دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۳۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب موش‌ها و آدم‌ها

کتاب‌های زیادی در زمینه انسان‌های تنهای معاصر و انسان‌های که در زیر چرخ‌های سرمایه‌داری و رکود اقتصادی هر روز وضعیت‌شان بدتر می‌شود نوشته شده‌اند؛ اما هیچ کتابی به اندازه کتاب موش‌ها و آدم‌ها در روایت موفق نبوده است. موش‌ها و آدم‌ها نوشته جان اشتاین بک، روایتی است از دو دوست به نام‌های جورج و لنی که زندگی ساده و آرزوهای ساده‌ای دارند که برای محقق کردن‌شان، تلاش می‌کنند. جورج و لنی در این داستان کوتاه، فراز و فرودهای بسیاری را از سر می‌گذرانند تا به سمت آرزوی‌شان روانه شوند. اما بخت چقدر با آن‌ها یار است؟ آیا آن‌ها آخر به آرزوی خود می‌رسند؟

موش‌ها و آدم‌ها، داستانی از رویای کارگران

جورج و لنی دو کارگر ساده و روزمزد هستند که در آمریکا زندگی می‌کنند و برای پیدا کردن کار در کالیفرنیا، به هر دری می‌زنند. جورج مرد زیرک و ریز نقشی است که با لنی، مردی درشت‌هیکل که عقل درست و حسابی‌ای ندارد دوست شده است. رویای مشترک آن‌ها داشتن یک مزرعه اختصاص برای خودشان است تا بتوانند در آن خرگوش پرورش دهند. همین رویای مشترک زمینه‌ساز دوستی عمیق این دو نفر می‌شود و داستان زندگی‌شان را به هم گره می‌زند. این دو دوست صمیمی با هم روزگار می‌گذرانند و از رویای رهایی حرف می‌زنند.

لنی برعکس جورج باهوش نیست و همیشه کارهایی می‌کند که باعث دردسرشان می‌شود. از طرفی جورج که شخصیتی وفادار دارد، تلاش می‌کند تا لنی را از مخمصه‌های فراوانی که درست می‌کند نجات دهد. اما لنی باز هم از سر بی‌احتیاطی، کارهایی را انجام می‌دهد که باعث خرابکاری می‌شوند.

رویایی که لنی و جورج دارند مشابه رویای بسیاری از کارگران آمریکایی در وضعیت رکود اقتصادی در دهه ۱۹۳۰ میلادی است. این دو دوست هم در تلاش برای خارج شدن از استثمار و چنگال‌های فقر و ستم هستند و دوست دارند به‌خاطر آرزوی‌شان زندگی کنند.

هرچند رویای لنی و جورج بسیار قوی است و هر دو برای رسیدن به آن مصمم هستند، اما همه چیز بر وفق مراد آن‌ها پیش نمی‌رود و زور زندگی به قدرت رویای آن‌ها می‌چربد. در نهایت جان اشتاین بک به زیبایی تمام، رویای بر باد رفته آن‌ها را در کمال احساس و با کلماتی ماندگار به تصویر می‌کشد.

معرفی کتاب موش‌ ها و آدم ها و بررسی علت ماندگاری کتاب

موش‌ها و آدم‌ها یک داستان کوتاه به نویسندگی جان اشتاین بک است. این کتاب برای اولین بار با نام Of Mice and Men به زبان انگلیسی و در سال ۱۹۳۷ منتشر شد. بعدها از روی کتاب اصلی، ترجمه‌های متعددی به چندین زبان زنده دنیا صورت گرفت و با اقتباس از این اثر، آثار گوناگونی از جمله فیلم موش‌ها و آدم‌ها ساخته شد.

کتاب لحن داستانی و زبانی نرم دارد و کلمات آن در عین سادگی انتخاب شده‌اند. داستانی که می‌خوانید سراسر از مضامین مهمی است که با لحنی پرکشش روایت شده‌اند و هر خواننده‌ای با کمی تامل، قادر به درک آ‌ن‌ها است. شیوه روایت داستان به زبان سوم شخص بوده و گفتگوهای بین دو شخصیت اصلی، عامل مهمِ جذابیت کتاب است.

دلیل محبوبیت و ماندگاری کتاب به جز قلم توانای جان اشتاین بک، گزینش هوشمندانه موضوع داستان است. نویسنده تلاش کرده تا برهه مهمی از تاریخ آمریکا را در قالب داستانی جذاب بیان کند و مخاطبان را با مشکلات کارگرانی که زیر سلطه ارباب‌هایشان زجر می‌کشیدند آشنا کند. بنابراین خواندن موش‌ها و آدم‌ها برابر است با سفری کوتاه به برشی از تاریخ آمریکا.

جان اشتاین بک و دغدغه او برای بازتاب زندگی کارگران

جان اشتاین بک نویسنده‌ای آمریکایی است که در سال ۱۹۰۲ در کالیفرنیا به‌دنیا آمد. نویسنده‌ای که درباره او می‌خوانید، یکی از تاثیرگذارترین و شناخته‌شده‌ترین نویسندگان قرن بیستم آمریکا است که در طی فعالیت حرفه‌ای خود توانست آثار متعدد موفقی منتشر کند و سرانجام، جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۶۲ را از آن خود کند.

جان اشتاین بک در ابتدای زندگی حرفه‌ای خود به کار روزنامه‌نگاری مشغول بود و سپس سال‌ها به‌عنوان کارگر ساده در مشاغل مختلف به فعالیت ‌پرداخت. ارتباط نزدیک او با کارگرها و مشکلات آن‌ها در سایه سیستم سرمایه‌داری، باعث شد او دغدغه کارگران را پیدا کند. همین موضوع بعدها باعث نوشتن آثاری شد که به روشنی مشکلات کارگران آمریکایی و فشار سرمایه‌داری را بر زندگی آن‌ها نشان می‌دهند.

اولین اثر این نویسنده دغدغه‌مند آمریکایی کتاب «جام زرین» است. معروف‌ترین رمان او نیز «خوشه‌های خشم» نام دارد که برنده جایزه پولیتزر شد. کتاب‌های «خوشه‌های خشم» و «موش‌ها و آدم‌ها» نشان‌دهنده زندگیِ غم‌انگیز کارگران در دوران رکود اقتصادی آمریکا هستند. او سعی کرد تا پایان عمرش صدای کارگران باشد و با نوشتن کتاب‌های متعدد، با آن‌ها ابراز همدردی کند.

از دیگر کتاب‌های جان اشتاین بک می‌توان به «در نبردی مشکوک»، «ماه پنهان است»، «اتوبوس سرگردان»، «شرق بهشت» و ده‌ها کتاب دیگر اشاره کرد.

این نویسنده محبوب سرانجام بعد از حمایت‌های فراوان از طبقه کارگران و نوشتن کتاب‌های تاثیرگذار در این زمینه، در سال ۱۹۶۸ در نیویورک از دنیا رفت.

خواندن کتاب موش‌ها و آدم‌ها به چه کسانی توصیه می‌شود؟

موش‌ها و آدم‌ها یک کتاب با محبوبیت جهانی است. این کتاب به اندازه‌ای روان و شیرین است که هرکسی از خواندن آن لذت می‌برد. اگر جزو افرادی هستید که به خواندن داستان کوتاه علاقه دارند، این رمان می‌تواند نظرتان را جلب کند. علاوه‌بر آن، موش‌ها و آدم‌ها جزو کتاب‌هایی‌ست که هر کتابخوانی باید در کتاب‌خانه خود داشته باشد. این کتاب شما را با برهه مهمی از تاریخ آمریکا آشنا کرده و داستان بخش بزرگی از جامعه آن زمان آمریکا را برایتان روایت می‌کند؛ بنابراین خواندن آن  برای کسانی که دوست دارند از وضعیت طبقه کارگر جامعه آمریکا آگاه شوند، لذت‌بخش است.

ترجمه‌های موجود از کتاب موش‌ها و آدم‌ها

کتاب موش‌ها و آدم‌ها بارها توسط مترجمان مختلف فارسی‌زبان به فارسی برگردانده شده است. نسخه حاضر این کتاب به ترجمه «مهدی افشار» توسط «انتشارات مجید» در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. از دیگر نسخه‌های ترجمه شده کتاب می‌توان به ترجمه «سروش حبیبی» از نشر«ماهی»، ترجمه‌ «فرزام حبیبی اصفهانی» انتشارات آتیسا، ترجمه‌ «پرویز داریوش» از نشر اساطیر و ترجمه‌ «فاطمه حقیقی» از نشر پنگوئن اشاره کرد.

نسخه الکترونیک و نسخه  pdf   کتاب‌های جان اشتاین بک را می‌توانید از وبسایت فیدیبو دانلود کنید. خرید کتاب موش‌ها و ادم‌ها به‌صورت الکترونیکی در این صفحه در دسترس است.

در بخشی از کتاب می‌خوانید

لنی از فراز آتش به جورج نگریست. با شکیبایی گفت: «من دوس دارم لوبیا رو با کچاپ بخورم.»

جورج با خشم گفت: «خب چی کار کنم. الان کچاپ از کجا بیارم. هرچی که نباشه اونو می‌خوای. ای خدای بزرگ. اگه تنها بودم چه قدر راحت زندگی می‌کردم. می‌تونستم بی هیچ دردسری برای خودم کاری دست و پا کنم. به هیچوجه این همه دردسر نداشتم و آخر برج هم پنجاه چوب می‌گرفتم و می‌رفتم شهر هرچی می‌خواستم می‌خریدم. چرا باید شب را در لونه سگ بگذرونم؟ می‌تونم هرجا که دوست داشته باشم غذا بخورم. می‌خواد هتل باشه یا هرکجای دیگه و سفارش هرچیزی رو بدم که دوست داشته باشم و فکرشو بکنم و می‌تونم سر هر ماه هر خاکی بخوام تو سرخودم بکنم. یه گالن ویسکی بخرم یا به یه قمارخونه برم ورق بازی کنم یا تو شرط بندی شرکت کنم.»

لنی نشست و از فراز آتش به جورج خشمگین نگاه کرد. چهره‌ی لنی از وحشت کش آمده بود. جورج با خشم ادامه داد: «اون‌وقت عوض همه‌ی اینا چی دارم؟ تو رو دارم که بهم چسبیدی. تو حتی نمی‌تونی یه شغل رو حفظ کنی و کاری کردی که کار دایمی‌مو از دست بدم. فقط منو می‌کشونی از این ور به اون ور تو همه جای کشور و تازه اين همش نیست؛ تو هر گندکاریی دخالت داری. خراب می‌کنی و من باید ماله بکشم.» صدایش به بلندای فریاد شده بود: «تو حرومزاده دیوونه‌ای. دایم منو در هول و ولا نگه داشتی.»

مشخصات کتاب موش‌ها و آدم‌ها

 • ناشر مجید
 • تاریخ نشر ۱۳۹۵/۰۱/۰۱
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 0.96 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۶۰ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب موش‌ها و آدم‌ها

نمونه کتابی که گذاشته اید فقط پیش گفتار است، بهتر است نمونه قسمتی از متن خود کتاب باشد
در ۶ سال پیش توسط محمود فرخیان ( | )
بسیار زیبا... یک ستاره صرفا بخاطر کیفیت ترجمه کم کردم... وگرنه خود داستان , ۵ ستاره اس... مقدمه مترجم رو هم نخونید, چون کل داستان رو لو میده!!
در ۶ سال پیش توسط سیدمحمد حسینی نسب ( | )
کتاب عالی بود . فقط مقدمه مترجم همون اول کل داستان و لو میده و جذابیت دنباله کردن داستان و میگیره
در ۶ سال پیش توسط sah...829 ( | )
دوستان همونطور که میدونید این داستان هم به صورت رمان و هم نمایشنامه توسط آقای اشتاین بک به رشته‌ی تحریر در اومده. من نمونه ترجمه‌ی این رمان از "مهدی افشار" رو متاسفانه نتونستم اینجا بخونم اما از بین ترجمه های "پرویز داریوش"، "فرزام حبیبی اصفهانی"، "پریسا محمدی" و "سروش حبیبی"، ترجمه‌ی "سروش حبیبی" رو پیشنهاد میکنم که رسا و گویاست و به متن اصلی کتاب هم وفادارتر هست.
در ۵ سال پیش توسط y_t...iya ( | )
کتاب خیلی خوبیه ارزش خوندن داره فقط کاش مترجم تو مقدمه کل داستانو لو نمیداد . مقدمشو نخونید جذابیت داستانو به شدت کم میکنه .
در ۴ سال پیش توسط سارو درباري ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • ..
 • ۲۴
 • ۲۵
 • بعدی ›
 • آخرین ››