فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کتاب همراه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دیدنیهای گیلان‌

کتاب دیدنیهای گیلان‌

نسخه الکترونیک کتاب دیدنیهای گیلان‌ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دیدنیهای گیلان‌

کتاب «دیدنیهای گیلان» نوشته هوشنگ عباسی است. بی‌شک استان گیلان، یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین استانهای ایران است. آداب و رسوم، غذاهای محلی، آیین‌های سنتی، طبعیت خاص و بکر و اخلاق و منش مردمان این دیار باعث شده تا به عنوان یکی از مهمترین استانهای توریستی ایران شناخته شود. در این کتاب با تاریخچه و فرهنگ مردمان دوست‌داشتنی این دیار بیشتر آشنا می‌شویم. در بخشی از «دیدنیهای گیلان» می‌خوانیم: «نام گیلان گرفته شده از واژۀ گیل، یکی از اقوام باستانی ساکن در گیلان است‌. پیش از ورود آریاییها به ایران، سرزمین گیلان، مسکن اقوامی مانند گیلها، دیلمی‌ها، کادوسیان‌، آماردها، کاسپیان‌، کاسی‌ها، سکاها و........ بوده است‌. در کتاب اوستا از سرزمینی به نام «وَرَن‌» نام برده شده است که سرزمینی چهار «گوشه‌» توصیف شده و به فریدون‌، پادشاه اسطوره‌ای ایران‌، منسوب است‌. مردم این مناطق که تحت عنوان دیوپرستان‌ورن و مازن از آنان یاد شده‌، در مقابل آریاییها ایستادگی کرده و دارای دین و آیین غیرآریایی بوده‌اند. با نشانه‌هایی که در اوستا آمده‌، مورخان آن سرزمین را با گیلان امروزی یکی دانسته‌اند. کادوسیان و گِلان یعنی گیلانیان و دیلمی‌ها، مردمی دلیر و آزاده و مستقل بوده‌اند که هرگز در مقابل بیگانیان سرخم نکرده‌اند. آثار و اشیایی که از کاوشهای باستان‌شناسی در مناطق مختلف گیلان به دست آمده، بیانگر آن است که در هزاره‌های اول و دوم قبل از میلاد، گیلان دارای هنر و تمدنی شکوفا بوده و سه منطقۀ تالش، رودبار و املش مرکز این تمدنها بوده است‌. گیلان در قرون اول و دوم پناهگاه علویان و محل امنی برای زندگی آنان بوده است. علویان حامی طبقات پایین جامعه بوده‌اند و با مردم خوش رفتاری می‌کرده‌اند. در این سالها، گیلان شامل دو منطقۀ بیه‌پیش (این سوی سفید رود) و بیه‌پس (آن سوی سفیدرود) بوده است‌. درشرق گیلان، کیاییان به مرکزیت لاهیجان و در غرب گیلان، اسحاقیان به مرکزیت فومن حکومت می‌کرده‌اند. در زمان صفویه‌، شاه عباس در سال ۱۰۰۰ ه. ق برای تأسیس یک حکومت قدرتمند مرکزی، دو خاندان اسحاقی و کیایی گیلان را برانداخت و رشت را به عنوان مرکز گیلان انتخاب کرد. در این عصر، گیلان از مراکز عمدۀ تولید و فروش و صدور ابریشم در ایران بوده است‌».

ادامه...

بخشی از کتاب دیدنیهای گیلان‌

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

استان گیلان ، نگین سبزایران ، شمالی ترین استان کشور و یکی از سرزمینهای باستانی ایران زمین است و مرکز آن شهر رشت است .
استان همیشه سبز گیلان از شمال به دریای خزر، از جنوب به رشته کوههای البرز و از غرب و شمال غربی به استان اردبیل ، از شرق به استان مازندران و از سمت جنوب با عبور از رشته کوه البرز، با استان قزوین و زنجان همسایه است . این استان ۹ /۰% از مساحت کل کشور را در برگرفته و پس از کهکیلویه و بویراحمد کوچک ترین استان کشور است .
آب و هوای گیلان معتدل و مرطوب است و رطوبت برخی نقاط آن به بیش از ۹۹% می رسد. متوسط درجه حرارت سالیانه در مناطق گوناگون گیلان ۱۶ الی ۲۰ درجه سانتی گراد است . رشته کوههای البرز چون سدّی ، گیلان را از مناطق مرکزی ایران جدا می کند. رشته کوه تالش به طول ۳۰۰ کیلومتر در امتداد شمال غربی البرز به موازات ساحل دریای خزر قرار دارد و رشته کوه تارم و خلخال به وسیله سفیدرود از رشته کوه دیلمان جدا می شود. رشته کوه دیلمان از جنوب تا منجیل و از شرق تا مناطق ییلاقی تنکابن و کوههای سه هزار امتداد می یابد. از قلل مهم و مرتفع این رشته کوه، قلهء سماموسی با ارتفاع ۳۷۰۳ متر، درفک یا دلفک با ارتفاع ۲۷۱۴ متر است که در شهرستان رودبار واقع است .
بیش از چهل رودخانه کوچک و بزرگ در گیلان جریان دارد. همه رودهایی که در دامنه های شمالی البرز جریان دارند، به دریای خزر می ریزند و کلیه رودخانه هایی که در دامنه های جنوبی البرز جریان دارند، در داخل فلات ایران از میان می روند. معروف ترین رودخانه گیلان سفیدرود است که از کوههای زاگرس سرچشمه می گیرد و حدود ۶۵۵ کیلومتر طول دارد. سدّ بزرگ منجیل بر روی این رودخانه ساخته شده است . از رودخانه های دیگر گیلان می توان شفارود در غرب گیلان، و شلمان رود، پلورود و لنگرود در شرق گیلان را نام برد. دو سدّ تاریک و سنگر در نقاط پایین سفیدروداحداث شده اند و سدپسیخان در غرب گیلان برای آبیاری مزارع کشاورزی ساخته شده است .

پیشینه تاریخی و فرهنگی گیلان

نام گیلان گرفته شده از واژه گیل، یکی از اقوام باستانی ساکن در گیلان است . پیش از ورود آریاییها به ایران، سرزمین گیلان، مسکن اقوامی مانند گیلها، دیلمی ها، کادوسیان ، آماردها، کاسپیان ، کاسی ها، سکاها و........ بوده است .
در کتاب اوستا از سرزمینی به نام «وَرَن » نام برده شده است که سرزمینی چهار «گوشه » توصیف شده و به فریدون ، پادشاه اسطوره ای ایران ، منسوب است . مردم این مناطق که تحت عنوان دیوپرستان ورن و مازن از آنان یاد شده ، در مقابل آریاییها ایستادگی کرده و دارای دین و آیین غیرآریایی بوده اند. با نشانه هایی که در اوستا آمده ، مورخان آن سرزمین را با گیلان امروزی یکی دانسته اند. کادوسیان و گِلان یعنی گیلانیان و دیلمی ها، مردمی دلیر و آزاده و مستقل بوده اند که هرگز در مقابل بیگانیان سرخم نکرده اند. آثار و اشیایی که از کاوشهای باستان شناسی در مناطق مختلف گیلان به دست آمده، بیانگر آن است که در هزاره های اول و دوم قبل از میلاد، گیلان دارای هنر و تمدنی شکوفا بوده و سه منطقه تالش، رودبار و املش مرکز این تمدنها بوده است .
گیلان در قرون اول و دوم پناهگاه علویان و محل امنی برای زندگی آنان بوده است. علویان حامی طبقات پایین جامعه بوده اند و با مردم خوش رفتاری می کرده اند. در این سالها، گیلان شامل دو منطقه بیه پیش (این سوی سفید رود) و بیه پس (آن سوی سفیدرود) بوده است . درشرق گیلان، کیاییان به مرکزیت لاهیجان و در غرب گیلان، اسحاقیان به مرکزیت فومن حکومت می کرده اند. در زمان صفویه ، شاه عباس در سال ۱۰۰۰ ه. ق برای تاسیس یک حکومت قدرتمند مرکزی، دو خاندان اسحاقی و کیایی گیلان را برانداخت و رشت را به عنوان مرکز گیلان انتخاب کرد. در این عصر، گیلان از مراکز عمده تولید و فروش و صدور ابریشم در ایران بوده است .
گیلان در عصر قاجار از مراکز پررونق اقتصاد و تجارت به شمار می­رفته و مرکز ارتباط ایران با ممالک اروپایی و دروازه تمدن و پل ارتباط ایران با روسیه و اروپا بوده است .
در عصر مشروطیت، گیلان از نادر مناطقی بوده است که به پشتیبانی از آزادی خواهان آذربایجان علیه حکومت استبدادی محمدعلی شاه قیام کرده است و به اتفاق آزادی خواهان بختیاری ، تهران را فتح نموده و به سلطه محمد علیشاه پایان داده است. در سال ۱۲۹۳ خورشیدی، نهضت پر خروش جنگل به رهبری میرزا کوچک­خان علیه قوای بیگانه شکل گرفت و پس از هفت سال مبارزه به شکست انجامید و رهبر آن به شهادت رسید. گیلان پس از اصلاحات ارضی در دهه پنجاه ، گام در راه صنعتی شدن گذاشت و زمینهای کشاورزی به دهقانان تعلق گرفت . در این دوره ، شهر صنعتی رشت تاسیس شد و صنایع نساجی ، غذایی ، شیمیایی و... در گیلان شروع به فعالیت نمودند و در عرصه اجتماعی و اقتصادی تحول و دگرگونی قابل اهمیتی به وجود آمدو با ایجاد شبکه­ی وسیعی از راهها، مناطق مختلف به هم مرتبط شد و مبادله کالا و مسافرت تسهیل شد. مسافری که در طول سال به گیلان می­آید، افزون بر دیدنیهای طبیعی، از قبیل فضای سرسبز و دل انگیز، چشم انداز کوه و جنگل و دریا و جلگه ، آبشارها و چشمه های پر آب و ساحل زیبای دریا، می­تواند از مراکز فرهنگی و هنری، آثار تاریخی و باستانی گیلان نیز بهره مند شود. موسیقی محلی گیلان در تمام ایام سال ، آیینهای عروسه گوله ، پیره با بو، نوروزی خوانی ، چهارشنبه سوری ، مراسم باستانی علم واچینی و نوروز بل و... در فصل تابستان ، مراسم ویژه لافند بازی ، کشتی گیله مردی و ورزاجنگ در فصل تابستان ازجمله دیدنیهایی هستند که گردشگر می تواند بیننده آنها باشد. مهمانسراهای مختلف با انواع غذاهای محلی مانند: باقلا قاتوق ، میرزاقاسمی ، خوتکا فسنجان ، گمج کباب ، کولی انارپیچ ، سیراپیچ ، ورقه و..... از مهمانان پذیرایی می کنند.
انواع تولیدات کشاورزی گیلان عبارتند از: برنج ، زیتون ، چای ، بادام ، مرکبات ، گل گاو زبان ، فندق و...
صنایع دستی گیلان شامل صنایع و تولیدات چوبی ، چادر شب ، دست بافتهای پشمی ، گلیم ، بامبو، حصیر و... سوغاتی خوبی برای کسانی است که به گیلان سفر می کنند.

شهرستان رشت

شهرستان جلگه­ای و سرسبز رشت از شمال به دریای خزر و بندرانزلی ، از جنوب به شهرستان رودبار، از شرق به شهرستانهای سیاهکل وآستانه اشرفیه و از غرب به شهرستانهای فومن و صومعه سرا و شفت منتهی می شود. این شهرستان شامل شش بخش مرکزی، خمام ، خشک بیجار، سنگر، کوچصفهان و لشت نشاست و ۳۱۹ آبادی دارد. مردم رشت از قوم گیلک و نژاد ایرانی بوده، به زبان گیلکی و فارسی تکلم می کنند و دارای مذهب دوازده امامی هستند، اما تعدادی از اقلیتهای مذهبی (ارامنه و یهودی) از سالهای بسیار دور در کنار بقیه مردم زندگی می کنند.

رشت ، شهرباران

رشت ، شهر بارانهای نقره­ای و ساختمانهای سفالی است . این شهر از جانب شمال به بخش خمام و از مغرب به رودخانه پسیخان و صومعه سرا و فومن ، از جنوب به بخش سنگر و شهرستان رودبار و از مشرق به بخش کوچصفهان و شهرستان لاهیچان محدود است . نزدیک ترین شهرستان به رشت ، صومعه سرا است که در فاصله ۲۶ کیلومتری شهر رشت قرار دارد. دو رودخانه زرجوب (صیقلان رودبار) و گوهررود، در شرق و غرب رشت جاری هستند.
معنی رشت از نظر لغوی ، باران ریز و مداوم است. نام رشت اولین بار در کتاب «حدودالعالم من المشرق الی المغرب » که از مولفی ناشناخته در سال ۳۷۲ ه.ق است، با صفت «ناحیه بزرگ » آمده است . در کتاب «تاریخ گیلان و دیلمان » تالیف سیدظهیرالدین مرعشی و «تاریخ گیلان » نوشته عبدالفتاح فومنی گیلانی که در قرن نهم و دهم هجری تالیف شده اند، از جنگها و درگیریهایی بین قوای بیه پس و بیه پیش سخن به میان آمده است . رشت ازسال ۱۰۰۴ ه. ق به فرمان شاه عباس به عنوان مرکز گیلان انتخاب شد و مرکز معاملات نوغان وابریشم شد که در آن زمان محصول اول گیلان بود. پس از انتخاب رشت به عنوان مرکز گیلان ، این شهر مورد توجه مالکان بزرگ ایرانی، روسی، یونانی واروپایی ـ که تاجر عمده نوغان بودند - قرار گرفت و رشد چشمگیری یافت . تجار روسی و اروپایی از دوره صفویه تجارتخانه­هایی در رشت تاسیس کردند و به صدور کالا و مبادله اجناس در گیلان پرداختند. شکل گیری بافت قدیمی شهر رشت از دوران صفویه صورت گرفت و موجب توسعه و گسترش شهر شد. ازمحلات قدیمی شهر رشت می توان آقاپیرولی ، آقا سید عباس ، استاد سرا، صومه بجار، زاهدان ، وادی الله (بادی الله )، آقا سید ابراهیم ، خواهرامام ، آقاسید ابوجعفر یا آقا شیخ ابوجعفر، چهل تن ، کیاب ، درویش مخلص ، دانای علی ، چهار برادران ، آفخرا، پیرسرا، چله خانه ، سلیمان داراب و سید کلان (صیقلان ) را نام برد. محلات قدیمی رشت به نوعی به بازار اصلی شهر مرتبط بوده اند.

دیدنیهای مذهبی وجاذبه های زیارتی

● بقعه سلیمان داراب رشت
مقبره و گورستان سلیمان داراب در جنوب باختری شهررشت واقع شده است . این زیارتگاه آرامگاه عارفی به نام سلیمان دارابی رشتی است . سلیمان داراب از قدیمی ترین بقاع متبرکه رشت و محل زیارت بسیاری از مردم است . آرامگاه میرزاکوچک خان رهبر نهضت جنگل و نیز گروهی ازشاعران وهنرمندان گیلانی در این مکان قرار دارد. صندوقچه مقبره این بقعه ، به سال ۹۵۳ ه. ق به امر سرافراز سلطان ، امیر قدرتمند رشت ساخته و نصب شده است .
● بقعه خواهر امام
بقعه خواهر امام در محله ای به همین نام از دو خیابان فرعی با خیابان مطهری و خیابان شریعتی شهر ارتباط دارد و در محدوده بین ساغری سازان و سوخته تکیه و زرجوب قرار گرفته است . به باور مردم رشت ، بقعه متعلق به فاطمه اخرا یکی از فواطم چهارگانه ، خواهر امام هشتم علی بن الرضا(ع ) است که وفات او به سال ۲۰۳ ه. ق است و فرزند امام هفتم موسی کاظم (ع ) بوده است . پیش ازاین ، نام این بقعه «لاله شوی » بود. در سال ۱۳۴۳ خورشیدی صندوق و ضریح چوبی این بقعه را آهنین کردند. این بقعه در سال ۱۳۶۱ خورشیدی مرمت و بازسازی شد. اطراف و حاشیه این امامزاده مرکز فروش اجناس کهنه و دست دوم است .
● بقعه دانای علی
آرامگاه دانای علی در محله چمارسرا، انتهای خیابان بیستون واقع شده است . این زیارتگاه متعلق به آقا دانای علی (۱۲۵۶ ـ ۱۲۱۲ه. ق) از جمله عارفان گیلان است که به باور مردم رشت دارای کراماتی هم چون «طی الارض » بوده است . از زندگی این عارف داستانهای رمزگونه و تمثیلی زیادی نقل کرده اند. در سال ۱۳۷۲ خورشیدی ساختمان بقعه مرمت و بازسازی شد و در سال ۱۳۷۵ ضریح فعلی آن از چوب ، برنج ، مس ، ورشو، نقره و طلا در اصفهان ساخته شد و جایگزین ضریح قبلی گردید.آرامگاه دانای علی - رشت

● بقعه آقاسیدابراهیم
بقعه آقاسیدابراهیم فرزند موسی الکاظم (ع ) در محله بادی الله رشت واقع شده است .
● بقعه آفخرا
بقعه آفخرا یا مزار سیدفخرالدین بن سید ابوالقاسم از نوادگان امام زین العابدین (ع ) در محله افخرای رشت واقع شده است . میرزا ابراهیم گیلانی در سالهای ۷۷ ـ ۱۲۷۶ ه. ق از این بقعه دیدن نموده و در سفرنامه خود از آن به نام سیدفخرالدین مشهور به آقافقرا نام برده است .
● بقعه سیدابوالقاسم
زیارتگاه سیدابوالقاسم در محوطه مسجد سیدابوالقاسم در محله سیدابوالقاسم واقع شده است . به باور مردم، این امامزاده فرزند موسی بن جعفر(ع ) است .
● بقعه بی بی زینب
این زیارتگاه در محله بی بی­زینب­کیاب (بیستون ) واقع شده است . ه. ل . رابینو، گیلان­شناس اروپایی ، که صد سال قبل ، از این بقعه دیدن کرده است ، در باره موقعیت آن می گوید که در محله کیاب (بیستون ) درختی است که آق بی بی زینب نام دارد و یکی از زیارتگاههای زنان نازا به شمار می رود. بقعه بی بی زینب پس از انقلاب اسلامی توسط اداره اوقاف و امور خیریه گیلان ، دارای اتاق و ضریحی آهنین شده است .
● بقعه سید رقیه
آرامگاه و زیارتگاه سید رقیه در خیابان صفاری و جنب پارک نیک مرام واقع شده و به عنوان یکی از نوادگان امام هفتم در باور مردم جا گرفته است . قبلاً در این مکان ، درختی کهن سال بوده که در شبهای جمعه در کنارش شمع روشن می کردند و دخیل می بستند و حاجت می طلبیدند. پس از انقلاب در جایگاه آن آرامگاهی ساختند و مسجدی نیزدر جوارش ساخته شده است .
● بقعه میرنظام الدین
بقعه میرنظام الدین منسوب به سالکی است که آن مکان را برای چله نشینی انتخاب نموده ولذا پس از مرگ وی مکان زندگی او به صورت بقعه در آمده است . در کنار بقعه ، اتاق دیگری برای چله نشینی ساخته اند و به احترام چله نشینان، این ناحیه راچله خانه نامیده اند. بقعه میرنظام الدین که در محله چله خانه جنب دادگستری رشت قرار دارد، در جنب بقعه مسجد چله خانه واقع شده و درمحوطه حیاط، گورستان چله خانه وجود دارد که آرامگاه شهید راه آزادی دکتر حشمت طالقانی از رهروان نهضت جنگل و همرزم میرزا کوچک خان در آن قرار گرفته است .
● بقعه استاد ابوجعفر
آرامگاه استاد ابوجعفر در مرکز شهر رشت قرار دارد و در محل شهرداری فعلی در داخل حیاط پشت شهرداری واقع شده است . این آرامگاه از قدیمی ترین زیارتگاههای مردم رشت است . محمد زوزنی (۶۵۰ ه. ق = ۱۲۵۲ م ) در کتاب «تاریخ الجایتو» از این بقعه نام برده است . در زمان ناصرالدین شاه قاجار، بخشی از اراضی آن برای ساختن دارالحکومه رشت به کار رفت . در زمان حکومت سپهسالار تنکابنی ، شهرداری رشت مقداری از اراضی آن را تصرف کرد و در عوض حصار آجری محکمی دور بقعه کشیدند. این مزار تا سال ۱۳۰۴ خورشیدی زیارتگاه مردم بود. پس از ایجاد خیابان و بنای شهرداری ، مزار در حیاط داخل شهرداری قرار گرفت و مرقدی گنبدی با چهارپایه بتونی روی آن احداث نمودند که آن نیز بعداً خراب شد. در سالهای اخیر سنگ قبر بقعه را مرمت کرده­اند که در حیاط شهرداری رشت در معرض دید است .

نظرات کاربران درباره کتاب دیدنیهای گیلان‌

کتاب خوبیه اما در مورد مکان های گردشگری بیشتر به صورت فهرست وار عبور کرده
در 4 ماه پیش توسط zeytoonet