقال پیامی واحد به مخاطبی انبوه و متنوع است. وظیفه فردی که برای رسانه نویسندگی می­کند، انتقال آسان مطالب به مخاطبان است و باید برای رسیدن به این هدف از سبک نوشتاری مشخصی پیروی کند. مهمترین شاخصه این سبک، ساده بودن آن است، و اصولاً پیچیده نویسی و ثقیل نوشتن و گفتن، به کار رسانه ای نمی آید. ساده فکر کنیم، نه ساده انگاری! و ساده بنویسیم. این رمز درست نوشتن برای رسانه است.

ادامه...
  • ناشر نشر آبارون
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.54 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۳۱ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب نگارش برای رسانه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:درست بنویسیم

وظیفه خبرنگار انتقال آسان مطالب به مخاطبان است و باید برای رسیدن به این هدف از سبک نوشتاری مشخصی پیروی کند. مهمترین شاخصه این سبک ساده بودن آن است.
ساده فکر کنیم و ساده بنویسیم. این رمز درست نوشتن است. دست کم تا جایی که به کار خبرنگارها مربوط می­شود.
تا آنجایی که به ما مربوط می­شود می­خواهیم به زبان ساده و قابل فهم به مردم بگوییم: دنیا چه خبر است.
پس بهتر است: به همان سادگی که با دوستمان گپ می­زنیم، بنویسیم و حرف­مان را منتقل کنیم.
برای این کار:
۱ – با کلمه­های کوتاه جمله بسازید
۲ – دو جمله کوتاه بهتر از یک جمله بلند است
۳ – از نوشتن کلمه­های سخت و قلنبه پرهیز کنید.
۴ – پیچیده نویسی به کار خبرنویسی نمی­آید.

دیگر اینکه:

در استفاده از کلمه­ها خسیس باشید. به جای "فرد مهاجم هم در میان کشته شدگان است." می­شود نوشت، "مهاجم هم کشته شده است."
در این بخش، جمله­هایی انتخاب کرده­ایم از میان خبرها و سعی کرده­ایم در قالب "بنویسیم، ننویسیم" آنها را ساده کنیم. این جمله­ها را مرور کنید.
اما پیام این بخش یک جمله دو کلمه­ای است: ساده بنویسید.

از سوی

از " از سوی" جای "توسط" استفاده نکنید و کلا تا حد امکان از "توسط" استفاده نکنید.تودرتو ننویسیم

بهتر است هر جمله فقط یک مفهوم یا پیام را منتقل کند. جمله­های تودرتو پیام را پیچیده و مبهم می­کند.جمله ساده فاعل + مفعول + فعل همیشه کار می­کند. مخاطب درجا می­فهمد چه می­گویید. کافی است یک جمله معترضه اضافه کنید. آنوقت همه چیز به هم می­پیچد.پیشگفتار

نوشتن برای ارتباط با دیگران از طریق رسانه چه کار نوشتاری و چه شنیداری و دیداری، ویژگی های خاص خود را دارد. وسعت و دامنه واژگان در ارتباط گیری رسانه ای، و ساختن و پرداختن عبارات تا آنجایی است که ادبیات عامه و تابوها و خطوط قرمز آن اجازه می دهد.
هدف نوشتن برای رسانه خلق یک اثر ادبی نیست، گرچه باید همه ی اصول اساسی نگارش در آن رعایت شود. هدف در این امر، انتقال پیامی واحد به مخاطبی انبوه و متنوع است.
وظیفه فردی که برای رسانه نویسندگی می­کند، انتقال آسان مطالب به مخاطبان است و باید برای رسیدن به این هدف از سبک نوشتاری مشخصی پیروی کند. مهمترین شاخصه این سبک، ساده بودن آن است، و اصولاً پیچیده نویسی و ثقیل نوشتن و گفتن، به کار رسانه ای (رسانه های تخصصی که مخاطب خاص خود را دارند از این امر مستثنی هستند) نمی آید.
در رسانه باید با کمترین و کوتاه ترین عبارات و در حداقل زمان ارتباط با مخاطب و انتقال پیام صورت گیرد. ساده فکر کنیم، نه ساده انگاری! و ساده بنویسیم. این رمز درست نوشتن است.
دست کم تا جایی که به کار خبرنگارها مربوط می شود. تا آنجایی که به ما مربوط می شود می خواهیم و باید به زبان ساده و قابل فهم به مردم بگوییم: دنیا چه خبر است. پس بهتر است به همان سادگی که با دوستانمان گپ می زنیم، بنویسیم و حرف مان را منتقل کنیم.
روش نگارش فارسی هیچگاه صورت کاملاً واحدی پیدا نکرده و همواره دستخوش تغییراتی بوده است. این چندگانگی در دوران ما روندی فزآینده داشته است. حتی برخی افراد صاحب نظر نیز نتوانستند روش و نظر واحدی را در تمامی زمینه ها ارائه دهند.
در فراهم­آوری این مجموعه تلاش شده تا نکات مورد اختلاف نظری که مقبولیت بیشتری در بین صاحب نظران و استادان زبان فارسی داشته است، مورد توجه و استناد قرار گیرد تا بتوان شیوه واحدی را در نگارش برای رسانه بکار گرفت.
یک ایراد اساسی به رسانه های امروز ما این است که ادبیات آن و سطح و شیوه ارائه مطالب در طول سال ها نتوانسته با تحولات فرهنگی و ادبی و گفتاری و نوشتاری مردم جلو بیاید. این مجموعه تلاش کرده تا حدودی این نقیصه را بازگو و ارائه طریق کند.
سپاس بیکران از همه استادان، بزرگان و اندیشمندان و دانشجویان گرامی که با نقدهای خود این مجموعه را در چاپ های بعد اعتبار خواهند داد.
و سپاس از همه مراکزی که اجازه داده اند تا از منابع آنها در گردآوری، تدوین و ترجمه یافته­های آنها در این مجموعه استفاده شود. پوزش بسیار از آنها که امکان کسب اجازه فراهم نیامد. امید است با درج منابع و اشاره به بزرگواری انها ادای دین شده باشد.

رئوف پیشدار
۱۳۹۵

نظرات کاربران درباره کتاب نگارش برای رسانه