فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تعبیر رویا

کتاب تعبیر رویا
کاربرد رویا در روان درمانی

نسخه الکترونیک کتاب تعبیر رویا به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب تعبیر رویا

هدف این کتاب کمک به شما برای تعبیر رؤیاست. درحالی که تفسیر رؤیای خود می‌تواند امری ممکن بوده وخالی از فایده نباشد، تعبیر رؤیا از سوی درمانگری آموزش دیده احتمالاً سودمندی بیش‌تری دارد. بنابراین این کتاب، هم برای درمانگرانی که تمایل به تعبیر رؤیا به عنوان یک شیوه‌ی روان‌درمانگرانه دارند و هم برای افرادی عادی که به این مقوله علاقه‌مند هستند نوشته شده است. توان درک رؤیا به‌طور مسلم به درمانگران محدود نمی‌شود. هرکس که علاقه و انگیزه‌ی کافی داشته باشد قادر است به بصیرت لازم برای درک معنی رؤیاها دست یابد. کتاب‌های تعبیر خواب بسیاری تا به حال منتشر شده‌اند. اولین آن‌ها (که ما از محتوای آن‌ها باخبریم) به ۵۰۰۰-۴۰۰۰ سال قبل برمی‌گردند. فلسفه‌ی بنیادینی که براین کتاب حاکم است، فراهم ساختن اساسی محکم و علمی برای تعبیر و تفسیر رؤیاست. هم‌چنین، این کتاب خطوط راهنمایی برای تعبیر رؤیاها بر اساس اخلاق روان‌درمانگرانه در اختیار می‌گذارد. هرچند در قبل گفته شد که هر کس می‌تواند از تعبیر رؤیاهای خود سود برد، این فرض عقلانی به‌نظر می‌رسد که سودبخشی تعبیری که توسط فردی حرفه‌ای انجام می‌شود، بیش‌تراست.

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.72 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۹۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تعبیر رویا

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه ی مولف

بنا به گفته ی الفرد آدلر، روان پزشک اتریشی، زندگی ما اغلب حول خاطرات اولیه مان شکل می گیرد. اولین خاطره ای که به یاد می آورم یک کابوس است. در حدود ۲ سالگی خواب می دیدم که عمه ام، پدرم و من در ماشین فورد پدرم هستیم و سعی در ورود به یک بیمارستان از در پشتی داریم که درآن برادرم به تازگی متولد شده است. در رویایم، عمه ام در کنار من در صندلی عقب نشسته است. ما با برخورد با ظرف های آشغال، ماشین را پارک می کنیم و وارد یک کریدور طویل می شویم و سپس بر روی نیمکت درحالی که منتظر ورود مادر و برادرم هستیم می نشینیم. در زمانی که در کالج بودم یکی از استادان روان شناسی از ما خواست که اولین خاطرات خود را به روی کاغذ بیاوریم و من آن خواب را به یاد آوردم. من بلافاصله پس از این به مادرم زنگ زدم و دراین مورد از او پرسیدم. درحقیقت او تایید کرد که پدرم از در پشتی که اشغال های بیمارستان در آن جا تلنبار شده وارد شده بود و عمه ام نیز با او بوده است و ما در انتهای یک کریدور طولانی به انتظار مادر نشسته بودیم.
در دوران دانشجویی در دانشگاه فلوریدا در یک آزمایشگاه خواب که از سوی ناسا حمایت می شد برای سه سال کار کردم. پس از آن آزمایشگاه خواب خودم را برای چهارسالی که در فلوریدا درحال گذراندن برنامه ی دکترا بودم راه انداختم. پایان نامه ی فوق لیسانسم در مورد تسهیل یادگیری یک زبان خارجی در مدت خواب بود که در ژورنال روان شناسی استرالیا در ۱۹۷۲ به چاپ رسید. پایان نامه ی دکترایم به بررسی رابطه ی میان مراحل مختلف خواب و حافظه ی کلامی و غیرکلامی می پرداخت و براساس آن مقاله ای را در سال ۱۹۷۹ درکنفرانس انجمن روان شناسی آمریکا ارائه کردم.
اکنون من استاد روان شناسی دانشگاه کلورادو، در کلورادو اسپرینگ هستم. خیلی وقت پیش، یکی از دانشجویانم که پدرش متخصص سرطان است، رویاهایی را از ۱۴ بیمار سرطانی در یک ماه آخر زندگی شان به من ارائه داد. او و من این رویاها را مورد تحلیل قرار دادیم و نتیجه را در ژورنال مرگ و میر در سال ۱۹۸۳ به چاپ رساندیم. کمی بعد، دانشجوی دیگرم به من گفت که رویایی تکرار شونده در مورد افتادن دندان هایش دارد. ما منابع مختلف را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که این موضوعی با قدمت ۲۰۰۰ ساله است. به دنبال این ما به ارزیابی ویژگی های شخصیتی دیگر دانشجویان کالج که خوابی با محتوای مشابه داشتند پرداختیم و نتیجه را در «گزارش روان شناسی» در ۱۹۸۴ به چاپ رساندیم. اخیراً، من مقاله ای مروری در مورد پیامدهای خواب بر روی زمین بر تفکر شناختی انسان ریخت های اولیه نوشتم.
من هم چنین یه عنوان یک روان شناس بالینی آموزش دیدم و در قالب روان شناس قانونی برای ایالت فلوریدا به خدمت اشتغال داشته ام. در طول تجاربی که داشته ام، به ارائه ی تعبیر و تفسیر رویا از یک منظرعلمی وسیع ولی با حفظ چارچوب بالینی آن پرداخته ام. در۱۹۹۹، کارگاهی را در گردهمایی سالیانه ی انجمن روان شناسی آمریکا تحت عنوان «تعبیر رویا به عنوان یک روش روان درمانی» اداره کردم. بنابراین می توان چنین گفت که علاقه ی من نسبت به خواب و رویا هم چنان تداوم یافته است.

فردریک ال. کولیج(۳)

پیش درآمد

دکتر کولیج کتابی بسیار درخشان و قابل فهم در مورد تعبیر رویا و استفاده از آن در روان درمانی نوشته است. کتاب به شکلی موجز و روشن تاریخچه ی تعبیر رویا را از زمان های کهن تا عصر فروید و یونگ شرح داده و به زمان حال پیوند می دهد. مولف اصرار و ادعایی در زمینه ی ارائه ی یک روش تازه برای تعبیر رویا ندارد، اما در مورد هر روش توضیحات سودمندی به خواننده می دهد و سپس با تلفیقی از روش های گوناگون خط مشی مفید و قابل انعطافی در زمینه ی رویکرد به رویاها معرفی می کند. این کتاب با زبانی روشن و به شیوه ی درسی نوشته شده است. در انتهای هر فصل خلاصه ی نکات مهم آمده است. مثال های فراوانی از رویکرد مولف نسبت به رویاهای مراجعین خود در این اثر وجود دارند. من این کتاب را به هر دانشجو یا درمانگر تازه کاری که به کار با رویاها علاقه مند است توصیه می کنم.

ارنست هارتمن، پروفسور روان پزشکی، دانشگاه تافت
مولف کتاب «رویاها و کابوس ها» (۲۰۰۱)، مارس ۲۰۰۶

:این کتاب ترجمه ای است از
Dream Interpretation
Frederick L. Coolidge

مقدمه ی مترجمین

لویس ولبرگ(۱) روان پزشک، روان درمانگر و مولف کتاب مرجع «تکنیک روان درمانی»(۲)، آن را چنین تعریف می کند: «شیوه ای است که توسط یک فرد آموزش دیده به صورت برنامه ریزی شده برای درمان اختلالی که از ماهیت هیجانی و احساسی برخورداراست درجهت رسیدن به یکی از این سه هدف انجام می شود: ۱) رفع، تعدیل یا کاهش علایم مشکل ساز. ۲) تصحیح الگوهای رفتاری مزاحم. ۳) ارتقا و تکامل جنبه های مثبت شخصیتی.» هریک از این اهداف به ترتیب با روان درمانی حمایتی، روان درمانی های مبتنی بر روش های شناختی ـ رفتاری و روان درمانی های ملهم از اصول روانکاوی قابل دستیابی هستند. زمانی که روان درمانی تمامیت شخصیت فرد را هدف قرار دهد، ابزارهای مورد استفاده نیز باید متناسب با این هدف انتخاب شوند و تجزیه و تحلیل رویا یکی از این ابزارهاست. آشنایی با این زبان امکانی فرا روی فرد قرار می دهد تا به پستوهای تاریک ذهن خویش سرک کشیده و ابعاد پنهان آن را کشف کند. تاریکی و ناشناخته بودن این وادی، فرایند روان درمانی عمقی را بدل به مسیری هول آور، اضطراب زا و پر فراز و نشیب می کند. لازم است فردی که در این مسیر گام برمی دارد، شهامت رودررویی با خود را داشته باشد و در این میان درمانگر به منزله ی آینه ای عمل می کند که در برابر مراجع قرار می گیرد. تعبیر و تفسیر رویا به درمانگر کمک می کند تا به بخش های کشف نشده و بکر وجود بیمار نفوذ کرده و به مدد آن شخصیت او را غنا و گستردگی ببخشد. در روان درمانی عمقی، درمانگران به اشکال مختلف از رویا درجهت تفسیر و تعبیر دنیای درونی فرد استفاده کرده اند و همگام با خود روانکاوی، روش تعبیر و تفسیر رویا نیز در طول زمان دستخوش رشد و تکامل شده است. در کتابی که پیش رو دارید، نویسنده با زبانی که برای خواننده غیرحرفه ای نیز قابل درک و فهم است، به پدیده ی رویا از ابعاد و جنبه های گوناگون پرداخته است. هرچند نویسنده علاقه ی قلبی خود به برخی نحله های تعبیر رویا چون روش یونگی را پنهان نمی کند، این امر به هیچ وجه مانع نگاه بی طرفانه و پژوهش مدارانه ی علمی وی نشده است. روش او به شکلی است که متناسب با شرایط درمانی از شیوه ایی که برای منظور وی مناسب ترین است استفاده می کند. مطالعه ی این کتاب برای همه ی آن هایی که مایل به آشنایی با دنیای پر راز و رمز خواب و رویا هستند می تواند مفید باشد.

علی فیروزآبادی ـ معصومه عمرانی سیگارودی
بیمارستان حافظ ـ بخش روان پزشکی
دانشگاه علوم پزشکی شیراز ـ زمستان ۹۲

فصل اول: مقدمه ای بر تعبیر رویا

هدف این کتاب کمک به شما برای تعبیر رویاست. درحالی که تفسیر رویای خود می تواند امری ممکن بوده وخالی از فایده نباشد، تعبیر رویا از سوی درمانگری آموزش دیده احتمالاً سودمندی بیش تری دارد. بنابراین این کتاب، هم برای درمانگرانی که تمایل به تعبیر رویا به عنوان یک شیوه ی روان درمانگرانه دارند و هم برای افرادی عادی که به این مقوله علاقه مند هستند نوشته شده است. توان درک رویا به طور مسلم به درمانگران محدود نمی شود. هرکس که علاقه و انگیزه ی کافی داشته باشد قادر است به بصیرت لازم برای درک معنی رویاها دست یابد. کتاب های تعبیر خواب بسیاری تا به حال منتشر شده اند. اولین آن ها (که ما از محتوای آن ها باخبریم) به ۵۰۰۰-۴۰۰۰ سال قبل برمی گردند. فلسفه ی بنیادینی که براین کتاب حاکم است، فراهم ساختن اساسی محکم و علمی برای تعبیر و تفسیر رویاست. هم چنین، این کتاب خطوط راهنمایی برای تعبیر رویاها بر اساس اخلاق روان درمانگرانه در اختیار می گذارد. هرچند در قبل گفته شد که هر کس می تواند از تعبیر رویاهای خود سود برد، این فرض عقلانی به نظر می رسد که سودبخشی تعبیری که توسط فردی حرفه ای انجام می شود، بیش تراست. اگر این درست باشد که برخی رویاها بیان نمادینی از تعارض ها، مقوله ها و معانی عمیق تر (و پنهانی تر) هستند، همان فرایندهایی (دفاع هایی) که موجب تغییر شکل این مقوله ها در رویاها می شوند، می توانند موجب جلوگیری از آگاهی یافتن ما به معانی پنهانشان به هنگام بیداری شوند. درمانگری که از روش های تعبیر خواب استفاده می کند می تواند به دیگری کمک کند تا با مقوله های دشواری که از آن فرار می کند، روبه رو شود. مقوله هایی که شاید در آگاهی خود از آن ها باخبر نباشد.
می توان چنین گفت که این کتاب درواقع حاوی چهار بخش است. پس از مقدمه، در بخش اول به اساس فیزیولوژیک رویا و خواب پرداخته ایم. بخش دوم به زمینه های تاریخی، فرهنگی و مذهبی تعبیر رویا می پردازد. هم چنان که گفتیم، کتاب های تعبیر خوابی وجود دارند که به ۴۵۰۰ سال قبل یا بیش تر برمی گردند. برخی از قدیمی ترین متون نوشتاری (از هر نوع) حاوی گزارش هایی از رویاها هستند. رویاها هم چنین نقشی جالب توجه در تاریخ بسیاری از مذاهب اصلی مانند یهودیت، مسیحیت، هندویسم، بودائیسم، اسلام، مورمونیسم و دیگر مذاهب داشته اند. تاریخ نیز سرشار از گزارش هایی است که خداوند از طریق رویا با انسان سخن می گوید. به این موضوع با جزئیات بیش تری خواهیم پرداخت. بخش سوم که بخش بزرگی است فرضیات نوین و بسیار تاثیرگذاری را که از سوی متفکرین معاصر مطرح شده اند، پوشش می دهد. در آن، مروری بر فرضیات زیگموند فروید، کارل یونگ و فریتز پرلز خواهیم داشت. هم چنین خلاصه ایی از روش های تعبیر رویای آن ها در انتهای هر قسمت ارائه می شود. درنهایت، در بخش چهارم برآیندی از روش های تعبیر رویا که می تواند به کار روان درمانی و زندگی روزمره بیاید، ارائه می شود. مثال های متعددی نیز در این رابطه عرضه می گردند.

افسانه های تعبیر خواب: یک فرهنگ لغات رویا

در طول این کتاب بر تعبیر علمی و اخلاقی رویا تاکید می شود. چه چیز افسانه ای و اسطوره ای در تعبیر رویا وجود دارد؟ قبل از هر چیز شواهد علمی اندکی درحد صفر وجود دارند که به ما اجازه ی تعبیر رویا را براساس یک زبان مشترک همگانی بدهند. به عبارتی دیگر، ما نمی توانیم تصویری برآمده از رویا را در یک کتاب جست وجو کنیم و ازآن چنین نتیجه بگیریم که به زودی اتفاقی ناخوشایند برایمان رخ خواهد داد. حجم زیادی از کتاب ها وجود دارند که دارای فرهنگ لغات خاص خود هستند اما هیچ یک از آن ها براساسی علمی استوار نشده اند. فرهنگ لغات کتاب های تعبیر رویا می توانند جذاب باشند و جالب توجه است که آن ها ریشه های کهن تاریخی دارند (احتمالاً حداقل به ۲۵۰۰ سال قبل ازمیلاد برمی گردند) اما چنین رویکردی بسیار غیرعلمی است.
تعبیر رویا توسط خود فرد نیز از کارایی لازم برخوردار نیست. هم چنان که در قبل تذکر داده شد، این ایده که درمانگر آموزش دیده کارایی بهتری دارد، تفکری محوری و مرکزی در این کتاب است. تعبیرگر با تجربه و آموزش دیده می تواند دیدی ورای دفاع های ناخودآگاه داشته باشد و ارتباطی میان رویدادها و مقوله هایی برقرار کند که فرد به خودی خود قادر به دیدن و درک این روابط نیست.

روان شناسی: حوزه ی رویاها

روان شناسی احتمالاً یکی از مناسب ترین حوز ه ها برای میزبانی مطالعات مرتبط با تعبیر رویاست. به طورمسلم دیگر رشته ها مانند زیست شناسی، شیمی و علوم تکاملی به درک ما از رویا یاری رسانده اند، اما روان شناسی از همان آغاز جایگاهی برای بررسی رویا بوده است. ویلهلم وونت(۴) (۱۸۹۹-۱۸۰۴) یک روان شناس آلمانی اغلب به عنوان کسی که اصولی علمی را برای روان شناسی در ۱۸۷۹ بنیاد نهاد مورد ستایش قرار گرفته است. وونت در مورد رویا چه باید می گفت؟ او (۱۸۹۶) باور داشت که خواب دیدن یک جنون موقتی است. او نوشت که رویا یک توهم است. برطبق نظر او خواب دیدن در برابر فرد سالم دریچه ای کوچک به دنیای فرد مبتلا به اختلال روانی می گشاید. او رویاهای پیش بین را بی معنی می دانست و می گفت که رویاهای زنده و روشن اغلب به علت سوء هاضمه رخ می دهند. همانند جنبه های دیگر خواب، وونت باور داشت که رویا امری ضروری است که از دستگاه عصبی مرکزی منشا می گیرد.
ویلیام جیمز(۵) (۱۹۱۰-۱۸۴۲)، روان شناس آمریکایی، اصول روان شناسی را در ۱۸۹۰ نوشت. او اغلب به علت نقشی که در تثبیت روان شناسی به طور کلی به همراه وونت ایفا کرد و هم چنین به علت تحکیم پایه های این علم در آمریکا نامی معتبر است. در این اثر برجسته، او تنها یک مرجع را به رویا اختصاص می دهد که منحصر به یک زیرنویس است. با این وجود، وی علاقه ی بیش تری نسبت به وونت به رویا از خود نشان داده است. جیمز چنین می نویسد که رویاها در طول تاریخ به عنوان مکاشفات و الهامات آسمانی تلقی شده اند و اغلب در ذهن ما رنگ و بویی اسطوره ای و مذهبی داشته اند. رویا دیدن به اعتقاد وی نیمه ی دیگر «دنیای گسترده تر» ماست. دنیای طبیعی شامل ادراکات بیداری بوده و دنیای فراطبیعی شامل تصاویر رویاهای ما می شود. این دو به همراه هم تشکیل دهنده ی دنیای گسترده ی ما هستند.
جان بی. واتسون(۶) (۱۹۳۵-۱۸۷۸) یک روان شناس آمریکایی دیگر که به عنوان موسس رفتارگرایی شناخته می شود، به عنوان یک رفتارگرا به نظر نمی رسد که بتواند به سوی رویاها جذب شود، اما با کمال تعجب واتسون به این موضوع علاقه داشت. در کتاب درسی خود، روان شناسی از منظر نگاه یک رفتارگرا(۷) (۱۹۱۹) او چنین می گوید که تعبیر رویا اغلب تنش های هیجانی را آشکار می کنند. او چنین می نویسد: «رویاها بخشی از کل مجموعه ی واکنش های فرد هستند و به همان اندازه دیگر فعالیت های فرد برای شناخت طبیعت شخصیت او، تنش ها و فشارها و هیجانات زندگی او مفید هستند.»

نظرات کاربران درباره کتاب تعبیر رویا

ترجمه‌ی کتاب خوب نیست با اینکه مطالب خوبی گفته شده اگر علاقه مند روانشناسی هستید بخونیدش
در 2 ماه پیش توسط hamid reza heidari