فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کلبه شروق و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب امام علی (ع) صدای عدالت انسانی- جلد اول (امام علی(ع) و

کتاب امام علی (ع) صدای عدالت انسانی- جلد اول (امام علی(ع) و
حقوق بشر)

نسخه الکترونیک کتاب امام علی (ع) صدای عدالت انسانی- جلد اول (امام علی(ع) و به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب امام علی (ع) صدای عدالت انسانی- جلد اول (امام علی(ع) و

در «ابدیت» و «جاودانگی»، هرگز «بعد زمان» مطرح نیست. در ماورای زمان، در عرصه‌ای برتر از گذشته و کنون و آینده، «ابدیت» برای همیشه حاکم است. ابرمردی چون امام علی(ع) به ابدیت تعلق دارد و گذشت قرون، در حیات معنوی او، مفهوم مصطلح خود را می‌بازد، از این‌رو، سخن او هم فقط سخن تاریخ سپری شده نیست، همواره سخن روز است، سخن ابدیت بی‌پایان و سخن حق پرفروغ است. و «نهج‌البلاغه»ی او هم یک میراث فرهنگی جاودانه‌ای است که نمی‌توان بر آن بهائی تعیین نمود.

ادامه...
  • ناشر انتشارات کلبه شروق
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 3.85 مگابایت
  • تعداد صفحات ۴۹۵ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب امام علی (ع) صدای عدالت انسانی- جلد اول (امام علی(ع) و

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

یادداشتی بر چاپ دهم

دهمین چاپ ترجمه مجموعه کامل مجلدات پنج گانه کتاب گرانسنگ: «الامام علی صوت العداله الانسانیه» تالیف دانشمند مسیحی معروف، استاد «جرج سجعان جرداق» اینک با ویرایشی جدید، در اختیار علاقه مندان و پیروان امام علی(ع) قرار می گیرد.
البته همه می دانیم که درباره شخصیت امام علی(ع) و اندیشه های والای انسانی آن حضرت، صدها کتاب و هزارها مقاله، به زبانهای مختلف و در سراسر جهان، منتشر شده است... اما تنها بسنده کردن به نقل «فضائل و مناقب»، بدون ارائه راه و روشی که باعث پیدایش این همه فضائل اخلاقی ـ انسانی برتر، در همه زمینه های زندگی بشری شده است، نمی تواند پاسخگوی نیاز و پرسشهای انسان تشنه عصر ما باشد که همواره به دنبال روشی نو و راهی جدید برای رهائی از بن بست ها و مشکلات زندگی مادی دنیای کنونی است...
علامه وارسته لبنانی، شیخ محمد جواد مغنیه، شارح معروف «نهج البلاغه» و مفسر بزرگ «قرآن» که بخشی از سنین پایانی عمر خود را در حوزه علمیه قم سپری کرد، روزی در ضمن یک گفتگوی شنیدنی با نگارنده این سطور، درباره کتاب «الامام علی...» گفت:
«علمای بزرگ شیعه و سنّی تالیفات و آثار بسیاری درباره امام علی (ع) دارند و حتی یکی از این بزرگان، کتابی در ۳۲ جلد درباره آن حضرت تالیف کرده و یا شخصیتی مانند علامه حلی، کتاب «الفین» را با نقل هزار دلیل عقلی و هزار دلیل نقلی درباره اولویت علی(ع) بر امامت و خلافت، تالیف نموده است که در اختیار همگان قرار دارد، اما جرج جرداق نه از آن کتاب ۳۲ جلدی و نه از دو هزار دلیل عقلی و نقلی شیخ حلی در کتاب خود استفاده نکرده است، بلکه او با عشق و علاقه ویژه خود، کوشیده است که علی(ع) را آنطور که هست بشناساند و اندیشه های او را در اختیار نسل جوان معاصر عرب و مسلمان قرار دهد.
من درجائی نوشته ام که «جرج جرداق» قبل از آنکه یک «مولف» باشد، یک «کاشف» است... او علی را «از نو شناخته» و از نو «کشف» کرده است... ما نمی توانیم منکر شویم که: او از گفته ها و اندیشه های علی(ع) مفاهیم نوینی را کشف و بیان می کند که هرگز بر فکر ما و پیشینیان ما، خطور نکرده است... البته این مفاهیم عالی و والای انسانی را ما امروزه در کلمات امام علی(ع) به خوبی و روشنی می بینیم، اما پس از آنکه «جرداق» آنها را «کشف» و تبیین نمود... درست مانند نیروها و حقیقت های موجود در جهان طبیعت که انسان آنها را نمی شناسد، مگر آنکه یکی «کشف» کند و سپس همگان، آن ها را «باور» می نمایند و از آن بهره مند می شوند»؟
خود «جرج جرداق» در سفر چهارسال پیش خود به ایران، به نگارنده گفت: «من خود را کوچکتر از آن می دانم که بتوانم اندیشه های علی و مفاهیم ارزنده موجود در خطبه ها و گفته های وی را توضیح دهم و یا تبیین کنم، بلکه معتقدم که خود این کلمات و گفته ها این مفاهیم را بوضوح و روشنی، بیان می کند، اما متاسفانه درگذشته، به جای توجه به این مفاهیم و عمل به آنها در راستای هدایت و رهائی «انسان»، به پوسته ها و ظواهر پرداخته اند!»
جرداق افزود: «اگر دنیای غرب، شخصیتی مثل علی داشت، امروز در سراسر دنیا با برگزاری همایش ها و تاسیس آکادمی ها و پژوهشکده ها، به ارزیابی اندیشه های او می پرداخت و برای بشریت راه نو، نشان می داد و همه مراکز علمی ـ اجتماعی خود را با مجسمه های وی زینت می بخشید، اما مردم عرب و مسلمان، با داشتن این گوهر گرانبهای ناشناخته در میان خود ــو از هزاروچهارصد سال پیش تاکنون،ــ متاسفانه نتوانسته اند نه او را بشناسند و نه از اندیشه های او در پیشبرد اهداف خود، بهره مند شوند. علی یک انسان مافوق بشری است و هر چه درباره او بنویسیم و بگوئیم، باز کم گفته ایم و کم نوشته ایم... و کتاب من درواقع قطره ای است از دریا و ژرفای دریا را چه کسی می تواند بشکافد و به عمق و حقیقت آن برسد؟... ما فقط قطره ای از آن می چشیم و یا جرعه ای از آب شیرین چشمه های آن می نوشیم... همین و بس»!
* * *
... اینک با مسرت تمام، این کتاب بی نظیر را برای دهمین بار و به مناسبت سال امام علی(ع)، در اختیار همه انسان های آزادیخواه و حقیقت جو قرار می دهیم، با این توضیح که این چاپ دارای مزیت هائی است که متاسفانه چاپ های قبلی، فاقد آنها است:
دهمین چاپ کتاب، دارای دو مقدمه جدید، یکی درباره «امام علی و نهج البلاغه» ــپیشنهادی برای پژوهشگران ــ به مناسبت سال امام علی(ع) و دیگری درباره دیدگاه مرحوم آیه الله بروجردی درباره کتاب «الامام علی» است، همراه با دستخط آن مرحوم خطاب به استاد صدربلاغی، که در واقع یک سند تاریخی در این زمینه است.
در جلدهای ۱ و ۲ و ۳ ترجمه کتاب، مجموعه توضیحات نگارنده این سطور بالغ بر یک چهارم مطالب است... اما در جلد چهارم و پنجم، چاپ جدید، دو توضیح مشروح درباره «افسانه عبدالله بن سبا» و «دودمان بنی امیه و معاویه» آورده ایم که هر دو بحث جنبه علمی ـ تحقیقی دارد و روشن کننده بسیاری از حقایق تاریخی است(۱).
تبویب چاپ جدید، طبق نظریه مولف محترم انجام گرفته و کتاب به جای شش جلد، در پنج جلد، در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
مزیت دیگر این چاپ، همراه بودن هر جلد با «فهرست اعلام» است که تهیه و تنظیم آن برای «کتاب های ماندگار» یک ضرورت است...
... و بنا به درخواست گروهی از علاقمندان جرج جرداق، چند نمونه از عکس های وی هم در کنار عده ای از شخصیت های ایرانی، در تهران ــ بسال ۱۳۷۵ ـ به رسم «یادگار» تقدیم دوستان می گردد.
... بی شک نشر ترجمه کامل کتاب، با ویراستی نو، در پنج جلد و ــدر بیشتر از دو هزار صفحه ــ در سال امام علی(ع) که گامی در راه شناخت و شناسائی اندیشه های امام، در راستای ایجاد یک جامعه نوین انسانی، همراه با عدل و حق است، توفیقی الهی است که قلم و زبان یارای سپاس و شکر حق تعالی را در قبال آن ندارد. امید آنکه خداوند خود آن را از ما بپذیرد و نیت ما را خالص برای خود گرداند و ما را از پیروان راستین راه امام علی(ع) قرار دهد.
انه سمیع مجیب.

تهران ـ مهر ماه ۱۳۷۹ ش
رجب ۱۴۲۱ ه
سید هادی خسروشاهی

مقدمه ۱. به مناسبت سال امام علی(ع)

امام علی(ع) و نهج البلاغه

در «ابدیت» و «جاودانگی»، هرگز «بعد زمان» مطرح نیست. در ماورای زمان، در عرصه ای برتر از گذشته و کنون و آینده، «ابدیت» برای همیشه حاکم است. ابرمردی چون امام علی(ع) به ابدیت تعلق دارد و گذشت قرون، در حیات معنوی او، مفهوم مصطلح خود را می بازد، از این رو، سخن او هم فقط سخن تاریخ سپری شده نیست، همواره سخن روز است، سخن ابدیت بی پایان و سخن حق پرفروغ است. و «نهج البلاغه»ی او هم یک میراث فرهنگی جاودانه ای است که نمی توان بر آن بهائی تعیین نمود.
اصولا در جوامع بشری، میراث فرهنگی، گرانبهاترین یادگاری است که «انسان» می تواند برای «انسان» باقی بگذارد، ولی بسیار دیده ایم که میراثهای فرهنگی، ویژه یک قوم، یک ملت، یا یک نژاد بوده اند و با از بین رفتن علل و عوامل فکری و اجتماعی پیدایش آنها نیز، از بین رفته اند.
بشر، به ندرت وارث یک میراث فرهنگی شده است که به علت اصالت، عمق، شمول و عمومیت اندیشه بنیانگزار آن، همچنان پایدار بماند و از آنِ همه انسانها گردد. بسیاری از میراث های فرهنگی، به علت فقدان این راز جاودانگی، پس از به پایان رساندن دوره خود، تاثیر خود را هم از دست داده و به دنیای خاموشی و فراموشی رهسپار شده اند.
* * *
... آری «نهج البلاغه» امام علی(ع) یک میراث فرهنگی ماندگار، یک اثر انسانی جاودانه ایست که محتوای آن محدود به «مکان» نیست و «زمان» نیز نمی تواند در آن تاثیری بگذارد زیراکه «نهج البلاغه» امام علی(ع) برای یک گروه، یک ملت، یک مذهب و یک نژاد بوجود نیامده است و عمومیت محتوای آن در برگیرنده همه انسانیت است، در هر مکان و هر زمانی که باشد:
مثلا «نهج البلاغه» خواستار و هوادار اجرای حق و عدالت درباره همه افراد بشری، مسلمان و غیرمسلمان است... «اما اخ لک فی الدین، او نظیر لک فی الخلق» و بهمین سبب از آنِ همه است و در دل همگان جاودانه مانده و خواهد ماند.
علاوه بر عمق، اصالت و عمومیت محتوای «نهج البلاغه» امام علی(ع) بیان معجزآسای آن نیز یکی از اسرار «خلود» آنست، چراکه این بیان به طور مطلق، بخاطر سود شخصی یا یک انگیزه مادی و یا در ستایش یک حاکم بکار نرفته است، بلکه بیان و اعجاز سخن امام در «نهج البلاغه» برای خدمت به خلق ــ همه خلق ــ بکار گرفته شده است.
در نهج البلاغه امام علی(ع)، هرگز سخن از اهمیت «نیرومندان» و «ستمگران حاکم» به میان نیامده، بلکه از نبرد «بینوایان» و «ستمدیدگان» تمجید شده است.. و هیچ وقت از ارزش ثروت و پول، تعریف نشده، بلکه از حقوق مشروع تهیدستان دفاع شده است.(۲)
و بطور کلی، آزادی و بردگی، ثروت و فقر، عدل و ظلم، علم و جهل، جنگ و صلح، نبرد حق و باطل و لزوم پیکار ابدی در راه زندگی بهتر و جامعه ای برتر، برای انسانی شریف تر و نیکوتر، محور سخن امام علی(ع) در «نهج البلاغه» است. درواقع «نهج البلاغه» امام به مفهوم واقعی کلمه همواره یک کتاب روز ــ و جاودانه ی ــ انسانی است، چرا که احترام به حقوق انسان و زندگی آزاد انسان، مدار بحث آنست و این بحث تا بشر هست، همیشه «سخن روز» خواهد ماند.
بدین ترتیب «نهج البلاغه» امام برای ابد، بمثابه یک میراث فرهنگی انسانی بی نظیری که همواره انسانیت برای گشایش عقده ها و ابهامهای زندگی، می تواند از آن بهره مند گردد، پایدار می ماند و صاحب آن، ابرمرد تاریخ بشری، امام علی(ع)، بعنوان یک انسان کاملی که هرگز نمی میرد، پرچمدار کاروان بشریت پیشرو، به شمار می رود.
* * *
بدون تردید، امام علی(ع) زنده جاویدیست که پس از گذشت چهارده قرن از مرگ جسمانیش، همچنان بر دلهای آزادگان و بشر
دوستان راستین سراسر دنیا حکومت دارد و کلام او، تاثیر سحرانگیز خود را هرگز از دست نمی دهد.
«شیخ محمدعبده» مفتی بزرگ مصر، همکار نبرد طولانی «سیدجمال الدین حسینی اسدآبادی» ـ بر ضد استعمار و استبداد، در دوره «آوارگی» خود، با «نهج البلاغه» آشنا شده و آن چنان مسحور بیان امام گشته است که در موقع مطالعه آن، خود را در برابر امام و یا در میدان نبرد دیده است...
او در مقدمه شرحی که بر «نهج البلاغه» نوشته است، درباره تاثیر بیان امام چنین می نویسد:
«... من برحسب تقدیر و بطور تصادفی با کتاب نهج البلاغه آشنا گشتم، در حالی که دچار ناراحتی و تشویش و افسردگی شده و از کارهایم بازمانده بودم، من نهج البلاغه را وسیله آرامش یافتم و به بررسی آن پرداختم. من وقتی به آن مطالعه آن می پرداختم، خیال می کردم که جنگهائی به وقوع می پیوندد و یا حمله هائی آغاز گشته است! و همان وقت متوجه شدم که بلاغت را نیروئی و فصاحت را قدرتی مافوق است، و پس از این بررسی ها، دریافتم که قهرمان این میدان، پرچمدار پیروزمندان، امیرالمومنین علی بن ابیطالب است.
... هر بخش آن را که می خواندم، خود را در دنیای ویژه ای می یافتم، زیراکه با تغییر موضوع، صحنه ها دگرگون می شد و من خود را در عالم دیگری می یافتم... و گاهی خود را در برابر خطیبی بزرگ می دیدم که با سخنان خود، زمامداران را مورد خطاب قرار داده و به آنها راه و رسم حکومت را می آموزد و چگونگی روشهای سیاست عادلانه را تعلیم می دهد و راز مملکت داری را روشن می سازد.
آری، این کتابی است که «شریف رضی» از سخنان سرور ما امیرالمومنین علی بن ابی طالب گرد آورده و آن را «نهج البلاغه» نامیده است و من نامی بهتر و شایسته تر از «نهج البلاغه» برای آن نیافتم و هرگز هم قادر نیستم که این کتاب را بیشتر از آنچه از نامش برمی آید، توصیف کنم...(۳)».
این تنها، «محمد عبده» نیست که عظمت امام علی(ع) و نهج البلاغه اش را یادآور می شود، بلکه بسیار بوده اند و هستند شخصیت های بزرگی ــاز همه مذاهب، ملیت ها، نژادهاــ که در برابر حق، که علی و کلام اوست، سرتعظیم فرود آورده و به آن اعتراف کرده اند، و ما در اینجا فقط به چند نمونه از این گفتارها، اشاره می کنیم:
استاد «محمد محیی الدین» استاد ادب عربی در دانشگاه الازهر مصر، می نویسد:
«... نهج البلاغه کتابی سرشار از بلاغت و لبریز از فصاحت است چرا که سخن فصیح ترین افراد، پس از پیامبر اکرم، یعنی علی بن ابی طالب است. او با منطقی نیرومند، فیلسوفی بود که بیانش سراسر حکمت بود. سخنوری بود که افسون زبانش، قلب را مسحور می ساخت. اندیشمندی بود که کتاب وحی و نبرد با شمشیر و زبان در راه دفاع از دین حق، و پیوندش با پیامبر، برای او امکاناتی به وجود آورد که برای احدی جز او، به وجود نیامد(۴)».
استاد «عبدالوهاب حموده» استاد مسائل اسلامی دانشگاه «فواد» قاهره ــ ۱۹۵۱ ــ می نویسد:
«... نهج البلاغه شامل همه آن چیزهائی است که پژوهشگران بزرگ، اساتید اخلاق، فلاسفه، دانشمندان، پیشوایان مذاهب، سیاستمداران پرهیزگار، می توانند بگویند یا بنویسند. نیروی شگرف پندها، توصیه ها، عمق بینش، ژرفائی محتوای نهج البلاغه، به خوبی نشان می دهد که این اثر جاودانه از اندیشه بی نظیر امام علی(ع) است...».
«بولس سلامه» استاد و شاعر و نویسنده معروف مسیحی لبنان می نویسد:
«کتاب مشهور نهج البلاغه اثر جاودانه ایست که انسان را به شناخت اندیشه بزرگ علی بن ابی طالب وادار می سازد و هیچ کتابی جز قرآن، بر آن برتری ندارد...»
«فواد افرام البستانی» استاد دانشگاه بیروت، کتاب معروف خود را چنین آغاز می کند. «... من می خواهم که این اثر خود را با برگزیده هایی از «نهج البلاغه» آغاز کنم، زیرا که نهج البلاغه، اثر بزرگترین اندیشمند جهان، علی بن ابی طالب است(۵)».
«جرج جرداق» نویسنده و ادیب معروف مسیحی در همین کتاب پرارج خود می پرسد:
«... آیا در تاریخ مشرق زمین، هیچ به سراغ «نهج البلاغه» رفته اید؟
...نهج البلاغه ای که از فکر و خیال و عاطفه، آیه هائی بدست می دهد که تا انسان هست و تا خیال و عاطفه و اندیشه انسانی وجود دارد، با ذوق بدیع ادبی و هنری او پیوند ناگستنی خواهد داشت.
سخنانی زیبا و نغز، که زیبائی موضوع و بیان، آنچنان در آن بهم آمیخته که تعبیر با مدلول و شکل، با معنی، یکی شده اند همچنانکه حرارت با آتش، نور با خورشید، و هوا با هوا یکی هستند!
و بشر در قبال آن، چیزی جز بمثابه موجودی که در برابر سیل خروشان و دریای پرموج، و طوفان سرکش یا گردباد تند قرار گرفته باشد، نمی تواند به شمار آید...
نهج البلاغه ای که بیان آن اگر برای انتقاد بکار برده شود، گوئی تندباد خروشانی است و اگر تباهی و فساد را مورد تهدید قرار دهد، همچون آتش فشانی سهمناک زبانه می کشد و اگر برای تفکر و اندیشه بخواند، حس و عقل را همراه می سازد و اگر در مقام پند و اندرز باشد، مهر و عاطفه پدری را همگام با راستی و وفای انسانی در آن خواهید یافت و اگر برای شما از ارزش هستی و زیبائی های آفرینش و کمالات جهان هستی سخن گوید آنها را با مدادی آغشته به نور ستارگان در قلب شما می نگارد!. نهج البلاغه، بیانی است رساتر از هر صدا و پاره ای است از یک تنزیل!. و پیوند ناگسستنی با اصول ادب انسانی دارد، و تا آنجا اوج می گیرد که درباره آن گفته اند: «بیانیست فروتر از کلام خداوند، و فراتر از گفتار بشر...(۶)».

نظرات کاربران درباره کتاب امام علی (ع) صدای عدالت انسانی- جلد اول (امام علی(ع) و

خدا رو شکر که این کتاب رو خوندم...
در 9 ماه پیش توسط مهدی
عالی
در 2 ماه پیش توسط سینا سیدپیران