فیدیبو نماینده قانونی انتشارات سبزان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .

کتاب یک ربات کنترل از راه دور بسازید

نسخه الکترونیک کتاب یک ربات کنترل از راه دور بسازید به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب یک ربات کنترل از راه دور بسازید


عصر تکنولوژی نیز در مورد معنای واژه­ ربات اختلاف نظرهایی وجود دارد. تفکرات ویژه فنی انسان­ها نیز این دریافت را سخت‌تر کرده است. دستگاه مکانیکی مشابه انسان؛ شخصی که کارکردی مکانیکی دارد و از خود عقیده‌ای ندارد؛ ماشین یا دستگاهی که خود به خود کار می‌کند. این تعاریف می‌توانند هر نوع از دستگاه‌های نوین را در خود بگنجانند. اعم از یک ظرف‌شوی تا ضبط صوت کنترل از راه دور در این تعریف گنجانده می‌شوند و تنها به ربات‌هایی که از جنگ ستارگان به خاطر می‌آید اطلاق نمی‌شوند.
انستیتوی رباتیک آمریکا تعریفی دیگر ارائه کرده است که دقیق‌تر از تعریف‌های قبلی است. این انستیتو بیان می‌کند که: «ربات یک بازوی مکانیکی چندکاره­ قابل برنامه‌ریزی است که طراحی شده است تا مواد، اجزا، ابزارها یا دستگاه­های مخصوص را در طی حرکات متنوع و برنامه‌ریزی شده­ای جابجا کند و می‌تواند دسته­ای از وظایف را انجام دهد».

ادامه...

  • ناشر: انتشارات سبزان
  • تاریخ نشر:
  • زبان: فارسی
  • حجم فایل: 4.1 مگابایت
  • تعداد صفحات: ۹۶صفحه
  • شابک:

چند صفحه از کتاب یک ربات کنترل از راه دور بسازید

پیش گفتار

در سال­های اخیر توجه روز افزونی نسبت به ربات­ها به وجود آمده است. به خاطر نمایش­های تلویزیونی و فیلم­های سینمایی، ایده­ استفاده از ربات به عنوان یک خدمتکار و دوست مکانیکی، بسیار رایج شده است. همانطور که توجه به ربات ها افزایش یافته است، تعداد کتاب­هایی که به مردم در ساخت ربات ها در خانه کمک می­کنند، افزایش یافته است. با این حال دیدگاه این کتاب­ها بسیار فنی است و در واقع نشان می­دهد که چگونه تحت کنترل کامپیوتر پایگاه­های متحرک بسازیم. البته از دیدگاه اکثریت، به این موارد ربات اطلاق می­شود.
علاقه­ من بیشتر به سمت ربات های محبوب و بیشتر شناخته شده جذب شده است که به عنوان دوستان یا خدمتکاران شبه انسانی در نظر گرفته می­شوند. من توانایی و مهارت­های فنی و پشتوانه­ مالی لازم برای ساخت یک ربات کامپیوتری نداشتم. بنابراین تصمیم گرفتم رباتی بسازم که با دیدگاه عموم در مورد ربات ها سازگار است و ساخت و تکمیل آن سخت یا گران نباشد. نتیجه­ تلاش من ساخت ربات کوئستر است.
در زمان کار برای ساخت کوئستر، تلاش کردم پروژه­ای باشد تا من که مهارت­های فنی در حد مبتدی و امکانات محدودی در کارگاهم داشتم، بتوانم آن را به پایان برسانم. همچنین من در نظر داشتم تا ظاهر و عملکرد کوئستر به صورت یک ربات پیشخدمت باشد تا با دیدگاهی که در مورد ربات های خانگی وجود دارد، همخوانی داشته باشد. به همین خاطر به رباتی هم سایز انسان­ها نیاز داشتم که ظاهری قوی داشته باشد. من بیشتر از عملکرد، روی ظاهر ربات کار کردم و در نتیجه یک ربات با ظاهری مناسب به وجود آوردم. به همین خاطر نیز ساخت این ربات نسبتا آسان و پروژه­ای بود که فردی با مهارت­های مبتدی نیز قادر به انجام آن است.
زمانی که تصمیم گرفتم کتابی در مورد ساخت این پروژه بنویسم، دوست داشتم از ضعف­هایی که در دیگر کتاب­های راهنما دیدم، دوری کنم. این کتاب تصاویر متعددی دارد که به درک مراحل ساخت کوئستر کمک می­کند. مورد دیگری که در مورد کتاب وجود دارد این است که کتاب به صورت کلی در مورد ساخت ربات است و به تئوری­هایی که ربات ها بر اساس آن ها بنا شده­اند کاری ندارد. این نوع از اطلاعات را می­توان در کتاب­های تخصصی رباتیک و الکترونیک یافت. من لیستی از مجلات و کتب را که برای اطلاعات بیشتر مفید هستند، در آخر کتاب آورده­ام. همچنین منابع دیگری که می­توان از آن ها کیت­ها و قطعات ربات را به دست آورد، بیان کرده­ام.
امیدوارم که شما با استفاده از این کتاب نه تنها نسخه­ مقبول خودتان از کوئستر را بساززید، بلکه به شما در ساخت یک ربات بدیع کمک کند. به این ترتیب ربات ساخته شده، دانش و مهارت سازندگی شما را به نمایش می­گذارد. همچنین امیدوارم که ربات شما یک زمینه­ آزمایشی برای دیگر پروژه­های رباتیک شود. اگر شما نیز شخصیتی مثل من داشته باشید، بعد از ساخت ربات همیشه تلاش خواهید کرد که ربات خود را تکمیل کنید.

دیوید آر. شیرکلیف(۱)یک ربات کنترل از راه دور بسازید

دیوید. آر. شیرکلیف

مترجم: ابوالفضل پورطاهری

حق انتشار الکترونیک برای فیدیبو محفوظ استمقدمه

یکی از ابتدایی ترین سوالاتی که باید در زمان ساخت ربات به آن پاسخ داد، این است: "چه کارهایی از ربات ساخته است؟" اگر پاسخی که شما می­دهید، همانند پاسخ من (حرکت می کند و با استفاده از کنترل از راه دور نوشیدنی سرو می­کند) دیگران را مایوس کرد، ناراحت نشوید. این تنها به این معنی است که فردی که سوال را پرسیده دانش اندکی در مورد دنیای رباتیک و دانش ربات ها دارد.
قبل از اینکه تلاش کنید که به فردی بی اطلاع پاسخ خود را توضیح دهید، باید اندکی در مورد ربات ها اطلاعات کسب کنید. از خودتان بپرسید: "یک ربات چیست؟" واژه­ ربات از واژه­ Robota به زبان چک واسلواکی برگرفته شده است که به معنی کار اجباری یا خدمت گزاری است. واژه­ ربات برای اولین بار در یک نمایش­نامه­ چک واسلواکی با نام R.U.R. (کارگران جهانی راسم) استفاده شد که فردی به نام کارل کاپک آن را نوشته بود. این نمایش نامه که در سال ۱۹۲۱ نوشته شده بود، نژادی از ربات های شبه انسان را به تصویر می­کشد که علیه اربابانشان شورش کرده و آن ها را نابود می­کنند، دیدگاهی که همیشه در مورد ربات ها وجود داشته است. شکل ۱-I صحنه­ای از این فیلم را نشان می دهد.
با این حال در عصر تکنولوژی نیز در مورد معنای واژه­ ربات اختلاف نظرهایی وجود دارد. تفکرات ویژه فنی انسان­ها نیز این دریافت را سخت­تر کرده است. دستگاه مکانیکی مشابه انسان؛ شخصی که کارکردی مکانیکی دارد و از خود عقیده­ای ندارد؛ ماشین یا دستگاهی که خود به خود کار می­کند. این تعاریف می­توانند هر نوع از دستگاه­های نوین را در خود بگنجانند. اعم از یک ظرف شوی تا ضبط صوت کنترل از راه دور در این تعریف گنجانده می­شوند و تنها به ربات هایی که از جنگ ستارگان به خاطر می آید اطلاق نمی­شوند.
انستیتوی رباتیک آمریکا تعریفی دیگر ارائه کرده است که دقیق­تر از تعریف­های قبلی است. این انستیتو بیان می­کند که: "ربات یک بازوی مکانیکی چندکاره­ قابل برنامه ریزی است که طراحی شده است تا مواد، اجزا، ابزارها یا دستگاه­های مخصوص را در طی حرکات متنوع و برنامه ریزی شده­ای جابجا کند و می تواند دسته­ای از وظایف را انجام دهد".شکل ۱-I: ربات های نمایش PUR که به ارباب های انسانی خود حمله می­کنند

با اینکه این تعریف دقیق­تر است سعی شده که واقع گرا باشد و با تعریف محبوبی که هر کس در مورد دوستان مکانیکی دارد، تفاوت دارد. این تعریف بیشتر به ماشین­هایی اطلاق می­شود که در کارخانه های سراسر دنیا به کار گرفته می­شوند. تصاویر این ربات ها در تصاویر ۲-I تا ۴-I آمده است. این ربات ها که از نوع ربات های خطوط مونتاژ هستند، توانایی­های گوناگونی از جوش زدن و متصل کردن ماشین تا سر هم کردن قطعات ظریف الکترونیکی دارند. این ربات ها کاملا اتوماتیک کار می­کنند و می­توانند در صورت نیاز ۲۴ ساعت در روز و بدون وقفه کار کنند. این ربات ها مریض نمی­شوند (با این حال اگر از کار بیفتند با جایگزینی یک قطعه یا تعمیر آن دوباره به کار می­افتند). آن ها درخواست و اعتصاب برای افزایش حقوق و مزایا ندارند. همچنین با تغییر در برنامه ریزی­های کامپیوتری­ آن ها، می توان در عرض چند دقیقه آن ها را برای انجام کارهای جدید آماده کرد. با نگاهی دوباره به شکل­های ۲-I تا ۴-I مشاهده می­کنید که دستگاه­ها ظاهری کاملا مکانیکی دارند، اما اصلا به انسان شباهت ندارند. در عوض شکل مفیدترین بخش بدن انسان را به خود می­گیرند؛ دست انسان.
به نظر می­رسد که هر دوی این تعاریف درست است و در موارد خاص خودش صادق است. با این حال یک خانواده واسطه بین دستگاه­های اتوماتیک ساده و عملگرهای تحت کنترل کامپیوتری وجود دارد. این خانواده­ واسطه همان روبوشوها (اصل کلمه Showbot است که ترکیبی از Robot و Show است که به معنی ربات های نمایشی است) هستند. کوئستر که در این کتاب به شرح ساخت آن پرداخته­ام، از این دسته از ربات ها است. شکل­های الف-۵ تا الف-۸ نمونه­هایی تبلیغاتی از روبوشوها هستند.

نظرات کاربران
درباره کتاب یک ربات کنترل از راه دور بسازید

خوبه
در 1 سال پیش توسط
خیلی خوب بود ممنونم
در 2 سال پیش توسط