فیدیبو نماینده قانونی ذهن‌آویز و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پادشاه عاشق‌پیشه

کتاب پادشاه عاشق‌پیشه
زندگی پرماجرای ادوارد، دوک ویندسور

نسخه الکترونیک کتاب پادشاه عاشق‌پیشه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب پادشاه عاشق‌پیشه

کتابی که در دست دارید ماجرای شیرین و خواندنی عشق ادوارد هشتم پادشاه اسبق انگلستان به یک بانوی مطلقه امریکایی است که به خاطر آن از تاج و تخت دست کشید و عشق را به سلطنت ترجیح داد. اما این یک روی سکه است. روی دیگر این سکه گرایش ادوارد به آلمان نازی و مسئله منافع استعماری انگلستان است. در آن زمان استعمار انگلیس در اوج خود به سر می‌برد و به قول پروفسور برنارد پورتر استاد تاریخ در دانشگاه هال در انگلستان و نویسنده کتاب تاریخ مختصر امپریالیسم بریتانیا «سهم شیر را به خود اختصاص داده بود.» در سالهای پیش از جنگ جهانی دوم در قلمرو امپراتوری انگلیس آفتاب غروب نمی‌کرد و مستعمرات آن کشور در پنج قاره جهان بیشتر شامل کشورهای جهان سوم کنونی می‌شد: در قاره اروپا جبل‌الطارق و مالت و قبرس؛ در قاره افریقا کانال سوئز و بیش از بیست کشور افریقایی که امروزه استقلال یافته‌اند؛ در قاره آسیا از عدن و خلیج‌فارس تا شبه قاره هند و برمه و سیلان و مالزی و سنگاپور و هنگ‌کنگ؛ در اقیانوسیه کشورهای استرالیا و زلاندنو، و در قاره امریکا از کانادا تا جزایر دریای کارائیب و گویان وپلینز و مجمع‌الجزایر فالکلند...

ادامه...
  • ناشر ذهن‌آویز
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.19 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۲۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب پادشاه عاشق‌پیشه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

در طول سده های گذشته، بشریت نماد عشق را در وجود چند زوج نامدار مشاهده کرده که بازتاب عشقشان تا به امروز طنین افکن است.
در ادبیات غرب ماجرای سزار و کلئوپاتر، تریستان و ایزولد، هلوئیز و آبه لار، اینس دو کاسترو راهبه پرتغالی مشهور به «ملکه مصلوب»، رومئو و ژولیت، آلفرد دوموسه و ژرژ ساند، ویکتور هوگو و ژولیت دروئه... و در ادبیات شرق داستان خسرو و شیرین، لیلی و مجنون، وامق و عذرا، ویس و رامین و بسیاری از عشاق نامدار دیگر، هنوز ما را متاثر می سازد.
در دوران ما نیز آیا تاریخ ماجرای غم انگیز ادوارد هشتم پادشاه انگلیس را که به سبب عشق دست از تاج و تخت کشید به یاد نخواهد سپرد؟ این که بعدها احساسات این زوج عاشق تحول یافت و ناپدید شد یا برعکس بی وقفه رو به افزایش نهاد و در وفاداری کامل شکوفا گردید، چیزی را در آنچه زمانی دردناک ترین یا هیجان انگیزترین ماجرای عشقی بود تغییر نمی دهد. خوانندگان ما در این کتاب به قلم امیل لودویگ زندگینامه نویس آلمانی، ماجرای عاشقانه دوک ویندسور را خواهند خواند که دنیا را به هیجان آورد.
امیل لودویگ (۱۹۴۸ ــ ۱۸۸۱) زندگینامه برخی از مردان بزرگ و نیز چند کتاب تاریخی نوشته است: ناپلئون (۱۹۲۶ )، بیسمارک ( ۱۹۲۷)، گوته ( ۱۹۲۸)، چهارده ژوئیه (۱۹۲۹ )، لینکلن ( ۱۹۳۰)، روزولت ( ۱۹۳۸)، استالین ( ۱۹۴۲)، بتهوون ( ۱۹۳۳)، دکتر فروید ( ۱۹۴۷)، رمان اتللو (۱۹۴۷ ) و کتابی که در دست دارید که در واقع آخرین اثر اوست که در ۱۹۴۸ نوشته شده است.
از آثار امیل لودویگ تاکنون زندگینامه لینکلن در ۱۳۲۴، استالین در ۱۳۲۸، بتهوون در ۱۳۳۲ و داستان اتللو در ۱۳۳۴ به زبان فارسی ترجمه و منتشر شده است. کتاب حاضر در واقع پنجمین ترجمه از آثار این نویسنده بزرگ است.

یادداشت ناشر

کتابی که در دست دارید ماجرای شیرین و خواندنی عشق ادوارد هشتم پادشاه اسبق انگلستان به یک بانوی مطلقه امریکایی است که به خاطر آن از تاج و تخت دست کشید و عشق را به سلطنت ترجیح داد.
اما این یک روی سکه است. روی دیگر این سکه گرایش ادوارد به آلمان نازی و مسئله منافع استعماری انگلستان است. در آن زمان استعمار انگلیس در اوج خود به سر می برد و به قول پروفسور برنارد پورتر استاد تاریخ در دانشگاه هال در انگلستان و نویسنده کتاب تاریخ مختصر امپریالیسم بریتانیا «سهم شیر را به خود اختصاص داده بود.»
در سالهای پیش از جنگ جهانی دوم در قلمرو امپراتوری انگلیس آفتاب غروب نمی کرد و مستعمرات آن کشور در پنج قاره جهان بیشتر شامل کشورهای جهان سوم کنونی می شد: در قاره اروپا جبل الطارق و مالت و قبرس؛ در قاره افریقا کانال سوئز و بیش از بیست کشور افریقایی که امروزه استقلال یافته اند؛ در قاره آسیا از عدن و خلیج فارس تا شبه قاره هند و برمه و سیلان و مالزی و سنگاپور و هنگ کنگ؛ در اقیانوسیه کشورهای استرالیا و زلاندنو، و در قاره امریکا از کانادا تا جزایر دریای کارائیب و گویان وپلینز و مجمع الجزایر فالکلند...
در دوران طولانی استعمار که بیش از سه قرن به طول انجامید، کشورهای جهان سوم رنج بسیار کشیدند و دستخوش فقر و بدبختی شدند، زیرا استعمارگران دسترنج آنان را به غارت می بردند و به برکت آن بریتانیای کبیر ثروتمند را به وجود آوردند.
انگلیسیها از آغاز قرن نوزدهم به ایران نیز دست اندازی کردند و با اخذ امتیازات گوناگون (مجموعا ۱۸ امتیاز) منابع ثروت کشور را در اختیار گرفتند. با انعقاد قرارداد دارسی و اکتشاف نفت در خوزستان در ۱۹۰۸، استعمار انگلیس ابعاد تازه ای یافت و انگلیسیها که همچنان در امور داخلی ایران مداخله می کردند ــ تا جایی که حتی شاه می آوردند و شاه می بردند ــ به تقویت شرکت نفت انگلیس و ایران پرداختند که با ترفند و حساب سازی «سهم شیر» را به خود اختصاص داده و حق السهم ناچیزی به دولت ایران می پرداختند.
انگیزه نهضت ملی شدن نفت کوتاه کردن دست انگلیسیها از نفت جنوب و نیل به استقلال واقعی بود که متاسفانه با کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ــ که طرح آن را انگلیسیها تهیه کرده بودند ــ به شکست انجامید. پس از آن انگلیسیها در کنسرسیوم بین المللی نفت شرکت و با داشتن مجموعا ۵۴ درصد سهام همچنان به غارت ثروت ملی ایران ادامه دادند. کنسرسیوم تا بیست سال بعد که بهای نفت چهار برابر شد توانست ۲۴ میلیارد بشکه نفت به بهای ناچیز بشکه ای ۷۰ /۱ دلار از ایران صادر کند و به اقتصاد انگلیس و کشورهای غربی رونق بخشد. به طوری که یکی از نویسندگان این دوره را «دوران پرافتخار رونق اقتصادی اروپا» نامیده است.

بخش یکم : قدرت روحیه جبهه

۱

در آفتاب صبحگاهی، دو پسر بچه کوچک مشغول دویدن در چمن زار وسیع پارک هستند. آنها تلاش می کنند و نفس نفس می زنند، چون زمین اندکی سر بالا است و آنها شرط بندی کرده اند نخستین کسی که به فراز بلندی یعنی پرچین که دروازه بزرگ پارک در وسط آن قرار دارد برسد، برنده خواهد شد. یکی از آن دو پایش می لغزد بنابراین دیگری از هم اکنون خودش را برنده می داند، ولی اولی با خیز برداشتن به سرعت به دنبال دیگری می رود و با کشیدن فریادهای بلند خود را تشجیع می کند. اکنون آنان در سی متری پایان مسابقه هستند و سایه پرچین را در برابر خود می بینند ولی شخصی را که به پرچین تکیه داده است نمی بینند. و بدین سان همزمان خود را در آغوش مادرشان که در کنار در ورودی پارک انتظارشان را می کشد، می اندازند.
یکی از این سه نفر در آینده ملکه و دو نفر دیگر پادشاه خواهند شد و در اعیاد رسمی مانند قصه های پریان تاج بر سر خواهند نهاد، ولی عجالتا کسی این واقعیت را نمی داند و اگر یک زن غیبگو چنین واقعه ای را پیش بینی کند، مادر با وحشت تکذیب خواهد کرد. اگر یکی از سوارکاران بیشماری که آن روز صبح در زمین چمن پارک ریچموند چهار نعل اسب می تاختند آنها را می دید و نمی شناخت آنان را در زمره نجبای شهرستانی انگلیس قرار می داد، زیرا ساختمان خانه سفیدی که در میان چمن زارهای پست و بلند قرار گرفته است هیچ شباهتی به کاخ ندارد و هنگامی که جورج اول پادشاه انگلیس در دو قرن پیش آن را بنا کرد، مایل بود آن را «محل گلوتر کردن قبل از شکار» بنامد.
ما در سال ۱۸۹۸ هستیم و این زن بلندقد سی ساله که فرزندانش را در میان چین و شکن پیراهن سفیدش می گیرد، زیباترین سالهای کودکی اش را در همین بنا که روزگاری اقامتگاه دوشس تک مادرش بوده سپری کرده است. بعدها نیز در همین جا نخستین سالهای زناشویی را با شوهرش دوک یورک گذرانده و پسر بزرگ ترش را به دنیا آورده است.
خانه سفید که ساختمانی ساده و یک طبقه است، به شکل نیم دایره بنا شده و در دل خود به جز یک سالن بزرگ ندارد و هنگامی که دو پسر بچه سراسر آن را با دو می پیمایند به ایوان ستون داری می رسند که به مجموعه ساختمان حالت باشکوهی می دهد. در همین جاست که یک ماجرای عشقی انگلیسی که در آن دوران باب روز بوده است می تواند آغاز شود. ولی در خانه سفید هیچ ماجرایی روی نمی دهد و به جز اسباب و اثاث یک خانه مرفه که در آن سنت مراعات شده است چیزی وجود ندارد. ولی داستان واقعی دو برادر که در این خانه آغاز می شود و مانند هر داستان عشقی قلب هر کس را می فشارد، تنها همین یک بار ما را به خانه سفید می برد، و به جز آن چیزی به چشم نمی خورد.
اکنون دو برادر به آرامی ابر روی نیمکت کوچک سنگی در سایه درختان کاج نشسته اند وبا کنجکاوی و ترس و خنده کتاب قصه های خود را ورق می زنند. قیافه های آرام آنان شخصیت شان را نشان می دهد. فقط دو برادر می توانند از لحاظ صورت ظاهر این چنین به یکدیگر شبیه ولی از نظر خلق و خو متفاوت باشند. شکل سر، آرایش مو و رنگ طلایی موهایشان یکسان است ولی دهان، چشمان و گوشها و اعضایی که از هم اکنون کودک از طریق آنها با دنیا تماس دارد و در سراسر عمرش تماس خواهد داشت، همگی با هم متفاوت اند.
در پسر ارشد همه چیز کوچک است و با ظرافت بیشتری شکل گرفته است. اما دهان گشاد نیمه باز، نگاه مستقیم و نافذ پسر کوچک تر، اعتماد به نفس و شکیبایی یک فرد ساده را نشان می دهد. در وجود او همه چیز دلالت بر حسن نیت، صمیمیت و پشتکار دارد. پسر ارشد نگاهی کنجکاو و در عین حال پرسان به جهان می افکند. در پس لبان بسته اش افکار خود را پنهان می سازد. بر چهره پسر ارشد متانت و وقاری ژرف نقش بسته است. آنچه در دو برادر مشترک است خویشتنداری فوق العاده است، چنان که گویی هر دو در موضع دفاعی قرار گرفته اند.
هرگاه تصاویر کودکی نیاکان آنها را بررسی کنیم، بی درنگ متوجه می شویم که ادوارد پسر ارشد به پدربزرگش ادوارد هفتم شباهت دارد که نام او را بر وی نهاده اند، هر چند ترجیح می دهند او را دیوید خطاب کنند. با نگریستن به چهره اش می توان گفت که او از فراز نسل والدینش پریده است. شخصیت دو برادر از دوران کودکی دقیقا در دو جهت مخالف تحول می یابد.
اطرافیان دو برادر توانسته اند مدت مدیدی از آنان پنهان کنند که فرزندان پادشاه هستند، بخصوص که این افشاگری مستلزم نوعی تعهد به رعایت تشریفات و انجام دادن هر کاری به بهترین وجه است. ولی دو برادر هنگامی تشریفات را می بینند که به دیدار جده پدری شان در کاخ ویندسور می روند. در آن جا، در برابر سایبانهایی که در امتداد نرده های آهنین کاخ بر پا شده است، و در زیر برج مدور، سربازان گارد را می بینند که با کلاههای پشمالوی بلند و نیم تنه های قرمز کشیک می دهند و در درون کاخ پیشخدمتها و زنان خدمتکار با گامهای آهسته در سالنهای انباشته از تابلوها رفت و آمد می کنند، چون همه چیز باید در سکوت انجام بگیرد تا بانوی سالخورده صاحب کاخ را ناراحت نسازد. کودکان نیز می بایست روی نوک پا راه روند و اجازه دارند فقط در گوشی با هم صحبت کنند.
در این هنگام دو لنگه در بزرگ گشوده می شود و صندلی چرخ داری که انباشته از پارچه دامنی ابریشمی سیاه زن هشتاد ساله است پدیدار می شود. زن با نگاهی بسیار با محبت به آنان چشم می دوزد و اگر مانند پرندگان مناطق حاره یک عرقچین سفید بر سر ننهاده بود از او نمی ترسیدند. کودکان با شگفتی مشاهده می کنند که مادرشان دست زن سالخورده را می بوسد و وی قبل از آن که روی مادرشان را ببوسد، به راحتی اجازه چنین کاری را می دهد.
دو پسر جوان با خود می اندیشند که «او باید دویست یا سیصد سال عمر داشته باشد و شاهد نبردهایی بوده که با اسلحه هایی که به دیوارهای تالار بزرگ آویخته اند انجام می گرفته است.» او یک افسانه زنده است و ملکه ویکتوریا نام دارد و مظهر دوران قدیم و سلطنت و قدرتی است که بر همگان فرمان می راند و آنها نتیجه های او هستند.
آنان نمی دانند چه قدر و منزلتی نزد بانوی سالخورده دارند ولی بعدها آن را در دفتر خاطرات خصوصی وی خواهند خواند. اطلاع خواهند یافت که او به مناسبت مراسم غسل تعمید دیوید کوچک، از تور عروسی خود یک پوشش قنداق ساخته و متوجه شده که در مراسم تعمید نوای موسیقی به اندازه کافی به گوش نمی رسد. همچنین اضطرابی که در هنگام تولد دومین پسر در سالروز مرگ شوهرش شاهزاده آلبرت به او دست داده و از همین رو نوزاد را آلبرت نامیده اند.
هنگامی که ملاقات به پایان می رسد، کودکان خوشحال اند که همه چیز به خوبی گذشته و مادربزرگ به آنان غر نزده است! اکنون اجازه دارند از پنجره به بیرون نگاه کنند و سربازان گارد را که در پایین با قدمهای نظامی رفت و آمد می کنند تماشا کنند و به زودی خود را در خانه خودشان در سالن بازی می یابند و در حالی که پس از ساعات سخت دیدار، سبکبار شده اند، خنده کنان روی قالیها غلت می زنند.
هنگامی که مراسم شصتمین سال سلطنت ملکه ویکتوریا فرا می رسد به کودکان اجازه نمی دهند به جز چند نگاه به او بیفکنند، ولی سر و صدای جشن به آنها می رسد، زیرا از چند سده پیش به این طرف، هیچ پادشاهی ۶۰ سال سلطنت نکرده است. یک سال بعد، در مراسم تشییع جنازه ویکتوریا، دو پسر بچه در سنین شش و هفت سالگی لباس ملوانی پوشیده و در جوار تابوت، در کنار گور چارلز اول در کلیسای کهن سال جورج قدیس ایستاده اند و شاهد به خاک سپاری او هستند.

نظرات کاربران درباره کتاب پادشاه عاشق‌پیشه

کتاب خیلی خوبی بود و اطلاعات بسیار جالبی درباره اون برهه تاریخی بیان کرده، باعث شد با شرایط سیاسی و وضعیت قدرت سلطنت در انگلستان اطلاعات بسیار جالبی به دست بیارم. ممنون
در 2 سال پیش توسط Z S M
جالب بود، ترجمه عالی
در 7 ماه پیش توسط گل پری بانو
خیلی بد
در 2 سال پیش توسط s.a...han