فیدیبو نماینده قانونی رهی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ذخایر طلای ایران

کتاب ذخایر طلای ایران

نسخه الکترونیک کتاب ذخایر طلای ایران به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ذخایر طلای ایران

کتاب ذخایر طلای ایران، قسمتی از یک پروژه مهم به‌نام تهیه داده‌های پراکندگی مواد معدنی استراتژیک جمهوری اسلامی ایران است که از سال ۱۳۸۹ شروع شده و تاکنون برای ۲۴ عنصر (شامل: طلا، مس، سرب و روی، آهن، قلع و تنگستن، نیکل، کروم، بوکسیت و آلونیت، کائولن، آنتیموان، باریت، سلستین، بنتونیت، برم، پتاس، نمک طعام، سولفات سدیم، فسفات، تیتانیم، منگنز و منیزیت) این اطلاعات گردآوری شده است. این نوشتار مقدمه‌ای است بر معرفی ذخایر طلا ایران که می‌تواند بستری مناسب جهت مطالعه و پژوهش‌های معدنی را فراهم آورد و با ارائه نظرات ارزشمند صاحب نظران و اساتید پربارتر شود.

ادامه...
  • ناشر رهی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.79 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۶۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب ذخایر طلای ایران

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیش گفتار

کانسار پدیده ای زمین شناختی (سه بعدی) است، شامل تمرکز غیرعادی از یک یا چند عنصر که به صورت بارزی با محیط اطراف متمایز است. کانیسازی در پوسته زمین پدیدهای نادر و استثنایی است. نادر بودن اشاره به کم بودن پتانسیل های معدنی در حد اقتصادی و استثنایی بودن نیز، اشاره به شرایط زمین شناسی متفاوت محیط تشکیل کانسار نسبت به مناطق اطراف آن دارد. استثنایی بودن در مراحل نخستین اکتشافی بررسی شده و نادر بودن در مراحل آخر اکتشافات تکمیلی و امکان سنجی اقتصادی تعیین می شود و البته هر دوی این مراحل ماهیت ریسک پذیر دارند.
برای کاستن از این ریسک که جزو ذاتی اکتشاف منابع زمینی است، فرآیند اکتشاف به صورت مرحله ای دنبال می شود و در این زمینه از مدل های پیش بینی کننده و توصیف کننده کانسار، مانند مدل های زایشی نهشته و مدل های فلززایی استفاده می شود. این دو مدل در مقیاس محلی و ناحیه ای، پیدایش کانی سازی براساس تنوع سنگ شناختی، نوع کانی های موجود و ساختارهای زمین شناختی در دو بعد مکانی و زمانی به تصویر می کشد. مزیت عمده مدل کانی سازی و فلززایی ساده کردن پیچیدگی های زمین شناسی کانسارها و جهت بخشی به فرآیند اکتشاف است.
داده های مربوط به پراکندگی مواد معدنی به عنوان یک لایه اطلاعاتی مهم با در اختیار قرار دادن اطلاعات کافی از نقاط معدنی اعم از نشانه های معدنی (اندیس)، معادن فعال و غیر فعال، بینش کلی از روند کانی زایی، سن کانی زایی و کنتاکتهای مرتبط با کانی زایی را در اختیار متخصصین قرار می دهد، ضمن اینکه راهنمایی مناسب جهت اکتشاف ذخایر جدید با توجه به پتانسیل منطقه است.
کتاب ذخایر طلای ایران، قسمتی از یک پروژه مهم به نام تهیه داده های پراکندگی مواد معدنی استراتژیک جمهوری اسلامی ایران است که از سال ۱۳۸۹ شروع شده و تاکنون برای ۲۴ عنصر (شامل: طلا، مس، سرب و روی، آهن، قلع و تنگستن، نیکل، کروم، بوکسیت و آلونیت، کائولن، آنتیموان، باریت، سلستین، بنتونیت، برم، پتاس، نمک طعام، سولفات سدیم، فسفات، تیتانیم، منگنز و منیزیت) این اطلاعات گردآوری شده است.
این نوشتار مقدمه ای است بر معرفی ذخایر طلا ایران که می تواند بستری مناسب جهت مطالعه و پژوهش های معدنی را فراهم آورد و با ارائه نظرات ارزشمند صاحب نظران و اساتید پربارتر شود.

سپاسگزاری

با حمد و سپاس از درگاه خداوند متعال که این توانایی را به ما داد تا بتوانیم قدمی هر چند کوچک در راه اعتلای کشور در زمینه اکتشاف مواد معدنی ایران برداریم؛ لازم می دانیم که از زحمات دوستان و همکاران در تدوین این نوشتار ما را یاری کردند تشکر و قدردانی کنیم.
از حمایت های معنوی جناب آقای مهندس کره ای معاون وزیر و ریاست محترم سازمان زمین شناسی و از سرپرست روابط عمومی جناب آقای جدیدی که در به ثمر رسیدن این اثر ما را یاری رساندند، تشکر و قدردانی می کنیم.
حمایت های علمی جناب آقای دکتر ابراهیم راستاد در خور تقدیر و شایسته قدردانی است. از جناب آقای دکتر حسن علی تاج الدین که مشاور علمی پروژه بودند هم سپاسگزاریم.
از همکاران خود در سازمان زمین شناسی جناب آقای علی فیضی و سرکار خانم ها سمیرا سهیلی نیا، فاطمه زمانی، صبا خدرزاده، مریم شعاعی و الهام مهربانی که در جمع آوری اطلاعات و ساماندهی آنها کمک حال ما بودند و از سرکار خانم عذرا حسنلو به دلیل مطالعه دقیق کتاب و ارائه نظرات ارزنده سپاسگزاریم.

امید اردبیلی
نازنین بدری

بخش اول: معرفی طلا

۱-۱-تاریخچه

طلا از گذشته های بسیار دور، به دلیل جلای زیبا، مقاومت بالا در مقابل اکسیداسیون و دیگر عوامل شیمیایی، شکل پذیری خوب و کمیابی، موردتوجه بشر بوده و دارای اهمیت ویژه ای است. هندی ها ۴ هزارسال قبل از میلاد مسیح برای نخستین بار به طلا اشاره کرده اند. قدیمی ترین معدن طلا در بین النهرین و خاورمیانه، مربوط به سومریان بوده است. یافته ها نشان می دهد بین سال های ۲۶۵۴ تا ۲۶۸۵ قبل از میلاد در آبیدوس (Abydos) و نگده (Nagada) در مصر، زرگری مرسوم بوده است که این زمان به پیش از تاریخ استفاده از نقره بر می گردد. در این زمان استفاده از طلا در جواهرسازی و تزئینات، به جز فرعونیان، خانواده آن ها، کاهنین و مقامات بلند پایه ممنوع بود. بر اساس اطلاعات محلی در مصر، طلا برای اولین بار در نیل آبی و معادن خاص گزارش شده است که به سال ۲۲۰۰ قبل از میلاد برمی گردد. (Medenbach & Wilk,1986) گنجینه های فوق العاده ای که در مقبره فرعون توتانخامون (TutanKhamun) در سال ۱۳۵۰ قبل از میلاد مسیح دفن شده، شاهدی بر استانداردهای بالای زرگری در مصر است. تابوت او شامل ۱۱۰ کیلوگرم طلای ناب است که چهره وی برروی آن با دست کنده کاری و تزئین شده است. صدها سال بعد در تمدن اینکاها، (Incas) طلا ارتباط تنگاتنگی با پرستش خدا داشت؛ چنان که معبدی برای خورشید، به نام کوری کانچا (Coricancha) در کوزکو (Cuzco) بنا گردید که در قرن۱۴، پایتخت اینکاها شد. سقف کاه گلی آن دارای رشته هایی از طلا بوده و روی آن سرشار از تزئینات و سریر زرین بوده است.(Medenbach & Wilk,1986) دریونان باستان، سکه های طلا در سده های هفتم و هشتم پیش از میلاد رایج بوده است و در ارمنستان استفاده از سکه های طلا در سده اول پیش از میلاد شروع شد.
کشور ایران از لحاظ جغرافیایی بر روی کمربند معدنی جهان قرار دارد و از ذخائر عظیم فلزات و کانی های با ارزش برخوردار است. همین موضوع از نظر تاریخی موجب گسترش دانش و صنعت فلزکاری از ایران به سایر مناطق جهان را فراهم ساخته، به طوری که ساکنین مصر، بابل، هند و جیحون با تمام پیشرفت هایی که در عصر خود داشتند، نتوانستند در این زمینه بر ایرانیان پیشی گیرند. صنعت طلا و جواهر و ساخت و تولید زیور آلات و مصنوعات فلزات قیمتی ایران، در این رابطه سرآمد کشورهای جهان است.
آثار هنری بسیار ارزشمند و گرانبهائی که امروزه موزه های معتبر داخلی و خارجی و مجموعه های خصوصی کلکسیونرهای معروف دنیا را در سراسر جهان زینت بخشیده است، بیانگر این حقیقت است که طلا و جواهرسازان ایرانی در ادوار مختلف تاریخی، چه پیش از اسلام و چه بعد از آن در ساختن اشیا تزئینی و زیورآلات گرانبها، از مهارت خارق العاده ای برخوردار بوده اند و امروزه هر بیننده ای که آن ها را در موزه های معروف بین المللی مشاهده می کند، خلاقیت و توانمندی حیرت انگیز سازندگان ایرانی این اشیا را تحسین می کند. مجسمه مشهور بز بالدار، جام طلای افسانه زندگی، جام طلای مارلیک و ده ها اثر تاریخی دیگر، اصیل ترین اسناد تاریخ فرهنگی و هنری صنعت گران ایرانی در گذرگاه زمان و کارنامه درخشان پیشینیان ما به شمار می روند.
فرهنگ و تمدن ماد را می توان پیشگام سبک های هنری دانست، با تشکیل امپراطوری عظیم هخامنشی، روند نزدیکی فرهنگ ها و تمدن های شرق باستان به نقطه عطف خود رسید. هنر فلزکاری ماد و هخامنشی، به دلیل پیوستگی فرهنگی، به صورت دقیق قابل تفکیک نیست. شکوفایی و توسعه اقتصادی- سیاسی به خصوص در دوران هخامنشی، به خلق آثار بسیار با ارزش هنری در تمامی زمینه ها به خصوص در فلزکاری انجامید که نمونه های شاخص آن، از تخت جمشید، پاسارگاد، شوش و همدان، به دست آمده است.
هم چنین باید اشاره کرد که برای اولین بار در جهان، در دوره هخامنشیان، سکه طلا توسط داریوش کبیر در ایران ضرب شد که به آن دریک گفته می شود. تا آن دوره هنوز سکه های طلا ضرب نشده بود. سکه های رایج از مس، مفرغ و نقره بود و پس از داریوش در کشورهای دیگر هم سکه ی طلا ضرب شده است. در عصر ساسانیان نیز مصرف طلا در ایران فراوان بود. براساس نوشته های مورخین سرشناسی نظیر ویل دورانت، گیرشمن، شاردن و دیگران، در ادوار مختلف تاریخی فعالیت های تولیدی و بازرگانی مصنوعات طلا و جواهر و سنگ ها و مواد طبیعی قیمتی رونق فراوانی داشته است و طبقه اشراف و ثروتمندان جامعه عموماً از وسایل و اشیا زینتی گرانبهائی که از طلا و جواهرات ساخته شده بود استفاده می کردند. از شکوه و عظمت دست ساخته های هنری ایرانیان در روزگاران ساسانی هرچه گفته شود کم است. پادشاهان این سلسله نظیر هرمز اول، خسرو دوم چنان به ساخت زیور آلات اشرافی و به ویژه تاج و تخت پادشاهی توجه داشتند که حیرت مورخین را برانگیخته است. تئوفیلاکتوس مورخ بیزانسی و ثعالبی مورخ عرب، در وصف تاج و تخت پادشاهان مذکور مطالبی نگاشته اند و اعتراف کرده اند که طلا و جواهر سازان ایرانی در عصر خود همواره شهره آفاق بوده اند. با گام نهادن به قرن بیستم صنعت طلا جواهر سازی ایران وارد عصر جدیدی شد؛ زیرا به تدریج لباس های ایرانیان از حالت سنتی گذشته خارج شد و در اثر افزایش رفت و آمدهای مردم ایران به ویژه با اروپائیان تاحدود زیادی صنعت طلا وجواهر سازی هم تحت تاثیر قرار گرفت و سبک های جدیدی در تولید مصنوعات مردم پسند ازجمله جورجیایی، ویکتوریایی و ادواردی به کار گرفته شد. البته در تاریخ ایران پس از استقرار سلسله پهلوی نیز تزئینات شاهی نظیر تاج، چوگان، جامه های جدید و غیره ساخته شد که هم اکنون در موزه جواهرات بانک مرکزی نگه داری می شود. به هر صورت تاریخ طلا و جواهرات ایران سرشار از غرور و افتخارات فراوان برای سازندگان و هنرمندان این صنف و صنعت است و نشان می دهد که همواره در طول تاریخ این کشور طلا و جواهر سازان هنرمند ایرانی با خلق آفرینش های بی نظیر و بی همتا، توانسته اند توجه جهانیان را به خود جلب کنند.
فعالیت معدن طلای موته اصفهان نیز به احتمال قوی به ۶ هزار سال پیش برمی گردد. در موته کارگاه های قدیمی وجود دارد که نشان دهنده استخراج طلا در دوره های گذشته است. قبل از کشف تیزاب سلطانی توسط زکریای رازی، طلای محتوی سنگ های معدن از روش تخلیص به دست می آمد، به این ترتیب که کانی های طلاداررا با نمک، شوره، زاج و گرد آجر مخلوط کرده و در کوزه ای حرارت می دادند. مروری بر آثار گذشتگان نشان می دهد که استخراج و استحصال طلا که به زرگری معروف بوده، در سراسر ایران وجود داشته است.
فعالیت های باستان شناسی معادن ایران با بازدید کارشناس روسی «سرکئی ترسکنیسکی» از معادن طلای همدان آغاز شد. در دوره قاجاریه اقداماتی برای بهره برداری از معادن طلای موته انجام شد. پس از مشروطیت امتیاز معدن طلای آستانه اراک به اشخاص واگذار شد، ولی نتیجه ی مطلوب از آن به دست نیامد. شرکت کل معادن ایران از اواسط دهه ۱۳۳۰ مطالعات اکتشافی بر روی معادن طلای موته انجام داد که پس از پیروزی انقلاب، اکتشاف مجددی در دو نوبت بر روی کانسار طلای موته شرکت مذکور صورت گرفته است. به جز موته بیش از ۲۰۰ کانسار و نشانه معدنی طلا در ایران وجود دارد. علاوه بر آن، گاهی کانسارها و معادن متعدد مس، آنتیموان، آرسنیک، تنگستن، مولیبدن و سرب و روی کشور نیز دارای طلا در حداقتصادی هستند.

نظرات کاربران درباره کتاب ذخایر طلای ایران