فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کویر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب روانشناسی پيروزی

کتاب روانشناسی پيروزی
رموز دهگانه موفقيت

نسخه الکترونیک کتاب روانشناسی پيروزی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب روانشناسی پيروزی

پیروزی عبارتست از به‌وجود آوردن جوّ محبت و دوستی، همکاری، همبستگی اجتماعی و برعهده گرفتن مسئولیت و انجام آن. پیروزی عبارت است از رسیدن به مقام چهارم درصورتی که دفعه گذشته پنجم بوده‌اید. پیروزی آن است که خود را مجانی در خدمت دیگران قرار دهید. پیروزی عبارتست از توجه به حیوانات مانند انسان و به انسان‌ها مانند برادر و خواهران خود. پیروزی آنست که در خلوت بدون آنکه خود را فریب دهید دست خود را رو کرده و ببینید چه بوده و چه کرده‌اید. پیروزی آنست که از آنچه که هستید خوشحال باشید. پیروزی عبارتست از عادت به انجام کارهای خوب. پیروزی عبارتست از دوستی و عشق‌ورزیدن به‌دیگران بدون توقع پاداش. پیروزی طرز درست فکرکردن و زندگی کردن. پیروزی رفتار نیک با دیگران است.

ادامه...

بخشی از کتاب روانشناسی پيروزی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:صفات دهگانه یک فرد پیروز یا ده صفت لازم برای پیروزی کامل

فصل اول: خودآگاهی مثبت یا خودشناسی

متضاد: بی عاطفگی، تنگ نظری
مترادف: امانت و درستی، شناختن شخصیت افراد، روشن بینی
گفته بازندگان: زمین مسطح است، همین
گفته پیروزمندان: من می دانم از کجا می آیم
ضرب المثل: «خدای بزرگ، مرا راهنمایی کن که راه راست را بشناسم»

موهبت بزرگی است اگر ما از نیرویی برخوردار بودیم تا همان گونه که دیگران ما را می بینند و در مورد ما قضاوت می کنند، ما خود را می دیدیم این خصوصیت سبب جلوگیری از اشتباهات بزرگ و تصورات جاهلانه ما می گردید.

خودآگاهی مثبت یا خودشناسی

پیروزمندان افرادی هستند که از یک خودآگاهی واقعی برخوردارند و آن را آشکار می سازند. واقفند چقدر از مطالب مختلف را نمی دانند و آنچه را که می دانند یا محیط به آنان آموخته یا از والدین خود بهره گرفته اند.
پیروزمندان تشنه آموختن اند؛ به خصوص مایل اند از نیروهای بالقوه خود در عرصه پیکار زندگی، اطلاع حاصل کنند و آن را زیرکانه به کار برند.
پیروزمندان امین و درستکارند. این درستی نه تنها در مورد دیگران است، بلکه در مورد شناخت عادلانه توانایی و ناتوانایی های خود نیز امین هستند.
پیروزمندان در مورد استفاده از قدرت ذاتی خود نیز امین اند و این امانت را در مورد میزان تلاش لازم و زمان آن اعمال می کنند.
پیروزمندان قادرند در آیینه نگریسته و آنچه را که در خود به چشم نمی آید ببینند. شما هنگامی پیروز هستید که در آنچه که راجع به آن فکر می کنید یا انجام کاری که در پیش دارید، استوار و ثابت قدم باشید.
بازندگان از آنچه که در اطرافشان می گذرد بی خبرند. از نیازها و خواسته های دیگران بی اطلاعند و از مشکلات شخصی خود در زندگی نیز خبری ندارند.
پیروزمندان افرادی هستند حساس، باعاطفه و با اطرافیان نیز سازگارند.
دربرابر پیشامدهای ناگوار نیازی به داروهای آرام بخش و مخدر ندارند. آنها خود را به خوبی با مسائل و مشکلات زندگی تطبیق می دهند.
بازندگان در برخورد با مسائل و پیشامد، خشک، سخت و خونسرد هستند. این خصوصیات ممکن است به صورت بدبینی، بی تفاوتی و تنفر در آنان ظاهر شود. حتی عکس العمل آنها به گستاخی و خشونت نیز می رسد.
بازندگان از مشکل شدن رشته های ربط دهنده افکار باطنی آنها، با آنچه که در جلو چشم دارند و آنچه که احتمال وقوع آن می رود رنج می برند. بازندگان افراد کوته فکری هستند.
پیروزمندان برعکس افرادی هستند روشنفکر، راههای مختلفی را برای حلّ مسائل درنظر می گیرند و مناسب ترین آنها را انتخاب می کنند. خودآگاهی حقیقی همان وسعت نظر و روشن بینی است.
آیا شما هم روشن بین هستید؟ آیا به زندگی همان طور که والدین شما نگاه می کردند نگاه می کنید؟ آیا تعصبات شما ارثی است یا اکتسابی؟ آیا پوست بدن شما سفید است و دوست دارید قهوه ای باشد؟ یا سیاه است و رنگ سفید را ترجیح می دهید؟
از نقطه نظر خودآگاهی واقعی رنگ پوست، محل تولد، عقاید مذهبی، جنسیت (مرد یا زن) تمکن و هوش هیچ یک معیار ارزش شخص نیستند.
شعار خودآگاهی واقعی چنین می گوید: از لحاظ به کار گرفتن توانایی و استعدادهای ذاتی در زندگی، تمام افراد دارای حقوق مساوی می باشند.
همچنین خودآگاهی واقعی اضافه می کند: هر انسانی در روی زمین موجودی متمایز از سایرین است. حتی دو نفر دوقلوی هم شکم که ظاهراً به هم شباهت دارند، یکسان نیستند.
ما هرکدام از لحاظ اثر انگشتان دست، اثر پاها و لب ها با دیگران فرق داریم. صحبت های تلفنی مشخص کرده، هریک از ما با فرکانس صوتی معینی صحبت می کنیم که با فرکانس صوتی دیگران کاملاً متفاوت است و همین مساله اکنون مبحثی را به نام اثر صدای افراد به وجود آورده و موجب شناسایی دقیق و فوری آنان می باشد. قبل از سال ۲۰۰۰ ممکن است فرکانس صوتی اشخاص، جانشین کارت های هویت، کارت های اعتبار بانکی، تطبیق امضا و اثر انگشت گردد. میکروفونی که در گیشه پرداخت بانک قرار دارد، نام شما را شنیده، فرکانس صدای شما بلافاصله با آنچه در پرونده است به وسیله کامپیوتر مرکزی تطبیق شده و وجه درخواستی پرداخت می شود. بدین ترتیب دیگر محلی برای چک های تقلبی یا سرقت کارت های اعتبار بانکی باقی نمی ماند.
ما با فرکانس های مختلفی صحبت و با فرکانس های مختلف فکر می کنیم. چند دفعه شنیده اید افراد در زبان های خارجی به هم می گویند «ما با هم در یک طول موج نیستیم» و به اصطلاح خودمان «با هم جور نیستیم».
تعقیب و دنبال کردن تکنیک های انبساط فکری برای خودآگاهی بیشتر، سفر مرموز دیگری است که شاید از کوه های مرتفع تبت شروع شده باشد. امروزه دستیابی به خودآگاهی فیزیکی و فکری به راهها و وسایل مختلف وسعت یافته و حتی بعضی مواقع به راههای گمراه کننده ای مانند تحریک کننده های الکترونیکی امواج مغز گرفته تا استعمال مواد مخدر و غیره متوسل گردیده اند.
جای تعجب نیست که آنقدر اختلاف فکر و عقیده در خانواده ها، زندگی اجتماعی و جوامع بشری وجود داشته باشد. هرکس صدای یک نوع طبل را می شنود و از پشت ذره بین ویژه ای به زندگی نگاه می کند و در نتیجه در کامپیوتر مغز خود با برنامه ریزی معینی تصمیم گیری می کند.
توانایی قبول این حقیقت که هر فرد شخصیت ویژه خود را دارد و قدرت درک نقطه نظر فرد دیگر که اگر شما هم به جای او بودید همان طور فکر می کردید، معنای امپاتی(۲) را تشکیل می دهد.
سمپاتی عبارتست از همدردی با شخص دیگر ولی امپاتی هم فکر بودن با دیگران و نگاه کردن به مساله ای از دریچه چشم آنان است.
امپاتی عبارت از این است که اگر یک دونده دو ماراتن را در خط ۲۰ مایلی مسیر دو دیدید در پاهای خود احساس درد کنید.
امپاتی عبارت از این است که فیلم مسابقه بوکس کلِی را تماشا می کنید آن گاه در پایان راند ۱۵، به زحمت بتوانید بازوی خود را بلند کنید.
امپاتی عبارت از رفتن در جلد دیگری و مشاهده خودتان از دریچه چشم او است.
از خود این سوال را بکنید: اگر من جای زنم بودم چنین شوهری را دوست داشتم؟ اگر من جای فرزندم بودم چنین مادری را دوست داشتم؟ من چه احساسی داشتم اگر واکسی سفیدپوستی در نایروبی بودم؟ دنیا از دریچه چشم یک کودک چگونه به نظر می رسد؟
بهترین مثال برای تعریف امپاتی اخیراً به وسیله جیمز نیومن در سمیناری که برای راهنمایی زنان و شوهران جوان، ایراد شد بیان گردیده است.
بانوی جوانی فرزند پنج ساله خود را برای خرید کریسمس به خیابان برد. او فکر می کرد فرزند از تزیینات ویترین ها، فروشگاه ها، موزیک، عروسک ها و بابانوئل لذت خواهد برد.
پس از رسیدن به محل، کودک شروع به ناآرامی و آویختن به دامن مادر نمود.اوه مکان به این زیبایی و تماشایی بازهم ناآرامی؟ چرا هیاهو راه انداخته ای؟ با ترشرویی به کودک خود گفت: بابانوئل به خانه کودکانی که گریه می کنند نمی رود.
اوه فهمیدم... تو بند کفشت باز شده. زن جوان برای بستن بند کفش فرزندش به زمین زانو زد. ناگهان سرش را بلند کرد. برای اولین بار دنیای خود را از دریچه چشم کودک پنج ساله با آن قد و قواره کوچک دید.
هیچ نوع اسباب بازی، عروسک، هدایا و ویترین های شادی آفرینی که انتظار داشت ندید. فقط یک محل شلوغ با راهروهای پرپیچ و خم بالای سرش دیده می شود.
ساق های پای بلند افرادی که برای خرید آمده بودند. فشار پاها، هُل دادن مردم، ضربه های توی سر... غیر از آنهایی که ذکر شده چیز مشغول کننده و تفریحی دیده نمی شد. برخلاف انتظار وضع کاملاً وحشتناک بود.
فوراً با کودک به منزل برگشت و با خود عهد کرد ازین پس هیچ چیز که به نظرش مشغول کننده می رسد به کودکش تحمیل نکند. این زن یک تجربه امپاتی نادری را به وسیله کودک پنج ساله اش مشاهده کرد که کمتر افراد بزرگ به آن دست یافته اند.
امپاتی در مورد عوالم پسران ودختران جوان، افراد تازه بالغ و دیگران نیز چنین است. آنها مانند شما فکر نمی کنند.
آیا برای شما ناراحت کننده است اگر دریابید تعداد زیادی از افراد با شما طرز تفکر، عادات و رفتار متفاوتی دارند و غیرعادی به نظر می رسند؟ آیا یک لحظه فکر کرده اید شما نیز ممکن است در نظر افراد غیرطبیعی باشید؟ غیرطبیعی و غیرعادی حقیقتاً چه معنی دارد؟
آنچه لازم است، این است که بفهمیم موجود انسان چیست. انسان موجودی است تغییرکننده. اگر کودک است، بزرگ می شود، رشد می کند ولی غیرکامل؛ و به هرحال مخلوقی زنده و شگفت آور است.
پیروزمندان این توان شگفت انگیز را دارند که افراد و جوانانی را که روزانه با آنها تماس دارند به خوبی شناخته، ارتباط و بستگی خود را با محیط و تاثیر عوامل آن را در زندگی روزمره به خوبی درک کنند.
پیروزمندان می دانند تطبیق دادن خودشان با عواملی که ذکر گردید، رمز موفقیت و سلامت جسمی و روحی آنان بوده و کلید یک زندگی آرام در دنیای امروزی که مملو از حساسیت های عصبی است، می باشد.
پیشرفت های علمی طی پنجاه سال اخیر و پدیدآمدن وسایل ارتباط جمعی الکترونیکی، ماهواره ای و کامپیوتری طی یک روز آن قدر اطلاعات در دسترس ما می گذارد که برای پدربزرگ های ما در تمام طول عمر مقدور نبوده است.
طی ۰۰۰ ,۵۰۰ سال سیر تکاملی بشر، تغییرات کوچکی برای توان رویارویی و وفق دادن ما با اجتماع درحال تغییر به عمل آمده است. این جا است که اهمیت خودآگاهی افراد پیروز کارساز است. پیروزمندان می دانند چگونه آرامش خود را هنگام رویارویی با گرفتاری های روزمره زندگی حفظ کنند بدون آنکه دست به استفاده از داروهای آرام بخش بزنند.
پیروزمندان یک خصوصیت استوار روحی و فکری را در خود رشد می دهند. ما این صفت را محکم بودن کاراکتر و سیرت می نامیم. می گوییم فلان فرد شخص محکمی است. تجربه نشان داده که شکست ها و بدآوردن ها در این افراد ایجاد سستی و ناراحتی روحی نمی کند. تعقیب مجدد هدفی که دارند خود موجب مصونیت آنها در قبال غم و غصه، اضطراب و نگرانی شده و موجب عکس العمل های مخالفی دربرابر رویدادها و فشار زندگی می گردد.
داروهای ضد اضطراب که به طور فزاینده ای در امریکا مصرف می شود (بیش از ۶۰ میلیون قرص در سال) به منظور عکس العمل احساسی، برای برطرف کردن ناراحتی های عارضی در نتیجه شکست های زندگی است. متاسفانه این داروها عکس العمل نامناسبی درمقابل ایستادگی و رویارویی با ناراحتی های زندگی دارند و خیلی بهتر است به جای استفاده از دارو به تقویت روحی خود برای مقابله با مشکلات زندگی بپردازیم.
پیروزمندان می دانند که در زندگی از زمانی که اجدادشان هنگام رویارویی با خطر، بر خود مسلط شده، تصمیم به نبرد یا فرار می گرفتند، تاکنون تغییرات زیادی پیش آمده است. در آن زمان این رویارویی ها اندک بود ولی اکنون خیلی رایج و عادی است کمتر پیش می آید از صبح تا رفتن به رختخواب با چند مشکل که اعصاب شما را تحریک کرده روبه رو نشده باشید. چقدر افراد که برای شما کاملاً ناشناخته هستند، موجبات ناراحتی شما را فراهم نیاورده و سبب بروز تحریکات عصبی غیرقابل انتظار نشده باشند.
بازندگان مانند ساکنین غارها درمقابل پیش آمدها عکس العمل شدید از خود نشان داده و به سرعت عصبی می شوند. در این حالت فشار خون بالا رفته، شریان ها منقبض و ترشح آدرنالین، ضربان قلب را سریع و شدید می کند. عکس العمل به قدری شدید است که گویی فرد بازنده، خود را برای نبرد یا فرار از فوران کوه آتشفشان آماده می کند.
نتایج این نوع پریشانی و ناراحتی ها سبب آسیب رسیدن به جسم و جان شخص می شود. درنتیجه بازندگان بیشتر به مشروبات الکلی و سیگار پناه می برند، کج خلقی می کنند و چه بسا به داروهای مخدر آلوده شوند.
دکتر روبرت الیوت(۳) عضو هیئت علمی کالج مطالعات قلب و رئیس بنیاد بین المللی فشارهای روحی مشغول مطالعه ارتباط بین فشارهای روحی و حملات قلبی و بیماری های دیگر مربوط به آن می باشد. دکتر الیوت می گوید: علائم ناراحت کننده ناشی از نگرانی های شدید، اضطراب و عجز از ناتوانی مقابله یا مقاومت با تغییراتی که در وضع جاری زندگی پیش می آید، عامل عمده افزایش حملات قلبی یا بیماری های قلبی منجر به مرگ و سایر بیماری های جسمی و روحی می باشد.
زمانی که ما در شرف تسلط کامل به عوامل بیماری های عفونی که ما را تهدید می کند هستیم، متاسفانه درمقابل اغتشاشات درونی ضعیف و ناتوان می باشیم.
خودآگاهی واقعی عامل عمده پیروزی در موارد بالا است. دکتر هانس سلی(۴) در مونت رئال طی چندین مصاحبه که با این جانب (مولف) انجام داده گفت: هر فرد باید سطح فشار روحی را که به سلامت وی لطمه می زند بشناسد و نگذارد از آن حدود تجاوز کند. پزشک نامبرده افراد را به اسب های کورس و لاک پشت تشبیه نموده و گفت: اسب کورس مایل است آزاد باشد تا هرچه سریع تر بدود اگر او را در محل کوچکی زندانی کنند خواهد مرد. لاک پشت مایل به آهسته رفتن است. اگر او را مجبور به دویدن کنند زمان کوتاهی در نتیجه خستگی خواهد مرد.
همان طور که بیان احساس عشق، دوستی و شادی برای ما مطبوع و مفید است، تقلیل اثر حالت خشم، غم، اندوه، خصومت و اضطراب نیز سودمند می باشد. تنها ارائه و بیان حالت جنگیدن یا فرار احساس سالمی است. چه در مقابل خطر مرگ قرار دارد. در اغلب پیشامدهای ناراحت کننده روزانه ما می توانیم با تنفس عمیق و ریلکس کردن بر خود مسلط شویم و با سرگرم کردن خود به حرکات ورزشی مانند فوتبال، والیبال، تنیس و غیره به کلی ناراحتی را فراموش کنیم و با دورکردن احساسات ناخوشایند و مشغول شدن در سرگرمی های مطبوع این روش را در خود پرورش دهیم.
یکی از دانشمندترین اساتید پزشکی به نام سر ویلیام اوسلر(۵) به شاگردان خود چنین توصیه می کند: «آرامش روح و خونسردی تنها خصلت اساسی و کارساز انسان است و آن عبارت است از خونسردی و حضور ذهن در کلیه حوادث و پیشامدها... آرامش در میان طوفان... قضاوت و تصمیم گیری صحیح در لحظات بحرانی» به زودی سازش، کلید تمام این مسائل است. با پیش بینی مسائل از طریق امپاتی و با قابلیت انعطاف به دیگران اجازه نخواهیم داد اوقات و لحظات زندگی ما را با خصوصیات و رفتار زشت خودشان خراب کنند.
بهترین راه برای تطبیق خود با ناراحتی های زندگی آنست که آنها را عادی تلقی کنید ارل نایتینگِل درباره سفری که اخیراً با پسرش در دریایی در شمال گینه جدید انجام داده چنین می گوید. مرجان هایی که در وسط دریا، آنجایی که آب آرام است قرار داشتند، عموماً رنگ رفته و فاقد حیات به نظر می رسیدند. ولی برعکس مرجان هایی که در نقاط ناآرام دریا، جایی که جذر و مد آنها را به این طرف و آن طرف می برد درخشان و شفاف بودند. نایتینگل علت را از راهنما جویا شد.
راهنما جواب داد مساله خیلی ساده است. مرجان های محل های آرام، درگیر هیچ نوع مبارزه در زندگی نبوده اند، درحالی که آن مرجان ها که در معرض کشاکش دریا هستند، رشد و جلای بهتری پیدا می کنند. نایتینگل اضافه می کند همین وضع در مورد تمام موجودات از جمله انسان وجود دارد.
خودآگاهی حقیقی چنین می گوید: شخصی که مطالعه نمی کند بهتر از فرد بی سوادی نیست که نمی تواند مطالعه کند. همچنین فردی که در راه آموختن، تطبیق خود با محیط و پیشرفت تلاش نمی کند بهتر از آن فردی نیست که توان پیشرفت را ندارد.
خودآگاهی حقیقی، آن لحظه واقعی است که هر پیروزی به صورت اولین و مهمترین اقدام در راه پیشرفت خودش قدم برمی دارد. این امر نشان می دهد ما چه ظرفیت و توان عظیمی در وجود خود داریم و درعین حال چقدر مغز و افکار خودمان را کم به کار انداخته ایم.
بصیرت و ادراک به ما حکم می کند. هر روز زندگی، در تکاپو و تحقیق باشیم. راههای مختلف پیروزی را درنظر گرفته و بهترین راه را انتخاب کنیم. زیربنایی که هر زندگی موفقی می تواند بر روی آن بنا شود، شامل سه اصل است: حقیقت، راستی و درستی. این صفات باید در هر موقعیت به طور مداوم جود داشته باشد. یک انسان سالم با خودآگاهی در هر وضع باید از خود سوال کند، آیا این کار صحیح است؟ آیا این کار توام با امانت و شرافت است؟ اگر ما بتوانیم به این سوالات جواب آری بدهیم یا از فردی که این راه را طی نموده بتوانیم حقیقت را جویا شویم، آن وقت ما می توانیم با عزمی راسخ به جلو قدم برداریم و مطمئن باشیم که به هدف خواهیم رسید.
پیروزمندان با اطلاع به نکات بالا، نیازها و اختلاف های دیگران را درنظر می گیرند و نیز می دانند، زمان پیش میرود و اطلاع دارند و هنوز وقت برای پیروزی باقی است.
ولی وقت باخت نیست.

نظرات کاربران درباره کتاب روانشناسی پيروزی

بدون شک یکی از بهترین کتابها در زمینه موفقیت در زندگی، در همه میدانهای زندگی، همین کتابه! ارزشش را دارد که کتاب دم دستی(hand book) خودتان بکنید!
در 2 سال پیش توسط هوشیاران
اگر روزی پولدار شم یک میلیون نسخه از این کتاب چاپ میکنم مجانی پخش میکنم. جادوگری کرده در این کتاب. کاش کتاب صوتی میشد
در 5 ماه پیش توسط Soh...man
بسیارعالی من بااین کتاب زندگی کرده ام ازسال۸۵
در 2 سال پیش توسط mos...123