فیدیبو نماینده قانونی سپید و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب امروزت را ارزشمند کن

کتاب امروزت را ارزشمند کن

نسخه الکترونیک کتاب امروزت را ارزشمند کن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب امروزت را ارزشمند کن

شما چه توصیفی از زندگی دارید؟ آیا به آنچه می‌خواهید دست می‌یابید؟ آیا موفق به انجام کارهایی که برایتان مهم هستند، می‌شوید؟ به نظر خودتان، فردی موفق هستید؟ چشم‌انداز آینده را چگونه ترسیم می‌کنید؟ پاسخ سؤالاتی که در ذهن شماست در این حقیقت نهفته است که راز موفقیت شما توسط برنامه‌‌ی کاری روزانه‌‌ی‌تان تعیین می‌شود. اگر در زندگی چند تصمیم محوری بگیرید و سپس برنامه‌ی کاری روزانه خود را به‌‌خوبی مدیریت نمایید، فردی موفق خواهید بود. تا زمانی‌که در برنامه‌ی روزانه‌ی خود تحولی ایجاد نکنید، زندگی شما هرگز دچار تغییر و تحول نمی‌شود. حتماً باور دارید که موفقیت، ناگهانی و یک روزه به دست نمی‌آید؛ شکست نیز‌ همین‌طور است و هر کدام در طی فرآیندی عینیت می‌یابند. هر روز از زندگی شما صرفاً فرصتی است برای تجهیز آینده‌‌ی‌تان. جایگاهتان را در آینده، عملکرد امروزتان تعیین می‌کند. به‌عبارت دیگر شما در حال آماده شدن برای چیزی والاتر هستید. روشی که امروز برای زندگی خود برمی‌گزینید، شما را برای فردایتان آماده می‌کند. پرسش اساسی این‌ است که برای چه چیزی قرار است آمادگی پیدا کنید؟ آیا خود را برای موفقیت مهیا می‌کنید و یا برای شکست؟

ادامه...
  • ناشر سپید
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.01 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۰۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب امروزت را ارزشمند کن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

امروزت را ارزشمند کن

شما چه توصیفی از زندگی دارید؟ آیا به آنچه می خواهید دست می یابید؟ آیا موفق به انجام کارهایی که برایتان مهم هستند، می شوید؟ به نظر خودتان، فردی موفق هستید؟ چشم انداز آینده را چگونه ترسیم می کنید؟
اگر روزی به خانه ی شما بیایم و آن روز را با شما سپری کنم، به شما خواهم گفت که فردی موفق خواهید بود یا خیر. یک روز را انتخاب کنید: صبح بیدار شویم و روز را با هم آغاز کنیم و ۲۴ ساعت شبانه روز را با هم ادامه دهیم، بدین ترتیب به شما خواهم گفت که زندگی تان در چه مسیری حرکت می کند.
وقتی در سخنرانی های خود با مردم این گونه صحبت می کنم، همیشه عکس العملی جدی از خود نشان می دهند و برخی متعجب می شوند. عده ای نیز حالت تدافعی به خود می گیرند چرا که فکر می کنند در مورد آنها عجولانه قضاوت می کنم. تعداد اندکی نیز سخنان مرا جدی نمی گیرند زیرا فکر می کنند با تکبر سخن می گویند. عده ای دیگر، گویی شیفته ی من شده اند و تمایل دارند دلیل سخنانی را که ابراز می کنم بدانند.
پاسخ سوالاتی که در ذهن شماست در این حقیقت نهفته است که راز موفقیت شما توسط برنامه ی کاری روزانه ی تان تعیین می شود.
اگر در زندگی چند تصمیم محوری بگیرید و سپس برنامه ی کاری روزانه خود را به خوبی مدیریت نمایید، فردی موفق خواهید بود.
تا زمانی که در برنامه ی روزانه ی خود تحولی ایجاد نکنید، زندگی شما هرگز دچار تغییر و تحول نمی شود. حتماً باور دارید که موفقیت، ناگهانی و یک روزه به دست نمی آید؛ شکست نیز همین طور است و هر کدام در طی فرآیندی عینیت می یابند. هر روز از زندگی شما صرفاً فرصتی است برای تجهیز آینده ی تان. جایگاهتان را در آینده، عملکرد امروزتان تعیین می کند.
به عبارت دیگر شما در حال آماده شدن برای چیزی والاتر هستید. روشی که امروز برای زندگی خود برمی گزینید، شما را برای فردایتان آماده می کند. پرسش اساسی این است که برای چه چیزی قرار است آمادگی پیدا کنید؟ آیا خود را برای موفقیت مهیا می کنید و یا برای شکست؟
در طول دوران نوجوانی ام، پدرم معمولاً چنین می گفت: «می توانی اکنون هزینه را بپردازی و بعداً تفریح کنی، یا اینکه حالا تفریح کنی و بعداً هزینه اش را بپردازی، ولی به خاطر داشته باش هر کدام از راه ها را که برگزینی، در هر حال باید هزینه اش را پرداخت کنی.» یک عقیده این است که زندگی را هر طور که دوست دارید پیش ببرید و راحت بگیرید و هر کاری را که امروز مایلید انجام دهید، اما اگر این گونه عمل کنید، بعداً زندگی سختی خواهید داشت. در صورتی که اگر حالا به سختی تلاش کنید در آینده پاداش اعمال گذشته ی تان به شما اعطا می شود.

«کامیابی های ناشی از زندگی ایده آل»

می توانید از هر روزِ زندگی خود شاهکاری بسازید. آیا این ایده ی جذابی نیست؟ اما سوال این است که چطور چنین چیزی ممکن است؟ و چگونه به دست می آید؟ به اعتقاد من برای اینکه هر روزتان را فوق العاده کنید توجه به دو عامل از اهمیت بسزایی برخوردار است:

۱- تصمیمات شما و
۲- نظم تان در اجرای امور
این دو عامل همانند دو روی ِ یک سکه و مکمل هم هستند؛ می توانید از عناوین زیر برای آنها استفاده کنید:
«هدف گذاری» و «هدف گیری».
این دو جدایی ناپذیرند چرا که هر یک بدون دیگری فاقد ارزش است. این مطلب را به این دلیل می گویم که...زمان همچون کارفرمایی است که فرصت یکسان را در اختیار همه می گذارد. اما این که هر یک از ما چطور از وقت ارزشمند خودمان استفاده می کنیم، یکسان نیست. اگر وقت را به یک قطعه سنگ مرمر تشبیه کنیم و هر تکه از آن را به افراد معمولی بدهیم،... شاید نتوانند هیچ تغییری در آن به وجود آورند. اما اگر آن تکه سنگ مرمر در دستان یک مجسمه ساز باشد خواهید دید که از آن تکه سنگ، اثر زیبایی را خلق می کند چرا که او با چشمان هنرمندش بدان می نگرد و در ابتدا، درباره ی آنچه قصد انجامش را دارد تصمیم می گیرد و سپس ضمن تمرین و ممارست و با تعهد به نظم کاری از هنرش بهره می گیرد تا از سنگی بی جان، شاهکاری زیبا خلق نماید. به عقیده ی من، همه ی ما می توانیم همانند پیکرتراشی زبده، ماهرانه عمل کنیم، و بیاموزیم که چگونه هنرمندی توانا باشیم، البته نه در سنگ تراشی! بلکه در ساختن زندگی خود به شکلی بی نظیر.

«تصمیمات خوب امروز شما، فردایی بهتر را برایتان به ارمغان می آورد»

بدیهی است که تصمیمات خوب، فردایی بهتر و روشن تر را برای ما خلق می کند، بسیاری از افراد نمی خواهند ارتباط منطقی میان عدم موفقیت و تصمیمات ضعیف شان را بپذیرند و برخی نیز که تصمیماتی می گیرند و نتایج منفی را تجربه می کنند، هنوز در تعجب اند که چرا نمی توانند در زندگی خود به سوی موفقیت پیش بروند و هرگز تصویری از زندگی خود در ذهن شان ندارند. بعضی از افراد هم معتقدند انتخاب هایی که کرده اند برایشان مفید و کارساز نبوده است، اما به هر حال دست به کار شده اند و گزینه هایی را انتخاب کرده اند. به طور مثال فردی که به الکل اعتیاد دارد و بیش از اندازه از مشروبات الکلی استفاده می کند و یا شخصی که مکرراً با افراد دیگر ارتباط نامشروع دارد. هیچ کس بر این باور نیست که تصمیم گیری همیشه ساده است بلکه اهمیت موضوع در این نکته نهفته است که تصمیمات درست برای رسیدن به موفقیت لازم و ضروری اند.
تئودور هسبورگ (۱)رئیس سابق دانشگاه نوتردام(۲) چنین عقایدی دارد:
ـ تصمیم نمی گیرید،. چون تصمیم گیری ها آسان هستند.
ـ تصمیم نمی گیرید چون پست و کم ارزش هستند.
ـ تصمیم نمی گیرید چون عوام پسند هستند.
ـ به این دلیل تصمیم می گیرید که صحیح و به حق به نظر می رسند.
به عبارت دیگر، شاید به دلیل اینکه تصمیمات آسان، کم ارزش و عوام پسند هستند اقدام به تصمیم گیری نمی کنید امّا اگر صحیح و درست باشند حتماً نسبت به اخذ تصمیمات درست تمایل پیدا می کنید.
با تعیین کردن تصمیمات خوب، ـ اگر چه به تنهایی کافی نیستند ـ شروع به ساختن فردایی بهتر می کنید. باید بدانید چه تصمیماتی خوب هستند، در این زمینه موضوعاتی در خصوص افکار ارائه داده ام، با افراد موفق گفتگو کرده ام و فهرست موارد تاثیرگذار در راه دستیابی به موفقیت را در ۱۲ مورد خلاصه نموده و آنها را the Daily Dozen امور دوازده گانه روزانه نامیده ام.

۱- نوع نگرش: هر روز نگرش صحیح را برگزینید و آن را ابراز نمایید.
۲- اولویت ها: اولویت های روزانه ی خود را مشخص کرده و بر طبق آن عمل کنید.
۳- تندرستی: راهکارهای سلامتی را فراگیرید و هر روز پیگیر آنها باشید.
۴- خانواده: با اعضای خانواده ی خود ارتباطی خوب برقرار کنید و مراقب آنها باشید.
۵- تفکر: به پرورش افکار خوب بپردازید و با ممارست آنها را بسط دهید.
۶- تعهد: هر روز نسبت به وظایف و امور محوله تعهد نشان دهید و متعهد باقی بمانید.
۷- دارایی ها: از راه های صحیح، ثروت به دست آورید و هر روز فعالیت های اقتصادی خود را به خوبی مدیریت کنید.
۸- ایمان: هر روز ایمان خود را تقویت کرده و در این زمینه تلاش نمایید.
۹- ارتباطات اجتماعی: در برقراری ارتباطات محکم و استوار پیش قدم باشید و در این خصوص سرمایه گذاری مادی و معنوی کنید.
۱۰- سخاوتمندی: هر روز برای بخشنده بودن طرح و برنامه داشته باشید و آن را سرلوحه ی کارهای خود قرار دهید.
۱۱- ارزش ها: هر روز ارزش های خوب را بپذیرید و تمرین کنید تا ملکه ی ذهن و جان شما شود.
۱۲- رشد و ترقی: به دنبال پیشرفت و بهبود کارها باشید و هر روز آن را تجربه کنید.
اگر با تصمیم گیری صحیح در هر زمینه ای که مشغول به کار هستید این ۱۲ مورد را به کار ببندید و سپس، کارهای روزمره ی خود را با توجه به آنها مدیریت کنید، حتماً به موفقیت خواهید رسید.

فصل اول: نوع نگرش

در سال ۱۹۶۴ ـ درست زمانی که ۱۷ ساله بودم ـ به اهمیت «نوع رفتار و نگرش» پی بردم. دان نف، مربی تیم بسکتبالی که من در آن عضویت داشتم، در اوایل دوران ارشدیت دبیرستان مرا صدا زد و از من خواست تا کاپیتان تیم بشوم. هیجان زده و البته کمی هم متعجب شدم چرا که خوب می دانستم همکلاسی ام جان توماس نسبت به من بازیکن بهتری است. امّا مربی نکته ای را به من گوشزد کرد که با توضیح او علت تصمیمش را فهمیدم. او گفت: تو بهترین رفتار و شیوه ی برخورد را نسبت به تیم داری و این روش تو روی سایر بازیکنان نیز تاثیر مثبت می گذارد.
چند هفته بعد در مدرسه عنوان «شهروند نمونه ی ماه» را به خود اختصاص دادم. شیوه ی برخورد و رفتارم دلیل انتخاب من بود. معلمانم می گفتند که عاشق رفتار من هستند. بدین ترتیب این خلق وخو در وجودم تثبیت شد و همین طرز برخوردم نقطه ی عطف زندگی ام را رقم زد و حتی روی افراد دور و برم تاثیر چشمگیری داشت. این زمانی بود که من تصمیم خودم را با بیان این جمله گرفتم: می خواهم نگرش مثبتی داشته باشم و با استفاده از آن بر دیگران نفوذ کنم.
آدم های زیادی در دنیا باور غلطی دارند و تصور می کنند که طرز تفکرشان بدون خواست آنها، در وجودشان نهاده شده است و بر این عقیده اصرار دارند که نوع نگرش و تفکر، غیرقابل تغییر است. به نظر آنها این هم یکی از ورق های بازی زندگی است که با آن سر و کار دارند، مانند مواجهه شدن با بیماری سرطان یا داشتن سابقه ی سرطان در خانواده و چیزهایی شبیه آن، که البته چنین تصوری درست نیست.

«تصمیم گیری برای انتخاب نگرش درست و ابراز روزانه ی آن»

نوع نگرش، به انتخاب شما بستگی دارد. اگر تمایل دارید روز بی نظیری را برای خود بسازید بنابراین نیاز به نگرش ویژه ای دارید. اگر در حال حاضر این گونه نیست، بنابراین شما نیاز به تغییر دارید. پس همین حالا تصمیم بگیرید و این گونه عمل کنید:

مسئولیت ناشی از تفکر خود را بپذیرید

پس از گذشت ۴-۵ سال از ازدواج من و همسرم «مارگارت» به سمیناری که برای پیشوایان روحانی ترتیب داده شده بود دعوت شدیم و یکی از سخنرانانش من بودم. مارگارت هم یک جلسه ی کوتاه برای زوج های جوان داشت که در خلال برنامه گنجانده شده بود ـ هر چند سخنرانی کردن خیلی مورد علاقه ی هر دوی ما نبود. او شغل خوبی داشت ولی خیلی از آن لذت نمی برد. به هر حال به قصد حمایت از همسرم در جلسه ی سخنرانی اش حاضر شدم. در طول مدت پرسش و پاسخ خانمی از او پرسید: «آیا همسرت «جان» تو را خوشبخت کرده است؟» باید بگویم که واقعاً منتظر بودم جواب مارگارت را بشنوم چرا که هم عاشق اش بودم و هم توجه ی کافی به او داشتم. فکر می کردم که مارگات چگونه از من تعریف و تمجید می کند؟ مارگارت پس از آنکه سوال مخاطب خود را تکرار کرد، در پاسخ گفت: «نه، این طور نیست. جان، هرگز باعث خوشبختی من نمی شود.» با شنیدن این جمله از مارگارت دنبال نزدیک ترین در خروجی بودم که او ادامه داد: دو ـ سه سال اول زندگی مشترکمان فکر می کردم این وظیفه ی جان است که مرا خوشبخت کند، اما او این کار را نکرد. اگر چه همسر خوبی است ولی این کار را نه برای من و نه برای هیچ کس دیگری انجام نداد، مسلماً تا زمانی که خود فرد نخواهد، هیچ کس نمی تواند باعث خوشبختی او شود. این دقیقاً کاری بود که خودم باید انجام می دادم و از دنیای درون ام، تصویر خوشبختی را برای خود می آفریدم، نه آنکه به انتظار فرا رسیدن خوشبختی از بیرون باشم.
مارگارت به عنوان یک تازه عروس در اوان ۲۰سالگی، چیزی را کشف کرده بود که بعضی مردم هرگز یاد نمی گیرند. بنابراین هر یک از ما باید مسئول تفکر و نگرش خودمان باشیم. اگر شما مایلید که امروز روز خوبی باشد، باید مسئولیت نوع نگرش خود را بر عهده بگیرید.

«تصمیم بگیرید نگرش بد خود را تغییر دهید»

سال ها بود که داستان های نقاشی شده ی «پیناتس» را می خواندم و همیشه مورد تحسین ام بودند. یکی از قسمت هایش را خوب به یاد می آورم که در آن لوسی فریاد می زد: «پسر، می خواهی مرا عصبانی کنی» و برادر کوچکش، لینوس که همیشه نگران بود و تلاش می کرد تا مشکلات خانه را به حداقل برساند، جواب می داد: «شاید بتوانم کمکت کنم. امّا چرا تو به جای من جلوی تلویزیون نمی نشینی تا با یک اسنک خوشمزه از تو پذیرایی کنم؟»

نظرات کاربران درباره کتاب امروزت را ارزشمند کن

درسته زیاده خواهیه ولی ای کاش کتاب های مجانی هم میزاشتید برای این بخش
در 2 سال پیش توسط arm...706
کتاب به اندازه اسم نویسندش بزرگ و مفید نبود هر چند نکات مثبتی داشت. کتاب attitude این نویسنده که خیلی کوچولو و مختصر هستش رو شدیدا توصیه میکنم.
در 1 سال پیش توسط Mohammad Reza
کتاب خوبیست ممنون
در 2 سال پیش توسط علی زیدی