فیدیبو نماینده قانونی انتشارات درسا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ماهی قرمز بزرگ ، همه می‌خواهند دنيا را تغيير دهند، ولی هيچ‌كس به‌دنبال تغيير خود نيست

کتاب ماهی قرمز بزرگ ، همه می‌خواهند دنيا را تغيير دهند، ولی هيچ‌كس به‌دنبال تغيير خود نيست

نسخه الکترونیک کتاب ماهی قرمز بزرگ ، همه می‌خواهند دنيا را تغيير دهند، ولی هيچ‌كس به‌دنبال تغيير خود نيست به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب ماهی قرمز بزرگ ، همه می‌خواهند دنيا را تغيير دهند، ولی هيچ‌كس به‌دنبال تغيير خود نيست

حتما تابه‌حال آدم‌هایی را دیده‌اید که به معنای واقعی کلمه سرگردان و پریشان احوال هستند. آنها به‌راحتی هر چه را که اقبال برای‌شان رقم بزند می‌پذیرند. بعضی از آنها به‌ندرت و برحسب اتفاق به نتیجه‌ای می‌رسند یا موفقیتی کسب می‌کنند، ولی اغلب آنان عمری را با ناامیدی و ناخشنودی می‌گذرانند. این کتاب برای این قبیل آدم‌ها نوشته شده است. تفاوت کشورهای فقیر و ثروتمند ربطی به قدمت آنها ندارد. مصر بیش از سه‌هزار سال تاریخ مکتوب و حتی بیش از آن تاریخ غیرمکتوب دارد و در عین حال کشور فقیری است، درحالی‌که کشورهای جدیدی چون کانادا، زلاندنو، یا استرالیا که تا یک قرن پیش وضعیت مطلوبی نداشته‌اند، کشورهایی توسعه‌یافته و ثروتمند به‌شمار می‌آیند. تفاوت کشورهای فقیر و ثروتمند حتی در میزان منابع قابل بهره‌برداری آنها هم نیست. ژاپن کشوری است که هشتاد درصد مساحت آن را کوه‌های غیرقابل زراعت و نامساعد برای دامداری پوشش داده است، درحالی‌که این کشور دومین ابرقدرت اقتصادی جهان پس از امریکاست. تفاوت این کشورها و کشورهای فقیر، رفتار و طرز برخورد مردم آنهاست. اگر رفتار مردم کشورهای ثروتمند را تحلیل کنیم، خواهیم دید که اغلب آنها در زندگی خود از اصول خاصی پیروی می‌کنند. در کشورهای فقیر تعداد اندکی از مردم از این اصول پیروی می‌کنند. چه بسیار کشورهایی که تمدن آنها بیانگر شکوه و عظمت‌شان در گذشته است، اما آینده برای آنها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. رفتارهای سازنده‌ی فردی است که هر جامعه را می‌سازد و این کتاب سعی دارد چنین رفتارهایی را بیاموزد.

ادامه...

بخشی از کتاب ماهی قرمز بزرگ ، همه می‌خواهند دنيا را تغيير دهند، ولی هيچ‌كس به‌دنبال تغيير خود نيست

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سخنی از گردآورنده

عنوان کتاب برگرفته از فیلمی ساخته ی تیم برتون با همین نام می باشد که انتخاب آن به سلیقه ی شخصی و به خاطر ادای دینی به این سخن حضرت علی که پیش تر هم آن را نقل کرده ام می باشد.

دنیای هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست.

امام علی (علیه السلام)

نام اصلی کتاب در حقیقت «می توانید برنده شوید» است که اولین بار به صورت مجموعه مقالاتی در سال ۱۹۹۸ به چاپ رسیده، و البته من اطلاعی از اینکه آیا تابه حال هیچ یک از آنها به فارسی ترجمه شده یا خیر ندارم، ولی به هرحال تاثیر این حرف ها در تکرار آن است، نه صرفا یک بار از رو خواندنشان.
نیت اصلی من از تغییر نام کتاب این بوده که به شخصه اعتقادی به معنای ضمنی کلماتی چون پیروزی یا موفقیت ندارم. این دو کلمه نه یک مرحله یا مقام است که بتوان به آن دست یافت و نه یک راه یا مقصد، که بتوان آن را پیمود یا به آن رسید.
اگر "به اندازه ی هر انسان، راه است برای رسیدن به خدا" پس به اندازه ی هر انسان هم راه است برای رسیدن به موفقیت یا پیروزی و نمی توان گفت که شما فقط با خواندن این کتاب یا اصولاً عمل به عقاید و گفته های شخصی و دسته چندم فلان فیلسوف، به پیروزی یا موفقیت خواهید رسید.
نمی توان کسی را قضاوت کرد که اگر چنین که اینجا گفته شده رفتار نکند انسانی بازنده است. پس "می توانید برنده شوید" نام برازنده ای برای کتابی که واقعا قصد این کار را هم نداشته، نیست.
موفقیت یک احساس است؛ درک و باور شعار تکراری "هرگز نگو هرگز" و "فقط غیرممکن، غیرممکن است."
شما قرار نیست استقلال فکری تان را با خواندن کتابی این چنین به استحاله بکشید تا عاقبت به خیر شوید. اینجا نیت در حقیقت عکس ماجراست.
اینکه بدانید هر چیز همان خواهد شد که شما بخواهید. ولی چرا شما خیر دیگران را نخواهید و چرا نخواهید که از شادی آنها شاد شوید؟
و این خود اولین گام رسیدن به موفقیت است که در این کتاب و در همه جا از آن به اخلاق حسنه یاد شده است.
بله. می گفتم که معجزه ای یا اساسا تعریفی تحت عنوان دانش قطعی در مورد شیوه ی زندگی وجود ندارد. شما داستان هایی را به ترتیب می خوانید که کمی پای هر کدامشان نکته نظر هست و مثل و مثال؛ و بعد شما می مانید و فکرتان و کلی تحلیل و تصمیم.
مثلاً در ابتدای کتاب از کشور سوئیس به عنوان کشوری موفق یاد شده که "اصلاً کاکائو در آن به عمل نمی آید و در عین حال بهترین شکلات های دنیا را تولید و صادر می کند، یا در آن بهترین پنیر دنیا تولید می شود و به خاطر امنیت، نظم و سختکوشی مردمان آن، این کشور ملقب به گاوصندوق دنیا است."
کشور سوئیس تا سال ۹۸ که این کتاب به چاپ رسیده این چنین بوده، و پس از آن به خاطر سیاست های نادرست و غیراخلاقی دولت و منفعت طلبی شرکت های قهوه و شکلات و صنایع دامی آن، هم لقب گاوصندوق دنیا بودن را از دست داده و هم دیگر به داشتن بهترین پنیر و شکلات و قهوه ی دنیا مشهور نیست.
آیا می شود نتیجه بگیریم سوئیس در آن هنگام کشور موفقی بوده و حال نیست؟ یا با قضاوت بر طبق نام اصلی کتاب پیش برویم که آن موقع پیروز بوده و هم اکنون کشوری بازنده است؟

این طور نتیجه گیری ها با خود شماست.
از من فقط همین جمله که: "نجات در صداقت است."
و البته تاکید بر اینکه صداقت داشتن با خود و دیگران.

"ماهی قرمز معمولی، وقتی در یک تنگ کوچک نگهداری شود ماهی قرمز کوچک خواهد ماند. و اگر جایش بیشتر باشد، ماهی قرمز، دو یا سه و حتی چهار برابر بزرگ تر می شود."

آرش بهشتی

این کتاب را تقدیم می کنم
به پدربزرگم
و به پسرک دست فروشی که خرده های
نان ساندویچش را با مورچه ها قسمت کرد.

می گویند روزی ملانصرالدین به همسرش گفت: «برایم حلوا درست کن که تعریف آن را فراوان از ثروتمندان شنیده ام.»
همسرش می گوید: «آرد گندم نداریم.» ملا می گوید: «از آرد جو استفاده کن.» همسرش می گوید: «شیر هم نداریم.» ملا جواب می دهد: «به جایش آب بریز.» همسر ملا می گوید: «شکر هم نداریم.» ملا پاسخ می دهد: «شکر نمی خواهد.» همسر ملا دست به کار می شود و با آرد جو و آب، به اصطلاح حلوا می پزد. ملا بعد از خوردن، چهره درهم می کشد و می گوید:
«چه ذائقه ی بدی دارند این ثروتمندها.» حالا ببینید حکایت بسیاری از ما برای رسیدن به موفقیت چیست!

فصل اول: منش

اهمیت برخورد و طرز رفتار

پیرمردی بود که مخارج زندگی اش را از فروش بادکنک در یک پارک تفریحی تامین می کرد. او در بساطش بادکنک های رنگارنگی داشت... آبی، قرمز، زرد و سبز. هروقت که پیرمرد حس می کرد کار و بارش کساد است، یکی از بادکنک ها را با گاز هلیوم پر و در هوا رها می کرد. وقتی بچه ها بالا رفتن بادکنک را می دیدند همه می خواستند یکی داشته باشند. آنها نزد پیرمرد می آمدند، بادکنک می خریدند و کسب پیرمرد دوباره رونق می گرفت. این روال کار هر روز پیرمرد بود. یک روز حس کرد کسی گوشه ی پالتویش را می کشد. صورتش را برگرداند و دید پسربچه ی کوچکی آنجا ایستاده.
پسرک از پیرمرد پرسید: «اگر یک بادکنک سیاه را هم توی هوا ول کنی باز هم پرواز می کند؟»
پیرمرد به آرامی گفت: «رنگ بادکنک نیست که باعث می شود بادکنک به هوا برود پسرم، علتش چیزی است که داخل آن است.»
این روند در زندگی ما هم صادق است. یعنی رفتار و طرز برخورد ما بالا یا پایین بودن ما را مشخص می کند.
تابه حال از خود پرسیده اید چرا یک شخص، یک فروشگاه یا کشور، موفق تر از بقیه عمل می کند؟ خیلی ها این را هر روز از خودشان می پرسند و هر روز به جوابی تکراری و نادرست می رسند.
«چون ارث کلانی به او رسیده»، «چون شانس آورده»، «چون همسر خوبی گیرش آمده» یا «چون آن کشور در جای بهتری از کره ی زمین واقع شده» و «آن فروشگاه در نقطه ی شلوغ تری از شهر است.»
شاید اینها تاثیراتی اندک در این روند داشته باشد، ولی درواقع هیچ کدام از اهمیت یا تاثیر فراوان برخوردار نیست.
این رازی است به راحتیِ یک خواب کودکانه. سازمان ها و کشورهایی که از دیگران موفق ترند منش و طرز رفتار مناسب تر و مثبت تری نسبت به دیگران دارند. آنها این مهم را فهمیده اند که سرمایه گذاری روی آدم هایی که اخلاق و منش درست و پسندیده دارند، موثرترین و ارزشمندترین عامل پیشرفت آنهاست.
موفقیت یک فرد، گروه یا کشور، به کیفیت اخلاق و منش آدم ها و شخصیت های تشکیل دهنده ی آن بستگی دارد.
بارها با رئیس اجرایی شرکت های بزرگ، در جای جای دنیا صحبت کرده ام و از همه ی آنها یک چیز را پرسیده ام: «اگر شما یک چوب سحرآمیز داشتید که قدرت تغییر دادن یک چیز را داشته باشد، و به سبب همین تغییر این فرصت برای شما پیش بیاید که در بازار به موقعیت بهتری دست پیدا کنید و حجم تولید شما و در نتیجه بازدهی شرکت بیشتر شود، آن چیز چه خواهد بود؟» جواب همیشه یکسان بود. همه ی آنها اذعان داشتند که اگر کارکنان و مسئولان شرکت خلقیات بهتری داشته باشند، هم در کار فردی بهتر خواهند بود و هم در کار گروهی، که این خود در جلوگیری از اتلاف وقت و نیرو موثر، و باعث صداقت و وظیفه شناسی است. همه ی اینها مسبب به وجود آمدن محیط دلخواه و دلچسبی در شرکت خواهد شد که متقابلاً افزایش منافع گروه و شرکت را به همراه خواهد داشت.
ویلیام جیمز(۱) استاد دانشگاه هاروارد معتقد است بزرگ ترین و مهم ترین کشف او از نسل خود این بوده: «انسان قادر است به مدد دگرگون سازی گرایش های فکری اش، زندگی خود را دگرگون کند.»
تجربه نشان می دهد نیروی کار از طرفی می تواند ارزشمندترین سرمایه ی هر داد و ستد و حتی باارزش تر از سرمایه ی مالی و تجهیزات هر سازمان باشد، و از سوی دیگر می تواند بزرگ ترین ضررها را به هر سازمانی بزند.

آدم ها می توانند از طرفی بزرگ ترین سرمایه ی شما برای موفقیت و از طرفی بزرگ ترین مانع برای رسیدن به آن باشند.

تجربه ی شماری از برنامه های آموزشی، از قبیل خدمت رسانی به مشتری، مهارت های فروش و برنامه های راهبردی، مرا به این نتیجه رساند که همه ی این برنامه ها موثرند ولی هیچ کدام بدون داشتن شالوده ی صحیح و مناسب نتیجه بخش نخواهد بود؛ و این بنیان، وجود شخصیت های صالح، صادق، درست اندیش و مثبت گراست.
برای اینکه برداشت اشتباهی از این موضوع نداشته باشید باید اضافه کنم ما به همه ی این برنامه ها برای موفقیت احتیاج داریم، به شرطی که شخصیت خودمان را بر بنیان مستحکم و صحیح بنا کنیم. مثلاً اظهارات ساده ای از قبیل «لطفا»، «متشکرم»، لبخند زدن یا دست دادن با مشتری را در نظر می گیریم. چه کسی و تا چه مدت می تواند این کار را انجام دهد و پشت لبخندی دروغین پنهان شود درحالی که هیچ انگیزه و حتی میلی برای خدمت به دیگران ندارد؟ لبخندی که از روی صداقت نباشد آزاردهنده و ناخوشایند است و آدم ها خیلی زود متوجه ناخالصانه بودن آن خواهند شد.
بدون شک مهم ترین کلام فروشنده در قبال مشتری خود، بر زبان آوردن «لطفا» و «متشکرم» و لبخند زدن است، ولی مهم تر از اینها میل به خدمت به دیگران است که اینها را دلچسب تر و کارآمدتر می کند.
زمانی کسی به پاسکال(۲)، فیلسوف معروف فرانسوی گفت: «من اگر مغز تو را داشتم انسان خیلی بهتری بودم.»
پاسکال در جواب گفت: «انسان بهتری شو، آن وقت مغز مرا خواهی داشت.»
برج کلگری که ارتفاعی در حدود ۱۹۰ متر دارد و وزن آن تقریبا یازده هزار تن است که ۶۳۴۹ تن آن زیر سطح زمین واقع شده (تقریبا شصت درصد آن)، این واقعیت را نشان می دهد که ساختمان های عظیم، قدرتمندترین بنیان را برای استحکام سازه دارند.
بنیان مستحکم موفقیت، اخلاق نیک است.

نظرات کاربران درباره کتاب ماهی قرمز بزرگ ، همه می‌خواهند دنيا را تغيير دهند، ولی هيچ‌كس به‌دنبال تغيير خود نيست

جناب اقای ارش بهشتی.حداقل به رسم امانت داری اسم نویسنده نگون بخت این کتاب رو در اطلاعات اصلی کتاب ذکر بفرمایید نویسنده این کتاب اقای شیوا خرا و هندی میباشند.ایشان زحمت تهیه این کتاب رو البته با اسم دبگه کشیدند.واقعا کجا داریم میریم
در 2 سال پیش توسط سعید خوب
ممنون بابت این طرح خوب. امیدوارم بعد از هفته کتاب هم ادامه داشته باشه.
در 1 سال پیش توسط مصطفا بلند قامت
فیدیبو امشبم رو ساختی....!!!!
در 1 سال پیش توسط جناب علی راستگو
در مورد کتاب میتونم بگم عالی و بی نظیره و جملات جدیدی دیدم داخلش که نمونش رو تا حالا هیچ جا ندیده بودم . نه تنها برای تغییر هست بلکه جملات انگیزشی محشری داره . واقعا راضیم از کتابش . ممنونم از فیدیبوی عزیز که این کتاب رو گذاشت و تو ایمیلم معرفی کرد بهم .
در 2 سال پیش توسط h.peyvand
هر رازی که فاش می‌شود یک ماهی قرمز می‌میرد.... این کتاب یک قدم رو به جلوست ممنون از زحمات فیدیبویی‌ها که این طرح جالب را اجرا می‌کنند
در 1 سال پیش توسط mah parin
فیدیبو بخدا انتخابات خیلی عالیه همه جا دارم تبلیغتونو میکنم
در 1 سال پیش توسط ری‌را پورکیا
عالی 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
در 1 سال پیش توسط mhz...umi
لطفا کتاب های روانشناسی تووپ بذارید . واقعا طرحتون عالیه
در 1 سال پیش توسط عدنان حسین پور
بنظرم کتاب جالب و مهمیه 🤔💕💕💕
در 1 سال پیش توسط bit...ssa
چرا مترجم کتاب فراموش کردن اسم نویسنده کتاب رو روی جلد بیارند؟ اینهم یکی از رفتار های غیر سازنده مردم کشورهای فقیر !
در 1 سال پیش توسط P