فیدیبو نماینده قانونی انتشارات امیدفردا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب فکرم در آسمان با هواپیما تصادف کرد

کتاب فکرم در آسمان با هواپیما تصادف کرد

نسخه الکترونیک کتاب فکرم در آسمان با هواپیما تصادف کرد به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۶۸۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب فکرم در آسمان با هواپیما تصادف کرد

شش روز اول هفته سیاهی‌ها را شست و همه را در روز جمعه جمع‌آوری کرد و جمعه‌ی سیاه را ساخت!

بخشی از کتاب فکرم در آسمان با هواپیما تصادف کرد

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

ما درون را بنگریم و حال را 
نه برون را بنگریم و قال را

مولوی در شعر بالا، شرح حال طنز و فکاهه را بیان می کند. در قدیم اصطلاح هجو و هزل، بین شاعران و نویسندگان و طنزپردازان رایج بود، کار هاجی (هجوکننده) خنداندن بود، همران با پنبه زنی، منتها از روی غرض شخصی و کار هزّال فقط خندانیدن بود. از نظر لفظ و بیان و در دوران معاصر وامروز، طنز و فکاهه بین شاعران و نویسندگان طنزپرداز مطرح است.
طنز را حالت درون حال و فکاهی را حالت برون و قال گفته اند. طنز همیشه نباید همراه با خنده باشد بلکه جملاتی که باعث شادابی و نشاط شود و انسان را دگرگون کند و خنده را بر لبان انسان همراه با لطافت و طراوت بنشاند.
طنز و فکاهی قدمت بسیار زیادی در جوامع بشری ندارد و آن که قدمتش به قرن ها پیش می رسد، هجو، هزل و مطایبه است.
طنز ممکن است فلسفی، عرفانی، عاشقانه، اخلاقی، سیاسی و اجتماعی باشد.
طنز و فکاهه می تواند در هر قالبی، قالب شود مثل مقاله، نمایشنامه، داستان، کلمات قصار، لطیفه، خاطره، روایت، نقد، نامه، سفرنامه و غیره.
طنزپردازی و فکاهی سازی بستگی به شوق و ذوق گوینده ی آن دارد. در ایران قدیم کسانی مانند سنایی، انوری، عنصری و سوزنی سمرقندی به طنز و فکاهی پرداخته اند و کسانی مانند عبید زاکانی که ملانصرالدین و موش و گربه را در قالب نثر آورده اند و در دوران مشروطیت نویسندگان و شاعرانی بوده اند که در قالب فکاهی و طنز به نقد استبداد حاکم بر کشور پرداخته اند و مسایل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه را مورد بحث و گفت وگو قرار داده اند، شاعرانی مانند عارف قزوینی، بهار، نسیم شمال، فرخی یزدی، ایرج میرزا، میرزاده عشقی، محمدعلی جمالزاده، صادق هدایت، جلال آل احمد بعد از مشروطیت به طرفداری از حقوق مردم دستگاه استبدادی را نقد کرده اند.
اشعار فکاهی و طنز سیداشرف الدین گیلانی زبانزد خاص و عام بوده و نقل محافل مردمی بوده است و شعر زیر از اوست:

نیستی آزاد در ایران ویران، ای قلم

ای قلم تا می توانی در قلمدان صبر کن 
یوسف آسا سال ها در کنج زندان صبر کن

همچو یعقوب حزین در بیت الاحزان صبر کن 
کور شو بیرون نیا از شهر کنعان ای قلم

تو نفهمیدی که اوضاع جهان خر تو خرست 
خر همان خر است، عوض گردیده پالان ای قلم

نیستی آزاد، در ایران ویران ای قلم

می بینیم در این ابیات، نسیم شمال در قالب شعر، طنز و فکاهی را آمیخته با طعنه در آن آورده است و نیز کسانی مانند میرزاده عشقی که جان خود را بر سر عقاید و افکارش و دفاع از قلم و حقوق مردم نهاد نیز در قالب شعر و نثر، طنز و فکاهی را رهبری کرده است؛ مثلاً او درباره ی جمهوری خون یا جمهوری پنج روزه رضاخانی می گوید:
«گوسپندچران های سقز هم جمهوری خواه شده اند اما نمی دانند جمهوری خوردنی ست، پوشیدنی ست، سوارشدنی ست، جمهوری اسم جانور است، جمهوری اسم گیاه است، اگر چنین است چه شکل جانوری است؟ اگر گیاه است چه نوع گیاهی است؟»
یا در جایی دیگر می گوید:
«اول کلِّه ی آدم ها را عوض می کنند، بعد کلاه آنها را.»
یا او درباره ی وثوق الدوله و قوام السطنه می گوید:
«پای معلم اول و دوم فساد اخلاق را باید شکست.»
معلم اول فساد اخلاق (وثوق الدوله) عقیده داشت:
«هر کس پول داد برای او باید کار کرد؛ وجدان و عقیده مسلک موهوم است.»
میرزااحمدخان قوام السطنه (معلم دوم فساد اخلاق) تمام وصایای برادر خود وثوق الدوله را تکمیل کرد:
«تامین آتیه، حق السکوت را بگیر، استفاده را بکن.»
او با نوشتن مقالات، نمایشنامه ها و اشعار فکاهی و طنز مسایل اجتماعی، سیاسی استبداد قاجار و رضاخانی را نقد نمود.
و طنز به صورت منسجم از ابوالقاسم حالت شروع و سپس کسانی چون عمران صلاحی، کیومرث صابری (گل آقا)، پرویز شاپور و غیره آن را ادامه می دهند.
در دوران قبل از انقلاب، مجله ی توفیق به وسیله حسین توفیق پایه گذاری شد که تا اندازه ای مسایل اجتماعی را به باد نقد و انتقاد می گرفت و در دوران بعد از انقلاب این رسالت برعهده ی گل آقا بود که کیومرث صابری آن را سرپرستی می کرد.
و اما کلماتور یعنی جملات را به صورت زیبنده و تزیین شده همراه با طنز و فکاهی بیان کردن است و این چنین کلماتی را چیدن تا خنده بر لب مخاطب، شنونده و خواننده بنشاند و از آن پند و اندرز بگیرد.
پرویز شاپور شاید تنها کسی باشد که به کلماتور نظم و انسجام خاصی بخشید، البته در بسیاری از موارد همراه با تصویر آنها را آورده است که به آن کاریکلماتور می گویند.
پرویز شاپور همه واژه ها را در افکار و سلایقش ردیف کرده و به صورت جملات وزین و زیبنده همراه طنز و فکاهی درآورده است؛ مثلاً به جای این که بگوید گربه از درخت پایین آمد، می گوید درخت از گربه پایین آمد!
کلماتوریست، حقایق و واقعیت های مطرح در جامعه را در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، آموزشی، فرهنگی و حتی روانی بیان می کند تا باعث سازندگی یک جامعه ایده آل شود و انتقاد را اعتراض همراه پیشنهاد می داند و افراد جامعه را انسان هایی مطالعه گر، مطلع و فهمیده در نظر می گیرد تا بدین طریق باعث بسط و گسترش فرهنگ مردمی شود.

زمستان ۸۹ / داود بابایی

جمعه با نگاه های سیاه خود، چشمان گریان و پرابوهت مرا از کاسه درآورد و به آسمان پرتاب کرد!
***
شش روز اول هفته سیاهی ها را شست و همه را در روز جمعه جمع آوری کرد و جمعه ی سیاه را ساخت!
***
عصر جمعه، زمان شکستن ها و ریخت و پاش ها و هق هق گریه سردادن ها می باشد!
***
ستاره ها از آسمان به زمین فرود آمدند و زمین را نورانی کردند و انسان های فجور، روشنی ها را به تاریکی و سفیدی ها را به سیاهی تبدیل کردند!
***

نظرات کاربران درباره کتاب فکرم در آسمان با هواپیما تصادف کرد