فیدیبو نماینده قانونی نشریه پیوست و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
مجله ماهنامه پیوست شماره ۴۰

مجله ماهنامه پیوست شماره ۴۰

نسخه الکترونیک مجله ماهنامه پیوست شماره ۴۰ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره مجله ماهنامه پیوست شماره ۴۰

در این شماره می‌خوانید: محرمانگی در فضای مجازی معنا ندارد سیمای مردی در آینه «کاشف» امنیت به دل بانک‌ها نشست بلوغ اطلاعاتی در کشور اتفاق نیفتاده است

  • ناشر نشریه پیوست
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 7.1 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۵۲ صفحه

بخشی از مجله ماهنامه پیوست شماره ۴۰

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

گزارش ماهدر یک نگاه

تغییر تعرفه زیر سقف مصوب مجاز است

۱. محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

فارس: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:«آنچه به وزارت ارتباطات مربوط می شود و بر آن نظارت داریم رعایت سقف تعرفه مصوب کمیسیون تنظیم مقررات است. در خصوص زیر سقف تعرفه مصوب، اپراتورها در تعیین تعرفه بسته ها مختارند و بازار رقابتی تعیین کننده تعرفه است. اگر اپراتوری از سقف تعرفه مصوب خارج شود به آن رسیدگی می کنیم در غیر این صورت مشترکان تلفن همراه، امروز با امکان ترابردپذیری مختارند بر اساس سه فاکتور کیفیت، سرعت و تعرفه اپراتور خود را انتخاب کنند و مثل گذشته اجباری به ادامه سرویس از یک اپراتور به دلیل شماره موبایل نیست.»

مانع دامپینگ در تعرفه می شویم

۲. علی اصغر عمیدیان، معاون وزیر ارتباطات

فارس: معاون وزیر ارتباطات گفت:«تمامی تعرفه های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات دارای سقف است که اپراتورها نباید از سقف تعرفه خارج شوند و تلاش می کنیم تعرفه های کمتر از سقف را با رقابت کنترل کنیم تا کسی دامپینگ (زیر قیمت فروشی) نکند. اگر تغییرات جدید تعرفه زیر سقف مصوب باشد نیاز به مجوز جدید ندارد و اگر در مرز یا بالای سقف باشد باید مجوز لازم را اخذ کند.»

توئیتر به هیچ وجه رفع فیلتر نمی شود

۳. عبدالصمد خرم آبادی، معاون دادستان کل کشور

تسنیم: معاون دادستان کل کشور گفت:«توئیتر به هیچ وجه رفع فیلتر نمی شود. حتی اگر اعضای کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه هم به لحاظ اکثریتی که دولت در این کارگروه دارد، به رفع فیلتر شبکه اجتماعی توئیتر رای بدهند، این شبکه علاوه بر دستور کارگروه با دستور مقام قضایی نیز فیلتر شده و به همین خاطر تصمیم کارگروه منجر به رفع فیلتر توئیتر نخواهد شد..»

الزامی برای انتقال سرور پیام رسان های خارجی نداریم

۴. امیر خوراکیان، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی

ایسنا: معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی گفت:«درباره انتقال سرورهای پیام رسان های خارجی به داخل کشور، جهت گیری اصلی ما حمایت از پیام رسان های داخلی است و اگر پیام رسانی داشته باشیم که نیاز عمومی را برطرف کند الزامی برای انتقال سرور پیام رسان های خارجی نداریم. البته به میزانی که پیام رسان های خارجی با ما همکاری کنند از حمایت هایمان برخوردار می ّشوند و پیام رسان های داخلی نیز متناسب با قابلیت ها و ظرفیت ها مرحله به مرحله از حمایت هایمان بهره می برند.»سرمایه گذاری در استارت آپ ها به جای سکه و طلا

۵. سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور

ایرنا: معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت:«با وجود سرمایه گذاری بسیار اندک در بخش استارت آپ ها، دولت پیگیر بوده که بخش خصوصی در این حوزه فعالیت داشته باشد. در اقتصاد دانش بنیان سرمایه گذاری بخش خصوصی در استارت آپ ها به جای سکه و طلاست و ما به شدت پیگیر این موضوع هستیم. زیرا اعتقاد داریم دولت نباید در حوزه هایی که بخش خصوصی وارد شده ورود کند.»تلفن مصون ملی به زودی در اختیار مسئولان قرار می گیرد

۶. علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران

ایسنا: رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران گفت:«مسئولان به دنبال تولید یک تلفن ملی مصون هستند که باید سریع تر عملیاتی شود. کمیته پدافند غیرعامل نیز مصوبه ای را در خصوص استفاده از تلفن همراه هوشمند صادر کرده که این تصمیم در همین راستا صورت گرفته است. با اجرایی شدن طرح تلفن ملی مصون درباره مسئولانی که شامل ممنوعیت استفاده از گوشی هوشمند هستند نیز صحبت خواهد شد.»

کلاهبرداری ها بیشتر در حوزه کسب و کار رخ می دهد

۷. علی نیک نفس، رئیس تشخیص و پیشگیری پلیس فتای ناجا

مهر: رئیس تشخیص و پیشگیری پلیس فتای ناجا گفت:«کلاهبرداری ها و برداشت های غیرمجاز اغلب در حوزه کسب و کار رخ می دهد که برای جلوگیری از آنها، امسال همچنان موضوع نماد اعتماد را برای سایت هایی که فعالیت اقتصادی دارند پیگیری می کنیم. چرا که بررسی پرونده ها نشان می دهد ۵/ ۹۹ درصد جرائمی که در سایت های خرید اینترنتی اتفاق می افتد در فروشگاه های اینترنتی بدون نماد اعتماد انجام می شود. ۵/ ۰ درصد بقیه نیز مربوط به ارسال کالاهای بدون کیفیت است. در برخی پرونده ها مشاهده کردیم که فروشگاه اینترنتی فقط پول دریافت کرده و کالایی ارسال نکرده است.»

دستگاه های دست اندرکار بر قیمت آی فون نظارت کنند

۸. رمضانعلی سبحانی فر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی

ایسنا: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت:«با توجه به قاچاقی که صورت می گیرد نهادهای نظارتی وارد کار می شوند و شرکت هایی که دارای نمایندگی هستند تنها پشتیبانی کننده و مسئولیت پذیرند تا قیمت ها بر حسب نظارت انجام شود. اما نظارتی بر قیمت گوشی آی فون صورت نمی گیرد و با قیمت دو برابر به فروش می رسد. مجموعه دستگاه های دست اندرکار باید وارد کار شوند و اگر حضور نداشته نباشند نمی توانند نقش نظارتی خود را اجرا کنند.»

۴۰۰

فارس: محمدرضا طلایی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نرم افزار گفت:«از مجموع هشت هزار شرکت دانش بنیان تنها ۴۰۰ شرکت در حوزه فناوری و ارتباطات دانش بنیان قرار دارند. در حالی که بسیاری از آنها فعالیت فناوری اطلاعات دارند اما در آمار بازار ICT به حساب نمی آیند.»

۶

ایرنا: اصغر رضانژاد دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران گفت:«از بین ۳۱ شرکت متقاضی دریافت مجوز خدمات پس از فروش در حوزه فناوری اطلاعات، شش شرکت فعال در حوزه تجهیزات سخت افزاری مجوز گارانتی از سازمان حمایت دریافت کرده اند.»

۵

فارس: خسرو سلجوقی رئیس شورای راهبری طرح جویشگر بومی گفت:«هدف اصلی طرح جویشگر بومی، دستیابی به سهم بازار جویشگرها و توسعه کسب و کارهای مرتبط با این بخش است. پیش بینی می شود جویشگر بومی، سهم پنج درصدی را در سال اول از این بازار کسب کند.»

۲۰۰۰۰۰۰۰

ایسنا: شهرام شاهکار مدیرعامل شرکت اسنپ گفت:«شرکت اپراتور آفریقای جنوبی «گروه ام تی ان» موافقت کرد ۲۰ میلیون یورو (۲۲ میلیون دلار) برای حمایت از برنامه تاکسی آنلاین سرمایه گذاری کند. این سرمایه گذاری به ما امکان می دهد فعالیت مان را با سرعت بیشتری به شهرهای دیگر توسعه دهیم.»

۹۰۰۰۰۰

ایسنا: علی جنتی وزیر ارشاد اسلامی گفت:«آمار مخاطبان در شبکه مجازی و تولید محتوای دیجیتال افزایش یافته، امروزه حدود ۹۰ هزار کانال در یک شبکه اجتماعی رایج در کشور دایر است که از این بین حدود ۵۰ هزار کانال آن شکلی از رسانه دارد.»

برخورد با ارسال کنندگان پیامک های تبلیغاتی از سیم کارت های شخصی

فارس: حسین فلاح جوشقانی معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت:«ارسال پیامک تبلیغاتی از شماره های شخصی از مصادیق پیامک انبوه بوده و ارائه کنندگان خدمات ارتباطی باید امکان فعال سازی یا غیرفعال کردن دریافت پیامک های انبوه از این طریق را برای کاربران فراهم کنند، اگر چنین کاری انجام ندهند، قابلیت ارسال پیامک برای تمامی سیم کارت هایی که به صورت شخصی برای سایر مشترکین پیامک انبوه تبلیغاتی ارسال می کنند، مسدود می شود.»

ممنوعیت ارائه خدمات پس از فروش به گوشی های دارای گارانتی بین الملل

فارس: با ابلاغ سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان تمامی شرکت های خدمات پس از فروش موبایل و تبلت در ایران از ارائه خدمات به گوشی های دارای گارانتی بین الملل و اینترنشنال و گوشی های غیررسمی منع شدند. بر اساس این ابلاغیه شرکت های خارجی مستقر در کشور و ارائه دهندگان خدمات پس از فروش موظف اند با اطلاع رسانی لازم به مصرف کنندگان اعلام کنند که فقط گوشی های دارای هولوگرام و دارای کارت گارانتی مشمول گارانتی و خدمات پس از فروش می شوند.

اپلیکیشن غیرمعتبر نصب نکنید

مهر: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به مشترکانی که نسبت به تماس با خارج از کشور از طریق اپلیکیشن ها اقدام می کنند از طریق ارسال پیامکی هشدار داد تا نسبت به نصب نرم افزار مکالمات اینترنتی آگاهانه عمل کنند.

اعمال تعرفه جدید در قبوض تلفن

مهر: داود زارعیان سخنگوی شرکت مخابرات ایران گفت:«از تیرماه تعرفه اینترنت و تلفن ثابت تغییراتی کرده است که این تغییرات در قبوض مرداد تا مهرماه لحاظ شده. بر این اساس تعرفه یک دقیقه مکالمه ثابت به ثابت شهری از ۳۰ ریال به ۴۵ ریال افزایش یافته است. همچنین برای تلفن های بدون کارکرد در شهرها ۳۳۰ دقیقه و در روستاها ۲۰۰ دقیقه مکالمه لحاظ شده است.»

ورودی

آرش برهمند
سردبیر
arash@peivast.com

پاییز پدرسالار

فناوری های واژگون گر*: ابداعاتی هستند که یک بازار یا زنجیره ای جدید از ارزش می سازند و در نهایت یک بازار یا زنجیره ارزش موجود را واژگون می کنند. پاییز همیشه شروع فصل سرد برای استارت آپ هاست. گویی تابستان که تمام می شود مدیرانی که شش ماه اول را در گرما چرتی بهاری زده اند، ناگهان از خواب بیدار می شوند تا چند برگ سبز دیگر را به زمین بیندازند؛ تاکنون امنیت، حاکمیت و مالکیت ابزارهای این هرس کردن تجاری بوده اند. این است که در پاییز پربیننده ترین شبکه به اشتراک گذاری ویدئویی کشور با محدودیت جدی و حکم قضایی مواجه می شود، یک اپراتور وقتی نمی تواند موفق ترین بازارچه نرم افزارهای موبایل را بخرد خودش یک برنامه میلیاردی تلویزیونی در زمستان راه می اندازد و وقتی بانک ها نمی توانند خودشان پا به پای نیازهای کاربران حرکت کنند شب عید یک دوجین سایت را فله ای فیلتر می کنند. ایستگاه بعدی کجاست؟ فقط آن سرمایه گذاری که قبلاً از صافی سرمایه گذاری در اپراتور دوم گذشته حق دارد در یک استارت آپ حمل و نقل شهری میلیاردی هزینه کند و اگر شما یکی از معاونت های ریاست جمهوری را الی الابد زیر نگین ندارید بهتر است اصلاً به سرمایه خارجی فکر نکنید. چنین روندهایی از خودی سازی تجارت، کسب و کار و سرمایه نه تنها در کشور ما که در جهان هم بیگانه نیست. روزگاری بوده که ایزایران و صاایران در این کشور تلویزیون و موبایل ساخته اند، شهاب و پارس زیر نظر بنیادها کار کرده اند، اولین سیم کارت را خود دولت دست مردم داده و حتی هنوز هم می شود دید که وزارت ارتباطات شرکت فیبر نوری تاسیس می کند یا تامین اجتماعی می خواهد با قرارداد دفترچه الکترونیکی اپراتور آخر را نجات دهد. در جهان هم اگر خوش خیال نباشیم همواره سطحی از ذی نفع بودن را دولت های بزرگ در سازمان های موثر اطلاعاتی و ارتباطی حفظ می کنند که شاید همیشه مستقیم و آشکار نباشد ولی دست کم طی سال های اخیر به لطف افشاگری های متعدد از اسنودن گرفته تا جولیان آسانژ، دیگر انکارشدنی نیست که این اهرم در اغلب موارد هنوز در دست رجال سیاسی است اما این تمام ماجرا نیست. آلوده شدن بنگاه های بزرگ دولتی یا فرادولتی به رقابت تجاری با استارت آپ هایی که به نیازی واقعی در کشورشان پاسخ می دهد، خواه یک پیام رسان باشد خواه یک سرویس ویدئویی، نه تنها آزمودن دوباره یک آزموده تلخ در ناکامی تجاری است بلکه در عمل نیز ساختارهای بزرگ تر کشور همچون صدا و سیما، بانک ها و مخابرات را به رقابتی گره می زند که دیر یا زود بازنده آن خواهند بود. این فناوری های واژگون حتی اگر اکنون به ضرب دادگاه و فیلترینگ از میدان به در شوند، دیر یا زود بازمی گردند و با خود هر چه در پیش دارند واژگون می کنند؛ چه بهتر که این تحول از درون کشور باشد. توسعه محتوای بومی بیش از شبکه ملی به عزم ملی یا شاید در این موارد اخیر کمی رحم ملی نیاز دارد.
در آغاز فصل سرد با ما همراه باشید

* معمای خلاقیت؛ وقتی فناوری های نو سازمان بزرگ را فرو می اندازند. کلیتون ام کریستینسن، مدرسه کسب و کار هاروارد، ۱۹۹۷

چتری برای هیچ کس

مهرک محمودی
دبیر تحریریه
mehrak@peivast.com

نماد اعتماد و صدور آن، نیمه اول امسال جزو خبرسازهای حوزه فناوری اطلاعات بود. در ابتدای سال هنوز مهر تحویل سال خشک نشده بود که تجمیع کنندگان خدمات پرداخت برای اینکه بتوانند رفع توقیف شوند به دنبال دریافت نماد اعتماد بودند و فعالان این حوزه نیز به آنان قول همکاری دادند، پس از آن زمانی که هنوز مقررات گذاری برای تجمیع کنندگان خدمات پرداخت به پایان نرسیده بود ایجاد محدودیت برای چند فین تک مجدداً توجه ها را به سمت نماد اعتماد جلب کرد چرا که رگولاتور حوزه بانکی معتقد بود آنان باید ابتدا نماد اعتماد دریافت کنند. تمامی آن سر و صداها و هیاهوهای خبری در نهایت با توافق بانک مرکزی و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بابت صدور نماد اعتماد برای این کسب و کارها آرام گرفته بود که مدیرعامل شرکت پست اعلام کرد از این پس صدور نماد اعتماد طبق اساسنامه بر عهده این شرکت خواهد بود. پس از تصویب قانون تجارت الکترونیکی و شکل گیری و تاسیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی یکی از بخش های موفق بخش صدور نماد اعتماد برای فروشگاه های الکترونیکی بود به گونه ای که با گذشت تقریباً شش سال به بیش از ۲۰ هزار فروشگاه اینترنتی نماد اعتماد داده است. اما نقطه موفقیت این مرکز فقط در صدور نماد اعتماد به این تعداد نیست بلکه در شرایط فعلی تمامی فعالان این حوزه می دانند برای فعالیت در حوزه کسب و کارهای اینترنتی باید به این مرکز مراجعه کنند و این مرکز هماهنگی های لازم را با سایر بخش های تصمیم گیر انجام می دهد. حال که مدیرعامل شرکت پست پس از شش سال فعالیت و دستیابی به موفقیت نسبی در این حوزه از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صدور نماد اعتماد را از وظایف شرکت پست دانسته است جای تعجب دارد. مدیرعامل شرکت پست برای اثبات ادعای خود به بند ۱۱ ماده ۵ اساسنامه شرکت پست اشاره کرده اما در آن بند هیچ اشاره مستقیمی به اینکه وظیفه صدور نماد اعتماد الکترونیکی بر عهده شرکت پست است، نشده و احتمالاً برداشت کارشناسان شرکت پست از این وظیفه پیش بینی شده در این بند، اعطای وظیفه صدور نماد اعتماد به این شرکت بوده است. اما اگر فرض و فقط فرض بگیریم مسئولان امر تصمیم به جابه جایی مرجع صدور نماد اعتماد الکترونیکی گرفته اند به نظرتان این کار صحیح است؟ آیا باید از مرکزی که تاکنون وظیفه خود را به درستی انجام داده و سعی کرده روال های کاری این بخش را به صورت شفاف مشخص و طبق آن عمل کند، مسئولیت گرفته شود و به بخش دیگری واگذار شود؟ این فرایند یعنی صفر کردن تمامی مراحل کاری و از بین بردن سابقه شش ساله فعالیت در این بخش. حتی اگر موضوع تغییر فرایندهای صدور مجوز در دستور کار باشد نباید مرکزی که تاکنون در این زمینه فعالیت می کرده از موضوع مطلع و نقش آن در این میان شفاف باشد؟ مگر غیر این است که تمامی این بخش ها در زیر چتر دولت واحد فعالیت می کنند؟

زنده باد غافلگیری

میثم قاسمی
روزنامه نگار
ghasemi@peivast.com

دوستی تعریف می کرد سال ها پیش در جریان ساخت یکی از سدهای کشور، سازمان هواشناسی طی نامه ای رسمی هشدار داد یک ماه دیگر در منطقه ای که شما مشغول کار هستید، سیل خواهد آمد؛ اما مدیران پروژه توجهی به این نامه نکردند. مدتی بعد دوباره نامه آمد که دو هفته دیگر سیل خواهد آمد؛ باز هم کسی توجه نکرد. دوباره نامه آمد که سه روز دیگر سیل خواهد آمد و باز هم بی توجهی و سرانجام سیل آمد و میلیاردها تومان خسارت وارد کرد. البته خبر این اتفاق به رسانه ها نرسید اما اگر می رسید هم طبیعتاً مدیران پروژه در توجیه بی عملی خود، جمله ای آشنا در آستین داشتند:«غافگیر شدیم.»
ایران کشور غافلگیری هاست. ۳۸ سال پیش وقتی آخرین شاه ایران با هلی کوپتر یکی از راهپیمایی های میلیونی مردم را دید، از شدت عصبانیت نمی دانست چه کند. چطور زیر گوش او چنین اتفاقی افتاده بود؟ چرا هیچ کس نتوانسته بود آن را پیش بینی کند؟ واقعیت این است که در آن زمان هم بودند افراد و سازمان هایی که به شاه هشدار داده بودند اما او ترجیح داد غافلگیر شود.
ماجرای ورود نسل های مختلف تلفن همراه به ایران و نحوه مواجهه ما با آنها نیز از همین قاعده پیروی می کند. ما می دانستیم ارتقا از نسل ۲ به ۷۵/ ۲ چه الزامات و تبعاتی دارد. می دانستیم MMS و GPRS خواهد آمد اما ترجیح دادیم سکوت کنیم و با حادثه مواجه شویم. ما می دانستیم با مهاجرت از نسل های ۲ به ۳ چه خواهد شد اما باز هم خود را به ندانستن زدیم. طبیعتاً افرادی هستند که با خواندن این جملات، فوراً جواب می دهند:«نه، نمی دانستیم.» این خود عذر بدتر از گناه است. فناوری تلفن همراه و نسل های جدیدتر آن سال ها بعد از رونمایی جهانی به ایران وارد شدند و به سادگی می شد فهمید پس از ورود آنها چه خواهد شد. آیا کسی نمی دانست MMS چیست و با آن چه می توان کرد؟ آیا کسی نمی دانست نسل ۳ بر پایه تماس تصویری درآمد خواهد داشت؟
اکنون دنیا در حال بررسی استانداردها و الزامات نسل ۵ تلفن همراه است. این فناوری قرار است در سال ۲۰۲۰ به صورت تجاری عرضه شود و می توان حدس زد با تاخیری پنج ساله به ایران بیاید. بدین ترتیب حدود ۱۰ سال تا روزی که اپراتورهای ایرانی 5G عرضه کنند، زمان وجود دارد. هم اکنون اپراتورها سرگرم توسعه سخت افزاری و نرم افزاری نسل های ۳ و ۴ هستند اما نهادهای متعدد قانونگذار و ناظر، سال ها فرصت بررسی و تحقیق درباره فناوری ای دارند که انقلابی در همه عرصه ها ایجاد خواهد کرد. در عین حال نباید تصور کنیم ۱۰ سال بعد آن قدر دور است که نخواهد آمد. زمان به سرعت سپری خواهد شد و ناگهان به روزی می رسیم که ناگزیر از مهاجرت به نسل بعدی هستیم. آیا باز هم می خواهیم بگوییم «غافلگیر شدیم»؟

این بار تشنه اشیای بی جانیم

امیر حسین حسینی پژوه
روزنامه نگار

شاید نخستین سوالی که در رابطه با نسل پنجم به ذهن مان می رسد این است که «چرا این قدر زود؟» هنوز به طور کامل از نسل های پیشین بهره برداری نشده و نسل چهار در اکثر کشورها در حال توسعه است که حرف از راه اندازی نسل پنجم به میان آمد. این تولد زودهنگام ظاهراً از این ناشی می شود که معمولاً هیجان رسانه ها برای فناوری های جدید جلوتر از واقعیت بوده و این بار این میل خیلی بیش از پیش شده است. اولین تبلیغات 3G در دهه ۱۹۹۰ شکل گرفتند؛ ولی این فناوری بعد از ۱۸ سال نهایی شد. اواخر ۲۰۱۰ بود که نسل چهارم مطرح شد اما تا سال پیش همچنان بسیاری از گوشی های هوشمند از این فناوری پشتیبانی نمی کردند. بیراه نیست اگر بگوییم هیچ جای دنیا ظرفیت های این نسل به طور کامل اجرایی نشده است.
اما این بار ماجرا برای نسل ۵ فرق دارد. سال گذشته برای نخستین بار آزمایش های آن انجام شد و حالا قرار است در کمتر از سه سال عملی شود.
این بار از همیشه تشنه تر هستیم. میل به پیشرفت و جهش بیشتر از هر زمان دیگری در شرکت ها و موسسات علمی نفوذ کرده و کاربران نیز تشنه تر از همیشه هنوز از فناوری های قبلی سیراب نشده خواهان فناوری های جدید هستند. به همین خاطر است که همه دست به کار شده اند، تا مرز تخیل آنها را کجا ببرد. به نظر می رسد نسل پنجم بیشتر از آنکه برخاسته از نیاز بشر باشد برخاسته از آمال و آرزوهای آن است چون حرف از مفاهیم و فناوری هایی می شود که شاید چهار سال دیگر تازه به مرحله تجاری برسد.
هنوز خبری از استانداردها نیست اما دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت های توسعه دهنده تجهیزات شبکه و مخابرات طرح ها و ایده هایی برای 5G ارائه داده اند و تصویرهایی از آینده ترسیم کرده اند. برای همین مشخص است که هر آنچه را اکنون در لبه فناوری وجود دارد، در نسل پنجم ملاقات می کنیم.
نسل بعدی باید به طور خودکار بفهمد چه زمانی به پهنای باند بیشتری نیاز است و چه زمانی یک اتصال بی درنگ هدایت خودران می خواهیم. همچنین شبکه می فهمد دستگاهی که به آن متصل شده، یک روبات یا اسمارت فون است.
مشخص است که این بار تمرکز بر سرعت و پهنای باند بی فایده است. دسترس پذیری و متصل بودن حرف اصلی این نسل را می زند.
با این حال همین هفته آخر مهر بود که اریکسون با ۱۵ گیگابیت بر ثانیه رکورد سرعت در نسل پنجم را شکست. این سرعت و دسترس پذیری سبب می شود دستگاه ها چنان به یکدیگر متصل و یکپارچه باشند که انگار اصلاً شبکه ای در کار نیست و تمام اطلاعات درون خود دستگاه است. از این تحول شبکه ای متولد می شود که دیگر مخصوص اسمارت فون ها، تبلت ها و نوت بوک ها نیست، بلکه مخصوص روبات های پرنده، ماشین های خودران و هزاران شیء بی جان است

استارت-سعودی-آپ!

شاهین زینعلی
خبرنگار

گزارش فایننشال تایمز در مورد اینکه صندوق ذخیره ارزی عربستان سعودی از طریق شراکت با Soft bank ژاپن قصد تاسیس یک صندوق سرمایه گذاری در بازار جهانی استارت آپ ها دارد، نمی تواند تعجب برانگیز باشد. در چند سال گذشته اقتصاد عربستان سعودی در اثر وابستگی به فروش انرژی و جنگ نفت با روسیه و ایران و هوویی به نام «نفت شل» آسیب فراوانی دید. در منطق تلاش کشورها، و در اینجا عربستان سعودی برای کاستن از وابستگی اقتصادی به نفت شک و شبهه ای وجود ندارد. اما وقتی به رقم حیرت انگیز ۱۰۰ میلیارد دلار که قرار است به این بازار پرسود تزریق شود، برمی خوریم شگفت زده خواهیم شد! زنگ خطر وقتی به صدا درمی آید که روشن شود پای «محمدبن سلمان» وزیر دفاع و جانشین ولیعهد سعودی، به عنوان مبتکر طرح در میان است. مبتکر این طرح سرمایه گذاری همچنین فرمانده جنگ یمن، حامی گروه های سلفی-وهابی در سوریه و نیز تدوین کننده سیاست ایرانی آل سعود است. اگر تا پیش از این سعودی ها رقیب جدی ایران در منطقه در رقابت های نفتی محسوب می شدند، اکنون انتظار بجایی است اگر منتظر باشیم محل نزاع از «نفت» به «کنش های رهایی از نفت» منتقل شود! بازار استارت آپ ها نیز با توجه به پس زمینه های موجود، محیط مساعدی برای انتقال رقابت هاست.
از آنجا که ایران به تازگی در مسیر جلب سرمایه برای بازار خود قرار گرفته است، اگر رشد این بازار در کوتاه مدت و میان مدت مورد توجه قرار نگیرد، ورود سرمایه های کلان سعودی ها به صندوق های سرمایه گذاری و شتاب دهنده ها می تواند مورد استفاده آنها برای محدود کردن فعالیت های ایران واقع شود و عرصه را بر بازار نوپای ایرانی تنگ کند. در مقابل سیلی که در راه است، شتاب در گسترش این بازار و جذب هرچه سریع تر و بیشتر سرمایه های مطمئن از کشورهای علاقه مند، می تواند سدی در برابر آن باشد. هدف عربستان سعودی از چنین سرمایه گذاری هایی در حوزه های تازه ای چون بازار رو به رشد استارت آپ ها، تلاش برای رهایی از ورشکستگی اقتصادی است؛ اما تضمینی نیست که از این سرمایه ها، که بی تردید در آینده بیشتر از این خواهد بود، مستقیم یا غیرمستقیم برای تحت فشار قرار دادن رقبای منطقه ای استفاده نشود

ماندلاها و گاندی ها

ملیحه آگاهی
خبرنگار
agahi@peivast.com

۱. مدیر استارت آپ جوان که خوب هم توسعه پیدا کرده، فروتنانه اما مطمئن از راه هایی می گوید که رفته و شکست خورده. از موفقیت ها که می گوید، همان قدر فروتن است اما وقتی به ایده نو کسب و کارش می رسد، چشمانش برق می زند. دست هایش را در هوا بلند می کند و امیدوارانه می گوید:«ما که کاری نکرده ایم، این هنوز نصف کاری نیست که باید انجام دهیم!» حرف های مرد جوان بلندپروازانه و پر از امید و سختکوشی است. از روز اول پایش را محکم گذاشته و به همه قول موفقیت داده. هیچ انتظار کمکی از چراغ جادویی به نام دولت ندارد و دائم می گوید اگر جایی نقصی هست، از بی لیاقتی ماست. از حرف هایش پیداست که حاضر است تمام قد به میدان بیاید و بسیار بیش از این هم بگیرد، سودای تحول دارد و باز کردن درهای جدید.
۲. چند سالی از شروع کارش گذشته و بالا و پایین زیاد دیده است. از روز های شروع به کارش با شادی خاصی حرف می زند و کم کم می رسد به روزهای افول و رو به زوال رفتن. بارها کار به پایین کشیدن کرکره ها رسیده و تعداد دفعاتی را که در شرکت را زده اند و تهدید به خشونت کرده اند، نمی تواند بشمارد. کارش را در حوزه اینترنت شروع کرده؛ اینترنتی که روزهای اول ابزار فساد به حساب می آمد و به قاضی نرفته محکوم به فنا شده بود. کسب و کارش از گزند روزگار بقا یافته اما مدیر کهنه کار، سرش را زیاد بلند نمی کند و «دزدیده» پیش می رود. لازم نیست از لابه لای حرف هایش ابهام و قصد دست به عصا رفتن را مثل مو از ماست بیرون بکشیم، آشکارا می گوید آن قدر تحول، رکود و تحریم دیده که جرات کارهای عجیب و بزرگ ندارد. دوست ندارد سرمایه اش را صرف کاری کند که یک شبه با یک قانون خلق الساعه سلیقه ای بر باد فنا می رود و دوست دارد هر آنچه انجام می دهد و هر طرح جدیدی که درمی اندازد، در حاشیه امنیتی باشد که برای خودش دست و پا کرده.
۳. دنیا دو نفر را به یاد دارد که زمانی تا پای جان کوشیدند جهان به جای بهتری برای زندگی تبدیل شود. گفته بودند تمام امید دنیا در چشم های ماندلا دیده می شود و همه غم دنیا در چشمان گاندی

خورشید نیمه شب

مینا نوبهار
خبرنگار
nobahar@peivast.com

مدتی است که نام 5G زیاد به گوش مان می خورد؛ همان تکنولوژی ای که قرار است تا سال ۲۰۲۰ دنیای جدیدی برایمان بسازد و ماهیت اپراتورها را از «سرویس دهنده به افراد» تبدیل به «سرویس دهنده به کسب و کارها» کند. غالب مخاطبان آن نیز اشیا خواهند بود نه صرفاً افراد، به همین دلیل بازار بزرگی نیز خواهد داشت و سودهای آنچنانی نصیب اپراتورها خواهد کرد.
شاید همین ویژگی هاست که باعث شده برخلاف نسل های قبلی ارتباطی که ایران همیشه در رسیدن به آنها چند سالی از دنیا عقب بود، این بار زودتر دست به کار شود و آستین ها را بالا بزند تا خود را هرچه سریع تر با آمادگی بیشتری به کاروان جهانی مهاجرت به 5G برساند. هرچند اپراتورهای سیار آن هم پروانه لازم برای چنین پیشگامی هایی را در اختیار دارند، با این حال یک چالش همیشگی برای این قبیل نوآوری های تحول ساز وجود دارد؛ چالشی که تاکنون گریبان حوزه های کسب و کاری جدید و متعددی از جمله حوزه تجارت الکترونیکی کشور را نیز گرفته است: گرفتار ماندن در چهار میخ رگولاتوری. البته نباید این موضوع را منحصراً مربوط به سازمان تنظیم مقررات دانست و انگشت عتاب به سمت او گرفت بلکه نهادهای متعددی وجود دارند که خارج از حیطه وظایف خود دست به رگولاتوری می زنند و در سطح شهرها و استان ها بنا بر سلایق خود مانع تراشی می کنند.
وقتی از ضرورت وجود زیرساخت های لازم برای مهاجرت به 5G صحبت می کنیم باید به این نکته توجه کنیم که زیرساخت صرفاً یک مقوله فنی نیست و به یک شبکه قابل ارتقا محدود نمی شود چرا که طی سال های اخیر از یک طرف تلاش های زیادی برای توسعه شبکه ارتباطی کشور انجام شده و از طرفی اکوسیستم کسب و کاری نیز سعی در دنبال کردن ترندهای جدید بین المللی داشته است. از همین رو فضای ارتباطی کشور همیشه آمادگی آن را داشته تا فناوری های مختلف را درون خود بپذیرد و بر زوایای تاریک توانایی های خود نورافشانی کند اما بحث تنظیم مقررات اغلب برای حرکت آن به سمت نوآوری مانع تراشیده و نتیجه آن، تاخیر بیشتر در دسترسی کاربران ایرانی به خدمات نسل های جدید فناوری و بی بهره ماندن آنها از مزایای روزافزون این نسل ها بوده است.
بنابراین زیرساخت بیش از هر چیز به فرهنگ سازی در بین دولمتردان و سیاستگذاران مربوط می شود تا بتوانند نوآوری را نه به عنوان یک چالش بلکه به منزله یک تسهیل گر برای جنبه های مختلف زندگی و نیازهای روزافزون جامعه در نظر گیرند و مسیر قانونگذاری درستی برای پذیرش این جریان به وجود آورند.

نظرات کاربران درباره مجله ماهنامه پیوست شماره ۴۰