فیدیبو نماینده قانونی بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ریشه‌های اقتصادی رنسانس

کتاب ریشه‌های اقتصادی رنسانس

نسخه الکترونیک کتاب ریشه‌های اقتصادی رنسانس به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب ریشه‌های اقتصادی رنسانس

شریعتی سال هاست که در کانون توجهات، سوتفاهمات و تحولات سیاسی و اجتماعی و نیز فردی سه نسل قرار داشته و دارد و هر بار به گونه‌ای خوانده و فهمیده شده است. حتی اگر نتوان مسئولیت این خوانش‌های گوناگون و گاه متضاد را بر عهدۀ او گذاشت اما چنین پیداست که او توانسته به رغم زمینه و زمانۀ متفاوت، مخاطب ‌های تفاوتی را در کنار خود بنشاند. کتاب‌هایی که به این منظور در اختیار خوانندگان قرار می‌گیرد، گزینشی است از میان مجموعه آثار و در اکثر موارد، با همان عناوینی که در زمان حیات شریعتی نشر یافته است.این گزینش‌ها و الویت بندی‌ها از میان متون دیروزی، عمدتاً با در نظر گرفتن دغدغه‌ها و پرسش‌های امروزی خوانندگان جوان شریعتی صورت می‌گیرد، با این تلقی که شاید پشت کردن به دیروز، شرط اصلی رفتن به سوی فردا نباشد، با این باور که عبور از گذشته به یمن مرور دوبارۀ آن میسر است. نشاندن پرسش‌های جدید در برابر متن قدیم، شاید مخاطب جدید شریعتی را به پاسخ‌های متفاوت را برد. امید!

ادامه...

بخشی از کتاب ریشه‌های اقتصادی رنسانس

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:
مقدمه

ریشه های اقتصادی رنسانس _ که پیش از این در مجموعه آثار ۳۱ به چاپ رسیده است _ سخنرانی شریعتی است در مدرسه عالی بازرگانی به تاریخ آذرماه ۱۳۴۹. در این سخنرانی شریعتی از شکل گیری بورژوازی، نقش جنگ های صلیبی، اصلاح دینی همچون «پیش شرط های» از میان رفتن قرون وسطی که بر دو محور فئودالیته و آخرت گرایی استوار بود و نیز سرزدن رنسانس، سخن می گوید. از خلال تجربه رنسانس شریعتی به پروژه روشنفکران در جامعه مذهبی می رسد و چنین نتیجه می گیرد: «تمدن جدید در اثر ترک مذهب به وجود نیامد بلکه در اثر تغییر بینش مذهبی به وجود آمد».

ریشه های اقتصادی رنسانس

... موضوعاتی که جنبه خطابی داشته باشد، مجلس را گرم کند و مستمع را به سرحال بیاورد، برای سخنرانی انتخاب می کنند و مسائل علمی را که جنبه علمی، تحقیقی و آموزشی دارد برای حوزه های درسی انتخاب می کنند.
ولی من چون سخنران نیستم و شما هم مسلماً شانتان اجل از این است که به مجلس آرایی های مرسوم، که جز یک گرما و جز یک احساس تلقینی و الهامی مذهبی معمولاً چیزی دستگیر نمی شود، احتیاج داشته باشید، از این نظر قبلاً عذر خستگی زایی سخنم را می خواهم و اگر سخن من پیچیده باشد یا لااقل خسته کننده و ملال آور، معذرت می خواهم. مسئله این است که ما بیشتر به کار تحقیقی و بیشتر به صمیمانه فکرکردن و صادقانه فهمیدن احتیاج داریم؛ این است که سخن من اگر خسته کننده است باید تحمل بفرمایید.
شاید بتوانم با بیان الکن خودم آنچه را که احساس کرده ام، در این موضوع بیان کنم _ البته به کمک دقت و فراست شما.
وقتی می گویم «ما»، به عبارات مختلف و به تلقی های مختلف، معانی مختلفی دارد، و من با توجه به همه معناهای آن می گویم «ما». وقتی می گویم «ما»، گاهی به معنای ما شرقی ها است در برابر غربی ها؛ گاه که می گویم «ما» _ به معنای خصوصی تر آن _، جامعه اسلامی در آسیا و افریقا [است]، که در قرون وسطی تمدن بزرگ جهانی داشتیم، و اکنون تحت تاثیر تمدن جهانی متعلق به غرب هستیم. گاه می گویم «ما»، به عنوان جامعه ملی خودمان و فرهنگ کنونی خودمان. بنابراین من این «ما» را به هر سه معنی به کار می برم، چون به هر سه معنی یعنی: ما شرقی ها، ما مسلمان ها و ما ایرانی ها، در برابر غرب، به معنای یک تمدن، به معنای یک فرهنگ، قرار گرفته ایم، و ما شرقی ها و ما مسلمان ها و ما ایرانی ها، در گذشته، در قرون وسطی که آنها هیچ گونه رسالتی و هیچ گونه نمایشی و نمودی از نظر فرهنگی و مدنی نداشتند، بزرگ ترین قدرت های انسانی، مدنی و مادی را ارائه داده ایم.
اکنون آنها می کوشند که به زبان فلسفه، به زبان فلسفه تاریخ، از طریق انسان شناسی، از طریق زبان شناسی، و حتی از طریق جغرافیا و تاریخ، خود را در برابر ما ایرانی ها، ما شرقی ها و ما مسلمان ها، نژادی فرهنگ ساز و تمدن ساز معرفی کنند. به کودکانشان از دبستان و به نام نظریه های علمی در دبیرستان و به نام تحقیقات تازه علمی در دانشکده ها این جور تعلیم می دهند که نژاد غربی، سرزمین غربی دارای زمینه آماده برای ساختن مدنیت، فرهنگ، تمدن، معانی بلند انسانی، تکنیک و اداره سازمان های پیچیده، تکنوکراسی و بوروکراسی و امپراتوری های عظیم است. و خودبه خود ما متهم می شویم که برای کار کردن با رهبری آنها و برای مصرف کردن تولیدات آنها ساخته شده ایم. این عین سخن زیگفرید است که می گوید: طبیعت، نژاد شرقی را یک نژاد کارگر ساخته، از آنجا که کارگر بیشتر از کارفرما مورد احتیاج است، بدین معنا که برای هدف هایی که پنج یا شش کارفرما یا تکنسین تعیین می کنند، اداره می کنند و رهبری می کنند، به پنج هزار، بیست هزار عمله نیاز است.
بنابراین از نظر جامعه شناسی انسانی، چون ضریب تولید نسل که در اروپا «یک» است یا کمتر از یک، و ضریب تولید نسل در نژادهای شرقی از ۵/ ۲ الی ۵ است، این بدان معناست که طبیعت یک نژادی به نام «نژاد شرقی» می سازد برای عمله بودن و مصرف کردن و یک نژادی می سازد به نام «نژاد غربی»، برای کارفرمایی و هدایت و طرح و تفکر.

نظرات کاربران درباره کتاب ریشه‌های اقتصادی رنسانس

این مطالب متاسفانه مخاطب نداره در هر حال خیلی ممنون
در 1 سال پیش توسط san...iri
مگه میشه بدون مخاطب
در 9 ماه پیش توسط niloofar bourbouri