فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بوی شهر بهشت و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب نزدیک‌ترین گلخانه

کتاب نزدیک‌ترین گلخانه
اصول پرورش و نگهداری گیاهان در منزل

نسخه الکترونیک کتاب نزدیک‌ترین گلخانه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب نزدیک‌ترین گلخانه

کمبود فضای سبز شهری و روآوردن مردم به آپارتمان‌نشینی و همچنین کوچک‌ شدن ساختمان‌ها ایجاب می‌کند که با پرورش گل‌و‌گیاه، لطافت و شادابی را به فضای خانه هدیه کنیم. پرورش گیاهان آپارتمانی ضمن پُرکردن بخشی از اوقات فراغت در منزل، محیط زندگی را برایمان دلپذیرتر می‌کند. در بسیاری از مواقع، ناآشنایی با اصول پرورش گیاهان، باعث خستگی و لذت‌نبردن از پرورش آن‌ها و در نهایت بی‌علاقگی به این کار می‌شود. این موضوع علاوه بر افزایش هزینه‌های زندگی، موجب روآوردن به انواع گل‌های مصنوعی می‌شود که به‌هیچ‌وجه سرزندگی گیاهانِ زنده را ندارند. اگر به‌زبان ساده با روش این کار آشنا شویم، به‌راحتی می‌توانیم به پرورش خیلی از این گیاهان در محیط خانه و محل کار بپردازیم. در این کتاب، ابتدا به‌طور مختصر با ساختار گیاه آشنا می‌شویم. سپس عوامل محیطی نگهداری و روش تکثیر و مراقبت‌های عمومی گیاهان آپارتمانی را خواهیم شناخت. در پایان نیز با چند نمونه گل آپارتمانی که پرورش آن‌ها در خانه و آپارتمان به‌راحتی ممکن است، آشنا می‌شویم. مباحث بیان‌شده در این کتاب بسیار مختصر است و بسیاری از مطالب ذکر نشده است؛ اما سعی شده مبانی علمی هر عملیاتی که توصیه شده، بیان شود تا رغبت بیشتری برای اجرای آن ایجاد شود. این کتاب مانند هر اثر دیگری خالی از نقص و ایراد نیست و یادآوری آن‌ها موجب سپاس خواهد بود.

ادامه...

بخشی از کتاب نزدیک‌ترین گلخانه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار

کمبود فضای سبز شهری و روآوردن مردم به آپارتمان نشینی و همچنین کوچک شدن ساختمان ها ایجاب می کند که با پرورش گل و گیاه، لطافت و شادابی را به فضای خانه هدیه کنیم. پرورش گیاهان آپارتمانی ضمن پُرکردن بخشی از اوقات فراغت در منزل، محیط زندگی را برایمان دلپذیرتر می کند. در بسیاری از مواقع، ناآشنایی با اصول پرورش گیاهان، باعث خستگی و لذت نبردن از پرورش آن ها و در نهایت بی علاقگی به این کار می شود. این موضوع علاوه بر افزایش هزینه های زندگی، موجب روآوردن به انواع گل های مصنوعی می شود که به هیچ وجه سرزندگی گیاهانِ زنده را ندارند. اگر به زبان ساده با روش این کار آشنا شویم، به راحتی می توانیم به پرورش خیلی از این گیاهان در محیط خانه و محل کار بپردازیم.
در این کتاب، ابتدا به طور مختصر با ساختار گیاه آشنا می شویم. سپس عوامل محیطی نگهداری و روش تکثیر و مراقبت های عمومی گیاهان آپارتمانی را خواهیم شناخت. در پایان نیز با چند نمونه گل آپارتمانی که پرورش آن ها در خانه و آپارتمان به راحتی ممکن است، آشنا می شویم. مباحث بیان شده در این کتاب بسیار مختصر است و بسیاری از مطالب ذکر نشده است؛ اما سعی شده مبانی علمی هر عملیاتی که توصیه شده، بیان شود تا رغبت بیشتری برای اجرای آن ایجاد شود. این کتاب مانند هر اثر دیگری خالی از نقص و ایراد نیست و یادآوری آن ها موجب سپاس خواهد بود.
انتشارات بوی شهر بهشت،تابستان۹۵ اداب زندگی را در ۹جلدویژه زنان خانه دار مشهدی منتشر کرده است که شامل گویای خاموش، تغذیه وسلامت، ورزش در آپارتمان، یک لقمه حلال، زنبیل زندگی، خوراک چهار فصل، آداب هدیه دادن و یادم تورا فراموش است. کتاب حاضر به نحوه نگهداری واصول پرورش گیاهان اپارتمانی پرداخته است.
امیدواریم شما خوانندگان گرامی، ما را از اهنمایی های خود بهرمند کنید وپیشنهادهای شما بتواند در چاپ های بعدی برغنای این اثر بیفزاید.

فصل اول : آشنایی با گیاهان

شناسایی اندام های گیاه

در پرورش و نگهداری گیاهان آپارتمانی، با موجودات زنده ای به نام گیاه سر وکار داریم. گیاهان تنها جاندارانی هستند که تولیدکننده اند و با استفاده از مواد ساده موجود در طبیعت و نور خورشید، مواد غذایی ضروری برای موجودات روی زمین را تامین می کنند. پی بردن به خواسته های گیاهان، مستلزم شناخت اجزای تشکیل دهنده آن هاست. اکثر گیاهانی که در منازل و آپارتمان ها نگهداری می شوند، از نظر تقسیم بندی گیاهی جزو عالی ترین طبقه گیاهی محسوب می شوند. این گیاهان ریشه، ساقه، برگ و گل دارند. دراین بخش به طور مختصر به شناسایی و شرح وظایف و عملکرد اجزای گیاه پرداخته شده است.

ریشه

اولین عضوی که پس از کاشت دانه از آن خارج می شود، ریشه است که به سمت مرکز زمین رشد می کند. ریشه از چندین قسمت تشکیل شده است: کلاهک، منطقه مریستمی، منطقه رشد طولی و منطقه تارهای کِشنده. کلاهکِ ریشه وظیفه حفاظت از منطقه مریستمی را بر عهده دارد. منطقه مریستمی و منطقه رشد طولی ریشه، وظیفه رشد ریشه را بر عهده دارد و منطقه تارهای کشنده، محل اصلی جذب آب و مواد معدنی لازم برای گیاه است.
ریشه در گیاهان، چند وظیفه عمده بر عهده دارد:
- جذب آب و مواد معدنی لازم برای گیاه؛
- نگهداری (استقرار) گیاه در بستر کاشت؛
- ذخیره مواد غذایی که در برخی گیاهان همانند هویج یا گل کوکب مشاهده می شود.

ساقه

جوانه اولیه بذر پس از خروج ریشه از آن ظاهر می شود و به سمت بالا رشد می کند. این قسمت، ساقه گیاه را تشکیل می دهد. وظایف عمده ساقه در گیاه عبارت است از: استوار نگه داشتن اندام های هوایی گیاه شامل برگ ها و گل ها و میوه ها، انتقال مواد غذایی، ساختن و ذخیره مواد غذایی.
ساقه از سه بخش عمده تشکیل شده است: جوانه، گره و یقه. یقه محل اتصال ریشه به ساقه است. گره به برآمدگی های روی ساقه جوان که برگ ها از آن خارج می شوند، گفته می شود. فاصله بین هر دو گره، میان گره نامیده می شود. جوانه در حقیقت ساقه بسیار کوچکی است که به وسیله پوشش های محکمی پوشیده شده است. جوانه ها یا انتهایی هستند یا جانبی.
ساقه در گیاهان به سه گروه عمده تقسیم می شود: ساقه هوایی، ساقه زیرزمینی و ساقه آبی. هرکدام از این ها انواع مختلفی دارند.

برگ

برگ ها بر اثر رشد جوانه های انتهایی و جانبی تولید می شوند. برگ ها از دو قسمت اصلی پهنک و دم برگ تشکیل شده اند. پهنکِ برگ از سه بخش تشکیل شده است: روپوست، میان برگ و دسته های آوندی (رگ برگ). مهم ترین وظیفه برگ در گیاه، عمل فتوسنتز است. در فتوسنتز، شیره خام گیاه که شامل مواد ساده آب و مواد معدنی است، به شیره پرورده (هیدرات های کربن) تبدیل می شود. همچنین بیشترین تعرق گیاه (خروج آب به شکل بخار از سطح برگ) که موجب حرکت آب و مواد معدنی از ریشه به سمت اندام های هوایی می شود، توسط برگ صورت می گیرد.
برگ های گیاه را بر اساس شکل ظاهری، ترتیب قرارگرفتن روی ساقه، اتصال به ساقه، رگ برگ و... تقسیم بندی می کنند.

گل

گل دستگاه تولیدمثل گیاه است. گل مجموعه برگ های تغییر شکل یافته است که بر روی ساقه گیاه قرار می گیرد. وظیفه اصلی گل تولید میوه و دانه است. هر گل از قسمت های زیر تشکیل شده است:
۱. دُم گل: گل را به ساقه متصل می کند.
۲. برگچه: در محل اتصال دم گل به ساقه وجود دارد. برگچه در برخی گیاهان همانند گل شیپوری، قیف مانند است و قسمت زینتی گل را تشکیل می دهد.
۳. نِهَنج: در انتهای دم گل به شکل برجسته در آمده است و محل استقرار سایر اجزای تشکیل دهنده گل است. البته در برخی گل ها برجسته نیست.
۴. کاسبرگ (کاسه گل): مجموع برگ های سبزرنگی که در قسمت خارجی گل دیده می شود. البته کاسبرگ هایی نیز وجود دارد که سبزرنگ نیستند؛ مثل لاله و زنبق. تعداد کاسبرگ در گیاهان متفاوت است.
۵. گلبرگ (جام گل): مجموعه برگ های رنگین که معمولاً بعد از کاسبرگ قرار دارند و زیبایی گل ها عموماً از آن ها نشئت می گیرد.
۶. نافه گل: اندام زایای نر گیاه محسوب می شود و شامل تعدادی پرچم است. هر پرچم از دو قسمت بَساک و میله تشکیل شده است. دانه گرده که سلول جنسی نر گیاه است، در بساک پرچم تشکیل می شود.
۷. مادگی: درونی ترین بخش گل است و اندام ماده گیاه محسوب می شود. از سه بخش تشکیل شده است: کلاله، خامه و تخمدان. تخمک گیاه که سلول جنسی ماده گیاه است، در تخمدان مادگی به وجود می آید.
تقسیم بندی های مختلفی در گیاهان بر اساس اجزای تشکیل دهنده گل صورت گرفته است. از آن جمله می توان به تقسیم بندی گیاهان بر اساس نوع گلبرگ (جداگلبرگ، پیوست گلبرگ، بدون گلبرگ)، اندام زایای گل (یک پایه، دوپایه، هرمافرودیت) اشاره کرد.

طبقه بندی گیاهان

سلسله گیاهی شامل نباتات متنوعی است که انسان از زمان های قدیم برای بهره برداری بهتر، اقدام به دسته بندی آن ها کرده است. دانشمندان این طبقه بندی را طی سالیان متمادی با معیارهای مختلفی صورت داده اند. یکی از این تقسیم بندی ها، طبقه بندی علمی است که در آن، شباهت ها و اختلاف های ظاهری و ساختمانی گیاهان مبنای تقسیم بندی گیاهان است و در منابع علمی استفاده می شود.
در طبقه بندی گیاهان باغبانی، معیارهای متفاوتی استفاده شده است: طول عمر، محل پرورش و دیگر عوامل موثر در رشد گیاه.

نظرات کاربران درباره کتاب نزدیک‌ترین گلخانه

کتاب خوبیه. لطفا کتب گیاه شناسی و پرورش گیاهان بیشتری در فیدیبو قرار بدید ممنون
در 10 ماه پیش توسط saa…daa…t jaa…
خوبه
در 2 سال پیش توسط mah...imi
خوب
در 2 ماه پیش توسط
حتما میخرمش
در 2 سال پیش توسط mar...000