فیدیبو نماینده قانونی گروه هم‌میهن و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
مجله هفته نامه خبری، تحلیلی صدا

مجله هفته نامه خبری، تحلیلی صدا
شماره ۹۷

نسخه الکترونیک مجله هفته نامه خبری، تحلیلی صدا به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره مجله هفته نامه خبری، تحلیلی صدا

در این شماره می‌خوانید: گزارش صدا از فساد اقتصادی و مالی و FATF فروشنده چگونه رکورد فروش را شکست؟ بررسی روابط ایران و بریتانیا به بهانه افزایش سطح مناسباتی سیاسی فاطمه سعیدی، نماینده تهران در گفت‌وگو با صدا مطرح کرد: جزئیات فساد در صندوق فرهنگیان

ادامه...

بخشی از مجله هفته نامه خبری، تحلیلی صدا

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

گزارش ویژه

کیفیت؛ مسیر ناگریز برای خودروساز شدن 

استقرار نظام کیفیت مطابق با استانداردهای روز در ایران خودرو

کیفیت یکی از شاخص های اصلی رضایت مندی مصرف کنندگان محسوب می شود که پیکره اصلی ایران خودرو با هدف افزایش مستمر و مداوم آن شکل گرفته است. کیفیت مهم ترین عامل وفاداری مشتریان در بازار رقابتی امروز به شمار می رود. گروه صنعتی ایران خودرو پروژه های متنوعی برای ارتقای کیفیت محصولات در زنجیره ارزش خود تعریف کرده و اجرا می کند.

هدف گذاری ۲۰ هزار کیلومتری

ارتقای کیفیت خود یک راه بی پایان است که بستگی به شرایط فضای کسب و کار، ورود تکنولوژی های صنعتی و سرمایه گذاری دارد. برنامه کیفی ایران خودرو به گونه ای طرح ریزی شده که باید خودروی تولیدی با ۲۰ هزار کیلومتر پیمایش مشکلی نداشته باشد. این اقدام ابتدا از ۱۰ هزار کیلومتر شروع شده و درحال حاضر تلاش می شود تا به ۲۰ هزار کیلومتر افزایش یابد. ارتقای کیفیت محصولات برای پیمایش های بالاتر از این نیز در ایران خودرو هدف گذاری شده است.
ارتقای کیفیت محصولات در ایران خودرو برمبنای راهبردها و اهداف مشخصی دنبال می شود. تولید و تحویل محصول و خدمات بدون عیب از اهداف اصلی ایران خودرو است. براین اساس با بررسی وضعیت موجود و مقایسه تطبیقی با سایر خودروسازان، تدوین اهداف بلندمدت کیفیت تا سال ۱۴۰۰ مبتنی بر شاخص های جهانی در سطوح مختلف تعیین و در دستور کار قرار گرفته است. رسیدن به متوسط فعلی جهانی در سال های آینده و رتبه درخور ایران خودرو تا سال ۱۴۰۰ از مبانی اصلی تعیین اهدف بلندمدت به شمار می رود.

افزایش رقابت پذیری با استراتژی کیفی

در سال های اخیر با افزایش سطح تولیدات و تنوع آنها، فشردگی بازار، بالا رفتن سطح انتظارات مشتریان و همچنین بحران اقتصاد جهانی، نیازمندی های بازار دچار تغییرات اساسی شده است. بدون تردید، در چنین برهه ای از زمان، شرکت های موفق، دارای استراتژی ها و برنامه های تجاری کارآمد و جامعی هستند که در آن تمام جنبه های موثر در ایجاد مزیت رقابتی و ارزش ساز تعیین و تعریف شده، به طوری که مبنای انجام همه تصمیمات، اقدامات و فعالیت ها از بالاترین تا پایین ترین سطوح است.
همچنین یکی از مهم ترین استراتژی های کارکردی یک سازمان برای کسب مزیت رقابتی، استراتژی های کیفیت است. لازم است این استراتژی، در راستای افزایش بهره وری با رویکردی چند جانبه به عوامل موثر بر کیفیت محصولات، فرآیندها و خدمات، زمان تحویل و هزینه تدوین شده و در راستای استراتژی های کلان سازمان قرار گیرد تا بتواند با ایجاد هم افزایی، سازمان را در مسیر تعالی خویش و کسب مزیت های رقابتی یاری کند.

مسیر ناگریز برای خودروساز شدن

هدف اصلی گروه صنعتی ایران خودرو، خودروساز شدن و رسیدن به سطح کیفی خودروسازان جهانی است که برای دست یابی به این امر تغییرات ساختاری گسترده ای در حوزه های تولید، مهندسی و کیفیت طراحی و پیاده سازی شده که هدف از این تغییرات صیانت از مشتریان از طریق مدیریت متمرکز بر فعالیت های اصلی و کلیدی تاثیرگذار بر کیفیت محصولات و خدمات شرکت است. تقویت رویکرد خودکنترلی در فرآیندهای ساخت و تولید، تقویت گیت های تجاری سازی ACOM و بازرسی قبل از تحویل PDI از طریق انتقال این فعالیت ها به کیفیت مرکزی و سازمان فروش، سیستم رفع ایرادات در فرآیند تولید و کیفیت در فرآیند ساخت و تولید بخشی از این فعالیت ها است.به منظور اطمینان از این که کلیه راهکارها و اقدامات مربوط به کیفیت در راستای رضایت حداکثری مشتریان است، ایران خودرو بر اساس اطلاعات دریافتی از مشتریان در سال ۹۴ تعداد ۲۵۵ مصوبه در ۶۵ جلسه ستاد عالی ارتقاء کیفیت در جهت بهبود پروژه ها را تصویب کرد. روند افزایشی متوسط رضایت مندی مشتریان از کیفیت محصولات سواری تولیدی ایران خودرو حاکی از برنامه ریزی های اثربخش و جهش کیفیت طی سال های اخیر است.

برنامه های سال ۹۵

این شرکت برنامه های کلان کیفی دیگری برای اجرا در سال ۹۵ طرح ریزی کرده است. کاهش عیوب محصولات نزد مشتریان و عدم مراجعه مشتری تا کیلومتر کارکرد ۱۰ هزار، استانداردسازی سیستم ها و فرآیندهای کیفی و کاهش هزینه های شکست کیفی از جمله اهداف کلان ایران خودرو در این بخش است. کیفیت در زنجیره تامین و تولید ایران خودرو از سوی تیم های متخصص کیفیت همواره مورد رصد و پایش قرار می گیرد و براساس آن برنامه های بهبود به صورت مستمر اجرا می شود. برنامه های بهبود کیفیت در حوزه تامین که در سال جاری اجرا خواهد شد شامل برنامه های زیرساختی زنجیره تامین، ارتقای کیفی قطعات و مجموعه ها در محصولات جاری و کیفیت تکوین قطعات در محصولات جدید است. در بخش برنامه های بهبود کیفیت در حوزه تضمین کیفیت فرآیند نیز هدف و برنامه های کلانی ترسیم شده است. کاهش عیوب محصولات از نظر مشتریان، استانداردسازی سیستم ها و فرآیندهای کیفی و کاهش هزینه های شکست کیفی از جمله برنامه هایی است که در سال ۹۵ برای دست یابی به اهداف این بخش تعریف شده است. همچنین در حوزه طرح ریزی کیفیت نیز برنامه های بهبودی برای اجرا در سال ۹۵ در نظر گرفته شده است. برنامه کلان در این بخش استانداردسازی سیستم ها و فرآیندهای کیفی و کاهش عیوب محصولات از نظر مشتریان است. برای دستیابی به اهداف هر بخش رویکردهای ویژه ای نیز طرح ریزی شده است که با اجرای آن اهداف کیفیت در سال ۹۵ محقق خواهد شد.

یکپارچه سازی سایت های تولیدی

یکپارچه سازی سایت های تولیدی نیز از دیگر اهداف کیفی است که ایران خودرو در نظر دارد با اجرای برنامه های بهبود کیفیت در سایت های تولیدی در سال جاری به آن دست یابد. کاهش عیوب محصولات تولیدی در سایت های ایران خودرو از نظر مشتریان، استانداردسازی سیستم ها و فرآیندهای کیفی و هزینه های کیفیت از برنامه های کلان در این بخش است.
نتایج ارزیابی های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران که براساس معیارهای سازمان گسترش و نوسازی صنایع صورت می گیرد، موید روند بهبود کیفیت در محصولات شرکت ایران خودرو است. شرکت ایران خودرو با بیشترین محصول تولیدی در رنج ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان ۳۰ درصد بهبود را از ابتدای رویه جدید ISQA داشته است. براساس نتایج ارزیابی های این شرکت محصولات رانا، پژو پارس و دنا بیشترین بهبود در تولیدات داخلی کشور را داشته اند. نتایج ارزیابی های شاخص های پس از تحویل در پایان سال ۹۴ نشان می دهد میزان بهبود ضریب مراجعات تا ۱۰ هزار کیلومتر نسبت به ابتدای سال ۹۴ در تمامی محصولات ایران خودرو ۳۹ درصد است. همچنین میزان بهبود ضریب مراجعات تا ۵ هزار کیلومتر که شاخص مهمی برای ارزیابی کیفیت محصولات به شمار می رود نیز نسبت به ابتدای سال ۹۴ برای کلیه محصولات ایران خودرو ۵ درصد است. شاخص آدیت ظاهری محصولات پارس، پژو ۴۰۵ و آریسان به ترتیب ۳۳، ۵۱ و ۶۷۲ درصد بهبود در سال ۹۴ را نشان می دهد.
در همین سال شاخص آدیت عملکردی محصول پارس، پژو ۴۰۵ و آریسان به ترتیب دارای ۳۵، ۲۲ و ۲ درصد بهبود بوده است. بنابر اندازه گیری های شرکت بازرسی و کیفیت استاندارد ایران، در سال گذشته شاخص برگشتی قطعات C۱۰۰ براساس IN در بازه ۵ هزار کیلومتر ۱۴ درصد بهبود یافته است. همچنین شاخص C۱۰۰ در سه ماه پس از تحویل محصول پارس، پژو ۴۰۵ و آریسان به طور میانگین به ترتیب ۵۵، ۵۰ و ۵۷ درصد بهبود را نشان می دهد. همچنین روند متوسط امتیاز منفی آدیت ایدرو از سال ۸۹ تا ۹۴ حکایت از کاهش معنی دار امتیازات منفی محصولات ایران خودرو دارد. به گونه ای که متوسط امتیاز منفی محصولات ایران خودرو از عدد ۹۳ در سال ۸۹ به عدد ۲۸ در سال ۹۴ کاهش یافته است.
در مجموع گزارشات و ارزیابی های صورت گرفته در کیفیت محصولات تولیدی گروه صنعتی ایران خودرو بیانگر استقرار نظام کیفیت مطابق با استانداردهای روز در این شرکت است. ایران خودرو با هدف تامین و جلب رضایت مشتریان همواره به دنبال اجرای برنامه های بهبود در حوزه های مختلف تامین و تولید است. کیفیت مسیری بی پایان است که این خودروساز مصمم است با قدرت و اراده ای که در پیش گرفته در این مسیر گام بردارد.

نگاهی به دستاوردها و اقدامات آبی پوشان جاده مخصوص؛

از همکاری ایران خودرو با برندهای جهانی تا اجرای طرح «کلید به کلید»

گروه صنعتی ایران خودرو در جهت تحقق استراتژی مولتی برند، رویکردهای خود را در توسعه روابط بین المللی و دعوت از خودروسازان بزرگ و معتبر دنیا برای سرمایه گذاری در این گروه صنعتی در زمینه تولید محصولات جدید، توسعه صادرات و طراحی پلاتفرم و انتقال دانش فنی و حرکت به سوی خودروساز شدن قرار داده است. در این راستا و با گشایش فضای سیاسی و روابط بین المللی کشور، با تدبیر مهندس هاشم یکه زارع مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو، این گروه صنعتی موفق شد در پسا برجام با شرکای خودروساز بزرگ خارجی فعالیت های خود را توسعه دهد. از سوی دیگر برای دست یابی به اهداف تعیین شده در حوزه توسعه و تنوع محصول، در کنار ارتقای کیفیت محصولات فعلی، همکاری های بین المللی و شراکت با تولیدکنندگان مطرح جهانی به عنوان ره یافتی برای تامین نیاز مشتریان پیش روی گروه صنعتی ایران خودرو قرار گرفته است. در همین راستا طی ماه های اخیر اولین قرارداد پسابرجامی صنعت خودرو به مرحله اجرایی رسیده است. در بهار امسال شرکت مشترک ایران خودرو و پژو با عنوان ایکاپ پایه ریزی شده و با انتخاب هیات مدیره و مدیرعامل، به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است. مطابق با مفاد این قرارداد تولید محصول مشترک ایران خودرو و پژو در سال چهارم فعالیت به ۷۰ درصد تولید داخلی خواهد رسید. مشارکت قطعه سازان ایرانی و اروپایی خود عامل بسیار مهمی در فناوری و به روز رسانی تولیدات قطعه سازان و افزایش کیفیت قطعات تولیدی خواهد بود. هم اکنون سالن های تولید محصولات مشترک در حال تجهیز و راه اندازی است و اولین محصول که پژو ۲۰۰۸ است در اسفندماه امسال وارد بازار خواهد شد. در کنار همکاری های بین الملل، گروه صنعتی ایران خودرو تقویت برند ملی و عرضه محصولات جدید با نشان داخلی را نیز دنبال می کند. به گونه ای که در راهبرد این شرکت، ۴۰ درصد از سبد محصولات تولیدی متعلق به برند ملی خواهد بود. در این مقال نگاهی به عملکرد و فعالیت های بزرگ ترین خودروساز خاورمیانه در سال ۹۵ خواهیم داشت.

خدمات پس از فروش و فعالیت های امدادی به مشتریان

شرکت خدمات پس از فروش ایران خودرو، ایساکو، با تدوین برنامه های جامع و به روز، به دنبال کسب رضایت حداکثری مشتریان است. این شرکت در بهار امسال با ارائه خدمات امدادی در جشنواره نوروزی توانست رضایت مشتریان را به میزان قابل توجهی جلب کند. جشنواره خدمات نوروزی که با افزایش ناوگان امدادی در سراسر کشور همراه بود، با مدیریت صحیح و به موقع امکانات و منابع شرکت امدادخودروی ایران توانست تعطیلات به یاد ماندنی را برای مردم و خدمت گذاران آنان در شرکت ایساکو به جای بگذارد. آمارها حاکی ست، در این جشنواره، کارکنان مرکز تماس ایران خودرو به بیش از ۹۸درصد تماس ها از میان ۱۴۰هزار تماس، پاسخ داده اند و تعداد ۵۱ هزار و ۵۰۰ خدمت امدادی نیز صورت گرفته است. همچنین متوسط زمان انتظار مشتریان ۲۴ دقیقه و ۵۹ ثانیه، برآورد شده و زمان تعمیرات نیز کاهش یافته است. از دیگر سو، نظرسنجی و گزارش های نهایی نشان می دهد ۹۲ درصد مشتریان از دریافت این خدمات ابراز رضایت کرده اند که کاهش ۵۰ درصدی شاخص شکایات نسبت به پذیرش در مقایسه با سال گذشته موید این رضایت مندی است. همگام شدن شرکت ایساکو با مشتریان در فضای مجازی نیز از دیگر رویکردهای جدید این شرکت است. اپلیکیشن موبایلی که این شرکت طراحی کرده در راستای دسترسی راحت و مستقیم مشتریان به نیروی امدادی و استفاده از خدمات پس از فروش خودرو در اختیار مشتریان قرار گرفته است.

گام های ایران خودرو در بازارهای صادراتی

تولید بدون سرمایه گذاری از راهبردهای اصلی ایران خودرو در کشورهای صادراتی هدف است. ایران خودرو در بهار امسال تفاهم نامه ای را برای مونتاژ محصولات خود در کشور آذربایجان امضا کرده است. ایران خودرو هیچ گونه سرمایه گذاری در آذربایجان انجام نخواهد داد و مشارکت به صورت ارائه خدمات فنی و مهندسی برای راه اندازی خط مونتاژ خواهد بود. از دیگر اقدامات ایران خودرو در بازارهای بین المللی، آغاز صادرات خودروهای پلیس به ترکمنستان است. یکی از برنامه های ایران خودرو افزایش سهم در بازار کشورهای آسیای میانه و قفقاز از طریق اتحادیه گمرک این کشورها است و بر همین اساس صادرات به کشورهای ترکمنستان، بلاروس و راه اندازی سایت آذربایجان و قزاقستان را در دستور کار قرار داده است. مطابق با اهداف ترسیم شده برای سال ۹۵، ۳۰ درصد صادرات ایران خودرو به کشورهای آسیای میانه و قفقاز (CIS) خواهد بود که تعداد ۶ تا ۹ هزار دستگاه هدف گذاری شده است. بخش دیگر صادرات محصولات ایران خودرو به کشور عراق است که علاوه بر خودروی سواری به صورت قطعات منفصله، صادرات کامیون به صورت آماده نیز برنامه ریزی شده است. صادرات به تونس از دیگر برنامه های امسال ایران خودرو در بخش صادرات است که در مجموع صادرات ۳۰ هزار دستگاه در سال ۹۵ هدف گذاری شده است.

همکاری ایران خودرو دیزل با وزارت بهداشت

در بهار امسال شرکت ایران خودرو دیزل در قراردادی با وزارت بهداشت متعهد به تامین ۸۰۰ دستگاه آمبولانس این وزارتخانه شد. بر مبنای این قرارداد، تجهیزات پیشرفته مورد نیاز کابین بیمار از شرکت های معتبر اروپایی تهیه و در آمبولانس های تولیدی در شرکت ایران خودرو دیزل نصب خواهند شد. این محصولات از سرویس های شبکه گسترده خدمات پس از فروش شرکت گواه در سراسر کشور برخوردار خواهند بود.

ایران خودرو تولیدکننده برتر رنو

همچنین در آخرین ارزیابی صورت گرفته از سوی شرکت رنو، محصولات رنوی تولیدی در شرکت ایران خودرو (تندر) در مرز طلایی کیفیت شرکت رنو قرار گرفته و عنوان کیفیت برتر محصولات تندر در خاورمیانه، آفریقا و هند را کسب کردند. تولیدکنندگان محصولات رنو در منطقه خاورمیانه، هند و آفریقا بر اساس تقویم اجرایی شرکت رنو همواره به صورت تصادفی مورد ارزیابی قرار می گیرند که در آدیت موسوم به ۰۰۶۱۱ شاخص های کیفیت در هفته گذشته، گروه صنعتی ایران خودرو برای سومین بار پیاپی موفق به کسب عنوان تولیدکننده برتر شده است.

تحویل تاکسی جدید در روز اسقاط خودرو فرسوده

همچنین گروه صنعتی ایران خودرو طرحی را اجرا کرده که براساس آن رانندگان تاکسی می توانند در روز اسقاط تاکسی فرسوده خود، تاکسی نو را دریافت کنند. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در اجرای طرح نوسازی ناوگان و جایگزینی ۹۰هزار دستگاه تاکسی فرسوده با انعقاد قراردادی به گروه صنعتی ایران خودرو ماموریت داد تا به عنوان تامین کننده اصلی خودروهای این طرح، جایگزینی ۹۰هزار تاکسی فرسوده را آغاز کند. طرح نوسازی ناوگان و جایگزینی ۹۰هزار دستگاه تاکسی فرسوده در سازمان مدیریت و برنامه ریزی با حضور دکتر محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور رونمایی شد تا با اجرای این طرح ده ها هزار تاکسی فرسوده از ناوگان حمل و نقل عمومی خارج شود و گامی مهم در رفع بحران آلودگی هوا به ویژه در شهر تهران برداشته شود. پس از آن، گروه صنعتی ایران خودرو برنامه ریزی و اجرای طرح «کلید به کلید» را با هدف تحویل تاکسی نو در هنگام اسقاط خودروی فرسوده آغاز کرد و همزمان با هفته دولت به مرحله اجرا رساند. با اجرای این طرح رانندگان و مالکان تاکسی می توانند تا لحظه دریافت خودروی جدید، تاکسی قبلی خود را در اختیار داشته باشند و از آن استفاده کنند. پیش از اجرای طرح «کلید به کلید» مراحل دریافت تاکسی جدید از زمان اسقاط خودروی فرسوده چند ماه طول می کشید و قطع درآمد رانندگان تاکسی، مشکلاتی را برای آنها به وجود می آورد.
این طرح همزمان با هفته دولت به صورت کامل به مراحل اجرایی خود رسیده است و تعداد تاکسی های تحویل داده شده در هفته دولت از مرز یازده هزار دستگاه گذشت.
گروه صنعتی ایران خودرو امیدوار است که با بهره گیری از دانش، تجربه و تخصص در آمیخته با تلاش و کوشش کارکنان مجموعه بتواند با برنامه ها و اهداف جامع ترسیم شده، در مسیر تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل گام بردارد تا از این رهگذر یادگار ارزشمندی را در حفظ و توسعه صنعت پیشروی کشور برای آیندگان برجای بگذارد.

روزنامه

***

روزنامه ی خبری جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵

بریتیش ایرویز پروازهایش به ایران را از سرگرفت

نخستین هواپیمای شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز، پس از چهار سال وقفه در پرواز به تهران، در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) به زمین نشست. شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز برای نخستین بار در سال ۱۹۴۶ میلادی پروازهای خود را به ایران آغاز کرد. این شرکت به علت تحریم ها پروازهای خود را در سال ۲۰۱۲ به ایران قطع کرد. پس از توافق هسته ای، این شرکت هوایی انگلیس چهار ماه پیش اعلام کرد بار دیگر انجام پروازهای خود را به تهران در دستور کار قرار داده و نخستین پرواز آن با هواپیمای بویینگ ۷۷۷ در فرودگاه امام خمینی(ره) به زمین نشست و قرار است هر هفته ۶ پرواز از لندن به تهران انجام دهد.
***

کارت اعتباری ۵۰میلیونی دولت به مردم

جزئیات کارت های اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی خرید کالا و خدمات اعلام شد. علی اصغر میرمحمدصادقی، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه آیین نامه اجرایی این طرح هفته آینده به بانک ها ابلاغ می شود، گفت که براساس آیین نامه اولیه ای که از سوی بانک مرکزی برای اجرای کارت اعتباری خرید کالا و خدمات از اول مهرماه تهیه شده است، اگر دارنده کارت در بازه زمانی مشخصی اقدام به بازپرداخت تسهیلات کند، سودی برای او محاسبه نخواهد شد، به این معنا که اگر بازپرداخت این وام یک ماهه باشد، فرد بدون پرداخت هیچ گونه سودی به بانک، می تواند از خدمات کارت بهره مند شود؛ اما در شرایطی غیر از این، مدت زمان بازپرداخت ۲۴ تا ۳۶ ماهه و نرخ سود آن نیز ۱۸درصد تعیین شده است. پیش از این فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی گفته بود که شهروندان در طول ماه نسبت به خرید کالا و خدمات مورد نیاز خود اقدام می کنند و چنانچه قادر به پرداخت بدهی خود در پایان ماه نباشند، مانده بدهی آنان به مدت ۱۲ تا ۳۶ ماه تقسیط می شود. او این را هم گفته بود که کارت های اعتباری براساس عقد مرابحه و نرخ سود آن بر پایه نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار خواهد بود. ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی نیز از اجرای طرح کارت اعتباری از اول مهر خبر داده و اعلام کرده که اجرایی شدن طرح کارت اعتباری در کشور، هزینه های تشکیل پرونده در بانک ها را کاهش می دهد.

سیدحسن خمینی:

از افراد ترسو ملت شجاع زاییده نمی شود

«شجاعت را در محیط دانشگاهی و خانواده خود بارور و برای تقویت شجاعت، ارتباط خود با خدا را تقویت کنید.» این توصیه فرزند یادگار امام راحل به دانشجویان است چراکه معتقد است ایستادن در مقابل ظلم و تحمیل در دنیای استکباری، به شرطی ممکن است که تک تک ما شجاع باشیم. سیدحسن خمینی، «شجاعت» را عامل تمایز شخصیت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با عالمان و سیاستمداران دیگر خواند و با اشاره به تمرین این ویژگی در زندگی، تاکید کرد: «شجاعت به شرطی باعث سعادت می شود که توام با اندیشه و خرد باشد.»
فرزند یادگار امام راحل به شخصیت عظیم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: «تفاوت امام(ره) با عالمان و سیاستمداران دیگر قوت در فقه، اصول و عرفان و سیاست نیست؛ گرچه امام از همه این صفات برخوردار بوده است. بلکه تفاوت امام(ره) برخورداری ایشان از جوهره شجاعت است که در میان دیگران کمتر بوده است.» سیدحسن خمینی گفت: «ایستادن در مقابل ظلم و تحمیل در دنیای استکباری، به شرطی ممکن است که تک تک ما شجاع باشیم، چراکه از افراد ترسو ملت شجاع زاییده نمی شود و ملت شجاع مولود تک تک افراد شجاع است.»

«رویترز» خبر داد

امتیازات جدید ایران از برجام

با گذشت یک سال از برجام «رویترز» به نقل از نهادی تحقیقاتی در واشنگتن اعلام کرده است که آمریکا و کشورهای ۱+۵ بعد از توافق نهایی، توافقی محرمانه با ایران داشته اند و معافیت هایی را برای این کشور در نظر گرفته اند. اگرچه آمریکایی ها می گویند هیچ مذاکره محرمانه ای با ایران در میان نیست، شواهد حاکی است که گزارش «موسسه علوم و امنیت بین المللی» چندان هم دور از واقعیت نیست. دیوید آلبرایت، مدیر این موسسه و از بازرسان تسلیحاتی سابق سازمان ملل، در این رابطه می گوید: «این معافیت ها یا راه گریزهای قانونی، به صورت محرمانه برای ایران منظور شد و در مجموع، به نظر می رسد که به نفع ایران بوده است.» به نوشته «رویترز» یک مقام آگاه به این خبرگزاری گفته است اگر این معافیت ها در نظر گرفته نمی شد اورانیوم غنی شده ای که ایران در اختیار داشت از حد قانونی ذکرشده در برجام بیشتر می شد. در این گزارش همچنین آمده است این معاهده به ایران اجازه می دهد که به محدودیت ۱۳۰ تن آب سنگین تولیدی در تاسیسات اراک دست یابد و بتواند مازاد آن را در بازار آزاد بفروشد. بدون خریدار، کمیسیون مشترک به تهران کمک می کند تا ۵۰ تن از مواد هسته ای را که می تواند در تولید سلاح هسته ای استفاده شود، به عمان بفرستد تا در آنجا با نظارت ایران ذخیره شود. ارسال آب سنگین به عمان تقریبا گزارش شده است.

جنجالی که نکونام به پا کردبازی ایران و قطر با نتیجه دو بر صفر به سود ایران به پایان رسید و البته سه امتیاز شیرین به حساب ایران واریز شد. اما این شیرینی در دقایق پایانی طعم و مزه دیگری پیدا کرد. اشتباه دروازه بان فرانسوی تیم ملی قطر باعث شد ایران به گل اول برسد و رضا قوچان نژاد با یک ضربه استثنایی گل ایران را وارد دروازه قطر کند. شادی گل ایرانی ها به یک باره باعث واکنش قطری ها شد. در حالی که رضا قوچان نژاد و علیرضا جهانبخش در حال خوشحالی بودند به یک باره بازیکنان قطری با دیگر بازیکنان ایران و کادرفنی تیم ملی ایران درگیر شدند. دلیل اما ساده بود. اینکه جواد نکونام به یک باره وارد زمین شد و درست مثل کسی که بازیکن تیم ملی باشد شادی گل کرد؛ حرکتی عجیب و نسنجیده از سوی نکونام که در نهایت باعث اخراجش شد. همین کار باعث شد کادر فنی تیم قطر وارد زمین شوند و به نکونام اعتراض کنند. به یک باره نکونام را دوره کردند و قطری ها با ضرباتی به سر و صورتش می خواستند تا او از زمین بیرون برود. اما دیگر بازیکنان اضافه شدند و در نهایت درگیری ها به سمت نیمکت ایران رفت و سردار آزمون یکی از بازیکنانی بود که شیطنت کرد و از پشت یکی از بازیکنان قطر را هل داد که با واکنش قطری ها مواجه شد. آندرانیک تیموریان هم از بازیکنانی بود که با قطری ها درگیر شد و البته بیم آن می رفت که داور سریلانکایی بخواهد چندین و چند بازیکن را اخراج کند اما او و کمک هایش فقط نظاره گر بودند. از مدیران فدراسیون فوتبال ایران تا نیروهای گارد ویژه هم همه وارد زمین شدند تا بازیکنان را جدا کنند اما قطری ها و ایرانی ها مثل دو لشکر جنگی با هم درگیر شده بودند. تلویزیون هم تصاویر را نشان نمی داد و تکرار صحنه گل و شادی گل هواداران ایرانی روی صحنه بود. همه منتظر فیلمبرداران پشت دروازه ها بودند که روی سایت ها صحنه های درگیری را ببینند. مشخص بود که جواد نکونام وارد زمین شده و همین باعث شد قطری ها تحریک شوند. درگیری ها پس از اینکه به پایان رسید، بازی را دوباره تیم ملی فوتبال ایران به دست گرفت و این علیرضا جهانبخش بود که گل دوم را به زیبایی هرچه تمام تر وارد دروازه کرد تا کار قطری ها در تهران تمام شود.
***

روزنامه ی خبری شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵

فروشنده در سه روز اول یک میلیاردی شد

۳ روز از اکران فیلم «فروشنده» آخرین اثر اصغر فرهادی می گذرد و همان طور که پیش بینی می شد، این فیلم در مدت زمان کوتاهی از مرز یک میلیارد تومان فروش در گیشه سینماهای مکانیزه عبور کرد. هفتمین فیلم اصغر فرهادی بدون هیچ تبلیغ تلویزیونی و ماهواره ای و شهری اکران خود را شروع کرده است و گویا پخش کننده دلخوش به تبلیغات در فضای مجازی هنوز اقدامی جدی در این رابطه انجام نداده است.***

تیترهای امروز

گزارشگر جدید می آید

احمد شهید رفت عاصمه جهانگیر آمد

وزیر کشور دستور داد:

پرونده «املاک نجومی» بررسی شود

***

معاون اول رئیس جمهوری:

فساد مانند موریانه ای به جان کشور افتاده است

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر لزوم پیشگیری از ایجاد فساد گفت: «فساد مانند موریانه ای به جان کشور افتاده و اعتماد و اعتقاد مردم را نشانه گرفته است.» معاون اول حسن روحانی که در همایش سراسری سازمان حراست کل کشور از «فساد سیستماتیک» در کشور ابراز نگرانی می کرد با اظهار تاسف از اینکه «نقش فساد در کشور ما پررنگ شده و فساد سیستمی به عنوان موضوعی جدی در کشور مطرح می شود»، خطاب به مسئولان در جمهوری اسلامی ایران گفت: «در مقطع فعلی رسالت همه ما، پاک کردن دامن جمهوری اسلامی از فساد است.» او با بیان اینکه «اعتماد مردم سرمایه ای بزرگ برای نظام است که باید از آن حفاظت شود»، بر لزوم مبارزه با فساد تاکید کرد و افزود: «آنچه که نگذاشته با فساد مبارزه دقیقی شود این است که با فساد از موضع یک بلا برای نظام برخورد نشده است و هرکسی فکر کرده می تواند رقیب خود و کسانی را که قبول ندارد با اتهام فساد از صحنه خارج کند. یا اینکه در جایی فسادی اتفاق افتاده است و آن فرد از دوستان ما است، سعی شود که آن فساد کوچک نمایی شود و برعکس.»جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه «کسانی که در صف مقدم مبارزه با فساد هستند باید عزمی جدی داشته باشند»، به نقش وزارت اطلاعات در این زمینه اشاره کرد و گفت: «وزارت اطلاعات در زمینه مبارزه با فساد نقشی تعیین کننده و پیشرو دارد؛ وزارت اطلاعات نباید نقش خود در این زمینه را کم تلقی کند.»

تکرار ریزش در پایتخت

نشست و ریزش زمین در خیابان پیامبر در غرب پایتخت اگرچه تلفات انسانی نداشت، خسارات بسیاری برجای گذاشت. نشست زمین در این منطقه همچنین به مصدوم شدن یک نفر منجر شد. نشست زمین چه به علت رانش زمین و چه به دلیل خطاهای انسانی اولین بار نیست که در شهر تهران رخ داده و با توجه به نادیده گرفتن زیرساخت ها برای پروژه های عمرانی، گویا دفعه آخر نیز نخواهد بود. هنوز از روزی که نشست زمین در شهران چند کشته بر جای گذاشت، دو ماه نگذشته است. حالا نوبت خیابان پیامبر و نزدیک مجتمع کوروش بود که این حادثه را تجربه کند. در این حادثه که عصر پنجشنبه رعب و وحشت را به جان ساکنان منطقه انداخت و گاز هزار خانه را قطع کرد، یک پژو ۲۰۶ به زمین فرو رفت و یک نفر هم مجروح شد. این حادثه باعث ترافیک و مسدود شدن خیابان شد.در این میان و در حالی که علت این حادثه هنوز مشخص نشده است مسئولان و نماینده های شهر تهران در صحبت های خود قسمتی از علت این حوادث را نیز از سوی مترو دانسته اند و از شهرداری خواسته اند توجه بیشتری به نظارت بر حفر تونل های مترو داشته باشد. این در حالی است که مازیار حسینی، معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران هر گونه ارتباط حفر مترو با نشست زمین در خیابان پیامبر را رد کرد و داستان تکراری نشت آب را عامل بروز این حادثه دانست. اما پروانه مافی، نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس از ورود این کمیسیون برای بررسی حادثه نشست زمین در اتوبان ستاری خبر داد. پروانه مافی در این باره گفت: «شهرداری در ساخت وسازهای اخیر به ویژه در بحث مترو باید دقت نظر بیشتری داشته باشد، زیرا ممکن است همین بی توجهی ها حوادث ناگواری را رقم بزند.»برکناری روسف در برزیل و روزهای سخت مادورو در ونزوئلا

برزخ چپگراییکمتر از دو دهه پس از آغاز موج چپ گرایی در آمریکای لاتین به نظر می رسد مهم ترین دولت های چپ گرای این منطقه از جهان به آخر خط رسیده اند و برای جلوگیری از سقوط دست وپا می زنند. ستاره اقبال چپ گرایان، هوگو چاوز بود که با به قدرت رسیدنش در سال ۹۹ و در ونزوئلا درخشید و پس از آن کشورهای آمریکای لاتین یکی پس از دیگری شاهد به قدرت رسیدن چپ گرایان بودند. ۱۴سال بعد و با مرگ چاوز هم افول چپ گرایان آغاز شد و اعتراض های گسترده به فساد مالی در برزیل آغاز گر این سقوط بود. در سه سال اخیر و با بروز بحران های اقتصادی و اجتماعی که نتیجه سیاست های پوپولیستی و عوام فریبانه دولت های چپ گرا و سوسیالیست بود و در نتیجه کاهش اقبال رای دهندگان به چپ گرایان و شعارهایشان، ابتکار عمل را از دست این دولت ها خارج کرد و یکی پس از دیگری درحال کنار رفتن از قدرت هستند. در آرژانتین کریستینا کرشنر نتوانست رای دهندگان را متقاعد کند تا به کاندیدای مورد حمایت او رای دهند و ماکری راست گرا پس از ۱۲سال قدرت را از چپ گرایان تحویل گرفت. در کوبا پس از نیم قرن، رابطه سیاسی و تجاری این کشور با آمریکا احیا شد تا مردم کشوری که سال ها تحت حاکمیت فیدل کاسترو و انقلاب کمونیستی اش دوران انزوا را سپری می کردند به جهان بازگردند. در بولیوی هم اوو مورالس هرچه تلاش کرد نتوانست رای مثبت مردم کشورش را برای تداوم دوران ریاست جمهوری خود جلب کند. در روزهای اخیر برزیل به عنوان قدرتمند ترین و بزرگ ترین اقتصاد آمریکای لاتین شاهد پایان رسمی یک دولت چپ گرای دیگر بود. سنای این کشور پس از استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهور تعلیق شده این کشور به اتهام فساد مالی و اداری، رای به برکناری او داد تا میشل تمر معاون راست گرای روسف رسما رئیس جمهور برزیل شود.

نظرات کاربران درباره مجله هفته نامه خبری، تحلیلی صدا