فیدیبو نماینده قانونی انتشارات سبزان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب وسایل چگونه کار می‌کنند؟

کتاب وسایل چگونه کار می‌کنند؟
جلد دوم: اتومبیل، هوا فضا و تسلیحات نظامی

نسخه الکترونیک کتاب وسایل چگونه کار می‌کنند؟ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۲۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب وسایل چگونه کار می‌کنند؟

مجموعه کتاب‌های سری How Stuff Works (وسایل چگونه کار می‌کنند) از منابع علمی و موثق، بی‌طرف و قابل فهم تهیه شده است که بیان می‌کند ابزار و وسایل پیرامون ما چگونه کار می‌کنند. این کتاب و سایت طراحی شده برای آن توانسته تاکنون میلیون‌ها نفر را در سنین مختلف جذب خود کند. مطالب این کتاب‌ها از موتور ماشین گرفته تا موتورهای جستجوگر اینترنتی، از تلفن‌های سلولی گرفته تا سلول ساقۀ گیاهان و هزاران موضوع را پوشش می‌دهند. و موضوعی نیست که کارشناسان و نویسندگان این کتاب‌ها پرده از رازهای آن برنداشته باشند. این مطالب به گونه‌ای تلخیص شده‌اند تا جوانان دبیرستانی نیز به راحتی آنها را بفهمند. آیا برای شما هم جالب است بدانید هلیکوپتر، دستگاه ام آر آی (MRI) و یا حتی ستارگان مرده چگونه کار می‌کنند؟ برف‌ساز چگونه کار می‌کند؟، افشانه (اسپری) و یا رعد و برق و طوفان چگونه کار می‌کنند؟ شاید هم با توجه به سن و علایق شما ممکن است برایتان جالب باشد بدانید بیل مکانیکی چگونه کار می‌کند؟

ادامه...

بخشی از کتاب وسایل چگونه کار می‌کنند؟

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مبحث اتومبیل

موتور اتومبیل چگونه کار می کند؟
سیستم جرقه زنی چگونه کار می کند؟
سیستم کلاچ چگونه کار می کند؟
سیستم انتقال دستی (دنده) چگونه کار می کند؟
سیستم ترمز چگونه کار می کند؟
موتور دیزل چگونه کار می کند؟
موتور دو زمانه چگونه کار می کند؟
موتور دورانی چگونه کار می کند؟
توربو شارژر چگونه کار می کند؟
خودروی هیبریدی چگونه کار می کند؟
کیسه هوای اتومبیل چگونه کار می کند؟

موتور اتومبیل چگونه کار می کند؟

آیا تا به حال کاپوت ماشین را باز کرده اید و از چیزهایی که در داخل آن وجود دارد، متعجب شده اید؟ موتور ماشین می تواند شبیه یک سیستم بزرگ گیج کننده از فلزات، لوله ها و سیم ها باشد. شما ممکن است بخواهید از روی کنجکاوی بدانید که آن جا چه می گذرد یا بدانید که وظیفه هر کدام از این قطعات چیست؟ اگر شما می خواهید از موتور اتومبیل تان سر در بیاورید، بهتر است این مقاله را بخوانید. ما در این بخش درباره ایده اساسی یک موتور بحث خواهیم کرد، سپس به جزئیات، نحوه اتصال و کارکرد قطعات موتور وارد خواهیم شد.
هدف از یک موتور بنزینی تبدیل بنزین به حرکت است و ساده ترین راه برای ایجاد حرکت، مشتعل ساختن بنزین در داخل موتور است. موتورهای خودرو، از نوع احتراق داخلی هستند؛ یعنی احتراق در آن ها به صورت داخلی اتفاق می افتد. ما انواع مختلفی از موتورهای احتراق داخلی را می شناسیم که از میان آن ها می توان به موتورهای دیزلی، موتورهای توربینی-گازی، موتور های وانکل و موتورهای دو زمانه اشاره کرد. البته هر یک از این موتورها، مزایا و معایبی دارند. موتورهای دیگری نیز که احتراق آن ها خارجی است، وجود دارد. موتور بخار در قطارهای قدیمی بهترین مثال از یک موتور احتراق خارجی است. در این موتور، سوخت (زغال سنگ، چوب یا روغن) در موتور خارجی می سوزد و بخار تولید می کند. این بخار سپس وارد موتور داخلی می شود و ایجاد حرکت می کند. موتورهای احتراق داخلی نسبت به موتورهای احتراق خارجی پر بازده تر هستند.

احتراق درونی

جهت پی بردن به نحوه کارکرد موتورهای احتراق درونی، تصور ذهنی شما موثر خواهد بود. یک مثال خوب در این راستا، توپ های جنگی قدیمی هستند که شما احتمالاً آن ها را در فیلم ها یا موزه ها دیده اید. در آن جا سربازها درون لوله توپ را با باروت پر می کردند، سپس یک گوی فلزی (همان توپ) را درون آن قرار می دادند و با روشن کردن فیتیله ای که به باروت متصل بود، عمل شلیک صورت می گرفت. به این عمل احتراق درونی می گویند. شاید تجسم این که این موضوع چه ارتباطی با موتور خودرو دارد، کمی مشکل باشد.
بیایید مثال دیگری بزنیم. فرض کنید که شما یک تکه لوله پلیکا با قطر حدوداً هفت سانتی متر و طول یک متر در اختیار دارید. اگر شما یک سر آن را کاملاً ببندید و یک قطره بنزین درون لوله بریزید، سپس یک سیب زمینی را با فشار به درون لوله بفرستید (البته من پیشنهاد میکنم که چنین کاری را انجام ندهید و فقط فرض آن کافی می باشد) چیزی که به دست خواهیم آورد، وسیله ای است که به آن توپ سیب زمینی می گویند. وقتی سوخت درون لوله را با جرقه ای مشتعل کنید، اتفاق جالبی روی می دهد. با انفجار همین یک قطره بنزین، انفجاری داخل لوله صورت می گیرد و سیب زمینی تا ارتفاع ۱۵۰ متر به هوا پرتاب می شود!
موتورهای درون سوز نیز از همین ایده توپ سیب زمینی استفاده می کنند. اگر شما مقدار خیلی ناچیزی از یک سوخت با انرژی بالا (مانند بنزین) را در یک محوطه بسته کوچک قرار دهید و آن را مشتعل سازید، مقدار قابل توجهی انرژی آزاد خواهد شد. البته شما می توانید از این انرژی به جای پرتاب سیب زمینی، جهت مصارف جالب تری استفاده نمایید. برای مثال، اگر بتوانید چرخه ای به وجود آورید که بتواند این انفجارها را صد بار در دقیقه پشت سر هم انجام دهد و همچنین بتوانید انرژی تولیدی را جهت کارهای مفید مهار نمایید، چیزی که به دست خواهد آمد، موتور یک ماشین خواهد بود.
تقریباً تمامی خودروهای امروزی جهت تبدیل بنزین به حرکت از موتورهایی که به آن ها چهار زمانه می گویند، استفاده می کنند. به این سیستم چهار زمانه، چرخه اتو نیز می گویند. این نام برای یادبود نیکولای اتو؛ مخترع سیستم موتور خودرو در سال ۱۸۶۷ میلادی می باشد.
مراحل سیکل موتور چهار زمانه عبارتند از: مکش، تراکم، احتراق و تخلیه. شما در شکل صفحه بعد قطعه ای را می بینید که پیستون نامیده می شود. این قطعه جایگزین سیب زمینی در توپ سیب زمینی ما شده است. پیستون توسط شاتون به میل لنگ وصل شده است، با چرخش میل لنگ حالت دوباره مسلح شدن توپ به وجود می آید. وقتی پیستون شروع به پایین آمدن می کند، سوپاپ ورود سوخت باز می شود و سیلندر پر از مخلوط بنزین و هوا می شود. در مرحله بعد پیستون بر می گردد تا مخلوط سوخت و هوا را متراکم کند. وقتی پیستون به نقطه بالا رسید، سوخت به شدت متراکم می شود و در این لحظه، شمع از خود جرقه ای تولید می کند و سوخت را مشتعل می کند. با منفجر شدن سوخت موجود در سیلندر، پیستون در اثر فشار انفجار به سمت پایین حرکت می کند. با پایین آمدن پیستون، سوپاپ های تخلیه باز می شوند تا گاز خروجی از سیلندر خارج شود و به سمت اگزوز برود.
اکنون موتور، آماده انجام سیکل جدید می شود و دوباره مخلوط سوخت و هوا وارد سیلندر می شود. توجه کنید حرکتی که در یک موتور احتراق داخلی تولید می شود، یک حرکت دورانی است، در حالی که حرکت تولید شده توسط توپ سیب زمینی یک حرکت خطی است. در موتور اتومبیل، حرکت خطی پیستون توسط میل لنگ به حرکت دورانی تبدیل می شود. حرکت دورانی حرکت جالبی است، زیرا ما برای به حرکت در آوردن خودرو به حرکت دورانی چرخ ها نیاز داریم.قطعات تشکیل دهنده موتور چهار زمانه بنزینیچهار حالت موتور چهار زمانه بنزینی

برای به کار افتادن موتور، نیرویی نیاز است تا میل لنگ را به چرخش در بیاورد. در موتورهای چهار زمانه، لازم است که پیستون چهار حالت تنفس (مکش)، تراکم، انفجار (احتراق) و تخلیه را با دو بار گردش میل لنگ انجام دهند تا موتور به کار بیفتد.

۱- مرحله مکش سوخت

در این مرحله، بر اثر گردش میل لنگ، پیستون از نقطه مرگ بالا به طرف پایین حرکت می کند. چرخ دنده سر میل لنگ نیز با چرخ دنده سر سوپاپ طوری تنظیم می شود که همزمان با پایین آمدن پیستون، میل بادامک، سوپاپ ورودی را باز می کند و عمل مکش با داخل شدن مقدار معینی سوخت (مخلوط هوا و بنزین) به محفظه سیلندر انجام می پذیرد. وقتی پیستون به پایین ترین نقطه (نقطه مرگ پایین) برسد، عمل مکش تمام می شود. در این لحظه سوپاپ ورودی بسته می شود و مخلوط هوا و بنزین داخل سیلندر حبس می شوند. دقت داشته باشید که طی این مرحله، سوپاپ ورود سوخت باز و سوپاپ خروج دود بسته است.

نظرات کاربران درباره کتاب وسایل چگونه کار می‌کنند؟

عالی
در 2 سال پیش توسط مهرشاد فرمند
توضیحاتش خوبه ولی کامل نیست بهتره با یه کتاب مکمل خونده بشه یا اینکه خودتون یع سری مطالبش رو سرچ بزنید ولی کلا قلمش روونه البته یه جاهاییش چیزای ساده رو سخت توضیح داده
در 3 ماه پیش توسط amir hossein cheraghi
عالی
در 2 ماه پیش توسط amir rahimi