فیدیبو نماینده قانونی گروه هم‌میهن و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
مجله هفته‌نامه خبری تحلیلی صدا شماره ۱۰۰

مجله هفته‌نامه خبری تحلیلی صدا شماره ۱۰۰

نسخه الکترونیک مجله هفته‌نامه خبری تحلیلی صدا شماره ۱۰۰ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره مجله هفته‌نامه خبری تحلیلی صدا شماره ۱۰۰

در این شماره می‌خوانید: پس از احمدی‌نژاد: تحلیل آرایش اصلاح‌طلبان و اصولگرایان پس از خروج محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ نامزدهای بی هویت: تحلیل نخستین مناظره کلینتون - ترامپ علیه ترور: تحلیلی از فیلم Zero Days کام به کام مردم است؟ گزارش تحلیلی صدا درباره‌ی کارت‌های اعتباری

ادامه...

بخشی از مجله هفته‌نامه خبری تحلیلی صدا شماره ۱۰۰

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

رئیس شورای شهر اصفهان در مراسم رژه روز آتش نشانی:

نیروی انسانی ماهر و زبده دلیل موفقیت آتش نشانی اصفهان است

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: خوشبختانه با استفاده از تجهیزات مدرن در آتش نشانی اصفهان از بسیاری از تلفات مالی و جانی جلوگیری می شود.به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، رضا امینی در حاشیه مراسم رژه نیروهای آتش نشانی که به مناسبت روز آتش نشان برگزار شد، ضمن تبریک این روز به تمام آتش نشانان اصفهان اظهار کرد: آتش نشانان بسیاری در زمان جنگ تحمیلی جان خود را فدای کشور کردند که به همین جهت در تقویم انقلاب اسلامی هفتم مهرماه روز گرامیداشت آتش نشان نامگذاری شده است.
وی با بیان اینکه این روز بهانه ای برای گرامیداشت جانفشانی ها و دلاورمردی های نیروهای آتش نشان است، تصریح کرد: زمانی که همه از آتش می گریزند این نیروهای از جان گذشته به دل آتش زده و به تلاش برای زنده ماندن جان شهروندان اقدام می کنند.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه آتش نشانی اصفهان رتبه نخست کشور را داراست، ادامه داد: این نیرو در برخی از رقابت های جهانی نیز حائز رتبه های اول شده که البته همراهی شهروندان در زمان وقوع حادثه به این موضوع کمک بسیاری می کند.
وی اضافه کرد: در تبیین وظایف و تدوین اساسنامه سازمان آتش نشانی، پیش بینی اعتبارت لازم برای خرید ملزومات اطفاء حریق و احیای حادثه دیدگان شده و شورای اسلامی شهر این سازمان را یکی از نیروهای محوری خود می داند.
امینی با بیان اینکه ماشین مجهز به نردبان ۵۶ متری در آتش نشانی اصفهان در کمتر شهری وجود دارد، تاکید کرد: خوشبختانه با استفاده از تجهیزات مدرن در آتش نشانی اصفهان از بسیاری از تلفات مالی و جانی جلوگیری می شود.
وی گفت: با پیش بینی بودجه لازم در سال آینده نیز باید هم در افزایش تعداد ایستگاه ها و هم در حوزه فرهنگ سازی با آموزش های لازم حوادث را کم کرده و بخشی از مردم که دچار سانحه می شوند هم با سرعت و دقت بالا تحت پوشش قرار گیرند.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: نجات یک انسان نجات یک جامعه است و امیدوارم ما نیز بتوانیم رسالت خودمان در زمینه تامین ایمنی به مردم شهر را به خوبی انجام دهیم.

دکتر جمالی نژاد در مراسم روز آتش نشان مطرح کرد

توجه ویژه شهرداری اصفهان به امنیت و آسایش مردمشهردار اصفهان گفت: «آتش نشانی اصفهان رتبه های برتر جهانی را کسب کرده که این نشان می دهد شهرداری توجه ویژه ای به امنیت و آسایش مردم دارد.»
به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، مهدی جمالی نژاد در حاشیه مراسم رژه نیروهای آتش نشانی که به مناسبت روز آتش نشان برگزار شد، ضمن تبریک این روز اظهار کرد: «با ایثار و از خود گذشتگی رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس، در حال حاضر کشور ما به منطقه ای امن تبدیل شده و در پی آن با ایثار نیروهای آتش نشانی، شهر اصفهان نیز به شهری با امنیت بالا تبدیل شده است.»
وی با بیان اینکه حرکت در مسیر خدمت و کمک به همشهریان حرکت در مسیر الهی، خلوص، صداقت و مردانگی است، تصریح کرد: «شغل آتش نشانی در عین حال که یکی از مشاغل مخاطره آمیز و سخت است. به همان میزان نیز یکی از مشاغل لذت بخش به حساب می آید چراکه در حوزه شهری با نجات جان انسان ها سروکار دارد.»
شهردار اصفهان با اشاره به اینکه فضای امن شهر مدیون سختکوشی های این عزیزان است، ادامه داد: «آتش نشانان با دلاوری ها و جان فشانی هایی که از خود نشان می دهند از جان شهروندان مراقبت کرده و حافظ آنها هستند.»
وی با بیان اینکه آتش نشانان، شهدای بسیاری را نیز تقدیم انقلاب کرده اند، اضافه کرد: «این عزیزان با سرعت عمل و تحمل صدمات بسیار، سبب شده اند جان تازه ای به کالبد شهر دمیده شود و هم آسایش بسیار خوبی به شهروندان بخشیده شود.»
جمالی نژاد با تاکید بر اینکه آتش نشانی شهرداری اصفهان در رتبه های برتر جهانی قرار دارد، افزود: «این نیرو هم اکنون در اصفهان از تجهیزات بسیار خوبی برخوردار است و ما می توانیم در آینده نزدیک از فناوری های نوین در این نیرو استفاده کنیم.»
وی اضافه کرد: «آتش نشانی اصفهان رتبه های برتر جهانی را کسب کرده که این نشان می دهد شهرداری توجه ویژه ای به امنیت و آسایش مردم دارد.»
شهردار اصفهان گفت: «من از زحمات این عزیزان تشکر کرده و امیدوارم در تمام مراحل زندگی موفق و پیروز باشند.»

گزارش ویژه

مدیرعامل ساپکو خبر داد

سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری برای تولید قالب محصولات جدید ایران خودرو

مدیرعامل ساپکو در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه بین المللی قالب، ابزار و مواد اولیه با بیان این که صنعت خودرو در جهان بزرگترین مشتری صنعت قالب و ابزار است، سرمایه گذاری برای طراحی و ساخت قالب های سه خودروی جدید مشترک به شرکت پژو را ۱۰۰میلیون دلار برآورد کرد.
به گزارش ایکوپرس به نقل از روابط عمومی ساپکو، در این مراسم که با حضور مدیران ارشد گروه صنعتی ایران خودرو و انجمن قالب کشور برگزار شد، حسین نجاری با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه های آینده تولید در گروه صنعتی ایران خودرو، نیاز این شرکت به صنعت قالب، افزون بر تولیدات جدید به نوسازی قالب های فرسوده قابل توجه است. وی با اشاره به این که برآورد هزینه طراحی و ساخت قالب های جدید با توجه به نیاز ایکاپ (شرکت مشترک ایران خودرو و پژو) ۱۰۰ میلیون دلار است، اضافه کرد: با توجه به برنامه تولید ۷۰۰ هزار دستگاه خودرویی که برای سال ۹۶ در نظر گرفته ایم، ۴۵ میلیون دلار نیز به عنوان هزینه بازسازی و نوسازی قالب ها تخمین زده شده است. حسین نجاری از فرصت های سرمایه گذاری در حوزه صنعت قالب و ابزار برای طراحی و ساخت قالب های بزرگ تزریق پلاستیک مانند داشبورد و سپرها، طراحی و ساخت قالب های پیچیده ریخته گری و خودکفایی مواد اولیه پلیمری در لاستیک ها، فوم ها و پلاستیک های مهندسی خبر داد و افزود: حدود ۴۹درصد مواد اولیه مصرفی خودروهای تولیدی ما را ورق های فولادی تشکیل می دهند که خود نشان دهنده پتانسیل بالای سرمایه گذاری در این صنعت است. وی صنعت خودرو را بزرگترین مشتری صنعت قالب و ابزار جهان دانست و گفت: خودروسازی سفارش دهنده بیش از ۵۲ درصد تولیدات صنعت قالب و ابزار، ۶۴درصد قالب های پرسی و ۴۱ درصد قالب های تزریقی بزرگ جهان است. مدیرعامل ساپکو برگزاری پنجمین نمایشگاه بین المللی قالب، ابزار و مواد اولیه را فرصتی برای دست اندرکاران این صنعت در داخل و خارج برای همکاری مشترک با سازندگان زنجیره تامین دانست و خاطرنشان کرد: تعامل با سازندگان و سرمایه گذاری مشترک در صنعت قالب سازی و صنایع وابسته از مهمترین اهداف ما در برگزاری این نمایشگاه بوده چنان که در گذشته نیز همکاری های مناسبی میان شرکت های ایرانی و سازندگان آلمانی به وجود آمده است. وی معرفی استراتژی صنعت خودروی کشور در زمینه قالب، ابزار و مواد اولیه و همچنین تولید خودروهای با کیفیت با مقاصد صادراتی را از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه برشمرد و تصریح کرد: روند افزایش سهم داخلی سازی قالب ها در کشور به گونه ای بوده است که از ساخت داخلی ۶۴ درصد قالب های خودروی رانا و ۵۶ درصد قالب های دنا به ساخت ۷۵درصد قالب های آریسان و ۷۳درصد قالب های خودروی ۲۰۷ در داخل کشور دست یافته ایم. نجاری در پایان ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه همکاری های مفید آینده میان شرکت ها را با هدف ارتقای کیفیت و کمیت در تولیدات خودروی گروه صنعتی در پی داشته باشد.

توسعه خودروسازی با مشارکت های بین المللی

شاهین صدری مدیرعامل شرکت قالب های صنعتی ایران خودرو نیز برگزاری نمایشگاه قالب و ابزار را زمینه ساز تعامل بهتر سازندگان داخلی و خارجی و ارتقای صنعت قالب سازی دانست و گفت: با هم افزایی ساپکو، قطعه سازان و شرکت های خارجی آینده روشنی را می توان برای سازندگان متصور شد.
وی فرآیند زمانی قالب سازی را ۶ تا ۱۸ ماه عنوان کرد و گفت: بررسی نیازمندی ایران خودرو برای یک تا دو سال آینده نشان می دهد محصولات جدید این شرکت نیازمند تامین ۸ هزار تن انواع قالب است. وی افزود: پروژه های ایکاپ نیازمند بهسازی و جایگزینی ۶ هزار تن قالب جدید و دو هزار تن نوسازی قالب های قدیمی دارد.وی با اشاره به ظرفیت های بالقوه و بالفعل موجود قالب سازان گفت: با سرمایه گذاری و مشارکت قالب سازان خارجی و انتقال دانش فنی طراحی و ساخت قالب با کیفیت این نیاز مرتفع خواهد شد.صدری بر استفاده از توان نیروهای کارشناس موجود در شرکت های قالب ساز تاکید کرد و گفت: شرکت هایی داریم که تعداد نیروی انسانی آن کم تر از ۲۰ نفر است اما در میان آنان کارشناسانی هستند که توانایی طراحی قالب دارند و می توانند با گذراندن دوره های آموزشی خاص توانایی طراحی و ساخت را به صورت عملیاتی و کارگاهی کسب کنند.صدری درعین حال تاکید کرد: باید در بخش شبیه سازی تقویت شویم و می توانیم با تعامل با شرکت های خارجی و استفاده از نرم افزارهای جدید این فرآیند را توسعه دهیم.وی افزود: می توانیم با استفاده از تجهیزات و فن آوری تولید و استفاده از ورق های با استحکام بالا، وزن محصولات و میزان مصرف انرژی را کاهش دهیم. مدیرعامل شرکت آی کید تولید چدن و فولاد را از نظر کمیت در سطح بالایی ارزیابی کرد و گفت: با توجه به ظرفیت های موجود باید برای افزایش کیفیت به خصوص در بخش قطعات ریخته گری با هماهنگی ریخته گران و انجمن قالب سازان و شرکت ساپکو برنامه هایی اجرا شود تا به سمت صادرات نیز حرکت کنیم. وی تصریح کرد: ایجاد شرکت جوینت ونچر از جمله مسیرهای پیش رو است.صدری گفت: باید از توانمندی های شرکت های خارجی استفاده کنیم و با تعامل و هم افزایی بتوانیم اهداف ایران خودرو را در توسعه محصول و افزایش کیفیت محقق کنیم.

تمرکز بر کیفیت به جای تیراژمحوری

فقیهی نماینده جامعه قالب سازان ایران نیز دیگر سخنران آیین گشایش نمایشگاه بین المللی قالب، ابزار و مواد اولیه بود. وی با اشاره به افزایش تقاضای قالب در دوران تحریم تعداد قالب های مورد نیاز خودرو را سه هزار عدد دانست و گفت: در ۱۵ سال اخیر تعداد قالب های مورد نیاز خودرو به میزان ۲۰ درصد افزایش یافته و در برخی موارد ظرفیت های موجود در شرکت های قالب سازی پاسخگوی این نیاز نیست. وی طراحی و ساخت قالب های بزرگ و ظریف را از محدودیت های موجود در قالب سازان ایرانی عنوان کرد و گفت: این محدودیت در کنار طولانی بودن زمان اجرای تست های مختلف موجب طولانی شدن زمان تحویل قالب می شود. فقیهی کمبود نیروی کار با تجربه در شرکت های قالب ساز را از دیگر مشکلات شرکت های قالب ساز دانست و گفت: پیوستن قالب سازها به جمع تولیدکنندگان عامل اصلی کاهش نیروی کار در این واحدها است. وی با اشاره به مشکلات موجود و ادیت مجدد در برخی قالب های وارداتی خواستار مدیریت و نظارت بر واردات شد و گفت: باید برای تعمیر و نگهداری قالب های وارداتی نیز چاره جویی شود. فقیهی سرمایه گذاری و مشارکت با شرکت های معتبر خارجی را راهی برای برون رفت از وضعیت فعلی قالب سازان دانست و افزود: باید با مدیریت پروژه ها، استفاده از نرم افزارهای مهندسی و تحلیل و آنالیز و همچنین تعریف پروژه ملی برای توسعه قالب سازان با تاکید بر کیفیت به جای کمیت و تیراژ، مسیر پیشرفت جامعه قالب سازان را هموار کنیم.

جذب و نگهداری مشتری رویکرد اصلی در ارایه محصول

کریستین والتر مدیر فروش شرکت زیبن ورست آلمان نیز ضمن تاکید بر توسعه بازار در دنیا و جذب بیشتر مشتری گفت: مشتریان صرفا به دنبال خرید ابزار مورد نیاز نیستند بلکه ما باید بتوانیم خدمات مناسبی را نیز ارایه دهیم. وی تاکید کرد: باید مشتری توان کار با پیچیدگی های تکنولوژی که در اختیارش می گذاریم را کسب کند. وی داشتن اطلاعات در مورد ظرافت قالب و ابزارسازی را از اصول موفقیت در زمینه طراحی و تولید دانست و افزود: باید با استفاده از فن آوری های جدید به سمت تولید قطعات سبک و اقتصادی پیش برویم. والتر بر تقویت فرآیندهای داخلی قالب سازان تاکید کرد و گفت: باید با برنامه ریزی و استفاده از نرم افزارها و دانش روز، هزینه ها را محاسبه کنیم و تبدیل به سازمانی یادگیرنده شویم. وی افزود: کل فرآیند تولید و توسعه باید کنترل شود و با کاهش هزینه ها پیچیدگی های موجود در توسعه قطعه و ابزار بهینه سازی شود.وی بر داشتن شبکه تامین و داشتن رابطه بلندمدت با مشتری براساس اعتماد تاکید کرد و گفت: باید به دنبال مشتری های جدید بود و به یک محل و منطقه محدود نشد.گفتنی است پنجمین نمایشگاه بین المللی قالب و ابزار و مواد اولیه با هدف ارتقا زنجیره تامین و رشد صنعت قالب سازی و صنایع وابسته با حضور ۱۳۱ شرکت داخلی و ۳۳ شرکت خارجی از پنجم تا هشتم مهرماه در شرکت ساپکو برگزار می شود. قالب سازان کشورهای ترکیه، آلمان، پرتقال، کره جنوبی، سوییس، سوئد، ایتالیا و چین از جمله حاضرین در نمایشگاه امسال هستند. برگزاری سمینار و کارگاه های آموزشی مرتبط با قالب سازی نیز در روزهای برگزاری نمایشگاه برنامه ریزی شده است.

مدیرعامل ایران خودرو در دیدار با وزیر صنایع عمان:

قطعه سازان در تولید محصولات مشترک با عمان مشارکت می کنند

وزیر صنایع و بازرگانی عمان پس از بازدید خطوط و سالن های تولید گروه صنعتی ایران خودرو، در دیدار با مدیرعامل این گروه صنعتی، آخرین اقدامات انجام شده برای ایجاد شرکت مشترک و اجرای خط تولید محصولات ایران خودرو در عمان را بررسی کردند. به گزارش ایکوپرس، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در این دیدار گفت: ایران خودرو مصمم است تا فعالیت های خود در کشور عمان را توسعه دهد و به نتایج خوبی در همکاری با این کشور دست یابد. مهندس هاشم یکه زارع با اشاره به ایجاد خط مونتاژ محصولات ایران خودرو در عمان گفت: این کشور مزایای زیادی برای تولید محصولات ایران خودرو دارد و به دلیل دسترسی به کشورهای اطراف می تواند به عنوان مرکزی برای صادرات محصولات ایران خودرو به کشورهای منطقه و به ویژه شمال آفریقا مطرح شود. وی با بیان این که در فازهای بعدی پروژه، امکان گسترش همکاری ها وجود دارد گفت: با توجه به منابع موجود در کشور عمان، امکان مشارکت قطعه سازان برای تولید قطعه در این کشور نیز وجود دارد. مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: تولید قطعه در عمان هزینه لجستیک را کاهش داده و موجب افزایش سودآوری خواهد شد. مهندس یکه زارع به قابلیت های موجود در محصولات ایران خودرو اشاره کرد و گفت: محصول دنا مطابق با استانداردها و شرایط آب و هوایی عمان می تواند سهم مناسبی را در بازار این کشور کسب کند. وی تصریح کرد: ایران خودرو خط مونتاژ محصولات خود در عمان را با استفاده از آخرین فناوری روز و در بازه زمانی پیش بینی شده راه اندازی خواهد کرد. در این دیدار علی بن سعود السنیدی، وزیر صنایع و بازرگانی عمان نیز ضمن مجهز و به روز خواندن خطوط تولید ایران خوردو گفت: محصولات این شرکت با قیمت رقابتی می تواند با خودروهای موجود در بازار این کشور رقابت کند. وی به ظرفیت ها، منابع طبیعی و مواد اولیه موجود در این کشور اشاره کرد و گفت: عمان می تواند با ارایه مواد اولیه و پلیمری کمک زیادی به تولید محصول ایران خودرو کند. وزیر صنایع و بازرگانی عمان تصریح کرد: توانمندی های ایران خودرو موجب شده تا به فکر همکاری های گسترده با این شرکت باشیم. وی به نیاز بازار کشورهای آفریقایی به محصولات اقتصادی گفت: در کشورهای آفریقایی تقاضای زیادی برای خرید محصولات با کیفیت و قیمت مناسب وجود دارد که ما می توانیم با راه اندازی این سایت نیاز بازار آنان را تامین کنیم. گفتنی است، با توافقات صورت گرفته، شرکت سرمایه گذاری مشترک ایران خودرو و عمان با سرمایه گذاری طرف عمانی و ارائه خدمات فنی مهندسی از سوی ایران خودرو ایجاد شده که طبق آن خط مونتاژ محصول دنا در این کشور راه اندازی خواهد شد.

پای قطعه سازان هم در میان است

همکاری ایران خودرو و پژو؛ قراردادی برای تمام صنایع با نهایی و اجرایی شدن قرارداد بین المللی میان ایران و شش قدرت جهانی موسوم به برجام، تعداد زیادی از بزرگ ترین شرکت ها و تولیدکنندگان نامدار دنیا برای سرمایه گذاری و ورود به بازار ایران اعلام آمادگی کردند و طیف متنوعی از شرکت های مطرح جهانی با توجه به شرایط خاص و مزیت های رقابتی موجود، تصمیم به سرمایه گذاری در بازار ایران گرفتند. در یک سال اخیر نشست ها و مذاکرات برای انعقاد قرارداد و آغاز همکاری های مشترک میان شرکت های ایرانی و غربی شکل گرفته و برخی از آنها نیز به نتیجه و مرحله اجرا رسیده اما نخستین همکاری شرکت های ایرانی و خارجی که پس از برجام به امضا و اجرای قرارداد رسید، همکاری ایران خودرو و پژو فرانسه بود. قراردادی که با وجود اینکه پیشینه ای چندین ساله را به خود می دید اما هیچ شباهتی به سابقه خود نداشت و ایران خودرو این بار پای قراردادی را امضا کرد که از جهت های گوناگون منافع صنعت کشور را تامین می کرد. شکل و شمایل و مفاد این قرارداد به گونه ای بود که به نوعی، الگوی سایر قراردادها به ویژه در حوزه صنعت خودرو قرار گرفت و سایر قراردادهای خودرویی کشور با شرکای خارجی بر اساس اصول و محورهای این قرارداد تنظیم شد. همانگونه که اشاره شد مذاکرات ایران خودرو و پژو که به ایجاد شرکت مشترک با سرمایه گذاری برابر از سوی طرفین انجامید، اولین قرارداد ایران پس از برجام در سطح بین المللی به شمار می رود. پتانسیل های ایران برای تولید توانایی های بالقوه و امکانات موجود در ایران، این کشور را در منطقه سرآمد کرده است. دسترسی آسان و ارزان به نهادهای تولید اعم از نیروی انسانی و یا مواد اولیه و منابع طبیعی از جمله جاذبه های سرمایه گذاری در ایران است. علاوه بر آن موقعیت استراتژیک و جغرافیایی ایران و دارا بودن مرزهای زمینی و آبی مناسب با کشورهای منطقه و همچنین وجود جمعیت بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در ایران و کشورهای اطراف آن موجب شده این کشور به عنوان هاب تولید برای شرکت های خارجی و غربی مطرح باشد. ایران با حضور در فهرست ۱۰ کشور اول منابع معدنی اولیه دنیا، بهترین موقعیت را در غرب آسیا داشته و می تواند ضمن ایجاد رونق محلی، از طریق بهره برداری از این منابع، حداکثر ارزش افزوده را در داخل کشور داشته و به افزایش ثروت ملی کمک کند. علاوه بر آن ایران با قرار گرفتن در کنار روسیه و آمریکا به عنوان عرضه کننده بیشترین مهندس در سطح دنیا، توانایی تامین نیروی تحقیق و توسعه را به گونه ای خاص و بی نظیر دارا است.

نخستین سرمایه گذاری مستقیم فرانسه در ایران

موقعیت و شرایط خاص یادشده، موجب آسودگی خاطر سرمایه گذاران از درآمدزایی و کسب سود در این بازار شده است. از سویی دیگر، خیز خودروسازان ایرانی برای کسب دانش و فن آوری تولید خودرو و تبدیل شدن به خودروساز جهانی نیز محرک اصلی در اجرای هر چه سریع تر قرارداد با خودروسازان جهانی است. موضوعی که شرکت ایران خودرو به عنوان محور اصلی فعالیت های خود اعلام کرده است. برهمین اساس، اولین قرارداد پس از برجام میان ایران خودرو و پژو منعقد شده و با ایجاد شرکت مشترک «ایکاپ» به مرحله اجرایی رسیده است. شرکت پژو با داشتن سابقه دیرین در بازار ایران، شناخت دقیقی از سلایق و نیاز مشتریان ایرانی داشته و به دنبال این است تا با عرضه محصولات به روز و جدید خود، جایگاه و سهم خود را در ذهن مشتریان و بازار ایران حفظ کند. در دور تازه همکاری ها، شرکت پژو برنامه ریزی بلندمدتی برای حضور در بازار ایران و منطقه دارد، این شرکت به دلیل نداشتن سایت تولیدی و هاب منطقه ای، تولید مشترک با ایران خودرو را با جدیت زیاد دنبال می کند.

پای قطعه سازان هم در میان است

مشارکت قطعه سازان ایرانی و پیوستن آنان به زنجیره تامین جهانی پژو از جمله سرفصل های مهم قرارداد ایران خودرو و پژو است که با نظارت کامل وزارت صنعت، معدن و تجارت در نهایت موجب بومی سازی تولید محصولات در سال سوم همکاری خواهد شد. برهمین اساس و به منظور تحقق بخشیدن و عملیاتی کردن مشارکت قطعه سازان ایران و پژو برای تولید محصولات جدید، نشست مشترک قطعه سازان دو طرف برگزار شد. این گردهمایی برای دومین بار و با حضور نمایندگان ۶۵ تامین کننده فرانسوی به همراه مدیران ارشد پژو و همچنین ۱۴۰ نفر از تامین کنندگان ایرانی فعال در زنجیره تامین ایران خودرو برگزار شد. در این همایش دو روزه ضمن تاکید بر ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ هزار دستگاه در شرکت ایکاپ، بر سهم بالای قطعه سازان ایرانی در تولیدات مشترک و انتقال دانش تولید قطعات با تکنولوژی بالا تاکید شد. در فاز ابتدایی قرارداد ایران خودرو و پژو سه محصول موفق و پرفروش در بازار اروپا عرضه خواهد شد که افزایش درصد بومی سازی، تولید آن را مقرون به صرفه و درآمدزا خواهد کرد. بدیهی است که در این میان کیفیت بالا، بهینه سازی تولید و بهره وری بالا و همچنین ارایه خدمات مناسب فاکتورهای اصلی برای انتخاب قطعه سازان در تولید محصولات مشترک است. به گفته مدیرعامل شرکت ساپکو توانایی قطعه سازان در تامین مالی برای افزایش ظرفیت، سرمایه گذاری و بهره برداری از فن آوری های نوین نیز حایز اهمیت فراوانی است. توانمندی شرکت های قطعه ساز ایرانی در تولید قطعه در دوران تحریم موید این نکته است که قطعه سازان به سطح بالایی از بلوغ دست یافته اند و در صورت دارا بودن تکنولوژی و دانش فنی تولید قطعات توانایی تولید قطعات مورد نظر ایکاپ برای محصولات جدید و به روز را دارند.

برگزاری کنفرانس آهن و فولاد در ایران از نتایج برجام است

بزرگان فولاد جهان در کنفرانس بین المللی آهن و فولاد ایران در اصفهانمعاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: یکی از اهداف اصلی کشور در بخش آهن و فولاد، رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تُن فولاد در سال تا افق ۱۴۰۴ (سال ۲۰۲۵ میلادی) است.
دکترمهدی کرباسیان در مراسم آغاز به کار دومین کنفرانس بین المللی آهن و فولاد ایران در هتل عباسی اصفهان افزود: این یک برنامه و سیاست عملی و واقعی است و بدون شک می توانیم به این هدف دست پیدا کنیم.
وی میزان تولید فولاد در کشور در زمان حاضر را ۱۷ میلیون تُن در سال اعلام و اظهار کرد: تولید کنونی ما کمتر از ظرفیت اصلی صنعت فولاد کشور است.
وی رتبه جهانی ایران در تولید فولاد را چهاردهم عنوان و اضافه کرد: ایران جایگاه خوب و روند رو به رشدی در زمینه صادرات فولاد در آسیا و اروپا دارد. معاون وزیر صنعت همچنین تسریع در جذب منابع و سرمایه گذاری را عاملی در رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تُن فولاد عنوان و اظهار کرد: ما دو امتیاز بزرگ در کشورمان داریم که شامل معادن بزرگ سنگ آهن و همچنین منابع عظیم گازی است. به گفته وی، این دو امتیاز باعث افزایش ارزش افزوده و حداکثر بهره وری در صنعت فولاد ایران می شود. کرباسیان با اشاره به سه میلیارد تُن ذخائر قطعی کشف شده در حوزه سنگ آهن در کشور گفت: با کارهای انجام شده توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، تا یک سال آینده ذخائر جدید سنگ آهن را در مقیاس بزرگتری خواهیم داشت. وی با تاکید بر اینکه می توان با استفاده از سنگ آهن کم عیار و فناوری های نوین به ذخائر جدیدی دست پیدا کرد، افزود: چندی پیش یک شرکت اوکراینی قراردادی با یک شرکت ایرانی برای استخراج ۳۰۰ هزار تُن کنستانتره از سنگ آهن کم عیار در یزد منعقد کرد که اگر این کار با موفقیت انجام شود آن را بطور زنجیره ای در دیگر نقاط کشور نیز توسعه خواهیم داد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین تاکید کرد: برگزاری کنفرانس بین المللی آهن و فولاد ایران در داخل کشور و با حضور بیش از ۱۵۰ مهمان خارجی از حدود ۵۰ شرکت معتبر، یکی از نتایج مهم اجرایی شدن سند برجام است. کرباسیان با بیان اینکه در گذشته ما ناگزیر به شرکت در اجلاسی در دُبی امارات متحده به منظور معرفی صنعت فولاد کشورمان بودیم، افزود: اما از سال گذشته با برگزاری کنفرانس آهن و فولاد از سوی شرکت «متال بولتن» در داخل کشور، فرصت خوبی برای افزایش روابط بین المللی کشور فراهم شد. وی با تاکید براینکه ورود بسیاری از فناوری های نوین در عرصه صنعت پس از برجام برای کشور محقق شد، تصریح کرد: به نتیجه رسیدن سند برجام به زمان نیاز دارد و ما به مرور شاهد این نتایج و دستاوردها هستیم.

محدودیت منابع مالی، مهمترین مشکل صنایع کشور

کرباسیان همچنین محدودیت منابع مالی را مهمترین مساله صنایع کشور خواند و گفت: این اتفاق به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت پیش آمده است.
وی افزود: به همین دلیل ما برای تامین منابع مالی باید به سمت جذب منابع از محل سرمایه گذاری های خارجی حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه دولت این موضوع را در دستور کار خود قرار داده است، اظهار کرد: جذب ۵۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است.
معاون وزیر صنعت به مذاکره های اخیر با شرکت ها و بانک های چینی برای جذب اعتبار تا سقف ۴۰ میلیارد یورو اشاره و تصریح کرد: هفته آینده نیز وزیر اقتصاد آلمان به ایران سفر می کند و مذاکره های خوبی برای جذب منابع خارجی انجام می شود.
کرباسیان، دومین مساله صنایع کشور را زیرساخت هایی مانند حمل و نقل و آب خواند و گفت: با توجه به شبکه حمل و نقل کشور، هزینه تمام شده بالاست که باید برای رفع آن اقدام شود. وی میزان سرانه مصرف فولاد در کشور را بین ۲۰۰ تا ۲۳۰ کیلوگرم عنوان و اضافه کرد: این رقم باید تا سال ۱۴۰۴ به ۳۵۰ کیلوگرم برسد.
وی همچنین استفاده از فناوری های نوین، نیروی انسانی کارشناس، توجه به بهره روی و کاهش قیمت تمام شده را برای توسعه صنعت فولاد ضروری دانست.
کرباسیان با اشاره به سیاست های چین برای حمایت از صنعت فولاد آن کشور گفت: دولت چین برای حفظ ثبات تولید و اشتغال در این کشور اقدام به تزریق پول و نگه داشتن تورم تا حدی خاصی کرده است تا باعث حفظ نقدینگی شود. وی، کمبود نقدینگی را یکی از مشکل های صنعت فولاد کشور برشمرد و افزود: دولت یازدهم اقدام خوبی برای رفع این مشکل با در نظر گرفتن اعتبار ۱۶۰ هزار میلیارد ریالی برای حمایت از هفت هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط انجام داده است.دومین کنفرانس بین المللی آهن و فولاد ایران (متال بولتن) با حضور

۱۵۰ مهمان خارجی از بیش از ۳۰ کشور دنیا از جمله انگلیس، ایتالیا، فرانسه، ژاپن، آلمان، اتریش، اوکراین، ترکیه، آفریقای جنوبی، هند، هلند، سوئد، سوییس، روسیه، چین، سنگاپور، امارات متحده عربی، عمان و لبنان طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته به همت شرکت فولاد مبارکه در هتل عباسی اصفهان برگزار شد.
این کنفرانس با هدف معرفی ظرفیت ها و توانایی های ایران در زمینه تولید و صادرات آهن و فولاد و شناسایی فرصت های جهانی در این زمینه برگزار شد.
دکتر بهرام سبحانی مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در مراسم آغاز به کار این کنفرانس گفت: ایران با داشتن منابع طبیعی زیادی مانند نفت و گاز و معادن زغال سنگ، مس، سرب و روی و صنایع بزرگی مانند نفت و پتروشیمی، صنایع آهنی، مواد نسوز، خودروسازی، مصالح ساختمانی، مواد غذایی و نساجی در تولید فولاد در رده چهاردهم دنیا قرار دارد.
بهرام سبحانی افزود: تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۱۶.۱ میلیون تن و میزان مصرف آن در کشور را در زمان یاد شده حدود ۱۸.۷ میلیون تن اعلام کرد.
وی پیش بینی کرد این رقم تا سال آینده به ۲۰ میلیون و تا سال ۱۴۰۴ به ۳۵ میلیون تن در سال برسد.
سبحانی با اشاره به روند رو به رشد صادرات فولاد و روندی کاهشی واردات فولاد در ایران از سال ۲۰۰۷ میلادی تا ۲۰۱۵ گفت: از امسال، صادرات از واردات فولاد در کشور پیشی گرفته است.
مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان همچنین با بیان اینکه ایران در حال طی کردن مسیر توسعه تا سال ۱۴۰۴ است، افزود: بر اساس برنامه های سند چشم انداز تا افق ۱۴۰۴ سرانه مصرف فولاد در کشور باید به ۳۵۰ کیلو در سال برسد؛ یعنی مصرف داخلی ما با توجه به پیش بینی جمعیت یکصد میلیون نفری به ۳۵ میلیون تن خواهد رسید. وی سرانه مصرف فولاد در زمان حاضر در کشور را ۲۳۷ کیلوگرم اعلام و تصریح کرد: این رقم در کشور توسعه یافته ای مانند کره جنوبی یکهزار کیلوگرم است.سرانه مصرف فولاد یکی از شاخص های توسعه در جوامع است به طوریکه تا کمتر از یکصد کیلوگرم در سال برای کشورهای کمتر توسعه یافته، بین یکصد تا ۳۰۰ برای کشورهای در حال توسعه و بیش از ۳۰۰ کیلوگرم برای کشورهای توسعه یافته است.
مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: میزان مصرف فولاد در منطقه خاورمیانه ۵۳ میلیون تن در سال است که ۳۰ میلیون آن وارداتی است، بنابراین ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد در این منطقه می تواند نقش بسزایی در تامین این نیاز داشته باشد.
سبحانی با اشاره به برخورداری ایران از دانش فنی تولید فولاد در زمینه های ساخت تجهیزات، بهره وری، طراحی و ساخت واحدهای فولادی و نیروی تحصیلکرده، افزود: ایران اکنون ۲۸ میلیون تن ظرفیت آماده به کار در تولید فولاد دارد.
به گفته وی اکنون طرح های توسعه تولید فولاد کشور با ظرفیت ۲۱ میلیون تن به خوبی در حال اجراست و به زودی به چرخه تولید کشور اضافه می شود.
سبحانی همچنین با اشاره به چالش های موجود در بخش تولید فولاد اظهار کرد: چگونگی استخراج و فرآوری سنگ آهن، آب، حمل و نقل، منابع انرژی و هزینه تمام شده از جمله این چالشهاست.
وی به کارخانه فولاد مبارکه اصفهان نیز اشاره و اضافه کرد: این کارخانه، بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی دنیا با ۱۲ میلیون تن در سال و بزرگترین تولید کننده ورقه های فولادی در خاورمیانه و شمال افریقاست.
وی با بیان اینکه شرکت فولاد مبارکه یک درصد از تولید ناخالص ملی (GDP) و پنج درصد تولید صنایع داخلی را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: این شرکت حدود ۵۰ درصد از تولید فولاد کشور را تامین می کند.
سبحانی میزان تولید شرکت فولاد مبارکه را بیش از ۵.۴ میلیون و صادرات را ۱.۸ میلیون تن در سال اعلام و تصریح کرد: در سال ۲۰۱۵ حدود ۶۵ درصد تولیدات این شرکت برای بازار داخلی و ۳۵ درصد برای صادرات مصرف شد.
مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان همچنین گفت: کنفرانس جهانی صنایع آهن و فولاد در سال های گذشته در کشور امارات متحده عربی برگزار می شد، حتی اگر موضوع آن درباره ایران بود اما با اقدام شرکت متال بولتن قرار شد کنفرانس بین المللی آهن و فولاد از سال گذشته در خود ایران برگزار شود که نخستین کنفرانس آن پارسال در کیش برگزار شد. دفتر مرکزی شرکت متال بولتن که در زمینه های مرتبط با صنایع فلزی به ارائه خدمات مختلف می پردازد در لندن مستقر است.سبحانی با بیان اینکه مقرر است تولید فولاد در ایران از ۱۷ میلیون تن در زمان حاضر به ۵۵ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ برسد، تاکید کرد: برگزاری چنین گردهمایی هایی به رسیدن به این هدف کمک بسیاری می کند زیرا شرکت های خارجی بیش از پیش با ظرفیت های ایران آشنا شده و زمینه روابط بین المللی فراهم می شود.
وی به راه اندازی واحد جدیدی در فولاد مبارکه اشاره و خاطرنشان کرد: با راه اندازی این واحد در آینده نزدیک حدود ۱.۸ میلیون تن به ظرفیت تولید کارخانه اضافه می شود.

روزنامه

***

روزنامه ی خبری جمعه ۲ مهر ۱۳۹۵

فروش ۱۰۹ میلیارد تومانی سینما در ۶ ماه نخست سال

مجموع فروش فیلم های سینمایی در ۶ ماه نخست سال به ۱۰۹ میلیارد تومان رسید؛ رقمی که رسیدن به آن در ۶ماه اتفاقی نادر در سینمای ایران محسوب می شود. دو فیلم کمدی «من سالوادور نیستم» و «۵۰ کیلو آلبالو» هر دو فیلم با فروش غیرقابل تصوری روبه رو شدند. در ادامه راه اکران دو فیلم رکوردشکن «لانتوری» و «فروشنده» از راه رسیدند. «فروشنده» این بار تعریف جدیدی از رکوردشکنی در سینمای ایران ارائه داد. فیلم فرهادی در مدت ۱۴ روز بیشتر از هفت میلیارد تومان فروش کرده است، این یعنی روزانه حدود ۵۰۰ میلیون تومان و این اتفاقی نیست که هر سال و در مورد هر فیلمی در سینمای ایران رخ دهد.
***

روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل:

امریکا بدعهدی کردحسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بامداد پنجشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد و در سخنان خود به امریکا بابت بدعهدی هایی که در برجام داشت، هشدار داد و یادآورد شد که برجام یک توافق بین المللی بین دو طرف بود. ایران به تمام تعهدات خود عمل کرد ولی امریکا از اجرای برخی تعهدات خود از جمله مبادلات بانکی سر باز زد. روحانی در آغاز سخنان خود به سالگرد فاجعه تروریستی ۱۱ سپتامبر و از پی آن به جنگ های شکل گرفته به خاطر این رفتار افراطی اشاره کرد. رئیس جمهوری در ادامه افزود: «قرنی که با ترور و خشونت در نیویورک آغاز شد نباید با رقابت های خصمانه و آتش افروزی فزاینده در خاورمیانه ادامه یابد.» روحانی براساس اتفاقاتی که در پی حادثه ۱۱ سپتامبر روی داد به بررسی آینده جهان پرداخت و گفت: «آینده منطقه ما در گرو مواجهه با چالش هایی از قبیل بحران های امنیتی ناشی از فقدان مشروعیت و ناکارآمدی دولت هاست و بدون مردم سالاری واقعی و بدون جلب مشارکت فراگیر نمی توان با اشکال گوناگون شبکه های جنایی و تروریستی مبارزه کرد.» رئیس جمهوری کشورمان در بخشی دیگر از سخنان خود به نقش عربستان سعودی در بحران های جاری منطقه اشاره کرد و افزود: «دولت عربستان سعودی اگر به تحقق چشم انداز تازه ای در توسعه خود و امنیت منطقه چشم دوخته است، باید از ادامه سیاست های تفرقه افکنانه، ترویج ایدئولوژی نفرت و تعرض به حقوق همسایگان باز ایستد، مسئولیت خود نسبت به حیات و حرمت زائران را بپذیرد و روابط خود را بر پایه احترام متقابل و مسئولیت پذیری در قبال ملت های منطقه تنظیم کند.» همان طور که انتظار می رفت روحانی در سخنرانی خود به عظمت توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی اشاره کرد و در مورد آینده برجام و بدعهدی های صورت گرفته در هشت ماه پس از اجرای برجام نیز گفت: «هرگونه بدعهدی در اجرای برجام، به بی اعتباری بیشتر ایالات متحده در سطح جهان می انجامد. تعلل ایالات متحده در اجرای تعهدات قانونی اش در ماه های گذشته اشتباهی راهبردی است که باید فورا جبران شود.»

رونمایی از موشک دوربرد عماد

مراسم رژه نیروهای مسلح در حالی برگزار شد که برای اولین بار و با حجم اطلاع رسانی بالا همزمان در تهران و در حاشیه خلیج فارس و بندرعباس برگزار شد. بر همین اساس فرماندهان نیروهای مسلح در تهران و پررنگ تر و پرتعدادتر در بندرعباس حضور یافتند. سرلشکر محمدحسین باقری به تازگی به مقام ریاست ستادکل نیروهای مسلح منصوب شده و این اولین رژه ای بود که بعد از انتصاب او برگزار شد. باقری جزء جوان ترین افرادی است که تا به حال به این سمت رسیده است و تقریبا همه فرماندهان حاضر در این رژه در هر دو مکان از نظر سن و سال و گذشته حضور در سمت فرماندهی سابقه بیشتری از او دارند. باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در غیاب حسن روحانی، رئیس جمهوری که در حال حاضر برای شرکت در اجلاس سالانه سازمان ملل در نیویورک حضور دارد و در رژه صحبت کرد.جشن تولد ایرانیان برای شجریان

یکم مهر مصادف بود با تولد محمدرضا شجریان، دوستداران او برای قدردانی از استاد آواز ایران نشان دادند که همواره قدردان هنرمندان مردمی هستند. درحالی که شجریان در خانه اش درگیر درمان بیماری اش است، موج پیام های تبریک و شادباش و آرزوی سلامتی برای او همزمان با زادروزش در فضای مجازی و رسانه ها راه افتاد. جدای از اینکه هنرمندان و شخصیت های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در پیغام های جداگانه ای تولد خسروی آواز ایران را شادباش گفتند، مردم نیز برای سهیم شدن در این بزرگداشت دست به ابتکارهای جالبی زدند. از سویی عکسی از کافه ورتا در تهران در فضای مجازی دست به دست شد که تصویر روی کیک هایش، عکس شجریان بود.نظرات کاربران درباره مجله هفته‌نامه خبری تحلیلی صدا شماره ۱۰۰