دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۵۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی فیدی‌پلاس

کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی
نسخه PDF

نسخه الکترونیک کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نقد و بررسی کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی

اگرچه علم اقتصاد شاخه‌ی جدیدی از علم به شمار می‌آید اما موضوعات اقتصادی بیش از دو هزار سال، ذهن انسان‎ها را به خود مشغول کرده است. نظریه‌های اقتصادی از عهد انجیل و اندیشمندان یونان باستان آغاز شده است و تحولات زیادی را پشت سر گذاشته‌اند تا به شکل کنونی عرضه شود. بو ساندلین، ریچارد وندراک، هانس میکائیل تراتوین، نویسندگان کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی ضمن رعایت اختصار، اثری جامع و کامل از تمام مکاتب مهم اقتصادی، نظریه‌های برجسته مکاتب را گرد هم آورده و آنها را مورد بررسی قرار داده‌اند.

‌درباره‌ی کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی

کتاب تاریخ اندیشه‌های اقتصادی برای اولین بار در سال 2002 منتشر شد. ویرایش دوم این اثر در سال 2009 با تغییرات قابل توجهی عرضه شده است.. کتاب شامل هفت فصل است. پس از مقدمه در فصل اول،فصل  دوم به بررسی عقاید اقتصادی قبل از کلاسیک‌ها شامل یونان باستان، کتاب انجیل، فلسفه‌ی مدرسی یا مکتب اصحاب مدرسه، مکتب سوداگری و مکتب فیزیوکرات‌ها اختصاص دارد. در فصل سوم با عنوان اقتصاد سیاسی کلاسیک‌ها عقاید و اندیشه‌های آدام اسمیت، ژان باتیست‌سی، توماس رابرت مالتوس؛ دیوید ریکاردی، جان استوارت میل و کارل مارکس بررسی شده است. در فصل چهارم اقتصاد نئوکلاسیک‌ها تحلیل شده است. در

فصل پنج مکاتب تاریخی، نهادگرایی و عقاید فردریک لیست را مشاهده می‌کنید. در فصل ششم با نظریه‌های اقتصاد کلان، نظریه پولی ویکسل و فیشر، پویایی‌های اقتصاد کلان، مکاتب مخالف و مکاتب جدیدتر آشنا خواهید شد. فصل پایانی نیز به نظام اقتصادی حاکم بر جهان امروز و اقتصادهای مخالف و نظریه‌های مربوط به توسعه اقتصادی پرداخته است. در انتهای هر فصل منابع به کار رفته در نگارش آن فصل نیز ذکر شده است. کتاب «تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی» از مهم‌ترین آثار حوزه اقتصاد به ویژه برای دانشجویان این رشته به شمار می‌آید و پیش‌نیازی برای درک هر چه بهتر سایر آثار حوزه اقتصاد است.

مروری بر فصل‌های کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی

فصل اول: مقدمه

فصل دوم: عقاید اقتصادی قبل از کلاسیک‌ها

فصل سوم: اقتصاد سیاسی کلاسیک‌ها

فصل چهارم: اقتصاد نئوکلاسیک

فصل پنجم: مکاتب تاریخی و نهادگرایی

فصل ششم: اقتصاد کلانی پولی

فصل هفتم: تحول مکتب کلاسیک

ترجمه‌ی کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی به فارسی

ترجمه‌ی کتاب «تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی» را  حمیدرضا ارباب بر عهده داشته است. دکتر ارباب در سال 1336 در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات خود را در رشته اقتصاد ادامه داد و با مدرک دکتری فارغ‌التحصیل شد. او اکنون عضو هیئت علمی دانشکده‌ی اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی است. حمیدرضا ارباب آثار متنوعی در حوزه اقتصاد را به فارسی برگردانده است. کتاب‌های «اقتصاد محیط زیست و منابع طبیعی» اثر راجر پرمن، یوما، جیمز مک گیل ری با ترجمه او در سال ۱۳۸۳ به عنوان کتاب برگزیده‌ی سیزدهمین دوره‌ی کتاب سال دانشگاهی شناخته شد و «اقتصاد خرد» اثر گریگوری منکیو نیز جایزه کتاب فصل پاییز را دریافت کرد. از دیگر کتاب‌های ترجمه شده توسط حمیدرضا ارباب می‌توان به کتاب‌های «مقدمه‌ای بر اقتصاد ریاضی»، «تئوری و مسائل اقتصاد کلان» و «کلیات علم اقتصاد»

چرا باید کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی را خواند؟

اقتصاد را می‌توان یکی از رشته‌های نسبتا جدید دانشگاهی دانست که در قرن بیستم در تعداد کمی از دانشگاه‌ه ارائه می‌شد. پس از جنگ جهانی اول و دوم، رکود اقتصادی، کاهش قیمت‌ها و تورم شدید توجه بسیاری از افراد به علم اقتصاد جلب شد و این رشته به عنوان یک شاخه علمی جدید و جذاب رونق یافت. کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی مروری خلاصه و جامعه بر تفکرات اقتصادی دوران مختلف داشته است و جزئیات مهم اندیشه‌های اقتصادی را مطرح کرده است. کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی مناسب برای گروه سنی بزرگ‌سال است.

تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب 199 صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را در 9 روز بخوانید.کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی حجم اندکی دارد و برای افرادی که وقت کافی برای خواندن کتاب‌های طولانی را ندارند و قصد دارند کتابی مختصر با موضوع اقتصاد را بخوانند مفید خواهد بود.

‌در بخشی از کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی می‌خوانیم

اقتصاد نئوکلاسیک در تحلیل خود از تعیین قیمت در اقتصاد آزاد از یک دوگانگی یا تقسیم دوگانه بحث می‌کند که به دوگانگی کلاسیکی معروف است و بحث مربوط به پول هميشه در مرکز آن قرار دارد. در اندیشه‌های اقتصاد خرد که بر تصمیمات فردی مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قرار دارد، ساختار قیمت با توجه به اصل نهایی تعیین می‌شود. در محاسبه‌ تولید کل در اقتصاد کلان معمولا از روایت‌های مختلف نظريه مقداری پول استفاده می‌کنیم، بر اساس این نظريه نسبتا قدیمی تغییر در حجم پول باعث تغییر سطح عمومی قيمت‌ها در همان جهت می شود این جداسازی تحلیلی بین قیمت‌های پولی و قیمت‌های نسبی به این معناست که پول با توجه به فعالیت‌های حقیقی اقتصادی خنثی است: هر افزایش(کاهش) در حجم پول می‌تواند باعث افزایش (کاهش) تقاضای کل کالاها و خدمات بیش از عرضه شود (کمبود عرضه) بنابراین باعث افزايش (کاهش) سطح عمومی قيمت‌ها خواهد شد. البته این فشارهای پولی نمی‌تواند تخصیص منابع را به‌قدری تغییر دهد که ساختار و سطح تولید و درآمد حقیقی تحت‌تأثیر قرار گیرند. حداقل در بلندمدت این‌گونه نیست.

 تغییرات پولی ممکن است موقتا در مکانیسم قيمت‌ها که عرضه و تقاضای کل را به تعادل می‌رساند اختلال ایجاد کند. اما آن‌ها نمی‌توانند اين بی‌نظمی را برای همیشه حفظ کنند. دیر یا زود مکانیسم قيمت‌ها باعث می‌شود تا نظام بازار در شرایط واقعی و براساس متغیرهای حقیقی به وضعیت تعادل اولیه بازگردد، یا به دهه‌های نخست بعد از انقلاب نهایی‌گرایان اعتقاد پیدا کنیم. در آن دوران هیچ نظریه‌ای وجود نداشت که یک رابطه دقیق بین اصل نهایی و نظریه‌ی مقداری پول را برقرار کند.

در دهه‌های ۱۹۲۰و ۱۹۳۰ دور‌ه‌ی بین جنگ‌های جهانی اول و دوم،  شکاف بین نظريه قیمت خالص و نظريه‌ی مقداری پول به یک چالش جدی در نظرية تثوکلاسیک‌ها و اعتبار عمومی آن تبدیل شد. این دوگانگی به‌وجود آمده تحلیل روابط قابل مشاهده بین رکودها و رونق‌های شدید اقتصادی؛ و بحران‌های پولی آن زمان شامل تورم و ابر تورم را مشکل ساخت. در صورتی که هیج دگرگونی و تحول اساسی به‌وجود نیاید. قطعا رویکرد اقتصاد خرد در اقتصاد نئوکلاسیک‌ها به‌وضوح نیاز به بنیان‌های نظری کلان خواهد داشت.

آن‌چه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی اثر بو ساندلین ، ریچارد وندراک ، هانس میکائیل تراتوین بود.خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی اقتصاد می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی

 • ناشر نشر نی
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۸۰,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۵/۰۱/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 1.22 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۹۹ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب تاریخ مختصر اندیشه‌های اقتصادی

فقط به خاطر اینکه پی دی افه از خریدش منصرف شدم. خیلی ها رو موبایل میخونن.
در ۵ سال پیش توسط Mey Sam ( | )
کلا ترجمه های دکتر ارباب شاهکاره. به طور وسواس گونه ای ترجمه می کنه و بسیار روانه
در ۵ سال پیش توسط sha...ian ( | )
چرا نسخه پی دی اف رو آپلود کردید؟ خوندنش رو موبایل سختتره
در ۶ سال پیش توسط kha...deh ( | )
کتاب خوبه ولی پی دی اف رو نخرید افتضاحه خواندنش
در ۴ سال پیش توسط محمد حسین طهمورسی ( | )
نسخه‌ی پی‌دی‌اف اصلا برای خوندن این کتاب در فیدیبوک یا تلفن همراه انتخاب خوبی نیست
در ۴ سال پیش توسط dad...i76 ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • بعدی ›
 • آخرین ››