فیدیبو نماینده قانونی نشر شبگیر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب طرح بزرگ

کتاب طرح بزرگ

نسخه الکترونیک کتاب طرح بزرگ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب طرح بزرگ

در این کتاب هاوکینگ و ملودینو مفهوم متعارف واقعیت را زیر سوال می برند و یک تئوری مدل- وابسته از آن ارائه می دهند. این دو دانشمند با اظهارنظری قاطع، تئوری «ام» را شارح قوانین حکمفرما بر جهان ما می دانند و آنها را تنها نامزد برای تئوری همه چیز قلمداد می کنند. از نظر آنها تئوری ام همان تئوری یکپارچگی است که انیشتین در جستجوی آن بوده و بالاترین پیروزی است که ذهن بشر به آن دست یافته است.

ادامه...
  • ناشر نشر شبگیر
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.45 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۰۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب طرح بزرگ

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

۱. معمای هستی

هر یک از ما مدتی کوتاه زندگی می کنیم و در آن مدت فقط بخشی کوچک از کل عالم را مورد کندوکاو قرار می دهیم. واقعیت این است که انسان ها گونه ای کنجکاو هستند. ما اغلب شگفت زده می شویم و به دنبال پاسخ ها می گردیم. مردمانی که روی این دنیای پهناور که گاه مهربان و گاه ستمگر است زندگی می کنند و به آسمان های بیکران بالا چشم می دوزند، همواره سوال های بیشماری پرسیده اند: چگونه می توانیم دنیایی را درک کنیم که خودمان را در آن می یابیم؟ جهان چگونه رفتار می کند؟ ماهیت واقعیت چیست؟ همه این ها از کجا نشات می گیرند؟ آیا جهان به یک خالق نیاز دارد؟ بیشتر ما زمان زیادی از وقت مان را صرف دلواپسی درباره این پرسش ها نمی کنیم، اما برخی اوقات موارد یادشده دغدغه ذهنی تقریباً همه ماست.
در طلب ما برای دانش، دانشمندان به حاملان مشعل اکتشاف بدل شده اند. هدف این کتاب پاسخ دادن به پرسش هایی است که پیامد اکتشافات اخیر و پیشرفت های نظری مطرح شده اند. این اکتشافات و پیشرفت ها ما را به سوی تصویری جدید از جهان و جایگاه ما در آن هدایت کرده اند. تصویری که بسیار متفاوت با تصویر سنتی و حتی متفاوت با تصویری است که همین یک یا دو دهه پیش ترسیم کرده ایم. با این حال، ردپای طرح های اولیه از این مفهوم جدید را می توان از حدود یک قرن پیش دنبال کرد.
براساس مفهوم سنتی جهان، اشیاء روی مسیرهایی حرکت می کنند که به خوبی تعریف شده اند و تاریخچه هایی معلوم دارند. ما می توانیم در هر لحظه از زمان موقعیت دقیق آن ها را تعیین کنیم. اگرچه این تعریف برای مقاصد روزمره ما به اندازه کافی راضی کننده است اما در دهه ۱۹۲۰ به این نکته اساسی پی برده شد که این تصویر سنتی نمی تواند آن رفتار به ظاهر عجیب و غریب که در مقیاس اتمی و زیراتمی هستی مشاهده می شود را توضیح دهد. به جای آن، پذیرش چارچوبی متفاوت ضروری بود؛ چارچوبی که فیزیک کوانتوم نام گرفت. تئوری های فیزیک کوانتوم نشان دادند که در پیش بینی رویدادها در مقیاس کوانتومی به طور قابل توجهی صحیح هستند، در عین حال وقتی در دنیای ماکروسکوپی زندگی روزمره به کار گرفته شدند دوباره همان پیش بینی های تئوری های کلاسیک و قدیمی را ارائه دادند. اما فیزیک کوانتوم و فیزیک کلاسیک براساس مفاهیم بسیار متفاوتی از واقعیت فیزیکی هستند.«... و این فلسفه من است.»

تئوری های کوانتوم می توانند به شیوه های بسیاری فرمول بندی شوند، اما آن چه احتمالاً بصیرت مندانه ترین توصیف است توسط ریچارد (دیک) فینمان ارائه شده است، شخصیتی چندوجهی که در موسسه فناوری کالیفرنیا کار می کرد و پایین خیابان در یک کلوب طبل بانگو می نواخت.
طبق تعریف فینمان، یک سیستم، نه تنها فقط یک تاریخچه، بلکه هر تاریخچه ممکنی دارد. وقتی پاسخ هایمان را جستجو می کنیم، رویکرد فینمان را به تفصیل شرح خواهیم داد و آن را برای کندوکاو این نظر به کار خواهیم گرفت که خود جهان تاریخچه ای منفرد یا حتی موجودیتی مستقل ندارد. این نظریه حتی برای بسیاری از فیزیک دانان نظریه ای تندروانه تلقی می شود. درواقع، مانند بسیاری عقاید در علوم امروزی پدیدار می شود تا عقل سلیم را نقض کند. اما عقل سلیم بر اساس تجارب روزمره است، نه براساس جهانی که از طریق اعجاز فناوری ها آشکار می شود. فناوری هایی که به ما اجازه می دهند به گونه ای عمیق درون اتم خیره شویم یا به جهان اولیه بازگردیم.
تا پیش از ظهور فیزیک مدرن عمدتاً تفکر بر این پایه قرار داشت که کل دانش جهان می تواند از طریق مشاهده مستقیم درک شود و این که اشیاء همان چیزی هستند که به نظر می رسند یا ازطریق حواس مان درک می شوند. اما موفقیت دیدنی فیزیک مدرن که براساس نظراتی چون نظر فینمان است که با تجارب روزمره در تضاد است، نشان داده که این چنین نیست. از این رو دیدگاه ساده لوحانه از واقعیت با فیزیک مدرن سازگاری ندارد. به منظور بررسی چنین ضدونقیض هایی باید رویکردی را بپذیریم که ما آن را واقع گرایی مدل ـ وابسته(۱) نامیده ایم. این رویکرد براساس این نظر است که مغز ما به وسیله ساختن مدلی از جهان، ورودی ها از اندام های حسی مان را تفسیر می کند. وقتی چنین مدلی در تشریح رویدادها موفق است تمایل داریم مفهوم واقعیت یا حقیقت مطلق را به آن و به عوامل و مفاهیم تشکیل دهنده آن نسبت دهیم. اما یک فرد می تواند یک وضعیت فیزیکی را به شیوه هایی متفاوت مدل بندی کند که هر شیوه عوامل و مفاهیم بنیادین متفاوتی را به کار می گیرد. اگر دو مورد از چنین مدل ها یا تئوری های فیزیکی، رویدادهایی یکسان را به درستی پیش بینی کنند، نمی توان گفت یکی واقعی تر از دیگری است؛ درعوض آزادیم از هر مدلی که راه دست تر است؛ استفاده کنیم.
ما در تاریخ علم، زنجیره ای از تئوری ها یا مدل های بهتر و بهتر را کشف کرده ایم. از افلاطون گرفته تا تئوری کلاسیک نیوتن و تا تئوری کوانتوم مدرن. طبیعی است که بپرسیم: آیا این زنجیره درنهایت به نقطه پایانی خواهد رسید، به یک تئوری نهایی عالم که دربردارنده همه نیروها باشد و همه مشاهدات مان را پیش بینی کند، یا این که برای همیشه به یافتن تئوری هایی بهتر ادامه خواهیم داد اما هرگز آن تئوری را نخواهیم یافت که نتواند بیشتر ارتقا یابد؟ ما هنوز پاسخی قاطع برای این پرسش نداریم. اما اکنون گزینه ای برای آن تئوری نهایی برای همه چیز داریم، درواقع اگر یک تئوری غایی وجود داشته باشد، و آن تئوری ـ ام نام گرفته است. تئوری ـ ام تنها مدلی است که تمامی ویژگی هایی که ما فکر می کنیم آن تئوری نهایی باید داشته باشد را دارد و همان تئوری ای است که بیشتر مباحثات اخیر ما براساس آن است. تئوری ـ ام یک تئوری به مفهوم متداول نیست. این تئوری خانواده ای کامل از تئوری های مختلف است که هر یک فقط در برخی حوزه ها از وضعیت های فیزیکی، توصیفی مناسب برای مشاهدات تلقی می شوند. اندکی شبیه یک نقشه است. همان طور که به خوبی می دانیم، کسی نمی تواند کل سطح زمین را روی یک نقشه واحد نشان دهد. نقشه های مرکاتور(۲) رایج که برای نمایش نقشه جهان به کار می روند باعث می شوند نواحی دوردست شمال و نواحی دوردست جنوب بزرگ تر و بزرگ تر به نظر برسند و قطب های شمال و جنوب را پوشش نمی دهند. یک فرد برای این که نقشه کل زمین را درنهایت دقت ترسیم کند باید از مجموعه ای از نقشه ها استفاده کند که هرکدام منطقه محدودی را پوشش می دهد. آن نقشه ها روی هم می افتند و چشم اندازی یکسان را نمایش می دهند. تئوری ـ ام نیز چنین است. در خانواده تئوری ـ ام، تئوری های مختلف ممکن است بسیار متفاوت به نظر برسند اما همگی می توانند به عنوان وجوه یک تئوری اصلی تلقی شوند. آن ها نسخه هایی از یک تئوری اند که فقط در دامنه هایی محدود قابل اجرا هستند ـ برای مثال هنگامی که کمیت های معین، نظیر انرژی، کوچک هستند. وقتی دامنه های نسخه های مختلف روی هم می افتند مانند آن نقشه های روی هم افت در نقشه مرکاتور، پدیده ای یکسان را پیش بینی می کنند. اما همان طور که هیچ نقشه مسطحی وجود ندارد که نمایانگری مناسب برای کل سطح زمین باشد، هیچ تئوری واحدی هم وجود ندارد که نمایانگری مناسب از مشاهدات در همه وضعیت ها باشد.


نقشه جهان. درست همان طور که به نقشه هایی روی هم افت نیاز است تا سطح زمین نمایانده شود، شاید برای نمایاندن جهان نیز به مجموعه ای از تئوری های روی هم افت نیاز باشد.

هر جهانی تاریخچه های ممکن بسیار و حالت های ممکن بسیاری در زمان های آینده دارد، یعنی در زمان هایی مانند اکنون و بسیار پس از آفرینش شان. بسیاری از این حالت ها کاملاً غیرمشابه با آن جهانی خواهند بود که ما مشاهده می کنیم و برای وجود هرگونه ای از حیات کاملاً نامناسب هستند. فقط تعداد معدودی از آن ها به موجوداتی نظیر ما اجازه زیستن می دهند. بدین سان، وجود ما از میان این آرایه گسترده فقط آن جهان هایی را برمی گزیند که با موجودیت مان سازگار هستند. این امر موجب می شود که اگرچه ما در مقیاس کیهان خرد و ناچیز هستیم اما احساس اربابان آفرینش را داشته باشیم.
ما برای درک عالم در ژرف ترین سطح، نه تنها نیاز داریم بدانیم که جهان چگونه رفتار می کند، بلکه نیاز داریم بدانیم چرا.

چرا به جای هیچ چیز، چیزی وجود دارد؟
چرا ما وجود داریم؟
چرا این مجموعه از قوانین خاص و نه مجموعه ای دیگر؟

این پرسش نهایی حیات، عالم و همه چیز است. ما تلاش خواهیم کرد در این کتاب به آن پاسخ دهیم. برخلاف پاسخی که در کتابراهنمای مسافران مجانی به کهکشان(۳) داده شده است، پاسخ ما فقط«۴۲» نخواهد بود.

نظرات کاربران درباره کتاب طرح بزرگ

مترجم محترم در همان صفحه‌ی اول کتاب دو سطر از پاراگراف دوم را ترجمه نکرده است. آیا طعنه‌ی نویسنده به فلاسفه ناخوشایندش بوده است یا در ترجمه از قلم افتاده است؟ آیا می‌توان به چنین ترجمه‌ای اعتماد کرد؟
در 2 سال پیش توسط hos...iei
اکثر کتاب های این بزرگ رو خوندم و این کتاب نثر نسبتا ساده تری برای افرادی که پایه فیزیکی مناسب رو ندارن، داره هرچند ترجیح میدادم با سانسور کمتری در کتاب رو به رو میشدم...
در 2 سال پیش توسط yoo..._77
کتاب سانسور شده ارزشی نداره ،ممنون از دوستان که اطلاع رسانی کردن.... سانسور =توهین به شعور مخاطب.
در 1 سال پیش توسط سپهر سعیدی
طرح بزرگ یکی از مهمترین و زیباترین کتابهاست. البته به شرطی که سانسور نشه
در 1 سال پیش توسط esh...243
کتاب خوبیست گرچه ترجیح می‌دهم تفکرات این دانشمند را به زبان اصلی و به دور از ورود ناخواسته‌ی بیان مترجم بخوانم.
در 1 سال پیش توسط محمد سعید حقیقی‌فرد
کتاب های هاوکینگ برای عزیزانی که رشته فیزیک هستن خیلی مفید هست. برای بقیه دوستان علاقمند توصیه میکنم یک مقدار از مفاهیم کوانتوم رو ابتدا مطالعه بفرمایند. بازم دستتون دردنکنه که از هر زمینه ای کتاب میزارید.واقعا ممنون.
در 1 سال پیش توسط sepid
کتاب خوبی هست. من ازش لذت بردم، هرچند نتونستم کاملاً درکش کنم.
در 3 سال پیش توسط sci...910
کتاب‌ عالی منتها ترجمه بعضی جاها ضعیفه و متوجه موضوع نمیشید البته این از بابت سنگینی مطالب هم هست! در کل کتاب خوبیه شاید لازم باشه بیش‌از ۱ بار خونده بشه تا فهمیده بشه! احساس میکنم سانسور هم شده که اصلا دوست ندارم «کتاب» سانسور بشه، اونم اثر مردی بزرگ چون استیون هاوکینگ! به نظرم نوعی گستاخیه که حرف‌های چنین شخصی رو سانسور کنن یا عوض کنن. آدمی عقل داره و خودش باید فهمه چی خوبه و بد، یک شخص با یک عده نمیتونن برای بقیه افراد تصمیم بگیرند! فیلم interstellar رو هم ببینید.
در 11 ماه پیش توسط Mohammadreza Adib
من قبلا نسخه کاغذی این کتاب رو قبلا از انتشارات مازیار خونده ام، با ترجمه علی هادیان که گویا با اضافه کردن یک مقدمه مترجم مبنی بر رد برخی ادعاهای آقای هاوکینگ، موفق شده از سانسور در بره. و اینکه سانسور کتاب هر چند جنایت غیر قابل گذشتیه، ولی نخواندن کتاب سانسور شده قطعا راه حل درستی نیست.
در 1 سال پیش توسط Amir Yaghouti
با سانسور نمیشه چیزی رو کنترل کرد .ببینید چقدر نظر منفی دادن مردم.هر چقدر سانسور باشه مردم دنبال اصلش میرن.متاسفم واسه اون کسی ک عاملشه.حالمو ب هم زدی
در 2 ماه پیش توسط babak farhadi