0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
ارزیابی عملکرد ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا جلد 1

معرفی، خرید و دانلود کتاب ارزیابی عملکرد ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا جلد 1

دسته بندی موضوعی و ارزیابی مصوبات و تبیین محورهای مهم تصمیم گیری
نویسنده:
مجید الماسی
ناشر:
نور علم
درباره ارزیابی عملکرد ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا جلد 1

طبق اعلام مقامات رسمی، اپیدمی کووید -۱۹ از اسفندماه سال ۱۳۹۸ در ایران، همانند اغلب کشورهای دیگر رسماً اعلام گردید. طبعاً، مواجهه فعال با بیماری ناشناخته کرونا در دستور کار دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی همچون سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت. کشور ما نیز از همان ابتدا با تدابیری که اندیشید، تلاش نمود که موجبات پیشگیری از شیوع گسترده و افزایش دامنه همه‌گیری و از همه مهم‌تر یکپارچگی و هم‌افزایی دستگاه‌های صاحب مسؤولیت در تصمیم‌گیری‌ها را فراهم آورد که به عنوان مهمترین اقدام می‌توان به تشکیل ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با مجوز شورایعالی امنیت ملی و تأیید رهبر معظم انقلاب در اسفندماه سال ۱۳۹۸ اشاره کرد. این ستاد که اولین جلسه‌اش را با عضویت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ وزیر کشور؛ وزیر راه و شهرسازی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ وزیر آموزش و پرورش؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور؛ سخنگوی دولت؛ رئیس ستادکل نیروهای مسلح؛ دادستان‌کل کشور؛ رئیس سازمان صدا و سیما؛ فرماندهی نیروی انتظامی؛ رئیس سازمان حج و زیارت و یک عضو از فقهای شورای نگهبان در تاریخ ۶/۱۲/۱۳۹۸ و به ریاست رئیس جمهور برگزار نمود، دارای تعدادی کمیته و کارگروه تخصصی می‌باشد که در راستای ارتقاء کیفی تصمیمات ستاد ملی فعالیت می‌نمایند.

براساس کارکردها و ماهیت موضوع ویروس کووید-۱۹، بدیهی است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نقش و جایگاه محوری و ویژه در پیشبرد امور پیشگیری و درمان بیماری کرونا ایفا می‌نماید. همچنین بر اساس سیاست‌های کلی نظام سلامت، تولیت سلامت کشور بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارد. از این رو، دبیرخانه ستاد ملی در وزارت مذکور ایجاد گردید و یکی از مهم‌ترین کمیته‌های ذیل ستاد نیز، با عنوان کمیته علمی و با عضویت تعداد ۲۲ نفر در وزارت مذکور تشکیل گردید. در ادامه نیز، به مرور زمان و وفق مصوبات ستاد مذکور، سازوکارها و تشکیلات جدیدی به ساختار ستاد ملی افزوده شد که مهم‌ترین آن‌ها، «قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا» با محوریت وزارت کشور بود که در آبان ماه سال ۱۳۹۹ آغاز به کار نمود.

تشکیل ستاد ملی امری لازم (و نه کافی) برای مدیریت مؤثر بیماری کرونا بوده است. لذا طبق آموزه‌های سیاست‌گذاری عمومی، امر ارزیابی پسینی سیاست‌ها و عملکرد می‌‌تواند رافع بسیاری از معضلات و ناکارآمدی‌ها در نظام حکمرانی کشور شود و با توجه به اینکه دستگاه‌های صاحب مسئولیت و نهادهای نظارتی، اقدام به انتشار گزارش ارزیابی عملکرد ستاد ملی مدیریت کرونا نکرده‌اند، نگارنده اقدام به بررسی و تدوین گزارش ارزیابی عملکرد ستاد ملی مدیریت کرونا نمود.

با توجه به عدم امکان تدوین گزارش ارزیابی عملکرد در این مقطع زمانی، تصمیم بر آن شد که ارزیابی عملکرد ستادملی مدیریت بیماری کرونا تحت یک فرآیند تدریجی و روش‌مند و شفاف، در قالب چندین جلد به رشته تحریر دربیاید تا ضمن اثرگذاری به موقع، امکان ارتقاء نظام حکمرانی سلامت را فراهم آورد. در نتیجه، این مجلد به عنوان اولین جلد از مجلدات ارزیابی عملکرد ستادملی مدیریت بیماری کرونا، درصدد است ضمن ارائه کلیه مصوبات ستاد ملی (به عنوان اولین مجموعه‌ای که کلیه مصوبات را گردآوری نموده است)، با موضوع‌بندی، تعیین دستگاه‌های متولی و همکار، تعیین اقدامات و اسناد مصوب و در نهایت تبیین محورهای مهم تصمیم‌گیری (نظام مسائل ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا) تلاش نماید فرآیند اخذ گزارش عملکرد دستگاه‌های صاحب مسئولیت را تسهیل نموده و موجبات مشارکت‌گیری از نخبگان و صاحب‌نظران برای تدوین گزارش جامع ارزیابی عملکرد فراهم نماید. علاوه بر این، سیستم‌های پویا و متغیر همانند نظام مقابله با اپیدمی نیازمند بازنگری و ارتقاء سازوکارها و تطبیق فرآیندها با شرایط جدید می‌باشد. از این رو، اگرچه ارزیابی و پایش مستمر بر عهده دبیرخانه ستادملی می‌باشد، لیکن به دلیل قرار داشتن دبیرخانه ستادملی در موقعیت تعارض منافع، نگارنده برای تبیین و تشریح فرآیند ارزیابی مصوبات ستاد ملی به جهت فراهم نمودن بستر لازم برای تدوین گزارش ارزیابی عملکرد، گام‌های ذیل را در دستور کار قرار داده است که این جلد سعی در اجرای گام اول آن دارد:

بررسی دقیق مصوبات و تعیین دستگاه‌های متولی، همکار و به همراه زمان‌بندی اجرای مصوبات (با توجه به نظامات حقوقی و ساختار حکمرانی کشور) و تبیین مسائل و محورهای مهم تصمیم‌گیری که ستاد ملی کرونا می‌بایست در خصوص آن‌ها اتخاذ تصمیم یا سیاست می‌نموده است.

گردآوری داده‌ها و اطلاعات کمی از کلیه متغیرها و شاخص‌های کمی به همراه بررسی تاریخچه اپیدمی‌ها، مطالعه تطبیقی و بررسی خبرگانی یافته‌های سیاستی گام اول

بررسی الزامات و اقتضائات اجرای مصوبات به منظور ارزیابی دقت و کیفیت مصوبات از منظر رعایت ادبیات حقوقی، تناسب سطح تصمیم‌گیری‌ها با جایگاه ستادملی، عدم مغایرت قانونی، نهادسازی‌های مورد نیاز، امکان‌پذیری اجرای سیاست، تعبیه پیش‌نیازهای مالی و حقوقی و سازمانی اجرای سیاست و...

دریافت عملکرد دستگاه‌های تعیین شده در اجرای مصوبات، تطبیق و راستی‌آزمایی گزارش‌های واصله و تدوین گزارش ارزیابی عملکرد

ارزیابی پسینی مصوبات ستاد ملی به صورت جامع (تعیین چرایی توفیق یا عدم توفیق در مدیریت بیماری کرونا و تعیین عوامل تأثیرگذار) و تدوین گزارش ارزیابی عملکرد

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
pdf
حجم
2.۷۰ کیلوبایت
تعداد صفحات
193 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۶:۲۶:۰۰
نویسندهمجید الماسی
ناشرنور علم
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۸/۲۱
قیمت ارزی
2 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
pdf
۲.۷۰ کیلوبایت
۱۹۳ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
0
(بدون نظر)
29,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
ارزیابی عملکرد ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا جلد 1
ارزیابی عملکرد ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا جلد 1
دسته بندی موضوعی و ارزیابی مصوبات و تبیین محورهای مهم تصمیم گیری
نور علم
0
(بدون نظر)
29,000
تومان