0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
زن سی ساله

معرفی، خرید و دانلود کتاب صوتی زن سی ساله

درباره زن سی ساله

- بالزاک و کمدی انسانی‌اش

«اونوره دو بالزاک» نویسنده‌ی شهیر فرانسوی است که تنها حدود نیم‌قرن بین سال‌های ۱۷۹۹ و ۱۸۵۰ زندگی کرد و چندین رمان درخشان و ارزشمند از خود به یادگار گذاشت. بالزاک بر مجموعه‌ی آثار خود که نزدیک به نود عنوان رمان و داستان کوتاه را شامل می‌شود، نام «کمدی انسانی» گذاشته بود. کمدی انسانی بالزاک آینه‌ای تمام‌نما از تمام طبقات اجتماعی است که البته جامعه‌ی هدفش بیشتر فرانسه‌ی قرن نوزدهم است. آثار مهم و درخور مطالعه‌ی این نویسنده بسیار زیادند. «چرم ساغری»، «اوژنی گرانده»، «باباگوریو»، «زنبق دشت»، «پیردختر»، «کشیش دهکده»، «آرزوهای بربادرفته»، «دخترعمو بت» و «زن سی‌ساله» تنها برخی از آثار بزرگ بالزاک هستند. نویسنده‌ی فرانسوی که خود را وام‌دار بزرگانی چون «ویلیام شکسپیر»، «دانته» و «والتر اسکات» می‌دانست، طی این سال‌ها الهام‌بخش بسیاری از نویسندگان دیگر شده و اقتباس‌های موفقی هم از برخی آثار او بر پرده‌ی سینماها نقش بسته است. کمدی انسانی بالزاک بنا بود که با آثاری دیگری ادامه یابد، اما مرگ به نویسنده مهلت نداد و چرخیدن بین کارهای مختلف و قدری روی هرکدام زمان گذاشتن هم باعث شد، چند اثر این نویسنده ناتمام باقی بماند.


- نتیجه‌ی سال‌ها بازنویسی حتی پس از انتشار

بالزاک «زن سی‌ساله» را بین سال‌های ۱۸۲۹ و ۱۸۴۲ نوشت و بیست‌ودومین اثر از مجموعه‌ی کمدی انسانی محسوب می‌شود. البته پیش از سال ۱۸۴۲ هم نسخه‎‌هایی از این رمان منتشر شده بود. اما نویسنده حتی پس از انتشار هم دست از اصلاح و تکمیل اثر خود برنداشته بود و نسخه‌ای که امروزه در دست ماست، نتیجه‌ی چندین بازنویسی و اضافه کردن فصولی تازه به کتاب اولیه و نیز صورت‌بندی جدیدی از اثر اولیه است. رمان از شش فصل تشکیل شده است که برخی از آن‌ها پیش‌تر به‌طور مستقل چاپ شده بودند و سال ۱۸۴۲ برای اولین بار به این ترتیب کنار هم قرار گرفتند و با عنوان زن سی‌ساله چاپ شدند: «نخستین خطاها» دختری به نام ژولی را به ما می‌شناساند و از عشق‌های نخستین او می‌گوید. «رنج‌های ناشناخته» بیش از هرچیز راجع به سوگ است؛ سوگی سخت و پنهانی. «سی‌سالگی» عنوان فصل سوم کتاب نیز است و سرگذشت ژولی را در پایان دهه‌ی سوم زندگی‌اش شرح می‌دهد. «تقدیر خداوند» با تجربه‌ای مهیب برای ژولی آغاز می‌شود و زندگی او پس از آن اتفاق را به تصویر می‌کشد. «دو ملاقات» بیش از ژولی درباره‌ی همسر او و دخترش است. اما نویسنده از تأثیر ماجراهای خانواده‌ی ژولی بر او غافل نشده و همواره دوباره به برخورد او از وقایع برمی‌گردد. «پیری مادری خطاکار» پایان‌بخش زن سی‌ساله است و بالزاک در آن سرنوشت قهرمان داستانش را تعریف می‌کند. بالزاک زن سی‌ساله را به «لویی بولانژه» نقاش فرانسوی تقدیم کرد که پرتره‌ی بالزاک از معروف‌ترین آثار اوست.


- «دختران شانزده‌ساله، صحنه‌ی رقص را به مادران زیبا و سی‌ساله‌تان واگذارید!»

زن سی‌ساله‌ی بالزاک نه درباره‌ی یک زن سی‌ساله است و نه درباره‌ی سی سالگی یک زن. داستان زنی است که از اوان جوانی او روایت می‌شود؛ از اولین نگاه‌های عاشقانه که دل او را هوایی می‌کنند. ژولی همان ابتدا هم با چالش‌هایی برای رسیدن به عشقش روبه‌رو است، اما گذر زمان خیلی چیزها را تغییر می‌دهد. ژولی بزرگ‌تر می‌شود و درکش از جهان گسترده‌تر می‌شود و جهان‌بینی‌اش هم دچار تغییر می‌شود. به سی‌سالگی می‌رسد و نویسنده سی‌سالگی او را نقطه‌ی عطفی در زندگی‌اش قرار می‌دهد و این مسئله را به تمام زنان تعمیم می‌دهد. بالزاک در این رمان هم از بستر داستان برای بیان نظریه‌های جامعه‌شناختی و انسانی‌اش استفاده کرده و درباره‌ی زنان، اخلاق، رنج و شرافت سخنان بسیاری گفته است. هرچند بالزاک هم به‌سیاق هم‌نسلان خود گاه به اندرزگویی مستقیم رو آورده، اما توصیفات او از درد و رنج بشر و به‌خصوص آن دردی که زنان می‌کشند و بارهایی که بر دوش‌شان سنگینی می‌کند، می‌تواند هم‌ذات‌پنداری مخاطب را برانگیزد و احساسات او را هم درگیر داستان کند. رمان اما با سی‌سالگی ژولی تمام نمی‌شود. سال‌ها ادامه می‌یابد و زن سی‌ساله‌ی داستان چندین سال بزرگ‌تر می‌شود و هرچه به خط پایان نزدیک‌تر می‌شود، تجربه‌های زیسته‌اش هم رنگ و جنس دیگری می‌یابند. عمق رنج‌هایش بیشتر می‌شود و اندیشه‌های ژولی هم بارها و بارها دست‌‌‎خوش تغییر قرار می‌‎‌گیرند.


- آثار بالزاک در آوانامه

کتاب صوتی «زن سی‌ساله» چهارمین اثر از «انوره دو بالزاک» است که این بار طی همکاری نشر صوتی آوانامه و «مؤسسه‌ی انتشارات نگاه» با ترجمه‌ی «علی‌اصغر خبره‌زاده» و اجرای «سحر بیرانوند» تهیه و تولید شده است. علاقه‌مندان به قلم و اندیشه‌های این نویسنده‌ی نامدار فرانسوی می‌توانند «زنبق دشت» شاهکار بزرگ بالزاک را با صدای «محسن بهرامی» و دو کتاب کم‌حجم اما عمیق دیگر از این نویسنده را نیز از آوانامه بشنوند: «مسافرخانه‌ی سرخ» با اجرای «ژوبین دارابیان» و «فلسفه‌ی زندگی زناشویی» با خوانش «وحید فقیهی».

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
mp۳
حجم
578.۲۰ کیلوبایت
مدت زمان
۱۰:۱۰:۴۱
نویسنده انوره دو بالزاک
مترجم علی اصغر خبره زاده
راویسحر بیرانوند
ناشرآوانامه
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۶/۲۹
قیمت ارزی
6 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
mp۳
۵۷۸.۲۰ کیلوبایت
۱۰:۱۰:۴۱

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4
از 5
براساس رأی 3 مخاطب
اجرای روان 🎙️ (1)
5
ستاره
33 ٪
4
ستاره
33 ٪
3
ستاره
33 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
0 ٪
4
(3)
اجرای روان 🎙️ (1)
72,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
زن سی ساله
زن سی ساله
انوره دو بالزاک
سحر بیرانوند
آوانامه
4
(3)
اجرای روان 🎙️ (1)
72,000
تومان