فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب نکته‌های آموزشی در درمان کودکانی که روان صحبت نمی‌کنند

کتاب نکته‌های آموزشی در درمان کودکانی که روان صحبت نمی‌کنند
راهنمایی عملی برای والدین و درمانگران

نسخه الکترونیک کتاب نکته‌های آموزشی در درمان کودکانی که روان صحبت نمی‌کنند به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۴۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب نکته‌های آموزشی در درمان کودکانی که روان صحبت نمی‌کنند

لکنت که یکی از شایع‌ترین اختلالات گفتار و زبان در بین کودکان محسوب می‌شود، اختلالی پیچیده است و مسائل روانی ـ عاطفی زیادی را به دنبال دارد. لکنت از عوامل متعددی تأثیر می‌پذیرد به گونه‌ای که کیفیت آن از کودکی تا بزرگسالی تفاوت‌های زیادی پیدا می‌کند و رویکردهای درمانی مختلفی را نیز می‌طلبد. پیچیدگی‌های این اختلال ذهن فرد مبتلا و خانواده‌ی او را با سؤالات زیادی مشغول می‌کند. سؤال‌هایی از قبیل: ● چرا کودک من این چنین صحبت می‌کند؟ ● چه چیزی باعث این مشکل در فرزند من شده است؟ ● آیا در آینده چگونگی صحبت فرزندم بر زندگی او تأثیر می‌گذارد؟ ● آیا کودک من درمان می‌شود؟ مسلماً‌ یافتن پاسخ‌های صحیح و منطقی می‌تواند بخشی از فشارهای روانی ناشی از اختلال را کاهش دهد و کودک و خانواده‌ی او را به مسیر صحیح و برخورد مناسب هدایت نماید. هدف از نگارش این کتاب، قرار دادن دانش علمی و راهنمایی‌های لازم در دسترس خوانندگان می‌باشد.

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.85 مگابایت
  • تعداد صفحات ۸۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب نکته‌های آموزشی در درمان کودکانی که روان صحبت نمی‌کنند

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیش گفتار

لکنت که یکی از شایع ترین اختلالات گفتار و زبان در بین کودکان محسوب می شود، اختلالی پیچیده است و مسائل روانی ـ عاطفی زیادی را به دنبال دارد. لکنت از عوامل متعددی تاثیر می پذیرد به گونه ای که کیفیت آن از کودکی تا بزرگسالی تفاوت های زیادی پیدا می کند و رویکردهای درمانی مختلفی را نیز می طلبد. پیچیدگی های این اختلال ذهن فرد مبتلا و خانواده ی او را با سوالات زیادی مشغول می کند. سوال هایی از قبیل:
● چرا کودک من این چنین صحبت می کند؟
● چه چیزی باعث این مشکل در فرزند من شده است؟
● آیا در آینده چگونگی صحبت فرزندم بر زندگی او تاثیر می گذارد؟
● آیا کودک من درمان می شود؟
مسلماً یافتن پاسخ های صحیح و منطقی می تواند بخشی از فشارهای روانی ناشی از اختلال را کاهش دهد و کودک و خانواده ی او را به مسیر صحیح و برخورد مناسب هدایت نماید. هدف از نگارش این کتاب، قرار دادن دانش علمی و راهنمایی های لازم در دسترس خوانندگان می باشد.
با خواندن مطالب کتاب متوجه می شویم که هر نوع اختلال گفتاری در کودکان لکنت محسوب نمی شود بلکه لکنت تنها یکی از ده ها اختلال گفتار و زبان است که درمان اختصاصی خاص خود می طلبد، پس بر هر کودکی که اختلال گفتاری دارد برچسب لکنت زبان نبایستی زده شود.
امید است که این مجموعه گامی کوچک باشد در جهت ارتقای دانش والدین، آسیب شناسان گفتار و زبان، روان شناسان، و سایر افرادی که با این کودکان سر و کار دارند. در پایان تمایل دارم
از سرکار خانم طناز حسینیانی که زحمت صفحه آرایی کتاب را به عهده گرفتند قدردانی نمایم.
هم چنین از نظرات ارزشمند جناب آقای سید مهدی سیدزاده تشکر فراوان دارم.
جا دارد از سرکار خانم آتوسا ربیعی که در تهیه و تنظیم رئوس مطالب این مجموعه ما را یاری نموده اند نهایت تشکر و سپاسگزاری را داشته باشم.

پاییز۱۳۹۰
زلیخا شادمانی

یادداشت

سلامت روان کودکان و نوجوانان و خانواده از ارکان اصلی سلامت هر جامعه ای محسوب می شود. یکی از ابعاد مهم این حوزه ارتقای دانش همگانی و تخصصی در زمینه‎ ی آشنایی با عوامل موثر در شکل گیری سلامت روانی کودکان و نوجوانان و هم چنین عواملی که این سلامت را به خطر می اندازد و راه های پیشگیری و مداخله در این موارد است.
انجمن روان پزشکی کودک و نوجوان ایران در راستای رسالت خود در زمینه ی بالا بردن دانش همگانی و تخصصی و معرفی آخرین دستاوردهای علمی در این زمینه ، اقدام به انتشار سلسله کتاب هایی در زمینه ی بهداشت روان کودکان، نوجوانان و خانواده، کرده است.
هدف از ارائه ی این مجموعه که توسط اساتید و روان پزشکان برجسته ی کشور تالیف می شود، آشنا کردن خانواده های عزیز و متخصصانی که به نوعی با این گروه سنی سر و کار دارند با یافته های علمی جدید در زمینه های مختلف بهداشت روان کودکان و نوجوانان، از جمله فرزندپروری، بیماری های مختلف روان پزشکی، مشکلات رفتاری و هیجانی و... است.
امید است انتشار این کتاب ها ، بتواند گامی هر چند کوچک، در ارتقای سلامت روان فرزندان این مرز و بوم که سازندگان آینده ی کشور خواهند بود، بر دارد.

دکتر مهدی تهرانی دوست

رئیس انجمن روان پزشکی کودک و نوجوان ایران

فصل اول: مقدمه ای بر رشد و تکامل گفتار و زباننکته های آموزشی برای والدین کودکانی که ناروان صحبت می کنند

مقدمه ای بر رشد و تکامل گفتار و زبان

ارتباط با دیگران ضرورتی برای زندگی انسانی به شمار می رود و گفتار از عمومی ترین جلوه های این ارتباط است. گفتار یک سیستم ارتباطی قراردادی است که مطابق آن فرد با کاربرد نمادهای کلامی و آوایی پذیرفته شده در اجتماع خویش با دیگران ارتباط برقرار می کند و فکرها، احساس ها، عقیده ها و حالت های هیجانی و عاطفی خویش را به دیگران انتقال می دهد.
گفتار یک توانایی انسانی است و هیچ موجود دیگری قادر نیست آن را درک کند و مورد استفاده قرار دهد. سیستم عصبی مرکزی می بایست به کارآیی و کفایت لازم برسد تا فرد بتواند از طریق به کارگیری اندام های محیطی مرتبط با تولید گفتار دریافت های خویش را به صورت کلامی آشکار سازد.
زبان که به توانایی کودک در درک و فهم کلام دیگران، سازمان بندی کلمه ها و جمله سازی و کاربرد کلام در موقعیت های مختلف گفته می شود، خود به «زبان درکی» و «زبان بیانی» تقسیم می شود:
زبان درکی: کودک صحبت هایی را که می شنود می فهمد و اگر نتواند با پاسخ دادن به شما نشان دهد که می فهمد، می توان از او خواست اشاره کند یا کار مورد نظر را انجام دهد. کودکان خردسال معمولاً می توانند دستورهای ساده را انجام دهند.
زبان بیانی: کودک با انتقال فکرها و خواسته هایش به دیگران از طریق صحبت کردن، اشاره کردن یا نوشتن با آن ها ارتباط برقرار می کند. کودک می تواند کلمه ها را به درستی در جمله به کار ببرد، معنی حرف هایش درست است و در جاهای مختلف و با افراد مختلف از کلام به صورت صحیح استفاده می کند. کودک یک و نیم ساله با اشاره کردن به شکلات، خواسته اش را بیان می کند ولی کودک ۳ ساله می گوید که شکلات می خواهد.
چه حالتی طبیعی است...
زمانی که کودکان در حال فراگیری صحبت کردن هستند، گاه آن چه را به آن ها گفته می شود اشتباه می فهمند، جمله ها را با کلمه های عجیب و غریب بیان می کنند و صداهای گفتاری را جا به جا یا حذف می کنند (به جای کتاب می گویند تقاب، به جای لیوان می گویند ایوان). ممکن است گاهی هنگام صحبت کردن کلمه ها را تکرار کنند (من من من آب می خوام)، یا بعضی از صداهای کلمات را بکشند (مییییخوام برم)، البته این کار را بدون آگاهی انجام می دهند. همه این موارد تا حدی طبیعی هستند. برای اطمینان از این که آیا کودک شما دچار اشکال در گفتار هست یا نه حتماً با یک گفتار درمانگر مشورت کنید.
... و چه حالتی طبیعی نیست؟
اگر کودک نسبت به مشکلی که در گفتار خود دارد آگاهی پیدا کند به طوری که هنگام صحبت کردن به خودش فشار بیاورد مشخص می شود مشکلی در روند رشد زبانی رخ داده است. صدای کودکان هم نباید گرفته باشد مگر این که سرما خورده باشند. اگر کودکی تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران نداشته باشد، تماس چشمی ضعیفی داشته باشد یعنی هنگام صحبت کردن به چهره مخاطب نگاه نکند؛ از افرادی که عضو خانواده نیستند به شدت کناره گیری کند یا بیش تر وقت ها با تکرار همه یا قسمتی از گفته دیگران به آن ها پاسخ بگوید، مهارت های ارتباطی او باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
یک آسیب شناس گفتار و زبان (یا گفتار درمانگر) می تواند برای آموزش زبان به کودکتان، فعالیت های متنوعی را به شما آموزش دهد. اگر در مورد رشد گفتار و زبان کودکتان در زمینه های زیر نگرانید، به یک متخصص آسیب شناس گفتار و زبان (یا گفتار درمانگر) مراجعه کنید:
● زبان درکی (درک آن چه گفته شده است)
● زبان بیانی (توانایی بیان کلمه ها، عبارت ها و جمله ها)
● صداهای گفتاری (وضوح گفتار)
● کاربرد زبان (توانایی و تمایل به ارتباط مناسب با محیط و اطرافیان، توانایی تشخیص این که چه حرفی را کجا، چگونه، و به چه کسی باید زد)
● روانی گفتار (مثل دی دی دیروز رَ رَ رَ فتیم پا پا پارک)
● کیفیت صدا (مثل گرفتگی صدا به صورت مداوم)

نظرات کاربران درباره کتاب نکته‌های آموزشی در درمان کودکانی که روان صحبت نمی‌کنند