پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
کتاب بورخس علیه بورخس‌

کتاب بورخس علیه بورخس‌

نسخه الکترونیک کتاب بورخس علیه بورخس‌ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نقد و بررسی کتاب بورخس علیه بورخس‌

در تعریف جهان‌بینی «خورخه لوئیس بورخس»، نویسنده‌ و ادیب برجسته‌ی آرژانتینی می‌خوانیم: «برای من دنیا یک چشمه لایتناهی حوادث نامنتظره، حیرت و سردرگمی است، همه شکست‌ها، و گاهی، دارم دروغ می‌گویم، خوشبختی است. ولی من برای دنیا هیچ‌گونه تئوری ندارم. عموماً، از آنجا که من اسلوب‌های متعدد متافیزیکی و علوم الهی را با اهداف ادبی به کار گرفته‌ام، خوانندگان فکر کردند که من این روش‌ها را تبلیغ می‌کنم، در حالی که من حقیقتاً کاری جز استفاده از آن‌ها نکرده‌ام.»

درباره کتاب بورخس علیه بورخس‌

کتاب «بورخس علیه بورخس» A Universal History of Infamy نوشته‌ی «خورخه لوئیس بورخس» در سال 1935 منتشر شد. این کتاب شامل چند داستان کوتاه از این نویسنده‌ی بزرگ آرژانتینی است که برخی از آن‌ها مربوط به اولین تجربه‌های نویسندگی‌اش و برخی از آن‌ها مربوط به سال‌های پایانی عمرش است. در انتهای کتاب گفت‌وگوی «ماریا واسکس» با «بورخس» آورده شده است که مطالعه‌ی آن خواننده را با دنیای داستان و سبک زندگی «بورخس» آشنا می‌کند. این نویسنده در این گفت‌وگو از آغاز علاقه‌اش به نوشتن می‌گوید و از قصه‌های برادران گریم که در کودکی خوانده است، صحبت می‌کند. «بورخس» در زمان جنگ جهانی در سوئیس زندگی کرده و مدتی را در اسپانیا زیسته است. او تجربیاتش از این دوران را در این گفت‌وگو بیان کرده و خواننده را با جهان‌بینی‌اش آشنا کرده است.

کتاب «بورخس علیه بورخس» از فصل‌های زیر تشکیل شده است:

 • تام کاستروشیاد نامتصور
 • بیوه چینگ، راهزن دریایی
 • عامل شرمونک ایستمن
 • قاتل خونسرد بیل‌ هاریگان
 • تشریفاتچی باادب استاد کوسوکه نو سوکه
 • حکیم رنگرز نقاب‌دار
 • مرد بیغوله‌نشین صورتی
 • 25 اوت 1983
 • گل سرخ پاراسلسوس
 • ببرهای لاجوردی
 • مدینه‌ی فاضله‌ی مرد خسته
 • گفت‌وگوی ماریا واسکس

درباره خورخه لوئیس بورخس

«خورخه لوئیس بورخس» Jorge Luis Borges شاعر و نویسنده‌ی معروف اهل آرژانتین در سال 1899 به دنیا آمد. او در کودکی زبان انگلیسی و اسپانیایی آموخت و به همراه خانواده به سوئیس رفت. او در اروپا با دو زبان فرانسوی و آلمانی نیز آشنا شد و در جوانی سرودن شعر را آغاز کرد. او نویسنده‌ای تأثیرگذار بر ادبیات آمریکای لاتین و جهان بود. او رمان و داستان بلند از خود به‌جا نگذاشت و تنها زندگی خود را وقف نوشتن داستان‌های کوتاه و شعر کرد. او در آن دوران نوآوری و سبک جدیدی ابداع کرد. «بورخس» چندین بار نامزد دریافت جایزه‌ی ادبی نوبل شد و به پاس سال‌ها فعالیت ادبی جایزه‌ی ملی ادبیات آرژانتین را دریافت کرد. او مدتی را در دانشگاه‌ آرژانتین به تدریس ادبیات انگلیسی مشغول و مدتی را هم رئیس کتابخانه ملی آرژانتین بود.

«بورخس» یکی از نویسندگان برجسته‌ی قرن بیستم است. او سال‌های آخر عمرش بینایی‌اش را از دست داد و در هشتادوشش سالگی در ژوئن سال 1986 از دنیا رفت. این نویسنده از ادبیات انگلیس و آلمان و افراد مشهوری همچون کافکا الهام گرفت و داستان‌های تأمل‌برانگیزی از خودش به‌جا گذاشت. این نویسنده در میان خوانندگان فارسی‌زبان هم از محبوبیت برخوردار است و برخی از آثارش ازجمله «نامه‌های پر تب‌و‌تاب»، «در ستایش تاریکی»، «سه روایت از یهودا» و «بیوه چینگ، دزد دریایی» به فارسی ترجمه شده‌اند که نسخه‌ی الکترونیک آن‌ها در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.

ترجمه کتاب بورخس علیه بورخس‌ به زبان فارسی

کتاب «بورخس علیه بورخس» نوشته‌ی «خورخه لوئیس بورخس» با ترجمه‌ی «فرامرز خردمند» از سوی انتشارات کتابسرای تندیس در سال 1392 منتشر شد که نسخه‌ی الکترونیک آن در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.

در بخشی از کتاب بورخس علیه بورخس‌ می‌خوانیم

مردی که به سبب وحشت‌آفرینی تبدیل به بیلی کید می‌شد، حدود سال‌های ۱۸۵۹ در زیرزمینی مخروبه در نیویورک به دنیا آمد. روایت می‌کنند که او را یک شکم بی‌رمق ایرلندی زاد، لیکن در میان سیاهان بزرگ شد. در آن هرج‌ومرج تعفن و موهای پرپشت مجعد از امتیازی که کک مک و گیسویی سرخ‌فام اعطاء می‌کنند بی‌بهره نماند. غرور سفید بودن را تجربه می‌کرد؛ به‌علاوه ظریف، خشن، و بددهن بار آمد. در دوازده‌سالگی به دار و دسته‌ی(فرشتگان لجن‌زار) پیوست، فرشتگانی که در فاضلاب‌ها فعالیت داشتند. در شب‌های بویناک مه غلیظ از آن هزارتوی متعفن بیرون می‌آمدند، سایه به سایه‌ی فلان ملوان آلمانی می‌رفتند و با ضربه‌ی چماقی او را به زمین می‌افکندند و به لباس‌زیرش هم رحم نمی‌کردند، و بعد دوباره به فاضلاب‌ها بازمی‌گشتند. فرماندهی آنان را سیاه سپیدمویی به عهده داشت، گس هاوزر جوناس، مشهور به مسموم‌کننده اسب‌ها.

بعضی مواقع، از سقف یک خانه خرابه کنار آب، زنی یک سطل خاکستر را روی سر عابری خالی می‌کرد. مرد دادوبیداد می‌کرد و به خفقان می‌افتاد. اینجا بود که فرشتگان لجن‌زار به او هجوم می‌آوردند، او را به پستویی می‌کشیدند و سرکیسه‌اش می‌کردند.

سال‌های کارآموزی بیل هاریگان بعداً بیلی کید چنین گذشت. از داستان نمایشی هم بدش نمی‌آمد؛ بیش از همه (شاید بی آن که از پیش احساس کند که نمادها و واژه‌های سرنوشت خود او می‌بودند) از ملودرام‌های کابوی‌ها.

اگر در تئاترهای پرجمعیت بووری که در آن تماشاچی‌ها وقتی پرده کمی دیرتر بالا می‌رفت داد می‌زدند: «یالا، کهنه رو بزن بالا» یا ملودرام‌های سوارکاران و تیراندازی‌ها را ترک می‌کردند، دلیلش خیلی ساده بود: آمریکا تحت تأثیر جذبه‌ی غرب وحشی بود. فراسوی غروب‌ها طلای نوادا و کالیفرنیا بود. فراسوی غروب‌ها آن تبر که بلوط‌ها را می‌انداخت، صورت عظیم بابل تبار گاومیش، کلاه لبه پهن و تخت خواب پرازدحام بیرگهام یونگ، رسوم و خشم مرد سرخ‌پوست؛ هوای صاف بیابان‌ها، چمن‌زارهای بی‌کران، زمینی که نزدیکی به آن ضربان قلب را مثل نزدیکی به دریا بالا می‌برد. غرب صدا می‌کرد. سروصدایی دائمی و یکنواخت در آن سالیان در جریان بود: آنان هزاران آمریکایی بودند که غرب را اشغال می‌کردند. بیل هاریگان، متواری از سلول چهارگوش زندان در میان آنان بود.

داستان (که، شبیه نوعی کارگردانی سینما، با تصاویر تکه‌تکه پیش می‌رود) به ما میخانه‌ای پرمخاطره را نشان می‌دهد، که در میان بیابان غدار یا دریای دور قرار دارد. زمان: یک شب ناآرام سال ۱۸۷۳؛ مکان دقیق: لیانو استاکادو در‏ نیومکزیکو. زمین صاف است، اما آسمان با لایه‌های ابر، با طوفان‌ای ناگهانی و ماهتاب، پر از گودال‌هایی است که مثل نهرها و کوه‌ها از هم می‌شکافند، روی زمین جمجمه‌ی یک گاو، زوزه و چشم گرگ صحرایی در تاریکی، اسب‌های لاغراندام و نور ادامه یافته‌ی میخانه.

مشخصات کتاب بورخس علیه بورخس‌

نظرات کاربران درباره کتاب بورخس علیه بورخس‌

.
در ۹ سال پیش توسط ... ( | )