فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بنیاد نهج‌البلاغه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب سید رضی مؤلف نهج‌البلاغه

کتاب سید رضی مؤلف نهج‌البلاغه

نسخه الکترونیک کتاب سید رضی مؤلف نهج‌البلاغه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب سید رضی مؤلف نهج‌البلاغه

"قرن چهارم هجری، عصر طلایی تاریخ اسلام به شمار می‌رود؛ عصری که دانشمندان بزرگ اسلام، شیعی، سنی، زیدی، اسماعیلی و... و حتی دانشمندان غیرمسلمان در عراق، مصر، سوریه، ایران و دیگر نقاط جهان اسلام، سرگرم درس و بحث و تالیف و تصنیف بودند و مرکز تمام تبادلات علمی، شهر بغداد بود. محمد بن حسین معروف به سید رضی یا شریف رضی در سال ۳۵۹ هجری در بغداد به دنیا آمد. او از کودکی هوش و استعداد سرشاری داشت و در نهایت با تالیف نهج‌الباغه به امتیاز و شهرتی خاص دست یافت. او در محضر استادانی بزرگ به تحصیل صرف، نحو، قرائت، انساب، حدیث، کلام، فقه، اصول، عروض و... پرداخت به طوری که می‌گویند در بیست سالگی از تحصیل تمامی علوم متداول عصر بی‌نیاز شد. سید رضی در سن ۴۱ سالگی نهج‌البلاغه را تالیف کرد و در سال ۴۰۶ هجری در سن ۴۷ سالگی درگذشت

ادامه...

بخشی از کتاب سید رضی مؤلف نهج‌البلاغه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه بنیاد نهج البلاغه

بیست و شش سال پیش در راستای برگزاری کنگره «هزاره نهج البلاغه» در تهران از روانشاد حجت الاسلام والمسلمین دوانی مورخ معاصر خواسته شد که درباره زندگی و مقامات علمی و فکری علاّمه شریف رضی گردآورنده نهج البلاغه رساله یی تدوین و در اختیار این همایش بین المللی بگذارند.
آن دانشمند فرزانه که همواره دلباخته تحقیق و تالیف بود و در حوزه تخصصی خود ـ رجال و تراجم ـ به ویژه عالمان شیعه علاقه وافری داشت و از یاران و همفکران دیرین و با صفای بنیاد نهج البلاغه محسوب می گردید. این مسوولیت را پذیرفته و کتاب حاضر را تالیف و به موقع تحویل ستاد برگزاری دادند.
اینک آن عالم وارسته پس از عمری تلاش خالصانه به جوار رحمت حق برکشیده و نام خود را در کنار فرهنگ علوی به ثبت رسانده و از صدقات جاریه آن همواره برخوردار است. صداقت آن مورخ و نویسنده بزرگ در تالیف و ترجمه زبانزد است. ایشان نسبت به موسسات علمی و پژوهشی به ویژه بنیاد نهج البلاغه اعتقاد و محبت خاص داشت و همواره در جلسات هیات علمی به مناسبت های ویژه شرکت نموده و از نظرات و دلسوزی های ایشان بهره ور می شدیم.
ویژگی دیگر ایشان داشتن روح همکاری و مشورت پذیری بود بطوری که در مواردی که بحث و تبادل نظر پیش می آمد روی نظر خود پافشاری نمی کرد و به نظر دیگران احترام می گذاشت و در مجموع نظر واحد به تصویب می رسید.
خوش محضر بودن و صمیمت و مهربانی از خصوصیات دیگر آن مرحوم بود به طوری که در سفرهای متعدد به ویژه کنگره شریف رضی در سوریه که از طرف رایزن جمهوری اسلامی ایران برگزار شد کاملاً مشهود بود و اخلاق و رفتار دوستانه و محبت آمیز ایشان برای همه همسفران شیرین و به یادماندنی است.
اینک پس از ارتحال آن عالم فرزانه میراث گرانقدر و پر ارزش او بر جای مانده و کتاب حاضر مجدداً به چاپ رسیده و تقدیم خوانندگان محترم می گردد. لازم به ذکر است که مقدمه علامه دوانی به مناسبت کنگره هزاره نهج البلاغه نوشته شده که حیفمان آمد آن را حذف کنیم، قلم شیوا و شیرین ایشان یادگار آن روزگار فرخنده است که باید بماند.
از خداوند متعال علّو درجات و رحمت واسعه را برای مولف گرانقدر خواستار است.

بنیاد نهج البلاغه
۱۹/ ۱۰ /۱۳۸۶

پیشگفتار

به مناسبت تشکیل کنگره هزاره نهج البلاغه در تهران، مرکز جمهوری اسلامی ایران، از نویسنده این سطور نیز خواسته شد که شرح حال و زندگانی سیدرضی مولّف نهج البلاغه را به عهده گیرم، و آن را نگاشته و تقدیم کنگره کنم.
من با نداشتن فرصت کافی و حال و نشاط لازم برای انجام این کار مهم، روی علاقه دیرینم نسبت به شرح حال دانشمندان شیعه و مشعل داران علوم اهل بیت عصمت و طهارت، و خاندان جلیل نبوت علیهم السلام، و سابقه ای که در این کار دارم، پذیرفتم و قلم به دست گرفته، و اینک دورنمائی از زندگانی درخشان و پرافتخار سیدرضی این نابغه بزرگ و دانشمند عالی قدر را نوشته، و از لحاظ شما خوانندگان محترم می گذرانم، تا چه قبول افتد و چه در نظر آید. با این که خواهیم دید سیدرضی تالیفات گران قدر دیگری هم داشته، و سرآمد شعرای عصر بلکه پیشوای شاعران دودمان ابوطالب بوده است، و از نام و نشان بلندی برخوردار می باشد، مع الوصف بیش تر شهرت وی در عصر ما به واسطه تالیف منیف او نهج البلاغه است که امسال درست هزار سال از عمر آن می گذرد. زیرا نهج البلاغه در سال ۴۰۰ هجری، شش سال قبل از وفات مولّف عالی قدر آن سیدرضی، تالیف شده است.
به همین جهت به مناسبت حکم و موضوع، یعنی تشکیل کنگره هزاره نهج البلاغه، و این که شهرت عمده سیدرضی از تالیف نهج البلاغه سرچشمه گرفته است، ما نیز عنوان رساله خود را سیدرضی مولّف نهج البلاغه قرار دادیم.

علی دوانی
ذی الحجه ۱۴۰۰ ـ آبان ۱۳۵۹

کتاب هائی که در شرح حال سیدرضی نوشته اند

با این که سیدرضی به عللی که خواهیم گفت، اهل تظاهر و خودنمائی نبوده، و به واسطه غلبه جنبه شعریش، بیش تر به شاعر معروف شده تا یک دانشمند گران قدر اسلامی، و به همین جهت نیز کسی که یکی از آثارش نهج البلاغه است، در طول تاریخ درست شناخته نشده است، و به گفته دکتر زکی مبارک دانشمند مصری در شناسائی او شیعه و سنی کوتاهی نموده اند؛ مع الوصف باید دانست که علامه بزرگوار مرحوم شیخ آقابزرگ تهرانی می نویسد:«کتاب ها درباره سیدرضی تالیف شده است.»(۱)
گذشته از کتاب ها که طی قرون گذشته درباره شخصیت سیدرضی مولّف نهج البلاغه تالیف شده و متاسفانه به دست ما نرسیده است. در نیم قرن گذشته گروهی از دانشمندان شیعه و سنی اقدام به نگارش بیوگرافی او نموده، و آثار پرارجی به یادگار گذارده اند. مرحوم شیخ عبدالحسین حلّی متوفای ۱۳۷۵هجری قمری، شرح حال مفصّلی از سیدرضی در مقدمه جزء پنجم تفسیر وی در ۱۱۲ صفحه نوشته و او را در بخش های مختلفی به بهترین وجه شناسانده است.(۲)
قبل از وی نیز مرحوم شیخ محمدرضا کاشف الغطاء شرح حال مفصّل او را به عنوان الشریف الرضی نگاشته، و در سال ۱۳۱۸ هم کتابی در ۱۳۵ صفحه به قطع وزیری به نام کاخ دلاویز به فارسی تالیف گردیده که با استفاده از منابع یاد شده و مآخذ اصلی تحریر یافته است.
همچنین کتاب دیگری به نام الشریف الرضی به قلم دکتر حسینعلی محفوظ دانشمند شیعه عراقی در بیروت در ۲۵۰ صفحه منتشر شده است، و نیز کتابی دیگر به نام الشریف الرضی توسط شیخ محمدهادی امینی نجفی فرزند ارشد علامه امینی مولّف کتاب گران قدر الغدیر تالیف گردیده که هنوز به طبع نرسیده ولی مرحوم علامه امینی خود به سال ۱۳۷۳ قمری در جلد ۴ الغدیر از آن نام می برد.(۳) سه کتاب هم به وسیله نویسندگان معاصر مصری درباره سیدرضی تالیف شده و انتشار یافته که لازم است از آن ها نیز نام ببریم:
نخست کتاب عبقریه الشریف الرضی تالیف دکتر زکی مبارک استاد دانشگاه بغداد و قاهره، و دیگری حیات الشریف الرضی نوشته دکتر احسان عباس است.(۴)
علامه امینی در الغدیر از کتاب دیگری توسط نویسنده ای مصری با اشاره یاد نموده و سخت بر وی تاخته است که بر اثر تعصّب و کوردلی در شناسائی سیدرضی چه رطب و یا بسی به هم بافته و سخنان ناهنجاری گفته، و روی متعصّبین قدیمی و غرض ورزهائی را که در طول تاریخ بر ضد شیعه شده است، سفید کرده است.
از میان این کتاب ها فقط دو کتاب آن به نظر نویسنده این سطور رسیده است. یکی عبقریه الشریف الرضی دکتر زکی مبارک که به تفصیل از آن سخن می گوئیم، و دیگری کاخ دلاویز که از آن نام می بریم و گاهی مطلبی نقل می کنیم. ما در نگارش این شرح حال اجمالی به منابع اصلی از قدیم ترین زمان ها تا عصر حاضر مراجعه نموده و مآخذ سنی و شیعی را بررسی کرده ایم. بنابراین آنچه می خوانید به شیوه ماست که به یک قلم نگاشته ایم.
برای بعضی از خوانندگان فارسی زبان لازم به یادآوری است که جز دو، سه کتاب از این مآخذ که از نام و مطلب آن ها پیداست، بقیه همگی عربی است، و آنچه را ما نقل می کنیم، ترجمه مطالب آن هاست، چنان که بر اهل فضل پوشیده نیست. در عین حال باید اعتراف کنم چیزی که لایق شخصیت بزرگ سیدرضی باشد ننوشته ام، و متاعی با ارزش به بازار نیاورده ام. از این جهت از روح پرفتوح سیدرضی مولّف نهج البلاغه و دانشمندان صاحب نظر عذر می خواهم، والعذر عند کرام الناس مقبول.

نظرات کاربران درباره کتاب سید رضی مؤلف نهج‌البلاغه