دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۵۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب تاریخ قرن بیستم (نسخه PDF)

کتاب تاریخ قرن بیستم (نسخه PDF)
دامیز

نسخه الکترونیک کتاب تاریخ قرن بیستم (نسخه PDF) به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نقد و بررسی کتاب تاریخ قرن بیستم (نسخه PDF)

تاریخ الگویی از درهم‌تنیدگی‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است که باید با نگاهی جهان‌شمول و گسترده آن را بررسی و مطالعه کرد. درک درست از وقایع تاریخی نیازمند تحلیل این الگو و چگونگی تأثیرگذاری هر یک از وقایع بر زندگی مردم و وضع جامعه است. «شون لنگ» تاریخ دان و استاد دانشگاه با نگاهی تیزبین برای ارائه‌ی تصویری درست از رویدادها و سیر تحولات قرن بیستم، کتاب «تاریخ قرن بیستم» را به نگارش درآورده و تمامی زوایای تاریخی و اجتماعی این سده را بررسی کرده است. این نویسنده معتقد است انسان در این قرن شاهد مصیبت، وحشت و هم‌زمانی عشقی عظیم به بشریت بوده است به همین دلیل مطالعه‌ی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

درباره کتاب تاریخ قرن بیستم

کتاب «تاریخ قرن بیستم» Twentieth Century History for Dummies نوشته‌ی «شون لنگ» در سال 2012 منتشر شد. این کتاب، اثری جامع و کامل درباره‌ی رویدادها، تحولات و جنگ‌های قرن بیستم است که براساس تاریخ میلادی از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۰۰ را شامل می‌شود. قرن بیستم به دلیل پیشرفت علم و فناوری و دو جنگ جهانی بزرگ با تغییرات بسیار گسترده‌ای روبه‌رو بود. در این سده اتفاقات بی‌نظیری ازجمله حضور اینترنت و سفر به فضا اتفاق افتاد که زندگی بشر روی کره‌ی زمین را با تحولی بزرگ روبه‌رو کرد. به دلیل این تغییرات سبک زندگی مردم در قرن بیستم نسبت به قرن پیش از آن بسیار تغییر کرد و موفقیت‌های چشم‌گیری در عرصه‌ی پزشکی، اجتماعی و ... رخ داد. جنگ جهانی اول و دوم از اتفاق‌های برجسته‌ی این قرن هستند که وضعیت اقتصادی و سیاسی تعدادی از کشورها را تحت تأثیر قرار داد. در این قرن ماشین‌آلات صنعتی و غول‌آسا وارد زندگی مردم شد و تولید انبوهی از وسایل نقلیه صورت گرفت. در این سده رسانه‌های عمومی نظیر تلویزیون و رادیو وارد بطن زندگی مردم شدند و آگاهی و اطلاعات مردم عادی افزایش پیدا کرد به همین دلیل این قرن یکی از پرتحول‌ترین دوره‌های زندگی بشر است.

مروری بر فصل‌های کتاب تاریخ قرن بیستم

کتاب «تاریخ قرن بیستم» با زبانی روان و قابل‌فهم به نگارش درآمده است. این کتاب برخلاف کتاب‌های سنگین و حجیم تاریخی که ممکن است نثر خسته‌کننده‌ای داشته باشند، بسیار خواندنی است و افراد مختلف می‌توانند از مطالعه‌ی آن لذت ببرند. «شون لنگ» تاریخ دان انگلیسی در کتاب «تاریخ قرن بیستم» تمامی رویدادها و دستاوردهای این سده را شرح داده و ابعاد و زوایای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی آن را بررسی کرده است. قرن بیستم جمعیت بشر با رشد فزاینده‌ای روبه‌رو می‌شود و به‌تبع آن با افزایش جمعیت، تغییرات عظیمی در سیاست، اقتصاد و تکنولوژی رخ می‌دهد. «شون لنگ» تمامی این تغییرات و اتفاق‌ها را بررسی کرده و در طی پنج بخش اصلی در این کتاب گردآوری کرده است که عبارت‌اند از:

 • سال‌های جنگ بزرگ
 • سال‌های دیکتاتورهای بزرگ
 • جهان تقسیم شده
 • پیش به‌سوی هزاره
 • بخش ده‌تایی‌ها

ترجمه کتاب تاریخ قرن بیستم به زبان فارسی

«شون لنگ» Seán Lang نویسنده و تاریخ دان انگلیسی است که تحصیلاتش را در دانشگاه آکسفورد به سرانجام رسانده است. او استاد رشته‌ی تاریخ در دانشگاه آنجلیا راسکین و بخش آموزش عالی دانشگاه کمبریج است. کتاب «تاریخ قرن بیستم» از این نویسنده با ترجمه‌ی «مهرک ایروانلو» از سوی انتشارات آوند دانش در سال 1392 منتشر شد که نسخه‌ی الکترونیک آن در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. همچنین ناشر صوتی نوین کتاب گویا هم نسخه‌ی صوتی این اثر را با صدای «حسن آزادی» منتشر کرده است که در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای دانلود و خرید موجود است.

در بخشی از کتاب تاریخ قرن بیستم می‌خوانیم

استالین سازمان برنامه‌ریزی مرکزی به ‌نام گاسپلان را باهدف تبدیل اتحاد جماهیر شوروی به یک کشور صنعتی طراز اول تشکیل داد، به این معنی که همه‌چیز باید از ابتدا ساخته می‌شد. کارخانه‌ها، سدها، کانال‌ها، نیروگاه‌ها و کارخانه‌های فولادسازی بدون آنکه حتی از قبل درباره‌ی تولیدات آن‌ها فکری بشود. تمام مردم برای کارهای برنامه‌ریزی شده بسیج شدند و سخت‌کوش‌ترین کارگران تبدیل به قهرمانان ملی می‌شدند. فرایند کار در برنامه‌های پنج‌ساله پیش‌بینی شده بود، همراه با پروژه‌های عظیم و اغلب غیرممکن اجرایی برای هر کارخانه که معمولاً با تلفات جانی همراه بودند. هم‌زمان با جنگ جهانی دوم در سال 1939، دیگر اتحاد شوروی صاحب شالوده‌ی صنعتی قدرتمندی بود که بدون آن هرگز نمی‌توانست به حیات خود ادامه دهد.

استالین با ترساندن مردم از اینکه دشمنان کمونیسم در آرزوی شکست آن‌ها هستند، ملت را به کار هرچه بیشتر تشویق می‌کرد. منظور او نه فقط دشمنان خارجی که جاسوسان و خائنین داخل کشور هم بود و وظیفه‌ی سازمان پلیس مخفی شکار همین خائنین بود که اغلب با وادار کردن مردم به لو دادن همسایگان یکدیگر صورت می‌گرفت. هیچ‌کس احساس امنیت نمی‌کرد و همه در این وحشت به سر می‌بردند که مبادا در نیمه‌های شب در خانه‌هایشان کوبیده شود. هزاران نفر از روس‌ها و اکثراً کاملاً بی‌گناه به گولاگ‌ها، شبکه‌ی اردوگاه‌های کار اجباری استالین فرستاده می‌شدند، فرمانده‌ی جاه‌طلب و بی‌رحم سازمان پلیس مخفی شخص نیکلای آژوف بود که روس‌ها از سال‌های سراسر وحشت دهه‌ی ۳۰ قرن بیستم میلادی بانام اژوفش چینا یا تصفیه‌ی کبیر یاد می‌کنند.

سالیان طولانی، تاریخدانان چپ‌گرا مدعی بودند که نویسندگان راست‌گرا آگاهانه در مورد تصفیه‌ی کبیر اغراق کرده‌اند و راست‌گرایان نیز آن‌ها را به اتهام پنهان‌کاری درباره‌ی حقایق وحشتناک محکوم می‌کردند. در دهه‌ی ۸۰ میلادی و با باز شدن آرشیو شوروی به روی عموم، اسناد مربوط به سازمان پلیس مخفی ان.کا.و.د صحت ادعاهای راست‌گرایان را ثابت کرد. پس از آن بود که تاریخدانان اين احتمال را مطرح کردند که شاید سازمان به‌منظور پر کردن سقف سهمیه‌ای که برای دستگیری مجرمین داشته، در اعداد و ارقام اغراق کرده است. بحث‌ها ادامه دارد، ولی هیچ‌کس منکر این واقعیت نیست که استالین میلیون‌ها نفر از مردم خودش را کشت.

کمونیست‌های خارج روسیه به‌شدت نگران گزارش‌های مربوط به تصفیه‌ی کبیر بودند، ولی وحشتناک‌تر از آن اخبار محاکمه‌ی بعضی از بلشویک‌های ارشد و اعضای دولت شوروی به اتهام خیانت بود. در محاکمات نمایشی در مقابل دوربین‌ها، بعضی از شناخته‌شده‌ترین رهبران بلشویک که بسیاری از آنان هم‌رزمان قدیمی لنین و قهرمانان انقلاب و جنگ داخلی بودند، به توطئه‌چینی علیه استالین و انقلاب و جاسوسی برای قدرت‌های بیگانه اعتراف کردند. کمونیست‌ها در سراسر دنیا غافلگیر شده بودند.

مشخصات کتاب تاریخ قرن بیستم (نسخه PDF)

 • ناشر انتشارات آوند دانش
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۵۵,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۲/۰۴/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 5.19 مگابایت
 • تعداد صفحات ۴۹۶ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب تاریخ قرن بیستم (نسخه PDF)

چرا این کتاب به صورت نسخه های مناسب برای خواندن در گوشی همراه نیست؟ اینجوری که هیچ مزیتی نداره، باید بشه به راحتی متن رو هر اندازه که بخواهیم بزرگ کنیم و متعاقبا صفحه بندی اش هم عوض بشه
در ۵ سال پیش توسط م ع ( | )
سلام واقعا عالیه
در ۶ سال پیش توسط noo...oor ( | )
نسخه چاپی کتاب رو خوندم واقعا عالی هست ، فقط اینکه در ترجمه بخش بسیار کوچک و قابل چشم پوشی درباره یکی از متحدان منطقه ای حذف شده
در ۳ سال پیش توسط bis...r77 ( | )
کتابی کاملا گیرا و با ساختار روایی جذاب. زاویه دید مولف نسبت به وقایع منصفانه و روایتش از موضوعات حتی برای کسانی که شناخت قبلی از تاریخ قرن بیستم یا اصولا تاریخ ندارند نیز قابل درک است. قطعا مطالعه کتاب رو توصیه می کنم فقط بعد مطالعه با خودم گفتم شاید علیرغم کمبود فضای کتابخانه ای بهتر بود نسخه چاپی را خریداری می کردم چرا که ارزش داشتن نسخه فیزیکی را داشت.
در ۳ سال پیش توسط سید محمد مهدی شبیری ( | )
کتاب فوق العاده ای هستش
در ۴ سال پیش توسط beh....17 ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • بعدی ›
 • آخرین ››