فیدیبو نماینده قانونی گروه هم‌میهن و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
مجله ماهنامه‌ی تجربه

مجله ماهنامه‌ی تجربه
شماره ۴۰

نسخه الکترونیک مجله ماهنامه‌ی تجربه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره مجله ماهنامه‌ی تجربه

در این شماره می‌خوانید: بزرگ‌آقا پدرخوانده نیست درس دموکراسی برای سلطنت در آب یادنامه دهمین سال درگذشت مرتضی ممیز کنار گذاشتن تعصب ها

بخشی از مجله ماهنامه‌ی تجربه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:بسم الله الرحمن الرحیم

نَحْنُ نَقُصُّ عَلَیک اَحْسَنَ الْقَصَصِ بِمَا اَوْحَینَا اِلَیک هَذَا الْقُرْآنَ
ما بهترین داستان سُرایی را با وحی فرستادنِ همین قرآن بر تو می خوانیم

دوره ی جدید نشر ماه نامه ی «تجربه» از بهار ۱۳۹۰ آغاز شده است. «تجربه» ماه نامه ای فرهنگی است که «هنر و ادبیات» را موضوع کار خود قرار داده است. از میان هنرها، تحریریه «تجربه» به «سینما» توجه ویژه ای دارد و «سینمای هنری» در کنار هنرهای دیگر؛ «موسیقی»، «تجسمی» و «تئاتر» پرونده های اصلی تجربه را می سازد. ضمن آنکه «ادبیات» هنرِ اول تجربه است. تحریریه «تجربه» موضوعات اصلی خود را از میان خبرهای «روز» انتخاب می کند و می کوشد با نگاهی چندجانبه به موضوعات ادبی و هنری در هر موضوع پرونده هایی تدارک ببیند. از این نظر می توان «تجربه» را مجله ای «خبری - تحلیلی» خواند. «تجربه» از هیچ گفتمان چیره ای در نظریه های ادبی و هنری دفاع نمی کند و ضمن طرح نحله های گوناگون ادبی و هنری از جمله گفتارهای چپ و راست، سنتی و عرفی یک گفت وگوی بزرگ فرهنگی را میان نویسندگان و هنرمندان ایرانی تدارک می بیند. درست به همین علت تجربه همزمان به هنر و ادبیات «کلاسیک» و هنر و ادبیات «مدرن» می پردازد و با وجود توجه جدی به هنر و ادبیات «ایران» از توجه به هنر و ادبیات «جهان» هم غافل نیست. توجه به نسل های «جوان» در هنر و ادبیات ایران در کنار نگاه جدی به نسل های گذشته از دغدغه های پیش روی «تجربه» است. همراه هر شماره تجربه «جُنگ»ی دربرگیرنده اشعار، قصه ها، روایت ها، تابلوها و دیگر آثار ادبی و هنری منتشر می شود.

کافه

تازه های هنر و ادبیات

کیمیایی قاتل اهلی را می سازد

آخرین فیلم مسعود کیمیایی درباره ی یک رانت خوار استبیشتر راه ها به تهران ختم می شود

مهدی یزدانی خُرّم
منتقد

ادبیاتِ داستانی ایران در چند ماهِ گذشته نیز تغییرِ محسوسی در حوزه ی فروش تجربه نکرد. هیچ رمان یا مجموعه داستانِ جدی ای درنیامده که بتواند فروش آن چنانی به دست بیاورد و کاری کند کارستان. هرچند این ماه ها آغاز دوره ی خوبِ فروش کتاب هستند و جشن ها و نشست های ادبی. با وجود این که هنوز هم رخوتِ چند سال پیش در فضای ادبیات به خوبی محسوس است و الطافِ ارشاد نیز کمتر نمی شود گویا، اما باز هم اتفاق هایی در این چند هفته افتاده که می توان به برخی شان اشاره کرد و امیدوار بود روندِ وقایع طوری رقم بخورد که رکود ادبیات ایران چه در حوزه ی روش، چه در حوزه ی چاپ کتاب های دندان گیر از بین برود.

چهره برافروختهمرتضا کربلایی لو سالِ بسیار پر کاری را می گذراند. اگر مجموعه ی «گیسوف» را هم که تهِ سالِ گذشته درآمد به امسال بچسبانیم او تا این لحظه سه کتاب دراین سال منتشر کرده که آخرینِ آن ها یعنی «چهره برافروخته»بیشتر از بقیه خودش را نشان داده. کربلایی لو که احوالات و جهان و آدابِ خودش را دارد توانسته به ادبیاتِ ایران این شیوه و لحن را بقبولاند. علاقه ی او به فضاهای نو و گاه مرموز با اتفاق هایی خارجِ عادت است که از او نویسنده ای ساخته که حتا اگر چندان هم علاقه ای به جهان اش نداشته باشیم باز نمی توانیم نادیده از کنارِ آثارش بگذریم. رمانِ تازه ی او را ققنوس چاپ کرده. نشری که در دو دهه ی گذشته تعداد زیادی از کتاب های داستانی ایران با نشانِ این انتشارات چاپ شده است. فارغ از رمان کربلایی لو ققنوس چند کتابِ دیگر هم درآورد که رمان «آمین می آوریم» نوشته ی روحانی داستان نویس امیر خداوردی یکی از جذاب ترین های آن هاست. رمانی نیمه فانتزی که ماجرای بسیار عجیبی در آن رخ می دهد. به شخصه همیشه روند این انتشارات را دوست داشته ام اما باید بگویم که اونیفورم های تازه ی داستان های ایرانی شان به نظر من به شدت دافعه دارد. البته صلاح مملکت خویش خسروان دانند... ققنوس چند مجموعه داستان هم از نویسنده گان کار اولی بیرون داده که باید دید در این وانفسای نفروختنِ مجموعه داستان آیا می توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند...اما جدیدترین کتابِ این نشر را باید از بلقیس سلیمانی دانست؛ «شبِ طاهره». نویسنده ای که چند سال می شود مخاطبانِ فراوانی برای خود دست و پا کرده است.

نظرات کاربران درباره مجله ماهنامه‌ی تجربه