فیدیبو نماینده قانونی نشر آبارون و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب حادثه و چالش‌های قانونی پس از آن

کتاب حادثه و چالش‌های قانونی پس از آن

نسخه الکترونیک کتاب حادثه و چالش‌های قانونی پس از آن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۶۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب حادثه و چالش‌های قانونی پس از آن

کتاب «حادثه و چالشهای قانونی پس از آن» نوشته میرفاضل نیک‌زاد ( -۱۳۴۴) کارشناس رسمی دادگستری در حوزه ایمنی و بهداشت است. هر کدام از ما ممکن است در محل کار خود دچار حادثه شویم، اما ممکن است ندانیم این حوادث چه بار حقوقی دارند و آیا قوانین می‌توانند در جهت احقاق حق و حقوق ما گام بردارند. در این کتاب با انواع حوادث و مسائل حقوقی مربوط به آن آشنا می‌شویم. سر فصلهای این کتاب شامل «حوادث کار در ایران»، «قانون کار و حوادث ناشی از آن»، «بررسی کلی درخصوص علت مرگ خاموش کارگران و حوادث کاری»، «بخش‌هایی از گزارش سازمان جهانی کار»، «آنچه همه باید بدانند»، «پرسش و پاسخهای مهم»، «ارش و دیه»، «آنچه کارفرمایان باید بدانند» و .. است. در بخشی از کتاب «حادثه و چالشهای قانونی پس از آن» می‌خوانیم: «شما هر کسی باشید اعم از کارفرما یا مالک، پیمانکار کل یا پیمانکار جزء، مهندس مجری، مهندس ناظر، مهندس محاسب یا معمار و یا از پرسنل کارگاه،سرکارگر و یا کارگر ساده در صورت وقوع حادثه دچار تبعات قانونی آن خواهید شد، چگونگی برخورد شما در مراحل مقدماتی و تکوینی پس ازحادثه خصوصا در مراجع قضایی بسیار مهم است و هر گونه بی دقتی و کم تدبیری ممکن است تبعات نامناسبی برای شما به همراه داشته باشد، در این کتاب مهندس نیکزاد یک مهندس عمران و کارشناس رسمی دادگستری در حوزه ایمنی و حوادث با ۲۴ سال تجربه در حوزه های مختلف کاری اعم از مشاور و پیمانکار و کارفرما تلاش کرده تا خواننده را با حداقل نکات لازم در این زمینه آشنا کند. ابتدا مرور سریعی بر حوادث و کلیات آن خواهد شد سپس مواردیکه دانستن آن برای همه مفید است بیان می شود و پس از آن با جزئیات بیشتر پیامدهای حوادث را پس از وقوع به تفکیک در حوزه کارفرما، پیمانکار، مهندسین ونظارت و کارگر مورد توجه قرار خواهد گرفت».

ادامه...
  • ناشر نشر آبارون
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 11.25 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۱۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب حادثه و چالش‌های قانونی پس از آن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

شما هر کسی باشید اعم از کارفرما یا مالک، پیمانکار کل یا پیمانکار جزء، مهندس مجری، مهندس ناظر، مهندس محاسب یا معمار و یا از پرسنل کارگاه،سرکارگر و یا کارگر ساده در صورت وقوع حادثه دچار تبعات قانونی آن خواهید شد، چگونگی برخورد شما در مراحل مقدماتی و تکوینی پس ازحادثه خصوصا در مراجع قضایی بسیار مهم است و هر گونه بی دقتی و کم تدبیری ممکن است تبعات نامناسبی برای شما به همراه داشته باشد، در این کتاب به عنوان یک مهندس عمران و کارشناس رسمی دادگستری در حوزه ایمنی و حوادث با ۲۴ سال تجربه در حوزه های مختلف کاری اعم از مشاور و پیمانکار و کارفرما تلاش کرده ام تا خواننده را با حداقل نکات لازم در این زمینه آشنا کنم. ابتدا مرور سریعی بر حوادث و کلیات آن خواهیم داشت سپس مواردی را که دانستن آن برای همه مفید است بیان خواهیم کرد و پس از آن با جزئیات بیشتر پیامدهای حوادث را پس از وقوع به تفکیک در حوزه کارفرما، پیمانکار، مهندسین ونظارت و کارگر مورد توجه قرار خواهیم داد.

پیشگفتار

یکی از جنبه های عقلانیت و پیشرفت انسان استفاده از تجربه است، شاید مهم ترین جنبه علوم امروزی که به درستی آنها را علوم تجربی نامیده اند استفاده از تجارب فردی و اجتماعی در ارزیابی های روزمره شخصی و اجتماعی و علمی و عملی می باشد.
مدیریت انتقال دانش knowledge Management نیز همواره بر اهمیت انتقال دانش از طریق انتقال تجربه تاکید داشته و دارد؛ ادبیات کهن ما نیز در اینخصوص بسیار غنی است به اشعار زیر به عنوان نمونه توجه کنید:

رودکی باب چهارم:

هر که نامخت از گذشت روزگار
نیز ناموزد ز هیچ آموزگار

واعظ:

صد حیف که ما پیر و جهاندیده نبودیم
روزی که رسیدیم به ایام جوانی

فردوسی:

نگه کن بدین گردش روزگار
که به زو نیابی تو آموزگار

یکی نغز بازی کند روزگار
که بنشاندت پیش آموزگار

ابوشکور بلخی:

مگر پیش بنشاندت روزگار
که به زو نیابی تو آموزگار

سعدی:

مرد خردمند هنرپیشه را
عمر دو بایست در این روزگار

تا به یکی تجربه آموختن
در دگری تجربه بردن به کار

سالها قبل هنگامیکه به دلایل فردی علاقمند به کار در حوزه ایمنی و حوادث شدم گمان نمی­کردم که در کشورم تا این میزان حوادث گوناگون بصورت روزمره وجود داشته باشد و بسیاری از آنها دارای روند وقوعی کاملا مشابه یکدیگر باشند. حوادث به هر شکلی که واقع شوند دارای تبعات فردی و اجتماعی هستند که گاهی این تبعات بسیار سنگین و جبران ناپذیرند. شما هر کسی که باشید بدون شک روزی شاهد یکی از این حوادث بوده و یا خواهید بود، در یک دوره آموزشی در شهرداری تهران در پرسشنامه ای که بین ۸۱ نفر از شرکت کنندگان توزیع شد ۲۸نفر مستقیما دچار حادثه شده یا در میان بستگانشان حادثه داشته اند که در برخی موارد متاسفانه منجر بفوت شده و ۶۱ نفر هم در محیط کار حادثه داشته و یا شاهد حادثه بوده اند که در اینموارد هم متاسفانه حوادث منجر به آسیب شدید یا فوت وجود داشته است، اینکه تبعات این حوادث برای شما و نزدیکانتان چه خواهد بود بستگی به تدابیری دارد که در خصوص حوادث اندیشیده شده است،این اندیشه ممکن است فردی بوده و توسط خود شما انجام شود و ممکن است بشکل سیستمی بوده و در محیطی که در آن زندگی می کنید و یا بکار اشتغال دارید اتخاذ شده باشد. من در این تالیف برآن هستم تا تجارب ده ساله ام را در حوزه حوادث به خواننده انتقال دهم، بدون شک این نوشتارمیتواند در گروه کتب کاربردی قرارگرفته و مطالعه آن میتواند فواید زیادی برای خواننده به همراه داشته باشد. یک جستجوی کوتاه نشان میدهد که کتابهای زیادی در زمینه حوادث نوشته شده اند و رویکرد اغلب آنها پیشگیری از حوادث با ایمن سازی و رعایت قوانین و آئین نامه ها بوده است. شخصا تا این لحظه کتابی بزبان فارسی ندیده ام که به پیامدها و تبعات قانونی حوادث پس از وقوع به شکل مستند و مستدل اشاره نماید، سعی من برآنست که با ذکر مثالهای متعدد ذهن خواننده را بیشتر در گیر واقعیت­های مبتلابه حوادث در جامعه و خصوصا مراجع قضایی نمایم.امیدوارم دوستان و عزیزانی که زحمت مطالعه این کتاب را کشیده اند مرا از راهنماییهای خود محروم ننمایند.

میرفاضل نیکزاد
آبان ۱۳۹۴

فصل اول.اطلاعات عمومی در خصوص حادثه

حوادث کار در ایران

۱-۱- حوادث ناشی از کار در ایران

آمار رسمی نشان میدهد روزانه حداقل ۶ نفر در حوادث ناشی از کار در ایران می میرند(۱)، زیان مستقیم (دیه)(۲) ناشی از این حوادث روزانه بالغ یک میلیارد و یکصد میلیون تومان است و زیان غیر مستقیم (ماده ۶۶) و زیان مربوط به ساعات کار از دست رفته و سایر زیانهای اجتماعی و اقتصادی مربوطه (براساس برآورد سازمان جهانی کار - تحت عنوان کوه یخ هزینه های حوادث)حداقل ده برابر و معادل ۱۱ میلیارد تومان در روز می باشد.به این ترتیب حوادث ناشی از کار سالیانه بالغ بر ۴۵۰۰ میلیارد تومان خسارت برای کشورمان به همراه دارند.

۱ -۲- آمار مرگ حوادث ناشی از کار در ایران

آمار مرگ های ناشی از حوادث کار در نه ماهه اول سال ۱۳۹۳ به ۱۵۰۶ نفر رسیده است که از این میان کارگران ساختمانی رکورددار هستند؛ تنها در۹ ماه نخست سال ۱۳۹۳، تعداد قربانیان حوادث ناشی از کارهای ساختمانی به ۳۳۳ نفر رسید. در پایان سال ۹۳ یک هزار و ۹۹۴ نفر در حوادِث ناشی از کار جان خود را از دست دادند.
بر پایه آمارها، مرگ های ناشی از حوادِث کار بیشتر در فصل تابستان رخ می دهد. سازمان پزشکی قانونی با هشدار در مورد افزایش تلفات کار و تاکید بر رعایت نکات ایمنی به ویژه در موارد کار در ارتفاع تاکید کرد که در ده سال گذشته یعنی بین سالهای ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۳ حدود ۱۲ هزار و ۴۳۶ نفر در حوادث کار جان خود را از دست داده اند

۱ -۳- آمار مصدومین ناشی از کار در ایران

در سال گذشته (۱۳۹۳) آمار مصدومین ناشی از کار ۲۹ هزار و ۲۳۱ نفر بوده که در مقایسه با سال قبل از آن ۱/۱ درصد کاهش یافته است
.بر اساس آماری که مرکز تحقیقات سیمان درسال ۱۳۸۷ منتشر کرده ۹۸/۲ از حادثه دیدگان ناشی از کار را مردان و بقیه را زنان تشکیل می دهند. علت اصلی آن به فعالیت زنان در مشاغل کم خطرتر باز می گردد، فعالیت هایی مثل ساختمان، معدن، فلزکاری و یا حمل و نقل به مردان اختصاص دارد. افزون بر آن میزان بیکاری زنان دوبرابر مردان در ایران است. بر اساس همین تحقیق ۶۷ درصد حوادث ناشی از کار صبح ها، ۲۲ درصد بعد ازظهر و بقیه در شب ها رخ میدهد.

۱ -۴- قربانیان آلاینده ها

میزان قربانیان مرگ ناشی از مشاغل سخت و زیان آور که در پیوند با آلاینده ها و بیماری های شغلی است شش برابر حوادث فیزیکی است. این مشاغل عبارتند از کارهایی که با عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیر استاندارد ارتباط دارد و در اثر آن فرد به مشکلات جسمی و روانی دچار می شود.
بر اساس آیین نامه اجرایی قانون مشاغل سخت و زیان آور (مخل سلامت) می توان این مشاغل را به دو دسته تقسیم کرد: اول، مشاغلی که با تمهیدات بهداشتی، ایمنی و فنی توسط کارفرما، سختی و زیان آوری آن شغل را می توان حذف کرد، دوم مشاغلی که با همین تمهیدات می توان زیان آور بودن آن را کاهش داد، اما سخت بودن و زیان آوربودن آن را نمی توان از بین برد.
بر اساس قانون کار عمده ترین مشاغل سخت عبارتند از کار درمعادن، تونل ها، انفجار مواد، حفر قتات، چاه فاضلاب، حمل و نقل مواد مذاب از کوره، حمل و نقل زباله شهری، کار دباغی، سالن های پرورش طیور، کار در دکل های بیش از ۵ متر، داربست ها و اسکلت ها، پست های انتقال فشار برق، قیر پاشی، جوش کاری، کار با وسایل دارای ارتعاش و اشعه مواد رادیواکتیو، سمپاشی باغ و مزارع، کار در زندان ها و ندامتگاه ها و همچنین حرفه خبرنگاری.

۱ -۵- قانون کار و حوادث ناشی از کار

***
غالبا سه شرط برای اینکه یک حادثه ناشی از کار تلقی شود، وجود دارد:
اول اینکه حادثه به مناسبت کار پیش آمده باشد،
دوم یک حادثه در جریان کار اتفاق بیافتد و
سوم اینکه حادثه به عضوی از بدن که کار اصلی را انجام داده، آسیب رسانده باشد.
***
در مجموع مراجع قانونی با توجه به نظریه پزشک قانونی و کارشناسان رسمی دادگستری، نوع حادثه، عوامل موثر در آن، میزان آسیب دیدگی، مقصر بودن کارگر یا کارفرما و میزان قصور را مشخص می کنند.

۱ -۶- رویکرد تامین اجتماعی در بازنشستگی کارگران حادثه دیده و مشاغل سخت و زیان آور:

بر پایه تبصره ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی در سال ۱۳۵۴ شاغلین کارهای سخت و زیان آور می توانند با حداقل ۲۰سال کار متوالی یا ۲۵ سال سابقه کار متناوب بدون شرط سنی با سقف ۳۵ روز حقوق بازنشسته شوند. کارگران مشاغل سخت و زیان آور با وجود آنکه می توانند با۲۰ سال سابقه کار بازنشسته شوند، اما این احتمال همواره وجود دارد که به دلیل طولانی بودن دوره کار در محیط های غیراستاندارد، پس از چند سال به بیماری های روحی، تنفسی و قلبی دچار شوند.
طبق اصلاح ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی مصوبه سال ۱۳۷۸، کارگران ساختمانی تحت بیمه اجتماعی قرار دارند. سازمان تامین اجتماعی موظف است با پرداخت ۷ درصد از حق بیمه و کارفرما با ۱۵ درصد از سهم بیمه به تداوم پوشش بیمه تمام کارگران ساختمانی اقدام کند.
***
سازمان تامین اجتماعی افراد آسیب دیده را به سه گروه تقسیم می کند:
آسیب دیده کلی، آسیب دیده جزیی و پرداخت غرامت نقض عضو تا برای آنها مستمری در نظر بگیرد.
***

۱ -۷- بررسی کلی در خصوص علل مرگ خاموش کارگران و حوادث کاری

برپایه بررسی های وزارت کار یازده عامل اصلی در بروز حوادث نقش دارد، از جمله:
- وسایل بی حفاظ، بی احتیاطی، نورناقص، تهویه نامطلوب، استفاده نکردن از لباس ایمنی، فقدان اطلاعات، عدم آموزش بایسته وعدم رعایت مقررات ایمنی.
سازمان تامین اجتماعی بی احتیاطی را علت نیمی از حوادث کار می داند، بریدگی،
شکستگی، سقوط، قطع دست و انگشت دست شایع ترین آسیب های محیط های کار در ایران است.
حوادث کار که عمدتا در فصل گرما رخ می دهد، به ترتیب عبارت است از سقوط از بلندی، اصابت اجسام سخت، برق گرفتگی، سوختگی و خفگی(غرق شدن و گازگرفتگی) ناشی از کمبود اکسیژن.
بطور کلی کارگران ساختمانی صدر نشین قربانیان حوادث کاری هستند و پس از آن، بیشترین میزان مرگ و میر در محیط کار به کارگران معادن و کارگران صنایع اختصاص دارد.
سقوط از ارتفاع، برخورد مصالح ساختمانی با سر و کمر و در نهایت فلج شدن، از جمله خطراتی است که سلامت کارگران ساختمانی را همواره تهدید می کند. به علاوه، کارگرانی که با سیمان کار می کنند با مشکلات و بیماری های زیادی اعم از خورده شدن نسوج بدن، آسیب به شش و چشم و حساسیت مواجه هستند.کارشناسان، علت های دیگری را نیزبر می شمارند و می گویند: «یکی از علت های حوادث کاری دستمزدهای پایین است زیرا کارگران مجبورند اضافه کاری کنند یا دو شغله و سه شغله کار کنند. بنابراین کارگری که مجبور است بجای ۸ ساعت بین ۱۵ تا ۱۸ ساعت در روز کار کند، آسیب پذیری بیشتری در کار با دستگاه ها پیدا می کند، چون تمرکز کمتری در کار دارد. افزون بر آن کارگری که احساس امنیت شغلی ندارد و از معاش فردای خود مطمئن نیست، بیشتر در معرض حوادث کاری قرار دارد.از دیگر عوامل حوادث کار فقدان حداقل آموزش به کارگران، نبود امکانات ایمنی و بهداشتی است. ۹۵ درصد حوادث ناشی از کار به دلیل نبود آموزشهای لازم است. حوادث کار علت واحدی ندارد و معلول دلایل فنی و انسانی است. کارشناسان می گویند ۵۲ درصد حوادث ناشی از عدم نظارت بایسته در محیط کار است.

۱ -۸- مسائل ایمنی و بهداشت

بالا بردن ایمنی و بهداشت کار به کاهش میزان حوادث در کارگاه ها کمک می کند.
کارشناسان معتقدند وزارت کار به اندازه کافی بازرس برای فرستادن به کارخانه ها و کارگاه ها ندارد، در عین حال نبودِ تشکل های مستقل کارگری از عوامل فقدان کنترل در مورد امکانات ایمنی و بهداشتی کار است.
نداشتن پرونده پزشکی و شناسنامه بهداشتی یک جنبه دیگر از علل افزایش آسیب های ناشی از کار است به عنوان مثال: «کارگرانی که دارای مشاغل سخت و زیان آور هستند مثلا در معادن کار می کنند یا با مواد شیمایی سروکار دارند، باید شناسنامه بهداشتی داشته باشند که به خرج کارفرما هر سال معاینه پزشکی شوند و دفترچه پزشکی روشن داشته باشند تا به محض بروز علائم بیماری بتوانند به موقع جلوگیری کنند.» که متاسفانه به دلیل خواست افزایش سود، کارفرمایان در دادن وسایل ایمنی صرفه جویی میکنند، مثلا کمربند ایمنی بر روی داربست ها، کاسکت ایمنی، دستگاه تهویه در کارخانه، ماسک یا حتی شیر برای کارگرانی که با سرب سرو کار دارند، به مقدار کافی در اختیار کارگران قرار نمی گیرد.

۱- ۹- بخشهایی از گزارش سازمان جهانی کار

 سازمان بین المللی کار (ILO) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) در گزارش ویژه خود در ۲۸ آوریل ۲۰۰۵ اعلام نموده اند که:

• سالانه بیش از دو میلیون نفر بر اثر بیماری ها و حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می دهند.
• علاوه بر این، سالانه ۲۶۸ میلیون حادثه منجر به جراحت نیز رخ می دهد که مصدومین ناشی از این گونه حوادث حداقل ۳ روز از کار خود غایب خواهند بود.
• سازمان بین المللی کار قبلاً برآورد کرده بود که حوادث و بیماریهای ناشی از کار باعث از دست رفتن حدود ۴ درصد تولید ناخالص داخلی (جهت پرداخت غرامت و غیبت از کار) می گردد.
• این گزارش می افزاید در حالیکه تعداد حوادث مرگبار و منجر به مصدومیت (ناشی از کار) در بیشتر کشورهای صنعتی جهان ثابت مانده و یا کاهش یافته است، لیکن در برخی از کشورهای درحال توسعه روند افزایشی داشته است.
برای مثال، تعداد حوادث ناشی از کار در کشور چین از ۵۰۰/ ۷۳ مورد در سال ۱۹۹۸ به ۵۰۰/ ۹۹ مورد در سال ۲۰۰۱ افزایش یافته است، همچنین حوادث منجر به استراحت ۳ روز و یا بیشتر از ۵۶ میلیون مورد به ۶۹ میلیون مورد افزایش یافته است.
همچنین در کشورهای برزیل و مکزیک در همان دوره زمانی تعداد حوادث منجر به فوت از ۵۰۰ /۲۹ مورد به ۵۰۰/ ۳۹ مورد افزایش یافته است.

۱- ۱۰- موارد قابل تامل در حوادث ناشی از کار در ایران

  • بیشترین آمار حادثه دیدگان ناشی از کار، مابین گروه سنی‪ ۲۵ تا ‪ ۲۹  ‬‬سال قرار دارند.
  • بطورمتوسط در مجموع ۴۹/۲ .‬درصد حوادث ناشی از کار حوادث مربوط به آسیب دیدگی دست و انگشتان بوده است
  • همچنین بر اساس نوع جنسیت حادثه دیدگان، حدود ‪ ۹۸/۴۵‬ درصد از حادثه دیدگان را مردان و مابقی را زنان تشکیل می دهند و بیش از ‪ ۷۵‬درصد از آسیب دیدگان از گروه متاهلین هستند.
  • بیش از ‪ ۹۱‬ درصد از حوادث کار در ساعات روز و تنها ‪ ۹‬ درصد این حوادث در شب رخ داده است.
با وجود اینکه دیدگاه و نگرش پیشگیرانه در سرلوحه برنامه های مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای می باشد، لیکن واقعیت این است که در برخی اوقات متاسفانه شاهد حوادث گوناگونی خواهیم بود، از اینرو به منظور پیشگیری از وقوع مجدد حادثه مشابه و نیز کاهش اثرات و خسارت های ناشی از حوادث، بایستی داده های مربوط به حوادث را جمع آوری نموده و با تجزیه و تحلیل آن، علل ریشه ای حوادث را تعیین نموده و بر مبنای آن اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه را انجام داد.

۲- اهمیت حوادث ناشی از کار:

همه ساله در جهان ده ها میلیون کارگر قربانی حوادثی می شوند که منجر به کشته شدن و یا از کارافتادگی تعداد کثیری از آن ها می گردد. بر طبق آمار منتشر شده در کشورهای پیشرفته صنعتی ، سالانه از هر ده نفر کارگر یکی دچار سانحه می شود و در نتیجه اینگونه سوانح ، پنج درصد روزهای کار ملی به هدر می رود. حوادث ناشی از کار از سویی سبب ناراحتی فرد کارگر و یا افراد خانواده اش می شود و از سوی دیگر سبب از بین رفتن سرمایه و تزلزل بنیان اقتصادی جامعه می گردد. لذا اینگونه حوادث از دیدگاه های زیر دارای اهمیت شایان توجهی می باشند:

۲ -۱- از نظر انسانی

هرگونه حادثه ناشی از کار ولو جزئی سبب درد و ناراحتی شخص کارگر و افراد خانواده اش می شود. بدیهی است در صورتی که حادثه شدید باشد و منجر به مرگ یا از کارافتادگی دائمی شود این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می کند.

۲ -۲- از نظر اجتماعی

از آنجا که پیشرفت و ترقی هر اجتماعی بستگی به نیروی کار افراد جامعه دارد، لذا محصول کار هر کارگر نه تنها مایه امرارمعاش زندگی و خانواده اوست بلکه سرمایه و پشتوانه اقتصاد یک جامعه نیز می باشد. چنانکه می دانیم نزدیک به ۵۰ تا ۶۰% افراد هر اجتماعی را افراد در سنین کار تشکیل می دهند. ولی در اصل افراد فعال جامعه ، مخصوصاً در کشورهای کم رشد در حدود ۲۵% کل جمعیت می باشند حال اگر از این تعداد، افرادی نیز به علت حوادث ناشی از کار نتوانند کار خود را انجام دهند این امر سبب تزلزل در وضع اجتماعی جامعه می گردد.

۲ -۳- از نظر اقتصادی

حوادث به هر صورت و درجه ای که باشد برای کارگر، کارفرما و جامعه زیان های اقتصادی دربر دارد. این زیان ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم می باشند. از زیان های مستقیم می توان از خسارت ناشی از وقفه کار به علت حادثه ، هزینه های درمانی و سرانجام خسارات پرداختی در مورد از کارافتادگی موقت ، دایم و یا فوت را نام برد. در محاسبه زیان های غیرمستقیم که مقدار آن در تمام کشورها بیش از زیان های مستقیم است باید زیانهای ناشی از وقفه در کار سایر کارگران به علت کمک کردن به فرد مصدوم ، بحث و گفتگو در مورد علت وقوع حادثه ، به هم ریختن نظم کار پس از انتقال کارگر به بیمارستان تا موقع گماشتن فرد مناسب برای انجام امور، خسارات وارده به ماشین آلات و نهایتاً خسارات ناشی از تقلیل فعالیت کارگر مصدوم پس از برگشت به  کار (در صورت معلولیت ) مورد توجه قرار گیرد.

پیشنهادات به مقامات رسمی کشور

حوادث ناشی از کار سبب درد، رنج و در بعضی از موارد موجب مرگ کارگر و زیان های فراوان مالی و کاهش سطح تولید می شود، بنابراین یک زیان ملی به شمار می آید(حتی اگر کلیه زیان های وارده نیز از طرف شرکت های بیمه پرداخت شود) با این تعریف در می یابیم که پیشگیری از حوادث ناشی از کار، از نظر فردی و اجتماعی و اقتصادی دارای اهمیت خاصی است که در نیل به این هدف باید همکاری همه جانبه ای بین مسئولین و مقامات رسمی کشور، کارفرمایان ، کارگران ،مقامات قضایی،کارشناسان رسمی دادگستری، پزشکان متخصص بهداشت کار، کمیته های ایمنی و حفاظت فنی و سایر افراد ذیربط وجود داشته باشد.
برای حفظ مصالح ملی ، ایمنی محیط کار، پیشرفت کار و صنعت ، مقامات رسمی کشور باید مسائلی چند را مورد توجه قرار دهند که مهم ترین آن ها عبارتند از:
۱- نمایندگان محترم مجلس، مقامات دولتی و به ویژه مسئولین وزارت کار و اموراجتماعی موظف به تدوین قوانین و آئین نامه های مربوط به حفاظت و پیشگیری از حوادث می باشند.تشکیل کمیسیون کاهش سوانح و حوادث در مجلس محترم و کمیته کاهش سوانح و حوادث در هیئت محترم دولت کمک بزرگی به تحقق این قوانین و آئین نامه­ها می­نماید حضور خبرگان فن از جمله کارشناسان منتخب در این کمیسیون­ها بسیار سودمند خواهد بود.
۲- در بودجه سالیانه ۵% از قیمت سوخت به امر کاهش حوادث اختصاص یابد.
۳- وزارت کار با توجه به موازین و استانداردهای بین المللی، مطالعات تطبیقی با توجه به شرایط کشور و با استفاده از خدمات مشاورین مجرب داخلی و خارجی اقدام به تعیین و تدوین وبروز رسانی استانداردها و موازین مختلف درمورد محیط های کار و غیره نماید.
۴- وزارت کار در تعامل با قوه قضائیه و بیمه مرکزی، با ایجاد انگیزه و استفاده از خدمات کارشناسان رسمی دادگستری و همچنین بازرسان کارآزموده بر نحوه اجرای مواد قانون کار و آئین نامه های مربوط نظارت نماید بگونه ای که مهمترین وظیفه این افراد علاوه بر بازرسی و تعیین اشکالات کار، راهنمایی کارفرمایان در رفع نواقص باشد .
۵- وزارت کار در تعامل با بیمه مرکزی، قوه قضائیه و نیروی انتظامی با ایجاد زیر ساختهای لازم سخت و نرم افزاری در یک شبکه سراسری آمار مربوط به حوادث را جمع آوری و تحلیل کند.
۶- آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و آموزش عالی، با ایجاد رشته ها و دروس کاربردی، آموزش مسایل مربوط به ایمنی و حوادث را بصورت بسیار گسترده در برنامه های درسی مدارس و دانشگاهها و مدارس عالی قراردهند.
۷- وزارت کار و قوه قضائیه متولی برگزاری دوره آموزشی ادواری و اجباری با اعطا مدرک رسمی برای کارفرمایان و پیمانکاران و کارگرانی باشند که می خواهند تصدی مشاغل خاص و پرخطر را به عهده بگیرند.
۸- بیمه مرکزی متولی تهیه بسته های رسانه ای فرهنگی و تبلیغاتی و تشکیل نمایشگاه های دائمی و یا سیار، جهت آشنا ساختن دست اندر کاران و عموم مردم به مسائل مربوط به ایمنی و حوادث گردد.
۹- با توجه به اینکه درمان فوری و مناسب می تواند از عوارض وخیم حادثه بکاهد، لذا مسئولین تامین خدمات درمانی کشور که مسئول تامین نیازهای درمانی و بهداشتی کارگران نیز می باشند، با شناسایی مراکز ثقل حوادث کشوری باید با ایجاد درمانگاه ها و بیمارستانها و تامین سرویس های آمبولانس در این مراکز این امور را مورد توجه قرار دهند.

نظرات کاربران درباره کتاب حادثه و چالش‌های قانونی پس از آن

برای مهندسان و پیمانکاران و سایر افراد در پروژه مطالعه کتاب توصیه میشود. بعد از حادثه برای تمام افراد موثر در حادثه درصد قصور تعیین میشود و دیه فرد به همان نسبت تقسیم.
در 1 سال پیش توسط منمشتعلعشقعلیمچکنم