فیدیبو نماینده قانونی شبکه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ۹ مرد موفق، ۹۰ رمز موفقیت

کتاب ۹ مرد موفق، ۹۰ رمز موفقیت
برترین کارآفرینان جهان چگونه می‌اندیشند؟

نسخه الکترونیک کتاب ۹ مرد موفق، ۹۰ رمز موفقیت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با نصب اپلیکیشن فیدیبو این کتاب را به صورت کاملا رایگان مطالعه کنید.

درباره کتاب ۹ مرد موفق، ۹۰ رمز موفقیت

۹ مرد موفق، ۹۰ رمز موفقیت: برترین کارآفرینان جهان چگونه می‌اندیشند؟ ۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان ثروتمندترین مرد دنیا ۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان میلیاردر تغییردهنده جهان ۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان جوان‌ترین میلیاردردنیا ۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان بنیان‌گذار سایت آمازون ۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان مدیرعامل شرکت اپل

ادامه...
  • ناشر شبکه
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.45 مگابایت
  • تعداد صفحات ۵۹ صفحه

بخشی از کتاب ۹ مرد موفق، ۹۰ رمز موفقیت

با نصب اپلیکیشن فیدیبو این کتاب را به صورت کاملا رایگان مطالعه کنید.

۱۰ قانون موفقیت بیل گیتس

۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان ثروتمندترین مرد دنیابیل گیتس موفق ترین و ثروتمندترین فرد نسل خود است. اما مهم تر از آن؛ او با کمک های خیریه سخاوتمندانه اش، تلاش بی وقفه ای را برای بهبود زندگی و جلوگیری از مرگ و میر انسان ها انجام داده است. نام او دائماً به عنوان ثروتمندترین مرد جهان در فهرست فوربس قرار می گیرد. وی یکی از شناخته شده ترین کارآفرینان در انقلاب رایانه های شخصی است. او پس از بازنشستگی از سمت مدیرعاملی شرکت مایکروسافت، تمام وقتش را در بنیاد بیل و ملیندا گیتس صرف کارهای انسان دوستانه نموده است.

۱- هدف گذاری های بلند

شاید عده کمی بدانند که موفقیت بزرگ مایکروسافت از یک دروغ بیل گیتس شکل گرفت. در سال ۱۹۷۵، بیل گیتس با شرکت کامپیوتری MITS تماس گرفت و به آن ها گفت که یک مفسر بیسیک برای ریزکامپیوتر آن ها ساخته است. MITS مشتاق شد تا این نرم افزار را ببیند، اما گیتس و دوست برنامه نویسش پل آلن هنوز به طور واقعی این نرم افزار را توسعه نداده بودند. به همین دلیل گیتس و آلن مجبور شدند به سرعت این نرم افزار را توسعه دهند تا بتوانند ظرف چند هفته آن را به شرکت MITS تحویل دهند و همین اولین فروش آن ها را رقم زد. مایکروسافت یک ماه پس از این موضوع تاسیس شد و گیتس را وادار کرد بیشتر از توانش کار عرضه کند.

۲- همیشه جلوتر فکر کنید

بیل گیتس همیشه چشم اندازی به آینده داشت و این که چگونه می تواند این چشم انداز را بهتر و بزرگتر کند، این ویژگی در تمام تلاش هایش مشهود بود. مایکروسافت سال ها توانست رقبایش را از میدان بدر کند، چون همیشه یک قدم جلوتر از آن ها و به دنبال چیزهای بزرگتر بود. بیل گیتس حتی زمانی که در سال ۲۰۰۸ از مایکروسافت بازنشسته شد، هنوز هم به آینده فکر می کرد. وی تمام تمرکزش را روی تلاش های بشردوستانه گذاشته است، بطوری که بنیاد بیل و ملیندا گیتس در حال حاضر تاثیر بسیار مثبتی در جهان دارد.

۳- نگذارید موفقیت شما را اغفال کند

یکی از بزرگترین درس هایی که ما می توانیم از بیل گیتس یاد بگیریم، توانایی او در فراموش کردن و پشت سر گذاشتن موفقیت است. وی می گوید:" موفقیت یک معلم پست و بدجنس است که این ذهنیت را در افراد باهوش ایجاد می کند که آن ها شکست ناپذیر هستند" ضمن این که باید موفقیت های خود را به خاطر بسپارید، اما باید مطمئن شوید که این موفقیت ها روی قضاوت شما سایه نمی اندازند و اعتماد به نفس کاذب در شما ایجاد نمی کنند. گیتس باور دارد که ما نباید الگوهای اولیه موفقیت خود را نادیده بگیریم، اما اگر تمام تلاشمان را صرف این موضوع کنیم که چرا این موفقیت رخ داده است، آمادگی خود برای رویارویی با چالش های آینده را از دست خواهیم داد.

۴- قدر زمان را بدانید

گیتس می گوید" مهم نیست که چقدر پول دارید، نمی توانید با پولتان زمان بخرید." بیل گیتس اهمیت استفاده عاقلانه از زمان را می داند و کارها را براساس اهمیت آن ها الویت بندی می کند. اگر باور داشته باشد که نیاز نیست در یک جلسه شرکت کند، در آن جلسه حضور پیدا نخواهد کرد. از سوی دیگر، برای معاشرت با افرادی که با او صمیمی هستند وقت می گذارد و مطمئن می شود که این وقت صرف تعهدات مهم می شود.

۵- کنترل کیفیت از واجبات است

با رشد شرکت مایکروسافت، تعداد برنامه نوسان استخدامی بیشتر و بیشتر شد. گیتس سمت مدیرعامل این شرکت را داشت و شغل او ایجاب نمی کرد که برنامه نویسی کند. اما این کار مانع بازبینی و اغلب بازنویسی تک تک کدهایی که این شرکت منتشر کرده بود، نمی شد. چشمان باز بیل گیتس برای دیدن جزییات، کیفیت نرم افزار عرضه شده توسط مایکروسافت را تضمین می کرد و نشان می داد که او پیگیر کارهای تیم خود است و همیشه با محصولات مایکروسافت از نزدیک آشنا بود.

۶- ایده های تحول آفرین باید نشان داده شوند، نه گفته شوند

در اوایل دهه ۸۰، بیل گیتس و استیو بالمر به دور و اطراف سفر می کردند تا سمینارهایی را در مورد این که چگونه رابط های گرافیکی سیستم عامل های آینده خواهند بود، برگزار کنند- اما هیچکس آن ها را باور نمی کرد. زمانی که اپل در سال ۱۹۸۴ مکینتاش را راه اندازی کرد، دیدگاه ها به سرعت تغییر کردند. مکینتاش اولین کامپیوتر موفق تجاری با رابط کاربر کرافیکی (GUI) بود.
مایکروسافت توانست در سال ۱۹۸۵ ویندوز ۱.۰ را منتشر کند، درست یک سال پس از موفقیت مکینتاش. اگر ایده تحول آفرینی دارید، نگران نشوید که دیگران متوجه آن نمی شوند. آن را توسعه دهید، در این صورت وقتی زمان آن فرا برسد، آماده خواهید بود.

۷- دیدگاه تان را با تیم خود به اشتراک بگذارید

همانطور که بیل گیتس ظهور رابط گرافیکی را سال ها قبل پیش بینی کرده بود، اهمیت اینترنت را نیز مدت ها قبل از آن که افراد معمولی ارتباط از طریق شماره گیری را در اختیار داشته باشند، پیش بینی کرد. در ماه می ۱۹۹۵، گیتس متقاعد شده بود که اینترنت آینده مایکروسافت است، به همین دلیل مجبور شد یک یادداشت بسیار بسیار طولانی برای شرکتش بنویسد. وی این طور نتیجه گیری کرد:
"اینترنت یک موج جذر و مددار است. اینترنت یک فرصت باورنکردنی و همچنین یک چالش باورنکردنی است. من به دنبال اطلاعات شما هستم تا در مورد این که چگونه می توانیم استراتژی خود را برای ادامه موفقیت های باورنکردنی خود بهبود ببخشیم."
گیتس برای نوشتن این یادداشت وقت گذاشت چون تشخیص داد که این مسئله برای تمام تیمش چقدر مهم است که در این ماموریت با مایکروسافت همراه باشند. نتیجه: «ویندوز ۹۵ همراه با اینترنت اکسپلورر عرضه شد.»

۸- از مشتریان ناراضی درس بگیرید

با گذشت سال ها، بیل گیس آدم های زیادی را از خود ناراضی کرده است. هر کس که نگاه اش به " صفحه آبی مرگ" می افتد می فهمد چرا. اما به همان اندازه که مردم علاقه دارند از ویندوز انتقاد کنند، همچنان از آن استفاده می کنند. از سال ۱۹۹۰، ویندوز سیستم عامل اصلی جهان است و از آگوست ۲۰۱۱، ۸۲.۵ درصد سهم بازار را در دست دارد. دلیل اش ساده است:" مایکروسافت همچنان به بازخورد مشتریان پاسخ می دهد و محصولاتش را ارتقاء می بخشد. این دیدگاه با بیل گیتس آغاز شد: "مشتریان ناراضی شما، بزرگترین منبع یادگیری شما هستند."

۹- از موقعیت خود برای بازگرداندن استفاده کنید

رهبران قدرتمند اهمیت کسب موفقیت و به کارگیری آن در جهت جلب توجه نیازمندان را می دانند و الگوی کسانی می شوند که در موقعیتی شبیه به موقعیت آن ها هستند. با وجود بنیاد بیل و ملیندا گیتس و وقف مقدار قابل توجه ۴۲ بیلیون دلار، خانواده گیتس در واقع وقت خود صرف کمک رسانی به نیازمندان در سراسر دنیا کرده اند، بخصوص این که در زمینه های تقویت آموزش، سلامت عمومی و امکان دسترسی به تکنولوژی ارزان بسیار پرشور و پررنگتر عمل می کنند.

۱۰- زیاد مطالعه کنید

این که بیل گیتس را کرم کتاب می خوانند، ممکن است چندان جدی گرفته نشود. گیتس در وبلاگ خود بخشی دارد که آن را به کتاب هایی که می خواند اختصاص داده است و سال گذشته کتاب هایی را برای مطالعه در تابستان و تا آخر سال پیشنهاد کرد. یک رهبر موفق می داند که باید تمام نقطه نظرات و دیدگاه ها را در نظر داشته باشد و می داند که الهامات و افکار بکر می تواند از هر جایی به سراغ انسان بیاید.

۱۰ قانون موفقیت ایلان ماسک

۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان میلیاردر تغییردهنده جهانایلان ماسک (Elon Musk) آینده گراترین فرد روی زمین است. او یک کارآفرین آمریکایی، مبتکر و سرمایه گذار است و بیشتر به خاطر نقشش به عنوان مدیر ارشد اجرایی شرکت تسلا موتورز، سازنده ماشین های الکترونیکی و به عنوان یکی از بنیانگذاران سیستم انتقال پول آنلاین یعنی پی پال، و برنامه فضایی تجاری اسپیس ایکس (SpaceX) معروف است.
آقای رندی اُتینگر می گوید " ایلان ماسک ترکیبی از یک مخترع و سازنده است، همچون ترکیب بنجامین فرانکلین و استیوجابز آن هم از نوع قدرتمندش".
حال ببینیم از نظر ایلان ماسک رمز موفقیت کارآفرینان در چیست. پس با ما همراه باشید:

۱- ایده ها تنها به اندازه اجرایشان خوب هستند

ایده هایی که خوب اجرا نشوند، در حد ایده باقی می مانند؛ ایده ای که بسیار خوب اجرا شود می تواند به یک کسب و کار بزرگ و فوق العاده تبدیل گردد. رهبران امروزی باید هم ابتکار عمل داشته باشند و هم خوب هم اجرا کنند. باید محدودیت هایشان را بشناسند. در حال حاضر هایپرلوپ فقط یک ایده است. و با توجه به الویت های دیگر آقای ماسک، اجرای آن به دیگران واگذار خواهد شد.

۲- داشتن چشم اندازی قدرتمند

تاثیرگذارترین رهبران، چشم انداز قدرتمندی دارند که آن را به اشتراک می گذارند و راهی برای رسیدن به آن طرح می کنند. افراد عادی دیدگاه تکاملی دارند، در حالیکه بزرگترین و تاثیرگذارترین رهبران همچون ایلان ماسک دیدگاه های انقلابی و متحول کننده. واکنش ایلان ماسک به مشکل ترافیک، یک خط آهن پرسرعت با عنوان هاپرلوپ (Hyperloop) است که مسافران را ظرف ۳۰ دقیقه از لوس آنجلس به سن فرانسیسکو انتقال می دهد، یعنی ۸۰۰ مایل در ساعت. اجرای طرح او ۸ سال به طول خواهد انجامید و حدود ۱۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

۳- ابتکاری که جهان را تغییر دهد می تواند از هر جایی باشد

ایده هایپرلوپ ایلان ماسک، محصول داشتن دو شرکت با یک چشم انداز است، نه فقط برای تولید ماشین و سفینه فضایی، بلکه برای تغییر نوع نگاه ما به حمل و نقل. ماسک این ایده را به عنوان یک ایده "منبع باز" به عموم ارائه کرده است، این کار وی بیانگر این حقیقت است که رهبران به دنبال راه هایی هستند تا گروه های بزرگتر را درگیر مسئله کنند و برای حل مشکل طلب کمک نمایند.

۴- محصولات بزرگ بسازید

ماسک پس از فروش سهامش، هم بنیانگذار و عضو مهمی در توسعه پی پال شد که بدیهی است با وجود ۱۷۳ میلیون کاربر فعال، می توان گفت که برای کسب و کار آنلاین یک ضرورت محسوب می شود. پی پال یک سوی اقدامات مخاطره آمیز ماسک است از دیگر اقدامات او می توان به تسلا موتورز، اسپیس ایکس و سولارسیتی (SolarCity) اشاره کرد. ماسک مسئول طراحی ماشین برقی اسپورت Tesla Roadster بود که برنده جایزه و به۳۱ کشور فروخته شد، این محصول درست پس از بحران مالی ۲۰۰۸ ساخته شد. تسلا موتورز بخشی از آینده اتومبیل در جهانی با تغییرات آب و هوایی است.

۵- با صداقت کار کنید

ماسک برای شروع به کار تسلا از دولت وام گرفت. اخیراً او بیش از ۴۰۰ میلیون دلار از وام حمایتی وام دهندگان را پرداخت کرده است. رهبران می توانند در سایه حمایتی دیگران پول سازی کنند.

۶. اعتماد به نفس داشته باشید

رهبران بزرگ اعتماد به نفس و خود باوری دارند. اگر به نوشته ها و مطالب مربوط به موفقیت و کارآفرینی توجه کنید، اولین چیزی که متوجه می شوید این است که اکثر انسان های موفق به قدرت پول افراد دیگر در تامین بخش مالی پروژه باور دارند، به این ترتیب اگر با شکست مواجه شوند، ثروت شخصی خود را از دست نمی دهند. ولی ایلان ماسک چنان اعتماد به نفسی به خود و قابلیت هایش دارد که از پول های شخصی خودش برای تامین بخش مالی پروژه استفاده می کند.

۷- بدانید چگونه باید استقامت کنید

ایلان ماسک و رهبران بزرگ دیگر می دانند که شکست نوعی بازخورد است. ماسک باور دارد که می تواند هزینه سفرهای فضایی را کاهش دهد و آن را به واقعیت برساند. در جریان کار، او با تاخیر در طراحی و آزمایش مواجه شد که وی را چند سالی از زمان بندیش عقب انداخت. زمانبندی اولیه او با شکست روبرو شده چون موتور ماشین آتش گرفت. دومین آزمایش آنگونه که او انتظار داشت پیش نرفت. اما او پروژه را ترک نکرد، در عوض از شکست هایش درس گرفت و اصلاحاتی را انجام داد تا این که راکت فالکون وی اولین موفقیتش را در سال ۲۰۱۰ تجربه کرد.

۸- خیال های آسوده را مضطرب کنید

ماسک هرگز از دگرگونی و ایجاد تغییر و تحول نمی هراسد. او هرچه که ما در مورد ساخت ماشین می دانیم را به کلی نادیده گرفت و چیز کاملاً متفاوتی ساخت. گرچه این ماشین، ماشین پرنده نیست، اما شروع به کار تسلا صنعت خودرو را کاملاً مضطرب کرده است. تسلا بسیار کارآمد و لوکس است، و به طور کامل قابلیت ارتقاء دارد. حتی نحوه فروش تسلا متفاوت است.

۹- یادگیری پی در پی یک اولویت است

رهبران تاثیرگذار همانند ایلان ماسک دائم ایده می دهند. به عنوان یک کارآفرین سریالی، وی چندین شرکت چند میلیارد دلاری بر اساس ایده هایش ساخته است، چگونه این کار را انجام می دهد؟ ماسک می تواند ارتباط بین دو چیز را به گونه ای ببیند و درک کند که دیگران قادر به دیدن آن نیستند. به همین دلیل می تواند جهش های بزرگ رو به جلو داشته باشد.

۱۰- شبکه و ارتباط

ماسک در دوران دانشجویی خود با افراد جالبی که دوست داشت، تماس می گرفت یا آن ها را ملاقات می کرد. یکی از این افراد پیتر نیکلسون، مدیر اجرایی ارشد بانک نوا اسکوشیا بود. این تماس تلفنی منجر به ملاقات وی با نیکلسون و البته گذراندن دوره کارآموزیش در بانک شد. تجربه ماسک در بانک در نهایت انگیزه ای شد برای راه اندازی سرویس پرداخت دیجیتالی یعنی همان پی پال.

پدر علم مدیریت نوین چه توصیه هایی برای جوانان دارد؟

۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان پیتر دراکرپیتر دراکر یکی از برجسته ترین نویسندگان عصر حاضر در حوزه مدیریت بود. نوشته های او در حوزه مدیریت باعث معروفیت او شد. تاکید وی بیشتر روی مسئله روابط انسانی در مدیریت است و دیدگاه های او در مورد مدیریت در سراسر جهان مورد استقبال واقع شده است.
پیتر دراکر " پدر علم مدیریت نوین" تئوری مدیریت را به یک شاخه جدی تبدیل کرد. او در طول زندگی حرفه اش که تقریباً به ۷۰ سال می رسید، انقلابی را در شیوه های نوین کسب و کار به وجود آورد که تحولات دور از دسترس همچون غیر متمرکزسازی، خصوصی سازی و توانمندسازی را تحت تاثیر قرار می داد.
دراکر جزو اولین افرادی بود که در مورد ظهور جامعه اطلاعاتی سخنرانی کرد، و در سال ۱۹۵۹ اصطلاح " دانش ورزان" را ابداع نمود. سبک وی در ساده گویی و استفاده از زبان ساده برای بیان استراتژی های پیچیده کسب و کار، از سوی مدیران کسب و کار و نهادهای اجتماعی در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفت. تاثیر نظرات و دیدگاه های وی هر روز در تعداد بی شماری از کسب و کارها و تصمیم گیری های سیاسی در تمام جهان احساس می شود. و اما درس هایی که پیتر دراکر" پدر مدیریت نوین" به کارآفرینان می آموزد:

۱- خود- توسعه ای را تمرین کنید

خود- توسعه ای موضوع اصلی تمام نوشته ها و آموزه های دراکر است. او می نویسد" مهم این است که دانش ورز وقتی به سن میانسالی رسید از خود یک انسان بسازد و پرورش دهد نه یک حسابدار مالیاتی یا یک مهندس هیدرولیک." در مورد زندگیتان فکر کنید، هم به زمان حال و هم به جایی که قرار است در آینده بروید. فقط به کارتان فکر نکنید، به زندگی خارج از کار هم فکر کنید. ببینید چه چیزی کار می کند، چه چیزی کار نمی کند، چه چیزهایی را احتمالاً باید اضافه کنید و چه چیزهایی را حذف.

۲- مراقب کارمندانتان باشید

مراقب افرادی که برای شما کار می کنند باشید، چرا که هر کسب و کاری فارغ از نوع فعالیتش، در نهایت به "کسب و کار مردم" ختم می شود.

۳- شغل دوم یا شغل موازی داشته باشید

دراکر حامی و مدافع داشتن شغل دوم در زمینه هایی مثل تدریس، نوشتن یا کار کردن در سازمان های غیرانتفاعی است. او افراد را تشویق می کند تا کارهایی مشابه کار اصلی خود را در یک محیط متفاوت توسعه دهند. برای مثال، یک وکیل می تواند از یک شرکت حقوقی سنتی به سراغ یک شرکت حقوقی غیردولتی برود.
ضمن این که همچنان در شغل اصلی خود هستید، به احتمالات داشتن شغل دوم یا شغلی موازی با شغل اصلی خودفکر کنید. ببینید که چقدر این احتمالات با ارزش ها، تجربیات و تحصیلات شما جور درمی آیند و برای پشتیبانی از چنین تغییراتی به چه روش ها و تغییر جهت هایی در زندگی خود نیاز دارید.

۴- خود را درگیر کار با تیم تان کنید

وقتی می خواهید تیمی برای خودتان تشکیل دهید، بهترین استعدادها را انتخاب کنید. افراد با استعداد از ضروریات هر سازمان موفقی هستند. دست به کار شوید و اعضای جدید تیم را انتخاب و استخدام نمایید.

۵- نقاط قوت منحصر به فرد خود را شناسایی و توسعه دهید

مفهوم "شایستگی های اصلی" ممکن است برای سازمان ها ساخته شده باشد، اما برای افراد هم کاربرد دارد. دراکر می گوید با توجه به تجربه ای که دارد، تعداد کمی از افراد قادر به بیان نقاط قوت خود هستند. ببینید در انجام چه کارهایی منحصر به فرد هستید، و در کار و خارج از کار در چه زمینه هایی می توانید بهتر عمل کنید و نقش داشته باشید. روی نقاط قوت خود (یا شایستگی های اصلی خود) تمرکز کنید و روش های جدیدی برای گرامی داشتن و بهره بردن از آن ها بیابید.

۶- سخاوت خود را به کار بگیرید

به باور دراکر، لازمه هر زندگی، نشان دادن حس سخاوت و بخشش است. به اشتراک گذاشتن زمان و استعدادهایتان در زمینه هایی همچون فعالیت های داوطلبانه، کارآفرینی اجتماعی و راهنمایی کردن، فرصت هایی را برای کمک کردن به دیگران فراهم می سازد. این کارها مزایای شخصی هم دارد- از گسترش دایره دوستان و همکارانتان گرفته تا عمیقتر شدن تجربه زندگی. به هر آنچه که خارج از محل کارتان رخ می دهد، فکر کنید؛ سپس به راههایی فکر کنید که می توانید سخاوت خود را در آن ها به نمایش بگذارید.

۷- توسعه اختلاف ها به جای توافق ها

تا وقتی اختلاف نظر وجود دارد، تصمیم گیری نکنید. اختلافات، گزینه ها و گریزراهایی را پیش پای ما می گذارند، باعث تحریک تخیل می شوند و کمک می کنند تا از تصورات از پیش پنداشته بگریزیم. به راه های جایگزین توجه کنید. بدانید چرا افراد اختلاف نظر دارند. از هر دو طرف مسائل سر دربیاورید.

۸- بدانید زمان شما را کجا می برد

برای مدیریت زمانتان، لازم است بدانید زمان صرف چه کارهایی می شود. تنها راه برای آن که مطمئن شوید زمان خود را کجا صرف می کنید این است که آن را ثبت کنید. حافظه تان به شما می گوید که زمان خود را در جایی صرف کرده اید که به ظن خودتان باید صرف می کردید، اما این اشتباه است.

۹- آموزش و یادگیری

از دید دراکر آموزش و پرورش نقش کلیدی در یک جامعه قوی و کاربردی ایفا می کند. او باور دارد که دانش ورزان باید یادگیری را از زمان تحصیلات رسمی خود آغاز کنند و آن را در طول زندگی خود ادامه دهند. دراکر می گوید این به خودشان بستگی دارد تا یادگیری مستمر را جزیی از روزمرگی های زندگی خود کنند. اولویت ها و همچنین بهترین راه های یادگیری را مد نظر قرار دهید. ممکن است بخواهید چیزی را آموزش دهید. همانطور که دراکر اشاره می کند" هیچ کس به اندازه کسی که مجبور است مطلبی را آموزش دهد، آن را یاد نمی گیرد." بهترین راه برای پیش بینی آینده، ساختن آن است." پس نفس عمیق بکشید، از هر کجا که هستید شروع کنید و به سوی زندگی کامل پیش بروید، هربار یک قدم.

۱۰- رهایی برنامه ریزی شده

برای یک پایان برنامه ریزی کنید. مدت زمان تعهد خود را مشخص کنید و خط و مرزهایی را برای آن تعیین نمایید. اگر زمان کافی برای تمام کردن آن ندارید، اصلاً آن را انجام ندهید. یک مکانیزم بازبینی آماده کنید آنگاه می توانید برای ادامه، تغییر مسیر یا توقف تصمیم گیری کنید. وقتی کاری را متوقف می کنید، مجال کافی برای کارهای دیگر را پیدا خواهید کرد.

۱۰ قانون موفقیت جف بزوس

۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان بنیان گذار سایت آمازونموفقیت، چه در یک کسب و کار کوچک باشد چه در یک شرکت بزرگ، به رهبر آن مجموعه برمی گردد. مهم نیست که این فرد کسی در قد و قامت جف بزوس، بنیانگذار آمازون باشد. شاید بزوس به اندازه زاکربرگ و بیل گیتس شناخته شده نباشد، اما آموزه هایی دارد که می تواند برای هر کارآفرینی مفید واقع شود.
بزوس گرچه پس از فارغ التحصیلی چندین شغل با درآمد بالا داشت، اما می خواست ایده خود را برای راه اندازی کسب و کارش دنبال کند، اینگونه بود که آمازون شکل گرفت. بزوس تمام انرژی و تمرکز خود را معطوف مشتریانش کرد. شاید این خواسته در صدر خواسته های او بود که مشتریان را راضی نگه دارد. از او به عنوان یک کارآفرین تحلیل گر، دمدمی مزاج و باهوش یاد می شود که توانست امپراتوری خود را بسازد و با سبک مدیریتی خود کسب و کارهای دیگری را راه اندازی نماید.

۱- سرسخت و انعطاف پذیر باشید

طبق گفته بزوس، کارآفرینان خوب باید سرسخت و انعطاف پذیر باشند. بزوس ضمن اشاره به آمازون می گوید" ما در دیدگاه خود سرسخت و در جزییات انعطاف پذیر هستیم." سرسخت بودن در دیدگاه، اولین بخش است و انعطاف پذیر بودن دومین بخش. بزوس می افزاید " اگر سرسخت نباشید، در همان مراحل آزمایش به سرعت تسلیم می شوید و اگر انعطاف پذیر نباشید، فقط وقت خود را تلف می کنید و کاملاً ناامید خواهید شد و دیگر قادر نخواهید بود راهکارهای مختلف حل یک مسئله را ببینید."

۲- مبنای استراتژی خود را روی چیزهای قرار دهید که تغییر نمی کنند

فروش لوازم آرایشی، صندلی تراکتور و حافظه ذخیره سازی داده ها همگی بخشی از یک طرح بزرگ با سه ثابت هستند: ارائه انتخاب گسترده تر، قیمت کمتر و تحویل مطمئن و سریع.

۳- ببینید مشتریانتان به چه چیزهایی نیاز دارند، و این که معکوس کار کنید

ویژگی های پروژه های جدید و بزرگ آمازون همچون تبلت های کیندل و کتاب خوان های الکترونیکی این است که به جای این که با ذوق و سلیقه مهندسین تعریف شوند باب طبع مشتریان تعریف شده اند. اگر مشتریان چیزهایی را نخواهند آن چیزها حذف می شوند حتی اگر این کار به قیمت نابودی بخش قدرتمندی از شرکت تمام شود.

۴- هرکسی باید بتواند در کال سنتر یا مرکز تماس کار کند

در این عصر توییت ها و بلاگ های ویروسی، شکایت ها می توانند ویرانگر باشند. بزوس از هزاران مدیر آمازون و از جمله خودش می خواهد که دو روز در سال در مرکز تماس حضور پیدا کنند. نتیجه این کار تواضع و همدلی با مشتریان است.

۵- نگرانی و دلمشغولی هایتان برای مشتریان باشد نه برای رقبا

بزوس به این نکته اشاره می کند که دغدغه شرکت های فناوری رقبا هستند: این شرکت ها منتظر می مانند تا ببیند رقبایشان چه محصولی را معرفی می کنند بعد تمام سعی خود را می کنند تا چیزی مطابق با آن تولید کنند و یک قدم جلوتر از رقبایشان باشند. اما شرکت آمازون با گوش کردن به مشتریانش کسب و کار سرویس های وب آمازون (AWS) را ساخت که برای حل مشکلات آنان طراحی شده بود آن هم با میزبانی اپلیکیشن داخلی بسیار گرانقیمت و محصولات منبع بازی که آنقدر قوی نبودند تا از شرکت های بزرگ یا در حال رشد پشتیبانی کنند.

۶- این روز اول اینترنت است. ما هنوز باید چیزهای زیادی یاد بگیریم

بزوس اولین بار این دیدگاه را در سال ۱۹۹۷ در اولین نامه اش به سهامداران آمازون عنوان کرد. هنوز هم دیدگاه اش را تغییر نداده است. در اداره های مرکزی جدید آمازون دو تا از بزرگترین ساختمان ها، ساختمان روز اول شمالی و روز اول جنوبی هستند. بزوس هنوز هم در مصاحبه هایش در مورد اینترنت به عنوان یک جهان ناشناخته صحبت می کند که خوب درک نمی شود و دائم شگفتی های جدیدی پدید می آورد.

۷- کاری کنید که کارمندان مانند مالکان فکر کنند

وقتی بزوس این جمله را در اولین نامه سالانه آمازون نوشت، تعداد کارمندان وی از ۱۵۸ در سال گذشته به ۶۱۴ تن رسیده بود. و در حال حاضر هم ۲۳ هزار کارمند دارد.
مولفه اصلی این دیدگاه، استفاده از اختیار معامله سهام دراستخدام بوده است. بزوس در نامه سال ۱۹۹۷ نوشت: " ما همچنان روی استخدام ها و حفظ کارمندان با ذوق و استعداد تمرکز خواهیم کرد و سعی می کنیم همچنان به جای پول نقد کمبود حقوق و دستمزد آنان را با اختیار معامله سهام جبران نماییم. می دانیم موفقیت ما تاثیر زیادی روی توانایی ما در جذب و حفظ کارمندان با انگیزه خواهد گذاشت، کارمندانی که باید همانند مالکان آن شرکت فکر کنند، باید در عمل هم این احساس را داشته باشند."

۸- فرهنگی را بسازید که مناسب شرکت شما است

فرهنگ آمازون سخت کوشی و هزینه آگاهی است، این فرهنگ در خور شرکتی است که همانند یک شرکت دولتی، تحت اصول پذیرفته شده حسابداری در بیشتر عمر خود سود اندکی حاصل کرده و زیان اندکی متحمل شده است. بزوس در نامه سال ۲۰۱۵ نوشت" ما هرگز ادعا نمی کنیم که روش ما روش درستی است – اما روش ماست. طی دو دهه گذشته گروه بزرگی از افراد خوش فکر را گردهم آورده ایم. کسانی که باور دارند روش ما انرژی بخش و معنادار است."

۹- یادداشت ارائه دهید و به بحث بنشینید، از نشان دادن اسلاید بپرهیزید

بزوس می گوید " یک روش سنتی برگزاری جلسات شرکتی این است که شخصی جلوی اتاق می ایستند و مطالب خود را با نمایش اسلاید ارائه می دهد. از نظر ما با این روش فقط می توانید اطلاعات اندکی را دریافت کنید، فقط مطالبی را دریافت می کنید که تیتروار لیست شده اند. این روش برای ارائه دهنده آسان است اما برای شنونده دشوار. آنچه که ما به جای این کار انجام می دهیم این است که تمام جلسات را با استفاده از یادداشت های گزارشی تقریباً ۶ صفحه ای برگزار می کنیم. وقتی مجبور هستید ایده های خود را با جمله ها و پاراگراف های کامل بنویسید، وضوح عمیق تر فکر در آن نمایان می گردد."
اگر وارد جریان نوشتن شوید، متوجه رویداد اتفاق های جالب خواهید بود. مغز شما سریع تر از زمانی که با انگشت تایپ می کنید، افکار و ایده تولید می کند. ساخت اسلاید این تاثیر را ندارد چون مجبورید افکار خود را فقط به ارائه نکات اصلی معطوف نمایید.

۱۰- " ما مایلیم مدت ها خود را به بی اطلاعی بزنیم"

در ابتدا، رشد و توسعه آمازن شبیه پرت کردن حواس دیگران ازعدم سودآوری این شرکت بود. همین موضوع گاهی قیمت سهام را کاهش می داد و موجب تحقیر و تمسخر تحلیگران می شد. بزوس شانه بالا می انداخت و اظهار بی اطلاعی می کرد. اگر ابتکار عمل های جدید در او حس استراتژیک ایجاد کنند، بازدهی مالی ۵ تا ۷ هم سال خوب است.

۱۰ قانون موفقیت تیم کوک

۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان مدیرعامل شرکت اپلدر اکتبر ۲۰۱۱، استیو جابز مدیر عامل اجرایی ستودنی و یکی از بنیان گذاران اپل، درگذشت. با درگذشت وی، اپل شیوه جدیدی از رهبری را تجربه کرد، شیوه ای که رنگ و بویی متفاوت داشت. تیم کوک که مسئولیت بزرگی را پذیرفته و سکان اپل را در دست گرفته بود، سعی کرد تا با شیوه مدیریتی خود آینده پربار و درخشانی را برای این شرکت رقم بزند.
وقتی بخواهید پا جا پای بزرگان بگذارید، یعنی همان کاری که تیم کوک (Tim Cook) کرد، مشکلات تان به عنوان رهبر چندین برابر می شود. نه تنها به عنوان رهبر باید شرکت و سرمایه گذاران را به سمت موفقیت هدایت کنید، بلکه باید تمام مخالفان و افراد مردد را آرام نمایید. تیم کوک تا حدی موفق شد هر دوی این کارها را انجام دهد و طبیعتاً درس هایی در این موفقیت هست که دانستن آن ها خالی از لطف نیست.
و اما رمز موفقیت تیم کوک مدیرعامل اجرایی اپل:

۱- از سایه ها نترسید

زمانی که کوک جایگزین جابز شد، می دانست که وظیفه سنگینی را برعهده گرفته است و از شیوه رهبری جابز هم خبر داشت. تیم کوک سعی نکرد شیوه رهبری استیو جابز را کپی کند، شاید هم فکر انجام این کار به ذهنش خطور کرده باشد. ولی کوک علی رغم سایه که از میراث جابز بر او افکنده شده بود، تصمیم گرفت فقط رهبری باشد که خودش شیوه آن را بلد بود. آیا کوک سعی کرد کارها را کمی شبیه جابز انجام دهد؟ بله. آیا کسی او را سرزنش کرد؟ خیر. آیا خوب است که تیم کوک سلیقه خود را وارد فرهنگ اپل کرده است؟ به طور حتم این طور است و اکثر سهامداران این شرکت با او موافقند.

۲- خطرپذیر باشید

زندگی یک رهبر آسان و راحت نیست. بعضی وقت ها رهبران باید تصمیم های دشواری اتخاذ کنند که می تواند زندگی اطرافیان شان را تحت تاثیر قرار دهد. گرچه دشوار است، اما باید بتوانید در هنگام پذیرش خطر به قابلیت هایتان اطمینان کنید. تیم کوک این موضوع را درک می کند که باید برای موفق شدن خطرپذیر باشد. او باور دارد که بدون خطر کردن که البته ممکن است گاهی اوقات با شکست همراه باشد، رسیدن به موفقیت غیر ممکن است.

۳- به اطرافیانتان اطمینان کنید

تیم کوک معروف است به آن که رهبری است که به نظر و رای گروه خود اطمینان دارد. او این شانس را دارد که اکثر مدیران اجرایی موفق و برجسته با او همکاری دارند و به او در تقسیم کارها کمک می کنند. او می داند این افراد، افراد موفق با ایده های عالی و نوآور هستند و اغلب به این مدیران اجرایی اجازه می دهد تا رهبری را به عهده بگیرند. یکی از اصول رهبری آن است که درک کنید که شما همه چیز را نمی دانید و سپردن بخشی از کار به دست گروه کاریتان می تواند به شما کمک کند تا رهبری موفق باشید.

۴- فروتن باشید

هرگز فراموش نکنید از کجا آمده اید. تیم کوک وقت خود را به گونه ای تنظیم می کند تا بتواند سری به فروشگاه های اپل بزند و با مشتریانش ارتباط چهره به چهره برقرار کند یا این که ایمیل هایشان را بخواند. تیم کوک می گوید:" نباید بگذارید منزوی شوید این موضوع بسیار مهم است و به نظر من مهمترین چیز برای یک مدیر عامل اجرایی می باشد. تواضع و فروتنی موجب احترام کارمندانتان به شما می شود و البته یک اصل ضروری برای تبدیل کردن شما به یک رهبر کسب وکار فوق العاده است."

۵- شفافیت، یک اصل کلیدی

کوک می دانست که شفافیت یک اصل کلیدی است. با انتقادات شدیدی که در خصوص استانداردهای کارمندان جهانی اپل وجود داشت، کوک درها را گشود و جهان را به دیدن نحوه عملکرد اپل دعوت کرد. با این کار او نه تنها حسن نیت این شرکت را نشان داد، بلکه استاندارهای صنعتی را برای دیگر سازندگان تنظیم کرد. کوک می گوید ما می خواهیم به همان اندازه که در محصولاتمان نوآور هستیم در مسئولیت پذیری خودمان هم نوآور باشیم.

۶- اشتباهاتتان را بپذیرید

توصیه کوک برای کارآفرینان و مدیران اجرایی توصیه ای بسیار مفید برای تمامی افراد است. کوک می گوید:" اکثر آدم ها بخصوص مدیرهای اجرایی و مدیران رده بالا، آنقدر به ایده های قدیمی خود وابسته هستند که قدرت و جسارت اینکه بپذیرند اشتباه می کنند را ندارند. آن ها باید قدرت و جسارت تغییر ذهن خود را داشته باشند."

۷- آنچه را که انجام می دهید، خوب انجام دهید

اپل شرکتی است که براساس آنچه که انجام می دهد و خوب هم انجام می دهد، ساخته شده است. شاید تعجب کنید اگر بگوییم که اپل محصولات کمی را تولید می کند. تیم کوک تاکید می کند که این تمرکز روی کار کلید موفقیت مداوم اپل است. اگر دقت کرده باشید این شرکت ۴ آیپاد دارد. دو آیفون اصلی. دو آیپد و چند تایی هم مک. در ضمن اپل روی بهبود زیرساخت خود و محصولاتی که مردم دوست دارند، تمرکز می کند.

۸- مسیر خود را به تدریج عوض کنید

استیو جابز علاقه زیادی به تولید محصولات فوق العاده "آی" (i) داشت، مثل آی مک، آی فون، آی پاد که همگی با "آی" شروع می شدند. حتی سرویس های متفاوت اپل با نام های آی کلاود یا آی مسیج بودند. حال ما اپل واچ را داریم، نه آی واچ، ما اپل پنسیل را داریم نه آی پنسیل، و همچنین گزارشاتی در مورد اپل کار نه آی کار. هیچ تفاوتی بین این محصولات نیست، اما به راحتی متوجه می شوید که نه تنها در نحوه تفکر بلکه در رهبری شرکت هم تغییراتی صورت گرفته است.

۹- قوانین خودتان را بنویسید

اگر حقیقتاً می خواهید همانند یک رهبر عمل کنید، باید قوانین خودتان را بنویسید. اگر بخواهید براساس مرزبندی های کتاب های درسی رهبری کنید، برای یافتن موفقیت های مستمر باید دائم در تقلا باشید. به ندرت می توانید سناریوهای زندگی واقعی و مشکلات مربوط به آن ها را در کتاب های درسی پیدا کنید.اگر هر کاری را طبق فرمول موجود انجام دهید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به همان مقامی برسید که دیگران رسیده اند. این یک درس مهم در رهبری است، این که بدانید چه زمانی از قوانین پیروی کنید و چه زمانی آن ها را دور بریزید.

۱۰- تنوع مهم است

ایده پشت این فلسفه آن است که آدم ها تجربه های فراوان و متفاوتی دارند و شرکت هایی که بتوانند بیشترین تجربیات خلاق را مهار کنند، در مسیر کسب و کار خود بسیار ابتکاری و نوآور عمل خواهند کرد. تیم کوک این واقعیت را بخوبی تشخیص می دهد و تنوع را اساس فلسفه مدیریتی خود قرار داده است. او می گوید:" ما تنوع فکر می خواهیم. ما تنوع سبک می خواهیم. ما می خواهیم مردم خودشان باشند. این ویژگی خارق العاده اپل است. وقتی اشتباهی می کنیم آن را می پذیریم و شهامت تغییر را داریم."

۱۰ قانون موفقیت رید هافمن

۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان بنیان گذار لینکدینموفقیت آسان بدست نمی آید. برای موفق بودن باید سخت تلاش کرد. اگر به فعالیت تجاری خود اهمیت می دهید، بدون آشنایی با قوانین تجارت و بدون داشتن اطلاعات کافی در این عرصه، دست یافتن به موفقیت های بزرگ امکان پذیر نخواهد بود. نشستن پای سخن بزرگان این عرصه و شنیدن تجربیات و رموز کارها آن ها می تواند بسیار اثربخش باشد.
مایکروسافت اعلام کرد که قصد دارد لینکدین را به مبلغ ۲۶.۲ میلیارد دلار خریداری کند و با این کار بزرگترین خرید خود را در تاریخ رقم زد و گام محکم و استواری را در جهت شبکه های اجتماعی تجاری برداشت. بنیانگذار و رئیس پیشین اجرایی این شرکت؛ رید هافمن ۱۳ سال پیش لینکدین را با دعوت ۳۵۰ نفر از مخاطبین خود برای پیوستن به این سرویس شبکه اجتماعی آغاز نمود، در حال حاضر این شبکه علاوه بر ۱۰۵ میلیون کاربر فعال در ماه، ۴۳۳ میلیون عضو دارد. لینکدین به مرکزی آنلاین برای متخصصین صاحب حرفه تبدیل شد تا از فرصت های شغلی موجود مطلع شوند و همین موضوع از آن یک سرویس ارزشمند برای استخدام های اجرایی ساخت و گنجینه ای از داده ها را در اختیار آن قرار داد که کمتر شرکتی از این امکان برخوردار است.

۱- هدف گذاری های بزرگ

مهم نیست که کسب و کار نوپای شما به دنبال ایده های بزرگ است یا ایده های کوچک، رنج و سختی که باید در این راه تحمل کرد به یک اندازه است – پس چرا هدف های بزرگ را انتخاب نکنیم؟ بزرگ یعنی چه؟ یعنی یک محصول یا سرویسی که می تواند بازار خاصی را به وجود بیاورد و یا این که بازار را در دست بگیرد.

۲- به دنبال "نوآوری های تحول آفرین" باشید

اگر قصد دارید کار جدیدی را آغاز کنید، از خودتان بپرسید: «چه کاری می توانم انجام دهم که پیش از این نمونه اش وجود نداشته و یا امکانش نبوده است؟» آیا سرویس یا محصول جدید من می تواند جایگزین بازار فعلی شود یا بازار جدیدی خلق کند؟ وقتی هافمن لینکدین را بنیانگذاری کرد، صنعت فناوری در یک بحران عمیق بود. او به تمام فرصت های که اینترنت ایجاد می کرد به خوبی توجه کرد و این ایده در ذهنش نقش بست که بالاخره هر فردی به یک پروفایل شغلی آنلاین نیاز دارد. نوآوری این کار در آنجا بود که افراد به جای آن که منتظر پاسخ از سوی شرکت ها و یا وب سایت هایی باشند که فرم تقاضای کار را در آنجا پر کرده اند، می توانستند مستقیماً به بهترین فرصت های شغلی دسترسی داشته باشند.

۳- ساخت شبکه ای که بتوانید با آن محصول خود را تقویت کنید

مردم تصور می کنند که پشت هر شرکت نوپای بزرگ، یک کارآفرین با یک ایده عالی قرار دارد. واقعیت این است که شرکت های بزرگ توسط تعدادی از افراد با استعداد شکل می گیرند که توسط شبکه های تقویت کننده محاصره شده اند. موفق ترین کارآفرینان معمولاً از مشاوران، سرمایه گذاران، همکاران و ارتباط با مشتریان استفاده می کنند.

۴- خودتان را برای بهترین ها و بدترین ها آماده کنید

گاهی اوقات کارآفرینان از رخ دادن اتفاق های خوب شگفت زده می شوند، آن ها باید با تغییر برنامه های خود از این فرصت های پیش آمده استفاده کنند. تا می توانید دور و بر خودتان و شرکتتان ماموران اطلاعاتی داشته باشید. بخشی از برنامه ریزی شما باید در مواجه با مواردی باشد که انتظارشان را ندارید. و اگر اقدامات شما در آن زمینه کارساز نشد، از خودتان بپرسید:" نقشه بعدی من چیست؟"

۵- انعطاف پذیری خود را تداوم ببخشید

بسیاری از مشاوران کارآفرینی توصیه می کنند «سمج باشید؛ چشم انداز خود را حفظ کنید!» یا «اطلاعات محور همه چیز هستند؛ زمان تغییر را بدانید!» اما در واقع سخت است که هم روی چشم انداز خود پایداری کنید و هم انعطاف پذیر باشید. اما من توصیه می کنم یک انعطاف پذیری مداوم و پایدار را پیش روی خود داشته باشید و سعی کنید این وضعیت را تداوم ببخشید.

۶- راه اندازی زودتر از موقع

بنا به گفته هافمن " مگر این که استیو جابز" باشید، وگرنه احتمال این که کارآفرینان هم در مورد محصولاتشان دچار اشتباه شوند وجود دارد، و حتی ممکن است تا زمانی که محصولتشان در اختیار مردم قرار می گیرند، متوجه اشکال کار خود نشوند. وی می افزاید که وقتی در حال راه اندازی لینکدین بوده، یکی از هم-بنیانگذاران این سرویس از وی خواسته تا زمانی که ویژگی "تماس یاب" راه اندازی می شود، صبر کند؛ اما مشخص شد که این کار لازم نبود- لینکدین هنوز هم بعد از ۸ سال این ویژگی را اضافه نکرده است.

۷- مشتاق باشید

اهداف متعالی داشته باشید، اما مراقب اعتماد ها و باورهای کورکورانه در نظریه های خود باشید. این که سعی کنید تا جایی که می توانید زود شروع کنید، مهم است به این خاطر که یاد بگیرید که مشتریان شما چگونه از محصول و سرویس شما استفاده می کنند. همچنین مهم است معیارهایی را بدانید که مشخص می کنند که آیا دیدگاه ها و آرزوهایتان مطابق با اهدفتان پیش می روند. باید بازخوردهای شبکه خود را دریافت کنید تا بدانید که آیا باید بر سر هدف، محصول و یا سرویس خود باقی بمانید. به عبارت دیگر ذوق و اشتیاق خود را حفظ کنید اما همیشه به دنبال چشم اندازهای خوب در نحوه کار خود باشید. برای نوآوران خلاق بسیار آسان است که مجذوب داستان خودشان شوند، به جای آن که یاد بگیرند به کدام سو باید حرکت کنند.

۸- داشتن یک محصول خوب مهم است، اما داشتن یک ایده فوق العاده برای توزیع محصول مهمتر است

هافمن می گوید، شما می توانید یک محصول فوق العاده بسازید اما هیچ کس متوجه آن نشود. توزیع محصول خود را اساس کارتان قرار دهید.

۹- توجه زیادی به فرهنگ داشته باشید و استخدام ها را از همان ابتدای کار انجام دهید

بنا به گفته هافمن، اولین استخدام ها فرهنگ شما را می سازند، پس این کار را به خوبی انجام دهید. اولین افرادی که استخدام می کنید؛ افراد بعدی را استخدام می کنند و این حلقه ادامه می یابد. عقل این طور حکم می کند که شما برای شرکت نوپای خود به کسانی نیاز دارید که حداقل ۱۰ سال تجربه داشته باشند. آموزه های ۱۰ سال پیش یک فرد باهوش امروز به درد شما نمی خورد، شما در حال حاضر کارهایی انجام می دهید که در ۱۰ سال گذشته امکان انجام آن ها وجود نداشت و جهان و چشم انداز رقابتی با سرعت نور در حال تغییرند. آنچه شما واقعاً نیاز دارید افرادی هستند که بتوانند سریع یاد بگیرند.

۱۰- قوانین کارآفرینی، نه قوانین طبیعت

به قوانینی که دیگران تنظیم کرده اند؛ زیاد توجه نکنید. کارآفرینان نوآوراند. وقتی اولین بار کاری را انجام می دهند، موفق هستند. گاهی اوقات برای انجام برخی کارها مجبورید این قوانین را دور بزنید. کارآفرینان گاهی اوقات قوانین جدید تنظیم می کنند.

از ماساژ درمانی و طراحی تا خلق یک شبکه اجتماعی!

۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان خالق توییترتوییتر نوعی سرویس شبکه اجتماعی آنلاین است که به کاربرانش امکان می دهد با ۱۴۰ کاراکتر، پست های متنی بفرستند. جک دورسی خالق این شبکه اجتماعی در مارس ۲۰۰۶ آن را ابداع و چند ماه بعد راه اندازی کرد. امروزه توییتر کاربرد اجتماعی و ارتباطی پیدا کرده است و دومین شبکه اجتماعی پرطرفدار پس از فیس بوک است.
ممکن است او را به عنوان بنیانگذار سریالی توییتر(Twitter) و اسکوئر(Square) بشناسید. اما آیا می دانستید دورسی یک ماساژور دارای مدرک بود که به صورت تفننی کار طراحی و مد انجام می داد؟
شرکت های دو میلیارد دلاری جک دورسی موفق و پررونق هستند. اما دورسی هنوز هم از اتوبوس برای رفتن به سرکار استفاده می کند. هرکاری که دورسی انجام می دهد از کارهایی روزمره صبحگاهی بدون تغییرش گرفته تا اصرار او به داشتن یک مدل موی جالب و همچنین عادات و نگرش های وی همگی ستون های اصلی موفقیت های پی در پی او هستند. اما ببینیم از نظر جک دورسی، بنیانگذار توییتر و اسکوئر رمزهای موفقیت کارآفرینان در چیست:

۱- با ایده آغاز کنید

دورسی می گوید تصور غلطی که وجود دارد این است که کارآفرینان موفق کاری می کنند که رئیس خودشان باشند، و بعد به دنبال ایده می گردند. به استدلال وی اغلب کسب و کارها زمانی موفق می شوند که بنیانگذاران آن ها معکوس عمل کنند.

۲- یک شرکت شفاف بسازید

در طول تمام جلساتی که در ادارات مرکزی اسکوئر برگزار می شود، برخی های یادداشت برداری می کنند و بعد این یادداشت ها را برای تمام کارمندان این شرکت می فرستند. دورسی می گوید:" این یادداشت ها اطلاعات همه را در یک سطح نگه می دارند، اما مزایای دیگری هم دارند. این که تمام دیدگاه ها و نظرات جدید و گوناگون را دریافت می کنیم و کاری می کنیم آدم ها به روش های مختلف فکر کنند و خلاقیت های بیشتری را در سازمان ایجاد نمایند. "

۳- منتظر بمانید تا زمان آمدن ایده بزرگ فرا برسد

در ابتدا ایده توییتر در سال ۲۰۰۰ به ذهن دورسی رسید. اما ارسال پیام کوتاه هنوز کار بزرگی نبود. آمریکایی ها به طور متوسط تنها ۳۵ متن در ماه ارسال می کردند. دورسی می گوید:" به سرعت فهمیدم...هیچ کس دیگری دستگاه پست الکترونیکی موبایل ندارد، بنابراین این سیستم به نوعی بلااستفاده بود. در سال ۲۰۰۶ روزی که منتظرش بودم فرا رسید. آمریکایی ها هر ماه بیشتر از آن که تماس تلفنی بگیرند، پیام متنی ارسال می کردند." جک دورسی سرویس شبکه اجتماعی توییتر را در ماه مارس آغاز و در ژوئیه همان سال راه اندازی کرد. وقتش رسید، زمان مناسب بود و توییتر گل کرد.

۴- مسیرهای شغلی همیشه مسیرهای مستقیمی نیستند

درست قبل از راه اندازی توییتر، دورسی در دانشکده طراحی مد، مشغول طراحی لباس بود. کارهای معین و جدی همچون تصویرگری و ماساژ درمانی داشت. پس چرا تصمیم گرفت به سراغ برنامه نویسی و کارآفرینی برود؟ وی می گوید: " آن ها ابزارهای مورد نیازم بودند تا آنچه را دلم می خواست، بسازم." او امیدوار است روزی شهردار نیویورک شود.

۵- به روزمرگی اعتقاد داشته باشید

دورسی هر روز صبح اش را به یک شکل آغاز می کند: او صبح ها دو تخم مرغ آب پز با سس سویا و یک برش توت فرنگی می خورد. وی تمام هفته ی خود را با دقت برنامه ریزی می کند. دوشنبه روز مدیریت است. در شرکت اسکوئر یک جلسه فکری و عملی داریم و در توییتر یک جلسه کمیته عملیاتی. سه شنبه روز محصول، مهندسی و طراحی است. چهارشنبه روز بازاریابی، رشد و توسعه و ارتباطات است. پنجشنبه روز مشارکت و توسعه دهندگان است. جمعه هم روز مصاحبت و فرهنگ.

۶- رسیدن به کمال از طریق سادگی

۱۴۰ حرف، تمام آن چیزی است که از توییتر نصیب تان می شود.هیج جایی برای هجاهای غیرضروری وجود ندارد. دورسی دوست دارد ایده های پیچیده را دریافت و بقایای مفهومی آن را حذف کند، بنابراین فقط می توانید روی چیزهای بسیار مهم تمرکز کنید. جک می تواند در یک کلمه هدف شرکت ها را عنوان کند. در مورد توییتر این کلمه ارتباط است و در مورد اسکوئر این کلمه تجارت.

۷- یادداشت ها را نگه دارید

همه تاریخ گذاری ها به دوره دبیرستان باز می گردد، مدت ها پیش از آن که دورسی شرکت هایش را بسازد، یادداشت های خود را نگه می داشت و حالا می گوید این بهترین کاری است که تا به حال در زندگی خود انجام داده است.

۸- به کارها الویت بدهید

هر کس روز خود را به نحوی برنامه ریزی می کند. دورسی اعتقاد دارد که بدون برنامه ریزی برای زمان خود به هیچ موفقیتی نمی توانید برسید. به همین دلیل، او از یک برنامه جامع برای زمانبندی کارهایش استفاده می کند و از طریق الویت دادن به کارها آن ها را طبقه بندی می کند.

۹- ارتباط و همکاری دو اصل کلیدی هستند

دورسی می گوید اگر دو بخش اداری دارید که با هم ارتباط ندارند، یا دو نفر که نمی توانند با هم همراه باشند، این اختلاف نظر در محصولی که عرضه می کنید خودش را نشان می دهد و مشتریان شما این اختلاف نظر را می بینند. شما مشکلات شرکت تان را به میان مشتریان تان می برید، که کاری گستاخانه و خودخواهانه است. " ما از طراحی و مهندسی شرکت و سازمان به اندازه محصول و سرویسی که می سازیم، مطمئن هستیم."

۱۰- از تعطیلات آخر هفته به خوبی استفاده کنید

برخی ها تصور می کنند که آخر هفته ها بهترین زمان برای انجام اضافه کاریست تا در کارها پیش بیافتند. اما بسیاری از افراد موفق عادت به انجام این کار ندارند. روزهای پایانی هفته روز بازتاب ها، بازخوردها، استراتژی و آماده شدن برای بقیه هفته است.

توصیه های مارک زاکربرگ؛ خالق فیسبوک

۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان جوان ترین میلیاردر دنیامارک زاکربرگ جوانترین میلیاردر این کره خاکی است که شبکه اجتماعی فیس بوک که هم اکنون ماهانه بیش از یک میلیارد کاربر فعال دارد را راه اندازی کرد. وی رئیس و مدیر اجرایی فیس بوک است و ثروت وی در ماه جولای ۲۰۱۵، حدود ۳۸.۶ میلیارد دلار تخمین زده شده است. وی به واسطه ماموریت اجتماعی که بر دوش خود احساس می کند، سعی دارد مردم جهان را به یکدیگر پیوند دهد.
ابتکار زاکربرگ در حال حاضر مردم را بگونه ای به هم مرتبط کرده که هیچ پلتفرم دیگری نتوانسته تا این اندازه در این کار موفق باشد. به خاطر اخلاق کاری، وسواس عجیب و غریب وی در پوشیدن لباس های همرنگ یا انتخاب رنگ آبی به خاطر داشتن کوررنگی یا هر چیز دیگری که هست، شکی نیست که زاکربرگ یکی از تاجران موفق و تحسین برانگیز است.
و حالا ۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان مارک زاکربرگ- جوانترین میلیاردر جهان

۱- یک هدف بزرگ داشته باشید

زاکربرگ می گوید که هرگز قصد نداشته فیس بوک را به عنوان یک شرکت راه اندازی کند. طبق گفته زاکربرگ، او فیس بوک را شخصاً به این جهت راه اندازی کرده تا نیاز جهان را به برقراری ارتباط با یکدیگر برطرف نماید. ماموریت اجتماعی وی همیشه "ساختن دنیایی آزادتر و مرتبط تر بوده است". زاکربرگ در یکی از نامه هایش به سهامداران می نویسد:" فیس بوک از ابتدا به خاطر این که یک شرکت باشد، ایجاد نشد. فیس بوک به خاطر به انجام رساندن یک ماموریت اجتماعی یعنی ساختن جهانی آزادتر و مرتبط تر، ساخته شد."

۲- بهترین استعدادها را استخدام کنید

زاکربرگ در سال ۲۰۰۸، شریل سندبرگ را از گوگل با سمت مدیرارشد مدیرعامل به استخدام شرکت خود درآورد. وی با انجام این کار، به حقیقتی که به خاطر آن معروف نشده بود، اعتراف کرد: مهارت های مردمی. این انتصاب تنها یکی از انتصاب هایی بود که مارک به خاطر بهتر کردن اوضاع شرکت خود انجام داد. گرچه دیدگاه و چشم انداز وی سالها این شرکت را رهبری کرده است، اما به احتمال زیاد بدون داشتن یک تیم خوب و مناسب این شرکت هرگز به هدفش نمی رسید.

۳- سرعت بالا و ساختارشکنی

به لطف زاکربرگ و نامه ای که به سهامداران بالقوه نوشت، فیس بوک مدت ها است که به این شعار معتقد است و به آن ایمان دارد. او هرگز از انجام اقدامات سریعی که بتوانند همه چیز را به لرزه دربیاورند و همچنین احتمال اشتباه که همیشه وجود دارد، ابایی نداشته است.
وقتی فیس بوک اولین بار News Feed را معرفی کرد، هنگامه و غوغایی در میان کاربران این شبکه اجتماعی برپاشد، به اندازه ای که یک گروه اعتراضی در سایت، بعد از چند روز ۷۰۰۰۰۰ عضو پیدا کرد. کاربران به خشم آمده بودند، و به نظر می رسید فیس بوک به پایان کار خود رسیده است. اما آن ها تنظیمات حریم خصوصی را افزودند و سعی کردند به کاربران نشان دهند که فیس بوک چگونه کار می کند. در نهایت کاربران به استفاده از آن عادت کردند و حتی به آن علاقمند شدند.

۴- بیشتر از هر چیزی به خانواده خود اهمیت بدهید

این یکی از درس های ضروری کارآفرینی است که هر تاجری می تواند آن را از زاکربرگ یاد بگیرد. او می داند که توجه و وقت گذراندن با خانواده چقدر مهم است. در تعقیب موفقیت، هیچ چیز بدتر از آن نیست که در پایان روز کسی را نداشته باشید که موفقیت خود را با او تقسیم کنید. مهم نیست که چقدر می خواهید موفق باشید و پله های ترقی را با چه سرعت طی کنید، هرگز نباید خانواده تان را نادیده بگیرید و از آن ها غافل شوید.
در ۱۹ می ۲۰۱۲، مارک زاکربرگ با پریسیلا چان ازدواج کرد و آن ها زندگی خوب و خوشی با یکدیگر دارند. وقتی دخترشان به دنیا آمد، مارک دو ماه مرخصی گرفت. اهمیتی ندارد که مارک در این دو ماه چه کارهایی می توانست انجام دهد، مهم کارهای است که او در ماه های آینده و سالهای بعد از آن انجام می دهد.

۵- مشکلات دشوار، راه حل های ابتکاری به دنبال دارند

مارک زاکربرگ به کارآفرینان توصیه می کند نوآور و خلاق باشند. گرچه پیشگویی در مورد آینده فیس بوک دشوار است، اما این حقیقت که این سایت شبکه اجتماعی توانسته مدت ها با موفقیت دوام بیاورد، خود یک دستاورد محسوب می شود. نوآوری، بهروری در سرمایه و نیروی کار را افزایش می دهد، اما اگر این نوآوری خاص، اعتبار جدیدی خلق کند که پیش از این وجود نداشته، مشکلات زیادی در پی خواهد داشت که قبلاً وجود نداشتند و برای حل این مشکلات نیاز به ایده های خلاقانه است. مشکلاتی که به کارهای خلاقانه مربوط می شوند، راهکارهای خلاقانه هم می طلبند.

۶- سادگی

"کارها را تا جایی که امکانش هست ساده کنید، اما نه ساده تر." آلبرت انیشتین

این نقل قول مورد علاقه و محبوب زاکربرگ است و قطع به یقین وی به این اصل بنیادین عمل می کند. با فیس بوک به سرعت می توان متوجه شد که موضوع از چه قرار است و تمرکز این شبکه اجتماعی همیشه بر روی بخش های لازم و ضروری بوده است.

۷- " نه " گفتن را یاد بگیرید

با افزایش محبوبیت فیس بوک در میان کاربران، طرح های پیشنهادی زیادی مثلاً برای محصولات جدید یا مشارکت مطرح شد. در مواردی هم زاکربرگ پیشنهاد خرید کل شرکت فیس بوک به قیمت بسیار بالا را دریافت کرد.
به هرحال، او همیشه نگاهش به ماموریتی است که خود را ملزم به انجام آن می داند و اگر در این مسیری چیزی را نامناسب ببیند، فقط به آن "نه" می گوید. این یعنی مارک زاکربرگ تمرکز فوق العاده ای روی کارش دارد و چیزهای جزیی او را از مسیرش منحرف نمی کنند. چیزهایی که می توانند برای یک کسب و کار نوپا مخرب باشند.

۸- نیاز به رشد و پیشرفت مداوم

زاکربرگ به دنبال تغییر است، به دنبال رشد و پیشرفت هم هست. در روزهای ابتدایی، او یک تیم رشد ترتیب داد که تعهدشان این بود که افراد بیشتری را به ثبت نام در فیس بوک ترغیب کنند. فیس بوک متوجه شد که کاربران به حداقل ۱۰ دوست در سایت نیاز دارند تا همچنان به سراغ این شبکه اجتماعی بیایند، بنابراین جریان ثبت نام را راه انداخت و ویژگی اظهارنظر یا suggestion را تنطیم کرد تا به افراد در یافتن کسانی که ممکن است بشناسند، کمک کند.
فیس بوک بخشی از این رشد و پیشرفت را مدیون توانایی اش در گوش دادن به حرف های کاربران است. تمرکز زاکربرگ همواره بر دو چیز بوده است: داشتن مسیری مشخص برای این شرکت (پیشرفت مداوم) و تیم بزرگی که سکاندار حرکت آن در این مسیر است. با وجود چنین توجهی، رشد و پیشرفت اجتناب ناپذیر خواهد بود.

۹- به اهداف بلندمدت فکر کنید

فقط ۳ سال پس از راه اندازی فیسبوک، یاهو پیشنهاد خرید یک میلیارد دلاری این شرکت را مطرح کرد. زاکربرگ این پیشنهاد را رد کرد و گفت: " من اینجا هستم تا چیزهای مهمی را برای بلند مدت بسازم. هر چیز دیگری غیر از این باعث حواس پرتی می شود". چشم انداز بلند مدت فیس بوک بی شک برآمده از هدف بلندبالای مارک زاکربرگ بود.

۱۰- خودتان را به چالش بکشید

زبان ماندارین همواره جایگاه نخست را در لیست سخت ترین زبان های دنیا دارد. بهترین زمان یادگیری زبانهای جدید، در سن کودکی، ده سالگی یا حداکثر در سن نوجوانی است. بزرگسالان برای تسلط به یک زبان جدید (هر زبانی که باشد) معایب شناختی بالایی دارند. پس تصور کنید که یاد گرفتن سخت ترین زبان دنیا برای زاکربرگ ۳۰ ساله چقدر می توانست دشوار باشد. مارک این زبان را انتخاب کرد چون " زبان چینی دشوار است و مارک هم عاشق چالش های دشوار".

نظرات کاربران درباره کتاب ۹ مرد موفق، ۹۰ رمز موفقیت

ممنون از زحماتتون اما ای کاش قفسه کتاب های رایگان کمی غنی تر می کردید و فقط به کتاب های ضعیف برای قشر ضعیف بسنده نمی کردید. ما هم دل داریم تو همه جا باید این ندیده شدن هارو تحمل کنیم؟!؟؟
در 1 سال پیش توسط هدهد
خیلی از مجهولات رو حل نمیکنه ولی برای شروع خوبه
در 2 سال پیش توسط s.m...i75
عالی میشه اگه کتابای رایگان بیشتر بشه.
در 2 سال پیش توسط سپهر جمشیدی
ای کاش بیشتر کتابا رایگان شه!!
در 2 سال پیش توسط aza...456
ممنون از برنامه ی فوق العادتون. و ممنون که مطالعه ی کتابای بسیار خوبی از این دست رو برای همه میسر میکنید
در 2 سال پیش توسط میلاد بنائی
سبک این کتاب اینه که ۱۰ راز موفقیت رو برای هر نفر(بیل گیتس، مارک زاکربرگ،جف بزوس و...) مختصرا شرح میده. در بعضی جاها در بین رازهای موفقیت افراد مختلف با هم تناقض دیده میشه. اما با این همه خواندن این کتاب رو به علاقه مندان به کارآفرینی، به خصوص در زمینه کسب و کارهای اینترنتی، توصیه می کنم.
در 9 ماه پیش توسط حامد فرزانه
عالیه فقط کتابهایی که بیشتر در حیطه فروش و کسب و کار هست را نسخه های رایگان اش رو هم بزارید تا علاقمندان بیشتر استفاده کنند مچکر
در 2 سال پیش توسط pro...art
به یک کلام عالییییییییی
در 2 سال پیش توسط ami...meh
بعضی از جمله هاش احتیاج به فکر زیادی داره ازش ساده نگذرین؛
در 2 سال پیش توسط محمد رضا باور
قیمت ها در فیدیبو منصفانه تره نسبت به بعضی دیگر همین کااب را پنج هزار تومان میفروشند فیدیبو دمت گرم
در 2 سال پیش توسط حسین مظفری فرد