فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب زیباشناسی عروسک

کتاب زیباشناسی عروسک

نسخه الکترونیک کتاب زیباشناسی عروسک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب زیباشناسی عروسک

در نقاط مختلف دنیا و از زمان‌های بسیار دور از عروسک در اجراهای نمایشی استفاده می‌شده است. هر قاره‌ای که انسان در آن سکونت داشته است سنت عروسکی خاص خود را دارد، سنتی که می‌تواند متعلق به فرهنگ‌های طایفه‌ای یا روستایی باشد یا برخواسته از تمدن‌های توسعه یافته یا تلفیقی از این دو. اما علی‌رغم حضور همیشگی عروسک‌ها، مطالعات نظری چندانی در حوزه‌ی تئاتر در مورد آن‌ها صورت نگرفته است. موضوع اساسی این کتاب مسائل بنیادین نمایش عروسکی است، و مهم‌ترین انگیزه‌ی تألیف این کتاب بنیان گذاشتن پایه‌ای نظری و ایجاد فرهنگ واژگانی توصیفی در حوزه‌ی زیباشناسی عمومی عروسک است.

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.66 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۹۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب زیباشناسی عروسک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

سخن مترجم

با وجود گذشت بیش از چهار دهه از تاسیس رشته ی تئاتر عروسکی در ایران و با وجود حضور سه دانشکده ی مهم هنری در پایتخت که دانشجویان این رشته ی دانشگاهی تا دوره ی کارشناسی مشغول به تحصیل هستند و نیز راه اندازی دوره ی کارشناسی ارشد در سال های اخیر در دانشگاه تهران، متاسفانه این رشته ی تحصیلی همواره از فقر منابع درسی و تئوریک در حوزه های تالیف، ترجمه و پژوهش رنج برده است و افسوس و صد افسوس که کتاب های دانشگاهی و تخصصی با موضوعیت تئاتر عروسکی در ایران به تعداد انگشتان دو دست هم نمی رسد.
البته آغاز آشنایی ما با هنر عروسکی ایران و جهان با ترجمه ها و تالیفات اساتیدمان در این رشته، همیشه زنده یادان، استاد جواد ذوالفقاری و استاد اردشیر کشاورزی و پژوهش های بی شمار استاد بهرام بیضایی در باب نمایش های عروسکی ایران و ترجمه ها و تالیفات استاد بهروز غریب پور شکل گرفت و گه گاه مترجمان و علاقه مندان این هنر، جسته و گریخته در مجلات مطالبی را چاپ کردند، اما بعد از تلاش های این اساتید وقفه ای عمیق در امر تالیف و ترجمه به وجود آمد و این در حالی بود که سالانه تالیفات بی شماری در مورد تئاتر عروسکی در جهان منتشر می شد و همه ساله تئوری ها و تعاریف جدید از این هنر ناب در حال تدوین بود.
من که خود زمانی دانشجوی همین رشته در دانشگاه تهران بودم همیشه از کمبود منابع ایرانی و عدم دسترسی به کتب و مقالات خارجی برای مطالعه و پژوهش رنج می بردم. زمانی گذشت و من افتخار همکاری با دانشگاه تهران را این بار در کسوت مدرسی پیدا کردم و از سال ۱۳۸۱ مشغول به تدریس شدم. از همان تاریخ بود که فقر منابع در امر تدریس بیش تر بر من هویدا شد.
کتابی را که پیش رو دارید برای اولین بار در سال ۸۳ ترجمه شد و من در کلاس هایم به عنوان جزوه ی درسی از آن استفاده می کردم و بسیاری از دانشجویان رشته ی تئاتر عروسکی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای تدوین رسالاتشان از همین ترجمه استفاده کرده اند. بعد از گذشت یک دهه به اصرار دانشجویانم جهت چاپ کتاب و در دسترس قرار گرفتن آن برای تعداد بیش تری از کسانی که نیازمند آشنایی با تئوری ها و تعاریف جدید از عروسک و تئاتر عروسکی مدرن بودند، مرا واداشت تا با بازنگری مجدد کتاب را برای چاپ آماده کنم. از همین جا از دانشجویان عزیزم که در این امر مشوقم بودند بسیار سپاسگزارم.
کتاب «زیباشناسی عروسک» حاصل پژوهش پروفسور استیو تیلیس، یکی از اساتید نامی این رشته در آمریکاست که با طبقه بندی، تحلیل و نقد بسیاری از تعاریف و تئوری های نظریه پردازان و نمایش گران مشهور عروسکی که گاه نگاهی هم زمانی و گاه در بستر در زمانی خواننده را با خود همراه می کند به شیوه ای کاملاً جسورانه تدوین شده و حتی گاه از نظریات کارشناسان دیگری در حوزه های زبان شناسی و نشانه شناسی نیز سود جسته است.
و از آن جایی که ایشان مقدمه ای مفصل در آغاز کتاب دارند، توضیحات اضافی اطاله ی کلام خواهد بود. در پایان به رسم قدرشناسی می بایست از تنی چند از عزیزانی که از آغاز ترجمه و ویرایش تا چاپ یاری گرم بوده اند مراتب سپاس را به جای بیاورم.
سپاس اول نثار همسرم حمیدرضا اردلان که حمایت و پشتیبانی اش نه تنها در لحظه لحظه ی زندگی که در امر تحقیق و پژوهش دلگرمی مرا فراهم کرده است.
دومین سپاس نثار استاد گرانقدر جناب آقای دکتر قطب الدین صادقی به پاس بزرگ منشی و حسن نیتشان در حمایت و فراهم کردن امکان حضور این ترجمه در مجموعه ی تئاتر امروز جهان که خود مجموعه ای بی بدیل و دانشگاهی تمام عیار است.
سومین سپاس نثار دوست بسیار عزیزم لیلا توکلی که بی دریغ در ترجمه ی اولیه همراهی کرد.
سپاس چهارم نثار کیوان سررشته که صبورانه و با متانت در بازنگری مجدد متن و نیز ویرایش و مطابقت با متن انگلیسی زحمت بسیار کشید.
و در پایان از مدیر ارجمند نشرقطره جناب آقای مهندس فیاضی که امکان چاپ کتاب را مهیا کردند بسیار قدردانی می نمایم.

پوپک عظیم پور تبریزی
(عضو هیئت علمی دانشکده ی هنرهای نمایشی و موسیقی پردیس هنرهای زیباـ دانشگاه تهران)
تهران ـ اسفند یکهزارو سیصدو نود و دو

پیش گفتار

آشنایی من با عروسک ها از طریق علاقه ی دوران کودکی به وجود نیامد، بلکه این آشنایی حاصل همکاری من با نمایش سیار دکتر ادیسون بود. گروهی دوره گرد که سال ها پیش زمانی را با آن ها گذراندم. نمایش های سیار این گروه دیگر وجود ندارند ولی رابطه ی من با عروسک ها سال ها به عنوان نمایشگر و حالا به صورت پژوهش گر ادامه داشته است. در طول این سال ها من زیر دین بسیاری قرار گرفته ام که هرگز نمی توانم آن ها را کامل ادا کنم، ولی با خوشحالی به آن ها اشاره می کنم.
توبی گریس (Toby Grace)، مرحوم ری نلسون (Ray Nelson)، باب براون (Bob Brown)، کن موزس (Ken Moses) و بارت آر. روکوبرتون جونیر (Bart R. Roccoberton, Jr.) کارگردانان گروه های سیاری بودند که بیش ترین چیزی را که درباره ی نمایش عروسکی می دانم از آن ها آموخته ام. بدون یاری آن ها من هیچ وقت نمی توانستم دست به این پژوهش بزنم. باب براون در عین حال به قدری به من لطف داشت که اجازه داد به کتابخانه ی شخصی اش دسترسی داشته باشم. چریل کوهلر (Cheryl Koehler) و کارول ولف (Carol Wolfe) که هر دو هنرمندان عروسکی باتجربه ای هستند، بحث های من در مورد بسیاری از مفاهیم مطرح شده در این کتاب را تحمل کردند.
کارل توپفر (Karl Toepfer)، دیوید کان (David Kahn) و اتل واکر (Ethel Walker) استادان دانشگاه ایالتی سن خوزه کسانی بودند که همه ی آن چه در مورد نگارش پژوهشگرانه می دانم را به من آموختند و بدون کمک آن ها نمی توانستم این پژوهش را به اتمام برسانم. کارل توپفر هم چنین استاد راهنمای کارشناسی ارشد من بود و نقش ویرژیل را برای من، به عنوان دانته ای در دنیای مرموز نظریه ی ادبیات و درام، ایفا کرد.
لو فرمن (Lou Furman) از دانشگاه ایالتی واشنگتن و دورلیس گرابیج (Dorlis Grubidge) از دانشگاه ویسکانسین، آشکوش انتقادات سودمندی مطرح کرده و مشوق مهمی برای من بودند. هم چنین هنریک یورکوفسکی (Henryk Jurkowski) پژوهشگر بزرگ جهانی نمایش عروسکی مشوق من در این راه بود. خواننده به زودی خواهد دید که من در تعدادی از مسائل با پروفسور یورکوفسکی مخالفت دارم. وقتی فرصت یافتم و به او در مورد این مخالفت ها هشدار دادم، او با مهربانی پاسخ داد «ولی کار ما پژوهش است، ما باید با هم مخالفت کنیم.» هر مسئله ای هم که میان ما مورد اختلاف باشد، ولی باز هم باید بگویم که درک من از هنر عروسکی بدون محرک هایی که از یادگیری و مخالفت با پروفسور یورکوفسکی به وجود آمدند، هرگز رشد پیدا نمی کرد.
مرلن براونشتاین (Marilyn Brownstein)، مورین ملینو (Maureen Melino)، کلی کاردون (Kellie Cardone)، روث ادکینز (Ruth Adkins) و سوزان بیکر (Susan Baker) که همه در انتشارات گرینوود کار می کنند، زحمت زیادی بر روی پاره های دست نوشته ی من کشیدند و بدون کمک آن ها و همکاران بسیارشان من هرگز نمی توانستم کتاب مناسبی در اختیار خوانندگان قراردهم.
در نهایت با افتخار تمام از این فرصت استفاده می کنم و از همسرم، آدرین بیکر (Adrienne Baker) به خاطر پشتیبانی بی شائبه اش از همه نظر و به خاطر ایمان قوی اش به من، که شاید روزی چیزی برای گفتن داشته باشم، تشکر می کنم. هم چنین می خواهم از پسرمان سم تیلیس (Sam Tillis) به خاطر این که خواب های روزانه ی طولانی و به موقعی داشت، تشکر می کنم.
من تنها مسئول هرگونه اشتباه در این کتاب هستم.

مجموعه ی تئاتر امروز جهان

وجود بیش از هجده دانشکده ی هنرهای نمایشی دولتی و خصوصی در سراسر کشور، به اضافه ی ده ها کارگاه آزاد آموزش هنر بازیگری و کارگردانی، که هر ساله دست کم ۱۲۰۰ فارغ التحصیل متخصص و تعلیم دیده وارد بازار تولید هنرهای نمایشی می کنند، در جوار ۲۰۰ گروه داوطلب شرکت در جشنواره ی نمایش های آیینی ـ سنتی، ۳۳۶ گروه تئاتر معلولین در سراسر کشور، ۵۱۰ گروه تئاتر مردمی در ۴۳۷ سرای محله ها ی تهران، وجود ۱۲۰ گروه تئاتر فعال در حوزه ی نمایش های ویژه ی کودک و نوجوان، ۴۵۷ گروه تئاتر عروسکی متقاضی در جشنواره های داخلی تئاتر عروسکی، ۲۶۷ گروه خیابانی دارای پروانه و ۴۷۰ گروه حرفه ای خواهان شرکت در جشنواره ی سالیانه ی تئاتر فجر، که در مجموعه یک نیروی فعال ۲۰۰ هزار نفره در سراسر کشور را تشکیل می دهند، ما را در برابر مطالبات نیرویی فعال، جوان و پویا قرار می دهد که برای آموختن و اندوختن، بیش تر از هر زمان دیگر، نیازمند منابع و کتاب های پرارزش و علمی در همه ی زمینه های نظری و عملی هنر نمایش اند. کافی است تنها یادآوری کنیم که در زمینه ی نمایش نامه نویسی، در سال ۱۳۹۲، حدود ۳۰۰۰ نمایش نامه توسط درام نویسان جوان ایرانی به رشته ی تحریر درآمده است. ارقام و آمار زمینه های دیگر نیز بسیار درخور توجه اند:
ـ برپایی ۸۷ جشنواره و همایش و یادواره: ۳۲ جشنواره ی استانی، ۶ جشنواره ی منطقه ای و ۵۲ جشنواره با عناوین مختلف از سوی گروه های نمایش در نقاط مختلف کشور.
ـ تولید ۴۹۳۸ نمایش از سوی گروه های نمایش و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر ایران.
ـ تعداد ۶۷۶۹۹ اجرا از نمایش های تولید شده در گونه های مختلف.
ـ وجود ۱۲۲۳۰۶۹۱ مخاطب و تماشاگر.
ـ تعداد تالارهای فعال محل اجرای نمایش در سراسر کشور ۳۹۹ سالن.
طرفه آن که (بر طبق آمار ارائه شده از طرف دفتر طرح و برنامه ی اداره ی کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) این آمار و ارقام تنها مربوط به فعالیت های یک ساله ی ۱۳۹۲ در مراکز هنری و ادارات وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. حال اگر فعالیت های گوناگون: ۷۲ کانون نمایش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، کانون های فرهنگی و هنری مساجد، واحد فرهنگی ـ هنری بنیاد شهید، واحد آموزش و تولید حوزه ی هنری سازمان تبلیغات اسلامی، و سرانجام حجم بالای آموزش و تولید نمایش در ده ها خانه ی فرهنگی و فرهنگ سراهای تهران و شهرستان ها را هم بیفزاییم، خواهیم دید با نیرو، توان، کار و خلاقیت بسیار گسترده تری روبه روییم که به علت جوانی و جست وجوگری، از هر نظر نیازمند تعلیم و آموزش اند. بنابراین بر اهل فن و قلم و مراکز علمی و انتشاراتی است تا در برابر استقبال گسترده و بی سابقه ی هنرمندان، دانشجویان و هنرجویان از این هنر پایه ای کهن و توانمند، تا آن جا که در توان دارند، بکوشند به قدر وسع و دانش خود از خرمن تجارب زنده و منابع علمی امروز دنیا توشه بردارند و به نوبه ی خود، پالوده و پیراسته و علمی، در دسترس این نسل جست وجوگر و زنده و فعال بگذارند، تا حتی الامکان فاصله ی فنی و فکری خود را با آخرین تجربیات و دستاوردهای امروز جهان کم و کم تر کرده باشیم.
از این نظر تالیف و ترجمه ی مجموعه ای از کتاب های ارزنده و علمی که هم، ارزش دانشگاهی داشته باشد و به کار کلاس های درس و تحقیق دانشگاهی بیاید، و هم مفید به حال تجربیات عملی و کارهای اجرایی گروه های فعال نمایشی در مراکز حرفه ای و تجربی، اولین دل مشغولی ما برای تالیف و انتشار این مجموعه است. به خصوص که در غیاب مراکز پژوهشی و علمی، نبود تحقیقات منظم هنرهای نمایشی، فقدان مراکز اسناد و مدارک هنری، و نیز کمبود کتاب و کتابخانه های تخصصی، ما در همه ی زمینه ها با کاستی های جدی و چشمگیری روبه روییم.
وجود پاره ای پژوهش های سطحی ـ ژورنالیستی نیز که تالیف شان بسیار شتاب زده صورت می گیرد و اغلب آن ها به شدت کهنه و تکراری بوده و یا رونویسی ناشیانه از کتاب های دیگران و منابع خارجی اند و تقریباً هیچ کدام به نیازهای واقعی امروز هنر و هنرمندان ایران پاسخ نمی گویند و تا به امروز جز غلطآموزی، سطحی نگری و «پخته خواری» سود دیگری در بر نداشته اند.
گفتن ندارد که خلاقیت های نمایشی گوناگون هنرمندان ما زمانی به سامان می رسد و از ارزش های مثبت و ماندگار برخوردار می شود که زیربنای تئوری محکمی داشته باشد. و به درستی این مهم به دست نمی آید مگر به یاری آموزش درست، استادان فرهیخته، وجود منابع موثق و داشتن مآخذ دقیق و علمی که باب نظریات نوین یا بحث های تازه را بگشاید، و یا از اصول پایه و راه کارهای نوین برای غنای زیبایی شناسی نمایش امروز سخن در میان آورد.
از سوی دیگر کثرت فرهنگ ها و وجود سبک ها، شیوه ها و گونه های جدید تئاتر در کنار آثار گوناگون بازمانده از حوزه های تمدن های مختلف از ۲۵۰۰ سال پیش تاکنون، فرهنگ تئاتر را چنان غنی و پیچیده و پرپشتوانه کرده است که بدون شک بدون تجهیز خود به منابع معتبر تاریخی یا تشریح اصول و روش های آن به یاری منابع پایه ای و مآخذ تشریحی نوین، امکان ندارد از دستاوردها و تجربیات گرانبار هزاران ساله ی این هنر در سطح جهان باخبر شویم.
بنابراین تلاش ما این خواهد بود تا این مجموعه، هم در زمینه ی نظری و عملی به نیازها پاسخ گوید و هم در باب مباحث تاریخی، ژانرها، سبک ها و تجربه های نوین، کمبودها را برطرف کند. و هدف در همه حال ارتقای سطح کمی و کیفی هنر نمایش و تامین نیاز هنرمندان، دانش آموختگان و دوستداران این هنر در زمینه های فکری و فنی پر ارزش است. باشد تا در جای خود پژوهشگران، منتقدان، گزارشگران هنری و خوانندگان مختلف را نیز به کار آید. و به ویژه هنرمندان گرامی شهرستان های دور و نزدیک را ـ که امکان دسترسی کم تری به مراکز علمی و دانشگاه ها دارند ـ از هر نظر یاری رسان باشد.

قطب الدین صادقی

نظرات کاربران درباره کتاب زیباشناسی عروسک