فیدیبو نماینده قانونی شبکه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب جویندگان بیت کوین

کتاب جویندگان بیت کوین
روند به تکامل رسیدن پول مدرن

نسخه الکترونیک کتاب جویندگان بیت کوین به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با نصب اپلیکیشن فیدیبو این کتاب را به صورت کاملا رایگان مطالعه کنید.

درباره کتاب جویندگان بیت کوین

بیت‌کوین یک واحد پولی مجازی، نامتمرکز و رمزنگاشته است. در حالی‌که واحدهای پول واقعی را داریم، چرا باید به یک واحد پول مجازی اهمیت بدهیم یا ارزش مالی برای آن در نظر بگیریم؟ نیرومندترین واحد پولی جهان، دلار امریکا است. چه چیزی دلار را واقعی می‌کند و بیت‌کوین را مجازی؟ قوانین مالی دولت امریکا. این موضوع با جزئیات متفاوت، درباره همه واحدهای پولی عمده درست است. واقعی بودن یک واحد پول، بیش‌تر یک مفهوم تاریخی است که وابستگی آن واحد پول به مجموعه سیستم دولتی و قوانین یک کشور را نشان می‌دهد. قوانین، مجموعه‌ قراردادهای اجتماعی هستند. بنابراین، مجموعه‌ای از قراردادهای میان کاربران وب نیز می‌توانند در عمل شکل قانون بیابند، اگرچه پیدا است که ملاحظه‌های بسیاری در این میان وجود دارد که در این‌جا نمی‌توان به آن‌ها پرداخت. همانند قوانین ملی و بین‌المللی، پشتوانه‌هایی لازم است که اجرایی شدن هر مجموعه‌ قانون‌ را تضمین کند. پس اگر مجموعه‌ای منطقی از قوانین برای سیستم بیت‌کوین وجود داشته ‌باشد و پشتوانه‌هایی برای ضمانت اجرایی آن قانون‌ها، می‌توان یک شرط لازم برای اعتبار یافتن بیت‌کوین را برآورد. شرط مهم دیگر، آن است که مجموعه به نسبت بزرگی از سودگران و مصرف‌کنندگان از این سیستم استفاده کنند؛ بازی‌گرانی که بر‌اساس آن قوانین بازی کنند.

ادامه...
  • ناشر شبکه
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.24 مگابایت
  • تعداد صفحات ۶۴ صفحه

بخشی از کتاب جویندگان بیت کوین

با نصب اپلیکیشن فیدیبو این کتاب را به صورت کاملا رایگان مطالعه کنید.

گسترش پول

در ماه مارس سال گذشته، وِنس کاسارس، مدیرعامل شرکت پرداخت آنلاین Lemon، در حال گپ و گفت با دیگر مدیران، سرمایه گذاران خطرپذیر و کارآفرینان کنفرانسی بود که بانک Allen & Company برگزار کرده بود و شرکت در آن به دعوتنامه نیاز داشت. کاسارس در مزرعه ای در منطقه پاتاگونیا بزرگ شده، اما با ساخت سیستم های پرداخت و بانک های آنلاین سابقه کاری خود را در اروپا و امریکای لاتین ساخته است. در سال گذشته بیت کوین به یک وسوسه برای کاسارس تبدیل شده است. او فکر می کند که بیت کوین می تواند نظام مالی را متحول کند؛ به خصوص در کشورهای در حال توسعه. او می خواست آن را به هر کسی که برایش مهم است، نشان دهد.
کاسارس تصمیم گرفت که یک ترفند سرگرم کننده در داو ماونتین ترتیب دهد. او می خواست به مدیران رده بالای آی تی دور میز نشان دهد که بیت کوین چقدر راحت می تواند حجم بزرگی از پول را منتقل کند. او از افراد دور میز خواست که یک نرم افزار کیف پول روی گوشی های خود نصب کنند. سپس یک کد QR روی نمایشگر خود ایجاد کرد و از نزدیک ترین فرد به خود خواست که از آن عکس بگیرد. وقتی آن شخص کیف پول خود را چک کرد، ۶۳۹۰ بیت کوین به ارزش ۲۵۰ هزار دلار در کیف پول خود داشت.

برخی از تازه واردان دنیای بیت کوین (سرمایه گذاران مخاطره پذیر و کارآفرینان) دید کاملاً متفاوتی دارند. آن ها به بیت کوین به دید یک وسیله بسیار عملی تر نگاه می کنند؛ یک سیستم بسیار کارآمد تراکنش آنلاین مانند ویزا، اما ارزان تر، سریع تر و انعطاف پذیرتر.

آن چه در پی آمد یکی از پرمخاطره ترین بازی های دنیا بود. سرمایه داران حاضر، صندلی به صندلی۲۵۰ هزار دلار را فقط با یک اشاره به یکدیگر منتقل کردند. وقتی که بالاخره پول دوباره به کیف پول کاسارس برگشت، همه افراد پشت میز دریافتند که بیت کوین چقدر می تواند جالب و ساده باشد. آن چه اتفاق افتاد به هیچ وجه شبیه مثلاً پی پل نبود که اصطکاک میان بانک ها و شرکت های کارت اعتباری را چندان روان نمی سازد. این به معنای آزادی پول بود.

کریس دیکسن یک کارآفرین است که حالا با اندرسن هورویتز (Andreessen Horowitz)، یک موسسه سرمایه گذاری مخاطره پذیر، شریک است؛ این موسسه بیش تر به خاطر سرمایه گذاری در فیس بوک و توییتر مشهور است. دیکسن می گوید: «نمایش جالب توجهی بود.» بر اساس آن چه دیکسن به عنوان یک سیستم تراکنش بدون هزینه دیده بود، بیت کوین می تواند یک گزینه جایگزین تجارت الکترونیک برای کسب وکارهای کوچک و بزرگ باشد.

از آن جا که بیت کوین همانند اینترنت یک پلتفرم باز است، توسعه دهندگان نرم افزار می توانند کارهایی روی آن انجام دهند که انجام دادن آن ها با مسترکارت یا ویزا که دسترسی به شبکه خود را با دقت کنترل می کنند غیرممکن است. با وجود چنین امکاناتی افراد می توانند پرداخت های موبایل را انجام دهند، بدون آن که مجبور باشند سهمی سی درصدی برای اپ استور گوگل یا اپل قائل شوند.

ارزش واحد پولی یک افزایش سرسام آور هشت هزار درصدی را در یک سال تجربه کرد.

همچنین مثلاً راهی وجود دارد که دانشجو یی با نوشتن یک برنامه ریزپرداخت، سرمایه یک روزنامه دانشگاهی را فراهم کند. دیکسن می گوید: «در مشخصات اولیه HTTP ساخت یک سیستم پرداخت درونی پیش بینی شده بود، اما هرگز به عمل نرسید.» او فکر می کند بیت کوین می تواند همان امکان باشد. هشت ماه پس از نمایش در توسان، دیکسن ۲۵ میلیون دلار از پول اندرسن هورویتز را روی شرکت نوپای آرمسترانگ، Coinbase سرمایه گذاری کرد. دقیقاً همانند فیس بوک و بلاگر که حضور آنلاین را برای همگان آسان کرد، اقتصاد بیت کوین نیز به یک واسطه نیاز داشت تا مشارکت را برای همه آسان کند.

این کتاب بخشی از پرونده ویژه «بیت کوین» است.

قوانین کنترل کننده

اما نوشتن پروتکل پرداخت اینترنت موضوعی مخاطره آمیز بود. مردم پیش از این سعی کرده بودند واحدهای پولی دیجیتال بسازند و همیشه هم نتیجه یکسان بوده است: تبه کاران به آن ها هجوم بردند و دولت آن ها را متوقف کرد. به گفته دیکسن اگر بیت کوین بخواهد موفق باشد، دولت های مرکزی و فدرال باید یک نقشه راه داشته باشند. شرکت های بیت کوین نیز باید نشان دهند که با گذاشتن کنترل های دقیق و روشن روی کسب وکار خود مایل هستند و می توانند از قوانین پیروی کنند تا تبه کاران و پول شویان را خارج از این چرخه نگه دارند.

کوین بیس امید دارد دقیقاً همین کار را انجام دهد. در حال حاضر، این شرکت یک آپارتمان ۱۷۰ متر مربعی در سن فرانسیسکو در اختیار دارد. البته این فضا درخور شرکتی نیست که می خواهد آینده پول را رقم بزند. آرمسترانگ می گوید: «کوین بیس برای مدت طولانی دو میز در طبقه بالا بود. حالا ما ۲۳۰۰ متر مربع فضای دفتری داریم.» البته این منطقی به نظر می رسد که شرکت روی فضای دفتری سرمایه زیادی نگذارد. کوین بیس درگیر موضوعی هزینه بر است؛ دریافت مجوزهای دولتی و پر کردن گزارش هایی که برای تبدیل شدن به یک ناقل پول رسمی لازم است.

این طور که معلوم شده آسان کردن استفاده از بیت کوین بیش از آن که از نظر فناوری مشکلاتی داشته باشد، دشواری های قانونی دارد. به هنگام آغاز به کار کوین بیس دشوارترین مشکل کاربران بیت کوین، خرید و فروش بیت کوین بود. کوین بیس این کار را راحت کرد. کافی است حساب بانکی خود را به کوین بیس متصل کنید و بیت کوین های خود را دریافت کنید. اما این مسئله اوضاع را برای کوین بیس پیچیده کرد و شرکت را به یک کسب وکار خدمات پولی تبدیل کرد؛ همانند وسترن یونیون. دقیقاً مثل وسترن یونیون اگر اصول رگولاتورها را رعایت نکند آن ها می توانند حساب های بانکی شرکت را توقیف و کسب وکارش را تعطیل کنند (تا وقتی شرکت درگیر فرآیندهای دریافت جوازهای مناسب است، رگولاتورها کاری برای مهار شرکت نمی کنند).

بیت کوین خط میان شفافیت و حریم خصوصی را بازتر می کند. همه تراکنش ها در فضایی باز اما ناشناس اتفاق می افتند.

از آن جا که کوین بیس قصد دارد یک شرکت خدمات پولی رسمی باشد به طور پویا روی رعایت قوانین توسط کاربرانش نظارت دارد. شرکت مشتری های خود را بررسی می کند تا اطمینان یابد آن ها تبه کار یا پول شو نیستند. همچنین به کلیدهای خصوصی مشتری ها دسترسی دارد و به شرکت های نوپا کمک می کند تا برنامه هایی برای پلتفرم کوین بیس بنویسند. نکته دیگر این که هر گاه افراد برای تبدیل بیت کوین به پول نقد و بالعکس از سیستم کوین بیس استفاده کنند، شرکت هزینه ای یک درصدی برای آن در نظر می گیرد.

با توجه به این که کاربرانی که اطلاعات تکنیکی کمتری دارند، به سوی بازار بیت کوین هجوم برده اند، حق الزحمه مذکور معامله خوبی برای کاربران به نظر می رسد. سادگی، پایداری، قانونی بودن و اطمینان پذیری ارزش این هزینه را دارد. فقط کافی است از افرادی سوال کنید که ترجیح می دهند به جای استفاده از بیت تورنت سریال های خود را از آی تیونز دانلود کنند. وقتی کاسارس سال گذشته بیت کوین ها را در جلسه آریزونا رد و بدل می کرد، حدود ۳۷ هزار نفر کیف پول کوین بیس داشتند. امروز این رقم بیش از یک میلیون است.

آرمسترانگ مجموعه ای کامل از خدمات را پیش بینی می کند؛ مثلاً یکپارچه کردن کیف پول کوین بیس با صندوق فروشگاه ها تا افراد بتوانند با بیت کوین از مغازه محلی خود شیر بخرند. او می گوید: «این یک پروتکل جدید است؛ استفاده از آن دشوار است، اما ظرفیت زیادی دارد. فرصتی وجود دارد تا نخستین برند مورد اعتماد در این پروتکل جدید ساخته شود و استفاده مشتری ها و کسب وکارها از آن تسهیل شود.»

پول مستقل

اگر در نیمه بی قانون و آشفته بیت کوین نظیری برای کریس دیکسن قانون مند وجود داشته باشد، آن فرد راجر وِر است. به دلیل هجومی که مردم بعد از خطابه هایش به او می برند، گاهی او را سلطان بیت کوین می خوانند. ور یک بازرگان است و زمانی نامزد حزب آزادی خواه برای California State Assembly بود. او پس از گذراندن یک دوره ده ماهه در زندان فدرال لامپاک به دلیل فروختن تجهیزات پرقدرت و خطرناک آتش بازی با نام Pest Control Report ۲۰۰۰ در eBay، ایالت خود را در سال ۲۰۰۶ ترک کرد و به ژاپن رفت.

اما شاید شهرت ور بیش تر به دلیل یک بیل بورد است. او برای آن ماهی ۱۵۰۰ دلار پرداخت می کند؛ یک تابلوی عظیم که کسب وکار فروش قطعات کامپیوتر او را تبلیغ می کند (شعار آن هم طبیعتاً این است: ما بیت کوین را هم قبول می کنیم). ور در سال ۲۰۱۱، هنگامی که ارزش بیت کوین یک دلار بود، شروع به خریدن آن کرد و به اندازه ای از آن جمع کرد تا سوار بر موج آن به یک حساب بانکی هفت رقمی برسد. حالا جزء سرمایه گذاران نخست چندین شرکت نوپای بیت کوین است. اما بر خلاف دیکسن، شرکت هایی که او در آن ها سرمایه گذاری کرده لزوماً سعی در ساختن یک نظام مالی خوش نام، موثر و بی پرده ندارند. آن ها سعی دارند ظرفیت انقلابی این واحد پولی را توسعه دهند.

از آن جا که بیت کوین همانند اینترنت یک پلتفرم باز است، توسعه دهندگان نرم افزار می توانند کارهایی روی آن انجام دهند که انجام دادن آن ها با مسترکارت یا ویزا، که دسترسی به شبکه خود را با دقت کنترل می کنند، غیرممکن است.

یکی از این شرکت های نوپا بلاک چِین (Blockchain) است؛ فرزند فکری بن ریوز. ریوز پس از دریافت ایمیل جدایی آرمسترانگ بر آن شد تا بلاک چین را به چیزی بیش از یک سایت گردآوری داده تبدیل کند. او همانند آرمسترانگ کیف پول بیت کوین را یک پلتفرم برای خدمات مالی می دید. اما ریوز نمی خواست بلاک چین به بیت کوین های مشتری هایش دسترسی داشته باشد. او یک کیف پول مبتکرانه ترتیب داد که دسترسی به آن از روی یک مرورگر یا گوشی موبایل ممکن است، اما کلید خصوصی حساس را روی کامپیوتر کاربر رها می کند.

شرکت بلاک چین هرگز بیت کوین های کاربران را از دست نمی دهد. اما در هر حال، اگر کاربر رمز عبور خود را فراموش کند، سایت نمی تواند آن را برای او پیدا کند. هیچ کدام از سرمایه گذاران دره سیلیکون نمی خواستند هیچ کاری با ریوز داشته باشند. با این حال، پس از آن ریوز ایمیلی از ور دریافت کرد. ور در آن ایمیل برای او نوشت که بلاک چین سایتی بسیار عالی است و از ریوز پرسید که آیا به کمک احتیاج دارد؟ پاسخ البته که مثبت بود. ور مقداری پول سرمایه گذاری کرد (نمی گوید چقدر) و بلاک چین با آن سرمایه به تعداد سرورهایش افزود و نرم افزار خود را ارتقا داد.
این سایت امروزه یکی از مطمئن ترین منابع اطلاعات درباره بیت کوین است و به تدریج ریوز آن را به نوعی گوگل برای اکوسیستم بیت کوین تبدیل می کند؛ مجموعه ای از سرویس های تحت وب که برای بازرگانان و توسعه دهندگان بیت کوین حیاتی است. موفقیت سایت blockchain.info مردم را به سوی دانلود نرم افزار کیف پول بلاک چین کشانید. امروزه بیش از ۱.۳ میلیون مشتری از آن استفاده می کنند.

آن ها می توانند آخرین بهای بیت کوین را چک کنند، وارد کیف پول خود شوند و از بیت کوین های خود مثلاً برای خرید کارت هدیه آمازون استفاده کنند. شانزده کارمند شرکت، در حال توسعه یک پلتفرم معامله هستند که بتواند جست وجو کند و بهترین معامله ها را در میان صرافی های مختلف پیدا کند.

بسیاری از هواداران اصیل این واحد پولی (آن ها را آزادی خواهان ناشناس بنامید) آن را گامی به سوی یک نظام اقتصادی نوین می بینند. نظامی که تحت نفوذ یک قدرت دولتی فزونمند یا یک صنعت مالی درنده خو نیست.

همچنین آن ها در حال ساخت یک برنامه اخبار برای موبایل با نام ZeroBlock هستند. شرکت چند صدهزار دلار در ماه از طریق تبلیغات به دست می آورد و این درآمد را در قالب بیت کوین دریافت می کند. این شرکت هیچ حساب بانکی و هیچ دفتری ندارد. نیک کری، مدیرعامل بلاک چین، می گوید: «این برای ما یک چیز رهایی بخش و انعطاف پذیر است. ما به هیچ بانکی احتیاج نداریم.» ریوز در مسیری قرار گرفت که به ساخت یک کیف پول منتهی می شود که صد در صد تحت کنترل کاربر است و در دسترس شرکت ها و دولت ها نیست. شما می توانید هر کاری که می خواهید با آن انجام دهید و اگر هم کلید خصوصی خود را گم کنید، این مشکل شماست؛ فردگرایی تمام و کمال که در قالب بیت ها ارائه می شود. این ایده ای بود که به مذاق آزادی خواهانی مانند ور خوش آمد، کسی که زمانی نوشته است: «تقریباً هر کاری که دولت انجام می دهد دنیا را به مکانی پست تر تبدیل می کند.»جویندگان بیت کوین

روند به تکامل رسیدن پول مدرن

سید مصطفی ناطق الاسلام، احمدرضا فرزان جم

 حق انتشار الکترونیک برای فیدیبو محفوظ است

ایجاد واحد پول و گردش مالی در سیستم بیت کوین

بیت کوین یک واحد پولی مجازی، نامتمرکز و رمزنگاشته است. در حالی که واحدهای پول واقعی را داریم، چرا باید به یک واحد پول مجازی اهمیت بدهیم یا ارزش مالی برای آن در نظر بگیریم؟ نیرومندترین واحد پولی جهان، دلار امریکا است. چه چیزی دلار را واقعی می کند و بیت کوین را مجازی؟ قوانین مالی دولت امریکا. این موضوع با جزئیات متفاوت، درباره همه واحدهای پولی عمده درست است. واقعی بودن یک واحد پول، بیش تر یک مفهوم تاریخی است که وابستگی آن واحد پول به مجموعه سیستم دولتی و قوانین یک کشور را نشان می دهد. قوانین، مجموعه قراردادهای اجتماعی هستند. بنابراین، مجموعه ای از قراردادهای میان کاربران وب نیز می توانند در عمل شکل قانون بیابند، اگرچه پیدا است که ملاحظه های بسیاری در این میان وجود دارد که در این جا نمی توان به آن ها پرداخت. همانند قوانین ملی و بین المللی، پشتوانه هایی لازم است که اجرایی شدن هر مجموعه قانون را تضمین کند. پس اگر مجموعه ای منطقی از قوانین برای سیستم بیت کوین وجود داشته باشد و پشتوانه هایی برای ضمانت اجرایی آن قانون ها، می توان یک شرط لازم برای اعتبار یافتن بیت کوین را برآورد. شرط مهم دیگر، آن است که مجموعه به نسبت بزرگی از سودگران و مصرف کنندگان از این سیستم استفاده کنند؛ بازی گرانی که بر اساس آن قوانین بازی کنند.
مبنای کار بیت کوین، یک دفتر حساب همگانی است که ریز تمام تراکنش ها، از آغاز بیت کوین در سال ۲۰۰۹ تاکنون، در آن ثبت شده است و پیوسته نیز تراکنش های تازه به آن افزوده می شوند. افزودن تراکنش ها به این دفتر حساب (ledger) یک به یک انجام نمی شود، بلکه هر ده دقیقه یک بار، مجموعه تراکنش های تازه در قالب یک بلوک به این دفتر افزوده می شود. این دفتر حساب یک فایل نه چندان بزرگ (حدود ۱۸ گیگابایت در حال حاضر) است که همه کاربران سیستم بیت کوین می توانند آن را داشته باشند. بیت کوین در ضمن یک سیستم peer to peer یا به اختصار P2P است. گره های این شبکه، کامپیوترهایی هستند که به اعتبارسنجی و ثبت تراکنش های تازه می پردازند و مجموعه تراکنش های تازه را در قالب بلوک های تازه به دفتر حساب می افزایند.مبنای کار بیت کوین، یک دفتر حساب همگانی است که ریز تمام تراکنش ها، از آغاز بیت کوین در سال ۲۰۰۹ تاکنون، در آن ثبت شده است و پیوسته نیز تراکنش های تازه به آن افزوده می شوند.

کاربران بیت کوین از راه نرم افزاری که روی کامپیوتر رومیزی یا دستگاه های همراه خود نصب می کنند، تراکنش های خود را به انجام می رسانند. هر کاربر می تواند یک کپی کامل از دفتر حساب را داشته باشد که به او امکان سنجش اعتبار تراکنش های دریافتی اش را می دهد. در ضمن هر کاربر یک کیف پول (wallet) الکترونیکی دارد که حاوی کلیدهای او است. مجموعه کلیدهای هر کاربر و سابقه تراکنش های صورت گرفته با آن کلیدها در گذشته که در دفتر حساب ثبت شده اند، جایگزین حساب بانکی و موجودی آن در سیستم سنتی است؛ یعنی به جای آن که یک نهاد مرکزی بر اساس سابقه تراکنش های گذشته یک کاربر بداند که موجودی حساب وی چقدر است، مجموعه این تراکنش ها در دسترس همه کاربران دیگر است و آن ها می توانند براساس تراکنش ها از موجودی حساب (دراین جا کلید همگانی) یکدیگر با خبر باشند. همه تراکنش ها در بیت کوین با سیستم کلید همگانی و خصوصی انجام می شوند. فرض کنید کاربر A می خواهد ۰.۰۱۵ واحد بیت کوین (حدود ده دلار امریکا، بر مبنای ارزش برابری کنونی بیت کوین با دلار) را به کاربر B منتقل کند. در کیف پول هر کاربر ممکن است چندین کلید موجود باشد که هر یک میزان مشخصی اعتبار بیت کوینی دارد و نتیجه تراکنش های پیشینی است که کاربر در آن ها بیت کوین دریافت کرده است. در هنگام انجام دادن تراکنش های تازه، کاربر از این کلیدها خرج می کند. اگر برای نمونه، کاربر A از دو کلید استفاده کند که یکی ۰.۰۰۵ و دیگری ۰.۰۱۲ واحد بیت کوین (BTC) اعتبار داشته باشند، پیغام تراکنش را با کلید خصوصی هر یک از این دو موجودی امضا می کند و به نام کاربر B (در واقع به نام کلید همگانی تعیین شده برای این تراکنش از سوی کاربر B) می فرستد. دریافت کننده مستقیم این پیام به طور معمول کاربر B نیست، بلکه گره های مختلف روی شبکه هستند که میان کاربر A و B قرار دارند. این پیغام، آدرس تراکنش هایی را در بر دارد که در ضمن آن ها کاربر A مبلغ های یادشده را دریافت کرده است و امضای آن با کلید خصوصی هر یک از آن دو موجودی ثابت می کند که کاربر A صاحب راستین این مبلغ ها است. برای سنجش اعتبار ادعای کاربر A، گره های شبکه به دفتر حساب مراجعه می کنند تا دریابند که کاربر A به راستی دریافت کننده آن مبلغ ها با کلیدهای مربوط به آن ها بوده است. به این شکل، برای سنجش اعتبار پرداخت ها نیازی به یک موسسه مرکزی نیست. در ضمن، همه چیزی که کاربران به یکدیگر فاش می کنند، کلیدهای همگانی خودشان است و نیز آدرس اینترنتی خود، که دومی به سادگی قابل پوشاندن است. زیرا، جمع ۰.۰۰۵ و ۰.۰۱۲ به اندازه ۰.۰۰۲ BTC بیش تر از مبلغ تراکنش است، کاربر A یک پرداخت به اندازه ۰.۰۰۲ BTC هم از این تراکنش به یک کلید همگانی خودش انجام می دهد. این اساس یک تراکنش ساده در سیستم بیت کوین است. کاربر دریافت کننده وجه، زمانی می تواند از دریافت آن مطمئن باشد که ثبت آن را در بلوک بعدی دفتر حساب همگانی بیابد. برای اطمینان بیش تر، دریافت کننده می تواند صبر کند تا چند بلوک بیش تر به دفتر حساب افزوده شود و ثبت تراکنش همچنان در همان بلوک یا دست کم در بلوک های بعدی باقی مانده باشد. دلیل این که ممکن است چنین چیزی رخ ندهد، در ادامه بررسی می شود.مهم ترین مشکل برای چنین سیستمی، امکان استفاده دوباره یا چندباره از یک کلید (چند بار خرج کردن یک اعتبار مشخص) توسط کاربران متقلب است. وجود داشتن دفتر حساب همگانی در نخستین مرحله جلوی چنین تقلب هایی را می گیرد. اما امکان دیگری برای تقلب مطرح می شود، این که کاربری بتواند دفتر حساب همگانی را به گونه ای تغییر دهد که مبلغی را که در یک تراکنش پرداخته به خودش بازگرداند؛ یعنی درواقع تراکنش ثبت شده را پاک کند. چنین امکانی نیازمند آن است که این کاربر درمقایسه با نسبت به مجموع گره های شبکه توان محاسباتی بالاتری داشته باشد. این گره ها تراکنش های تازه را جمع آوری می کنند و با الگوریتم ویژه ای (تابع hash) آن ها را با هم ترکیب می کنند تا بلوک تازه دفتر حساب را با کلید hash تازه متناظر با آن بسازند. به دفتر حساب، زنجیره بلوک ها (block chain) نیز گفته می شود. زیرا، قید ویژه ای برای ساختن کلید hash بلوک های تازه وجود دارد که برای برآوردن آن تنها با آزمون و خطا می توان چندین بار محاسبه کلید hash را تکرار کرد، رقابت شدیدی میان گره های شبکه برای یافتن کلید تازه در جریان است. گره برنده، یک BTN (یک واحد کامل) بیت کوین پاداش دریافت می کند که در هنگام افزودن بلوک تازه به دفتر حساب برای آن گره صادر می شود، این تنها راه صدور بیت کوین های تازه و انگیزه اصلی رقابت میان گره های شبکه است.
برای آن که کاربری بتواند در مجموعه تراکنش های بلوک تازه دست ببرد، باید توان محاسباتی آن دست کم از نیمی از کل دیگر شبکه بالاتر باشد تا تراکنشی را که در آن پرداختی به کاربر دیگر انجام داده است گزینشی حذف کند و به جای آن تراکنشی را بنشاند که در آن موجودی همان کلیدهای پرداختی را به یک کلید همگانی متعلق به خودش پرداخته است. اما در چنین حالتی، این کاربر درخواهد یافت که با شرکت در رقابت برای یافتن کلیدهای hash تازه، درآمد بیش تری به دست خواهدآورد تا این که بخواهد توان محاسباتی عظیمش را در رقابت پرخطر برای تقلب صرف کند. ضمانت اجرایی قانون های شبکه بیت کوین به طور عمده از همین جا ناشی می شود که اقدام به تقلب پر هزینه تر از به کار گرفتن امکانات در دسترس برای شرکت در رقابت قانونی است. تا زمانی که بیش از نصف گره های شبکه به طور سازمان یافته خراب کاری نکنند، امکان دوباره خرج کردن موجودی ها بسیار کم می شود. اقتصاد محاسبات یکی از ارکان امنیت سیستم بیت کوین است.
محاسبه کلید قابل قبول (با اِعمال قید ریاضی مشخص شده) برای هر کلید hash تازه برای بلوک جدید، در یک کامپیوتر عادی به طور متوسط سال ها طول می کشد. گره های شبکه معمولاً کامپیوترهای بسیار بزرگ با سخت افزار اختصاصی هستند و مجموعه آن ها به طور متوسط هر کلید را در ده دقیقه می یابند. اگر کاربر خراب کاری بخواهد به شیوه ای که گفتیم در یک بلوک دست ببرد، برای آن که مطمئن باشد تراکنش مورد نظرش پذیرفته خواهد شد، نمی تواند به ثبت یک بلوک اکتفا کند، بلکه باید بکوشد چند بلوک پی درپی را محاسبه و ثبت کند، چرا که اگر بلوک اول را گره دیگری محاسبه کرد (که تراکنش پرداخت به کاربر B را در بر دارد) و گره های شبکه آن بلوک را برگیرند و بلوک های بعدی را بر آن اساس محاسبه کنند، محاسبه یک بلوک حاوی تراکنش موذیانه کاربر A (که در آن پرداخت را به جای کاربر B به خودش انجام داده بود) بی اثر می شود، چرا که آن بلوک به دفتر حساب افزوده نخواهد شد. این جنبه مهم دیگری از سازو کار سیستم بیت کوین و انعطاف پذیری آن به ناهم زمانی است؛ ممکن است بیش از یک گره شبکه هم زمان بلوک تازه ای را محاسبه کنند، در این صورت این دو بلوک مختلف به احتمال مجموعه کاملاً یکسانی از تراکنش ها را در بر ندارند. هر دو بلوک تازه به گره های شبکه فرستاده می شوند و هر گره، نخستین بلوک تازه ای را که دریافت کرده است، مبنای محاسبه بلوک بعدی قرار می دهد، تراکنش های تازه ای که در بلوک دریافت نشده اند نیز برای محاسبه بلوک بعدی استفاده خواهند شد. به محض این که یک گره بتواند بلوک بعدی را حساب کند و برای بقیه بفرستد، عملاً برنده محاسبه قبلی مشخص می شود: بلوکی که مبنای رشته بلند تر بلوک ها قرار گرفته است. تایید شدن یک بلوک به این شیوه انجام می شود؛ مبنا قرار گرفتن یک بلوک برای بلوک های بعدی به مفهوم پذیرفته شدن آن است. هر گره شبکه محاسبه بلوک بعدی را با برگرفتن بلند ترین زنجیره بلوک ها که به دستش می رسد، آغاز می کند.

۱۸۲۱: بانک انگلستان طلا را به عنوان پایه یا استاندارد خود برمی گزیند؛ بیش تر کشورهای دیگر نیز همین راه را دنبال می کنند.۱۸۷۱: اتحادیه غرب (Western Union) سرویس انتقال پول را معرفی می کند که اجازه می دهد مشتریان پول را توسط تلگراف منتقل کنند.۱۸۷۳ تا ۱۸۹۶: کمبود طلا در خلال دوره «رکود طولانی» یا Long Depression، باعث پسرفت اقتصادی در سراسر جهان می شود.
۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸: جنگ جهانی اول رویه مبتنی بر پایه بودن طلا را برهم می زند.۱۹۲۱ تا ۱۹۲۴: تورم شدید در جمهوری وایمار (آلمان امروز) اسکناس های این کشور را به شدت بی ارزش می کند.

دهه ۱۹۳۰: «رکود بزرگ» یا Great Depression نشان می دهد که دوران استاندارد طلا به پایان رسیده است.۱۹۴۴: توافق بر سر سیستم برتون وودز (Bretton Woods) مکانیسم های لازم برای یک سیستم جهانی پول را پایه گذاری می کند.۱۹۵۰: شرکت شارژ کارت دینرز کلاب (Diners Club) نخستین کارت اعتباری مدرن را عرضه می کند.
۱۹۹۵: بیش از ۹۰ درصد تراکنش ها در ایالات متحده به صورت الکترونیک انجام می پذیرند.۱۹۹۷: بانک مریتای فنلاند (Merita Bank) نخستین سرویس بانکی پیامکی با استفاده از تلفن های همراه را معرفی می کند.
۱۹۹۹: یورو به واحد پول ۱۱ کشور عضو اتحادیه اروپا تبدیل می شود؛ هم اکنون شمار این کشورها به ۲۳ رسیده است.۲۰۰۹: رمزپول بیت کوین معرفی می شود.۲۰۱۱: فیسبوک واحد پول ویژه خود را معرفی می کند؛
Facebook Credits.پرونده ویژه بیت کوین

روند به تکامل رسیدن پول مدرنپول در گذر اعصار، ناملموس تر، مجازی تر و دیجیتال تر شده است و روند تکاملی چند هزار ساله ای را طی کرده است تا اکنون که به مفهوم بیت کوین رسیده است. پول می تواند نشانه ای از هر عصر و روزگاری باشد و آخرین فناوری ها و سیستم های مالی و مبادله ای روزگار خودش را یدک بکشد. در عصر آهن باید شاهد سکه های فلزی و در عصر دیجیتال شاهد بیت کوین باشیم. اجازه بدهیم مروری بر تاریخچه پول و سکه داشته باشیم.
***
این کتاب بخشی از پرونده ویژه «بیت کوین» است.
***
هزاره ۳ پیش از میلاد: برای نخستین بار در اسناد مکتوب ناحیه میان رودان است که پول مورداشاره قرار می گیرد.سده ۷ پیش از میلاد: کشور باستانی لیدی نخستین سکه های فلزی همسان را ارائه می کند.


سده ۵ پیش از میلاد: شهر-کشور اسپارت در یونان استفاده از سکه های طلا را به دلیل مغایرتش با روحیه جنگاوری ممنوع می کند.سده ۳ پیش از میلاد: امپراتوری روم ضرب سکه ها را آغاز می کند.
سده ۵ پس از میلاد: با سقوط رم، استفاده از پول در غرب کاهش می یابد.سده ۹: پیدایش فئودالیسم (زمین سالاری) در اروپا تمایل به استفاده از پول و بازرگانی را کاهش می دهد.
سده ۱۲: بازرگانی در اروپا دوباره جان می گیرد؛ در شهر-کشورهای ایتالیا یک سامانه بانکی پدید می آید.سده ۱۳: کوبلای خان (از نوادگان چنگیز و بنیان گذار سلسله مغول ها در چین) نخستین پول کاغذی را معرفی می کند که «چائو – Chao» نام دارد و به پول اصلی سراسر چین تبدیل می شود.
سده ۱۵: برات یا حواله اختراع می شود؛ بازرگانان سیار می توانند آن را در شهرهای گوناگون در ازای زر بازخرید کنند.
سده ۱۶: انباشت نقره و طلای پرتغال و اسپانیا تورم گسترده ای را پدید می آورد.سال ۱۶۹۰ میلادی: کنگره اقلیمی امریکا

(American Continental Congress) پول کاغذی منتشر می کند اما برای پشتیبانی از این پول طلای بسیار کمی در اختیار دارد.۱۷۸۷: قانون اساسی ایالات متحده استفاده از هر پولی غیر از طلا و نقره را ممنوع می کند.

نظرات کاربران درباره کتاب جویندگان بیت کوین

ممنونم از کتاب خیلی خوبتون.اطلاعت جامع و کاملی رو ارائه میده.با آرزوی موفقیت روز افزون برای دست اندرکاران این نرم افزار.
در 2 سال پیش توسط سیدعلی قائمی
برای آشنایی اولیه بد نیست
در 2 ماه پیش توسط مصطفی ثابتی
عالی
در 4 ماه پیش توسط ali...014
برای آشنایی بیشتر میتوانید وارد پیج اینستاگرام زیر شوید: instagram.com/iranian.btc ضمنا لینک نرم افزار کم حجم ماینینگ (استخراج) بیت کوین: https://get.cryptobrowser.site/۳۰۶۳۶۵۱
در 6 ماه پیش توسط xxx...430
من چندین ساله تو کار بیت کویینم، وااااااااااقعن همیشه میموندم ک چ جور واسه بقیه کامل توضیحش بدم، تو این کتاب گرچه طولانیه، ولی کاااامل توضیح داده..
در 4 ماه پیش توسط سید مهدی سیدی پور
عالی!
در 2 سال پیش توسط bar...an1