0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
اقتصاد خرد 2

معرفی، خرید و دانلود کتاب اقتصاد خرد 2

ناشر:
نور علم
درباره اقتصاد خرد 2

با توجه به تغییراتی مفیدی که در سرفصل درس اقتصاد خرد دوره کارشناسی اتفاق افتاد، در سال های گذشته فقدان متن جامع و کاملی که بتواند مباحث مدنظر در درس اقتصاد خرد ۲ را پوشش دهد و در عین حال برای دوره کارشناسی رشته اقتصاد مناسب و قابل فهم باشد، به چشم می ‌خورد. بنابراین با توجه به مباحث بسیار مفید و کاربردی که در سرفصل‌ های مصوب اقتصاد خرد ۲ وجود دارد، نیاز به تدوین منبعی برای دوره کارشناسی ضروری می ‌نموند. خوشبختانه گروهی توانمند از همکاران عزیز دانشگاهی به این مهم، جامه عمل پوشاندند و کتاب اقتصاد خرد ۲ تدوین شده است. این کتاب شامل پنج فصل است که تلاش دارد مباحث را ساده و روان بیان کرده و با تدوین تمرین‌ های کاربردی دانشجویان را در مسیر یادگیری مفاهیم اساسی قرار دهد.

فصل اول کتاب به بازار رقابت کامل می پردازد. بازارها را می‌توان بر اساس تعداد عرضه و تقاضا کننده تقسیم‌بندی نمود. اگر تعداد عرضه‌کننده و تقاضا کننده زیاد باشد، بازار از نوع رقابت کامل است. حال اگر تعداد عرضه‌کننده فقط یکی و تعداد تقاضاکننده‌ها زیاد باشد، بازار از نوع انحصار کامل است. نوع دیگری از بازار، رقابت انحصاری می‌باشد. در این نوع بازار اگرچه تعداد عرضه‌کننده و تقاضا کننده زیاد است ولی تولیدکنندگان کالاهای غیر همگن تولید می¬کنند. در این فصل به‌صورت مشروح به بررسی بازار رقابت کامل پرداخته می‌شود.

فصل۲ به بازار انحصار کامل می پردازد. در فصل قبل، بازار رقابت کامل به‌عنوان حالتی حدی از رفتار بنگاه‌ها در اقتصاد تشریح شده است، بازاری که تعداد زیادی بنگاه، کالایی خاص را تولید کرده و ورود خروج به بازار به‌صورت آزادانه اتفاق می¬افتد. باوجود آنکه شناسایی رفتار کنش گران در بازار رقابت کامل کمک شایان توجهی به فهم مدل اقتصادی بازارها دارد، اما می‌دانیم که بازاری که تمام شرایط رقابت کامل را به‌صورت دقیق تأمین کند، در دنیای واقعی به‌سختی می‌توان یافت. در سوی دیگر طیف رفتاری کنش گران در بازارها، بازار انحصار کامل قرار می‌گیرد، این بازار شرایطی تقریباً متضاد با رقابت کامل دارد که در ادامه با این شرایط آشنا خواهیم شد. هرچند در دنیای واقعی یافتن انحصارگر کامل شاید به‌سختی اتفاق افتد، اما شناسایی مبانی نظری این نوع از بازار نیز می‌تواند در شناخت رفتار بنگاه‌های اقتصادی در دنیای واقعی بسیار مفید باشد. به همین دلیل فصل حاضر به بررسی رفتار انحصارگران در بازار می‌پردازد. اینکه یک انحصارگر چگونه تصمیم می‌گیرد چقدر کالا تولید کرده و در چه قیمتی به فروش برساند و وجود بازار انحصاری چه آثاری را می‌تواند بر رفاه جامعه تحمیل کند.

فصل سوم بازار رقابت انحصاری (رقابت ناقص) را توضیح می دهد. در این فصل نشان می دهد که این بازار متفاوت از سایر بازارها است. در این مدل از بازار تعداد زیادی از خریداران و فروشندگان وجود دارند همچنین ورود و خروج برای فروشندگان آسان است و اطلاعات کامل بر حسب قیمتها وجود دارد.

موضوع فصل ۴ بازار انحصار دو یا چندجانبه می باشد. بازار انحصار دو یا چندجانبه بازاری است که در آن دو یا چند فروشنده کالای همگن یا غیر همگن خود را به تعداد زیادی خریدار می‌فروشند. در حالتی که کالای تولید شده همگن باشد بازار انحصار دو یا چندجانبه خالص فروش و اگر کالای تولید شده غیر همگن باشد به آن بازار انحصار دو یا چندجانبه ناخالص فروش نام دارد. برای مثال می‌توان بازار اتومبیل، فولاد، آلومینیم، صنایع شیمیایی و... را نام برد.

هر چه تعداد بنگاه‌ها در بازار بیشتر شود و کالای تولید شده غیر همگن باشد ساختار این بازار به بازار رقابت انحصاری نزدیک‌تر می‌شود.

با توجه به تعداد اندک بنگاه‌های تولیدی در این بازار، بنگاه‌ها سعی دارند که رفتار اقتصادی بنگاه‌های دیگر (رقیب) را مدنظر قرار دهند لذا بنگاه‌ها وابستگی متقابل دارند بدین معنی که استراتژی رقبا تأثیر مهمی بر رفتار اقتصادی بنگاه دارد.

وابستگی متقابل بین بنگاه‌ها می‌تواند شکل‌ها مختلفی به خود بگیرد لذا یک تئوری عمومی در ارتباط با تعادل بنگاه‌ها در این بازار همانند بازارهای گفته شده در قبل وجود ندارد بلکه الگو با مدل‌هایی بر اساس تنوع روابط متقابل به وجود آمده است که پس از بیان فرضیات این بازار به آنها پرداخته می‌شود.

و در نهایت در فصل ۵ بازار عوامل تولید مورد بررسی قرار می گیرد.

به صورت خلاصه می ‌توان اذعان داشت هر یک از فصول کتاب حاضر با توجه به مفاهیمی که ارائه می ‌دهند، دریچه ‌ای برای ورود دانشجویان اقتصاد به دنیای نوین، واقعی و کاربردی از اقتصاد خرد است. دنیایی که می ‌تواند دانشجویان را برای تحلیل واقعی‌تر رخداد های اقتصادی پیرامون خود آماده کرده و آنان را برای گام نهادن در مسیر پژوهش‌ های اقتصادی مهیا نماید.

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
pdf
حجم
7.۹۵ کیلوبایت
تعداد صفحات
150 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۵:۰۰:۰۰
نویسندهمحمدشریف کریمی
نویسنده دومیزدان نقدی
نویسنده سومسهیلا کاغذیان
نویسنده چهارممجید افشاری راد
نویسنده پنجمحسین دلیری
ناشرنور علم
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۸/۲۱
قیمت ارزی
2 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
pdf
۷.۹۵ کیلوبایت
۱۵۰ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
0
(بدون نظر)
47,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
اقتصاد خرد 2
اقتصاد خرد 2
محمدشریف کریمی
نور علم
0
(بدون نظر)
47,000
تومان

از همین نویسنده مطالعه کنید

مشاهده بیشتر