فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مجید و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب موش‌ها و آدم‌ها

کتاب موش‌ها و آدم‌ها

نسخه الکترونیک کتاب موش‌ها و آدم‌ها به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب موش‌ها و آدم‌ها

کتاب «موش‌ها و آدم‌ها» نوشته جان اشتاین بک (۱۹۶۸- ۱۹۰۲)، نویسنده آمریکایی است. جان ارنست استاینبک جونیور که در ایران به نام جان اشتاین بک شناخته می‌شود، در سال ۱۹۶۲ موفق به کسب جایزه نوبل شد، او در کارنامه‌اش جوایز مهم دیگری چون پولیتز را نیز دارد. بی‌شک مهم‌ترین اثر او، رمان «خوشه‌های خشم» توانسته شهرتی مثال زدنی برایش به ارمغان بیاورد و اشتاین بک را تبدیل به یکی از نویسندگان ماندگار در تاریخ ادبیات جهان کند. رمان «موش‌ها و آدم‌ها» نیز یکی دیگر از آثار شناخته شده اوست در طول سالیان منبع الهام بسیاری از نویسندگان، فیلم‌سازان و دیگر هنرمندان بوده است. این کتاب که همزمان با رکود اقتصادی نوشته شده، روایت دو دوست به نام‌های جرج میلتون و لنی اسمال است که با مهتری اسب‌ها روزگار می‌گذرانند. مهم‌ترین رویای این دو آن است که روزی زمینی از آن خود داشته باشندف که بتوانند در آن خرگوش پرورش دهند. اما این رویا که بنیانش در ذهن کودکانه لنی شکل گرفته است تبدیل به کابوسی عجیب می‌شود. لنی تنها در یک مواجه کودکانه با زن پسر ارباب مرتکب قتل می‌شود و این خود سرآغاز ماجراها و تغییراتی است که زندگی این دو نفر و اطرافیانشان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در بخشی از کتاب «موش‌ها و آدم‌ها» می‌خوانیم: « برکه سبز عمیق رود سالیناس هنوز اواخر بعدازظهر را می‌گذراند. اکنون دیگر خورشید دره را ترک گفته بود تا ستیغ تند کوهستان گابیلان را در پیش گیرد و بالا رود. نوک تپه‌ها از آفتاب در حال غروب به سرخی می‌گرایید، اما در کنار برکه میان چنارهای پلیسه‌دار، سایبانی دل‌نشین پدید آمده بود. یک مار آبی با چابکی و نرم رفتاری در سطح برکه شناور بود و سر پریسکوپ مانندش را از سویی به سویی دیگر می‌گرداند. مار طول برکه را درنوردید و به پای‌های بی‌حرکت حواصیلی نزدیک شد که در سطح کم‌عمق برکه ایستاده بود. سر و نوک ثابت حواصیل نیزه‌وار در آب فرو رفت و در یک لحظه، مار کوچک را در حالی‌که دُمش به‌طرز جنون‌آسایی تکان تکان می‌خورد، به منقار گرفت. هجوم دوردست باد، زوزه کشید و از میان تاج درختان عبور کرد و حرکتی موج مانند در شاخه‌های درختان پدید آورد. برگ‌های درختان چنار، سطح نقره‌گون خود را نمایان کردند و باد برگ‌های قهوه‌یی و خشک را چندمتری آن سوتر راند و سپس ردیف در ردیف، امواج ظریف و ملایم باد جریان یافت و در سطح سبز برکه شکنجی افکند».

ادامه...

بخشی از کتاب موش‌ها و آدم‌ها

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیش گفتار

جوزف هنری جکسون

جان اشتاین بک را در گوشه یک خیابان با سه چهار نفری گرم گفت وگو بگذار، آن گاه یک گداگشنه را بیاور: یک کارگر که به طور تصادفی او را پیدا کرده ای، یا یکی از بچه مثبت ها را که می داند چه طور با این آدم ها کنار آید، یا فقط یک عرق خور بدبخت را؛ هر یک از این سه نفر اشتاین بک را از خودشان می دانند. کارگر او را یک همکار تشخیص می دهد، بچه مثبت درمی یابد در این آدم نشانه هایی وجود دارد که ترجیح می دهد از طریق حقه بازی مردم را سرکیسه کند تا این که واقعا نیاز داشته باشد که صدقه بگیرد؛ عرق خور به رغم مستی و گیجی به طور غریزی درمی یابد که او آدم مهربان و ساده، با قلبی پر از عاطفه است و همه آن ها در نظری که درباره او می دهند؛ محق هستند. اشتاین بک در سال های گذشته مدت های مدید در مزرعه کارگری و کار یدی و در ارتفاعات سی یرا(۱)ی کالیفرنیا شبانی کرده است. برای این که او از جمله آدم هایی است که هرگز رضا نمی دهد در حالی که در کیسه اش چیزی برای خوردن دارد، بپذیرد کارگر زحمتکشی گرسنه بماند. هم چنین در مورد آرامش ذاتی اش و مهرورزی اش، آماده بود با هر انسانی مفاهمه و همدلی داشته باشد و این خصوصیات برای او آن قدر طبیعی بود که نفس کشیدن امری طبیعی است.
سالیناس(۲) مرکز صنعت کاهوی کالیفرنیا و محل صدور کاهو است، به همین ترتیب مکانی برای تجمع گله داران و پرورش دهندگان اسب به شمار می آید. جان ارنست اشتاین بک سی وپنج سال پیش در نزدیکی منتهی الیه شمال دره رودخانه سالیناس در هشت مایلی جنوب سانفرانسیسکو در سالیناس متولد شد.(۳) در رگ هایش خون آلمانی جاری بود، تا حد زیادی درآمیخته با خون ایرلندی، بلندقامت ــ سه سانت یا بیش تر از صدوهشتاد سانتی متر ــ و در مجموع درشت هیکل بوده، اندامش توتون(۴) را در خاطرت زنده می کرد، مگر این که در چهره اش دقیق می شدی؛ آن وقت آن نگاه پرسشگر آبی در زیر ابروانی که پیوسته بالا رفته بود، در تعارض آشکار با نشانه ی بی احساسی در طبایعش بود، آن گاه همان قدر ایرلندی بود که روحیه طنزآمیز او اجازه می داد، روحیه یی که عظیم بود. می توانستی احتمالاً کمی پیش تر بروی و بکوشی با کنج کاوی خصوصیات سلتی را نیز در مردی بیابی که به طور استوار و محکمی آلمانی به نظر می رسد. یعنی می توانستی او را آلمانی بپنداری به شرطی که یک ابرو بالا نمی انداخت و با کلامی که ویژه آوارگان و گرمخانهخوابهاست، تو را از رفتن باز نمی داشت. او با کلام مردمان گرمخانهخواب آشنا بود، باید با این مردم گرمخانهخواب نشست و برخاست بسیاری داشته باشد، چون در گرمخانه ها بسیار اقامت کرده بود.
ارتباط و نزدیکی او با گرمخانهخواب ها و کارگران از زمانی که به مدرسه می رفت، آغاز شد. بسیاری از پسرها در حالی که درس می خواندند در «ولی(۵)» نیز کار می کردند، کار در «ولی» امری بسیار عادی برای آنان بود. اشتاین بک جوان، روزهای مدرسه در سالیناس به کشاورزان خدمات می داد، کیسه های غلات را به دوش می کشید و دیگر کارهای غریب و دشوار پیرامون مزرعه را عهده دار می شد. بعدها وقتی به حد کفایت شیمی آموخت، مدتی در یک آزمایشگاه بزرگ تصفیه شکر در همان نزدیکی کار گرفت. زمانی هم در مزرعه ای در «ولی» دستیار سرکارگر بود. هر کاری برای او فرقی نداشت، حتا در زمانی که یک پسربچه بود، به همه چیز توجه و علاقه نشان می داد که همین ویژگی با گذشت زمان قوی تر و پررنگ تر شد.
خودش به خاطر نمی آورد چرا تصمیم گرفت به کالج برود یا این که چه شد که تصمیم گرفت دانشگاه استنفورد را انتخاب کند. عده یی از افراد خانواده اش به استنفورد رفته بودند، شاید همین امر موجب نامنویسی در آن دانشگاه شده باشد. درهرحال او به پالوآلتو(۶) رفت و برای هیئت علمی آن جا به صراحت گفت که قصد گرفتن مدرک ندارد و آزردگی را در چهره مدیر کالج دید وقتی با اشتیاق به او گفت که قصد دارد برخی واحدها را بخواند و برخی دیگر را رها کند و آن وقت با نوعی شک و تردید در کالج پذیرفته شد. این موضوع به پاییز سال ۱۹۱۹ بازمی گردد. اشتاین بک در خصوص جزییات دوره کالج خود سکوت اختیار می کند و حرفی نمی زند، اما سوابق در استنفورد نشان می دهد در بهار سال ۱۹۲۰ از کالج بیرون آمده و در پاییز همان سال دوباره به کالج بازگشته و به فور مجددا دانشگاه را ترک گفته است، در طول سال تحصیلی ۲۳-۱۹۲۲ در کوی دانشگاه اقامت داشته و باز در سال تحصیلی ۲۵-۱۹۲۴ این اقامت را تمدید کرده است. در این فواصل این جا و آن جا در مزرعهها و پرورشگاه های اسب «ولی» در سالیناس کار می کرده و دیگربار به تصفیه خانه شکر بازگشته است و آن چه را از دورههای زبان انگلیسی و تاریخ، هم چنین در پالوآلتو آموخته در هاضمه مغزی خود هضم و جذب می کند، به طور گسترده یی در زمینه هایی به مطالعه میپردازد که توجهش را جلب کرده بود، می آموزد که سیگارهای کاغذی قهوه یی را بپیچد به طوری که آن را هنوز هم بر نوع ماشینی پیچیده شده آن ترجیح می دهد و ذهنش را نظم و نسقی می بخشد تا شروع به قصه نویسی کند. دنبال مدرک تحصیلی نرفت. گام بعدی در نوشتن، نوشتن بود.
نیویورک در نیمه دهه ۱۹۲۰ هم چون گذشته و در سال های بعد از آن، مکانی برای همه نویسندگان بلندپرواز جوان بود که نمی خواستند مسیر نویسندگی را تمام و کمال طی کنند و در «دام(۷)» کار را تمام می کردند. درهرحال پاریس برای نسل گمشده جای دیگری بود و اشتاین بک که به تازگی از جنگ قسر در رفته بود با یک کشتی باری از طریق کانال پاناما راهی نیویورک شد. در مسیر راه در کمال تعجب دریافت اگر کسی راهش را بداند می تواند از تاس معمولی و ساده به خوبی استفاده کند. این کشف از طریق یک دریانورد سیاهپوست درشت هیکل حاصل شد که البته برایش تا حدودی گران تمام شد، اما لااقل چیزی بود که باید می آموخت. برای آن که بیش تر حس و حال گیرد تا زندگی افسانه یی دزد دریایی هنری مورگان(۸) را رقم بزند کشتی دیگری گرفت و مدتی در پاناما ماند. این رمان بعدها به عنوان نخستین کتابش با نام جام طلا انتشار یافت، اما آن کتاب سال ها در محاق بی تصمیمی ناشران ماند و بعدها انتشار یافت. با درس هایی که از تاس گرفته بود و آموخته هایی که از پیش داشت، وارد کار قمار در نیویورک شد، کاری که قرار بود به آن بپردازد.
درآمد ناچیزی داشت، برای مدتی کار خبرنگاری را پی گرفت، اما در این کار دوامی نیارود. یک روزنامه کلان شهری، جوانانی را به خدمت می گرفت که می خواستند روزی نویسنده یی بزرگ شوند، اما فقط به شرط آن که آن جوانان موفق شوند شوقی و شوری نشان بدهند و به آن بخش از کار خبرنگاری ورود کنند که به جزییات زشت و پلیدی های کار خبرنگاران مربوط می شد. بخش بزرگی از این امور از نظر اشتاین بک خارج از موضوع خبرنگاری بود و او حاضر نشد به یک سردبیر حوادث شهر سواری دهد که انتظار داشت بدون کم ترین رنجی به موجودی دوگانه تبدیل شود. به همین جهت ظرف مدت کوتاهی این کار را هم رها کرد. با این حال باید شکم خود را سیر می کرد و وقتی دوستی به او پیشنهاد شغلی در ساختمان نوبنیاد مدیسون اسکوار گاردن(۹) داد، آن شغل را پذیرفت و تا زمانی که آجر برای حمل بود، آجر حمل کرد. آن وقت این کار نیز خاتمه یافت و اشتاین بک، به صف جوانانی پیوست که برای اندیشه یی نو پرسه می زدند و می کوشیدند در ازای مبلغی ناچیز مزدوری کنند. این یکی از بهترین شیوه ها برای گرسنگی کشیدن در نیویورک بود، سرانجام او مقصد خود را یافت و به کالیفرنیا بازگشت.
رمان جام طلا در ارتفاعات شش تا هفت هزار پایی (دو هزار متری) سی یرا، زمانی نوشته شد که در طول یک زمستان نگهبان خانه یی در کناره خلیج امرلد تاهو(۱۰) بود و هفته یی یک بار اشتاین بک با پاپوش های اسکی مانند لبه های بلندی های یخ زده را درمی نوردید تا خود را به قایق پست برساند و آذوغه تهیه کند. در بقیه ایام هفته، هیزم خرد می کرد تا خود را گرم نگاه دارد و به این نتیجه رسید که حتا با وجدان ترین نگهبانان نمی توانند برای جلوگیری از سقوط درخت عظیم کاجی که به سقف خانه آسیب زده بود، کاری بکنند، در حالی که او در جایی دنج و راحت سرگرم نوشتن است. جام طلا نخستین رمان او بود که به چاپ رسید، اما در واقع چهارمین رمانی بود که رقم زده بود، از آن سه عنوان رمان دیگر، دو عنوان آن ها را هرگز به هیچ ناشری نشان نداد. یکی از آن سه به طور کامل رد شد و هر سه آن ها اکنون نابود شده است.
اشتاین بک، داستان کوتاه هم نوشت، اما هیچ کس به آن ها توجهی نشان نداد. او به خرد کردن هیزم ادامه داد تا به داستان هایش گرمی بخشد و تا تابستان هم چنان نوشت تا این که مالکان خانه تاهو سر رسیدند و او را به جهت بی توجهی و غفلت به سبب فروافتادن درخت کاج روی سقف خانه و آسیب دیدن سقف اخراج کردند. او روز بعد از اخراج در یک پرورشگاه ماهی قزل آلا کاری گرفت که تنها چند مایل از آن خانه فاصله داشت. آن شغل جدید را دوست می داشت، اگرچه وقتی از او می پرسیدی چرا؟ فقط به شیوه مبهمی می گفت: "آه از آن همه ماهی کوچولو."
آن وقت مک براید(۱۱) کتاب جام طلا را برای انتشار پذیرفت. این همان سالی بود که وضعیت اقتصادی افت شدیدی کرده و آن رشد ناگهانی، فروکش کرده بود، اما درهرحال اشتاین بک پایگاه و موقعیتی جدید کسب کرده بود. این کتاب برای او پولی به ارمغان نیاورد، اما حداقل در شمار نویسندگانی قرار گرفت که اثرش به چاپ رسیده، انتشار یافته بود. با کارول هنینگ(۱۲) از سن خوزه کالیفرنیا ازدواج کرد که والدینش از سرزمین معدنچیان قدیمی آمده بودند (پدربزرگش ساختمان مجلس للند استنفورد(۱۳) را در دامنه های سی یرا در میشیگان بلوف(۱۴) بنا کرده بود) و به خانه کوچکی در پاسیفیک گروو(۱۵) رفت که پدر و مادر خودش به این زوج تازه ازدواج کرده، داده بودند؛ تا در آن جا زندگی کنند.
دو سال بعد شاهد انتشار چراگاه های آسمان(۱۶) و به خدایی ناشناخته(۱۷) شدیم که هر دو کتاب مورد ستایش منتقدان قرار گرفت، اما خوانندگان کتاب، نسبت به این دو اثر بی اعتنا ماندند. صاحب نظران واژگان قدرت مندی چون «پرتوان و مردصفت» و «باشکوه» را در مورد رمان هایش به کار گرفتند و در مورد نویسنده از واژگانی چون «ساده، در یاد ماندنی، محونشدنی» استفاده کردند که واژگان دلنشینی بود. اما اشتاین بک نمی توانست روی حق التالیف ها حساب کند، چون حق التالیفی در کار نبود تا بتواند با آن زندگی کند. در شیکاگو کتاب فروشی به نام بن آبرامسون(۱۸) دست به یک اقدام جنون آسا در مورد اشتاین بک زد و همه نسخه های کتاب های اشتاین بک را در هرکجا یافت، از جمله کتاب های انباری را خریداری کرد که ناشران با آزردگی کنار گذارده بودند، اما کتاب ها در قفسه های آبرامسون ماندگار شد. ظاهرا هیچ کس نسبت به اشتاین بک خوش بین نبود. در مجموع مردم آن چه می توانستند درک کنند این بود که یک رمان نویس از نوع جدیدش قدم به میدان گذارده که هرگز دو کتاب نمی نویسد که شباهتی به یک دیگر داشته باشند. یک چنین آدمی را کجا می توان جای داد؟
سرانجام این انتشارات پاسیفیک گروو در ساحل خلیج مونتری(۱۹) بود که با کتاب های جیبی اش به اشتاین بک کلیدی داد تا با آن صندوقچه قفل قلب های مردم را باز کند. چون وقتی می خواست بین دوره های نوشتن و تاملات غمگنانه در این باب که وعده غذای بعدی از کجا می رسد، اشتاین بک عادت داشت در یک منطقه کوهستانی در ارتفاعات کوچکی که بر خلیج اشراف داشت، پرسه بزند. برخی از ساکنان این منطقه ماهی گیر بودند ولی غالبا آدم های خوش گذرانی بودند که تا می توانستند از لحظه لحظه زندگی لذت می بردند و تا زمانی که یک پارچ شراب کالیفرنیا در اختیارشان بود و فرصتی برای آواز خواندن، قصه یی برای گفتن یا فقط گپی برای زدن؛ پیوسته اندیشیدن درباره فردا را به بعد موکول می کردند. همیشه به ترتیبی شرابی یافت می شد، حتا در روزگاران منع و غیرقانونی شدن مشروبات الکلی. اشتاین بک حسابی وقت داشت با آنان گپ بزند و از خودش و ماجراهای زندگی اش داستان ها بگوید و با آنان لبی تر کند. در جمع این خوش باشان بود که کتاب تورتیلا فلت(۲۰) انتشار یافت و برای نخستین بار در زندگی مشترکش اشتاین بک پس انداز اندکی داشت. راستش چندان هم اندک نبود و بیش از اندک بود، چون در نخستین سیلان شور و حال عمومی برای این کتاب، مردم اهل سینما این کتاب را خریداری کردند و بدین ترتیب اسم اشتاین بک به هالیوود راه یافت تا به سینما راه پیدا کند. اما همین نجوا کافی بود که او را به هراس افکند. او همسرش را و مقداری لباس را در شورولت دست دومش ریخت و راهی مرز مکزیک شد. شاهراه جدید پان آمریکن افتتاح شده بود و مکزیکوسیتی به حد کفایت دور از آوای شهر سینمایی بود. بگذار هالیوود هرچه در توان دارد، برای پیدا کردن او به کار گیرد.
قبل از رفتن به مکزیکوسیتی، رمان در نبرد مشکوک را به پایان رساند که بیش تر خوانندگانش آن را بهترین رمان شگفتی که تاکنون نوشته شده، عنوان داده اند. او به کالیفرنیا بازنگشت تا این که کتاب انتشار یافت. تا آن زمان تصور می کرد هالیوود احتمالاً فراموش کرده از او بخواهد روی تورتیلا فلت کار کند، حق نیز با او بود. نه تنها عوامل اجرایی فیلم آن فکر را رها کرده بودند، بلکه ظاهرا فکر فیلم سازی را نیز به کلی کنار گذارده بودند. در واقع در این مورد چیزی اتفاق نیفتاده بود. شایعه یی بر سر زبان ها بود که پیشنهاد شده یک هنرپیشه مشهور نقش «دنی»(۲۱) را عهده دار شود، اما معلوم شد که آن هنرپیشه ایفای این نقش را دون شان خود دانسته بود. شاید هم فقط یک شایعه بود.
رمان در نبرد مشکوک با اقبال غریبی مواجه شد و یک بار دیگر خوانندگان اشتاین بک یادآور شدند او کتابی نوشته که در مجموع کاملاً متفاوت از آثار قبلی اوست، اکثر آنان هیچ یک از آثار او، به جز تورتیلا فلت را نخوانده بودند، اما درهرحال کم ترین شباهتی بین این رمان با رمان های قبلی اش وجود نداشت.
منتقدان چپ گرا نومید شدند زیرا در باب اعتصاب به حد کفایت صحبت نشده بود و خوانندگان مرتجع نیز آزرده بودند. گفته شد اشتاین بک بیش از حد درباره روش ها و فنون شکستن اعتصاب سخن گفته است. شاید او به نوعی یک «سرخ» بود. در کالیفرنیا کم ترین سوءظن درباره چنین اتهامی کفایت می کرد تا متهم کله پا شود. توده مردم نقش قهرمان در نبرد مشکوک را به حساب خود اشتاین بک در کشور گذاشتند و این کتاب تبدیل به یک کیک داغ شد، یعنی بیش تر مردم چنین تصوری از اشتاین بک داشتند، کامنولث کلوب(۲۲) کالیفرنیا این کتاب را شایسته دریافت جایزه مدال طلایی کلوب دانست و جایزه مدال طلا را به این رمان اعطا کرد که هر سال به بهترین کتابی اهدا می کرد که در سال قبل نوشته شده بود. اشتاین بک بسیار سپاسگزار شد، اگرچه به خشم آمد که چرا اعضای باشگاه از شرکت در مهمانی رسمی شام که برای اعطای مدال برگزار شده بود، خودداری کردند. اسب های وحشی نتوانسته بودند او را به روی سکویی بکشانند چه رسد او را وادارند که شق و رق بایستد و ادای پذیرش مودبانه جایزه را داشته باشد. او سخن رانی های خود و دیگران را هولناک خواند. یک بار برخلاف میلش و به اصرار ناشرش به یک مهمانی شام ادبی رفت. او سه سخن رانی اول را تحمل کرد ولی همه اش همین بود. بعد از آن دوستانش او را در بار هتل دیدند که چشم دوخته بود به براندی و سودای دوبل خود و هنوز دستپاچه و شرمنده بود که مردان و زنانی که قادرند این قدر خوب بنویسند؛ چرا باید در برابر جمعیت بایستند و این مزخرفات را بگویند.

نظرات کاربران درباره کتاب موش‌ها و آدم‌ها

نمونه کتابی که گذاشته اید فقط پیش گفتار است، بهتر است نمونه قسمتی از متن خود کتاب باشد
در 2 سال پیش توسط محمود فرخیان
کتاب خوبیه. یکی از بهترین کارهای جان اشتاین بک هستش. من شخصیت لنی رو خیلی دوست داشتم.....
در 2 سال پیش توسط مسعود احمدی
بسیار زیبا... یک ستاره صرفا بخاطر کیفیت ترجمه کم کردم... وگرنه خود داستان , ۵ ستاره اس... مقدمه مترجم رو هم نخونید, چون کل داستان رو لو میده!!
در 2 سال پیش توسط سیدمحمد حسینی نسب
دوستان همونطور که میدونید این داستان هم به صورت رمان و هم نمایشنامه توسط آقای اشتاین بک به رشته‌ی تحریر در اومده. من نمونه ترجمه‌ی این رمان از "مهدی افشار" رو متاسفانه نتونستم اینجا بخونم اما از بین ترجمه های "پرویز داریوش"، "فرزام حبیبی اصفهانی"، "پریسا محمدی" و "سروش حبیبی"، ترجمه‌ی "سروش حبیبی" رو پیشنهاد میکنم که رسا و گویاست و به متن اصلی کتاب هم وفادارتر هست.
در 1 سال پیش توسط y_t...iya
کتاب عالی بود . فقط مقدمه مترجم همون اول کل داستان و لو میده و جذابیت دنباله کردن داستان و میگیره
در 2 سال پیش توسط sah...829
کتاب بسیار خوب و دوست‌داشتنی‌ای بود. مقدمه‌ی نویسنده هم خوب بود اما بعد از متن اصلی کتاب بخونید، چون مروری‌ست بر کل داستان، حتی وقایع مهم :)) واقعاً چرا نویسنده‌ی عزیز باید چنین مقدمه‌ای در ابتدای کتاب بذاره؟! در ضمن به‌نظرم ترجمه می‌تونست خیلی بهتر باشه.
در 1 سال پیش توسط مهرداد
کتاب خوبیه.ظلم و رنج و تلخی رو به اندازه بیان میکنه و هر کدوم از شخصیت ها با اینکه با اطلاعات کم معرفی میشن ولی نمایانگر تیپ های مختلف انسان ها هستند.قسمت آخر کتاب یکی از غم انگیزترین پایان های داستان هاست.
در 2 سال پیش توسط ami...ew1
یکی از کتاب‌هایی که حتما باید خوانده شود
در 3 هفته پیش توسط spa...160
یه اثر بسیار زیبا از یک استاد مسلم فقط کاش ترجمه بهتر بود
در 3 ماه پیش توسط علیرضا فتاحی
بنظر من ارزش وقت گذاشتن رو نداره
در 1 ماه پیش توسط