Loading

چند لحظه ...
کتاب زندگی و زمانه محمدعلی فروغی

کتاب زندگی و زمانه محمدعلی فروغی

نسخه الکترونیک کتاب زندگی و زمانه محمدعلی فروغی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۷۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب زندگی و زمانه محمدعلی فروغی

نویسنده در این اثر تحقیقی مجمل و به‌دور از حاشیه‌پردازی و تفصیل غیرلازم، مهم‌ترین و اصلی‌ترین اطلاعات را درباره محمدعلی فروغی گردآوری، سرند، و بررسی کرده است. برخی نکات که درباره او می‌گوید، به‌ویژه آنچه به‌اتکای اسناد وزارت خارجه انگلیس و آمریکا و نشریه‌های خارجی در نوشته‌اش آورده است، و ما معمولاً به‌سختی می‌توانیم به‌آنها دسترسی داشته باشیم، شایسته توجه است. پژوهش‌گران تاریخ معاصر ما حتما در بررسی‌های خود به‌این نکات توجه خواهند کرد و نظر کارشناسانه خود را در نقد و معرفی‌ها ابراز خواهند داشت. فروغی، شخصیتی چند وجهی است. نقش سیاسی که او در یکی از حساس‌ترین دوره‌های تاریخی ایران برعهده گرفت و انتقال قدرت و سلطنت را ماهرانه ساماندهی کرد، با همه جنبه‌های آشکار و پنهان این ماجرا، نقشی نبود که هر سیاستمداری بتواند به‌عهده بگیرد. تأثیرهای عمیقی که او در سیاست‌ها و فعالیت‌های فرهنگی عصر خود برجای گذاشت، تأثیرهایی که هنوز هم ادامه و پیامد دارد، به‌این زودی‌ها از صدر فهرست موضوع‌های پژوهشی دارای اولویت خارج نخواهد شد. البته موافقان و مخالفان فروغی، از هر دو دست، بسیارند. چالش میان آنها که معمولاً از مفروضات و دیدگاه‌های تحلیلی مبتنی بر آنها سرچشمه می‌گیرد، شعله‌اش با هر سند یا تحلیل تازه‌ای افروخته می‌شود. در حقیقت این چالش به‌فروغی و امثال او منحصر نیست؛ هر سیاستمداری که پیوندگاه میان دو فصل از تاریخ قرار بگیرد، چالش برانگیز است. چگونگی بسته و باز شدن دو فصل از تاریخ ایران، از جهاتی با این کتاب روشن‌تر می‌شود، اما پرسش‌هایی که لاجرم به‌میان می‌آورد، در عین حال می‌تواند انگیزش گر مطالعات تازه‌ای باشد.

ادامه...

مشخصات کتاب زندگی و زمانه محمدعلی فروغی

  • ناشر نشر نامک
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.62 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۳۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب زندگی و زمانه محمدعلی فروغی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره

واقعا یکی از بزرگان این مملکت بوده که تهمتهای نابجایی بهش وارد کردند اما زمان ثابت کرد که میهن پرستی و علم و دانشش بسیار زیاد بوده و خدمات فراوانی به فرهنگ و سیاست کشور عزیزش نموده.یادش گرامی
در ۳ سال پیش توسط mar...336 ( | )
بسیار عالی است ممنون
در ۶ ماه پیش توسط مصطفی شکوری مغانی ( | )
تحقیق منصفانه و مستندی است. از لحاظ آشنایی با دشواری‌های تاریخ معاصر ایران و پیچیدگی‌های رجال سیاسی ارزشمند است. ترجمه روانی است هرچند خالی از اشتباه (نگارشی) و لغزش نیست. مشکل نسخه الکترونیک عدم دسترسی به پاورقی‌هاست! یادداشت‌های نویسنده در انتهای هر فصل آمده و تنها راه رسیدن به یادداشت‌ها ورق زدن است که در نسخه الکترونیکی بسیار دشوار است.
در ۱ سال پیش توسط شهریار کیهان ( | )
به نظرم در نوع خودش بهترینه
در ۴ سال پیش توسط qod...s24 ( | )
 از خطابه های مرحوم فروغی در سال ۱۳۱۵ شمسی، در محل دانشکده حقوق دانشگاه تهران: عینک زدن جوانها آن زمان خیلی بنظر غریب می آمد و حمل برخود نمائی و فرنگی مابی میشد. اتفاقاً من از جوانی چشمم نزدیک بین بود و از این بابت در کوچه و بازار به زحمت بودم. روز نهم محرم در کوچه ای شنیدم یکی بدیگری می گوید «این کافر را ببین که روز تاسوعا هم عینک می زند!!» احتمالا دوستانی هم که از فروغی به عنوان سرسپرده و غرب زده یاد می کنند از همین دست استدلالات در آستین دارند. بخش زیادی از آنچه که امروز به عنوان تاریخ، فلسفه، اقتصاد، حقوق، فرهنگ، زبان فارسی، حافظ، سعدی، مولانا و خیام و حتی ایران به منزله یک کشور مستقل می شناسیم وامدار همت بلند محمد علی فروغی و نبوغ و شخصیت چندجانبه اوست. جای بسی تأسف است که مصدق قهرمان ملی است تنها بواسطه ملی کردن نفت و فروغی مهجور و بعضاً منفور چراکه کمرِ همت به هویت بخشیدن به ملیت ایران بست!! ما ایرانیان نفت را بر فرهنگ، منفعت شخصی را بر منافع ملی و نام و ننگ را بر هویت و اصالت ارجح می شمارییم.  ملتی که تاریخ خود را نمی‌داند و نمی خواند و سرانجام محکوم به تکرار آنست.
در ۳ هفته پیش توسط mit...007 ( | )