صدها کتاب حال خوب کن همراه با منصور ضابطیان - ۷۰ درصد تخفیف
Loading

چند لحظه ...
کتاب خودکامگی، نوسازی و انقلاب در روسیه و ایران

کتاب خودکامگی، نوسازی و انقلاب در روسیه و ایران

نسخه الکترونیک کتاب خودکامگی، نوسازی و انقلاب در روسیه و ایران به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۴,۲۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب خودکامگی، نوسازی و انقلاب در روسیه و ایران

یم مک‌دانیل در کتاب خودکامگی، نوسازی و انقلاب در روسیه و ایران دست به مطالعه‌ای مقایسه‌ای زده است. در کتاب حاضر وی نشان می‌دهد که چگونه فرهنگ، اقتصاد و سیاست می‌توانند با یکدیگر به هم‌پیوسته و مرتبط باشند. وی با انجام دو مورد کاوی (روسیه سده نوزدهم و ایران در میانه سده بیستم) در پی آن است ثابت کند که «نوسازی خودکامگی» راه مشخص و البته «پرتناقضی» به سوی مدرنیته است و سرانجام به انقلاب اجتماعی خواهد انجامید. مک‌دانیل با بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌های دو کشور ایران و روسیه نشان می‌دهد که دولت‌های دارای پایگاه محدود، خودمختار و اقتدارطلب – نظام‌های سلطنتی تزار نیکلای دوم و محمدرضا شاه پهلوی – با دست زدن به نوسازی از بالا بدون ائتلاف با طبقات و نخبگان اجتماعی در واقع گور خود را حفر کرده‌اند. مک دانیل با ارائۀ مجموعه تحلیل‌هایی تاکید می‌کند که نوسازی خودکامانه در ایران و روسیه جلوی توسعه دستگاه‌ها و ابزارهای عقلانی دولت را گرفت، شکافی عظیم بین دولت و گروه‌های جامعه مدنی پدید آورد؛ نخبگان و توانایی (به تعبیر گرامشی هژمونی) آنها را برای راهبری دیگر گروه‌های اجتماعی تضعیف کرد؛ عواملی ایجاد کرد که تصور می‌کردند برای ایجاد شرایط بهتر اجتماعی تنها باید قالب‌بندی مجدد جامعه به صورت تمام عیار دست زد؛ و ناخواسته، دقیقاً سلطه گروه‌های مخالفی را تقویت کرد که تندروترین دیدگاه‌ها را نسبت به تغییر اجتماعی داشتند: گروه‌هایی مانند دموکرات‌های اجتماعی چپ‌گرا (بلشویک‌ها در روسیه) و «بنیادگرایان» اسلامی در ایران از جمله آنها بودند. به نظر او، خودکامگی جلوی نوسازی کامل روسیه و ایران را گرفت هر چند انجام همین نوسازی محدود، به تضعیف خودکامگی انجامید.

ادامه...

مشخصات کتاب خودکامگی، نوسازی و انقلاب در روسیه و ایران

بخشی از کتاب خودکامگی، نوسازی و انقلاب در روسیه و ایران

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب خودکامگی، نوسازی و انقلاب در روسیه و ایران

کتاب دید متفاوت و جالبی نسبت به مشکلات صنعتی شدن برای حکومتهای یکه سالار به خواننده میده خوندنش رو به دوستان فیدیبویی توصیه می کنم.
در ۶ ماه پیش توسط ali...n56 ( | )