فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
Loading

چند لحظه ...
کتاب ما ایرانیان

کتاب ما ایرانیان
زمینه‌کاوی تاریخی و اجتماعی خلقیات ایرانی

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۸,۶۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب ما ایرانیان

کتاب «ما ایرانیان» نوشته مقصود فراستخواه ( -۱۳۳۵) جامعه‌شناس و پژوهشگر تبریزی، است. او در این کتاب می‌کوشد با رویکردی اجتماعی و تاریخی به بررسی خلقیات ایرانیان بپردازد. در واقع، این کتاب برآمده از مجموعه سخنرانی‌های مولف طی سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸ در بنیاد فرهنگی مهندس مهدی بازرگان است که اکنون در قالب کتاب تنظیم و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. فراستخواه با طرح این سؤال که «آیا خلقیات ایرانیان ضعف‌هایی دارد؟» می‌کوشد در قالب کاری شبه‌پیمایشی با جامعه‌ای آماری متشکل از اعضای هیأت علمی و گروهی از نخبه‌های کشور به این سؤال پاسخ دهد و در این راستا، ضعف فرهنگ کار جمعی، رودربایستی، عدم شفافیت، خودمحوری، غلبه احساسات بر خردورزی، رواج دروغ و رفتارهای غیرقابل‌ پیش‌بینی را از جمله این ضعف‌ها برمی‌شمرد. براساس این پژوهش، عوامل معرفتی، کاهش سرمایه‌های اجتماعی، ساختار دولت، مناسبات دین و دولت، نوع آموزه‌های دینی، پرحادثه ‌بودن تاریخ، مناسبات تولید و ساختار اقتصادی و کشمکش نخبگان و... همگی از جمله عواملی هستند که خواه‌ناخواه در بروز این ضعف‌های اجتماعی اثرگذار بوده‌اند. در این تحلیل، نویسنده بیشتر بر مسائل نهادی و ساختاری متمرکز می‌شود. از این رو، بر این باور است که از رهگذر اصلاحات نهادی همچون وضع قوانین، تقویت اجتماعات محلی و نهادهای عمومی، ایجاد رفاه و فقرزدایی، توسعه سیاسی و اصلاح نهاد دولت می‌توان به الگوی زیست بهتری نزدیک ‌شد. اثر مقصود فراستخواه را می‌توان در ادامه مجموعه «فرهنگ ایرانی» و به‌طور خاص «روحیات ایرانی» دانست که پیش از این محمدعلی جمالزاده، احمد نراقی، دکتر محمود سریع‌القلم، مهدی بازرگان و... کوشیده‌اند تا در این زمینه به اظهار نظر‌هایی بپردازند. اما آنچه کار فراستخواه را از آثار پیش از خود ممتاز و از جهتی متمایز می‌کند، نداشتن نگاهی ایستا و ذات‌گرایانه به روحیات ایرانی است تا آنجا که او را از دادن هر گونه حکم قطعی در رابطه با خلقیات و روحیات ایرانی باز می‌دارد. همچنین پرهیز فراستخواه از جامع‌نگری و تحلیل‌های کل‌گرایانه از دیگر وجوه مثبت این اثر به شمار می‌رود. به زعم او، فرهنگ ایرانی از الگوهای آمیخته‌ای به‌وجود آمده و رنگین‌کمانی متنوع است و نمی‌توان آن را تنها به خلق‌ و خوها، آن هم با نگاهی صرفاً منفی تقلیل‌داد. فراستخواه «یادگیری» و «کنش» را از جمله عوامل مؤثر در اصلاح خلقیات ایرانی می‌داند. به زعم او، یادگیری تنها یادگیری فردی نیست؛ بلکه یادگیری گروهی، سازمانی و اجتماعی است. به تعبیری، او اصلاح خلقیات ایرانی را صرفاً به سطحی فردی فرو نمی‌کاهد و بر این باور است که در یک فرآیند اجتماعی و نهادی باید به اصلاح این خلقیات پرداخت. وی همچنین، در اصلاح خلقیات ایرانی بحث کنش و عمل را نیز پیش می‌کشد و معتقد است که در یادگیری اجتماعی عنصر عمل بسیار دخیل است و از رهگذر کنش انتقادی و خرد ارتباطی است که می‌توان به الگوی زیست اجتماعی بهتری نزدیک ‌شد.

ادامه...

مشخصات کتاب ما ایرانیان

 • ناشر نشر نی
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 3.22 مگابایت
 • تعداد صفحات ۲۳۷ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب ما ایرانیان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره

سلام.لطفا جوری کتابارو برا دانلود بزارید که صفحه اصلیش کتاب نشون داده بشه تا بشه برا کارهای تحقیقی ازشون استفاده کرد.وگرنه بی فایدست خرید این کتابا چون قابلیت رفرنس ندارن
در ۳ سال پیش توسط moh...016 ( | )
نویسنده این کتاب استادمن هستن واقعاانسان فرهیخته ای هستن کتابشونم عالیه توصیه میکنم بخونید
در ۳ سال پیش توسط nasim mohamadzade ( | )
کتاب خوییه . امیدوارم صعف هامونو تصحیح کرده و اینقد درباره غرب و همدوستیشون اغراق نکنیم به جای اون فرهنگ از یادرفته خودمونو بسازیم
در ۱ سال پیش توسط زهرا اقبالی ( | )
لطفاقیمت هاراپایین بیاوریدتااکثرقشرهاتوان خواندن وخریدن کتابهاراداشته باشند.بنده خیلی دوست دارم این کتاب رابخوانم امانمی توانم
در ۱ سال پیش توسط abo...nmo ( | )
برای شناخت پدیده‌های اجتماعی و سازمانی قطعا به شناخت روحیات خودمون نیاز داریم این کتاب هم از منظر نویسنده روحیات ایرانی رو مورد بررسی قرار داده و به طور طبیعی ممکنه ۱۰۰٪ با تمامی مندرجاتش موافق نباشیم اما به نظر من کاملا ارزش خوندن داره در کنار این کتاب پیشنهاد می‌کنم اثر جدید آقای دکتر موسی غنی‌نژاد رو که به موضوع اقتصاد و دولت در ایران پرداخته رو هم مطالعه کنید مطالعه این نوع کتاب‌ها می‌تونه دید خوبی حداقل برای مدیریت سازمان‌های ایرانی و توسعه در آنها ایجاد کند
در ۲ سال پیش توسط مزدک عبایی ( | )
البته منم با رفرنس دهی کتابای فیدیبو مشکل دارم ولی با یه تناسب ساده میشه صفحه اصلی کتاب رو پیدا کرد.
در ۲ سال پیش توسط sma..._92 ( | )
با سلام. درمورد اسناد الکترونیکی از این نوع بسته به سایز متن و سایز صفحه نمایشگر شماره صفحات متغیر هست. لذا باید ارجاع بر اساس شماره فصول انجام بشه و دربخش فهرست منابع هم استفاده از نسخه الکترونیکی قید بشه. این شیوه در تمام دنیا رایجه و به اعتبار تحقیق هم خدشه ای وارد نمیکنه.
در ۳ سال پیش توسط omi...had ( | )
کاملا تحقیق محور و علمی. کتابهای زیادی با مفهوم اخلاق و منش ایرانیان نوشته شده و عمده آنها تعمیم کلی از یک مورد جزیی در میان گروهی معدود بوده و بی دلیل نسبت های ناروایی به خودمان داده‌اند. اما این کتاب کاملا متفاوت است و نویسنده‌اش شخصیتی آکادمیک و با دانش هستند.
در ۲ هفته پیش توسط sam...i.m ( | )
این کتاب به ما کمک می‌کند که دید بهتری از شرایط فرهنگی خودمان داشته باشیم و اندکی عمیق‌تر به فرآیندهای فرهنگی نگاه کنیم.
در ۶ ماه پیش توسط sor...deh ( | )
خیلی کتاب خوب و تحلیلی و علمی ولی ای کاش یک فصل درباره ی روش تحقیق خاص ایشون صحبت میکرد. شبیه کتاب ساختن برای ماندن یا خوب به بهتر که جیم کالینز توضیح میده روش و داستان تحقیقش رو البته ایشون هم یک توضیح مختصری میدن. در کل لذت بردم.
در ۷ ماه پیش توسط صابر طباطبایی یزدی ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • بعدی ›
 • آخرین ››