فیدیبو نماینده قانونی گروه هم‌میهن و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
مجله هفته‌نامه خبری تحلیلی صدا شماره ۹۸

مجله هفته‌نامه خبری تحلیلی صدا شماره ۹۸

نسخه الکترونیک مجله هفته‌نامه خبری تحلیلی صدا شماره ۹۸ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره مجله هفته‌نامه خبری تحلیلی صدا شماره ۹۸

در این شماره می‌خوانید: چرا کره‌شمالی می‌کوشد امنیت خود را با بمب‌اتمی تضمین کند واکنش اصلاح‌طلبان به عذرخواهی سعید مرتضوی بررسی توافق وزرای خارجه روسیه و آمریکا درباره سوریه گزارش صدا از هجدهمین جشن خانه‌ی سینما در باغ ملی تهران

ادامه...

بخشی از مجله هفته‌نامه خبری تحلیلی صدا شماره ۹۸

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

صدای مردم

باشگاه خوانندگان

برای بهتر شدن صدا چه پیشنهادی دارید؟

الگوی شما شهروند امروز باشد

پرسش هفته

هفته نامه صدا به زودی به شماره صد می رسد. ۲ شماره دیگر باید صدمین شماره صدا را منتشر کنیم. معمولا رسیدن به شماره صد، برای نشریات و برای هر نشریه ای جذاب است. بسیاری در این شماره جشن نامه ای برای خود تدارک می بینند، برخی دیگر ویژه نامه ای را منتشر می کنند، برخی از مطبوعات قدیمی تر در شماره ۱۰۰ یک ویژه نامه پروپیمان با صفحات بیشتر منتشر می کردند و خلاصه هر نشریه ای برای چنین شماره ای تدارک ویژه ای می دید. ما در هفته نامه صدا، ابتدا در نظر گرفتیم برای شماره ۱۰۰ یک ویژه نامه خواندنی تهیه کنیم و نظرات روزنامه نگاران، سیاستمداران، هنرمندان و چهره های روز کشور را درباره صدا اخذ کنیم. بعدتر اما به این نتیجه رسیدیم، تغییرات بنیادی در صدا به وجود بیاوریم. فکر کردیم لازم است در دوره جدید صدا که از شماره ۱۰۰ آغاز می شود، هم به لحاظ فرم و هم به لحاظ شیوه و روش تغییرات جدیدی به وجود آوریم.به همین دلیل از شماره پیش، شماره پیامک خود را فعال کردیم و از خوانندگان نظرخواهی کردیم که به نظر آنها چه تغییراتی باید در صدا انجام بدهیم. نظرات متفاوت و جالبی برایمان رسید. آنها را با شما در میان می گذاریم و اعلام می کنیم که همچنان نظرات خود را به همین شماره پیامک که در این صفحه اعلام می کنیم برایمان بفرستید.

۱۰۶۰...۰۹۳۶موضوعات را با دقت بیشتر به شکل پرونده هایی تبدیل کنید که تمام زوایای موضوع را مورد ارزیابی قرار دهد. صدا بیش از بازتاب مطالبِ وب سایت ها به بررسی و تحلیل نیاز دارد.

۸۴۶۸...۰۹۹۰ سلام. به جامعه شناسی مردم ایران بیشتر توجه فرمایید.

۰۷۴۵...۰۹۱۳ سلام به مسایل و مشکلات اجتماعی بیشتر بپردازید.

۵۵۰۴...۰۹۱۴ سلام. حذف شونده ها: بازار، کتابخانه، و... افزودنی ها: تاریخ ایران قدیم به سبک نسیم بیداری...
مرند آهنگر زنوز، ۵۵ساله، ارشد حقوق

۱۲۴۴...۰۹۱۱ با درود به دست اندرکاران مجله وزین صدا، ۱- سردبیر محترم مجله هر هفته در موارد خاص و ضروری تحلیل و تفسیر داشته باشد. ۲- مثل دوران شهروند، هر هفته بخش ویژه داشته باشید. ۳-از حجم مطالب خبری که فراوان در فضای مجازی وجود دارند بکاهید. ۴-می توانید با صرف نظر از سه مورد فوق، همگام با دولت اعتدال و امید و برای خالی نبودن عریضه به زیست خود ادامه دهید.

۸۶۶۸...۰۹۳۶ نوشتن آقای قوچانی در هفته نامه صدا باعث بهتر شدن آن می شود و همچنان از روزنامه نگاران جوان و تازه کار بیشتر استفاده کنید.

۰۲۲۴...۰۹۱۴ سلام. صفحات مفید مجله واقعا کم شده است. ۲۰صفحه ابتدایی و۲۰صفحه انتهایی واقعا زاید است. تحلیل ها را بیشتر کنید. اگر به الگوی شهروند و آسمان نزدیک شوید قطعا پیشرفت خواهید کرد.

۲۰۵۲...۰۹۳۵ جوان مجنون آواره ی شهرمان تا جوان بود لباس های تن اش کوچک و کوتاه و مندرس چون خودش بودند و گاه آوازهای سوزناک زیبای غمگین بلند سر می داد و وقتی بزرگ و پیر شد اصلا بدون لباس و تا حدودی عریان در کوچه ها آواره و سرگردان و گرسنه تاب می خورد. و بعد ها با افسردگی و ژولیده گی در عمق شب به خواب ابدی رفت!!!

۴۱۳۴...۰۹۱۲ سلام. خواندن صدا مرا به یاد شهروند می اندازد. همه چیز خوب است. در کنار مهرنامه و اندیشه پویا خوب است. فقط لوگو بی روح و آماتور است. شاد باشید.
میثم ارجی

۷۴۸۲...۰۹۱۱ با عرض سلام و خسته نباشید در شماره های اخیر، به ندرت شاهد مقالات اعضای تحریریه هستیم. پرونده ها در حوزه های مختلف بدون چکیده و تحلیل تحریریه فاقد جذابیت است. با آرزوی موفقیت بیشتر.

۸۷۴۵...۰۹۳۶ با توجه به خالی بودن جای مناظره در صدا و سیما. با دعوت از فعالان فکری سیاسی فرهنگی از دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب مناظره های جذاب و آموزنده در حوزه های مختلف برپا کنید. با توجه به بازتر شدن فضا از خودسانسوری بیش از حد و عصا بدست بودن دست بردارید. همچنین صفحات تاریخ سیاسی بعد از انقلاب را جدی تر پیگیری کنید.

۰۹۶۷...۰۹۱۲ با سلام. اول اینکه بنده بعد از مدتها که از مطالب مجله شما استفاده می کنم با توجه به میانه روی تمام مجلات کشور از همه طیف ها باید گفت شما هم عملا مطالبی که در جامعه و به صورت واقعی و به عنوان مشکلات اصلی اجتماع و اقتصاد مردم وجود دارد را نمی توانید چاپ کنید. عملا اکثر مطالب شما به صورت کلی بوده و همه به نوعی از این موضوعات اطلاع دارند.
دوم باید گفت مقاله های چاپ شده مخصوصا آنهایی که آمار های خاصی در مورد کشور بیان می کنند، مقادیری هستند که با واقعیت مطابقت چندانی ندارند. همچنین نوع بیان مقاله ها به طور مثال آقای دهشیار آنچان سعی بر آهنگین بودن و یا سعی بر استفاده از کلمات به قول خودمان قلمبه دارند که روح و معنی مطالب از بین می رود.
سوم استفاده بیشتر از مطالب اشخاصی که علاوه بر جدید بودن نوع تفکرشان به ارگان خاصی و یا طیف خاصی بستگی تام نداشته باشند تا با دید بهتری بتوان موضوعات را بررسی کرد. بطور مثال جناب دکتر زیبا کلام با توجه به سابقه و صراحت کلام هنوز با خواندن مطالب ایشان بنده مانده ام که این مملکت به صورت جمهوری اداره می شود و کشور از بخش های مشخصی تشکیل شده و یا اینکه به قول ایشان اجازه تحزب نمی دهند.
چهارم استفاده بیش از حد از اخبار داخل حزبی برای اشخاصی مثل من که کم هم نیستیم ولی علاقمند، جالب نیست. عملا هم در اکثر مجلات چاپ شده قسمت اعظم مجله مختص گزارش ها و مصاحبه های گوناگون راجع به کارهای داخلی حزب می باشد که تا به حال خروجی خاصی هم برای ما مردم نداشته است.

۶۷۲۲...۰۹۳۶ سلام. ارگان کارگزاران نباشید!

۶۸۸۸...۰۹۳۶ تحلیل های سیاسی و اجتماعی را ریزتر مطرح کنید و از مقالات و تحلیل های جناب قوچانی بیشتر استفاده شود جوری که بعد از تحلیل بتوان یک اشراف کوچکی نسبت به شرایط به دست آورد.

۵۱۳۰...۰۹۹۰ از عنوان حزبی بدر آید، و به افراد و افکار عدالت طلب چپگرا لااقل در حد روزنامه شرق، هم میدان دهید، بها دهید، ولو به صورت مباحثه و گفتگو و نقد!

۵۴۶۳...۰۹۳۶ اول اینکه به خاطر قیمت مجله خودم ۲ هفته یکبار می خرم دوم از خبرنگار و مطلب نویس و مقاله نویس های بهتری استفاده کنید بخش فرهنگ و هنر و اقتصادتان افتضاحه، سوم چالشی تر و بی طرفانه تر باشید.

۴۹۱۹...۰۹۳۶ تقویت صفحات دانش و فناوری و بازگشت به یک شهروند امروز رویایی و نوستالژیک.

۲۳۲۰...۰۹۳۹ هفته نامه صدا باید تخصصی تر باشد: یعنی باید در حوزه های سیاست، روابط بین الملل، تاریخ، فرهنگ، جامعه، علمی، تاریخچه و بیوگرافی نخبگان، سیاست در حوزه داخلی و خارجی از نخبگان و دانشمندان و روشنفکران و اساتید و دانشجویان علوم سیاسی و روابط بین الملل بیشتر استفاده کنید، ضمنا پیامک هفته باید بسیار فعال باشد و نقطه نظرات پیامکی خوانندگان را بطورکامل چاپ کنید که این ارتباط دوسویه منجر به جذاب شدن هفته نامه و جذب و تشویق بیشتر مردم خواهد شد، چاپ تصاویر جذاب و جالب، به خصوص روی جلد بسیار مهم است، تیتراژها روی جلد بسیار مهم است، بررسی و تحقیق و پژوهش در موضوعات روز سیاسی و بین المللی بسیار مهم است، از این چیزی که بودید و هستید که بسیار زحمت کشیدید باید حرفه ای تر و تخصصی تر و مدرن تر و ژورنالیستی تر باشید.

۷۲۵۵...۰۹۳۷ شما باید هر هفته یک گفتگوی چند صفحه ای و مفصل داشته باشین که در واقع اون گفتگو یک مرجع باشه. تیتر یک و عکس جلد باید مال اون باشه یعنی همه باید هر هفته منتظر گفتگوی شما باشن.

۹۶۲۰...۰۹۳۰ والا تفاوت صدا و شهروند امروز خیلی زیاده. این کار محمد قوچانی رو واقعا نمیشه خوند خودتونم بهتر از هرکس دلیلشو می دونید.

۸۸۹۵...۰۹۱۹ اگر سایه جنگ را از کشور دور کردند پس چرا برای رهایی از خرابکاری های ذلیلانه شان در هر قراردادی که با کدخدا بستند مجبورند پای کاغذ سفید دیگری را امضا کنند در ازای وعده های نسیه و عقب نشینی از خطوط قرمز و تعهدات ایرانی اسلامی.

۰۶۲۸...۰۹۱۳ بیشتر به سیاست داخلی و جریان شناسی سیاسی و تاریخ سیاسی بپردازید. از قوچانی، بیشتر مطلب چاپ کنید دیدگاه های سیاسی و فلسفه سیاسی را بیشتر کار کنید مثلا اندیشه سیاسی جواد طباطبایی، سروش، ملکیان، هایدگر، فردید، پوپر و... اخبار دانشگاه و حوزه، خلاصه مثل مرحوم عصر ما باشید اما مطالب علم تجربی و ادبیات و کامپیوتر و گوشی و ناسا و نقاشی و هنر و آشپزی را حذف کنید چون این مطالب برای خودش مجله دارد.

۰۰۴۱...۰۹۱۵ سلام. ضمن تبریک صدمین شماره، انشاالله که صدساله شوید. به نظر می رسد که چنانچه از مطالب مربوط به سیاست خارجی کاسته شود و به مطالب داخلی بیشتر پرداخته شود جذابیت نشریه بیشتر می شود.

۹۹۲۶...۰۹۳۸ فقط واقعیت گفته شود از محافظه کارانه رفتار کردن جدا پرهیز شود.

۶۲۸۹...۰۹۳۵ پیشنهادات برای بهترشدن هفته نامه صدا باعث می شود شخصی مثل سعید مرتضوی درب هفته نامه را پلمپ کند!

۵۷۳۰...۰۹۱۱ با سلام از سال ۱۳۸۴ یعنی زمانی که بیست ساله بودم از شهروند امروز گرفته تا هفته نامه صدا همیشه خواننده مجله بودم و دوستدار محمد قوچانی و حداقل انتظارم این بود عضو رسمی حزب کارگزاران سازندگی باشم اما در مجله فقط به همین موضوع پرداخته نمی شد، حالا با ریزش مخاطب مواجه شدید.

۸۲۴۴...۰۹۳۵ استفاده از خودم برای گزارش نویسی و اختصاص یک قسمت از مجله به تئاتر های در حال اجرا، مخصوصا استعدادهایی که رسانه ای برای معرفی ندارن، یه صفحه غیرحرفه ای برای اینجور هنرمندها.

۹۲۰۵...۰۹۳۶ هفته نامه صدا در روزهای نخست انتشار پربارتر بود و مباحث رو به خوبی به رای و نظر صاحبنظران می گذاشت ولی در طول زمان کیفیت مطالب تنزل پیدا کرده و رویکردهای انتقادیش کمتر شده به نظرم روی مباحث کارکردی و بنیانی تمرکز کنید و از انعکاس بیش از حد اخبار پرهیز کنید. انعکاس این اخبار بلاموضوع هستش، مباحث اندیشه ای رو پررنگ تر کنید و از دیده گاهای مختلف استفاده کنید. به امید موفقیت.

۶۰۰۲...۰۹۱۷ دنیای امروز و بویژه انسان امروز انسان تعاملی است هر چند صدا در برخی موارد نظرخواهی می کند اما چندان بازتاب آن احساس نمی شود و کلا مخاطب چه در سیمای ایران و چه در رسانه های مکتوب و مجازی رهاشده به نظر می رسد. بجاست طرحی اندیشیده شود تا هم مخاطب بده بستان فکری بیشتری با رسانه داشته باشد و هم اینکه به فکر مخاطبین تخصصی با خوراک فکری مخصوص آنها باشید.

۳۶۵۵...۰۹۱۳ با سلام هفته نامه صدا در بعد سیاسی در حال حاضر در کشور از بهترین ها می باشد که تحلیل های بسیار جامعی ارائه می دهد، اگر در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی که کشور گریبانگیر مشکلات عدیده ای است بیشتر کار می کرد بهتر بود، با تشکر از همه زحمت کشان گروه هم میهن.

۸۲۴۲...۰۹۳۵ از نظرات و مقالات مخالفان هم بهره بگیرد وگرنه شبیه کیهان می شوید.

۶۵۹۴...۰۹۱۱ باسلام برای بهتر شدن مجله کافیست با افزایش صفحات تنوع مطالب را افزایش دهید. چند شماره آخر مجله ایراندخت گزینه خوبی برای تجربه دوباره در صداست.

۷۰۲۱...۰۹۱۱ باسلام! با تبریک شماره ۱۰۰. صفحات را حتما افزایش دهید! مثلا ۱۵۰ صفحه ولو با افزایش قیمت! سردبیر محترم هر هفته سرمقاله هایی همانند چند شماره آخر هفته نامه ایراندخت داشته باشند! بخش محیط زیست (علمی) را غنی تر کنید با بخش تاریخ سیاسی.

۸۰۸۷...۰۹۳۶ سلام و خسته نباشید. من همیشه گفتم خدمتتون هر زمانی که مثل شماره های آخر آسمان شدید کارتون عالی میشه، واقعا شماره های آخر آسمان یه مجله کامل بود. هم سیاسی، هنری، تاریخی، اجتماعی، حقوق و بقیه قسمت ها، تمام مطالب هم بسیار خواندنی بودند.
رضا ریحانی مسجدسلیمان.

۲۳۰۱...۰۹۱۲ سلام. شما بهتر هستین.

۷۵۲۷...۰۹۱۱ به لحاظ کیفی در سطح خوبیه. به لحاظ حجمی سطحشو بالاتر ببرید.

۰۹۹۱...۰۹۱۲ مهمترین پیشنهاد این است که برای انتشار هفته نامه انگیزه داشته باشید و این انگیزه ادامه دار باشه مثل روزنامه هایی که منتشر کردید. تحریریه هم نیاز به نیروهای تازه نفس دارد.

۹۸۴۸...۰۹۳۶ سلام مانند بقیه نشریات آرشیو مطالب را روی سایت بذارید.

۰۱۲۱...۰۹۳۳ به نظر من اگر صفحه یا صفحاتی طنز به هفته نامه اضافه بشه، خیلی بهتر میشه.

۷۵۲۱...۰۹۱۲ بی طرف بودن در مسائل انتخاباتی.

۲۴۶۱...۰۹۱۲ لطفا حجم مطالب ترجمه از مجلات و روزنامه های جهان را افزایش دهید... همه اش شده حرف های ایرونی تکراری...

۱۲۳۰...۰۹۱۸ سلام خسته نباشید. اگر مطالب هنری اجتماعی فرهنگی بیشتر بشه بهتره، مجله ای مثل ایران دخت که خیلی سرگرم کننده و عالی بود، مطالب صدا اکثرا سیاسی هستند که خسته کننده و تکراری اند، مردم دنبال تنوع و شادی اند، ممنون.

۶۰۹۴...۰۹۱۸ سلام رک تر بنویسید؛ مثل امید جوان سال های قبل از اعتدال موضوع حصر را پیگیری کنید و اهداف انقلاب ۵۷ را به مناظره بگذارید. در ضمن با وجود همه ترس هایی که در کلام دارید خواندنی تر از بقیه اید.

۳۲۴۴...۰۹۱۷ بنویسید که زنان ما روزنامه نمی خوانند، وای بدتر از آن سیاست نمی خوانند. بنویسید که فساد های اداری جدای از قانون گذاران نیست بلکه اختلاس گران و رانت خواران از قانون و از مجرای قانون تغذیه نمودند... بنویسید که معیشت فرهنگیان ایران بخور نمیر است؛ نه تفریح دارند نه مسکن اما روز مقدسی به نام روز معلم دارند.

۳۱۲۷...۰۹۱۳ سلام، خوب است که همه هفته نامه ها و روزنامه ها نقدپذیر باشند و یک جانبه گرایی را در اقتصاد و سیاست کنار بگذارند.

۱۱۵۰...۰۹۱۳ یک پیشنهاد موثر بیشتر وجود ندارد: صداقت واقعی با انگیزه اصلاح واقعی و نه منافع مادی و جناحی و به مفهوم واقعی صدای مردم بودن و آگاه نمودنشان.

۶۴۷۶...۰۹۳۰ سلام. من به دلیل بیکار شدنم بیش از یکسال هست که هیچ نشریه ای نتوانستم بخرم پس نمی توانم نظری بدهم.

۹۳۷۵...۰۹۱۵ سلام وقتی برای مهرنامه و صدا هر دو یک تیم واحد مشغول به کارند، از هر دو غفلت می شود. اولین کار این است که تا حد امکان این تیم ها از یک دیگر تفکیک شوند. دوم آن که داشتن یک هفته نامه در کنار یک ماهنامه دو حالت دارد: یا به کلی مستقل از هم قرار است منتشر شوند و یا هم پوشانی داشته باشند. پیشنهاد من مورد اخیر است اما با کیفیتی خاص؛ به این صورت که هفته نامه سیر روزمره را دنبال و تلاش کند تحلیل های مخالف و موافق را در حوزه مسایل روزمره پوشش دهد. در واقع صدا باید به صورت طرح مسئله عمل کند. در نهایت آخر هر ماه مهرنامه برای جمع بندی، نتیجه گیری و ارائه نظریه در حوزه مسائلی که صدا در طول ۴ هفته مطرح کرده است، منتشر می شود آن هم با گفت وگوهای خواندنی از اساتید و تحقیقات درخور پژوهشگران. سومین مورد هم تقویت سواد تیم تحریریه است. متاسفانه طی یک سال گذشته تیم هم میهن نشان داده که در برخی حوزه ها ضعف اندیشه موج می زند.

۵۹۹۲...۰۹۱۲ باسلام خدمت اعضای مجله وزین صدا، ابتدا تشکر وافر دارم از مطالب و تحلیل های بسیار عالی و اما مشکل بنده در زمینه توزیع نشریه است! شما خود بهتر می دانید در هر صورت هدف اصلی بخش بازاریابی تبدیل مشتریان گذری و موقتی به مشتریان دایمی می باشد. این مساله در بخش فرهنگ و به خصوص نشر با وضع فعلی بسی حس می شود. بنده مدتی است (حدود ۲ماه) اشتراک شما را گرفته ام (به جای خرید از دکه) اما واقعا الان پشیمان هستم. چرا؟ چون مجله شما سه شنبه یا چهارشنبه به دست بنده می رسد!! دقیقا درست است با ۳-۴ روز تاخیر. باتوجه به اینکه بنده اشتراک روزنامه های اعتماد و آسیا را نیز دارم، هیچ مشکلی ندارند. اما توزیع کننده مجله صدا اعلام نمود: اولا خود مجله یکشنبه یا دوشنبه به دست ما می رسد، ثانیا چون مشترک آن کم هست دیر توزیع می شود. فکر نمی کنم این حرکت زیاد پسندیده باشد. من خودم دو سه نفر از دوستان را به اشتراک مجله شما ترغیب نمودم اما اعتراف می کنم پشیمان شده ام!!! از شما پیگیری و تصحیح این روند جهت ادامه کمک اعضا به خواندن و مطالعه مجله صدا را خواستارم. با احترام بهروز.
صدا: پی گیری می کنیم

۰۵۹۹...۰۹۹۰ به فکر مردم باشید و ادای روشنفکری درنیاورید.

۰۳۹۶...۰۹۱۲ سلام بهترشدن صدا لازمه ی آن جلوگیری از مصاحبه و گفتگو با شخصیت های تکراری، ترجمه مطالب خارجی، پرداختن بیشتر به موضوعات فرهنگی و هنری، جلوگیری از کهنه شدن مطالب مجله بعد از مدتی کوتاه، تغییر روی جلد و غیره نمونه نشریات تاپ خارجی نشنال جیوگرافیگ وتایم.

۹۲۱۱...۰۹۳۶ حالا که فضای مجازی موجب شده کمتر کسی سراغی از مطبوعات کاغذی بگیرد، شاید بد نباشد بر کیفیت و قیمت بیفزایید (فی المثل کاغذ بهتر و صفحه بندی و چاپ جذاب تر را بیازمایید) و مطالب را هم عمیق تر کنید. مجله آینده نگر (متعلق به اتاق بازرگانی تهران) به نظر صاحب این کیبورد، نمونه مناسبی از یک نشریه کاغذی زمان شناس و به روز ایرانی است و هر چند تیمش بزرگتر از تیم صدا نیست، بازده آن بالاتر از بازده صدا است.

۳۳۳۰...۰۹۳۵ اگر تحولات سیاسی شهرستان ها دقیق منعکس شود می تواند تاثیرگذار باشد، بخش مربوط به دانشگاه ها و تشکل هایشان به شکل ثابت موجود باشد. از روزنامه نگاران و اساتید جوان تر استفاده شود.

۹۲۱۱...۰۹۳۶ پیشنهاد می کنم چهره های جدیدی را به جامعه معرفی کنید، نه همان ها که یک شماره در میان با آنها مصاحبه می کنید. در این سالها ما دست کم صدها فارغ التحصیل علوم سیاسی، جامعه شناسی، اقتصاد و فلسفه داشته ایم که می توانند به جامعه معرفی شوند. به عنوان مثال: پیام روشنفکر، رسول نمازی، شیرزاد پیک حرفه و...

۲۱۲۱...۰۹۳۷ با سلام و درود خدمت شما، اینجانب رضا فیروزی ساکن شهرستان محلات چندین بار به اطلاع شما رساندم که هفته نامه صدا در محلات توزیع نمی شود.

۷۸۵۶...۰۹۱۲ برای اخبار نیازی به هفته نامه نیست؛ انواع سایتهای خبری و روزنامه ها وجود دارند. پس به شان یک هفته نامه بازگردید، با گفتگوها نقدها و مقالات اهل فکر. این همه آمار اقتصادی به چه درد خواننده می خورد؟ این آمار برای روزنامه های اقتصادی است. یک کلام هفته نامه باشید نه روزنامه خبری اقتصادی..

شهروند-خبرنگار

قایق های سفید

جواد رهبر - شهروند خبرنگار: قطعاً جنگ ها در نابودی مردمان زیادی از کشورها نقش داشته اند و بی شک در همه جوامع جنگ و عواقب آن مورد نکوهش قرار گرفته است. در جریان جنگ های سوریه، پناهجویان زیادی به کشورهای مختلف مهاجرت نمودند که در این بین و در جریان مهاجرتهای پناهجویان سوری به کشور ترکیه نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از آنان در دریای مدیترانه غرق شدند. این بهانه ای شد تا تورج صابری وند فعال اجتماعی و گرافیست معروف ایرانی در ابتکاری ستودنی اقدام به آزادسازی ۲۰۰۰ قایق کاغذی به یاد جانباختگان این حادثه نماید. این حرکت که با همکاری ۱۰ تن از فعالان اجتماعی ترکیه در اسکله کوناک ازمیر این کشور صورت گرفت بازتاب گسترده ای در رسانه ها و مطبوعات ترکیه داشته است. این حرکت سمبلیک که با استقبال مردم در شهر ازمیر روبه رو شد پس از رها شدن به صورت نمادین در دریا، جمع آوری گردید تا در نمایشگاهی در تهران مورد بازدید قرار گیرد. تورج صابری وند فعال اجتماعی است که در اقدامی مشابه به یاد ۱۸۰ کودک قربانی شده فلسطینی اقدام به آزاد سازی بادکنک های سفید در تهران نموده بود.

به پرسش صدا پاسخ دهید

برای بهتر شدن صدا چه پیشنهادی دارید؟

۳۰۰۰۷۳۱۲۵ sms

گزارش ویژه

نخستین پل با دهانه ۶۴ متری کشور در اصفهان ساخته شد

آغاز بهره برداری از تقاطع غیرهمسطح ۲۵ آبان

همزمان با اعیاد قربان و غدیر خم، بهره برداری از تقاطع غیرهمسطح ۲۵ آبان اصفهان آغاز شد.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، مراسم افتتاح این تقاطع غیرهمسطح که یکی از نیازهای اساسی عبور و مرور شمال اصفهان و خیابان کاوه به شمار می آمد، در قالب سی و دومین برنامه از سری برنامه های «هر هفته، چند افتتاح» انجام شد.
مطالعات پروژه تقاطع غیرهمسطح ۲۵ آبان که در مسیر رینگ دوم ترافیکی قرار دارد، از سال ۹۳ و با هدف رفع معضلات ترافیکی آغاز شده بود. این پروژه یکی از پل های فنی شهر اصفهان به شمار می رود که به عنوان نخستین پل با دهانه ۶۴ متر با سیستم کابلی پیش تنیده در سطح کشور اجرا شده و در مدت ۱۴ ماه ساخته شده و یکی از ۳۰۰ پروژه عمرانی شهرداری اصفهان است که در زمان رکود اقتصادی اجرا شد.

رحیم صفوی: شهرداری اصفهان به افزایش کیفیت زندگی مردم اهمیت می دهد

مشاور عالی و دستیار نظامی مقام معظم رهبری در آیین افتتاح تقاطع غیرهمسطح ۲۵ آبان اصفهان با بیان اینکه امروزه خلاقیت مبنای توسعه یافتگی شهرهاست، گفت: شهر اصفهان در این زمینه اقدامات خوبی داشته و با توسعه این اقدامات می توان شاهد افزایش کیفیت زندگی شهروندان در این شهر بود.
سردار سید یحیی رحیم صفوی با اشاره به اینکه مردم شهیدپرور و مومن اصفهان لیاقت زندگی بهتری را دارند، اظهار کرد: از این رو به شهروندان، شورای شهر و شهرداری به دلیل بهره برداری از پروژه های حمل و نقلی، عمرانی و زیباسازی که طی سال گذشته به بهره برداری رسیده، تبریک می گویم.
وی با اشاره به اینکه راه اندازی فاز نخست قطار شهری، اجرای پروژه میدان بزرگ استقلال و همچنین بهره برداری از پروژه ۲۵ آبان بیانگر توجه ویژه مسئولان به رفاه شهروندان است، افزود: این اقدامات بیانگر توجه مسئولان این شهر به آرمان های انقلاب و شهدا برای تامین رفاه مردم است.
وی کیفیت زندگی شهروندان و کارآمدی مدیران شهری را دو شاخصه اصلی شهرهای خلاق عنوان کرد و گفت: در این شهرها میزان رضایتمندی شهروندان از مسئولان بالاست و زمینه اشتغال و کسب درآمد شهروندان نیز فراهم شده است.
وی با بیان اینکه استان اصفهان ظرفیت تبدیل به قطب علم و فناوری کشور در برنامه ششم توسعه را دارد، افزود: امیدواریم در برنامه ششم نگاه دولت به مردم شهر اصفهان نگاه بهتری باشد.
سردار رحیم صفوی در ادامه به لزوم توجه دولت مردان به احیای دائمی رودخانه زاینده رود اشاره کرد و گفت: میزان شادی و نشاط مردم اصفهان با جریان آب در این رودخانه رابطه مستقیم دارد و مادامی که آب در این رودخانه جریان ندارد روحیه شهروندان نیز ضعیف خواهد بود.
وی تاکید کرد: ضروری است که مسئولان به همان اندازه که به دریاچه ارومیه توجه دارند به رودخانه زاینده رود نیز توجه داشته باشند و اعتبار لازم برای احیای دائمی این رودخانه را تامین کنند.

تلاش شهرداری مرهمی بر زخم های روحی مردم اصفهان است

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به مشکلات روحی مردم اصفهان به علت خشکی زاینده رود گفت: تلاش های شهرداری اصفهان در گوشه گوشه این شهر مرهمی بر زخم های روحی مردم اصفهان است.
حیدرعلی عابدی اظهار کرد: افتتاح و تسریع ساخت چندین پروژه بزرگ شهری اصفهان که از مطالبات اصلی مردم شهر بوده نشان از ابتکار و نوآوری مهندسان ایرانی است. وی این دستاوردها را ناشی از تلاش و پشتکار شهردار اصفهان، مهندسان، کارکنان، کارگران شهرداری و برنامه ریزی و مدیریت شورای شهر اصفهان دانست.
وی با بیان اینکه افتتاح این پروژه ها نشان دهنده پویایی و پیشرفت شهرداری اصفهان است، تصریح کرد: برای تیم مدیریت شهری اصفهان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم این روند بسیار خوب در شهر اصفهان همچنان ادامه داشته باشد تا مردم از ثمرات آن بهره مند شوند.

تقاطع غیرهمسطح ۲۵ آبان ثمره همدلی مسئولان و مردم

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این مراسم گفت: به نمایندگی از اعضای شورای شهر و شهردار اصفهان باید بگویم اصفهان در میان شهرهای سایر کلانشهرهای کشور کمترین میزان بدهی بانکی را دارد.
رضا امینی اظهار کرد: در کمال تاسف در سال های اخیر شاهد بی مهری مسئولان به مردم اصفهان هستیم که سبب شده دل مردم این شهر شهید پرور رنجیده و حقوق حقه آنها نادیده گرفته شود.
وی تصریح کرد: در مدت اخیر فضای تعامل با وجود تضارب آراء میان دستگاه های اجرایی استان فراهم شده به نحوی که تقاطع غیرهمسطح ۲۵ آبان ثمره این همدلی است که باید از شهردار و معاونین وی و همچنین استاندار قدردانی کنیم.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: گفته می شود شهرداری اصفهان با تسهیلات بانکی گران قیمت اقدام به افتتاح پروژه های مختلف می کند که به نمایندگی از اعضای شورای شهر و شهردار اصفهان باید بگویم اصفهان در میان شهرهای سایر کلانشهرهای کشور کمترین میزان بدهی بانکی را دارد.
وی اضافه کرد: اگر امروز شاهد افتخارات شهر در زمینه پروژه های مختلف هستیم دلیل آن چیزی نیست مگر همدلی و حمایت مردم اصفهان و صبوری و تلاش پیمانکاران و مسئولان.
امینی در ادامه با اشاره به بهره برداری از ۱۶۰ دستگاه تاکسی فرودگاه اصفهان، گفت: مدت ها بود در انتظار چنین اقدامی بودیم که خوشبختانه با همکاری بین بخشی، همت سازمان تاکسیرانی و همکاری فرودگاه شاهد ارتقاء سیستم حمل و نقل که مورد نیاز شهر اصفهان بود، هستیم.

ارتقای زیرساخت های حمل و نقلی شهر اصفهان

شهردار اصفهان نیز در این مراسم گفت: ارتقای زیرساخت های حمل و نقلی در اصفهان در دستور کار است و از این رو بهره برداری از تقاطع های غیر همسطح ۲۵ آبان و شهید بالایی، میدان بزرگ استقلال، فاز دو خط اول قطار شهری و... از جمله اقدامات است.
مهدی جمالی نژاد با اشاره به اینکه در حال حاضر کشور به لحاظ اقتصادی در شرایط نامناسبی قرار دارد، اظهار داشت: می توان گفت که در پیچ تاریخی در حوزه اقتصادی قرار داریم و در این زمینه رهبر معظم انقلاب بارها تذکراتی را داده اند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه ارتقای زیرساخت های حمل و نقلی در شهر اصفهان مورد توجه است، تصریح کرد: راه اندازی فاز اول قطار شهری در یک سال اخیر و همچنین راه اندازی فاز دوم در ماه جاری از جمله این اقدامات بوده است.
وی افزود: همچنین جوان سازی ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی نیز از دیگر طرح های در دست اجرا در حوزه حمل و نقل شهر اصفهان است.
شهردار اصفهان ضمن اعلام ورود ۵۰۰ دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی شهر اصفهان تا پایان امسال تصریح کرد: همچنین با بهره برداری از دو خط اتوبوس تندرو در سال جاری این خطوط می توانند روزانه ۳۵۰ هزار مسافر را در سطح شهر اصفهان جابه جا کنند.
وی همچنین به تصویب ایجاد ۱۰۰ کیلومتر مسیر دوچرخه در اصفهان اشاره کرد و گفت: تصویب این لایحه بسیار سخت بود و معاون شهرسازی و معماری در این زمینه فعالیت های زیادی را انجام داده اند.سرمقاله

تحلیل اجتماعی

تئوری پنجره شکسته

فساد اهلی شده پیچیده تر از قتل های زنجیره ای است

عمادالدین باقی
پژوهشگر حقوق بشر

پس چرا از نسل های پیش از شما خردمندانی نبودند که [مردم را] از فساد در زمین باز دارند جز اندکی از کسانی که از میان آنان نجاتشان دادیم و کسانی که ستم کردند به دنبال ناز و نعمتی که در آن بودند رفتند و آنان بزهکار بودند و پروردگار تو [هرگز] بر آن نبوده است که شهرهایی را که مردمش اصلاحگرند به ستم هلاک کند (هود/۱۱۷-۱۱۷)*
کمتر روزی است، که در رسانه ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم خبری و سخنی درباره فساد نباشد و رئیس جمهور نیز عزم راسخی را در مبارزه با فساد اعلام داشته است. همین امر انگیزه ای برای تسطیر این سطور شد. مسئله فساد، بلای دیرینه ای است که از اواخر دوره قاجاریه به بعد هر دولتی بر سریر قدرت نشسته است شعار خویش را مبارزه با فساد قرار داده است اما چرا هنوز و هر روز موریانه فساد فربه تر می گردد؟
هنگامی که سید ضیا در زمان احمدشاه قاجار همراه رضاخان کودتا کرد سرلوحه شعارهای خویش را مبارزه با فساد قرار داد. در دولت های پس از او هم بارها این اتفاق افتاده است تا اینکه در سال ۵۶ و ۵۷ نیز دولت های ازهاری و شریف امامی و بختیار هم با شعار مبارزه با فساد روی کار آمدند. احمدی نژاد هم با همین شعار رای پرسش برانگیزی آورد و دوره او به دوره بزرگترین فسادهای مالی مشهور شد. همواره یک عامل ناکامی ها این بود که غالب سردمداران مبارزه با فساد، خودشان به نوعی فاسد بوده اند.
یکی دیگر از دلایل بیهودگی مبارزه با فساد این است که ادعای مبارزه با فساد به ابزار جریانات سیاسی علیه همدیگر بدل شده است. معاون اول رئیس جمهور می گوید: «فساد چون موریانه به جان کشور افتاده» ولی تا گروه های سیاسی، به ویژه آنها که در قدرت هستند، در پی کشف حقیقت فساد «ولو کان مُرّا» نباشند و منافع ملی و ملت را مقدم بر مصالح شخصی و گروهی قرار ندهند و فارغ از اختلافات جناحی بدان نپردازند مبارزه با فساد، فریبی بیش نیست.
این دیگر به یک عادت بدل شده است که پیش از آنکه پرونده ای به سرانجام برسد و همه چیز روشن شود پرونده دیگری گشوده می شود و ما با تاریخی از پرونده های بی سرانجام و اسرار مگو روبه روئیم و بیم آن هست که پرونده فساد هم به جرگه آنها بپیوندد به ویژه که یک قرن است داستان مبارزه با فساد ادامه دارد.
برای تفطن بیشتر به اینکه فساد چه بلای خانمانسوزی است کافی است در این نکته درنگ کنیم که اصولا اقتصاد ایران بسیار کوچکتر از آن است که اینهمه معماگونه و لاینحل به نظر رسیده است. کل اقتصاد ایران در اندازه اقتصاد یکی از صدها شرکت اقتصادی در دنیا است. اقتصاد ایران از اقتصاد شرکت سامسونگ هم کوچکتر است. گردش مالی ۵ غول فناوری در سال ۲۰۱۵ حدود ۲/۲ تریلیون دلار بوده است. شرکت اپل با ۱۲۰ هزار کارمند در سراسر جهان در سال ۲۰۱۵ در مجموع ۲۳۳ میلیارد دلار درآمد و ۳۹/ ۵۳ میلیارد دلار سود کسب کرد. گوگل با بیش از ۶۰ هزار کارمند حدود ۸۰ میلیارد دلار، مایکروسافت با ۱۲۰ هزار کارمند ۹۳ میلیارد دلار و شرکت آمازون صاحب بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان با ۲۲۲ هزار کارمند امسال موفق به کسب درآمد ۸۹ میلیارد دلاری شده اند. شرکت کره ای سامسونگ ۱۷۷ میلیارد دلار درآمد و ۵ /۱۶میلیارد دلار سود داشته ولی کل بودجه عمومی سال ۱۳۹۵ معادل ۲۶۷هزار میلیارد تومان یعنی در حدود ۸۵ میلیارد دلار است. پرسش این است که پس چرا اقتصاد ایران اینهمه درجا و پسگرد دارد؟ آیا ریشه آن فقط در فساد اقتصادی است؟
در این روزها آنقدر درباب فساد گفته اند و نوشته اند که انسان احساس بی نیازی و حتی دلزدگی از ورود به این بحث پیدا می کند اما بیم ها و نگرانی هایی او را به نجوای مکتوب برمی انگیزد و گویی داستان مبازره با فساد به یک فن تبلیغاتی و جزیی از سرگرمی های سیاسی و... تبدیل شده است. خبرها از اعدادی نجومی حکایت می کنند که در ظرفیت ادراک خوانندگانش نیز نمی گنجد. نگاهی به فهرست ناقصی از فساد های اعلام شده که تنها نوک کوه یخ است که دیده می شود، تا حدی وسعت این پدیده شوم را نشان می دهد و به این سوال پاسخ می دهد که چرا ایران به رغم درآمدهای عظیم توسعه نمی یابد؟ چون در آبکش فساد هیچ ذخیره ای نمی ماند. دیگر اینکه نشان می دهد عمده این فسادها ناشی از سیستم رانتی بوده است و به سایر بخش های غیر دولتی جامعه هم رخنه کرده است و در صنوف مختلف، متناسب با پیشه شان، شیوه ها و اشکال گوناگون آن مشاهده می شود. خبرهای همین چند نمونه افشاء شده اخیر نیز تکان دهنده است. در سال ۱۳۷۴ یکی از بزرگترین اختلاس ها ۱۲۳ میلیارد تومان بود اما در سه سال اخیر خبرهایی از این دست منتشر می شوند: اختلاس ۳هزار میلیارد تومانی در بانک ها/ اختلاس یک هزار میلیاردتومانی در سازمان تامین اجتماعی (وقایع اتفاقیه، ش۲۱۴، ص۱)/ گفته اند «اختلاس ۱۷۰۰میلیاردی تنها گوشه ای از فساد در بنیاد شهید است»(سایت های خبری مختلف)/ بیش از دو هزار و دویست میلیارد تومان (۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/ ۲۲۰۰) تضییع اموال عمومی در شهرداری تهران بنا به اعلام سازمان بازرسی کل کشور(شرق، ش۲۶۶۶، ص۱۷) که در کش و قوس تایید و تکذیب ها افتاده است/ پس از آنکه کانال خبری رجانیوز، از قول مقصودی نماینده مردم سبزوار خبر بازداشت همسر و فرزند مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان را اعلام کرد و گفت مدیرعامل فساد ۳هزار و ۵۰۰میلیارد تومانی را قبول دارد، یک نماینده مجلس اعلام کرد اختلاس صندوق فرهنگیان در دولت احمدی نژاد ۸هزارمیلیارد تومان بوده است(شرق، ش ۲۶۷۳، ص۲ و وقایع اتفاقیه، ش ۲۱۷، ص۱)/ بازداشت ۱۱نفر به خاطر قاچاق ۶۷۰ هزار لیتر الکل و بازداشت رئیس یکی از سازمان های تابعه وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با پرونده قاچاق ۱۵هزارمیلیارد تومانی گمرک پرویزخان کرمانشاه(شرق، ش ۲۶۷۳، ص۴)/ و باز تخلفات جدیدی در بنیاد شهید که خبرگزاری تسنیم از قول ابوالفضل ابوترابی، عضو فراکسیون فرزندان شاهد مجلس دهم، از پرداخت بیش از چهارهزار و ۵۰۰میلیارد تومان تسهیلات با وثیقه جعلی را یکی از تخلفات مالی صورت گرفته در بانک دی خبر داد و اینکه «خواهرزاده سابقه دار یکی از مدیران ارشد این مجموعه با همراهی معاون پارلمانی سابق و مدیرکل پیشین بانک در تبانی با یکدیگر میلیارد ها تومان از سرمایه های متعلق به جامعه ایثارگری کشور را تضییع کرده اند که در یکی از این موارد یکصدمیلیارد تومان تسهیلات را در ازای دریافت سفته و درصد سود پایین در اختیار یک فوتبالیست قرار داده اند»(شرق، ش ۲۶۷۴، ص ۱۹)/ پرداخت ۲۰ هزار پوند توسط «پرس تی وی» به «کوربین» رهبر حزب کارگر بریتانیا که چند بار در شبکه خبری انگلیسی زبان پرس تی وی حاضر شده و مصاحبه کرده و درعین حال که این مبلغ را «ناچیز» خوانده و مدعی شده از این تریبون برای به چالش کشیدن وضعیت حقوق بشر در ایران استفاده کرده است! در دی ماه ۹۴ نیز حزب «پودموس» اسپانیا متهم به دریافت پنج میلیون یورو از یک شبکه برون مرزی صداوسیما شد (شرق، ش ۲۶۷۴، ص۷)/ فساد ۱۲ هزار میلیارد تومانی در پروژه راه آهن مشهد- گرگان (وقایع اتفاقیه، ش۲۲۱ ص۴). و چندین خبر دیگر.
صرف نظر از چگونگی رسیدگی قضایی به پرونده ها و پرسش هایی که وجود دارد این آمارها غیر از آمار قاچاق های نجومی از مبادی و اسکله های رسمی و نیمه رسمی و غیر از رشوه در مقیاس گسترده و عمومی شده در همه بخش های دولتی، قوای سه گانه، شهرداری ها و بخش های غیردولتی است که قابل شمارش و آمارگیری نیست. فساد و رشوه پیوندهای اجتماعی را سست و احساس تعلق اجتماعی و نیز امنیت روانی را فروپاشیده و یکی از دلایل رشد آمار طلاق و خودکشی را باید در همبستگی آماری میان نرخ فساد و نرخ طلاق و خودکشی جست وجو کرد.
تئوری پنجره شکسته در حوزه جرم شناسی بر اساس مطالعات تجربی متعدد نشان می دهد: «فرض کنید تعداد اندکی از پنجره های یک ساختمان شکسته باشد، اگر این پنجره ها برای مدت طولانی درست نشوند، خرابکاران میل بیشتری برای شکستن سایر پنجره ها پیدا می کنند و تعداد بیشتری از آنها را می شکنند. اگر این وضع ادامه پیدا کند، پس از مدتی ساختمان کاملاً متروکه خواهد شد و به تصرف خرابکاران در خواهد آمد. یا تصور کنید اگر مقداری زباله روی پیاده رو ریخته باشد، مدتی بعد کیسه های زباله ی بزرگ تر در آنجا قرار خواهد گرفت و در نهایت پیاده رو به محل انباشت زباله تبدیل خواهد شد.» اکنون با اخبار فراوان فساد در واقع با بی شمار پنجره های شکسته یعنی با یک تمدن شکسته روبه روییم و می توان حدس زد در عمق جامعه چه رخ داده است. گرچه خبرهای فساد، عواقب تئوری پنجره شکسته را دارد اما هرچه آگاهی عمومی بیشتر شود مبارزه با فساد سهل تر خواهد بود و بدانید که مافیاهای فساد، شکست ناپذیر نیستند و روند تغییرات اجتماعی آنها را بی قدرت خواهد کرد. دلیل اصلی نگارش این سطور هم جز این نبود که مجموعه همین خبرها با وجود سودمند بودن برای حق دانستن و به رغم نمایش مبارزه با فساد، اغواگر است و فریبکار زیرا اندکی از حقیقت را به جای همه حقیقت جا می زند. دیگر اینکه پس و پشت ماجرای فساد دیده نمی شود و نمی تواند از سطح به ژرفا رود. باید پنجره تازه ای به این پدیده شوم گشود و نورافکنی دیگر بر آن تاباند. در پس این فسادهای مالی، فساد رسوبی شده است. اگر روزی می گفتیم فساد در کجا هست امروز باید بگوییم در کجا نیست؟ اگر امکان و امنیت آن ایجاد می شد که هر کس فقط یک خاطره شخصی خود را از فساد در دستگاه های مختلف بگوید آنگاه ابعاد مسئله و ژرفای فاجعه کمی نمایان تر می شد. هیولای فساد که همه جا حضور دارد اما نمی توان درباره اش چنانکه باید و شاید سخن گفت و فقط بعضی موارد که برحسب اتفاق یا به دلایل خاص امکان فاش شدن یافته اند را در رسانه ها می توان گفت که همان هم هولناک و خیره کننده است اما اغواگر. فساد اکنون از نوع ته نشین شده و رسوبی شده است. مانند لایه های زمین شناسی است که آنچه می بینیم فقط قشر رویین آن است نه قشرهای سخت و تودرتوی زیرین.
فساد، امروز دیگر مالی نیست بلکه جانی شده است یعنی روح و روان و اخلاق عمومی را بیمار کرده است. امروز وقتی در سپهر عمومی، اَشکال گوناگونی از آن جریان دارد و قبح آن ریخته و برای بسیاری از افراد، دیگر گناه به شمار نمی آید بلکه عین ثواب و صواب است، نشان می دهد که جان ها مبتلا شده اند و درمانش، کار دشوار و «ممتنع نما»یی است. اگر در همین آسیای شرقی که چشم بادامی ها، گوی توسعه و رشد اقتصادی را در همین دوره ۳۵ ساله جمهوری اسلامی ربوده اند و بدون رجز خوانی به دومین اقتصاد جهان تبدیل شده و به در آمدهای تریلیاردی رسیده اند، وقتی فسادی در یکی از زیر مجموعه ها رخ می دهد مسئول مافوق آن مجموعه خودکشی می کند اما در اینجا آب از آب تکان نمی خورد. پرونده فساد بسی عمیق تر، ریشه دارتر، سخت تر وخطرناک تر از پرونده قتل های زنجیره ای است و ریشه مشکلات کشور در زمینه آزادی های سیاسی و مطبوعاتی و اجرای فصل سوم قانون اساسی درباره حقوق ملت را باید در همین فساد جست وجو کرد. پرونده نمادین مرتضوی نماد ربط سیاست، فساد، نقض حقوق ملت و آزادی هاست. امروزه فساد قتل عام خاموشی را برعهده دارد که به نام آلودگی هوا، سوء مدیریت شهری، سوء مدیریت بانکی و چه و چه تمام می شود. آیا اینکه معاون اول رئیس جمهور از سیستماتیک بودن فساد می گوید حاکی از ساختارمندی و مافیایی شدن آن نیست؟
نمی خواهم آهنگ یاس بنوازم اما اگر رئیس جمهور هم بخواهد به طور جدی با فساد مبارزه کند او را لِه خواهند کرد و تنها راه، تکیه به جامعه مدنی است. البته این را هم می دانم که موانع اصلی رشد جامعه مدنی در جای دیگری نهفته است ولی روشن شدن همین مسئله هم خودش دستاوری در مبارزه با فساد است.
فساد اقتصادی جدای از فساد سیاسی نیست. قدرت رانتی و ثروت رانتی پشتیبان همدیگرند. این همه برجسته سازی فساد اقتصادی بدون اشاره به فساد سیاسی، خودش یک فساد است زیرا افکار عمومی را از حقیقت دور و گمراه می کند و تا هر نوع رانت و حق ویژه نابود نشود بستر فساد از بین نخواهد رفت. مادامی که منطقه های ممنوعه وجود داشته باشند مبارزه با فساد شعار و دروغی بیش نیست زیرا فساد اصولا در جایی لانه می کند که امکان نظارت عمومی و پرسش وجود ندارد و ورود به منطقه های ممنوعه مانند خراب کردن کندوی زنبور است. تا اشخاص و نهادهای قدرت در اتاق شیشه ای سکنی داده نشوند مبارزه با فساد شوخی تلخی بیش نیست.اخلاق، مدنیت، توسعه و رشد اقتصادی، دموکراسی و حقوق بشر، قربانیان پیوسته فساد هستند. اخبار داغ فساد در این روزها، اعتماد عمومی را می سوزاند، اخلاق عمومی را ویران می کند، گناه را عادی می نماید، سرمایه اجتماعی را می کاهد اما همین اخبار از این رو میمون هستند که شاید دمل چرکینی را که سرگشوده، درمانی حاصل شود. آنچه نگران کننده است اینکه در سه دهه اخیر بارها پرونده های فساد گشوده شده لیکن به فرجامی نرسیده اند. گرچه بخشی از دلایل این ناهنجاری ریشه بینشی دارد چنانکه یکی از ارباب نفوذ می گوید: بدحجابی گناهی بدتر از اختلاس است (علم الهدی، ۱۳۹۵) اما دلایل نهادی آن که راه حل های نهادی می طلبد و مسئولیت هایی را متوجه قوای سه گانه می سازد.
یک دلیل نافرجامی این است که پس از افشای فساد، نظارت کنندگان و پیگیری کنندگان از همان دستگاه هایی بوده اند که به دلیل ساختار معیوب اداری و خلاء های قانونی، فسادزا بوده است. نکته کلیدی که در طرح راهبرهای مبازره با فساد از آن غفلت می شود این است که طبیعت قدرت، میل به انحصار، تمامیت خواهی و در نتیجه انواع فساد را دارد و دستاورد گران سنگ بشر این بوده است که با تجزیه قدرت از طریق تفکیک قوا، تقویت جامعه مدنی و سازمان های مردم نهاد و واگذاری امور به مردم، کوچک کردن دولت و به زیر مهمیز نظارت کشیدن نهادهای قدرت آن را مهار کنند زیرا از قدیم الایام گفته اند چاقو دسته خود را نمی برد و نمی توان کار نظارت و کنترل را صرفا به ساز وکارهای درونی ساختار قدرت سپرد. نیروی اجتماعی سازمان یافته تنها مانع زیاده خواهی سیاسی و مالی نهادهای قدرت است.
ریاست محترم جمهوری با حسن نیت اعلام داشته که عزم جزم کرده اند تا غده سرطانی فساد را از بن برکنند اما چگونه؟ دوباره هیاتی مرکب از مقامات دولتی مسئول تحقیق و رسیدگی شده اند یعنی همان کاری که چندین دهه است تکرار می شود. آزموده را آزمودن خطاست و مبارزه با فساد کار دولت و دستگاه های حاکمیتی که در اقتصاد نفتی تاروپودشان با رانت تنیده شده، نیست.
افزون بر تسریع در کاهش تصدی گری دولت و قوای حاکمیتی، دولت فقط می تواند پشتیبان مبازره با فساد باشد و باید مبارزه واقعی را به جامعه مدنی بسپارد اما دستگاه های حاکمیتی واهمه دارند که رشته این مبارزه در جامعه مدنی دنبال شود. اگر اراده شما راسخ و کامیاب هم باشد در بهترین وضعیت موفقیتی قائم به شخص بوده و در نتیجه؛ موقتی، کوتاه مدت، بی اثر و فراموش شدنی خواهد بود. اگر قرار است حقیقتا کاری سترگ و ماندگار انجام شود باید نهادهای مدنی به طور گسترده در این کارزار مشارکت داشته باشند و به دلیل اینکه چند سالی است جامعه مدنی، وسیعا تحت فشار قرار داشته و زمین گیر شده است دولت از طریق رفع ممنوعیت ها و محدودیت ها و صدور مجوز برای شکل گیری این نهادها به یک مبارزه راستین کمک کند. اگر انجمن شفافیت یا انجمن های شفافیت در حوزه های گوناگون شهری، شهرداری، قضایی، و وزارت خانه های مختلف تشکیل شوند و ضمن تعامل ورزیدن با نهادها، طبق «دسترسی آزاد به اطلاعات» بتوانند پیوسته به کسب و انتشار اطلاعات و نقد و نظارت بپردازند می توان امیدی به کامیابی مبارزه با فساد داشت. قانون دسترسی آزاد به اطلاعات چندسال است تصویب شده اما جنبه زینتی داشته نه واقعی که این امر، اهانت به قانون و قانونگذار و جامعه است. دولت شما می تواند شرایط لازم برای تاسیس، تامین امنیت و تداوم این نهادها را فراهم کند و مدیرانی که درک، دانش و شجاعت لازم برای پیشبرد این برنامه را داشته باشند در وزارت خانه مربوطه به کار گمارده شوند. تامین شرایط مطلوب برای شکل گیری انجمن یا انجمن های شفافیت، محکی برای راستی آزمایی قوای سه گانه و مسئولان محترم کشور در مبارزه با فساد است، در غیر این صورت در همچنان بر همان پاشنه خواهد چرخید و هر از گاهی روزنامه ها و افراد خاص برای تسویه حساب های سیاسی با برخی رقبا به افشای برخی فسادها می پردازند و جریاناتی که خود ام الفساد و متهم بزرگ آن هستند از این طریق می کوشند به قهرمان مبارزه با فساد تبدیل شده و کارنامه خود را لاپوشانی کنند. در نتیجه نه تنها فساد از بین نمی رود که به ابزاری برای تخریب روند دموکراسی و اعتماد عمومی تبدیل خواهد شد و پیامدهای امنیتی آن نه تنها تمامیت نظم سیاسی که شاید تمامیت ارضی را هم به مخاطره افکند. مردم نیز با وجود اینکه از افشاگری ها استقبال می کنند و با وجود اینکه در شگفت زدگی بسر می برند اما اعتمادی به هیچ یک از ادعاهای مبارزه با فساد ندارند.
اگر امروز انقلابی علیه فساد رخ دهد بیش از انقلاب ۵۷ با دشواری روبه رو است. برجام اصلی دولت روحانی همین جا است زیرا عقبه مشکلات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی در همین جا نهفته است. اکنون معضل فساد پا به پای سایر معضلات سیاسی و اجتماعی، بهمن وار در مسیر تبدیل شدن به یک بحران امنیتی عظیم هستند و نیروهای مخرب در کمین فرصت برای بهره برداری از آنند. باید هرچه سریعتر اعتماد عمومی را بازگرداند. مبارزه با فساد باید بیرون از نهادهای قدرت و ساختارهایی که خود در مظان فساد هستند صورت گیرد. تشکیل کمیته های تحقیق و تفحص و کمیته ملی و نظایر آن اگر علت محدثه و علت مبقیه اش دست اندرکاران قدرت باشند فرجامی مانند بقیه تحقیق و تفحص ها خواهد یافت. حضور یکی دو نماینده از روزنامه نگاران و جامعه مدنی هم در این کمیته ها افاقه نمی کند و بنا به تجربه ای که از هیات منصفه داریم، ماهیت آن را تغییر نخواهد داد. هر کمیته ای و هر اقدام دولتی و قضایی فقط به موازات مشارکت نهادهای غیر دولتی موثر، می تواند کارساز باشد.

نیست امید صلاحی ز فساد حافظ
چون که تقدیر چنین است چه تدبیر کنم

* فَلَوْ لا کانَ مِنَ اَلْقُرُونِ مِنْ قَبْلِکمْ اُولُوا بَقِیه ینْهَوْنَ عَنِ اَلْفَسادِ فِی اَلْاَرْضِ اِلاّ قَلِیلاً مِمَّنْ اَنْجَینا مِنْهُمْ وَ اِتَّبَعَ اَلَّذِینَ ظَلَمُوا ما اُتْرِفُوا فِیهِ وَ کانُوا مُجْرِمِینَ. وَ ما کانَ رَبُّکَ لِیهْلِکَ الْقُری بِظُلْمٍ وَ اَهْلُها مُصْلِحُونَ

روزنامه

***

روزنامه ی خبری جمعه ۱۹ شهریور ۱۳۹۵

وداع با فرهنگ شریف

فرهنگ شریف نوازنده صاحب سبک تار چهره در نقاب خاک کشید. شریف از بزرگان تارنوازی ایرانی بود که سال ۱۳۱۰ در شهر آمل دیده به جهان گشود و سپس در شهر ری استان تهران ساکن شده بود. او از شاگردان مرتضی نی داوود و عبدالحسین شهنازی بود. او از نوابغی بود که اولین اجرای زنده خود را در ۱۲ سالگی در رادیو تجربه کرد. در این زمان نحوه مضراب زنی و انگشت گذاری او مورد توجه اهالی مو سیقی قرار گرفت و جملات و سکوت های او هنگام تک نوازی نظر صاحبان فن را جلب کرد. وی در ۸۵ سالگی درگذشت.
***

علم الهدی: رهبری به من گفتند التهاب ایجاد نکنید

آیت الله علم الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: رهبر انقلاب چندبار به بنده فرموده اند «هرچه به نظرتان خلاف رسید بگو اما التهاب در مردم ایجاد نکنید.» به گزارش تسنیم او که در گردهمایی ائمه جمعه این استان صحبت می کرد، همچنین گفت: اینکه ما منتظر باشیم تا مقام معظم رهبری مطلبی را امر کنند و ما اطاعت کنیم کفایت نمی کند؛ باید حوزه بصیرت مان به جایی برسد که در خط رهبری باشیم و مسیر و راهبرد رهبری برای ما مشخص باشد و در جریانات، قبل از اینکه مقام معظم رهبری وارد میدان شوند، ما وارد شویم. علم الهدی گفت: بحث بنده این بوده که هر لفظی بار فرهنگی خودش را دارد. بار فرهنگی لفظ «گردشگری» با «زیارت» متفاوت است و مشهد مقدس هم شهر زیارت است. این اصل حرف ما بود؛ زیارت هم شئونی دارد. ما مساله کنسرت را به عنوان یکی از مصادیق گردشگری مطرح کردیم اما آنها آمدند به همین یک مصداق پر و بال دادند و نتیجه اش این بوده که قشر لاییک بی بند و بار کشور را منسجم کنند و به دنبال خودشان راه بیندازند. او همچنین در مورد قراردادهای نفتی گفت: یک طرف قضیه قراردادها بود و یک طرف دیگر بحث پولشویی ها است و دستگاه هایی که در روابط بانکی تحریم شده اند به مرحله خود تحریمی رسیده اند به طوری که بانک ملت به قرارگاه خاتم الانبیاء اعلام کرده که ما حساب شما را بلوکه می کنیم و شما یک نهاد تحریم شده هستید و اموال شما طبق قراردادی که با آمریکا داریم باید بلوکه شود. یکی از شعبه های بانک ملت به قرارگاه خاتم الانبیا اعلام کرده که اموالش بلوکه است و بانک سپه نیز به همین نسبت و به نوعی ما امروز به مرحله خود تحریمی رسیده ایم.
***

تیترهای امروز

حسن بیگی نماینده مجلس:

احمد متوسلیان زنده است

امیر پوردستان:

دشمن به جنگ قاطع و سریع روی آورده است

***

تقابل نیروهای ایرانی و آمریکایی در خلیج فارس

نبرد قایق و ناو

مقام های وزارت دفاع آمریکا پنتاگون اعلام کردند که اخیرا یک ناو کشتی نیروی دریایی این کشور در خلیج فارس مجبور شده است برای پرهیز از برخورد با یک قایق نظامی ایران که به فاصله کمتر از ۱۰۰ متری آن رسیده بود، مسیرش را عوض کند. کاپیتان جف دیویس، سخنگوی پنتاگون گفت: «هفت قایق تندروی سپاه روز یکشنبه در حالی که مسلسل هایشان عیان بود به ناو ۵۳ متری یو اس اس فایربولت نزدیک شدند. سه قایق آنها در نزدیکی کشتی آمریکایی مانور دادند و آن را از فاصله کمتر از ۵۰۰ متری دنبال کردند.» به گفته دیویس قایق های ایرانی درنهایت فاصله گرفتند اما یکی از آنها برگشت و درست جلوی فایربولت ایستاد. آمریکایی ها می گویند که در سال جاری تاکنون ۳۱ حادثه مشابه میان قایق های تندروی ایرانی و ناو های جنگی آمریکایی به وجود آمده است. گفته می شود این تعداد دو برابر حوادث مشابه سال گذشته است. با تقویت نیروهای آمریکایی در نزدیکی تنگه هرمز و آب های آزاد منطقه تقابل ایران و آمریکا شدت گرفت تا حدی که در سال ۱۳۶۶ تعدادی از هلی کوپترهای آمریکایی به چند قایق تندروی سپاه پاسداران حمله کردند. در این درگیری یکی از قایق ها غرق شد و چند قایق نیز آسیب دیدند. تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران به شهادت رسیدند و ایران اعلام کرد که موفق به سرنگونی یکی از هلی کوپترهای آمریکایی شده است. تیر ماه سال ۱۳۶۷ تقابل میان دو کشور وارد فاز جدیدی شد. در این تاریخ ناو آمریکایی یو اس اس وینسنس با موشکی هدایت شونده یک فروند هواپیمای مسافربری ایرباس ایران را هدف قرار داد که در اثر این حمله ۲۹۰ سرنشین هواپیما به شهادت رسیدند.سال ۱۳۹۰ زمانی که تحریم های نفتی تازه ای علیه ایران وضع شده بود ایران اعلام کرد که در صورت اعمال این تحریم ها تنگه هرمز را خواهد بست. تهدیدی که مقامات آمریکایی را به تکاپو انداخت و ناوهای جنگی را به منطقه اعزام کردند. مقام های ایرانی در پی این اتفاقات اعلام کردند که باراک اوباما در چند نوبت به مسئولان عالی نظام نامه نوشت. انهدام ماکت ناو جنگی آمریکایی در زمستان سال ۱۳۹۳ نیز از دیگر اتفاقاتی بود که التهاب در خلیج فارس را یادآوری می کرد. آمریکایی ها در واکنش به این اقدام اعلام کردند که از چنین اقداماتی نگران نمی شوند.

وزیر کشور: منتظر حکم دستگاه قضایی برای پرونده املاک شهرداری هستیمچند روزی است اندکی از تب و تاب های رسانه ای در پوشش ماجرای املاک نجومی کاسته شده است. با دستور آیت الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در رابطه با پیگیری این موضوع همگان منتظر اعلام نتایج گزارش های رسمی هستند. با این حال محمدباقر قالیباف شهردار تهران، در تازه ترین اظهاراتش وجود فساد و جرم در موضوع تعاونی های مسکن را با اطمینان رد کرده است و پشت پرده املاک نجومی را به کمپین سیاسی مرتبط دانسته که به طور دقیق مدیریت می شود و دغدغه ای برای مبارزه با فساد ندارد، بلکه اهداف دیگری را دنبال می کند. قالیباف گفته به تمامی مسئولان قضایی و مسئولان ارشد نظام گفته است: «سمعا و طاعتا، همه دستگاه های نظارتی بیایند و ببینند که فساد کجا رخ داده است.» از طرفی وزیر کشور هم از قوه قضائیه خواسته است که ابهامات افکار عمومی را رفع کند و اگر موضوع فساد است باید با آن برخورد شده و اگر خلاف است که باید اصلاح شود.
رحمانی فضلی گفته است: «گزارشی درباره واگذاری املاک شهرداری برای ارائه به هیات دولت آماده شده و از مسئولان شهرداری خواسته تا اسناد و مدارک لازم را در اختیار وزارت کشور قرار دهند.» از طرفی او به معاون عمرانی خود دستور داده تا موضوع را پیگیری کند. وزیر کشور تاکید کرد: «به هرحال باید منتظر باشیم و ببینیم موضوعی که در افکار عمومی مطرح شده و باید به آن پاسخ داده شود، در دستگاه قضایی چه حکمی برایش صادر خواهد شد.» او افزود: «من نیز در وزارت کشور دستور پیگیری این موضوع را دادم و جلسه ای هم با مسئولان شهرداری داشتم و خواستم اسناد را به ما بدهند. البته در این زمینه قوه قضائیه حکم قضایی را صادر خواهد کرد.»
***

روزنامه ی خبری شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵

برنامه اوباما پس از پایان ریاست جمهوری

رئیس جمهوری آمریکا در لائوس به برنامه های خود پس از پایان دوره ریاستش اشاره کرد. باراک اوباما گفت: «پس از پایان دوره ریاستم به کار با جوانان ادامه می دهم. یکی از موضوعاتی که با تیمم درباره آن بحث کرده ام چگونگی ارتباط با فارغ التحصیلان این طرح است. مطمئن هستم این برنامه به جاهای خوبی می رسد.» وی درباره فعالیت های همسرش نیز گفت: «وی به برنامه های آموزشی و تغذیه ای ادامه خواهد داد.»
***

کره شمالی بزرگ ترین آزمایش هسته ای خود را انجام داد

اون ترکوند«اون» بار دیگر دنیا را شوکه کرد، آن هم پس از هشت ماه. پنجمین آزمایش موشکی کره شمالی با موفقیت انجام شد، آزمایشی که لرزش حاصل از آن دو برابر انفجار قبلی و حتی بیش از بمب اتمی بود که طی جنگ جهانی دوم هیروشیما را زیرورو کرد. موسسه های زلزله نگاری، زمین لرزه ای به قدرت ۵/ ۳ ریشتر را در نزدیکی پانگی -ری ثبت کردند، زمین لرزه ای مصنوعی ناشی از انفجار کلاهکی هسته ای. حالا دیگر دنیا می داند رژیم پیونگ یانگ قادر است کلاهک های هسته ای در ابعاد مختلف کوچک، متوسط و بزرگ ساخته، آن را بر موشک های بالستیکش سوار کرده و دشمنانش را هدف قرار دهد. فعلیت یافتن تهدیدی بالقوه، همان خطری که جامعه بین الملل با تکیه بر تاکتیک های مختلف کوشید مانع از تحققش شود، اما محقق شد. آخرین باری که «اون» دنیا را این گونه شگفت زده کرد، ژانویه بود. درست زمانی که پیونگ یانگ دست به آزمایش بمب هیدروژنی زد. حالا با گذشت هشت ماه، کارشناسان دیگر گمانه زنی ها را کنار گذاشته با قاطعیت می گویند کره شمالی به تهدید هسته ای جدی تبدیل شده است.
اون تهدیدش را عملی کرد. وی روزی گفت که دنیا خودش بدون هیچ شرطی مذاکرات را از سرخواهد گرفت. شاید پیش بینی «اون» به واقعیت بپیوندد.کره شمالی از سال ۲۰۰۶ پروژه آزمایش های هسته ای اش را کلید زد. در همان سال های اولیه بسیاری دستیابی پیونگ یانگ به سلاح هسته ای را بعید می دانستند. اما حالا زرادخانه این رژیم مملو از موشک های کوتاه، میان برد و دور برد است. براساس داده های آژانس اطلاعاتی وزارت دفاع آمریکا«پنتاگون»، کره شمالی هم اکنون به خوبی می داند که چگونه کلاهک هسته ای کوچک را بر موشک های بالستیکش نصب کند.
***

تیترهای امروز

هاشمی: تیم اطلاع رسانی دولت ضعیف است

هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که روزهای پایانی هفته پیش به مشهد مقدس سفر کرده بود، با اظهار تاسف از عدم همکاری صداوسیما با دولت، نقدی هم به عملکرد تیم اطلاع رسانی کابینه حسن روحانی، رئیس جمهوری کرد و گفت: «تیم اطلاع رسانی دولت ضعیف است و در حد اقدامات و دستاوردهای دولت نیست.»

تمجید ترامپ از ولادیمیر پوتین در جمع نظامیان آمریکایی

***

سیف خبر داد: صدور مجوز فعالیت بانک های ایرانی در فرانسه

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی از صدور مجوز فعالیت سه شعبه بانکی ایران در فرانسه خبر داده و گفته است: «بانک های ایتالیا، آلمان و اتریش روابط بانکی را با ایران آغاز کرده اند؛ ولی نظام بانکی فرانسه محافظه کار است.» بعد از توافق هسته ای و لغو تحریم ها علیه ایران، یکی از مشکلات بانکی کشور مربوط به ارتباط با بانک های بزرگ اروپایی است؛ موضوعی که حتی مسئولان بانک مرکزی و وزارت امور خارجه هم بارها به آن اشاره کرده بودند؛ اما حالا گویا قفل روابط بانکی با بانک های بزرگ در حال باز شدن است. آن طور که بانک مرکزی گزارش داده است، ولی الله سیف در دیدار با کلود بارتولون، رئیس پارلمان فرانسه با تاکید بر ضرورت گسترش روابط بانکی بین دو کشور گفته است: «انتظار ما این است که با توجه به گشایش های فراهم شده در فضای پسابرجام، اروپا نیز از قافله عقب نماند و در رابطه با رفع موانع، اقدامات لازم را به عمل بیاورد. در این باره ما جلسات و مذاکرات زیادی برای تقویت همکاری با بانکداران اروپایی داشته ایم.»به گفته او، بانک های کشورهای ایتالیا، اتریش و آلمان روابط خوبی را با ایران آغاز کرده اند؛ اما احساس می شود نظام بانکی فرانسه در این رابطه بسیار محافظه کار بوده و با احتیاط بیشتری عمل می کند؛ در حال حاضر سه شعبه از بانک های ایرانی مجوز فعالیت در فرانسه را به دست آورده اند که لازم است با تشویق دولتمردان فرانسوی، بانک های فرانسوی هم روابط خود را با بانک های ایرانی گسترش دهند. سیف با اشاره به تسویه حساب با موسسات بیمه صادرات اروپایی تاکید کرد: «بلافاصله بعد از اجرایی شدن برجام، همکاران ما در بانک مرکزی مذاکرات خود را با این موسسات آغاز کردند و با رفع مغایرت ها، تمام پرداخت ها انجام شد.»رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه حضور نام ایران در لیست سیاه FATF امری سیاسی و بدون توجیه بوده است، توضیح داد: «در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی نام ایران در کنار کره شمالی آورده شده بود، در حالی که کشورهایی همچون نیجریه و سودان به عنوان کشور همکار شناخته شده اند.» رئیس شورای پول و اعتبار با یادآوری رتبه ریسک سابق ایران در OECD گفت: «هم اکنون رتبه اعتباری ایران بنا بر شاخص های OECD، از هفت به ۶ ارتقا یافته؛ این در حالی است که پیش از تحریم ها رتبه اعتباری ایران چهار بود.»

نظرات کاربران درباره مجله هفته‌نامه خبری تحلیلی صدا شماره ۹۸