فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کتاب همراه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب درمان طبیعی فشار خون

کتاب درمان طبیعی فشار خون

نسخه الکترونیک کتاب درمان طبیعی فشار خون به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب درمان طبیعی فشار خون

غالباً عادت بر آن است که هم درد و هم درمان را خارج از وجود خود ببینیم. در صورتی که هیچ چیزی و هیچ کسی نمی‌تواند به اندازة خود فرد در بیماری و سلامتی او مؤثر باشد، واقعیت آن است که اکثر قریب به اتفاق بیماری‌ها زاییدة عاداتی هستند که شخص در زندگی پیش می‌گیرد. تحقیقات علم پزشکی نوین نیز این نکته را بیش از پیش روشن ساخته است که افراد دارای روحیات و شخصیت‌های خاص، مستعد ابتلا به بیماری‌های خاصی هستند. کتاب حاضر قدمی است برای اصلاح عادات زیان‌آور و به دست آوردن عاداتی مفید و سالم؛ تلاشی است برای بازگشت به دامان طبیعت. امید است هر یک از ما با نگرشی آگاهانه‌تر به خود و زندگی خود، بتوانیم زندگی سالم‌تر، پربارتر و رضایت‌بخش‌تری را برای خود و اطرافیان به وجود آوریم.

ادامه...

بخشی از کتاب درمان طبیعی فشار خون

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه مترجم

تجربه نشان داده که دور شدن از طبیعت هیچ گاه فرجام خوشی برای آدمی نداشته است. اما در دنیای پرشتاب امروز، اغلب آنقدر مسحور جلوه های شگرف صنعت می شویم که دستگاهی بسیار پیچیده تر یعنی بدن خود را فراموش می کنیم. در طول زندگی هر طور که می خواهیم با آن رفتار می کنیم، ذهن خود را از انبوه افکار مزاحم و فرساینده انباشته می سازیم و آنگاه با بروز مشکل، در پی راه حلی سریع، به پزشک و بیمارستان پناه می بریم، غافل از آنکه در بسیاری از موارد به مصداق این گفته می رسیم که: «خود کرده را تدبیر نیست.» در واقع بدن ما آنقدر نیرومند است که اگر «نخواهد»، موثرترین درمانها در نهایت بی اثر خواهد بود و اگر «بخواهد»، می تواند بهترین شفادهنده و ترمیم کننده خود باشد.
غالباً عادت بر آن است که هم درد و هم درمان را خارج از وجود خود ببینیم. در صورتی که هیچ چیزی و هیچ کسی نمی تواند به اندازه خود فرد در بیماری و سلامتی او موثر باشد، واقعیت آن است که اکثر قریب به اتفاق بیماری ها زاییده عاداتی هستند که شخص در زندگی پیش می گیرد. تحقیقات علم پزشکی نوین نیز این نکته را بیش از پیش روشن ساخته است که افراد دارای روحیات و شخصیت های خاص، مستعد ابتلا به بیماری های خاصی هستند.
کتاب حاضر قدمی است برای اصلاح عادات زیان آور و به دست آوردن عاداتی مفید و سالم؛ تلاشی است برای بازگشت به دامان طبیعت. امید است هر یک از ما با نگرشی آگاهانه تر به خود و زندگی خود، بتوانیم زندگی سالم تر، پربارتر و رضایت بخش تری را برای خود و اطرافیان به وجود آوریم.

آوا الهی پناه

۱- علل و نشانه های فشار خون بالا

فشار خون بالا از سه جهت تهدید بزرگی برای سلامتی انسان به حساب می آید: اوّل آنکه بسیار شایع است. دوّم به جهت عوارض مخرّبی که بر سلامتی انسان به جای می گذارد و سوّم بدان جهت که اغلب تا مراحل پیشرفته بدون علامت و ناشناخته باقی می ماند.
هیچ قسمتی از بدن از آثار ویرانگر فشار خون بالا در امان نیست. فشار خون بالا مهمترین عامل مستعدکننده انسان برای بیماریهای قلبی و سکته های مغزی است. علاوه بر این فشار خون بالا ممکن است به نارسایی قلب یا کلیه ها بیانجامد.
برای اندازه گیری میزان فشار خون از وسیله ای بنام فشارسنج استفاده می شود. فشارسنج از یک کیسه لاستیکی تشکیل شده که در پوششی پارچه ای قرار گرفته است. یک لوله لاستیکی، کیسه مزبور را با یک ستون جیوه مرتبط می سازد. یک لوله لاستیکی دیگر، کیسه لاستیکی را به یک حباب لاستیکی متصل می کند. با فشرده شدن این حباب لاستیکی،
کیسه لاستیکی که به شکل بازوبندی دور بازو را فرا می گیرد، پر از هوا شده و شریان بازویی را تحت فشار قرار می دهد.
حداکثر فشار خون وقتی است که عضله قلب منقبض می شود و خون را با فشار به درون رگها می راند. (این وضعیت قلب «سیستول» نامیده می شود.) حداقل فشار خون نیز هنگامی است که قلب در حال استراحت است. (پس از هر بار منقبض شدن، قلب مدت کوتاهی استراحت می کند که به آن «دیاستول» گفته می شود.) در این زمان است که قلب مجددآ از خون پر می شود. حداکثر و حداقل فشار خون هر دو حائز اهمیت می باشند. به طور طبیعی فشار خون حداکثر یا سیستولیک در بزرگسالان ۱۲۰-۱۱۰ (میلی متر جیوه) و فشار خون حداقل یا دیاستولیک ۸۰-۷۰ (میلی متر جیوه) می باشد. البته هیچ مرز قطعی و مشخصی برای تعیین فشار خون بالا یا پایین وجود ندارد. به همین دلیل محدوده طبیعی فشار خون و حدی که بالاتر از آن را فشار خون بالا می نامیم، به طور قراردادی تعریف شده است. به طور قراردادی، فشار خون سیستولیک بالای ۱۴۰ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک بالاتر از ۹۰ میلی متر جیوه به مدت طولانی را «پرفُشاری خون» یا «هیپرتانسیون» می نامیم. در صورتی که فشار خون سیستولیک بالاتر از ۱۷۰ و یا فشار خون دیاستولیک بالاتر از ۱۱۰ باشد، بایستی شخص فوراً تحت درمان قرار گیرد تا فشار خونش پایین آورده شود.
بطور کلّی فشار خون بالا ناشی از عواملی است که تعادل بین حجم خون و مقاومت شریانها را بهم می زنند. در حالت طبیعی حجم خون و مقاومت شریانی متناسب با هم تغییر می کنند و فشار خون را در محدوده ای طبیعی ثابت نگاه می دارند. یکی از علل عمده فشار خون بالا وجود سدیم بیش از حد طبیعی در بدن است که باعث افزایش حجم خون می گردد، زیرا سدیم به همراه خود مقداری آب را نیز در بدن نگاه می دارد. کلرید سدیم (نمک خوراکی) تقریباً در تمام غذاها موجود است. بدن، نمک مورد نیاز خود را از این طریق جذب کرده و مقادیر اضافی نمک توسط کلیه ها از بدن خارج می گردد. کلیه ها با تنظیم میزان سدیم بدن در واقع حجم خون بدن را تنظیم می کنند و آن را در حد ثابتی نگاه می دارند. هر عاملی که عملکرد طبیعی کلیه ها را مختل کند، می تواند باعث بهم خوردن تنظیم سدیم در بدن شود. زیرا همانگونه که قبلا اشاره کردیم، وظیفه کلیه ها دفع سدیم اضافی می باشد و در صورت اختلال کار کلیه ها خطرِ باقی ماندن سدیم اضافی در بدن پیش می آید. بنابراین یکی از علل مهم ایجاد فشار خون بالا بیماریهای حاد و مزمن کلیه می باشد.
برخی عوامل ارثی و محیطی نیز می توانند در ایجاد فشار خون بالا نقش داشته باشند. بعنوان مثال افرادی که غذای کم نمک مصرف می کنند، معمولا دچار فشار خون بالا نمی باشند. از طرف دیگر در مناطقی از جهان که مردم بیشتر غذاهای پرنمک مصرف می کنند، شیوع پرفشاری خون بیشتر است. برخی عوامل محیطی نیز می توانند باعث پایین یا بالا رفتن فشار خون شوند.به عنوان مثال در آب و هوای سرد فشار خون بالا می رود و در هوای گرم پایین می آید. در ارتفاعات نیز فشار خون افزایش می یابد.
علاوه بر این، الگوهای رفتاری خاص، هنجارهای روانی و چاقی نیز می توانند در ایجاد فشار خون بالا نقش داشته باشند. از عوامل دیگر موثر در ایجاد فشار خون بالا می توان از جنسیت، سن، کلسترول بالا، بیماری قند، کشیدن سیگار و نداشتن تحرک بدنی به مقدار لازم را نام برد. غلظت بالای کلسترول در خون منجر به رسوب تدریجی آن در جدار سرخرگها و تنگ شدن مسیر جریان خون می شود. سخت شدن جدار سرخرگها که «آرترواسکلروز» نامیده می شود، باعث افزایش فشار خون می گردد، زیرا باید همان مقدار خون در همان مدت از مسیری باریکتر عبور کند و قلب برای انجام این کار ناچار باید با نیروی بیشتری منقبض گردد.
بنابراین می توان گفت که تغذیه نامناسب و عوامل محیطی نامساعد و شیوه زندگی ناسالم سه علت اصلی فشار خون بالا می باشند.
به طور کلّی میزان فشار خون حداقل یا دیاستولیک از اهمیت بالاتری برخوردار است، زیرا نشان دهنده این حداقل فشاری است که جدار سرخرگها به طور مداوم تحمل می کنند.

نشانه های فشار خون بالا

فشار خون بالا ممکن است سالها بدون علامت باقی بماند و یا علایمی همچون خستگی،
تحریک پذیری عصبی، بی خوابی، سردرد، سرگیجه، تعریق بیش از اندازه، تنگی نفس، احساس ناراحتی درون سینه، درد قلبی هنگام فعالیت، اختلال بینایی و یا اختلالات ادراری داشته باشد.

«... من اعتقاد زیادی به رژیم غذایی بی نمک دارم. خود من شش یا هشت سال مداوم بدون نمک سر کرده ام و هیچ گونه عارضه بدی در خود ندیده ام و در این مدت احتیاجات بدنم از نمک طبیعی موجود در سبزیجات تامین می شده است.»

مهاتماگاندی

نظرات کاربران درباره کتاب درمان طبیعی فشار خون

کتاب دارای مطالب جالبی در مورد تغذیه، ورزش، تمرکز و مراقبه از ذهن(مدیتیشن)و...است
در 2 سال پیش توسط mas...hid