0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
علم در ادبیات علمی تخیلی

معرفی، خرید و دانلود کتاب علم در ادبیات علمی تخیلی

مجموعه قلمرو علم

درباره علم در ادبیات علمی تخیلی

حقیقت شگفت‌انگیزتر از خیال است. یا دست کم این‌طور می‌گویند. اما در ادبیات علمی تخیلی معمولا زمان زیادی به طول می‌انجامد تا خیال به واقعیت تبدیل شود؛ بسیاری از فریبنده‌ترین ایده‌های علم از آزمایشگاه سرچشمه نگرفتند، بلکه سرچشمه آنها از ذهنهای نویسندگان علمی تخیلی بود که تخیلی قوی داشتند.

خواندن داستان بیست هزار فرسنگ زیر دریا نوشته ژول ورن (۱۸۶۹)، الهامبخش سایمون لِیک پسر بچه ۱۲ ساله شده و به این ترتیب او مهندس شناورهای دریایی می‌شود. لیک در ۱۸۹۵، آرگوناث، نخستین زیردریایی که با موفقیت در آبهای آزاد از آن بهره‌برداری شد را طراحی کرد و ساخت. ژول ورن تلگراف تبریکی با این مضمون برای لیک فرستاد که «بخشی از تخیل مرا» به واقعیت تبدیل کردی.

در حقیقت، زیردریایی ها از حدود دویست سال پیش از رمان ژول ورن در کتاب جادوی ریاضی (۱۶۴۸) به فکر جان ویلکینز رسیده بود. دیوید بوشنل در ۱۷۷۵ و رابرت فولتون در ۱۸۰۰ یک زیردریایی آزمایشی ساخته بودند، اما تا زمان لیک بود که زیردریایی ها جنبه علمی به خود گرفتند.

آرتور سی کلارک نویسنده ۲۰۰۱: اودیسه فضایی ماهواره‌های مخابراتی را در مقاله‌ای به سال ۱۹۴۵ ابداع کرد. رابرت هاینلاین تقریبا همین کار را با تسلیحات هسته‌ای کرد. شمار زیادی از دانشمندانی که مسوول فرستادن موشک به مریخ بودند می‌گویند شم آنها برآمده از رمان وقایع‌نگاری مریخ اثر رِی برادبری بوده و فضانورد معروف کارل سیگن هم از ادبیات علمی تخیلی به عنوان جرقه پیش‌برنده‌ای نام می‌برد که وی را به علم علاقمند ساخت.

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
1.۶۱ کیلوبایت
تعداد صفحات
384 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۱۲:۴۸:۰۰
نویسندهرابرت دبلیو. بلای
نویسنده دوممیثم زینلی‌طهرانی
مترجمنگار بزرگمهر
ناشرانتشارات مازیار
زبان
فارسی
عنوان انگلیسی
The Science In Science Fiction
تاریخ انتشار
۱۴۰۳/۰۲/۰۲
قیمت ارزی
4 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۱.۶۱ کیلوبایت
۳۸۴ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
0
(بدون نظر)
84,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
مجموعه قلمرو علم
شامل 55 عنوان کتاب
علم در ادبیات علمی تخیلی
علم در ادبیات علمی تخیلی
مجموعه قلمرو علم
انتشارات مازیار
0
(بدون نظر)
84,000
تومان