فیدیبو نماینده قانونی شبکه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب فقط شش ثانیه برای استخدام فرصت دارید

کتاب فقط شش ثانیه برای استخدام فرصت دارید

نسخه الکترونیک کتاب فقط شش ثانیه برای استخدام فرصت دارید به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب فقط شش ثانیه برای استخدام فرصت دارید

حتی ممکن است شش ثانیه هم فرصت نداشته باشید. اما، نگران نباشید. برای نشان دادن قابلیت‌ها‌تان، چه در یک رزومه و چه در یک مصاحبه استخدامی، شاید به بیش از این زمان، نیاز هم نداشته باشید. به این فکر کنید که بسیاری از رکوردهای جهانی در زمنیه‌های ورزشی مانند وزنه‌برداری، تیر‌اندازی، انواع پرش‌ها، پرتاب نیزه و دیسک و... در زمانی کم‌تر از شش ثانیه شکسته می‌شوند. اما اینجا باید به نکته ظریفی توجه داشت. درست است که یک قهرمان وزنه‌برداری در شش ثانیه رکورد جهان یا المپیک را می‌زند، اما تمام کارش در همین چند ثانیه نبوده است. او دست کم چهار سال و به عبارت دیگری، تمام عمرش برای این چند ثانیه تلاش کرده است. این چند ثانیه، فرصتی است که او حاصل زحماتش را درو کند.

ادامه...
  • ناشر شبکه
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.92 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۸ صفحه

بخشی از کتاب فقط شش ثانیه برای استخدام فرصت دارید

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

۲۰ نکته و یک برداشت

۲۰ نکته مهم که نباید در یک رزومه تاثیرگذار باشداستخدام کنندگان مجبورند که در مدت بسیار کوتاهی از میان صدها رزومه انتخاب کنند. تحقیقات نشان داده است که یک مدیر به طور متوسط یک دقیقه را به بررسی هر رزومه اختصاص می دهد. بعضی پژوهش ها حتی این رقم را به شش ثانیه رسانده اند. بعضی شرکت های بزرگ که از نرم افزار استفاده می کنند این کار را به کسری از ثانیه می رسانند. بنابر این، آن ها در این مدت کم به دنبال چه می گردند و شما باید از چه چیزهایی اجتناب کنید که بتوانید به طرز فکر یک استخدام کننده نوعی نفوذ کنید؟ اگر این کار را بکنید رزومه شما به شدت اثربخش خواهد شد. این ۲۰ نکته برای همین کار است. تلاش شده است که در هر مورد راه کارهای مفید و موثر هم ارایه شود.

۱. قصه تعریف نکنید

بسیاری از متقاضیان در چندین صفحه، به طور جامع و کامل همه تجربیات خود را ردیف می کنند به امید این که استخدام کننده را تحت تاثیر قرار دهند. اگر می خواهید که رزومه شما مورد توجه واقع شود، فقط به تجربه ها و تخصص هایی اشاره کنید که مورد نیاز شرکت استخدام کننده برای آن شغل به خصوص است.

۲.درهم و برهم ننویسید

یکی از بهترین راه ها برای خارج شدن از فهرست استخدامی های احتمالی، نوشتن یک رزومه درهم و برهم و بی نظم و ترتیب است. روش مناسب این است که به طور مختصر به نام و موقعیت فعلی تان اشاره کنید. بعد به تجربه هایی که در زمینه مورد نیاز شرکت است بپردازید. اگر قبلا تجربه کاری در همین زمینه داشتید، تاریخ شروع و خاتمه کار را حتما ذکر کنید و جلوی مسئولیت ها و موفقیت های تان دایره سیاه بگذارید.

۳.عکس نگذارید

معمولا استخدام کنندگان تمایلی ندارند که عکس شما و یا هیچ عکس دیگری را در رزومه ببینند. چرا باید بخشی از آن شش ثانیه را به دیدن عکس شما اختصاص بدهند؟ در دنیای بصری امروز عکس شما خیلی جاها جا پیدا می شود و اگر نیازی باشد می توانند آن را روی صفحه شما در لینکدین پیدا کنند.

۴.مبهم و سربسته ننوسید

نوشتن در مورد اهداف مبهم و موقعیت های ناروشن یکی از بهترین راه هایی است که میتواند عدم استخدام تان را تضمین کند! یکی از جملات مشهور در این مورد این است: «به دنبال موقعیت های چالش برانگیز که امکان رشد حرفه ای را می دهد.» به جای این گونه جمله های مبهم، تمرکزتان را روی مهارت ها و تجربیات خودتان که به درد همین شغل می خورد بگذارید. شرح مربوط به شغل را دوباره و دوباره بخوانید تا مطمئن شوید که آنچه آن ها می خواهند با آنچه شما ارایه می دهید انطباق دارد.

۵. جزییات شخصی را ننویسید

این که شما کدام ورزش را دوست دارید و برای تفریح کجا می روید و متاهل هستید یا مجرد و... چه ارتباطی با کاری که می خواهید بگیرید دارد؟ خیلی از این جزئیات را حتی استخدام کننده در طول مصاحبه هم حق ندارد از شما بپرسد؛ پس چرا خودتان همین اول کار بهش بدهید. به جای آن اگر مثلا مدیر روابط عمومی یک موسسه خیریه بود، حتما این را ذکر کنید.۶.مهارت های عمومی را ذکر نکنید

وقتی یک استخدام کننده در رزومه شما می خواند که می توانید با آخرین نسخه آفیس کار کنید، احتمالا به خمیازه می افتد. در دفترهای کار امروزی، کار با آفیس دیگر یک مهارت به حساب نمی آید. اگر به عنوان یک برنامه نویس در یک شرکت نرم افزاری کار کرده اید این می تواند یک مهارت باشد، حتی برای کاری که مستقیما در زمینه برنامه نویسی نباشد.

۷.گسست غیرقابل توضیح نباید در رزومه شما باشد

دوره های آموزشی یا حرفه ای طولانی، تعلیق و اخراج می توانند شکاف هایی را در رزومه شما به وجود بیاورند. شاید شما مدتی در خانه کار می کردید؛ کارمندان و مدیران با این موضع آشنا هستند و بنابراین، اگر موضوع را با آن ها در میان بگذارید، دیگر یک شکاف به حساب نمی آید. اگر توضیح مناسبی برای گسست ها نداشته باشید احتمالا به مشکل برمی خورید. دوره های درسی و کار از راه دور ممکن است به بهبود مهارت های شما انجامیده باشد، پس آن ها را به موقعیت جدیدی که می خواهید به دست بیاورید مرتبط کنید.

۸. از قلم های تفننی و ساختار غیرعادی استفاده نکنید

بسیاری از خلاقیت هایی که شما در زمینه فونت و یا ساختار رزومه به خرج می دهید به دلیل سیستم هایی که آن ها را به متن ساده تبدیل می کنند عملا بی فایده هستند. اگر هم مدیری آن ها را روی کاغذ بخواند احتمال دارد که این نوآوری ها باعث حواس پرتی او بشود. پس راه حل این است: ساده، مختصر و مفید.

۹.پروفایل شبکه های اجتماعی شما نباید خالی یا ضعیف باشد

بله، پروفایل شما در شبکه های اجتماعی موقع استخدام دیده می شود. یک تحقیق نشان می دهد که یک سوم استخدام کنندگان به پروفایل های متقاضیان رجوع می کنند. تحقیق دیگری می گوید که ۹۲ درصد شرکت ها در فرآیند استخدام از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. بنابراین اگر در لینکدین یا گوگل پلاس با افراد متخصص صنعت خود در ارتباط نیستید، شغلی را که برایش رزومه فرستادید، فراموش کنید. مطمئن باشید که در حوزه کاری خود به روز هستید و و تحولات آن را می شناسید و نشان بدهید که می توانید با ارتباطات خود مشکلات را حل کنید.

۱۰. از دید اول شخص ننویسید

آن ها می دانند که این شما هستید که این رزومه را فرستاده اید، بنابراین لازم نیست که بیش از حد از کلمه «من» استفاده کنید. «مسئول روابط عمومی شرکت...» همان «من مسئول روابط عمومی شرکت... بودم» است. راه مناسب این است که از عباراتی استفاده کنید در وهله اول عمل را به ذهن متبادر کند، مانند «مدیریت شده...» و «طراحی شده...».

۱۱. وظایف روزانه را فهرست نکنید

اغلب مردم نمی خواهند بدانند که شما روز به روز چه کارهایی را انجام می دهید و کم تر از همه، مدیران استخدام. آن ها فرض را براین می گذارند که شما می دانید که این کارها را چگونه انجام می دهند! در عوض، چیزی که آن ها به دنبال آن هستند این است که چه نتایج و دست آوردهایی داشته اید؛ چطور شما درآمدها را افزایش و هزینه ها را کاهش داده و بهره وری را بالا برده اید.

۱۲. از موفقیت های مبهم ننویسید

وقتی شما ادعا می کنید که موفقیتی به دست آورده اید باید بتوانید به وضوح نشانش بدهید. این کافی نیست که بگویید فلان پروژه را در مدت تعیین شده انجام داده اید. در اینجا، به جزییات بیشتری نیاز دارید؛ مثلا چطور با افتتاح شعبه جدید فلان شرکت در فلان جا توانستید ۳۳ درصد مشتری جدید جذب کنید.

۱۳.گلوله باران نکنید

شاید به نظر برسد که استفاده از بولت ها (دایره های مشکی) به خواننده متن کمک می کند، اما وقتی مدیر استخدام فقط دایره سیاه ببیند، احتمالا از ادامه خواندن صرف نظر می کند. بهتر است که رزومه خود را با ترکیب مناسبی از بولت ها و جملات آراسته کنید تا نقاط حساس، با دایره های سیاه، بیشتر به چشم بیاید.

۱۴. اغراق نکنید

مدیر استخدام می خواهد تمام حقیقت را درباره شما بداند و چیزی غیر از آن را نه. بعضی از متقاضیان فکر می کنند یک دروغ و یا اغراق، اینجا و آنجا به کسی بر نمی خورد. اما دُم خروس بالاخره بیرون خواهد زد.

۱۵. از نشانی ایمیل کاری خود استفاده نکنید

بنا به دلایل مشخصی، مدیران استخدام معمولا تمایلی ندارند که از طریق ایمیل آدرس جایی که در حال حاضر در آنجا مشغول هستید با شما تماس بگیرند. این برای شما هم امن تر و مطمئن تر است. به جای استفاده از یک ایمیل آدرس خودمانی، بهتر است از یک نشانی که اسم واقعی شما در آن هست استفاده کنید.

۱۶. در مورد معرفی نامه ها چیزی ننویسید

آیا می دانید که ۹۹ درصد متقاضیان در رزومه خود می نویسند: «در صورت نیاز معرفی نامه ها ارایه خواهد شد». این تلف کردن یک خط از فضای باارزشی است که حداکثر می تواند دو صفحه باشد. به جای آن فهرستی از کسانی که شما را تائید می کنند تهیه کنید و اگر در مصاحبه از شما خواستند ارایه دهید. البته از قبل با آن ها تماس بگیرید تا آمادگی داشته باشند که در صورت لزوم به شما معرفی نامه بدهند.

۱۷. یک رزومه آماده برای همه نفرستید

بعضی ها یک رزومه آماده می کنند و برای درخواست هر شغلی همان را می فرستند. این اشتباه بزرگی است. هر شغلی مقتضیات خاص خود را دارد و مهارت ها و تجربه های خودش را می طلبد. به یاد داشته باشید که هر استخدام کننده ای در جستجوی رزومه ای است که با مشخصات شرکتش مطابقت بیشتری داشته باشد؛ پس رزومه ای برای تمام فصول، ارزش چندانی ندارد.

۱۸. نامه پوششی (Cover Letters) نفرستید

بعضی ها علاوه بر رزومه، برگه دیگری هم می فرستند که توضیح بیشتری از مهارت ها و توانایی های خود و دلایل انتخاب شغل مورد نظر می دهند. امروزه تقریبا همه کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که این کار بی فاید و تلف کردن زمان و فضای حیاتی است. کسی آن را نمی خواند. اگر شرکتی که به آن تقاضا داده اید چنین چیزی از شما خواست می توانید برایش تهیه کنید.

۱۹. لازم نیست در قسمت بالای رزومه کار خاصی بکنید

بعضی از متقاضیان سعی می کنند که با استفاده از ویژگی های برنامه ورد در قسمت هِدِر نامه و بازی با اسم خود تاثیر خوبی روی مخاطب بگذارند. در حالی که در شرکت های بزرگ خیلی وقت ها این مخاطب فقط یک برنامه کامپیوتری است و نمی تواند این هدرها را بخواند و در نتیجه پرونده شما به عنوان متقاضی ناشناس به بایگانی سپرده می شود. بنایراین از روش های معمولی و ساده برای ذکر نامتان استفاده کنید.

۲۰. به سوابق بیش از ۱۵ سال اشاره نکنید

فهرست کردن تک به تک موقعیت ها و فرصت ها و مقاطع تحصیلی از اول، زمان را به مدت ها قبل برمی گرداند. لازم نیست زمان دقیق گرفتن دیپلم و مقاطع مختلف تحصیلی را ذکر کنید. اگر شما لیسانس دارید خودش نشان می دهد دبیرستان و دبستان هم رفته اید! فقط به نقاط عطف و حساس اشاره کنید. ذکر وقایع و تاریخ های قبل از ۱۵ سال، رزومه شما را به یک سند تاریخی و یا زندگی نامه خودنوشته تبدیل می کند.

نظرات کاربران درباره کتاب فقط شش ثانیه برای استخدام فرصت دارید

ارزش خرید کردن نداره و خواندن این کتاب به دانش و مهارتهای شما برای استخدام کمک نمی کند. عنوان کتاب در مورد مصاحبه استخدام است اما بخش عمده کتاب در مورد رزومه نویسی است
در 2 سال پیش توسط shk...imi