فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بوی شهر بهشت و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تغذیه و سلامت

کتاب تغذیه و سلامت

نسخه الکترونیک کتاب تغذیه و سلامت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب تغذیه و سلامت

زندگی شهری به‌علل بسیاری که جای بحث آن نیست، دچار اختلال است و در کل، مدیران و برنامه‌ریزان شهری بین انتظارات خود و وضعیت جامعه فاصله می‌بینند. شهروندان در برخی از زمینه‌های زندگی فردی و اجتماعی دچار مشکلات جدی هستند. جلوه‌های برجستۀ آن را در موضوع‌های زیر می‌توانید ببینید: ترافیک شهری، مهارت‌های زندگی، گذران اوقات فراغت، رعایت امور مربوط به سلامتی جسم و روح و.... یکی از عوامل مهم‌ تغییر، آموزش و افزایش آگاهی است. زندگی در شهرهای جدید به‌خصوص ابرشهر‌ها در عصری که اطلاعات منشأ قدرت شناخته شده است، مستلزم داشتن حداقلی از دانش و مهارت است. این امر ملازم آموزش مداوم همگانی و به‌روز شهروندان است. «آموزش» فرایندی کلیدی برای پویایی مداوم و نیل به وضعیتی بهتر است. در پرتو آموزش، انسان‌ها متحول می‌شوند، نظام اجتماعی دچار تغییر می‌شود و به‌طور روزافزون ارتقا می‌یابد؛ چنان‌که خداوند در قرآن می‌فرماید:(إِنَّ اللَّهَ لا یغَیرُ ما بِقوْمٍ حتَّی یغَیرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ (۱))(خداوند سرنوشت هیچ مردمی را تغییر نمی‌دهد، مگر آنکه آنان در خودشان تغییر ایجاد کنند.) با چنین آرمان و هدفی، سعی شده با تدوین برنامۀ آموزش به شهروندان، فرصت ایجاد تغییر در زندگی و بهبود آن داده شود.

ادامه...
  • ناشر انتشارات بوی شهر بهشت
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.77 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۲۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تغذیه و سلامت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار

شهرنشینی و تشکیل اجتماعات، تغییرات زیادی در شیوه تغذیه بشر ایجاد کرده است. اولین جامعه ها و شهر ها، در بین النهرین و آسیای باختری و مصر و یونان به وجود آمدند. شهرنشین های اولیه، کشاورزی و دام پروری را به خوبی می دانستند و برای تغذیه خود از محصولات متنوع استفاده می کردند. ایران نخستین کشوری است که انسان اولیه در آن به کشاورزی و پرورش دام پرداخته است. حفاری هایی که در بعضی از نقاط ایران نظیر شوشتر، دامغان، تخت جمشید و تپه سیلک کاشان به عمل آمده است، نشان می دهد که قدمت کشاورزی در ایران، بیش از شش هزار سال است!
تاریخچه تغذیه در یونان نشان می دهد که مردم یونان باستان، برای تغذیه اهمیت بسیار قائل بودند. این جمله به آنان منسوب است: «برای تقویت روح، هرگز جسم را نباید فراموش کرد و باید مردم را با ورزش و غذای مناسب تربیت کرد.» شواهد نشان می دهد در زمان های قدیم، مردم یونان بیشتر از گیاهان تغذیه می کردند و مصرف گوشت گوسفند، پرندگان، شکر، لبنیات و ماهی نیز در بین بعضی از طبقات اجتماعی معمول بوده است. همچنین روغن زیتون را بسیار دوست داشتند و مصرف می کردند. در رم قدیم، مردم کشاورزی کرده، از غلات، میوه و بعضی از انواع سبزی ها تغذیه می کردند. غلات غذای اصلی آن ها را تشکیل می داد و مصرف گوشت منحصر به طبقه اشراف بود. اولین رژیم غذایی در لوحه ای متعلق به سال ۱۹۰۰ قبل از میلاد مسیح در ناحیه سومر یافت شده است که در آن، برنامه غذایی یک کودک نوشته شده و در حال حاضر در موزه باستان شناسی استانبول نگهداری می شود.
طی دوران های مختلف تاریخ و از دیدگاه مذاهب گوناگون، رژیم های غذایی اهمیت بسیار داشته و در بسیاری از کتاب های مذهبی، مطالبی در زمینه تغذیه در دوران بارداری و شیردهی و روزه منعکس شده است. بقراط غالباً در زمینه مصرف کردن یا مصرف نکردن بعضی از غذاها، به بیماران خود نصیحت ها و توصیه هایی کرده است و اکثر پزشکان یونان باستان، رژیم درمانی را به عنوان بخش مهمی از معالجه بیماری ها به کار می بردند. زکریای رازی که از دید عده زیادی، پدر علم تغذیه و رژیم های غذایی کودک شناخته شده است، توصیه های مختلفی در زمینه رژیم های غذایی کرده است. همچنین در کتاب حفظ الصحه اثر اسرف بن محمد، برای تغذیه و رژیم در دوران مختلف زندگی، مطالب سودمندی گفته شده است.

مقدمه

شهروند کیست و چگونه می توان شهروندان را به راهی هدایت کرد که در طول زمان به بهبود کیفیت زندگی خود، خانواده، آشنایان و همشهریان یاری رسانند؟ در فعالیت های شهری مشارکت کنند؟ یاریگر نهادهای مدنی شهری چون شهرداری و سازمان های مردم نهاد باشند؟ این ها سوال ها یا مسائلی است که ذهن برنامه ریزان شهری را به خود مشغول می کند. متن پیش رو تلاشی است با هدف آماده کردن محتوا برای تحقق این اهداف و گامی است کوچک در راهی بزرگ.
تقریباً تمامی تعریف های موجود از مفهوم شهروند، تاکیدی است بر حقوق و تکالیف. در واقع شهروند دنیای امروز کسی است که از یک سو وظایف خود را می شناسد و توانایی مشارکت فعالانه در زندگی اجتماعی را دارد و از طرف دیگر، به حقوق خود آگاه است و از آن بهره می برد.
زندگی شهری به علل بسیاری که جای بحث آن نیست، دچار اختلال است و در کل، مدیران و برنامه ریزان شهری بین انتظارات خود و وضعیت جامعه فاصله می بینند. شهروندان در برخی از زمینه های زندگی فردی و اجتماعی دچار مشکلات جدی هستند. جلوه های برجسته آن را در موضوع های زیر می توانید ببینید: ترافیک شهری، مهارت های زندگی، گذران اوقات فراغت، رعایت امور مربوط به سلامتی جسم و روح و.... یکی از عوامل مهم تغییر، آموزش و افزایش آگاهی است. زندگی در شهرهای جدید به خصوص ابرشهر ها در عصری که اطلاعات منشا قدرت شناخته شده است، مستلزم داشتن حداقلی از دانش و مهارت است. این امر ملازم آموزش مداوم همگانی و به روز شهروندان است.
«آموزش» فرایندی کلیدی برای پویایی مداوم و نیل به وضعیتی بهتر است. در پرتو آموزش، انسان ها متحول می شوند، نظام اجتماعی دچار تغییر می شود و به طور روزافزون ارتقا می یابد؛ چنان که خداوند در قرآن می فرماید:(اِنَّ اللَّهَ لا یغَیرُ ما بِقوْمٍ حتَّی یغَیرُوا ما بِاَنْفُسِهِمْ (۱) )(خداوند سرنوشت هیچ مردمی را تغییر نمی دهد، مگر آنکه آنان در خودشان تغییر ایجاد کنند.) با چنین آرمان و هدفی، سعی شده با تدوین برنامه آموزش به شهروندان، فرصت ایجاد تغییر در زندگی و بهبود آن داده شود. مبنای پیشنهادشده برای آموزش ها از نوع نظام آموزشی پودمانی است که به واسطه اهداف و ماهیت انعطاف پذیر خود، ظرفیت ارائه آموزش هایی متناسب با نیاز افراد و زمان و امکانات مجموعه های برگزارکننده را دارد. مجموعه پیش رو ممکن است تا حدی غیرمرتبط به نظر برسد؛ اما از منظر برنامه ریزان، این بسته آموزشی در غایت خود یک هدف را دنبال می کند: همراهی با شهروندان و کمک به آنان با هدف توانمندسازی ایشان برای فراهم کردن زندگی شاد، نوع دوستانه، مشارکت جویانه و همراه با آگاهی به حقوق شهروندی. اما همچنان که گفته شد، این نوشتار گامی است کوچک در راهی بزرگ. این مهم به سرانجام نمی رسد، مگر با مشارکت فعالانه شهروندان، مربیان، مسئولان شهری و همه آنچه نظام اجتماعی اش می خوانند.
انتشارات بوی شهر بهشت، آداب زندگی را در ۹جلد ویژه زنان خانه دار مشهدی منتشر کرده است که شامل گویای خاموش، نزدیک ترین گلخانه، ورزش در آپارتمان، یک لقمه حلال، زنبیل زندگی، خوراک چهار فصل، آداب هدیه دادن و یادم تو را فراموش است. کتاب حاضر به نحوه تغذیه وسلامت پرداخته است.
امیدواریم شما خوانندگان گرامی، ما را از راهنمایی های خود بهرمند کنید و پیشنهادهای شما، بتواند در چاپ های بعدی برغنای این اثر بیفزاید.

فصل اول : هرم غذایی

آشنایی با گروه های غذایی و نکات کلیدی در هر گروه غذایی

غذا برای بدن اهمیت ویژه ای دارد. غذای مصرف شده توسط هر فرد، مواد لازم برای تولید انرژی را به بدنش می رساند و همچنین موجب رشد و ترمیم و نگهداری بافت ها می شود. به چنین موادی، مواد مغذی گفته می شود. مقدار مواد مغذی در انواع غذاها متفاوت است و هرکدام اعمال ویژه ای را در بدن انجام می دهند. مواد مغذی موجود در غذا عبارت اند از:
۱. کربوهیدرات ها؛
۲. پروتئین ها؛
۳. چربی ها؛
۴. ویتامین ها؛
۵. مواد معدنی؛
۶. آب.
کربوهیدرات ها: منابع مهم انرژی هستند که به وسیله مواد غذایی مختلف از جمله غلات، حبوبات، دانه های روغنی، مغزها (انواع آجیل)، سبزی های نشاسته ای (سیب زمینی و ذرت و...) میوه ها، لبنیات، برنج، قند و شکر به بدن ما می رسند.
پروتئین ها: برای ساخت و نگهداری ماهیچه ها، خون، پوست، استخوان ها و سایر بافت ها و اندام های بدن لازم هستند. پروتئین ها برای تامین انرژی هم استفاده می شوند. انواع گوشتِ سفید و قرمز، حبوبات، لبنیات، جوانه ها، دانه های روغنی، مغزها (انواع آجیل) و تخم مرغ منابع باارزشِ پروتئین هستند.
چربی ها: بخش ضروری رژیم غذایی مغذی هستند که انرژی فراوانی را در خود ذخیره می کنند؛ لذا نقش مهمی در سلامت سلول ها دارند و موجب جذب برخی از مواد مغذی مانند ویتامین ها می شوند. مصرف چربی ها توسط کودکان روش خوبی برای افزایش دریافت انرژی است؛ اما در بزرگ سالان برای کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی، مصرف آن ها باید محدود شود. منابع اصلی چربی عبارت اند از دانه های روغنی، مغزها (انواع آجیل)، لبنیات، تخم مرغ و روغن مایعِ تهیه شده از دانه های روغنی.

نظرات کاربران درباره کتاب تغذیه و سلامت