فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کتاب نیستان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دو تخم‌مرغ در مه

کتاب دو تخم‌مرغ در مه

نسخه الکترونیک کتاب دو تخم‌مرغ در مه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب دو تخم‌مرغ در مه

این مجموعه «دو تخم مرغ در مه» شامل طنزنوشته‌های سینمایی شکیبا و در قالب شوخی با سینماگران مطرح کشور است. شوخی با برخی از سینماگران مطرح ایران مانند مسعود کیمیایی، تهمینه میلانی، عباس کیارستمی و ابراهیم حاتمی کیا در این مجموعه دیده می‌شود. این کتاب دارای یک سوژه کلی با عنوان خرید تخم مرغ از بقالی است و هربار در این سوژه به یکی از فیلمسازان مطرح توجه و به شوخی‌های گوناگونی با آثار این فیلمسازان پرداخته می‌شود.

ادامه...

بخشی از کتاب دو تخم‌مرغ در مه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

هر سال همزمان با برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر بولتنی هم از سوی بنیاد سینمایی فارابی منتشر می شود. چند دوره در این بولتن کار کرده ام و دو سال متوالی هم در آن طنز روزانه نوشته ام. هر روز داستان آثاری که دیده بودم را به همراه اتفاقات و حواشی جشنواره، دستمایه مثنوی طنزی می کردم که در بر متقارب مثمن محذوف(هم وزن شاهنامه فردوسی) سروده می شد و در واقع نقیضه ای بود بر اثر حضرت فردوسی.
نام هر کدام از مثنوی های آن دو سال را هم بر اساس نام مدیر کل معاونت سینمایی وزارت ارشاد، انتخاب کرده بودم؛ سال اول «دادنامه»(۱) و سال بعد «پزشک نامه»(۲). اما طبیعتاً به خاطر ناشر بولتن که فارابی بود، دستم در شوخی ها باز نبود.
بهمن ماه سال ۸۷ دوستان قدیمی، حمید رضا ابک و علی معزی تماس گرفتند که «می خواهیم ویژه نامه جشنواره فجر در بیاوریم، بیا طنز بنویس، اما اگه بدقولی و تنبلی نمی کنی!» این ماجرای تنبلی و بدقولی مدت ها بود که همراه اسم من شده بود و نمی دانم از کجا. تصمیم گرفتم یک بار برای همیشه پاک کنم این دو صفت کوفتی را. گفتم: «یک ستون نمی نویسم، اگر یک صفحه کامل می دهید که یک مطلب نثر و یک نظم بنویسم، می آیم وگرنه، نه!» آنها مردد پذیرفتند و من مصمم.
فکر می کردم برای بولتن رسمی جشنواره (همان که مال فارابی ست) باید کار کنم، رفتم دیدم ماجرا چیز دیگری ست. روزنامه «خبر» که سال ها روزنامه مرده ای بود، بناست احیا شود و ویژه نامه بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر هم اولین اعلام حضور جدید روزنامه است. تیم کاملاً حرفه ای بود. موفقیت روزنامه «خبر» هم موید همین ماجراست.
دو مطلب روزانه نوشتم برای ۱۲ روز، یکی «نگره مولف» و یکی «لیلی و مجنون تحت ویندوز» اولی به نثر و دومی به نظم. خیلی زود هر دو خواننده های بسیار ـ به تعداد تیراژ ویژه نامه ـ پیدا کرد. چون دولتی نبودیم، دستم برای شوخی بازتر بود. البته سعه صدر برادرانم، علی معزی، محمد هادی پروین، حسین معززی نیا و حمید ابک هم آزادی عملم را بارها بیشتر می کرد.
این کتاب که به همت دوستانم در انتشارات نیستان فراهم آمده، در برگیرنده مطالب همین ویژه نامه روزنامه خبر است که شرحش رفت. اما فقط مطالب نثر که با سر کلیشه «نگره مولف» چاپ می شد. شعرها بماند برای بعد.
یک سوژه کلی انتخاب کرده بودم، «خریدن دو تخم مرغ، از یک مغازه». البته برحسب سبک و شیوه و وجه قالب صوری و معنوی آثار کارگردان موردنظر، فضا متغیر است. قالب قرار است فیلم نامه باشد، اما گاه به فراخور موضوع، درباره میزانسن یا وضعیت نماها هم چیزهایی نوشته ام و گاه اساساً وارد ماجراهای دیگری شده ام.
متشکرم از همه فیلمسازان ارجمندی که با آثارشان شوخی کردم و با بزرگواری شوخی ها را پذیرفتند و گاه تشکر هم کردند و متاسفم برای جماعتی که اساساً طنز نمی فهمند (البته خیلی چیزهای دیگر هم اصولاً نمی فهمند) و معترض می شدند که چرا با فلان استاد شوخی کرده ای و...
جالب است جماعت فحش های چارواداری (چارپاداری) می دادند و گاه خط و نشان می کشیدند و متهم می کردند به هزارجور ماجرای ناجور، که چرا با فلان فیلمساز که نگاه انسانی دارد و آثارش سراسر تعلیم انسانیت است شوخی کرده ای. خودشان را مخاطب آثار بزرگان و تعالیم انسانی می دانستند ولی مثل مخاطبان مست و لات و لوت فیلم فارسی برخورد می کردند و تهمت می زدند. واقعاً اینها این تعالیم ارجمند را از نگاه انسانی و روشنفکرانه اساتید مذکور آموخته اند؟! بگذریم.
در نوشتن این مطالب گاه به یک اثر خاص از هنرمند مذکور توجه داشتم و گاه ارجاعات به چند فیلم برمی گشت که برای روشن تر شدن قضایا تا جایی که حافظه یاری کند، برایتان می گویم.

۱. مرد ذلیل مرده...
در نوشتن این مطلب به وجه قالب فمنیسم در آثار خانم تهمینه میلانی نظر داشتم. البته شاید کمی هم یاد فیلم «دو زن» بیفتید. ماجرای قتل هیبت هم بی شباهت به سکانس پایانی «غزل» ساخته مسعود کیمیایی نیست.

۲. مرگ بر پولدارها...
در نوشتن این مطلب به وجه قالب فقر در آثار مجیدی نظر داشتم، با توجهی ویژه به سوژه اصلی «بچه های آسمان».

۳. مرغانه...
در نوشتن این مطلب از نثر و ادبیات خاص فیلم نامه نویسی بیضایی، بالاخص در فیلم نامه های تاریخی اش مانند «سیاوش خوانی» کمک گرفتم. البته با توجه خاص به «سگ کشی» و «وقتی همه خوابیم».

۴. بعد از ظهر سگی...
همه آنچه نوشته ام را از «آژانس شیشه ای» وام گرفته ام و رنگ طنز به آن زده ام. البته در یک دیالوگ هم اشاره ای گذرا داشته ام به سوژه «دعوت».

۵. حیرت دمیده ام گل داغم بهانه ای ست...
این مطلب اساساً برای فیلم «می زاک» و بر اساس اتفاقات و وجوه غالب همین اثر لیالستانی نوشته شده.

۶. زیر درختان سنجد...
نگاهی داشته ام به «زیر درختان زیتون» البته فقط سفر کردن پدر و پسر با رنو را از آن اثر کیارستمی گرفته ام. مهم ترین چیزی که سعی کردم القا شود ریتم کُند در روایت اتفاقات معمول زندگی در آثار کیارستمی است.
(برای این مطلب بیشتر از باقی مطالب فحش شنیدم!!)

۷. همه آثار محسن...
نگاهی به برخی از آثار مخملباف برای نشان دادن تحول!

۸. تخم سی مرغ...
این تنها مطلبی ست که به سینما ربطی ندارد و مشخصاً برای سریال تلویزیونی «چهل سرباز» ساخته آقای محمد نوری زاد، نوشته شده.

۹. دو تخم مرغ در معاونت های سینمایی گوناگون...
تلاشی برای نشان دادن وجه غالب آثار در هر دوره از معاونت های سینمایی ارشاد که طبیعتاً نشانگر شکل نگاه به سینما در هر دوره و آثار شاخص تولید شده بر اساس آن نگاه حاکم بر سینماست.

۱۰. فولاد (فیلم مسعود کیمیایی)...
استفاده کرده ام از شکل فیلمنامه نویسی کیمیایی، نگاهش به سیاست، شخصیت هایی که می سازد، منطق آدم های آثارش، شیوه دیالوگ نویسی او و خیلی چیزهای دیگر که از همه آثارش گرفته ام.

۱۱. اردوگاه تخم مرغی...
فکر می کنم در خود مطلب همه چیز را گفته ام. مطلب بعد از دیدن اخراجی ها ۲ نوشته شده. البته واقعاً وزیر ارشاد وقت سرصحنه فیلمبرداری این اثر حاضر شده بود، مثل اخراجی ها ۱ که خیلی عجیب است. اساساً در طول تاریخ وزیر سر صحنه فیلم های دیگر رفته است؟

۱۲. تخم مرغ دو زرده...
نقد نوعی نگاه که مربوط به شخص خاصی نیست. مربوط به طیفی سطحی نگر است که قطعاً شکل نگاهشان نه مبتنی بر آموزه های دینی ست و نه ذات انقلاب اسلامی، ولی متاسفانه هستند و با همین نگاه، به نام دفاع، بیشترین ضربه ها را به دین و انقلاب می زنند.

نظرات کاربران درباره کتاب دو تخم‌مرغ در مه

دو تخم مرغ در مه روایت داستانی خریدن دو تخم مرغ از بقالی اقا هیبت، از قول کارگردان های مشهوری چون تهمینه میلانی، ابراهیم حاتمی کیا، مسعود دهنمکی، مجید مجیدی و ... است، البته با کمی چاشنی طنز و شوخی مخصوص، آن هم از نوع شکیباییش ;)کتاب بسیار زیبایی است اما لازم است که فیلم هایی که در مقدمه به ان ها اشاره شده رادیده باشید! که خوش بختانه اکثر فیلم های مربوطه را همه دیده ایم!+ شوخی با کارگردان های محبوبمان را هم به دل نگیریم ... :)
در 4 سال پیش توسط Ati...Yeh
کتاب رو تو نمایشگاه سال 90 با امضای خود آقای شکیبا تهیه کردم ، و از خوندنش بسیار حظ بردمواقعا دست مریزاد شوخی با فیلنامه آژانس شیشیه ای که فوق العاده بود
در 6 سال پیش توسط Moh...sen
یعنی طنزش با فیلمای مخملباف و مجیدی و میلانی و کیمیایی و اخراجیا عالی بود.‏
در 6 سال پیش توسط Poo...iya
برای من که از ۷_۸ سالگی با طنز گل آقایی آشنا هستم این کتاب واقعا بد بود. نمیدونم شاید چون طنز و تمسخر برام تفاوت زیادی دارن. برام عجیب بود که چرا حتی یکبار هم نخندیدم من که اتفاقا خیلی راحت میخندم. شاید چون حرفی نداشت که منو به فکر بندازه و تقریبا همش تمسخر بود و اغراق بی دلیل. در صورتی که حتی در کاریکاتور چهره هم اغراق کاملا با فکر انجام میشه. در مقدمه نویسنده تمام انتقادات به مطالبش رو از روی طنز نفهمی افراد و تعصب نسبت به فیلمها و کارگردانان فیلم ها میدونه. ولی من اتفاقا جز دو سه تا از فیلم های مطرح شده از بقیش خیلی خوشم نمیاد ولی با این حال از این مطلب ذره ای حس خنده یا تفکر بهم دست نداد تازه تقریبا به حال طنز کشور تاسف هم خوردم. خدابیامرزه مرحوم صابری فومنی رو که سالها نذاشت طنز و تمسخر یکی بشه. باورم نمیشد روزی از پرداخت ۲۵۰۰ تومان بابت کتاب احساس ضرر کردن بهم دست بده.
در 3 ماه پیش توسط هانیه آقامیرزا
فانتزی و جذاب.مخصوصا اگه فیلم ها رو هم دیده باشید
در 3 ماه پیش توسط m.n...ari
هنوز جای بهتر شدن داره میتونست بهتر از این باشه
در 2 ماه پیش توسط محمد علی یاری
وای .... عالیه حرف نداره. بخونید و بخندید و کیفش رو ببرید. راستی دم رامبد جوان بابت معرفی این کتاب در خندوانه گرم.
در 7 ماه پیش توسط رضا ح/م